Meer avonturen in zelfde sfeer Stiefbeens komen terug in nieuwe serie Brick Bradford —Toch is het zo!- Geen improvisatie meer eommenUtnr bij Interland üesfe en üosje NTS geeft niet toe Senmoet DE STENEN ZONDE 9 DINSDAG 15 JÜM 1965 ETHEBGOIVENETHESGOIVEN-ETHESGOIVEN-ETHERGOIVEN ErHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Toon en Dirk Stiefbeen komen a.s. winter terug in een gloednieuwe televisieserie, welke de NCRV weer overneemt van de BBC. Zij zullen, weer ge speeld door resp. Rien van Nunen en Piet Römer, in hun bekende omgeving meer avonturen gaan beleven. Dit wordt mogelijk, omdat de BBC de serie ook gaat voortzetten. Het program ma moest worden afgebroken, omdat een van de Britse acteurs naar Amerika ging om daar zijn geluk te beproeven als filmspeler. Dat is hein niet meegevallen en hij is naar zijn vaderland teruggekeerd, waai de televisie hem met open armen ont ving. Onmiddellijk werd de schrijvers! gevraagd een nieuwe serie voor de twee handelaren in lompen en metalen, vader en zoon Steptoe, te schrijven. Iedereen was dadelijk enthousiast en zo komt op het onverwachtst de bij vele kijkers zo geliefde serie terug. In het najaar zullen de eerste afleve ringen klaar zijn. Jaap van de Mervre gaat ze dan voor de NCRV weer verbalen en bewerken. De traditionele decors worden opnieuw opgebouwd en Rien van Nunen zowel als Piet Römer kruipen weer in hun oude spulletje*. Ze verheugen zich er op. allebei, 't Is waar, dat Plet Römer er verleden jaar een beetje genoeg van kreeg, overal als ..Stiefbeen" le worden aangesproken, maar daar heeft hij zich nu toch overheen gezet. De Nederlandse afleveringen zullen telkens kort na de Britse op het scherm komen. Intussen worden binnenkort nog 8 van de beste al vertoonde, afleveringen her haald: op 28 juni (Ned. 2> „Mooie betrekking", op 30 juni (Ned. 1) „Piano ping pong", op 16 juli (Ned. 1) „Jarig vandaag", en op 28 juli (Ned. 1) „Parlez vous". Voor augustus zijn nog geen data vastgesteld. Het herverschijnen van „Stiefbeen en zoon" betekent voorts, dat de geplande serie „Taxichauffeur" met Rien van Nunen in de hoofdrol wordt uitgesteld tot het winterseizoen l?66/'67, indien dan „Stiefbeen" mocht zijn afgelopen. Geen kijkgeld voor Duitse scholen BONN De Duitse minister van PTT Stücklen heeft beslist dat scho len welke een televisietoestel bezitten om de onderwijsuitzendingen te kun nen volgen, geen kijkgeld behoeven te betalen. Er zijn echter wel een paar restric ties gemaakt: het aanwezige toestel moet uitsluitend voor de schooltelevi sie worden gebruikt en het schoo'be- stuur moet een aanvraag om vrijstel ling van kijkgeldbetaling bij het minis terie indienen. Het allernieuwste: televisiediner STRAATSBURG Een bekend restaurant in de binnenstad heeft het .allernieuwste uitgevonden: het televi sie-diner. De gasten kunnen onder het eten naar het programma van hun keus kijken, zij maken daarvoor ge bruik van de ene of de andere eetzaal, waar toestellen op bepaalde proeramma's staan afgesteld. Men moet om 8 uur aan tafel zitten Vouwt men zijn servet open. dan valt er een net-gedrukte aankondiging van het programma uit. De opgediende spijzen zijn aangepast bij het eten- zonder-emaar-te kijken: de soep wordt in koppen geserveerd, het vlees is voorgesneden en bevat nooit been tjes, de vis is graatloos enz. En er zijn altijd mensen, die zoiets heel apart vinden en op die manier „gezellig uit eten gaan". 21.30 Holland Festival 1965 Concertgebouworkest: klassieke muziek (Ste reo). 2" .30 Nieuws. 