Nieuwe Leidse Courant T©SH Economisch evenwicht bijna weer hersteld Ramp op Rona Star: zestien doden V S-troepenmacht wordt 75000 man Toch nog akkoord uitkering- ineens Toch heeft dr. Vondeling nog wel zorgen Nieuw rij-examen na serie overtredingen Dodenlijst Vietcong op Commentaren conferentie? CALEX Directeur; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD nïin hert in teghenipoefl" Donderdag 17 juni 1965. 46ste jaargang Hogere middag- temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond. Vanavond en vannacht opklaringen. Morgen overdag toenemende bewolking. Maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere middagtemperatu- (Opgemaakt c 11.15 uur.) .J fccnr.^.-^ un -T Deskundigen: snelle hulp voorkwam erger (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Zestien mensen verloren bij de ramp op het Noorse tankschip Rona Star hun leven. Gis teravond waren er elf stoffelijke resten geïdentificeerd. De identifi catie valt moeilijk, omdat tal van classificeerders onder een andere Het vuur is geblust en de rook opgetrokkenDe midscheeps van cLe Noorse tnker Rona Star blijkt één groot gat te zijn, volge stroomd met water. Van de brug is niet meer dan een wankele ruïne overgebleven. Triest resul taat van de afschuwelijke ex plosie, die zich dinsdagavond op da werf van Verolme op Rozen burg voordeed. luchtfoto Stevens en Maglelsen. TOTO <EEF MIJ MAAR... I chwclaifeduinA' Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl n De 57-jarige veehouder R. Kleene is gisterochtend, toen hij komende uit de polder de provinciale weg in zijn woon plaats opreed, door een passerende be stelwagen uit Friesland aangereden. De man was vrijwel op slag dood Groeitempo niet onbevredigend (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van financiën dr. A. Vondeling heeft giste ren bij zijn eerste ministeriële optreden in de Tweede Kamer verklaard, dat de groei van onze economie niet onbevredigend is en dat liet evenwicht tussen inkomsten en uitgaven in onze volkshuishouding bijna weer is hersteld. Hij verheelde echter niet, dat twee punten hem ernstige zorgen baren: de bestrijding van de inflatie en de situatie op de kapitaalmarkt. Dr. Vondeling beloofde de Kamer zijn uiterste best te zullen doen om de inflatie te keren. „Maar", zo voegde hy eraan toe, „ik kan dat niet op eigen houtje, want de inflatie wordt geïmporteerd vanuit landen waarmee wy nauwe economische betrekkingen onderhouden". De Kamer sprak gisteren over de onlangs ingediende nota over het herziene begrotingsbeeld 1965. Daar in heeft minister Vondeling o.m. een extra uitgavenstijging van 145 min. aangekondigd, die geheel met kapitaalmarktmiddelen zal moeten worden gedekt. Het Rijk zal nu Minister Suurhoff voelt voor: (Van onze parlementredactie) DEN HAAG Minister Suurhoff ziet wel wat in het voorstel om deel nemers aan het snelverkeer na het begaan van een aantal overtredingen te verplichten opnieuw rij-examen af te leggen. Dit heeft hij gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer, waar hij de begroting van Verkeer en waterstaat verdedigde. De ge dachte van zijn partijgenoot Meester om de politie de bevoegdheid toe te kennen ter plaatse het rijbewijs in te nemen, ging hem wat te ver. Ook met de suggestie van de socialis tische afgevaardigde om een Deltaplan voor het verkeer op te stellen, kon hij zo maar niet meegaan. Wij kunnen op verkeersgebied namelijk niet met een schone lei beginnen, merkte hij