mm 3® SPELDJES! Brick Bradford mw NDP-kritiek op nota over omroepbestel CeCm Puzzelhoek «lesje en «Josje U tlIJ u mmu mu m Senmoet I DE STENEN ZONDE j 11 MAANDAG 14 JITNT 1965 ETHERGOlA/EN-ETHERGOlVIN-tTHSRGOlVEN-ETHERGOlVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Alle uren vol De omroeporgcniisaties welke zater dag en zondag aan de beurt van uit zenden waren, hebben alle televisie uren vol gemaakt. Met deze medede ling zou men kunnen volstaan wat het 'commentaar aangaat. Het mag 's avonds in huis nog be haaglijk zijn bij een klein vuurtje, niettemin is het volop zomer en in de ether kan men dat het beste merken. Er werden voor de televisieprogram ma's vlijtig bandjes afgedraaid en zelfs het volijverige team van de VARA- actualiteitenrubriek ..Achter het nieuws" kon er zaterdagavond niet veel van terechtbrengen: er was blijk baar geen nieuws-waar-wat-achter- zat. Overigens was er aan het voortzet ten van Amerikaanse strips geen ge brek: men kon ze van Nederland 1 of Nederland 2 naar believen plukken. De VARA kwam zaterdagavond met een onderhoudendmaar al te oud filmverslag van het Parijse Grand Ga la des Artistes, waarin ter verhoging van het kijkgenot zelfs één van de drie daar gebeurde ongelukken was opgenomen: men kon de actrice Dany Robin, die capriolen op het paard maakte, haar nare val zien doen. De KRO kon zondagavond gelukkig grijpen naar een band waarop het tweede deel van „Villa Sidonia" voe* amusement zorgde en naar een andere met een altijd hoog te waarderen con cert van het Kunstmaandorkest en de NCRV gaf zaterdagavond het overi gens zeer belangwekkende tweede deel van de Canadese reportage uit de Chinese Volksrepubliek. Op deze manier kwamen dus alle uren keurig vol en konden er toch veel omroepmedewerkers met vakan tie z>jn. Bijde VARA-radio is Mies Bouw man in het late uur (tussen 11 en 12) teruggekeerd 'met haar rubriek „Zij die van de zon leven", nu geassisteerd door Han Mulder, die verleden jaar wegraakte bij KRO's Brandpunt. Zij bracht een vluchtig bezoek aan een Kampen's Lunapark en vond daarbij natuurlijk gelegenheid tot grapjes en ironietjes, welke dit programma eigen zijn. iNiet onaardig aan het einde van de zaterdagavond. Kleuren-koorts sakt weer ai BUSSUM Na de opwinding over dc systeemkeuze voor Europese kleu rentelevisie schijnt de koorts om toch maar gauw te kunnen beginnen weer wat af te zakken. In Engeland werfct men gestadig door aan de experimen ten, evenals trouwens in Nederland. De Britten hebben in de laatste maanden geen startdatum meer ge noemd. Wel echter de Fransen. De adjunct- directeur van de ORTF, André As- toux, heeft verklaard dat de Franse televisie niet vóór 1969 aan kleuren- uitzendingen kan denken. Een dan zal hopelijk een periode van drie jaar aanbreken, waarin slechts een be perkt 1 aantal korte kleurenprogram- ma's in de ether zal komen. Ook Duitsland zet de experimenten voort: dit land was het eerste, dat een paar weken geleden een programma in kleuren via Early Bird naar Ameri ka zond. Het werd daar goed ontvan- Maanoppervlak van hard dons MOSKOU De oppervlakte van de maan moet er uitzien als hard geworden dons. zo heeft de Russische geleerde Euge nia Ruskol verklaard. De geleerde zei, dat uit de laatste onderzoekingen is ge bleken dat de oppervlakte van de maan bestaat uit een wanorde van vezels. Ook deelde zij mee dat uit Russische onder zoekingen is gebleken dat er nooit water op de maan is geweest. AMSTERDAM Het bestuur van de vereniging De Nederlandse Dag bladpers (NDP; heeft zich schriftelijk gericht tot minister mr. M. Vrolijk (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) inzake