HOOFDSCHOTEL? VLEES! ^ooroB£U Wageningen krijgt een uniek laboratorium Rainier overweegt Onassis' bezittingen te naasten Sowjetuiiie bouwt aan supersonisch vliegtuig GOMOELKA IN ZIEKENHUIS 't is weer tijd voor pycii r»i qüp| Prof. Arndt heeft nazi-verleden niet verzwegen STAALMARKT IN GEVAAR Japan zocht vrede in '44 maar Londen weigerde Revolutie in Sowjetunie? Jjt ft ftjOJttc Kif, s DINSDAG 15 JUNI 1965 -■ Stoel in Noordzee en bananenboot WAGENINGEN In de Noord. xe£;, een mbeter of wat voor de spiksplinternieuwe pieren van de e'pjen splinternieuwe havenmond, Fiaropoort, staat een stoel. Er zit cFan man op, die met alle aandacht bet binnenvaren van een honderd duizend tons benanenboot filmt. JDe bemanning van de boot heeft 'het zwaar, want er staat een in- ftens gemene stroom, een lange deining met golven van acht me ter hoogte en dwars daarop vormt de storm, windkracht tien, nog eens golven van een meter of vijf hoogte. Desondanks loopt de bana nenboot keurig binnen, keert in de havenmond en vaart weer uit. Dit is het schouwspel, dat Prins Bernhard morgen zal zien in het nieuwe golf- en stromingslaborato rium van het Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen. Met uit zondering vermoedelijk van de came raman en de stoel, die men dan wel uit de Noordzee gevist zal hebben. De prins, die morgen het nieuwe labora torium (uniek in de wereld, kosten vier miljoen gulden, compleet met apparatuur) officieel gaat openen, zal de bananenboot zelf radiografisch mogen besturen. Hij zal dan ervaren, hoe verbluf fend men in het nieuwe bassin van hec scheepsbouwkundig proefstation de werkelijkheid kan nabootsen. Wer kelijk aan alles is bij de opzet van het nieuwe bassin gedacht. Uit alle richtingen kan men golven (op schaal) van iedere gewenste hoogte en windkrachten, van iedere gewenste sterkte opwekken. Gloednieuw bij deze aanwinst is de installatie waar mee men de meest gemene stromen in het water kan opwekken. Aanleiding tot het inrichten van dit nieuwe laboratorium is in de eerste plaats de aanleg van Europoort. In het bassin zal men gedurende onge veer een jaar proeven nemen met schepen, om na te gaan hoe Europoort zo kan worden aangelegd, dat ook reuzeschepen van tweehonderddui- Proeven voor Europoort zend ton geen bijzondere moeilijkhe den hebben met het aanlopen van dit havencomplex. Verder heeft prof. dr. ir. lV. P. A. van Lammeren, directeur van het instituut, dc grootste ver- ENGELAND? Met de Stoomvaart Mij. Zeeland, goedkope retours Hoek van Holland- Harwich per dagboot incl. treinreis Harwich-Londen v.v. f 83.-. Inlichtingen en aanmeldingen (tot uiterlijk 8 dagen voor vertrek) bij de erkende reisbureaus. Boek via de Hoek Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst wachtingen van het nieuwe laborato rium voor het onderzoek van gedra gingen van drijvende boortorens, kunstmatige loseilanden enz. VOORSPRONG I Hij en zijn medewerkers zijn er i trots op, dat het Scheepsbouwkundig i Proefstation in Wageningen door de nieuwe aanwinst alle soortgelijke la- i boratoria over de gehele wereld net weer een stapje voor blijft. Engeland gaat er een bouwen met staatssteun dat 2 miljoen pond kost en Russische technici hebben het laboratorium tot op de centimeter gecopieerd, maar het zal nog jaren duren voordat de labo ratoria in deze landen in bedrijf komen. „En in cie tijd zitten wij ook niet stil", aldus prof. Van Lammeren. Dat het Nederlandse scheepsbouw kundig proefstation een voorsprong heeft en uniek is, wordt onder meer bewezen door de belangstelling, die het in het buitenland ondervindt. Zestig procent van de opdrachten komt namelijk van buiten Nederland. Vorig jaar kwam 37 procent van de opdrachten