22.40 Epiloog. i II 298 m. AVRO r 18.00 Nieuws. ctualiteiten. 18.25 Lichte orkestmuziek 19.00 Paris vous parle. gesproken uit Parijs. 19.05 Stereo: Klassieke gevarieerd programma. 21.40 wekelijkse kunstrubriek. 22.00 Licht ensemble en zangsoliste. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Steri Holland. Festival 1965: Concertgebouworkest Land der Mu: Nederland I. NTS: 19.10 Nieuws kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Weekjour- naal voor gehoorgestoorden. 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal. AVRO: Theater Domino: muzikaal programma. 21.10 The Saint. TV- film. 22.00 Portret van een oppositieleider. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Wolken boven het Paradijs. natuurfilm. KRO: 20 2 TV-film. 20.55 Film 65 NTS: 21.30 Vierhandig-pianospel: jziek. KRO: 21— RKK: 22.10 A :n Duits priester, neigie: xvederlands progr. Kan. z en 10. 10.30 Teletalles: Engels. 19,45 De grote overval, filmklucht. 20.00 Journ. 20.25 De schelmen: Het halssnoer. 21.15 Krlski de Scwji 1838) Mierennesten wemelen vaak hen tegen aanvallen van vijanden, ligt dan ook in de typische nestgeur. van vreemdsoortige gasten. Het onmogelijk van deze gasten ook n bij benadering een opsomming geven, want bij de 15.000 soorten Is zoals vogels, slangen en kikkers, wel- die de spinnen zich eigen hebben kunnen moeilijk zeggen, dat door dat hij met een nestgenoot te maken mieren die men kent zijn niet minder deze. met het oog waargenomen, heeft. Maar dan 5000 verschillende soorten gasten nabootsing ook de mieren om de tuin toneel moet orden geleid. Bij mieren speelt het spin toch vooral gezichtsvermogen een onbetekenende gastheer hem betasten, dan moet hij vele en vaak zelfs in het geheel geen rol. een vriendelljkheidje terug doen. An- geteld. Bijna elke klasse der insecten is hier vertegenwoordigd, m kevers spelen in de nesten mierensoorten een grote rol. Merk- „Mrdigerwijs kom.n ook „tanen to d'"ik" 8 nnrirhte van de raatheren dan ook sommige mierennesten voor. oorna- melijk als toneelspelers. De spinnen- soorten Mimanomma en Mimeciton hebben bijv. een onderkomen gevon den bij de Afrikaanse legermicren Dorylus en Eciton, wier doen en laten door de spinnen volkomen wordt nagebootst. Teneinde geheel op hun gastheren te lijken, gedragen deze spinnen zich net alsof zij mieren zijn. d.w.z. zij lopen op zes poten, inpla&ts een zaak van ondergeschikt belang. i vreemde mier klein nummertje de kant van de wel bij komen, want gaat de argwaan worden gewekt. opzichte van de gastheren dan ook Gasten van mieren Vandaar dat de spin met hoog opge heven voorpoten rondloopt, net alsof dit tasters zijn en van tijd tot tijd een gastheer een klein roffeltje op kop of rug geeft, zoals dat in een goed geordende samenleving van mieren gebruikelijk is. Het behoort tot de goede toon. dus dit mag zeker niet worden nagelaten! van op acht en gebruiken de twee Zelfs al zouden overblijvende poten net of het tasters van dezelfde soort in het nest bren- zijn. De spinnen hebben hiermee een gen, dan zou de vreemdeling toch m„r bepaalde bedoeling, Wint hun kleur ogenblikkelijk worden aangevallen en het lichaam, die gedood, terwijl in dit geval de gellj- dle van de kenis toch 100 pet. is. De reden, waarop zij waarom de spinnen, die in het nest te lopen en zich gedragen, beschermt gast sijn. niet worden aangevallen. en de vorm geheel aangepast zijn mieren, alsmede de wijze waarop zij De geur is echter niet alleen een belangrijk hulpmiddel bij het herken nen, maar tevens bij de oriëntatie van Daarover een volgende keer! H. FêtUlon (Nadruk verboden) do Sovjet-unie. Deel 2. 