Rijnsaterwoude, heerlijk oord van rust Woudse kerk centrum van bewogen geestelijk leven Warmond heeft aardgas NIEUWE LEIDSK COURANT DINSDAG 15 JUNI 196' JASSENDE MAAN, WASSENDE MAAN, herder laat je schaapjes gaan. En de schaapjes gingen, maar van wassen was er in Rijnsaterwoude geen sprake meer. Het wapen van Rijnsaterwoude stelt een blauw schild voor met een gouden balk en drie zilveren wassende manen. Een trots symbool, maar op het ogenblik zeer zeker niet van toepassing. Rijnsaterwoude moet groen blijven. Mag dus niet uitbrei den. Maar stilstand betekent wel eens achteruitgang. De caféhouder, de kapper, de kruidenier, de lapjeskoopman, de smid en de groenteman zijn al naar elders vertrokken. En de huisvrouw kan enkele toch wel huishoudelijke zaken niet meer binnen een straal van vijf kilometer kopen. Voor een rolletje naaizij moet ze naar Leimuiden. De jeugd heeft in het dorp niets meer te zoeken en ver trekt dus. Zou recreatie uitkomst bieden Wat betreft ligging is Rijnsaterwoude een uitgezocht oord voor de watersport. Maar voorlopig is het nog lang niet zover. Het uitbreidingsplan Leidsevaart staat al jaren op stapel. De grond is reeds gekocht en de bedoeling is dat daar mettertijd 140 woningen zullen verrijzen. Toestemming van hoger hand is echter nog niet gegeven. Het devies is: geen import in Rijnsater woude, althans zo weinig mogelijk. En Rijnsaterwoude blijft groen, mooi en stil, een volmaakt oord van landelijke rust. Soms rijdt er een auto door de hoofdstraat en soms steken wat schapen kalmpjes de weg over. Een zebra is hier (gelukkig) nog niet! Tussen de middag ziet men enkele schoolkinderen, die behoren tot de 800 inwoners, naar huis gaan voor hun twaalfuurtje. De lagere school van het dorp is drie lokalen rijk. Twee lokalen zijn van de Christelijke Na tionale school en een lokaal wordt gebruikt door de openbare school. De rooms-katholieke school staat half weg Rijnsaterwoude en Leimuiden. De inwoners van Rijnsaterwoude zijn „kocboeren" en tuinders. Enke len maken kaas. Er is zelfs een boer die kazen maakt van 28 pond. Ook is er een jachtwerf. Burgemeester B. Kammenga bestuurt Rijnsaterwoude. Leimuiden en Nieuwveen. De helft van de bewoners is protestant, de an dere helft rooms-katholiek. Eenzelfde evenwicht wordt gehandhaafd in de gemeenteraad: twee leden behoren tot de KVP, twee tot de prot. chr. fractie, er is één P.v.dA.-zetel. die wordt bezet door een raadslid van gemeentebelangen. Er "rijn* twee wét- houders: één is rooms-katholiek. de andere protestant. De rooms-katho- lieken kerken tussen Rijnsaterwoude en Leimuiden en dc hervormden gaan t«r kerke in de trots van het dorp: de Woudse Dom: Dc Christelijke Ge reformeerden hebben een eigen kerk- gebouwtje. De oorspronkelijke naam van Rijn saterwoude is Rinsaterwald, later werd de spelling Rhijnzaterwoude. In de steden- en dorpenbeschrijvingen van R. Bakker, daterend van 1801, staat, dat de naamsoorsprong komt van de „Rhijnsaters" of Overrynse volken, die in deze omgeving bossen hebben geplant. Of hieraan geloof moet worden ge hecht is een tweede. Men mag een in wonertal van 800 zielen weinig vin den an 1798 had Rijnsaterwoude niet meer dan 472 inwoners. Voor 1800 was het dorp verdeeld in twee buurten: het kerkdorp en de overbuurt. In de laatste woonden uitsluitend veenlie- den, want Rijnsaterwoude ligt in een waterrijk gebied. Van der Aa zegt in zijn steden- en dorpenbeschrijving van 1874: ,.In de 16e