BONDEN WILLEN BOUWEN Kapitaal komt uit eigen middelen STOP 'N TIJGER iNUW (&3) TANK! Om halt toe te roepen aan te hoge prijzen: Olieconcerns krijgen Sterk Nederlands team naar EEG-eonferentie Komt er toch Gen. Spoor- kazerae? Sterkste raket - Titan 3 C - ruimte in Commentaren voldoende ruimte Leverbotziekte bij reeën Nieuw© ILeidse Comramt Dinsdag 13 juni 1965. 46ste jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD De Bilt verwacht tot hedenavond: Aanvankelijk half tot zwaarbewolkt met enige regen. Morgen in de loop van de dag opklaringen. Matige tot krachtige In één oogopslag Diakonale vakantieweken voor 250 invaliden pag. 2 Diny Eising directrice van 21 pag. 2 Uniek lab. in Wageningen pag. 5 Rainier contra Onassis pag 5 Sport pag. 6 HBS-diploma voor 12-jarige pag 7 Filmfestival Arnhem: „moorddadig" begin pag. 7 TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Minister Den i \l in memorie run antwoord: Lans, Biesheuvel, Den l xl en Vondeling Ontwikkeling van de „Zes" staat op het spel BRUSSEL De ministers Luns. Biesheuvel, Den Uyl en Vondeling nemen op het ogenblik deel aan de vandaag begonnen besprekingen in de ministerraad van de EEG. die van grote betekenis zijn voor de verdere ontwikkeling van de „Zes". Het voornaamste agendapunt wordt gevormd door de voorstellen var» de Europese commissie voor de financie ring van het gemeenschappelijke landbouwbeleid, het verschaffen van eigen inkomsten aan de EEG en de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. Uit zowel in Parijs als in Den Haag afgelegde verklaringen is gebleken, dat in het bijzonder de Franse en Ne derlandse standpunten kunnen leiden tot een impasse, die verlammend kan werken op de verdere ontwikkeling van de EEG, in het bijzonder op het terrein van de landbouwpolitiek. Terwijl Frankrijk gekant is tegen elke grotere invloed van de arsemblee in Straatsburg op de Europese zaken is de afgelopen week in Den Haag bij verschil lende gelegenheiden verklaard, dat al leen met meer bevoegdheden voor he' Europese parlement over de voorstellen kan worden gesproken. Gisteren is in de ministerraad de asso ciatie-regeling van Nigerië, Marokko en Tunesië besproken. Franklijk heeft tij dens deze vergadering zijn bezwaren te gen Nigeriaanse deelname aan de EEG opgegeven. De onderhandelnigen hierover zullen nu worden voortgezet. De Franse bezwaren waren vooral in gegeven dooi de vrees, dat de 18 reeds met de EEG geassocieerde Afrikaanse landen, bijna alle voormalige Franse ge bieden. nadelen zouden ondervinden van een band tussen de gemeenschap en Ni gerië. Voorts heeft Frankrük lange tijd de onderhandelingen kunnen vertragen door te eisen, dat Nigérlë meer tegen prestaties moest leveren voor de handel- oreferenties. die dit land in een associa tieregeling wordt aangeboden. UTRECHT Om een halt toe te roepen aan de te hoge bouwprijzen van huizen overwegen de drie vakcentralen, de NKV, NW en CNV, een eigen bouwbedrijf te stichten. Bij de realisering van deze plannen wordt voornamelijk gedacht aan medewerking van de eigen beleggingsfondsen van de vakbeweging, de verzekeringsmaatschappijen en spaarbanken, ver bonden aan de vakbeweging en overige instellingen en aan de vakbewe ging gelieerd, zoals Stichting eigen woningbezit, coöp-Nederland en der gelijke. Een commissie van de drie vak centralen acht bij de oprichting van een bouwbedrijf gunstige toekomst mogelijkheden aanwezig. De com missie is in het begin van dit jaar met haar rapport gereed gekomen. Zij heeft voortgebouwd op een door de bij het NVV aangesloten algeme ne Nederlandse bouwbedrijf in 1961 begonnen onderzoek naar de moge lijkheden van een door de vakbe weging te dragen bouwonderne- Studie Na kennismaking van een interim rapport machtigde de bondsraad van de ANB zijn hoofdbestuur de studie voort te zetten in een ..commissie op brede basis". Dit betekende dat in 1963 ook het NKV en het CNV en de daar bij aangesloten bouwbedrijfsbonden bij het onderzoek werden betrokken. Het rapport is inmiddels besproken en goedgekeurd door de beleidsinstan- ties van de drie bouwarbeidersbon den. De drie vakcentralen moeten zich ook nog uitspreken. 