22 00 De Synode v.d. Protest.-Evangelische Kerk v. België. 22.30 Journaal. Schakelen op de klok Niet zuur" „Met de vin-wekelijkse ulliendin, Dp'r,V ArM<> W }<?- is het overirens niet algelopen", ver-«eraoond haar «en mmufen zendtijd De BRT heeft ons telt de woordvoerder van de BRT: «ebruilct om na «nt mtmncH. nfte „Telkens 14 dagen vóór het spel zullen de kijkers in Nederland en in België via het scherm kennis kunnen maken met de twee families, die aan de beurt komen om mee te doen. Aan die gezinnen willen wij wat meer aandacht besteden en het zou veel te ver voeren, dat opéén avond gelijk met het spel te doen." Trouwens, ook de gezinnen mogen zo nodig hulp vragen bij het volvoe ren van hun opdrachten en het is wel erg aardig, dat „het land" dan van tevoren al weet. wie er in touw zijn. Op de spelavónd is hét dan „genoege- lijk weerzien". tv-redactic) BRUSSEL nog iets meer laten weten over het komende winterspel „Interland", dat de NCRV samen met de Vlaamse televisie gaat maken. „Het programma gaat. afwijken van de bekende formules"; zei men ons, „er zal bijvoorbeeld niet meer ge- improviseerd kunnen worden bij het heen en weer schakelen, alles gaat nu volgens draaiboek en pre cies op de klok, anders is het spel niet te hanteren." Het wordt allemaal veel ingewik kelder dan het al was. want nu gaan twee deelnemende gemeenten, één in Nederland en één in Vlaanderen, elkaar vragen stellen en opdrachten geven. Er wordt dus aan beide kanten hard gewerkt. Bovendien zullen er no? twe° families ziin. die elk voor zich proberen de nationale kleuren hoog te houden. „We gaan dus de beschikbare an derhalf uur netjes in mootjes verde- 'en en ons aan een schema houden. Dat moet wet willen we niet in een chaos raken. Ook is het minder een voudig van het ene land naar het andere over te schakelen, temeer omdat er nog een apart presentatiece- bouw is dat regelmatig in het beeld moet komen: het Amerikaanse Thea ter in Brussel, waar de spelleiding en de jury zetelen." „Maar" luidde onze vraag. ..is er dan geen kans dat er juist erg leuke spelmomenten voor de kijkers verlo ren gaan?" „Ja, die kans is er zeker, maar dat offer moet worden gebracht aan de kwaliteit van de uitzending in haar gehe«i.We zullen wel eens <wn grappi ge situatie of misschien zelfs een heel «mannend ogenblik missen, maar laten we hopen dat dit zo min mogelijk voorkomt." Er zal dus een bepaalde lijn worden gevolgd en och. dat voorkomt ook weer het euvel dat opgeroepen perso nen niet weten, dat zij in het beeld zijn en er dus maar gauw weer naar een ander punt moet worden ge zwenkt. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 8.20 uur herhaling van het programma Domino met Annie Cordy. 9.10 uur een nieuw avontuur van de altijd overwinnende Saint, dit maal in een ontvoeringsgeval. 10.00 uur documentaire „Portret van een oppositieleider", waarin men nader kennis maakt met mr. W. J. Geertsema. 10.35 uur film over ruimtereis van de twee Amerikaansè astronauten. Ned. 2 KRO 8.01 uur voortzetting van de Engelse natuurfilm-reeks met „Wol ken boven 'het paradijs". 8.25'uur Bill Dana als middelpunt van ..Een feestje in kamer 15' 9.30 ,uur (NTS) quatre-mains, te spelen door Debora en Boukje Land. 10.10 uur een documentaire over de Duitse priester Alfred Delp. die een groot man was in het verzet en in 1945 door de nazi's werd terechtgesteld. