alles e kan met cEtalhmr DINY EISING, Neo-nationalisme schokt christen - journalisten directrice van 21 De oudste docent is 64 jaar de ware halizware Predikant naar Spaans dorp 1 Assemblee Wereldraad in Zweden? Vooraanstaand diplomaat wordt opperrabbijn RIJKSSUBSIDIES VOOR „ACHTERBUURTEN" Dagboek van tiener Puzzelhoelc O O O O O O O O O O O O O 2 DINSDAG 15 JUNI 1965 P Een woord voor vandaag Als we in de eerste hoofdstukken van Handelingen lezen, hoe die allereerste christengemeente leefde, worden we intens jaloers. Eigenlijk krijgen we het gevoel: Die tijd komt nooit meer terug. Zo kunnen we niet met elkaar omgaan! Of we vragen ons af: Is het allemaal niet heel erg geïdealiseerd door de schrijver Lucas? Maar dan lezen we het zesde hoofdstuk: „En toen in die dagen de discipelen talrijker werden, ontstond er gemor bij de Grieks sprekenden tegen de Hebreeën, omdat hun weduwen bij de dagelijkse verzorging verwaarloosd wer den." Ineens blijkt die eerste christengemeente toch ook weer een hele menselijke gemeente. We horen van „gemor", van „verwaarlozen"Het blijkt dat ook toen de christenen moesten leren met elkander te leven. Spurgeon heeft eens gezegd: „Ik zoek de volmaakte gemeentemaar als ik er lid van wordt, is zij niet volmaakt meer." De kern van alle kritiek die wij kun nen hebben op de kerk van vandaag moet in wezen kritiek zyn op onszelf. Omdat wij zelf niet volmaakt zijn, kan de kerk niet volmaakt zijn hier op aarde. Dat leert ons nederig te zijn. Wij hebben dagelijks allen vergeving nodig. En als ik besef dat ik zelf vergeving nodig heb, zal ik niet spoedig hard over een ander oordelen. Dan zal het „gemor" van de een, en de „ver waarlozing" van de ander ons samen brengen tot de vraag: ,floe kunnen we elkaar helpen om als gemeente onze taak te vervullen." Dan vullen we elkaar aan om Christus' wille. We leren vandaag: Hosea 12 215 al was benoemd vóór haar twee laatste examens. „Vindt u het in zo'n klein dorpje niet eenzaam?" „Helemaal niet", lacht zij. „Ik ben het dorpsleven wel ge wend. Ik heb het bovendien druk genoeg. Soms werk ik 's avonds tot 10 uur door. Dat zijn overuren die niet worden betaald. Dat geeft niet, ik doe mijn werk graag. Bovendien organiseert de huishoudschool jaar lijks ook nog naaicursussen en een (Van onze correspondent) j cursus fijne keuken voor dames en' een kookcursus voor mannen. Dat is allemaal leuk werk. Nee. ik heb! het hier echt naar mijn zin." Mej. Eising zegt er voorstandster te zyn dat elk meisje minstens jaar de huishoudelijke vormingsklas moet doorlopen. „De meeste meisjes gaan na de hbs of ulo een betrek king zoeken. Als ze ooit gaan trou wen weten ze meestal van koken en verdere huishoudelijke werkzaam heden niets af." Het is natuurlijk op de school niet alles huishouden wat de klok slaat. De meisjes krijgen ook les in plant en dierkunde en voorts onderricht in maatschappelijk inzicht. Ook krijgen de meisjes les in het maken van hun „make up". Nog maar 5 dagen dan is het al De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie (alleen voor vaderdag): Elke PopptU met een speciaal Poppell-apeldie Werkgemeenschap voor prot. informatie bijeen Scharf zegt: Gevaar is MUENCHEN Nederlandse en Zwitserse journalisten sebben hun verontrusting uitgesproken over het opkomend neo-nationalismen in Frankrijk en Duitsland- Zij wa ren voor de elfde maal bijeen met journalisten en predikanten uit zes andere Europese landen als Werk gemeenschap voor protestantse in formatie. Tndens deze altijd gezel v Nog eens herhaalde hij dat de kerk in met zo groot (Xan onze kerkrcdactie) DONKERBROEK De christelijke landbouwhuishoudschool in het Frie se