250 per jaar (werkzaam in de middelbouw) en deze v-rij snel (binnen twee jaar) met twee produktie-organisaties (voor eensgezins- hoogbouw) uit te breiden. De capacl- van een produktieorganisatie wordt getaxeerd op 250 woningen per jaar. 3-2-1 Na 3 a 4 jaar wordt een jaarpro- duktie van duizend woningen moge lijk geacht. De drie vakcentralen en de daarbij aangesloten bouwbedrijfs bonden komen volgens de commissie het meest in aanmerking om de onder neming te dragen en te financieren. Voorgesteld wordt het benodigde ka pitaal (voorhands 1.5 miljoen gulden, na drie jaar drie miljoen gulden) te splitsen in eenheden van 25.000, Op deze wijze wordt het potentiële participanten wat gemakkelijker ge maakt te beslissen of en zo ja tot welk bedrag zij aan de onderneming wensen deel te nemen. Men zou vol gens de rapporteurs voorts kunnen denken aan een verdeling van de bij een te brengen middelen door NVV. NKV. CNV in de verhouding 3-2-1. Botsing in dichte mist: 1 dode en 3 se wond en Minister wil belofte gestand doen Van onze speciale verslaggever» DEN HAAG De mogelijkheid dat er alsnog een Nederlandse ka zerne naar de in Indonesië over leden generaal S. H. Spoor wordt genoemd, is aanzienlijk groter ge worden. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid P. Voogd (Boerenpartij) heeft de minister van defensie geantwoord, de reeds eer der gedane belofte bij de eerstvol gende passende gelegenheid gestand te doen. De bewinsman kon overigens niet meer nagaan waarom de postuum aan generaal Spoor verleende versierselen, die bij het commandeurskruis der Mili taire Willemsorde behoren, niet voor het front der troepen aan zijn weduwe zijn uitgereikt. Zoals bekend, heeft mevrouw Spoor ernstige bezwaren gemaakt te gen een voorstel van de toenmalige minister van overzeese gebiedsdelen de hoge onderscheiding op zijn departement aan haar te overhandigen of aan haar toe te sturen. KAAP KENNEDY Donderdag zal Kennedy de sterkste raket, van deze lanceerbasis is afge- de ruimte ingaan: de Titan 3 C. Het projectiel zal een dummy-satelliet van 9450 kg met zich voeren, die in een baan om de aarde wordt gebracht. De raket kan satellieten met een ge wicht van 11250 kg in de ruimte bren gen. dat is 1350 kg meer. dan de Satur- Met de Titan 3 C zullen verscheidene satellieten zonder bemanning worden gelanceerd. Amerikaanse B-58 neergestort op Le Bourget PARIJS Een Amerikaanse super sonische bomemwnreper van het type B-58 is vandaag bij het binnenvliegen voor de landing verongelukt op het vliegveld van Le Bourget. waar het voor de internationale vliegtuigten toonstelling aankwam. Weer Oostcluitse helikopters boven Berlijn I BERLIJN De drie westerse geal lieerde mogendheden hebben opnieuw bij j de Sowjetrunie geprotesteerd tegen het feit dat Oostduitse nefschroefvliegtuigen boven de voormalige Duitse hoofdstad vliegen. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee. dat gistermiddag opnieuw 1 gedurende twintig minuten een Oost duitse helikopter op de grens van West en Oost-Berlijn heeft gevlogen. TNE woningnood blijft onder ons volk een groot kwaad. Er zijn in dit opzicht onder ons nog steeds vele zwaar beproefden. Reeds daar om is er reden, met belangstelling de oprichting tegemoet te zien van het eigen bouwbedrijf dat nu in de krin gen van de vakbeweging wordt over wogen. Ook om andere redenen trekt het plan de aandacht. De vakbeweging als ondernemer. De samenwerking van de werknemers die nu als werk gever gaat optreden. Het zal een mo gelijkheid bieden om te laten zien. of en in hoeverre denkbeelden binnen de vakbeweging zich ook laten ver werkelijken. TNONDERDAG zal dan nu het ge- sprek plaats hebben tussen onze minister van sociale zaken en de Stichting van de Arbeid over de uit kering-ineens. Zoals men weet: de goede sfeer ten spijt is de Stichting cr zelf niet uit kunnen komen. De werknemers wil len twee procent, waarin de andere leden van de Stichting menen niet te kunnen bewilligen. De beslissing is nu aan de regering, die geacht mag worden objectief te staan in de situatie en aan wie de behartiging van het algemeen belang is toevertrouwd. Naar het beleid in deze van de re gering mag men met belangstelling uitzien. /^UN onze dochter rust en tijd in een zo belangrijke aangelegen- hei^ als een verloving zo luidde immers het dringende verzoek van de koninklijke ouders. Niettemin kunnen enkele kranten hun ongeduld niet bedwingen. Weer komen ze met wat nauwelijks meer dan geruchten kunnen zijn. Waarom toch zulk een teleurstellend