Lassie (bij zachte muziek) droomt van nieuwe bazen Brick Bradford —Toch is het «Jesje en Josje Senmoet I DE STENEN ZONDE 15 VRIJDAG 18 JUNI 1965 ETHERGOtVEN ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN •WRGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN. De rijkste hond ter wereld Wij krijgen ze niet te zien (Van onze radio- en tv-redactie) LASSIE IS niet alleen de rijkste hond ter wereld, hij is ook over vrijwel de hele wereld be kend, want zijn „show" zoals Ame rika zijn tv-feuilletons bij voorkeur noemt, worden in ontelbare televi sielanden vertoond. Lassie heeft in 20 jaren tijd meer dan honderd miljoen dollar ver diend voor een hele reeks film- en tv-maatschappijen, indirect ook voor adverterende firma's en rechtstreeks voor zichzelf. Zijn „eigen" inkomen: 1500 dollar per aflevering plus tien procent van de winst, wordt uitstekend „be heerd" door zijn baas Zijn echte baas, welteverstaan, Rudd Weatherwax die een grote kennel en colliefokkerij bezit. Behalve deze heeft Lassie nog zijn filmbazen de kleine, maar inmiddels te groot geworden Jeff, moeder en opa. Maar in feite is de beroemde collie hén de baas. Zij mogen maar uiterst voorzichtig om gaan met de kostbare hond, die door Rudd wordt gecommandeerd en daar feilloos op reageert. Twintig jaar.... U hebt het al be grepen dat kan nooit één Lassie zijn geweest. Eerlijk gezegd is de huidige Lassie nummer 4 en hij speelt pas sinds 1961 voor de camera's. Ook wij als Nederlandse kijkers heb ben de verwisseling van de twee honden gezien maar niet op gemerkt. De eerste Lassie kwam in 1943 op de proppen. Er werd door een van de gTote filmmaatschappijen in Hollywood een collie gezocht om op te treden in de verfilming van het verhaal Lassie, dat in 1938 als boek verscheen. De t'hans overleden auteur Eric Knight schreef het voor zijn dochtertje. Toen Rudd Weatherwax de oproep las, dacht hij aan zijn eigen hond Pal, die enkele jaren geleden bij hem in de kennel was achtergelaten door een baas die het pensiongeld niet wilde betalen en dan maar liever zijn collie in de steek liet. Pal was goed afgericht en heel ge hoorzaam, maar de filmmaatschappij wilde hem eerst niet hebben. Pas toen het dier eens bij een filmopname van een overstroming door Rudd tersluiks voor de camera's werd gebracht, kreeg Pal zijn kans. SNEL SUCCES Het leek eerst of de film Lassie niet zo erg aansloeg, maar plotseling kreeg het bioscooppubliek de smaak zózeer te pakken, dat er nog vijf Lassicfilms werden gemaakt. Pas in 1952 werd de serie beëindigd. Maar Rudd Weatherwax wist in tussen wat zijn hond waard was en hij was zo slim geweest, een van Pal's kinderen eveneens op te leiden. In 1953 kwam hij tot overeenstemming met een televisiemaatschappij, die wel een jeugdprogramma wilde maken met Lassie in de hoofdrol. De serie werd met gejuich ontvan gen en stond weldra aan de spits van de kinderprogramma's. Pal werd echter ziek en ongemerkt vervangen door Lassie II. Drie jaren lang was het een grote soepfirma, die het programma, omlijst en onderbroken door reclamespots, liet uitzenden in één seizoen betaalde de firma 7 miljoen dollar voor de weke lijkse afleveringen en dat vond zij, 19.00 Nieui jende schijvi Ulitairen; 21 Orkest (opn.l: Fragmenten uit Rosenkavalier: 21.20 Voordracl 1 Philharmonisch Orkest, mod 22.20 Aktualiteiten o£ gramr 122.25 Boekbespreking; 22.30 iek; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws IC.15 Van de week: Informatie en commenta ren uit binnen- en buitenland: 19.00 Voor d< jeugd; 