eeuw hebben nog oude lieden geleefd dien het heugde dat men met eenen polsstok hier en daar over eenen sloot springende van Rijnsaterwoude en zoo voort tot aan het vasteland van de Vennip en Hil- legom komen kon". In Van der Aa's tijd had het dorp al 550 inwoners. Veel zijn er sindsdien niet bijgeko men, want in RijnsaterWoude waren niet veel toekomstmogelijkheden Daardoor trokken veel jongeren weg om elders hun geluk te beproeven. Stemmen van vogels klinken hier luider dan die van mensen Rijnsaterwoude ligt verscho len tussen Leiden en Leimuiden. Een afrit van de provinciale weg leidt er naar toe. Als men goed. op de aanwijsborden letis het dorp niet moeilijk te vinden. Een bezienswaardigheic is alleen de kerk. Verder is er veel water, groen, bloemen, kleine huizen en een jachtwerf, waar men mis schien een kopje koffie kan drinken. Is men er uitgekeken dan kan men na een kwartiertje Leimuiden bereiken, waar een tikkeltje meer vertier is. maar stelt u zich daar vooral niet te veel van voor. In deze dorpen klinken de stemmen van vogels luider dan die van de mensen. EEUWENOUD Wat bleef was de kerk van Rijn saterwoude, die als een eeuwenoud monument het dorp beheerst- Ter gelegenheid van de restauratie schreef de hoofdonderwijzer P. Kroeger een levendig verhaal over de kerkge schiedenis in Rijnsaterwoude met een sohat aan gegevens. Uitgaande van de moederkerk van Oegstgees; kreeg Rijnsaterwoude een eigen ka pelletje. dat af en toe moest worden herbouwd, daar de Noormannen er nog al eens de brand in staken Toen dezen ten slotte wegbleven ontbrandde er regelmatig hevige stryd tussen de bisschoppen en de graven om de res pectievelijke bezittingen. Het zwaard werd in die dagen veelvuldig gehan teerd. In het geval van Rijnsaterwou de won graaf Diederik V de strijd- De middeleeuwse nederzetting Rhijnsaterwoude was een rijk, welva rend dorp met een eigen kerk en een eigen pastoor. In 1280 'roeg het 14 stuivers bij voor een te houden kruis tocht. Dit was geen gering bedrag want in die tijd kocht men voor een stuiver toch altijd nog 42 eieren Maar de kruistocht ging niet door.' De reden dat Rijnsaterwoude ach teruit ging waren de vele watersno den. Geregeld keerden de stormvloeden terug en lieten enorme -erwoestingen achter, die elke keer weer moesten worden hersteld De produktiviteit daalde snel en het hoogtepunt var Rijnsaterwoudes bloei was voorbij Slechts veeteelt en turfdelven bleven als middelen van bestaan over. De ambachtsheren van Rijnsaterwoude waren oorspronkelijk de heren van der Woude Na hen kwam het geslacht van Wassenaar. Het schonk het dorp zyn wapen. Omstreeks 1552 waaide de kerkto ren om en kwam op het middenschip van de kerk terecht. Restauratie was broodnodig. Er werd een nieuwe to ren gebouwd en de kerk werd gron- die opgeknapt en h:ï en daa, ver anderd. Al was de kerk weer als nieuw, met het geestelijk leven was het in die dagen maar treurig ge steld. Vooral de geestelijkheid sprong nog wel eens uit de band. Overspel kwam herhaaldelijk voor en ook bloedschande, meineed, wraakzucht, adeltrots, diefstal en moord. Toen in juli 1571 een provinciaal van het bisdom Rijnsaterwoude be zocht kreeg hij over de toenmalige pastoor Gerardus Hey te horen dat diens bediening hoog werd geroemd en dat zijn preken veel waardering vonden. Alleen de zondige verhouding tot zyn beide dienstboden stak hier wel scherp tegen af. De priestei werd vermaand en moest verdwijnen. Toen deed