gedrag? Waarom aan een Prinses niet gegund v-at men eigen kring gunt? Waarom niet de terughoudendheid betracht, waarom de koninklijke ouders mei begrijpelijke klem hebben gevraagd? Mocht geschieden wat wij onze Prin ses toewensen, dan kan na beschei denheid onzerzijds onze vreugde er alleen te groter om zijn. tJET langharige groepje van de Beatles kan het' feit niet worden ontzegd, dat zij van zich doen spre ken voorzover men zich hij hun luidruchtigheid althans nog ver staanbaar weet tc maken. Of hun merkwaardige prestaties voldoende grond geven voor de koninklijke on derscheiding. die de Engelse rege ring thans Voor haar verantwoorde lijkheid heeft genomen, mag overi gens worden betwijfeld. Reeds heb ben anderen „vroeger al geëerd" te kennen gegeven, dan zelf maar liever niet gedecoreerd te zijn. Het is ook wel een merkwaardig besluit van deze regering, zeker ook als socialis tische. Er wordt in onze tijd met be paalde waarden wel zonderling om gesprongen. Of wil deze zelf niet zo sterke rege ring een graantje meepikken van de publiciteit waarmee dc langharige knapen zich zo vakbekwaam hebben weten te omgeven? 8etorincr ;n Z. Afrika •porpn vVf|. reverin" JOHANNESBURG De in Nederland geboren secretaris van het immigranten- comité van Johannesburg. F. W. C. A. Bourquin, heeft gisteren meegedeeld, dat zaterdag een protestrit door de Zuid- afrikaar.se hoofdstad Pretoria zal worden gehouden naar aanleiding van het besluit van de Nederlandse regering om een bedrag van 100.000 gulden ter beschik king te stellen van het ..Defence and aid zal worden een percentage van de winst aan de staat af te dragen. De regering heeft op dit ogenblik nog geen beslissing genomen over dc even tuele exploratie (opsporing) van staats wege. aldus minister Den Uyl, die verder in zijn memorie opmerkt dat „voor zover thans valt te overzien" geen behoefte zal bestaan aan het stichten van een staatsraffinaderij en een distributie apparaat voor dc verkoop van aardohe- produkten. Niet verwerpelijk Aan het slot van dit stuk zegt de minister dat hij het streven de staat optimaal te doen delen in de met de winning van delfstoffen te behalen re sultaten niet als verwerpelijk kan zien Dit streven doet niets af aan dc waar dering. die ook hij heeft voor het initia tief. dat verscheidene maatschappijen op het gebied van de opsporing ten toon hebben gespreid Het geheel van de voorschriften, dat de exploratie en de winning zal beheersen, zal „zodanige ruimte moeten laten, dat de oliemaat schappijen bereid zullen zijn dc opspo ring ter hand te nemen", aldus minister Den Uyl. De minister zegt verder, dat de voor delen van staatsdeelneming niet uitslui tend op financieel terrein liggen. Staats deelneming schept zijns inziens de mo gelijkheid een sterkere invloed uit te oefenen op de wijze van uitputtirjg van dc aanwezige reserves on op de COnti- nuïteit van de voorziening TERBORG/VARSSEVELD Op het landgoed Idink, gelegen tussen Varsse- veld en zterborg, is onder de reeën de leverbotziekte uitgebroken. Men heeft reeds dertien dode dieren aangetroffen. Leverbotziekte is een aandoening waar van de besmetting door een slakje wórdt overgebracht en die bij schapen en ook bij reeën vrij vaak voorkomt. In dezelfde omgeving is ook varkens pest uitgebroken. De gehele varkenssta pel van het bedrijf van landbouwer F.eu sink is afgemaakt Zo mogelijk voor 1 okt. Herziening bankvoorwaarden DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse bankiersvereniging heeft minister Vondeling (financiën) toege zegd, dat op korte termijn een herzie ning van de uniforme algemene bank voorwaarden tot stand zal worden ge bracht. Als streefdatum wordt daarbij 1 oktober aangehouden. Dit heeft minister Vondeling verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kieft (a r.). De Nederlandse bankiersvereniging heeft uniforme voorwaarden opgesteld. Ze zijn in de plaats gekomen van de on derling afwijkende voorwaarden, die bij de verscheidene banken golden, o.m. bij de verhouding tussen cliënt en bank. De minister kan geen overzicht geven van de wijzigingen omdat er eerder geen uniforme regeling was ROTTERDAM In de ouderdom van 36 jaar is te Rotterdam overle den, mr. George Punt. directeur van de Christelijke Emigratie Centrale. B VANAF vandaag zu twee her woord „Kenmerk" aan treffen. Het is een woord, dat