de door hem aan de Tweede Kamer aangeboden nota be treffende het omroepbestel. Het is het bestuur niet duidelijk, aldus het adres, waarom in andere landen wel, maar in ons land niet aan de pers de plaats kan worden gegeven, die haar toekomt bij de exploitatie van reclame in radio en televisie. In het schrijven zegt het bestuur het in het bijzonder te betreuren, dat blijkens de nota de com pensatie, die de pers tijdelijk in het vooruitzicht is gesteld, wordt gegoten in een vorm. die met het oog op de onafhankelijkheid van de pers weinig gelukkig is. .,Een dergelijke compensatie zou in veel aanvaardbaarder vorm kun nen geschieden door de pers een over wegende invloed te geven bij de exploi- j tatie van reclame in radio en televisie", aldus het schrijven. Aangedrongen wordt op een geleidelijke invoering van reclame, ..zodat niet met een schok de /olie omzet zal worden bereikt". Aan het schrijven is toegevoegd .nadere uitwerking", -- Hilversum I blijft tot 1 juli zwak (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De werkzaamhe den aan de radiozender Lopik I zullen twee weken langer duren dan oor spronkelijk was voorzien. Dat bete kent, dat de veel minder sterke re- - i servezender Lopik III nog langer Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van het zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dat produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldjel B.v. CELWA DAMESVERBANO, sneeuwwit wegwerp-verband met hoog ab- sorptie-vermogen. kenmerk voor kwaliteit Nederland I: NTS: 19.00 Nieu' kort. 19.01 Barend de B< heads, slapstick Openbaar in het 19.06 Chuckle de oude doos. 19.20 Amerikaanse tv ruimt eens op (Van onze radio- e" tv-redactie) NEW YORK Aangezien de Ame rikaanse televisie dc komende winter meer wil gaan doen aan kleurenpro- gramma's, ruimen de drie grote net works een hele serie bekende feuille tons en andere serieprogramma's op. Het mes wordt er wel stevig in gezet: het Amerikaanse publiek zal tal van goede kennissen moeten missen, maar men krijgt er nieuwe reeksen in kleuren voor terug. Tot de rij series die verdwijnen behoren bijv. de Bing Crosby-show, „Een uur met Hitchcock", „That was the week that was" (het van' de BBC afgekeken satirische programma), Mr Magoo en De Verdedigers. De mees- NedeSands pro,r. Kan. te series hebben al jarenlang gelopen 19.30 n.m. Richard Leeuwehart. 20.00 Journ. en voor zover ze ook in Nederland 20 30 Openbaar kunstbezit. 20.40 De Hoibe- worden vertoond: geen zorg. want er.gSfS; SJSSrtgXlS» »ÏSS5T»U» zijn^ nog stapels afleveringen in voor- j journ. Bonanza en Lassie mogen blijven: zij verschijnen al in kleuren, al zien wij daar niets van, want. kleurenpro- gramma's kunnen heel goed ook in zwart-wit worden uitgezonden. zo blijkt uit het schrijven, dat slechts indien bij de verdere uitwerking van het reclame-maken via de omroep met deze opvattingen voldoende rekening wordt gehouden, het belang van een vrije, on afhankelijke en gedifferentieerde pers gewaarborgd is. Een afschrift van de brief aan minister Vrolijk is verzonden aan minister-presi dent Cals. Televisieportrét prof. Hoekendijk (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM In een uitzending, ge- i titeld ..De kerk binnenste buiten" zullen CVK en IKOR op de avond van j dinsdag 29 juni a.s. (Ned. 2, 10.10|i 10.35 uur) een prof. dr J. C. Hoekendijk laten zien. Zoals bekend heeft prof. Hoeken dijk, sinds 1952 hoogleraar in de kerk geschiedenis van de 20ste eeuw in Utrecht, een benoeming tot docent aan het Union Theological Semenary in New York aanvaard. Zijn veelzijdige ervaring op het ge bied