uit Amerika. Vooral voor de Amerikaanse marine doet men veel. EEG doet vele prijzen dalen BRUSSEL Een EEG-commissie is tot de slotsom gekomen, dat er zich door het ontstaan van de gemeen schappelijke markt in de zes landen voor verscheidene produkten prijsda lingen hebben voorgedaan. Hiertoe behoren chocola, gebak, suikerwerk, dameskousen, koelkasten, wasmachi nes en radio- en tv-toestellen. Daar naast zijn er een aantal produkten, waarvan de prijzen door het ontstaan van de EEG op ongeveer hetzelfde peil zijn gebleven. Daartoe behoren BREMEN Prof. Karl Arndt, pre onder andere goederen van gebreide sident van het opperste gerechtshof Westen onder druk gezet MOSKOU De Sow jetunie heeft gisteren onthuld, dat' zij be sloten heeft een supersonisch ver- Oud zijn even plezierig als puberteit LONDEN De Engelse huwelijks- raad heeft een boekje gepubliceerd over de problemen van de middelbar® leeftijd. Het zegt tegen de mensen, die onwillig deze periode in hun leven binnentreden: „Vecht er niet tegen: het kan even leuk zijn als de puberteit". Tegen de mannen zegt het advies: ..Nieu we interesses en ontdekkingen wachten op u. die een nieuwe anim< leven tot gevolg zullen hebben" Voor de vrouwen is de boodschap: ..Wees niet bang voor de middelbare leeftijd. Denk eens aan de nieuwe vrijheid als de kinderen getrouwd zijn". Al deze adviezen staan in het boekje Middle Aged Marriage, geschreven door Angela Reed. zelf een huisvrouw van middelbare leeftijd, met behulp van een psychiater en twee raadgevers van de huwelijksraad. Het boek noemt drie voorwaarden wil iemand van zijn middelbare leeftijd die ongekende mogelijkheden biedt, iets maken: 1. De erkenning dat de kinde ren in staat zijn hun eigen weg te gaan. 2. Het nuchter bezien van het eigen huwelijk: „Overspel is vaker het gevolg dan de oorzaak van het misluk ken van een huwelijk". 3. De noodzaak een diepere betekenis in het leven te vinden. Opnieuw protest van Westen bij Russen BERLIJN De drie westerse gealli eerde mogendheden hebben opnieuw bij de Sowjetunie geprotesteerd tegen het feit. dat Oostduitse hefschroefvliegtuigen boven de voormalige Duitse hoofdstad vliegen. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee. dat gistermiddag opnieuw gedurende twintig minuten een Oostduit se helikopter op de grens van West- er Oost-Berlijn heeft gevlogen. De Poolse communistenleider Wla dyslaw Gomoelka is in een ziekenhuis te Warschau opgenomen, omdat zijn bi— te hoog is. keersvliegtuig te bouwen. Het toestel zal 120 passagiers kunnen vervoeren met een snelheid van 2.500 kilometer per uur. Dit be tekent, dat het sneller zal zijn dan de Brits-Franse Concorde, die met 130 personen een snelheid van 2.100 kilometer per uur zal kun nen halen. Zoals bekend zoeken le Ver. Staten nog naar een ontwerp voor een vliegtuig, dat 3.200 kilometer per uur kan vliegen. Het nieuwe Russische vliegtuig lijkt veel op de Concorde. Het heeft deltavleugels en grote motoren on der het midden van het toestel, dat aangeduid'zal worden als de TU-144. Er is nog niet bekendgemaakt wan neer het toestel in gebruik zal wor den genomen. De Concorde zal in 1971 of 1972 gaan vliegen. De Sowjetunie heeft met deze bekend makingen de Westerse wereld min of meer onder druk gezet. De Ver. Staten zullen spoed moeten zetten achter hun plannen voor de bouw van een supersonisch verkeersvlieg tuig. Door de te verwachten Russi sche concurrentie zullen de lucht vaartmaatschappijen gedwongen zijn reeds thans grote bedragen te inves teren in de eerste supersonische toestellen in plaats van symbolische bestellingen te plaatsen en te wach ten op de Amerikaanse versie. <wyy>ffi»pO<TOOCp0060000<X>OOOQOpOOOOOOOQ<ttOOOOOCgggggQQC