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.10 uur hoorspel „De grensgangers'', een Tsjechisch verhaal over emigranten. 9.30 uur tweede deel van bet openingsconcert Holland Festival, rechtstreeks uit het Amsterdamse Concertgebouw en stereo- fonisch te beluisteren. Bernard Haitink dirigeert het huis orkest in werken van Schubert en Bizet. 10.45 uur Angelsaksische en Franse liederen op de plaat. Hilversum II AVRO 8.05 uur amusementsprogramma uit LoosdrechL. 10.00 uur lichte muziek door The Romancers. 11.00 uur opnamen (dezelfde avond gemaakt) van het eerste deel van het openingsconcert Holland Festival, ook stereofonisch uit gezonden. Nu werken van Van der Horst en Bach. Soliste is de sopraan Elly Ameling. nomen door de V ARA-medewerker Joop van Tijn. de kijkers nader kennis, te laten maken met de nieuwe partij voorzitter dr. J. G. H. Tans: Dr. Tuns zeide, nooit naar dit voorzitterschap te hebben toegeleefd, maar nu hij is benoemd toch al zijn best te zullen doen voor de partij. Dat hij r.k. is heeft bij de benoeming geen speciale rol gespeeld: hij was reeds vice-voor- zitter en bij de keuze heeft alleen de vraag gegolden wie het beste dr. Von deling kon opvolgen. Persoonlijk verwerpt hij in beginsel de partijkeuze op religieuze grondslag, hoewel hij niemand het recht daartoe ontzegt: hij acht het eenvoudig niet meer verantwoord confessionele prin cipes in de politiek te verwerken. Dat mocht in de 19e eeuw goed zijn, in de moderne tijd past dat niet meer. Vor ming van een confessionele partij zo als die in Duitsland bestaat in de CDU acht dr. Tans in Nederland niet haal baar. Wel vindt hij het juist, het sodalis- De organisatoren van het Berlijns! meu"] de!no?er"e P°^ek te houden, televisiefestival hebben alsnog gepro- JjV Jjtt^lfej!"Ihdd oud!-? beerd de NTS te overreden haar tweedeAi nzending, het spel „Interview tussen „Jullie doen het al heel aardig, jongens." riep oom Derk. „Alleen moeten jullie natuurlijk zorgen dat je zelf niet achter de kast staat te lachen." Jesje en Josje kwamen achter de kast vandaan, elk met de pop nog op hun hand. i. maar dat is moeilijk, hoor oom," Jesje, „als er zulke gekke dingen worden gezegd." „Daarom moeten we het allemaal heel goed instuderen," merkte Josje op. ,Geen glimlach moet er over onze lippen „Dat is nu ook weer niet nodig," grinnikte oom Derk. „Maar ik geloof wel dat jullie een aardige voorstelling zullen kunnen geven." Nul en Zero" van de schrijfster Lizzy Sara May. te handhaven. Dit spel dat volop kritiek uit op nazi-Duitsland) is ook een NCRV-produktie en heeft veel indruk gemaakt op de keuze-bepalende jury, die de documentaire „Oogst van het verleden" weigerde op grond van het feit dat deze niet zou voldoen aan de norm „vrijheid en gerechtigheid", voor dit festival als eis gesteld. Het steekt de organisatoren kenne lijk, dat de NTS zich na de weigering helemaal heeft teruggetrokken en het is hen er alles aangelegen, deze hou ding alsnog gewijzigd te zien. De NTS ziet er echter geen aaanleiding toe om op haar besluit terug te komen, even min als de Duitse jury dat overigens doet. In Berlijn hoopt men. dat volgend jaar bij het derde festival alles ver geten zal zijn. de ISPVIBBMP 8.40 Zingen morgen!: Platen en praten. 9.00 Vo- zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voc huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofot.. ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen (herh. v. zondag jl.). 11.30 Spaanse en Latijns-Amerikaanse klanken (gr.) 11.50 Twaalfuurtje, cabaretprogrammo. 