op. Er zijn talloze plannen in verschillende stadia van uitvoering, waaraan verder gewerkt moet worden. Daarentegen wil de hij wel overwegen of het aanbeve ling verdient een raad voor de verkeers veiligheid samen te stelen. Het onderzoek naar het effect van het gebruik van veiligheidsriemen is nog niet afgesloten, zodat nog geen antwoord kan worden gegeven op de vraag (van de c.h. afgevaardigde Kranenburg) of het aanbeveling ver dient het gebruik wettelijk voor te schrijven. Wel staat reeds vast, dat aanschaffing van veiligheidsriemen sterk aan te bevelen is. Snelheden Voorts is een onderzoek gaande naar het effect van maximum- en minimum snelheden op autosnelwegen. De wegen verkeerswet wordt zo geredigeerd, dat bepalingen omtrent minimum-snelheden daarin later kunnen worden opgenomen. Achter de uitvoerbaarheid van voor schriften dienaangaande zette de be windsman vooralsnog echter vraagte kens. Hij zag weinig aanleiding, uit een oogpunt van verkeersveiligheid, om maatregelen te treffen met het oog op de invoer van gebruikte auto's. Aan een vrijwillige regeling met betrekking tot de keuring van huurauto's gaf hij de voorkeur boven een wettelijke verplich ting daartoe. totaal 350 min. moeten lenen. De zeer kritisch gestemde VVD-er Joe- kes noemde dat „een hachelijke zaak", maar ook andere spreker; stonden sceptisch tegenover de mo gelijkheid om zonder kwalijke ge volgen geld te halen van een krap pe kapitaalmarkt met een toch al zo hoge rentestand. Dan maar lenen in het buitenland? „Dan importeer je de inflatie. Leen je in het binnenland, dan rem je op langere termijn de particuliere investeringen af daardoor zal vooral het midden- en kleinbedrijf worden getroffen", zei de :.h. afgevaardigde Scholten. Hij betwistte de stelling van minister Vondeling, dat het parlementair-procedureel niet moge- was om op zo korte termijn een be lastingverhoging in te voeren ter dek king van de meerdere overheidsuitgaven. Waarmee de heer Scholten overigens niet wilde beweren, dat zijn fractie aan een dergelijke verhoging de voorkeur zou hebben gegeven. Minister Vondeling moest toegeven, dat de kapitaalmarkt er ondoorzich tig is. Het verkrijgen van een helder inzicht zou in het algemeen belang Het beeld van de kapitaalmarkt heeft zich echter binnen het tijdsbe stek van één jaar driemaal gewijzigd. Men zal ook voorzichtig moeten zijn met voorspellingen over de lenings mogelijkheden op dit moment. Het is niet waarschijnlijk dat de import van kapitaal een even grote omvang zal gaan aannemen als rond de jaarwis- Te optimistisch In zijn nota heeft dr. Vondeling de to tale uitgavenstijging ad. ƒ996 min. die is opgetreden sedert de indiening van de rijksbegroting 1965 op Prinsjesdag 1964. 901 min. toegeschreven aan hel vorige kabinet. De heer Joekes stelde, dat de vorige (liberale) bewindsman van financiën prof. Witteveen die stijging nooit zou hebben geaccepteerd. „Als u dat denkt, kent u prof. Wittveen niet", liet hij minister Vondeling weten. Deze verklaarde echter, dat zijn voorganger februari jl. de begrotingssituatie te op timistisch had beoordeeld Hij hield geen rekening met „een aantal minnen, die aan het opkomen waren". (Voor vervolg zie pag. 9) Prof. dr. Enneking overleden NIJMEGEN Op 74-jarige leeftijd is in Nijmegen overleden prof. dr J. A. M. J. Ennekin-g, oud-direoteür van het Sint Canisiusziekenhuis in Nijmegen. Hij cnnder meer voorzitter van de raad beroep, medisch leider van bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis en lid van het centraal me disch tuchtcollege. ROTTERDAM De namen van de zestien slachtoffers van de scheepsramp op de werf van Ver olme luiden als volgt: 1. J. de Jonge, geboren 23-9-1922, wonende in de Beijerlandse- straat 42, Rotterdam, gehuwd (is geïdentificeerd), werkne mer bij Verolme. 