ltd* Dutch Swing Collega Band o.l.v. Patar SchiljAro i Radio Varonica co. 10.30 an 18.45 u. stoffen uit Italië. De totale waarde van de artikelen voor huishoudelijk gebruik, die door de zes landen in 1963 zijn ingevoerd was 7J,2 miljard dollar, dat wil zeggen één miljard meer dan het jaar daar voor. De invoer uit de EEG-landen en de invoer uit landen buiten de ge meenschap hebben een gelijk aandeel gehad in deze toeneming. Ten aanzien van de dameskousen wordt door de EEG-commissie opge merkt, dat het verbruik in België en Nederland meer dan verdubbelde bij een prijsdaling van twintig tot dertig procent. Een van de hoofdoorzaken was de grotere concurrentie uit Italië en Duitsland. Zeer sterke voordelen voor de con sument heeft ook de concurrentie strijd op de automarkt. In de zes landen is de totale invoer van auto's vit de EEG zelf en uit landen daar buiten in de periode 1958—1963 met meer dan 400 procent gestegen. STRAATSBURG Het Europese parlement heeft gisteren verklaard, dat de stabilisatie van de staalmarkti de EGKS opnieuw gevaar loopt. Het' staalverbruik houdt geen gelijke tred met de uitbreiding van de produktiei einde hebben onbekenden brandende en de druk op de wereldmarkt op het aanbod duurt onverminderd voort. Het parlement heeft de Hoge Autoriteit van de EGKS daarom verzocht om deze gevaren met alle middelen, waarover zij beschikt, te bestrijden. De verklaring is neergelegd in een resolutie, waarin het dertiende jaar verslag van de kolen- en staalgemeen schap werd goedgekeurd. De resolutie stelt o.m. vast, dat de structurele moeilijkheden van de ko- lenindustrie zich ondanks het streven naar rationalisatie weer hebben toege spitst. Nogmaals spreekt het parle ment zijn mening uit, dat alleen eer gemeenschappelijke energiepolitiek, die de plaats van de kolen in de Europese gemeenschap tijdelijk bepaalt, een op lossing voor de moeilijkheden kan brengen. •an de Westduitse deelstaat Bremen, die ook de aan dit hof verbonden af deling voor schadevergoeding aan na zi-slachtoffers leidt, heeft gisteren ge zegd nooit te hebben verzwegen dat hij in de Hitlertijd lid van de SS Hij verklaarde dit naar aanleiding van beschuldigingen van de voorzitter van het Amerikaanse Joodse congres, dr. Joachim Prinz, die het „ondenk baar" noemde dat een voormalige SS- officier over vergoedingsaanspraken moet 'beslissen. Prof. Arndt zei, dat hij zelf door de n ationa al-socialisten was gedupeerd daar lhij wegens zijn betrekkingen mei een Joodse rechtsgeleerde was ontsla gen uit het Kaiser Wilhelm instituut De voorzitter van de Joodse gemeen te in Bremen, Carl Katz, verklaard® dat de afdeling schadevergoedingen het Bremense oppergerechtshof door Arndt onberispelijk wordt geleid. Activiteiten van Ku Klux Klan in Engeland LONDEN In het afgelopen week- kruisen gespijkerd op de deuren van twee woningen die door niet-blanken worden bewoond. In het ene geval betrof het een ge zin uit West-Indië en in het andere geval Pakistani. Elders in Engeland hebben zich soortgelijke incidenten voorgedaan. De politie noemt het het werk van fanatici, doch zij gelooft niet dat in Engeland organisaties zo als de Amerikaanse Ku Klux Klan actief zijn. In Birmingham wees een caféhouder een groep personen de deur die in het etablissement een „Klan"-vergadering wilde houden. Een Labour-afgevaardigde in het Lagerhuis 'heeft verklaard pogingen in het werk te zullen stellen om een voorgenomen reis van Ku Klux Klan- leider Robert Shelton naar Engeland te verhinderen, AMERIKAANSE ONTHULLING: WASHINGTON Japan heeft een jaar voor het eind van de Tweede We reldoorlog Groot-Britannië via Zweden gepolst over de mogelijkheid, vrede te sluiten, maar de Britse