Donkerbroek kan er trots op zijn de jongste directrice van het land te hebben. Zij heet Diny Eising en is 21 jaar oud. „Ik heb het hier reuze getroffen. Ik heb een leuke werkkamer", zegt ze „en met de leerlingen en andere docenten kan ik goed opschieten. Ja. de oudste docent van de school is 64 jaar." Diny Eising komt uil het Drentse dorpje Hijken in de gemeente Bei- len. De school van de Friese C.B.T.B., waar ze nu hoofd is, is 2H jaar oud. De leeftijd van Diny! •peelt nauwelijks een rol. De do-: centen nemen alles sportief op enj ook de ouders hebben het vlot ge-1 accepteerd, dat hun kinderen zo'n; jeugdige directrice kregen. Hoe ze daar irt Donkerbroek is geko men. Als je Diny Eising hoort ver tellen, is het haast vanzelf gegaan. Na de lagere school wilde ze naar de hbs of de ulo. Maar dat gaat zo maar niet in het klein*.Drentse, Hijken. Het werd de huishoudschool in Beilen. De directrice van deze school gaf haar het advies voor lerares te gaan stu deren. Dat betekende, dat Diny zeven jaar naar een internaat in Zetten zou moeten: drie jaar voor de vooropleiding en vier jaar voor de eigenlijke opleiding. Moeder voelde er weinig voor. Maar vader, zei: „Doen". Hii had gelijk. Zo'n 7-jarige opleiding is niet gemakke lijk. Veel meisjes geven het op.; EL ATABAL (Spanje) Ibiza treft Maar Diny zette door en haalde het. iBij Malaga in Spanje honderd Begin januari van dit jaar was haar een advertentie in een van de vak bladen opgevallen, waarin het be stuur van de chr. landbouwhuishoud- ichool te Donkerbroek een directrice Contactdag van oecumenische leergang DEN HAAG Zaterdag vindt in de Dierentuin in Den Haag de vijfde lande lijke contactdag van de Oecumenische Leergang plaats, die in totaal 3500 cursisten telt. onder wie honderden Bel gen. Het programma van deze contactdag vermeldt zang o.l.v. Wim ter Burg. en „oecumenische markt" met mogelijkhe den tot informatie, demonstratie en ge sprek. een inleiding en gespreksgroepen over het thema ..oecumene en Europa" en tot slot een liefdemaaltijd. De inleider van het thema is drs. H. M. de Lange, lid van het curatorium van de Oecumeni sche Leergang. Op de ..oecumenische markt" zullen o.a. de Verenigde Naties en de Wereldraad van Kerken vertegen woordigd zijn. Naar verwachting zullen 400 tot 500 mensen aan deze contactdag deelnemen. lige. wat vrijblijvende en vaak leerzame ontmoeting van mensen die zich bezig houden met ber'cht- j geving uit en over de kerken, werd plotseling uiting gegeven aan een onbehagen, dat lang niet door alle Duitsers begrepen werd. Dit onbehagen werd openbaar, toen de voorzitter van de Duitse Evangeli sche Kerk, dr. Kurt Scharf, kwam om vragen te beantwoorden. Ds. G. P. Klijn (van De Open Deur) vroeg, of de Duitse kerk geen waarschuwend woord moest laten horen voer het opkomend neo-nationalisme. Hij doel de met name op uitspraken van vluchtelingenbonden. die als maar rechten willen laten gelden op gebie den in het oosten. Praeses Scharf vond echter dat het neo-nationalisme helemaal niet zo'n gevaar is. Er is een tijd geweest na de oorlog, dat men veel kritiek had op de „vaderland-gedachte". Men wilde internationaal zijn. Nu, zei hij: „zieht sich wieder etwas zurecht", (trekt dat wel wat bij). HERHALING Wij konden het niet nalaten om te vragen of hij dit zo bedoelde. Het nationalisme in Frankrijk steekt de kop op. en er zijn vele tekenen, zelfs uitspraken van hoge regeringsfunctio narissen. die er op wijzen dat dit ook het geval is in Duitsland. „Is er niet het gevaarzo vroegen we praeses Scharf. „dat dit geen „zurecht-zie- hen". maar een „zu falsch-ziehen" wordt, een herhaling van de dertiger jaren. Moet de