12.00 Lich te grammofoonmuzick. 12.27 Mededelingen t.fc.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 G r .v. i m o f o o r. ri ecvcnu.ee! aktualiteitcn. 12.50 Meisjeskoor -Klassieke - wetse verbetenheid van het socialisme wordt verweten „zal dat wel zo zijn", maar hij wil verder gaan in de rich ting welke dr. Vondeling al heeft aan gegeven en die inhoudt dat socialisten „niet altijd zuur kijken en diep doen" Ook merkte dr. Tans nag op, dat de stem van het socialisme in de regering yiodig is omdat er altijd een coalitie systeem dient te worden gevolgd we een meerderheidsregering vorm den kon je doen, wat je in je program ma belooft aan het volk. Nu kan dat, door mee te regeren, alleen maar voor een belangrijk deel." Het was een goed-geformuleerd ge sprek, met pittige vragen en duidelijke antwoorden. „Ja, kom mee. Jes!" riep Josje opge wonden. „Dan gaan we naar de kamer en dan vragen we aan tante een paar velletjes papier en dan gaan we ons stuk opschrijven. We moeten natuurlijk pre cies weten wat er allemaal gaat gebeuren en wat er gezegd moet worden, anders staan- we op een gegeven ogenblik te hakkelen en weten we niet hoe het verder moet." „Ja. en als we het stuk dan helemaal hebben, studeren we het in," knikte Jesje. „Dat doen we, Jos!" De kinderen liepen naar de huiskamer terug en nadat tante Maartje hen een paar velletjes papier en een potlood en een balpen had gegeven, installeerden ze zich aan tafel. „Nu moeten we eerst een verhaal verzinnen, hè?" zei Jesje. „We hebben zo'n prachtige boef. Die laten we bij voorbeeld de portemonnee van Katrijn stelen." „Ja," riep Jesje. „en dan gaat Jan Klaassen hem achterna en komt in het bos de leeuw tegen. Dat kan spannend gend t iL een leuk liedje dat hij zingen telling voor de jeugd. 17.15 Jazzperspektief. lichting: De Politie ni Het Spekti lijke en klassieke muziek, mofoonmuziek. 15.10 (gr.) 15.50 Bijbelver- 16.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheldsv 18.00 Koorzang. 18,30 •ganisatles. 18.45 Licht Instrumentaal (7.25-7.30 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte foonmuziek (vervolg) 9.00 Van alle i thuis, praatje. 9.05 Klassiek piano- VARA10.00 Gevarieerde ziek. 11.00 Nieuws. 11.02 11.40 Omroepdubbelkwi 35 „Alles heeft ene bestemde tijd en alle voornemen onder de hemel heeft zijn tijd... ...Ik heb gezien de bezigheid, die God de kinderen der mensen gegeven heeft om zich zelf daarmede te bekom meren. Hij heeft ieder ding schoon gemaakt op zijn tijd; ook heeft Hij de eeuw in hun hart gelegd zonder dat een mens het werk, dat God gemaakt heeft, kan uitvinden, van het begin tot het einde toe. Ik heb gemerkt dat er niets beter voor hen is, dan zich te verblijden en goed te doen in het leven". De laatste regel wordt hardop gelezen, omdat de honden dreigend blaffen. Pee hoort de zware bas van Mikkel en hoe hij zijn lijf tegen de deur drukt óm iemand het binnengaan te beletten. De man die moet wachten tot de deur wordt opengedaan, wil hem met zijn voet weren. Doe dat niet. Borne, waarschuwt de herder als hij ziet wie de bezoeker is. Mikkel verdraagt dat niet. hij doet zijn plicht. Wilde dieren heb je. bromt Dries. Ze hadden me wel kunnen verscheuren, alsof dit nog niet voldoende is. Hij laat zijn hand zien, waaraan een dikke gestolde bloedkorst kleeft om vier diepe wonden. Een voetangel, zegt Pee als hij de hand bekeken heeft. Je hebt eerst'gerukt om los te komen voor je de klem openmaakte, dat was onverstandig. Jij weet toch wel beter hoe je mei zulk tuig moet