regering reageer de afwijzend, zo is gisteren in Washing ton onthuld. Uit door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gepu bliceerde documenten blijkt, dat Japan, de oorlog al vrijwel als verloren be schouwend, in 1944 een proefballonnetje opliet voor vredesonderhandelingen maar dat Groot-Britannië bleeft. vasthouden inzake onvoorwaardelijke In september 1944 berichtte het Zweed se ministerie van buitenlandse zaken in een geheime boodschap de VS, dat de TENTOONSTELLLNG VAN NEDERLANDSE HANDEL IN DJAKARTA DEN HAAG De Indonesische rege ring staat zeer positief tegenover het denkbeeld van een tentoonstelling van Nederlandse goederen in Djakarta, aldus heeft de heer J. G. Bergman, markt- exploiteur van de centrale kamer van handelsbevordering in Den Haag, ir. een gesprek met enkele journalisten gezegd. De heer Bergman besprak de mogrujk- heid van een dergelijke tentoonstelling met de derde vice-premier en minister zware industrie en mijnwezen dr. Charoel Saleh, tijdens een bezoek van twee maanden aan Indonesië waarvan hij vrijdag in Nederland terugkeerde. Hij was in Indonesië om c -ïtacten te leggen ten behoeve van 24 Nederlandse bedrij- Over het tijdstip van een tentoonstel ling zei de heer Bergman, dat gedacht wordt aan het tweede kwartaal van het volgend jaar. Om een dergeVjke tentoon stelling te kunnen houden komt het meer aan op goederenpakket dat de deelne mende ondernemingen willen laten zien, dan op het aantal deelnemers. Een twintigtal zou voldoende kunnen zijn, meende de heer Bergman. 200 arrestaties in Jaekson JACKSON De politie van Jaekson heeft gisteren meer dan 200 personen gearresteerd, die --- --- waren merendeels jonge Het parlement van de staat Mississippi beraadt zich op het ogenblik over ver ruiming van het kiesrecht. bare bron te hebben in Japan in kringen van vooraanstaande burgers toenemende bezorgdheid over het verloop van de oorlog heerste en de gedachte aan vrede veld won. Japan zou volgens Bagge bereid zijn, alle ge bieden die het veroverd had terug te geven en alle vroegere Britse eigendom men en belangen in Oost-Azië weer te erkennen. ..Achter de man, die me deze bood schap verstrekte, staan een van de be kendste staatslieden in Japan en het lijdt geen twijfel, dat deze poging als een ernstig bedoelde moet worden be schouwd", aldus de Zweedse gezant. De afwijzende reactie van Groot-Bri tannië blijkt uit een boodschap die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cordell Huil, later die maand aan de Britse ambassadeur in Washing ton, Lord Halifax, zond en Avaarin onder meer staat: ,,ik heb er kennis van ge nomen dat de Britse regering van plan is de Zweedse gezant te laten weten.-... dat de Britse regering niet bereid is in enige vorm te antwoorden op deze in directe benadering door de Japanners..." Huil zegt verder, „ik ben het met deze handelwijze eens". PARIJS De Franse Ruslandkenncr Michel Garder heeft in een vraag gesprek met een Amerikaans blad te kennen gegeven, dat hij om streeks 1970 een revolutie verwacht in de Sowjetunie. Garder, die deel uitmaakt van het Franse Bureau voor Sti ische Studies, geeft als reden vc zijn verwachting op, de groeiende tegenstelling tussen de leidende communistische politici en de bedrijfsleiders en technici, de klasse der managers. Garder zei, dat politici als Breznjef en Kosygin hun denkwijze niet meer kunnen wijzigen, terwijl de jonge managers zijns inziens contacten willen leggen met het westen en na willen gaan. wat er in de Sowjet unie verbeterd kan worden. „Er is een fundamentcel conflict tussen deze werkende elite en de politici, die de macht in handen hebben", aldus Garder. Er ontstaat volgens hem een ontplofbare toestand, zo