kerk niet sterk de nadruk leggen op het feit dat zij een supra-nationaal karakter heeft." Dr. Scharf wilde beslist niet toege ven dat de pogingen om de eenheid van de Duitse kerk in West-Duitsland en de D.D.R. te bewaren eerder een uiting is van een nationalistisch stre-1 ven, dan van christelijke noodzaak, i Hij zag dat streven als een oecumeni sche en geen nationaal-Duitse zaak. •-nationalisme geen reëel ge- het vaar ziet. ONBEHAGEN Maar de journalisten uit de kleine landen waren nog niet gerustgesteld, 's Middags, toen Scharf al weer doorgereisd was naar Berlijn, beantwoordde Ober- kirchenrat E. Wilkens. verdere vragen over de situatie van de Duitse Kerk. Toen was het de Zwitser Zbinden van de „Solothurner Zeitung", die op een serie extreem nationalistische uitlatingen wees en vroeg of dit gevaar niet gebagatelli seerd werd. Anders dan Scharf voelde Wilkens, aldus een andere Zwitesr na de bespre king: „zich op zijn tenen getrapt Hij voelde een onbehagen over het onbeha gen van de Nederlanders en Zwitsers. Duitsland had immers zo geleden door de oorlog! Pertinent zei hij. niet bereid te zijn de schuld van de oorlog op de schouders van één volk te willen laten rusten. Hij sprak hier wel heel anders dan de Duitse kerk in de Württenberger Erklarung en vele Duitse kerkelijke leiders na de oorlog, die vaak in het buitenland openbaar hun schuld beleden. Het was dan ook geen wonder dat de Haagse predikant en redacteur van „Onderweg" ds. J. H. Baas. wees op wat Nederland en vele andere Europese landen hadden >■1 vroeg. De advertentie had er vaker in gestaan en daarom had het haar bijzondere aandacht getrokken. Hoewel ze nog twee examens voor de boeg had. solliciteerde zy. Op 22 januari, een week na haar sollicita- tiebezoek. kreeg zij al bericht dat zii was benoemd. Eind maart slaagde zij voor het staatsexamen. Op 4 mei kwam zy met glans door het examen voor het pedagogisch getuigschrift en op 10 mei deed zy als directrice haar intrede in het dorpje Donker broek. Opmerkelijk is dus dat zij van het protestantse ker- de Spaanse oostkust, kelijke leven in dit dorp. f" - J dat El Atabal heet. ver trekt begin volgend jaar genomen door de com- oud-zendingspredi kant van de Gerefor meerde Kerken, ds. H van den Brink. Hij zal alge met zijn vrouw l| dorp gaan er al vijf- in geheel Spanje regel- Evenveel matig te bezoeken. Veel Nederlands dorp telde ds. Van den Brink medewerking ondervindt 'de Spaanse hoofd- men van de Protestantse aanbouw, waar zich ioornamelijk Nederlan- Evangelische Kerk Spanje, die steeds bereid is kerkgebouwen ter be- Pr' schikking te stellen. De Spaanse evangeli- Het initiatief tot dit sch* predikant buitenlandse pastoraat i» lorca, ds. H. Capo, heeft de zomermaanden h< missie Kerk over zee van speciaal voor de talloze Nederlandse Zen- Nederlandse toeristen op dingsraad, die zich in het dh eiland, reeds gevraagd Nederlandse pre- dienste Bedankt dit stelt van de Nederlanders dikant of een theologisch K""d. Klist: a. Hiibei de tropen. Omdat van student. Zowel poorjcteU JOnt. Canada Reeds wonen ongeveer de Nederlaiïders in Span- diensten hier als tachtig Nederlandse ge- je er zoveel uit Indone- <f!ldfre, plaatsen wordt zinnen, afkomstig uit In- sië komen, werd de be- donesië op de Canarische langstelling van deze eilanden. Uit een oriën- commissie chter ook ge- recepties. cn een bezoek aan het immen se. overdadige, half afgebouwde kasteel van Ludwig II van Beieren op het Herreninsel in de Chiemsee, werd onder en met elkaar steeds weer over deze problemen gesproken. Nederlanders ver zuchtten na afloop van deze onferentie: „Het klimaat in Duitsland is aan het veranderen". Zo