19.30 Kunstkroniek: ïoderne gedichten: 22.00 Stei •kest: 22.30 Nieuws; 22.40 Hoborec ie muziek: 23.10 Lichte grammofo 23.45 Socialistisch nieuws in Es; 23.55-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP VANAVOND mofoonplatenprogramma van 18 Igor Strawinsky Petrouschka, burles- Nederland I. NTS: 19.00 Journaal: 19 arend de Beer. NCRV: 19.06 Kwis-Ki door Nederland: puzzelprograi Flintstones. tekenfilm NCRV: 20.20 Attentie. Silly Town. TV-West igels uit het Moedei Antillen; 21.45 De kinderen gaan. document Verblijdt U!: opname van NTS: 20.00 Journaal. NTS: 20.45 Sandy uit m. NCRV: 21.15 Zes it. reportage Neder- lutie laat has Laetar aire (dl. de c NTS: 22.45 20.01 Gits solisti Rudy de Heus d. :ersensemble. t ristische tips _Jrnaal. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws televisiex WBflR 15 2') SLftflPT. CSEIOOP De.tHflESEN?/l<.... Z'J. BKUAIDO IÉ HE0 ZE /EKJ IK WEEKTEM TOT NER6EC5 IW DF WACHT. 1841) Een jaar of wat geleden werd in het bijzonder door de proeven die H. L. Yeagley, prof. in de fysika aan het Osmond Laboratory met post duiven van het IT.A. Army Signal Corps had genomen een theorie verkondigd over de oriëntatiezin bü duiven. Deze dieren zouden zich eensdeels oriënteren op het aardmag netisme, anderdeels op de krachten van Coriolis. Yeagley meende, dat postduiven (en vogels in het alge meen) zich dus oriënteren door mid del van twee elkaar overlappende fy sische velden, nl- het netwerk van denkbeeldige lijnen op aarde die pun ten van gelijke verticale intensiteit van het aardmagnetisme verbinden, én een netwerk van lijnen, aangeven de de punten met dezelfde krachten van Coriolis. Beide netwerken van lijnen snijden elkaar meestal, omdat de magnetische polen op aarde niet samenvallen met de werkelijke po len van onze aardbol. Op dergelijke punten zouden de postduiven volgens de proeven van Yeagley zich oriënte ren, maar zoals we destijds reeds vertelden de proeven van prof. Yeagley gaven hiervan geen bevesti ging. Inmiddels zijn nog wat andere bezwaren tegen Yeagley's opvattingen te berde gebracht; de denkbeeldige lijnen van aardmagnetisme en krach ten van Coriolis snijden elkaar vaak in twee punten die op meer of min der grote afstand van elkaar zyn ge- 'egen. Daardoor zou een postduif al tijd aanvechtingen moeten hebben IIoo komt «Ie duif thuis? naar het dichtsbijzjjnde snijpunt te vliegen, ook al ligt dit helemaal niet in de richting van zijn til. De post- mingen oriënteren duiv duiven deden dit evenwel niet, maar vlogen gewoon naar huis en lieten het snijpunt dat zich het dichtst in hun buurt bevond gewoon voor wat het was. Er zijn echter ook streken, waar bedoelde krachtlijnen elkaar niet snijden, maar elkaar dekken. Nadruk verboden. Hier zouden de postduiven dus als het ware „blind" moeten zijn. De die ren waren het daarmee echter in het geheel niet eens, lieten de theorie voor wat zij was en vlogen naar huis! Over het bezwaar, door enkele fysici opgeworpen, nl. dat de krach ten van Coriolis zó gering zjjn, dat z<j in het daarvoor bestemde orgaan van de duif niet waarneembaar zijn, spreken we dan nog niet eens omdat het wel vaker is voorgekomen dat de mens het fijnzinnige waarnemings vermogen van het dier onderschatte. Iloe het ook zij, alle praktische proeven met de theorie van Yeagley genomen, maakten het waarschijnlijk, dat van die theorie niet veel deugde. De Duitse onderzoeker dr- Kramer heeft thans in een geheel andere rich ting gewezen. Volgens zijn proefne- zich op de Proefnemingen met draaibare ap paraten en spiegels, die de zon schijn baar uit een andere richting deden schijnen, hebben deze veronderstelling aannemelijk gemaakt. 