van zending en oecumene, mede gevormd door verschillende belang rijke functies, hebben geleid tot pu- blikaties van zijn opinies, welke als het ware „de kerk binnenste buiten keerden". De titel van de uitzending is tevens die van een bloemlezing uit het publicistische werk van prof. Hoekendijk. Veel over dit alles zal men kunnen horen en zien in het aangekondigde televisieprogramma Uil Amerika kömt het bericht, dat Dan Boeker voor de tweede maal achter elkaar de prijs voor de popu lairste acteur in Westerns heeft ge wonnen. De oplettende televisiekijker weet, dat Dan alleen te zien is als Hoss, de goedmoedige, tweede en zeer stevige zoon van Ben Cartwright in 1 Bonanza". Voor dat spel kreeg hij dan ook opnieuw cle Silver Spurs Award, ofte-\ wel de Zilveren Spoor. Dan mag dan geen cowboyw van zijn stiel zijn.! paardrijden kan hij wél. Maar de; Zilveren Spoor is niet'om te gebrul- - riji ,n - .j-.,}, j. nrihpntrict soort kachel. 8. rivier in Sloerie, 10. ga ken doch om in de pnjzenkast (Eng 12. vogd, 15. stad in Duitsland, pronk te zetten. godin v.d. jacht. 19. Europeaan. 20. rivier in Engeland, 22. kever. 23. opge zette, 24. telwoord (Eng.), 26. meisjes naam, 27. vruchtje, 29. in de richting naar omlaag. 30. vertegenwoordiger, 31. bloeiwijze. 33. maanstand, 37. oude leng temaat. 38. plaats in Drente. 39. vaste koper in een winkel. Verticaal: 1. soort van kers. 2. de gouden bul (afk. Lat.), 3. reeks. 5. spil Tot 1 juli zal men moeten rekenen op verzwakte ontvangst van deze program ma's. Dan hoopt men de zender weer te kunnen gebruiken. Vanzelfsprekend heeft de FM-ontvangst van Hilversum I hiermee niets te maken: deze houdt haar kwaliteit normaal. NCRV 19.00 Nieuws en Radiokrant. 19.30 Nat. kerkorgelmu; 21.40 Koorzang. Boekbespreking. 22.30 22.40 Avondover- Hllversum II 298 m: AVRO 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualitelten. 18.25 A la carte: diner- 18.50 Openbaar ki C den. Vraaggesprek van Paul de Waart met Drs. H. Korthals. Voorzitter van de Nederl. Organisatie van Internationale Bijstand (No- vib) en Prof. Ir. G. J. H. Terra, direct, v. d. Sticht. NEDERF over particuliere ontwikke lingshulp. 20.00 Nieuws. 20.05 Voor de tieners. 21.00 Zo is het gekomen, radiopor tret. 21.30 Orestes, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Lichte Franse mu ziek (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. F F F F F F F F F F J H a Jl F ib li 13 F 20 21 F F cl IT P [28 F i JU L_ LL 39 L L L u Horizontaal: 1. maand Politieke Partij: P.v.d.A. 20.30 Een bron van Hoop (Generators of hope), film van de Verenigde Naties. 21.00 De lange hete zomer (The long hot summer), speelfilm (beide keuringen 18 jaar). 22.45 Eerste Wereldoorlog (The great War), documentaire. 23.10-23.15 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in hel kort 20.01 Le petit théatre: De schlemiel. TV- film. VARA: 20.25 Charles DaTgj| tionair tegen wil en dank, myth, figuur. 9. 12. republiekje in de Oostelijke Pyre neeën, 13. vogel, 14. dof, 16. rivier in Frankrijk. 18. Europeanen, 21. hogepries ter te Silo, 24. beneden, 25. plaats in Gelderl.. 27. mandje, 28. stok met voet trede, 32. bijwoord. 34. term bij het OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. melk. 4. moot, 7. ba. 8. Aaron, 10. om, 12. ant, 14. nat, 15. spa, 16. cl, 18. st, 19. negen, 22. steel, 24. Nederland, 25. belet, 26. angel, 28. er, 30. de. 31. sen, 33. dos. 35. las, 37. te. 38. robot. 40. as, 41. rail, 42. maan. Verticaal: 1. man. 2. la. 3. kan. 4 mot, 5. on, 6. top, 7. baan, 9. ram. 11. maal, 13. tegelen, 15. stengel, 17. leder. 