deed de politieke malai se in Nato-verband zich ook voelen in deze kring van Europese collegae. UITSPRAAK Toch is ook de Duitse kerk .bezig met de vraag welke plaats het „Va- terland" in het leven van een Duitse Christen moet innemen. Over enkele maanden verschijnt, deelde praeses Scharf nog mee, een „Denkschrift", een soort herderlijk schrijven, over dit onderwerp. Het is nu reeds duide lijk dat dat geschrift in het bijzonder in kerkelijke kringen buiten Duits land met intense aandacht zal gelezen moeten worden. De conferentie besloot de volgende jaarlijkse bijeenkomst in Boedapest te houden. Nu waren voor het eerst vertegenwoordigers van de kerkelijke pers uit Oost-Duitsland, Hongarije en Tsjechoslowakije aanwezig. De direc teur van het persbureau van de Zweedse kerk. Sten Ingemark. nodig de de vergadering uit in 1967 in Zweden bijeen te komen. (Van onze kerkredactie) MUENCHEN Het ziet er naar uit dat de vierde assem blee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala, Zweden bij een zal komen in 1968. Vorige week, zo vertelde de Zweed Sten Ingemark ons, is een com missie van de Wereldraad daar geweest om de mogelijkheden te onderzoeken. De leden van deze commissie zouden zeer te vreden zijn geweest. Op de derde assemblee van 1961 te New Delhi nodigde de patriarch van de Ethiopische Kerk de Wereldraad uit in 1968 naar Addis Abeba te komen. Deze uitnodiging werd herhaald door keizer Haile Selassie. Er zou daar evenwel geen plaats ruimte en hotelruimte zijn om alle gasten te ontvangen. Ook is Athene als mogelijke plaats van samenkomst ge noemd. De vorige assemblees werden gehouden in Amsterdam (1948), Evanston (1955) en New Delhi (1961). Als de assemblee in de universiteitsstad Uppsala bijeenkomt, zal deze vergade ring ongetwijfeld in de zomer van 1968 plaats vinden en niet in november zoals in New Del hi. Engelse Joden verdeeld (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM/LONDEN - Ter wijl zijn benoeming tot ambassa deur van Israël in Washington vrij wel zeker was, heeft dr. Jaacov Herzog, na enige dagen in afzon dering in een Jeruzalems zieken huis te hebben doorgebracht, het op hem uitgebrachte beroep van de United Hebrew Congregations van Groot-Britannië en haar do minions geaccepteerd, om haar op- perrabijn te worden. Verscheidene vergaderingen waren in Engeland noodzakelijk, om een opvolger te kunnen aanwijzen van opperrabbijn dr. Israël Brodie. die sinds 1948 dit ambt bekleedt en nu zeventig jaar is geworden. Vooral he/ laatste jaar is in de Joodse gemeen schap in GrootrBritannië (qua grootte de vierde ter wereld na de Verenigde Staten, Rusland en Israël) namelijk ernstige verdeeldheid opgetreden. De nieuwe opperrabbijn zou daarom niet alleen door allen moeten worden geaccepteerd, maar tevens een verzoe ning moeten bewerkstelligen. Het is hoofzakelijk om deze laatste reden, dat dr. Herzog de benoeming heeft aanvaard, hoewel hij steeds had verklaard, een rabbinale carrière niet te ambiëren, daar hij de Israëlische diplomatieke dienst trouw wilde blijven. Zowel premier Levi Esjkol als minister van buitenlandse zaken mevr. Golda Meir hebben hun spijt betuigt over de beslissing van dr Herzog. 