2. H. G. Gaasbeek, geboren 8-6- 1923, Wethouder van Helden straat 46, Rozenburg, gehuwd, werknemer van Verolme (nog vermist). 3. K. van der Perk, geboren 30- 11-1936, Frans Halsstraat 22a in Spijkenisse, gehuwd (en nog niet geïdentificeerd), werkne mer bij Verolme. De namen van de slachtoffers, werknemers van het classrficeer- bedrijf Parkhaven zijn: 4. E. A. M. Kramer, 19 jaar, on gehuwd. Esdoornstraat 5, Den Haag, (herkend). 5. H. R. C. Venneman, 40 jaar, gehuwd, Jozef Ledelstraat 3b. Den Haag. (geïdentificeerd). Niet geïdentificeerd zijn: 6. Van Meerlo, 29 jaar, Tak van Poortvlietstraat 100, Den Haag. 7. G. J. A. D. K. Verbrugge, 24 jaar, gehuwd, Tak van Poort vlietstraat 101, Den Haag. 8. J. J. van der Linden, 29 jaar, gehuwd, Laak weg 250a, Den Haag. 9. J. Keus, 18 jaar, ongehuwd, Maststraat 55, Den Haag. 10. W. Rog, 19 jaar, ongehuwd. Zeezwaluwstraat 157, Den Haag. 11. D. Thijsse, 20 jaar, Vlagstraat 14, Den Haag. 12. P. Kooper, gehuwd, Jacob van Kampenstraat 60, Den Haag. 13. C. Stouthandel. 24 jaar, Ama- lia van Solmsstraat 25, Schie- 14. C. van der Velden, 24 jaar, Zaadakkerstraat lid, Rotter- 15. D. Posthoorn, 20 jaar> onge huwd, Noordsingel 50,Rotter- 16. G. Jeremiassie, 20 jaar, onge huwd. Agnissestraat 132, Rot terdam. Versterkingen naar Vietnam naam bij hun bedrijf stonden inge schreven. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is intussen begonnen. Maar zoals we gisteren reeds schreven zal het lamge tijd duren voordat men ze kerheid heeft omtrent de juiste toe dracht van de ontploffing. De leiding van het onderzoek berust by luite nant-kolonel P. C. Silver van de rijks poli tie-te-water, die bij het speuren naar de oorzaak nauw samenwerkt met mr. ir. P. C. Rus, hoofd-inspecteur- directeur van de arbeidsinspectie te Rotterdam. De mensen van de rijks politie te water dreggen rnog steeds ini de omgeving van het schip naar voor- wepen, die by de beantwoording van de vraag over de oorzaak van dienst kunnen zyn. Dichting gaten Het liigt in de bedoeling dat de gaten en de scheuren in de Rona Star impro- visorisoh worden gedicht. Naar de mo gelijkheid daarvan zal het bergingsbe drijf Van den Tak eerstdaags een onder zoek instellen. Men zal ni. de ontplofte tank, voor zover dat kan helemaal moe ten onderzoeken. Verslagenheid Bij Verolme Tanker Cleaning hangt de vlag halfstok. Men kan zich daar nog nauwelijks realiseren, dat de ramp is ge beurd. De verslagenheid is zo groot, dat alle lust tot werken is vergaan. Deskundigen zyn van oordeel, dat d'e ramp grotere afmetingen had aan genomen, indien niet onmiddellijk zo veel hulp ter plaatse was geweest. Men is vol lof over de wijze, waarop tussen allerlei instanties is samenge werkt om de gevolgen van de ramp te bestrijden. Met name werd het werk van de havenblusboten zeer geprezen, waarbij er echter de nadruk op werd gelegd, dat dit niet betekent, dat de andere takken van de brandweer zich minder energiek zouden hebben in gezet EINDHOVEN Nabij het Bruckner- plein werd gistermorgen de 3-jarige Eddy Granpré op een voetgangersover steekplaats door een personenauto, be stuurd door P. J. van D. uit Eindhoven, aangereden. Het zwaargewonde jongetje overleed nog tijdens het vervoer naar het Sint Josephziekenhuis. Het kind was de jongste uit een gezin van zes kinderen. 