20.00 Journaal: 20.55 Waterloo: een ew de slag bij Waterloo. 21.45 Jou: gezien het kijk- en koopresultaat, niet teveel". Later kocht een oliemiljonair. Jack Wrather, de strip en had er al even veel succes mee. Intussen gebeurde er in 1959 een rampLassie kreeg kanker en stierf. Maar Rudd had al weer een zoon van hem bij de hand en zo kwam de derde Lassie op het scherm. Die bracht te leurstelling en moeilijkheden. De hond was niet gezond, schrok van hard ge luid en kon dan niet meer werken. In 1961 ging het dier dood aan een hersen ziekte. „ONZE EIGEN" Opnieuw had Rudd voor een op volger gezorgd en dat is dus „onze eigen Lassie", die nu vijf jaar oud is en de mooiste en slimste van allemaal. Het publiek is overal even dol op Lassie, die onbetwistbaar de hoofd figuur is en blijft. Heeft men Lassie een paar keer ongemerkt verwisseld, anders is het gegaan met zijn bazen-in-het-verhaal. Die zijn ook nogal eens van persoon veranderd en daar is geen kijker over gevallen. Men accepteerde rustig een hele nieuwe familie, als Lassie maar knappe staaltjes en heldendaden bleef vertonen. En zover is het nu óók weer Jeff wordt U hebt het zelf al gezien te groot voor deze kinderrol. Hij is bijna volwassen en heeft er genoeg van. Moeder en opa willen langzamer hand ook wel eens wat anders, al kun nen de drie als televisiegezin best met elkaar opschieten. Daarom hebben de filmmakers dood gewoon een hele nieuwe familie in elkaar gezetU ziet ze op de foto. Een weer heel kleine Jeff, een andere mooie jonge moeder, een nieuwe wat jeugdiger opa en een nieuwe politie man-vriend-des-huizes. Lassie heeft ze allemaal vriendelijk geaccepteerd en nog een hele tijd mee, maar zijn vrouwtje Girlie is wél gehouden om Lassie met zijn nieuwe televisie een welgeschapen aantal reutjes ter wereld te brengen, opdat Rudd keuze heeft. Vrouwtjesihonden zijn niet ge schikt voor het stuntwerk, het moet eer een flinke man zyn. Lassie werkt slechts enkele uren per dag. Als.hij thuiskomt wordt hij met de grootste zorg omringt. Hij mag wel een poosje dollen met zijn vriendje, een heel lelijk hondje, Silkie genaamd, maar dan gaat hij naar zijn eigen slaapkamer om te rusten. Hij beschikt daar over een ruim bed dat met een stuk zacht tapijt is be legd, en waarin hij languit kan lig gen. Een platenspeler laat zoete Hawaiianmuziek horen: daar is Lassie dol op en dat brengt hem tot rust, zegt Rudd. Daar droomt hij nu dusvan zijn nieuwe bazen en van de nieuwe werk dag die gaat komen als iedereen in de studio vol spanning en eerbied toeziet en hem vooral geen spaan in de weg legt de show kan verdergaan Alleen wij zullen ze niet zien, het nieuwe viertal. De NCRV maakt de oude serie (nog enkele afleveringen! af en koopt de nieuwe niet. „Men moet kunnen stoppen als het nog leuk is", vertelde men ons daar. ZACHT BEDJE Lassie is ook een van de meest- beschermde honden ter wereld. Zijn baas is uiterst voorzichtig met hem, vooral, omdat hij nog geen opvolger heeft. De hond is nu 5 jaar oud en kan mmm-.