dra de jonge managers ontdekken, dat de staatslieden in de Sowjetunie in vele opzichten de ontwikkeling tegenhouden. Krachtmeting om in vloed op te heffen PARIJS Prins Rainier van Monaco overweegt de bezittingen van Onassis, waaronder het grote Casino van Monte Carlo, te natio naliseren omdat de Griekse scheepsmagnaat weigert zijn me dewerking te verlenen aan de mo dernisatie-plannen van de Mone gaskische regering. „Mijnregering is bereid tot een krachtmeting met Onassis om een einde te maken aan diens invloed in het prinsdom", zo verklaarde Rai nier gisteren tegenover een verslag gever van het Franse blad Le Monde. Rainier, die Onassis een speculant noemde, neemt het de Griekse magnaat uiterst kwalijk, dat deze geen over eenkomst met de regering wilde slui ten voor de modernisering van Monte Carlo, die urgent is gezien de snelle ontwikkeling van het toerisme. „Wij streven reeds lang naar een dergelijke overeenkomst met een ge duld waarover men ons verwijten ge maakt heeft. Op het ogenblik schijnt, gezien het onbegrip en de eisen van Onassis de enige "oplossing een kracht meting. Mijn regering en ikzelf zijn er voor gereed", zo verklaarde de prins. Wanneer Raihier de bezittingen van Onassis naast, betekent dit een grote strop voor de Griek. De Zecbadmij, waartoe het Ca sino behoort, "vijf luxe hotels, een golfbaan, het tennisstadion en tal rijke andere toeristische trekpleis ters zullen dan onder toezicht van de regering komen te vallen. De TU-144, het supersonische verkeersvliegtuig dat de Sowjetunie gaat bouwen. I Drie maanden geleden werden de studenten Paul Nelson en Sandra Titus van de universiteit van Michigan in de VS door een computer aan gewezen als partners voor een studentenbal. Korte tijd later op 20 maart zijn ze ge trouwd. Ze zijn het vol ledig eens met de uit spraak van de computer, dat ze voor elkaar be stemd zijn. De computer had hen samengebracht op grond van gelijke op vattingen over gods dienst, politiek, het hou den van vakantie, hob bies e.d. Erg romantisch is het natuurlijk niet, zei Sandra, maar vee) wel romantisch beginnende huwelijken gaan later fout. I Een trieste ontdekking deed de politie op een boerderij in de provincie Cosenza in Zuid-Italië. Op de zolder vonden zij een volkomen vermagerd wezen, dat er nauwelijks nog menselijk uitzag en volkomen apathisch en in lompen gehuld op een strozak in een rechthoe kige houten kooi lag. Francesco Burza en zijn vrouw hadden hun nu 36- jarige dochter achttien jaar lang opgesloten ge houden. Dit omdat zij, toen zij achttien was uit liefdesverdriet een paar domme dingen had ge daan. I De harttrillingen van een passagier aan boord van de France zijn giste ren van het schip op de Atlantische Oceaan af overgebracht naar dc Verenigde Staten via de Early Bird. Het harton- derzoek werd aan boord van het schip door de chefarts verricht, die het resultaat doorgaf naar Parijs. Vandaar ging het via de communicatie-sa telliet naar New York, waar de specialist, die de passagier reeds eerder behandelde, aan de hand van het kardiogram aan wijzingen gaf. I Feestvierende Britse studenten dachten eerst aan een grap, toen een nijlpaard het restaurant in Middlesex, waar zij bijeen waren, kwam bin nenstormen. Al heel gauw bleek echter, dat het dier te nat was om namaak te kunnen zijn. Het nijlpaard verdween weer door een andere uitgang. Tot op heden is niet bekend, waar liet vandaan kwam, noch waar het heengegaan Is. De schade in het restau rant had erger kunnen zijn: enkele lichte shocks van vrouwelijke studen ten, een omvergelopen tafel met hartige hapjes, wat gebroken glaswerk en een licht beschadigde deur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5