'T'OT DE kenmerken van deze tijd behoort wel zeer de openheid. De publiciteit is een macht gewor den, veelal gehoorzamend aan eigen wetten, die ook haar beoefenaar nauwelijks in de hand heeft. Daarbij voegen zich de tot voor kort nog on voorstelbare technische ontwikkelin gen. die in staat stellen om in de particuliere sfeer van de ander bin nen te dringen. Dat wat men noemt „de privacy" staat op het spel en wordt wezenlijk bedreigd. Ook de juristen hebben zich op deze situatie te bezinnen. Want voorzie ningen ter bescherming van de mens lijken onvermijdelijk. De vraag welke die voorzieningen dienen te zijn, is niet gemakkelijk te beant woorden maar een goed jurist laat zich niet spoedig ontmoedigen. De Nederlandse juristenvereniging, voorgelicht door twee knappe pre adviezen, zet zich morgen aan de be studering van deze problematiek. Wij achten dat belangrijk. Voor ons allen, wier bescherming in het geding is. Voor de regering, die straks voor schriften zal moeten uitvaardigen en die bij voorstudies gebaat zal zijn. TJE UNIVERSITEITEN en hoge scholen blijken de laatste jaren ver boven hun stand te hebben ge ïnvesteerd. Zonder voorafgaande machtiging hebben zij hun toegeme ten begrotingsposten met vele mil joenen overschreden en daarmee het rijk voor voldongen feiten geplaatst. Deze gang van zaken moge tekenend zijn voor de ruimtelijke nood bij ons wetenschappelijk onderwijs, uit een oogpunt van beleid is eigenmachtig optreden een kwalijke zaak. De auto nomie gaat niet zover, dat men het begrotingsbeleid van de regering nog mag doorkruisen. Terecht hebben Tweede Kamer en minister Vondeling dit gisteren nog eens onderstreept. De kritiek had echter primair betrekking op de pas sieve houding van het ministerie van O. en W. in deze aangelegenheid. Men heeft daar kennelijk onvoldoen de toezicht uitgeoefend op de beste ding van de begrotingsbedragen. Het is maar goed dat voor 1965 nog niet besloten is tot een belastingver hoging om de noodzakelijk gebleken verhoging van de staatsuitgaven het wetenschappelijk onderwijs krijgt f 125 min extra mogelijk te ma ken. Op uie manier zouden de belas tingbetalers ten dele hebben moeten opdraaien voor de beleidsfouten van de vorige minister. Stichting vanmorgen bijeen WASHINGTON De Verenigde Staten zullen binnen enkele weken de sterkte van de troepenmacht in Zuid-Vietnam tot ongeveer 75.000 man uitbreiden. Op het ogenblik zyn er 53.000 Amerikaanse militairen in dit omstreden gebied. De V.S. zul len dan vijftien gevechtsbataljons in Vietnam hebben. Van het totale aantal militairen zullen er onge veer 20.000 voor gevechtsacties te land bestemd zyn. Behalve Amerikaanse eenheden zullen ook Zuidkoreaanse gevechts troepen naar Vietnam worden ge zonden, zo deelde de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, gisteren op een persconferentie mee. De Zuid Vietnamese regeringstroepen en de guerrillastrijders van de Viet cong verhielden zich nu in aantal ongeveer als 4 staat tot 1 en dit was beslist te weinig om met de Vietcong te kunnen afrekenen. De Zuidvietnamese troepen worden mo menteel met ongeveer 100.000 man versterkt. Maar dit was nog altijd niet genoeg en „wij proberen verbe tering te brengen in de ongunstige getalsverhouding door toevoeging van gevechtstroepen uit andere lan