-telijke liederen; 7.55 erweging: 8.00 DJinn: gevarieerd pro- imma; (8.30-8.40 Nieuws: 9.35 Waterstan- i)- 12 00 Angelus; 12.03 Lichte grammo- jnmuziek; 12.24 Marktberichten; 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.40 Religieus nieuws; 12.45 Over heidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer; 12.55 Licht instrumentaal ensemble lichte orkestmuziek: 13.15 Voor de Jeugd: .10 Musicerende dilettanten: fanfare-orkest: 14.30 Voor de kleuters: 14.40 Franse les; 15.00 Om en Om: Metropole-orkest en koorzang: 15.30 Signaal: dokumentatle van en over Jonge mensen: 15.50 Lichte muziek: 16.30 Sportperiscoop; 16.40 Franse chansons: Lichte grammofoonmuziek; 17.30 Lichte kestmuziek en licht instrumentaal trio; 18.00 Lichte grammofoonmuziek: (18.20-18.25 Toe- i tips): 18.50 Lichtbaken, lezing. •sum II, 298 m. VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied; 7.20 Lichte grammofoonmuziek: 7.25 Van de voorpagina; 7.30 Lichte grammofoonmuziek: 8.00 Nieuws: 8.10 Lichte orkestmuziek (gr.): (8.20-8.30 Wegwijzer: tips voor vakantie- er snipperdagen): 9.10 Klassieke grammofoon- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.06 uur een puzzelprogramma voor vakantiegangers en thuisblijvers. 8.45 uur (NTS) het programma „Sandy uil Silly Town" van de Tsjechische televisie, dat in Montreux de Charlie Chaplin- prijs won. 9.45 uur eerste aflevering van het driedelige spel ..De revolutie laat haar kinderen gaan" naar het boek van Claus Hubalek. 10.35 uur uitvoering van de cantate „Laetare" van Rudy de Heus. Ved. 2 VARA 8.01 uur gaat de Columbiaanse gitarist Alphonso Castillo spelen en zingen. 8.20 uur een tv-reportage over natuur en ruimte gewijd aan de her innering van Jac. P. Thijsse, die 100 jaar geleden werd ge boren. 8.40 uur de Franse speelfilm „Le rouge ^t le noir", een verhaal uit de Napoleontische tijd. niet bedoeld voor jonge ogen. VANAVOND TE HOREN Hilversum 11 VPRO en VARA 8.15 uur fragmenten uit „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss op de plaat, stereofonisch te beluisteren. 9.20 uur een vertelling van Tsjechow, voorgedragen door Carol Linssen. 11.10 uur werken van Mozart en Edgar, gespeeld door het Radio Kamer-orkest, ook weer stereofonisch uitgezonden. Hilversum I KRO 8.05 uur concert door het Omroeporkest. Solisten in het hoboconcert van Van Delden: Victor Swillens en Leonore Gompertz. 9.00 uur amusementsmuziek op de plaat. 9.35 uur eigentijdse poëzie. 11.10 uur vrolijke praatjes en plaatjes. morger iderland I. NTS: 10.00 Teleac - Ongeval- in en om de woning; 10.30 Teleac Moderne onderwijsmethoden en didacti» 11.00-11.30 Teleac - Onze voeding. AVRO: 1C.00 Interland-zwemwedstrijd Ncderland- West-Duitsland te Brunssum: 16.55 Popeyi tekenfilm; 17.00-17.35 Voor de jeugd. Commentaar Men mocht wel verwachten dat Ank van der Moer Shaw's „Katarina" met forse hand zou aanpakken, m zij er zulk een groot spektakel maken heeft ons bepaald verrast. Re gisseur Fred Butzelaar heeft de één- acter (die toch in taferelen werd on derscheiden) t.ot over de rand van d< klucht getrokken en dat veroorzaakte een behoorlijk teveel aan grofheid i de onverbloemde situatieschildering. Niettegenstaande het feit dat Ank van der Moer alle registers opentrok en iedereen om zich heen radicaal weg speelde (en -schreeuwdebeantwoord de dit overdadig vertoon toch niet aan de kwaliteiten van haar talent, dat. stukken verder reikt dan het brok lawaai schoppen waartoe Shaw's werk in deze KRÓ-televisieopvoering werd veroordeeld. Gelukkig kreeg Frans van der Lin- gen in het begin nog een goede kans om een fraai staaltje dronkemansspe' te laten zien: later in het stuk kwam hij er niet meer aan te pas. Ook Arnold Gelderman als de Engelse officier bleef (in de nabijheid van Ank van der Moer) nergens, al speelde hij toch heel verdienstelijk en rolvast. De regisseur hield zich op bepaalde punten streng aan Shaiv's tekst, zo bijvoorbeeld in het aanroepen van Gods I naam. zoals dat in het Rusland uaw| die tijd gebruikelijk en zelfs een reële vorm van echte vroomheid was. In de toestand van gisteravond echter deed dat zeer hinderlijk aan. I&xetic/' VPRO: alledaagsheid, lezing: lezing. Het geheim Wonen en 1: VARA: 10.00 Loon lezing; 10.10 ZO. 135. 