1921 in Dublin geboren en ontving zijn rabbinale oplei ding in Londen en (na de verhuizing van zijn ouders in 1938 naar Israël) in Jeru- Nadien trad hij in dienst van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Onderwijl studeerde hij aan de universiteiten van Jeruzalem. Londen en Ottawa, waar hij promoveerde, toen hij daar ambassadeur was. Gedurende enige jaren was dr. Herzog vertegenwoordiger van Israël bij de Verenigde Naties. Nadien vervulde hij verscheidene diplo matieke posten in de Verenigde Staten. De laatste jaren was hij plaatsvervan gend directeur-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken in Jeruzalem. Jacobieten De Engelse Joden zijn verdeeld in Israëlieten en „Jacobieten". De laatste naam is afgeleid van dc naam van rabbijn dr. Louis Jacobs, die in 1959 een geruchtmakend boek publiceerde „Wij menen te kunnen geloven", waarin hij sterk de nadruk legde op de menselijke aspecten van de Bijbel. Hij wenste een nieuwe benadering van en een vrije discussie over de Bijbel ift aansluiting bij de modenic opvattingen. rÈH gepasseerd" bij de benoeming nieuwe rector aan het rabbijnensemina rium te Londen en de opperrabbijn weigerde een herbenoeming van dr. Jacobs te bekrachtigen als rabbijn van da New West End Synagogue te Londen Vele rabbijnen betuigden echter hun sympatie met de ..ketterse" rabbijn en ook William Frenkel, de hoofdredacteur van de invloedrijke Jewish Chronicle. Hun hoop. dat dr. Jacobs de opvolger van dr. Brodie zou worden, is echter niet - vervuld. Een diplomaat ziet zich ge plaatst voor de zware taak. de kansen op een mogelijke scheuring terug te brengen tot e Zwolle: .'ree Church»: M. VUetstra te IJmuiden UNIE V. BAPT. GEM. Zandbulten-Dokkur tatiereis, die ds. Van den mekt Brink onlangs maakte in definitieve kerkelijke opdracht van de commis- geling is nog niet Kerk over zee van d{ Nederlandse Zendings raad. bleek, dat er op het lands protestantse pasto- ogenblik tussen de vijf tienhonderd en tweedui zend Nederlanders in opbouwen Spanje wonen. Alleen op vanuit Nederlandse predikan ten, die met vakantie naar Spanje gaan. ver- Span je. Een zocht zich in verbinding te stellen met ds. H. v. u n ri DvinT- ttt;tt,„t j. DEN HAAG Het veislag „A.R.- Brmk. Wilhelmma- fractie op de Jres v00r zondagsheiliging" park 55 te Utrecht. zaterdag gepubliceerd verdient Een adresboekje van enige aanvulling. Niet vermeld de Spaanse Evangelische de ^eer p-, "/ogelaa: Aanvulling het Neder- mPPVi Nieuwerkerk raat. dat ds. Van den Kerken is zojuist samen- ?an,.d? IJssel. di® J;0°r de c h- Brialc in Spanje pact ge„M Koor M va» verkrijgbaar bij het Pro- de K.V.P.-fractie zijn stem heeft onthou- ^en aaQ een subsid ie verlening (le eilanden Mallorca en protestantse landgenoten Hendriklaan 10a. Utrecht.'certen op zondag VOOR VERBETERING VAN WOON- EN LEEFKLIMAAT DEN HAAG De staatssecre taris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft een beschikking getroffen, waarbij mo gelijkheden zijn geopend om van rijkswege subsidies te verlenen in voorzieningen, die het woon- en leefklimaat in bepaalde buurten kunnen verbeteren. Het gaat hier om buurten, waarin veel gezinnen wonen met opvattingen en gedragingen, die elders in de maatschap pij minder gemakkelijk worden aan vaard. In de bijzondere sociale problematiek, welke hieruit voor deze gezinnen voort vloeit. kan zonder hulp van anderen geen Nieuwe boeken G dswerk. door Libbe Postma In Doe-| Chanson* van Ernst, een selectie eigen luisterliedje* van Ernst van Altena. Uitgave Heijn.s NV. Amsterdam (12> blz.. 6.9CD: Het volk van Koka Petaio. de zigeu-j ners in Europa, door Dick Schaap en< Wim Bont. ABC-boek. Uitgave NV Da Arbeiderspers. Amsterdam. (232 Mc.. f 1.73). Neerlands Volksleven, voorjaar 1965, vijftiende jaargang nr. 2. Uitgave Ne derlands Volkskui.dig Genootschap in. samenwerking met net Beraad voor het, Nederlandse Volksleven. Bankastraat 104. Den Haag Schilderen. tekenen. beeldhouwen Deel 1 Encyclopedie voor jongeren. Uitgave W de Haan NV. Zeist (Ut blz., 2.73» De eigen werkplaats Deel 2 Encyclo pedie voor jongeren Uitgave W. 4n Haan NV, Zeist. <160 