de reformatie zijn in trede. Reeds in 1517 trokken na Lu thers optreden vele predikers langs de wegen. De prediker Jan de Bakker uit Jacobswoude die op 25 septem ber 1525 in Den Haag werd verbrand zei tot zijn rechters: „Als ghij mij al gedoot hebt, meent ghij dattei dan ai ghedaen sal zijn? Neent voorwaer! Daer isser veel duysent in Holland die tselve gevoelen en verstaen dat ic doe." En deze voorspelling kwam uit. BEELDENSTORM In Rijnsaterwoude werden de beel den uit de kerk gehaald en een goe de honderd rooms-katholieken, onder wie pastoor J. Snoeckaart gingen in 1573 over tot de Reformatie. De an dere helft van de parochie bleef de r.k. kerk trouw en zo is het sinds dien gebleven. Snoeckaart trad kort daarna in het huwelijk, want dat mocht nu. Op de particuliere synode van Leiden werd in 1592 echter openlijk gezegd dat ..oock zijne huysvrouwe niet zo- seer wel en wiste huvs te houden". Snoeckaart hau een kinderrijk gezin cn verdiende niet meer dan f 216 per jaar- Het heeft nog eeuwen moeten duren voordat men inzag dat zelfs eer predikant voor enkele guldens niet meer kan kopen dan een ander. In 1592 wordt Snoeckaart getrof fen door een beroerte- Hij werd spraakgebrekkig. De synode greep ir.. ontsloeg de predikant, doch verzocht wel aan de Heren Staten van Holland hem zijn volle alimentatie te gever. Voor wat hoort wat en de bejaarde dominee, die amper uit zijn woorden kon komen werd naar Leiden gezon den om daar voor schoolmeester te spelen. Na hem kwamen vele predikanten naar Rijnsaterwoude. Het d°rP slonk, want de veenlieden, die door hun ge zamenlijk werk ten oosten van Rijn saterwoude een waterplas hadden doen ontstaah, die nog groter was dan de Braassemermeer, vonden geen werk meer. De ambachtsheer Johan van Wassenaar kreeg van de Staten van Holland een „Octrooi tot drooghma- kinge", waardoor in 1660 een begin werd gemaakt met de Wassenaarse polder. GROTE BLOEI was vertrokken hij placht nogal eens andermans, fuiken te lichten volgden vijf predikanten, die het ker kelijk Jeven tot grote- bloei brachten (ntusserï bleek het kerkgebouw lelijk te vervallen. zoda{ men begon te den- xen over een restauratie' Het interieui werd grondig verfraaid: er kwamen wapenborden, gebeeldhouwde doop hekken, lezenaars, grafzerken, een avondmaalsservies, ambtsgewaden er speciale banken voor de notabelen Een orgel was er niet, want de dor pelingen moesten van zo'n „duvelsche tluutkaste" niets hebben. Het kerkhof werd goed verzorgd en onderhouden. Een verbod luidde: „Verbooden, dat niemand, oud of jong, binnen den Dor- pe van Rhijnzaterwoude op het Kerk hof, en tussen de Kerk en de Heul van den ouden Schout vermogt met Kloo ien te schieten, Bal te slaan ofte Kol ven, nog met Steene te werpen, op een boete van 42 Stuivers". Een der meest beminde en beroemde predi kanten van Rijnsaterwoude was Theo- dorus v. d. Groe, die van 17301740 het ambt bediende. Hij stierf in 1784 te Kralingen en tegen zijn opvolger sprak een oude vrouw „Ventje, ventje, hoe durf jij het wagen op de kansel van de godzalige Van der Groe te staan?" in 1744 onderging de Kerk een res tauratie. In 1778 werd Cornelis Koper draad als „klapwaaker" aangesteld Telkens als hij onraad bespeurde moest hij met zijn „klapper" de bur gerij ta hulp roepen. Ook was hij ver plicht om op „personen die met goe deren passeren" te letten. In deze tijd overstroomden de pa triotten Nederland. Of Rijnsaterwoude veel van hen te lijden