den, de VS, Australië en Korea", al dus McNamara. In antwoord op de vraag of de VS in de nabije toekomst nog meer troepen naar Vietnam zullen sturen, zei de mi nister dat al het nodige zal worden ge daan om de doeleinden, die in dat land door Amerika worden nagestreefd, te bereiken. Het aantal guerrillastrijders, dat zich in Zuid-Vietnam bevindt, bedraagt vol gens de minister ongeveer 165.000; daar tegenover staan ruim 575.000 man re geringstroepen. (Voor vervolg zie pag. 11) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Op verzoek van de 'erkgeversorganisaties is vanmor gen het bestuur van de Stichting de Arbeid bijeengekomen. Het werd niet uitgesloten geacht, toch nog overeenstemming over de uitkering-ineens zou worden be reikt, alvorens een bestuursdelega- tie zich in de namiddag naar de mi nister van sociale zaken zou bege ven. Zoals bekend zou de delegatie met dr. Veldkamp gaan spreken over de moeilijkheden die in de laat ste stichtingsvergadering waren ge- Naar verluidt zouden de Industriële werkgeversorganisaties na overleg met hun achterban nu in meerderheid wel genegen zijn een uitkering-ineens te verstrekken in overeenstemming met het verlangen van de vakbeweging van 2 procent, vooral omdat de drie vakcentrales bereid zijn deze uitkering niet algemeen verplicht te stellen. De vakbeweging zou inmiddels eveneens genegen zijn een concessie te doen door af te zien van de eis dat de 2 procent ook doorwerkt in de kinder bijslagen. zullen zich tot het uiterste tegen een Uit kering-ineens van 2 procent blijven ver zetten. Een deel van hen zelfs tegen de 1 procent, die in de vorige stichtings vergadering van werkgeverszijde al ge boden is. Minister Veldkamp is vanmor gen teruggekeerd uit Genève. waar hij de conferentie van de internationale ar beidsorganisatie heeft bijgewoond. Werkgevers Uit deze ontwikkeling mag evenwel niet worden afgeleid dat er in het werk geverskamp algehele overeenstemming heerst. Dit is allerminst het geval. De landbouw- en middenstandsorganisaties Zes Nederlandse meisjes die enkele maanden geleden uit ruim 300 gegadigden zijn geselecteerd voor de functie van stewardess bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PAA, poseren hier trots met hun zojuist verworven „wings", die zij aan het einde van hun opleiding hebben gekregen. Het zijn v.l.n.r.: Ursula Schmitz uit Alkmaar, Mar- jet Royaards uit Amsterdam, Marianne Zaalberg van Zeist uit Naar den, Norma Bogard uit Utrecht, Alida Stein uit Amsterdam en Albertine Lambooy uit Naarden. -GLflS- ■isnn IHMiliOMIIHIL Official dealer Leiden e.o. Prinses laat zich voorlichten over berich t geving DEN HAAG Prinses Beatrx heeft, op eigen verzoek, op kasteel Drake- steyn een bespreking gehouden met dr. G. J. Lammers. directeur van de Ryksvoorlichtingsdienst, mr. dr. M. Rooy, hoogleraar aan de universiteit in Amsterdam in de leer der communi catiemiddelen, dr. E. Diemer, lector in de perswetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, een leiden de functionaris uit de radio- en televi sie-wereld en mej. M. C. C. Wijnen, particuliere secretaresse van de Prin- !3. Dit gesprek was bedoeld om de Prinses 'n totaalbeeld te geven omtrent de be richtgeving rond haar persoon, bezien tegen de achtergrond van het verzoek van Koningin en Prins (op 5 mei JJ.) haar rust en tijd te gunnen om een wel overwogen beslissing te nemen aldus heeft de heer Lammers meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1