blz.. 2.75). i Zouden de verstandige, bezadigde, kritische volwassenen die zo superieur hun wijze hoofd kunnen schudden, zo minachtend medelijdend toen als ze het over ons, de onmogelijke tieners nebben, wel in staat zijn aan te voelen wat er zoals in ons omgaat? Dat vraag ik me soms af wanneer we thuis, mijn moeder, vader en ik over een bericht in de krant zitten te delibere ren waarin een jongen of meisje van mijn teeftijd een rol speelt, heus niet altijd 'n slechte rol. het heeft ook wel eens iets te maken met eerlijk idealisme voor een zaak waar de ouwelui nog maar raar tegenaan kijken. Wij met ons drietjes hebben gelukkig nooit h'>oglopende ruzie en ik zal ook niet van dc daken schreeuwen dat „ze" me nou eenmaal niet begrij pen. integendeel, het komt vaak genoeg voor dat i.iam al met een oplossing komt wanneer ik een Dtobleem nog niet eens helemaal uit de doeken neb gedaan. Maar dan gaat het gewoonlijk over wat deining met een leraar of herrie met een knul I du uit jaloezie een vuile streek heeft uitgehaald. Wat dat betreft kan ik gerust zeggen dat ik een fijn stel ouders heb. Pa mag af en toe een uur lang niet van z'n stokpaard af willen en mijn moeder mag m; als ik een beetje kuch tot vervelens toe aan m'n k .p zeuren over het geniepige van tocht en het nut v^n dikke sjaals, ik had het heel wat slechter I kunnen treffen Nee. bij ons loopt het met de >rstandhouding wel los Zo heb ik ten slotte niet eens veel moeite gehad >m mijn moeder mee te krijgen naar het winkeltje au tante Leen waar ik me een mieters leren jak heb aangeschaft, hetgeen een beetje te danken was aan de voorspraak van opoe die me beslist niet bij dc nozems' indeelt, maar plechtig verzekert dat ik een open boek voor haar ben Van begrip voor de moderne jeugd gesproken. Maar over het algemeen geloof ik dat er heel wat Pa's en ma's zijn. wie het geen snars kan schelen hoe het er van binnen bij hun zoden en dochteren uitziet. Ik merk het wel op school. Als je soms vraagt Wat zeggen ze bij je thuis van dat, geknipper met je ogen? Ben je daar ook zo verstrooid als in de klas? dan zeggen ze Merken ze nogal wat van. Ik hang ze met aan hun i Peter N. r knipperende Dat is het geval ogen Mijn vriend Louis heeft een neef. de oudste uit een groot gezin, die vent is stapel van 'n buurmeisje. Voor dat kind zou hij bij wijze van spreken de sterren van de hemel willen plukken. Thuis, vertelde Louis, is hij de laatste tijd ongenietbaar en moet daar zo het een en ander over aanhoren. De broers «n zusters sarren hem, wat de toestand er niet beter op maakt. Louis weet wel wat er aan de hand is: die griet van de buren is druk bezig hem horentjes op te zetten, als je begrijpt wat ik bedoeld. Die smeert 'm twee. driemaal in de week naar de naburige stad, zogenaamd om een cursus te volgen. Mooie cursus.... In werkelijkheid loopt ze (Louis weet het uit heel goeie bron) een of andere Italiaan of Griek Een van de leraren had cr tegen Peter N. al eens z'n verwondering over geuit. Misschien maakte hij er zich een beetje bezorgd om. want die man heeft hari voor z'n jongens, echt ook wel voor types waar een ander niet van terug heeft. En je kunt me geloven of niet. er kwam een gemoedelijk onder onsje van, de leraar heeft beslist vat op hem gekregen Maar met z'n pa en moe is alle vertrouwelijkheid zoek. Z'n boterhammen zijn altijd goed belegd, voor z'n kleren wordt prima gezorgd en hij hoeft niet eens zelf z'n bed af te dag z'n bed halen, maar verder, ze weten net zoveel van hem opmaken ook! als van de eerste de beste jongen op straat. de zweep. Natuurlijk gelooft ze alles wat zo'n smuigerd haar voorprevelt. Wie zal zeggen