heeft gehad, is niet bekend. We mogen aannemen van niet. De gevolgen van de staatsomwen telingen werden echter ook in de kerk merkbaar. Onder de kreet: „Wij wil len eeuwig haaten de valsche aristo craten" werden de wapenborden enz uit de kerk gehaald. Grafzerken met wapens en adellijke titels werden „op democratische wijze" vernield of glad- gebikt. Erger was dat in opdracht van het uitvoerend bewind van de Bataafse republiek de kerk in beslag werd ge nomen door de „Municipaliteijt van Rhijnzaterwoude" De protestantse ge meente kon de kerk echter wel terug- RUWSATER.Woü£>€ kopen en dat gebeurde tegen een som van f 3214,—^r-. De 171 gemeenteleden hebben hier jarenlang krom voor moe ten liggen. In deze tijd werd wèl het kerkhof eigendom van de burgerlijke gemeente. Het gemeentebestuur liet het opruimen en vergroten. Tijdens de werkzaamheden werden vele schedels en beenderen blootgelegd, waarvoor de mannelijke jeugd van het dorp grote belangstelling toonde. De toen malige predikant, ds. Van der Ham men, die de .bewogen Franse tijd in het dorp meemaakte,passeerde het kerkhof eens tijdens de opruimings werkzaamheden en zag dat de lieve jeugd op een rijtje paaltjes enkele schedels had geplaatst, waar ze om beurten met een steentje op mochten mikken. Hevig ontsteld dacht de predikant: „Dat zal met de mijne niet gebeuren" en hij liet de wens dat zijn schedel gespaard zou blijven notarieel vast leggen. Zyn enorme grafsteen ligt nog in het front van de kerk. Er staat on der meer op: „Dit graf is voor hon derd jaren verzegeld". Het gebod werd uitgevaardigd, dat elke zondag in de kerk moest worden gebeden: ..Heere, behoed onzen Koning Lodewijk Napo leon en verhoor ons ten dage dat wij U aanroepen". Soms waagde een pre dikant het te bidden: „Verlos ons van den boze en gedenk ook aan Napo leon". DODE KIKKER Een zeer origineel predikant was ds. J. B. Moquette, die van 1828-1879 in Rijnsaterwoude stond. Hy was een groot natuurliefhebber en verscheen wel eens op de catechisatie met een plankje in de hand, waarop een dode kikker lag. Aan de hand hiervan leg de hij de catechisanten de bloedsom loop uit. Hij gaf nog meer van deze ontleed-lessen en hield in de omtrek ijverig Nutslezingen over de natuur. Dit zette kwaad bloed bij de gemeente leden. Een dominee is ten slotte een dominee en geen bioloog. Ook nam men het hem kwalijk dat hij een licht bruine overjas droeg. Een zwarte was immers veel passender! Spoedig hierna kwam de afscheiding en de helft van de gemeente trad uit de kerk. Op zondag, 18 juni 1865, preekte ds. Moquette niet uil de Bij bel. maar uit een geschiedenisboek om te herdenken dat het toen een halve oeuw geleden was dat Napoleon de beroemde slag bij Waterloo had ver loren. Een ander veeg punt waren de uitlatingen van zyn zoon, die vele malen onder invloed verkeerde. Hy verteldé dan. dat zijn vader elke za terdagavond naar öe zolder van de pastorie ging, zyn enorme voorraad' oude preken inspecteerde, ben stapel tje van de trap wiero en de preek die bovenop lag nog eens inzag om de dorpelingen de volgende dag te stich ten. Inmiddels verviel het kerkgebouw: het was aan een opknapbeurt toe. wat dan ook geschiedde. Droevige tijden braken aan voor ds. Moquette. Zijn zoon kwam in de gevangenis terecht, zijn zuster stierf en tijdens een kerk dienst kwam het bericht dat zijn vrouw op sterven lag. Twee uur later was zij overleden en de inmiddels oud geworden predikant was een gebro