35 „Gaan jullie maar eens even bos kijken, jongens, of jullie de vos al kunnen vinden." zei oom Derk. Jesje en Josje aarzelden even en liepen an een smal paadje op dat zich tussen de bomen door kronkelde. „Stel je voor, dat we hem echt tegenkomen, Jes," verzuchtte Josje. „Dat >u even wat zijn!" Toen de kinderen weg waren sprak >m Derk: „Ik zou best veel zin hebben om je vannacht te helpen het dier te vangen, boer Maas. Maar dan moeten we eerst terug om voor onze eigen beesten te „En Jesje en Josje dan?" vroeg tante Maarthe. „Kunnen die er ook niet bij zijn?" vroeg oom Derk. „Als ze eerst een tijd gaan slapen? Ze zouden het natuurlijk geweldig vinden." „O, ze kunnen hier wel een bed krijgen," knikte boer Maas. „Ruimte genoeg." „Ik weet het goed gemaakt," zei tante Maartje. „Dan ga ik straks naar huis, Derk, en jullie blijven hier. En dan kom ik jullie morgen weer ophalen." Jesje en Josje liepen inmiddels spiedend en speurend tussen de dikke stammen door. Josje dacht ieder ogenblik een dikke vossestaart achter een paar strui ken te zien, tpt grote ergernis van zijn zusje.'' „Houd nu toch eens op, Jos!" bromde ze. „Die vos slaapt immers. Of als hij niet slaapt, zal hij zich zeker niet op klaarlichte dag vertonen. Kom maar mee, dan gaan we weer naar oom en tante terug. Ik ben benieuwd wat die hebben, staan bespreken wat wij niet mochten „Nu. jongens," sprak tante Maartje, toen ze zioh weer bij de groten voegden, „jullie boffen. Jullie mogen met oom Derk hier blijven, om vannacht mee te helpen de vos te vangen. Maar eerst moeten jullie vanavond wel een poos gaan slapen, natuurlijk." „O, geweldig!" juichte Josje. „Reuze, tante! En wat doet u? Blijft u niet?" „Nee, ik ga naar huis om voor Tobias en de andere dieren te zorgen," sprak tante Maartje. „Die moeten op tijd hun eten hebben." (Om 11.00 Nieuws): 12.27 Mede- land- en tuinbouw: 12.30 finish: actueel sportnieuws; 13.00 Nieuws: 13.15 VARA-varia; 13.20 Stereo: Licht ensemble en zangsolisten; 13.40 Voor jazzclub; 17.05 Stereo: Orgelkwartct: lichte muziek. 38 Andres heeft zijn ezel bij het raam gezet en schildert. Onder de ogen van Nanna lijkt het eenvoudig om alle dingen in het licht te zetten. Zo rustig is ze en zonder klacht en zoveel sterkte gaat er van haar uit dat zelfs Joryt een ogenblik zijn vrees vergeten kan. Over veel dingen die met het Andere te maken hebben, heeft Andres met haar gesproken. Hij ?ou het vorm willen geven, het uitdrukken in het zichtbare. Het zijn nog altijd twee werelden, zegt ze als ze ziet hoe hij worstelt met zijn verf »n zijn kunnen. Hemel en aarde, God en de mensen. Wat moet een mens veel van deze wereld loslaten eer hij gereed is om die andere le benaderen. Nanna ziet nog de kinderen voorbijkomen en ze reikhalst naar de kleine lenteboden die hun kelkjes onder de sneeuw verborgen gehouden hebben. De dingen van het gewone leven trekken haar nog als ze denkt er voorgoed mee te hebben afgedaan. Na het smelten van de sneeuw is Zweder Thase de eerste die een vracht stenen voor Martine's huis naar de Schemheuvel brengt. Sax, de vrachtrijder, volgt en dan komen de keuters hoewel ze nauwelijks een halve dag kunnen missen nu tegelijk het