of de mooie zwarte meneer al niet lang een vrouw en een stel kinderen heeft in z'n verre land.... Louis heeft met z'n neef te doen. maar de vader en moeder vinden het veel gemakkelijker om zich nergens in te verdiepen en fris van de lever standjes en snauwen uit te delen. Ik heb zo'n vermoed' i dat het bij dat buurkind thuis net zo zal zijn. Veel te veel last om je hersens te pijnigen over zon vervelende tiener met z'n eigengereide hou ding. „Het sop is natuurlijk de kool niet waard Nee, 't zou toch veel fijner wezen als de vaders en moeders 's van die laksheid af konden komen. Misschien zou menige knul er met plezier elke afhalen wie weet, wel HAYA SELVA verandering worden gebracht, zo schrijft hij in een toelichting. De bewindsman vindt, dat alle tot nu toe verleende hulp gericht op maat schappelijke en culturele ontplooiing van de gezinnen» slechts een beperkt effect heeft gehad omdat er te weinig is gedaan aan verbetering van het woon- en leefklimaat. In de verouderde woonbuurten na melijk, waarom het hier gaat, is geen of nauwelijks enige speelruimte aan wezig voor de jeugd, zijn de moge lijkheden van actieve vrijetijdsbeste ding ook voor volwassenen vaak beperkt, zijn bepaalde huishoudelijke taken dikwijls niet te verrichten zonder het gezinsleven in ernstige mate te hinderen en zijn opslagmoge lijkheden vaak zo beperkt, dat vooral kleine neringdoenden al spoedig stra ten en pleinen daarvoor in beslag Daar komt bij, dat de grote bevol kingsdichtheid en de meestal te kleine behuizing gemakkelijk een grotere vurling van en rondom de openbare in de hand werken. Het zijn voor een belangrijk deel deze punten, die de afwijkende opvattingen en gedragingen van bewoners uit deze buur ten veroorzaken. De subsidies, die voorlopig beperkt van omvang zullen zijn, zullen worden ver leend op advies van de gemeentebestu ren. De nieuwe bepalingen zullen op 1 september in werking treden. Grote belangstelling voor antiekveiling Kerk en Wereld DRIEBERGEN Gedurende de eerste zes weken van de actie Antiekveiling ten behoeve van de nieuwbouw op Kerk en Wereld zijn al zoveel goederen bijeenge bracht, dat overwogen wordt een tweede veilfhgdag te reserveren, ook al terwille van de grote aanvraag van uitnodigingen voor deze dag. Door vrienden van Kerk en Wereld uit luviil-puzzel Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. lomp, 2. verscheidenheden, 3. rang, 4. soort van kachel, 5. volk uit de oudheid, 6. bekend dier, 7. monster. 8. kleur, 9. Nederl. schilder, 10. soort van kers, 11. punthoed, 12. bijna, 13. wijze. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie plaatsnamen gelegen in de provincie Utrecht. 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 OPLOSSING VORIGE PUZZEL - Horizontaal: 1. maart. 4. haard, 8. ob, het hele land zijn al talloze gouden. 10. go. 12. ara. 15. Essen. 17. Diana, 19. zilveren, koperen en bronzen voorwerpen Let. 20 Dee, 22. tor. 23. bolle. 24. one, gratis afgestaan, waaronder kostbare 26. Ria. 27 bes. 29 neder. 30. agent. 31. stukken. Verder zijn cr sieraden. Chinese aar. 33 e.k.. 37. el, 38. Roden 39. blauwe vazen, borden cn kopjes, oude klant, prenten en boeken, fraai kristal en aardewerk, kandelaars, kleine meubel- Vertikaal: 1 morel. 2. A.B., 3. rij. 5. stukken, oude munten en legpenningen, as. 6. rg. 7. donar. 9. er. 11 est. 12. schilderijen, curiosa. Andorra. 13. adelaar. 14. mat. 16. Seine, De veiling woTdt op 18 september in 18. Noren. 21. Eli. 24. onder. 25. Ede, 27. Het Grote Bos gehouden, terwijl er de ben. 28. stelt, 32. af, 34. ko, 35. de, 36. pl, vorige dag kijkdag ii 137.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2