ken man. In 1879 ging hy met emeri taat en liet de gemeente zich bij zijn afscheid toezingen: ,,'k Heb aan dit volk dat mij vergat, een langen tijd ver driet gehad, ja, veertig jaar hun hoon verdragen". Uit psalm 95 6- ORGELPOMPER Pas in 1881 kwam er een orgel de kerk. De orgelpomper kreeg f 5, per jaar. In 1925 werd het vervangen door een nieuw kerkorgel. De tijd ging voort en Rijnsaterwoude leefde met de tijd mee. Dorpelingen gingen weg, anderen kwamen en het laatste evenement was een grootscheepse res tauratie van de kerk. In 1956 begon men met het werk. dat in 1958 werd beëindigd. De inmiddels naar Rotter dam vertrokken ds. T. D, van Soest heeft het aangedurfd met een gemeen te van nauwelijks 70 kostwinners dit plan te verwezenlijken. Naast de sub sidie van het rijk en provincie (De Woudse kerk staat op de monumenten lijst) droeg ook de gemeente een steen, tje bij en van vaak onbekende men sen kwamen soms fantastische legaten en bedragen binnen. De bazaars en an dere activiteiten brachten duizenden op en ook het Oranjehuis gaf een bij drage. Tijdens de restauratie kwamen on der meer vele prachtige grafzerken voor de dag, een sanctuarium met zandstenen afvoergoot, een priester- bank, een grafkeldertje met afgietsels van miskelken, enig laat-middeleeuws aardewerk en vele'tegels en plavui zen van ae ouae vloer. De restaura tie heeft de kerk vee] goed gedaan! Het interieur is schitterend van kleur- RUVSATeRWOUDe KAZÉL CiWttr- combinatie en zeer stijlvol en ook het exterieur zal iedereen verrassen. Het moet een belevenis zijn om in deze kerk de eredienst bij te wonen. was. Rijnsaterwoudes groei is echter ai spoedig een halt toegeroepen. Dn rustige goede dorpje zal niet groter worden. Het is te mooi voor flatge bouwen. WARMOND Na enkele weken van drukke werkzaamheden aan gas leidingen en het ongemak van opengebroken straten en trottoirs was gis teravond omstreeks 10 uur het moment aangebroken, waarop het leiding net van Warmond werd volgepompt met aardgas. In aanwezigheid van ir. Y. Ykema, directeur van de .,Sted. fabrieken voor gas en elektriciteit" te Leiden, de heer P. S. Harmsen, wethouder van finan ciën van Leidien, de burgmeester van Warmond, drs. F. K. Langemeyer en de secretaris, de heer M. P-ieterse, be gaf een kliein gezelschap zich naar de Mathenesserlaan, waar aan het eind een grote gasbrander stond opgesteld. Ir. Ykema verzocht de -burgemeester, de brander te ontsteken, om zodoende de laatste kubieke meters stadsgas, die Geen kortebaandraveiij in Saseenheim SASSENHEIM Gisteravond hield de hardravertjvereniging ..Sassenhelm omstreken" de jaarlijkse ledenvergadering in „Het Bruine Paard". Voorzitter Rem- mcrswaal had de leiding. In het jaarverslag releveerde de se cretaris de medewerking van gemeente bestuur, politie, bestuur der Oranjever eniging en Lisser zustervereniging. Hij zwaaide lof toe aan de baancommissie hoefsmid Engberts. Volgens heit jaar- venslag van de penningmeester was er het eerst wianst gemaakt uit de nor male inkomsten. Er is een batig saldo f264. De Iedemnkomsten bedroe gen f 1160. De toto-omzet bedroeg f 3800 Hiervan komt 80 weer bij het publiek terecht. De voorzitter deelde mee. dart er met de najaarsfeesten helaas geen kortebaan- diraverij ken worden gehouden. Er zijn' op 15 en 16 september n.l. geen paar den beschikbaar. Wisselbeker voor de beste ziekzoeker SASSENHEIM In restaurant „De oude Post" had de prijs- en diploma- uitreiking plaats