omgaan? Het wantrouwen van de wildeman tegen ieder een die hem tegenspreekt, steekt de kop op, maai hij zwijgt met zijn tanden op elkaar. Pee neemt water uit de ketel die op het kacheltje staat om de wonden te wassen. Daarna verbindt hij ze met de zalf *die hij ook voor zijn dieren gebruikt wanneer ze zich verwonden. In de donker wordende hut is de reep wit linnen die hij om de t door DIGNATE ROBRERTZ 1 E 3 ItuuuuiUitititUuUituimiuuuituAumui hand wikkelt, tussen hen in als een streep licht. Je hebt er verstand van. De stem van Drie is milder, al kan hij zijn wantrouwen nog ni< laten varen. Je kunt daar zitten en je warmen, wijst c herder naar een stoel. Zijn heldere ogen bekijkt ae wildeman onderzoekend. Zijn bezigheid is oi de schapen te hoeden, 't Gaat hem niet aan wa& de voetangel lag en hoe Dries Borne zo dom ko zijn om zijn hand daarin te steken. En toch is ht of hij het weet, In 't Horst zeggen ze dat Pee Ro maar voor de helft op de wereld leeft. Ziji andere helft hoort en ziet en weet wat voor df anderen verborgen blijft. Dries lacht om zulke praat. Hij heeft nooit tegenover de herder gestaan. Nu voelt hij dat er van de oude iets uitgaat waar hij niet tegenop kan. Daarvoor ben ik niet gekomen, zegt hij als Pee naar de stoel wijst. Ook niet om mijn hand te laten verbinden, dat zou toch wel genezen zijn. Ik kom om de wolfsklem. Buiten gaan de twee jongste honden, die nooit in de hut komen, te keer tegen een paar weerspannige schapen. Pee hoort wat er gaande is aan hun zenuwachtige korte keffen. Terwijl hij even weg is om de afrastering, waarachter de kudde 's jiaehts legert, te sluiten, staat Mikkel bij de benen van Dries met de tanden bloot en met fonkelende ogen. Het een ondier, kun je hem niet vastbinden? vraagt hij als de herder terugkomt. Die streelt Mikkel over de kop tot hij kalm is. Ik heb gezien de bezigheid, die God de kinderen der mensen gegeven heeft om zich zelf daarmede te bekommeren, herhaalt hij hetgeen hij las. Is het stellen van een wolfsklem jouw bezigheid, Dries Borne? Oog om oog en tand om tand, dat staat ook in je bijbel, oude. Geef mij de klem. Ik wil degene vangen die een voetangel zette op mijn spoor. Op het strikkenspoor. verbetert Pee. In de fglans van het sneeuwlicht, dat de omtrekken in e hut verdoezelt, is de herder groot. Hij staat >et zijn gericht naar het venster. Dries weet niet die heldere ogen hem bespotten of veroordelen hem helemaal niet zien. Gaat het je aan? Geef me die klem. Twee zijn er nog in 't Horst uit de tijd toen in rre winters wolven uit de nu gerooide bossen hter de heide kwamen. Z weder Thase bewaart één, maar daar hoeft Dries niet te vragen, onder al te veel geweld te gebruiken, meent hij, s de klem van Pee wel in handen te krijgen. Schichtig kijkt hij rond, naar de wanden. Alleen de boerhoorn hangt er. Maar wat is er in het stalletje naast de hut? Beweeg je niet. waarschuwt de herder. Mikkel is een wijze hond, die al wist wat je hier wilde voor je binnen was. Dries houdt de gezonde fiand aan zijn mes. Doe dat niet. Borne, 't Zou je in nog groter ongelegenheid brengen. Eer het uit je zak is, hangt Mikkel al aan je schouder Je kunt eten en drinken bij me krijgen en een strobed bij m'n schapen als je hier overnachten wilt En je kunt ook meenemen wat er geschreven staat: dat het beste voor een mens is om zich te verblijden en goed te doen in het leven. (Wordt vervolgd) iederland I: VPRO: 17.00 De I 1 verkeer. NTS. 17.15-17.40 Jan verkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9