u niet in het woordenboek zult vinden (zoals we overigens wel meer „maakwoorden" gebruiken, die u in het woordenboek tevergeefs zult zoeken). "Vat wij met kenmerk bedoelen'? Pagina twee in onze bladen is. elke dag opnieuw, een bonte staalkaart van al hetgeen zich afspeelt op het brede kerkelijke terrein in binnen- en buitenland. Maar behalve dat biedt deze pagina zeer veel infor matie over het christelijk-sociale leven. In al die berichtgeving gaat het om de kern van de zaak. Om het christelijk getuigenis, om de wezen lijke dingen in de wereld, om de achtergrond van allerlei gebeurte nissen en verschijnselen naar bij belse visie. Vandaar het woord „kenmerk" als kenmerk van pagina twee. Een aantal jaren heeft deze pagina het woord „christelijke-nationaal" gedragen. Steeds duidelijker bleek, echter, dat, nu ook naar de wereld kerk steeds meer vensters worden opengesloten, dit woord, dit begrip, te beperkt is, dat het piet meer vol doende de inhoud dekt. Daarom vanaf vandaag een nieuwe „vlag" op een vertrouwde lading, daarom een nieuw motto voor een pagina, waarop naar wij van vele zijden mochten horen de meest volledige en best verzorgde kerk- rubriek van alle Nederlandse dag en weekbladen prijkt. TIETJERKSTERADEEL Op de weg Leeuwarden—Groningen onder Rijperkerk, gemeente Tictjcrkstera- deel. zijn vannacht in dichte mist twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij een inzittende is ge dood en drie werden gewond. De 33-jarige D. Kaper, uit Leens die de ene auto bestuurde werd eruit ge-j slingerd en is later in een ziekenhuis overleden. De besturder van de andere i auto, de 24—jarige H. Wortel uit Drie-, land, is levensgevaarlijk gewond. Van het echtpaar Snijder uit Warfhuizen (gem. Leens», dat in de auto zat van dc heer Kaper, werd de 47-jarige K. Snij der ernstig gewond. Zijn vrouw liep lichte verwondingen op. Direkt na het ongeluk reed een auto besturd door de directeur van de Leeu warder harmonie, R. Loots, op een der verongelukte wagens in. De heer Loots werd licht gewond. OPENING DONDER DAG 3 UUR Deelneming van staat hooguit vijftig procent PA SS AU/ WEN EN VVO UÜR1CH EM Ztvare regens in centraal Europa heb. ben niet alleen op veel plaatsen in het buitenland ernstige overstromingen veroorzaakt, ook Nederland heeft niet de gevolgen daarvan te kampen. Op verschillende Nederlandse rivieren, die in veel gevallen de uitmondingen vormen van de rest van de Europese waterhuishouding, is het waterjieil sterk gestegenOp de Meru ede be reikte het water gisteren zelfs zo'n hoge stand, dat de drukbezette cam ping „De mosterdpot" te Woudrichem totaal onder water lepEen honderd tal pontonniers uit Keizersvecr werd in allerijl te hulp geroepen om een dijk van zandzakken op te werpen Op de eerste foto tracht de bevol king van Passuu, een stadje aan de Donatt vee in veiligheid te brengen. 9 De twee foto geeft een beeld van de situatie bij Poechlarn, ten westen van Wenen, waar dijken zandzakken zijn opgeworpen. 9 Daaronder waden kampeerders op de camping ..De mosterdpot" te Wou drichem tot aan de knieën in het wa ter om hun bczittngen heen. 9 Op de volgende foto ziet men de militairen druk bezig de camping met zandzakken te beschermen. 9 Ten slotte laatste foto) hebben veel kampeerders besloten hun tenten maar af te breken. Aan fiet gezicht van een hunner kan men zien, dat het niet van harte gaat.... DEN HAAG De regering wil het vraagstuk van de staatsdeelne ming in dc winning van delfstoffen niet dogmatisch benaderen, en zal zich bij het beleid laten leiden door praktische overwegingen, aldus mi nister Den Uyl (economische za ken) in een nadere memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp continentaal plat. Met het opsporen van delfstoffen zijn veelal verscheidene jaren gemoeid. In dc loop der jaren kan de wenselijk heid opkomen van staatsdeelneming in de winning van een bepaalde delf stof. Het zou daarom niet juist zijn deze mogelijkheid bij voorbaat uit te sluiten, ook al zou voorshands de be hoefte aan deelneming in dc winning van een bepaalde delfstof niet worden gevoeld". De gedachten van de minister gaan uit naar een maximum deelnoming van vijf tig procent. Bij niet-deelnoming door de staat ligt het in de bedoeling te bevorde ren dat de vergunninghouder verplicht r

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1