van de onlangs gehou den zlekzoekwedstrtfd. Burgemeester J. baron van Knobels- dorff zei, dat als er geen ziekzoekers •n, bet bollenvak niet zou zijn wat het is. Export van bollen zag hdj als een levensbelang voor de gehele bollen streek. Vakbekwaamheid is dan ook een eerste vereiste. Vervolgens deelde hij mede. dat het gemeentebestuur, gezien het belang van de wedstrijd in het ziedc- zoeken. een wisselbaker had beschikbaar gesteld. Deze nieuwe trofee overhandigde de burgemeester aan de heer C J. van Beek urt Lissé De namen der andere winnaars publiceerden we roede. Burgerlijke stand van Sassenheim SASSENHEIM GEBOREN: Wilhel mus Nicolaas z v W J van der Lans en C C Duivenvoorde: Francisca Jacoba d F J Stigter en J Hulsbosch. GETROUWD: W H Allart te Alphen E J M Vlaming: A M F Verheijen te Lisse en C M W Wiering; F Hogewonlng te Lisse en N van Dieat; J Spreeuw te Hillegom en J C Langelaan. OVERLEDEN: T de Boer e v Mooie- jar, 77 j; J. Bijlemeer, 83 j. zich nog in de leiding bevonden, te laten ontsnappen. Na enkele minuten was aan de kleur van de vlammen en die kracht van de uitstromende gassen duidelijk te zien, dat het aardgas zich een weg naar Warmond had gebaand. In een korte toespraak toonde de heer Ykema zich bijzonder verheugd, dat Warmond' als eerste der gemeenten in het verzorgingsgebied van de Stede lijke Fabrieken aardgas (zij het dan nog niet het gas uit Slochteren, maar uit De Lier) krijgt aangevoerd. Hij dankte voor de voortreffelijke mede werking, die de W-armondise bevolking heeft getoond en vroeg verontschuldi ging voor het ongerief, dat aan de omschakeling was verbonden. Binnen 24 uur kan ieder weer van de gas- leverantie gebruik maken. Drs. Langemeyer. burgemeester van Warmond, verklaarde zeer tevreden te zijn over de werkzaamheden, die wer den verricht om tot een soepele en zo geruisloos mogelijke omschakeling in stads- op aardgas te komen. Gisteravond is elke aansluiting dn Warmond afgesloten. Vandaag werden alle kooktoestellen omgebouwd en de hoofdkranen weer geopend. Warmond werd als eerste gemeente in het ver zorgingsgebied gekozen gezien de ge makkelijke bereikbaarheid uit Leiden en de betrekkelijk geringe omvang. Show in Oegstgeest OEGSTGEEST De cursisten van de naaicursussen der „Stichting voor huis houdelijke en gezin»voorliohtinig" hou den dinsdag 29 juni in de grote zaal van het Palronaatsgebouw weer oen mode show van zelf gemaakte kledingstukken. Er zal onder meer een bruidstoilet te zien zijn terwijl ook kostuums uit Salz- 2. =- fZv „"ti. Nice en Val- dres «Noorwegen) zijn te bewoderen. Mevrouw H. (Jool-van Stek zai dccla- Ereconcert in Valkenburg VALKENBURG Morgenavond om 8 uur geeft Valkenburgs Harmonie in het Dorpshuis een ereconcert in ver band met het feit, dat op het concourf op Hemelvaartsdag te Zaltbommel de eerste prijs met lof van de jury in de afdeling uitmuntendheid werd be haald. Op het programma voor morgen staan: huldigingen en uitvoering van concoursnummers. De toegang (van 16 jaar af) is vrij. Collecte Voorhout VOORHOUT De collecte voor het Roode Kruis heeft I 1027 opgebracht. Vorig jaar bracht men f 818 bijeen. Tennisclub promoveert VOORHOUT Het eerste team van de tennisvereniging Voorhout mag volgend jaar in de derde klasse van de landelijke competitie uitkomen. Dit is bereikt door in dc promotiewedstrijd het tweede team van Aëronauten uit De nHaag met 5—3 te verslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4