landwerk begonnen is. Enkelen zijn er die zich niet aan hun buren- plioht houden. Andres Maler is een vreemde, zeggen ze, en het kan wel ongeluk brengen om op de heuvel te bouwen, waaronder doden begraven liggen. Al geloven ze niet meer. zoals hun grootvaders, dat de rust van die doden verstoord zal worden. Ze vergeten ook dat de burenplicht in hun grootvaders tijd een erezaak was. Wie die verzaakte, kon erop rekenen dat hij tegen betaling en dan nog door het armbestuur begraven moest worden, omdat er niemand kwam om zijn kist te dragen. door DIGNATE ROBBEKTZ Martine schenkt zelf het balkenbier voor de helpers- Andres praat met iedereen, of ze gul antwoorden of maken dat ze weg komen. Als de landschut erbij is, blijven .ze nog wat rondkijken nadat ze hun werk gedaan hebben. Ze hebben niets tegen de schilder, ze weten alleen niet goed wat ze zeggen moeten. Ergens in hun geheugen is het blijven hangen, de praat die als rook door 't Horst waaierde, ongrijpbaar, maar wel tot last: de vreemde schilder is groot met Bernt Vasse, er zijn al boeten gevallen, er kan nog meer komen. Ze zijn op hun hoede, ook als ze burenhulp verlenen. Joryt kent ze, hun gebaren, de houding van hun schouders en hoe ze kijken. Ze komen flink uit de hoek, zegt hij tegen Nanna. 't Zal toch mooi zijn als „De Rodde" klaar is, dat zeggen ze allemaal. Een beetje ongewoon, zo op de heuvel. Zweder wil je komen halen. Met dat laatste loopt hij al een paar dagen, heen en weer gaande van de heuvel naar beneden en weer terug, alsof hij bezig is om draden te spannen die het een met het ander moeten verbinden. Nanna vraagt weinig naar het nuis. In tekening besprak ze alle onderdelen en gaf ze steeds raad aan Martine: denk om de kasten, je keuken moet ruim zijn met een kelder. En je moet in lichte kleuren laten schilderen; dat maakt een huis zonnig en vrolijk. Het weer is zacht, je kunt op Zweders wagen rijden, herhaalt Joryt. Ik rij dan ook mee. Hij was dat niet van plan, want ze moeten over de brink. Het hele Horst door en dan zal iedereen zeggen: zo ver is het al met Nanna Volmar dat ze naar het huis van haar dochter moet rijden. De landschut zat ook op de wagen, dat hebben we nog nooit gezien. Ja, zegt Nanna, ik wil het graag zien. Dan zwijgen ze er verder over. Martine heeft het druk met berekenen hoeveel gordijnen en vloerbedekkingen ze hebben moet en wat er in de tuin geplant zal worden. Zweder heeft ouwe Wolter gestuurd om de grond, waarop geen balken of andere materialen liggen, te bemesten. Er is al een bezending planten en struiken uit Hinberghe gekomen. Lenter Borne en Libbe Vennink komen daarmee helpen. De heuvel is vol vertier. Als Nanna en Joryt, met Martine en Andres op de achterbank van de wagen, erheen rijden, kijken de Horsten hen na. Er zal wel wat volgen, voorspelt Tabe's vrouw. Ze steken het hoofd veel te hoog. Het hindert Joryt dat ze worden nagekeken. Waarom wilde Nanna dat Martine en Andres ook zouden meerijden? Trekje van de mensen niets aan, zegt ze als hij haar van de wagen moet helpen. Ik ben nu bij „De Rodde" 't Geeft niet dat er nog geen dak op is. Haar vrolijkheid is bijna niet om te verdragen als hij ziet hoe ze langs de stellingen gaat, zich vasthoudend aan iedere plank en balk die ze tegenkomt. De zon schijnt al warm en de bodem is ongelijk onder haar voeten. Terug wil ze langs de beek rijden. Het is een omweg die haar veel meer vermoeit dan ze wil weten. Thuis spreekt ze niet meer over „De Rodde". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15