18. stand, 20. ene, 21. net. 22. sla, 23. Ede. 25. Best, 27. löss. 29. rob. 32. eer. 33. dol, 34. som, 36. aan, 38. r.i., 39. ta. 1837) Op allerlei tuinbouwgewassen komen bladluizen voor, die zich de zuigsnuit In de bladeren boren de plantesappen opzuigen. Bladluizen 11de planten, koeien" krijgen van hun eigenaars, de behandeld, als vruchtbomen mieren, minstens zoveel aandacht als «el. het stamboekvee in onze samenleving. het eigen broed- Het zoete vocht, waar het de Zij worden in de weide en op tijd mieren om te doen is, wordt in de weer in de veilige beschutting var „vrije natuur" geheel naar behoefte staan bekend om hun buitengewoon hej mierennest gebracht. Tijdens het uitgescheiden, maar niet zodra wor- sterke vermeerdering en ten behoeve WCiden wordt dit vee voortdurend den dergelijke dieren door de mieren van deze sterke voortplanting hebben bewaakt en tegen naderend gevaar als vee gehouden, of dc uitscheiding zij veel eiwitten nodig, welke Stoffen beschut door speciaal daarvoor, door vindt slechts plaats tijdens het „mel- iri de plantesappen echter geringe mate worden aangetroffen. Daarom moeten de bladluizen ge weldig veel plantesap opzuigen om het benodigde eiwit binnen te krijgen, maar door die grote hoeveelheden sappen krijgen zij een overvloed aan suiker binnen. Waaruit we alweer kunnen zien, dat in het leven der aangebrachte, beveiligingen. Fokken van luizen ken"! Tijdens dit proces gaat de mier achter een bladluis zitten en streelt de bladluis met de sprieten over de rug. Na enkele ogenblikken heft de blad luis dan het achterlijf omhoog en scheidt een goudgele druppel af, die gretig door de mier wordt opgezogen. We moeten dit melkproces zien als onderdeel van dc normale voed- bladluizen ook niet alles op rolletjes De gele weldemier haalt de groene, selvoorzicning der mieren. Het geval loopt. Maar goed, de dieren weten paarse, zwarte, of veelkleurige wor- ligt echter een beetje anders bij de daar wel raad op, want de overmaat telluizen die zich tussen de wortels haarboskever, die ook in mierennes- van suiker scheiden zij naar buiten af van grassen en andere planten bevin- ten voorkomt, welk dier echter sap- en de honing verlaat het lichaam in den en brengt ze naar de ondergrond kleine glinsterende druppeltjes. Mie- se stallen in het mierennest, waardoor ren, die verzot op zoete stoffen zijn, talloze wortels en wortelstokken lo- bcgeven zich daarom bij voorkeur pen. Op deze wortels worden de gelijk een drankzuchtige aan alkohol. naar planten waarop zich bladluizen bladluizen gedeponeerd, maar het vee waardoor een algehele degeneratie bevinden. Maar er zijn ook mieren- wordt naar nieuwe wortels overge- soorten die er zich op hebben toege- bracht zodra de oude wortels uitdro- legd bladluizen in stallen te houden gen. Ook de luize-eieren worden volg is. en te fokken! Dergelijke „mieren- uiterst zorgzaam door de mieren pen uitscheidt die de werking hebben 1 bedwelmende vergiften. De mie- 1 kunnen hieraan verslaafd raken, 31. De kinderen bogen zich en gristen en grabbelden er opgewonden „Een beetje voorzichtig, hoor" riep oom Derk uit. „Het is geen mand met spijkers!" „O, kijk eens wat een enige Katrijnl" riep Jesje opgewonden. „En wat een pracht- vfcn een boef!" schreeuwde haar broertje. „Mogen we die gebruiken, oom? En dan moeten we natuurlijk ook een agent bij hebben." ..Ja, en een leeuw als het kan!" riep Josje. „Of een aap. of een tijger!" „Wat een boel poppen!" zuchtte Jesje vol bewondering. „Gebruikt u die zelf nu nooit meer, oom?" ,0 ja, soms nog wel, hoor", lachte oom dan moet u kijker, of we het goed doen Derk. Julie mogen ze heus niet hou- „Nee, maar dat hoeft ook niet!" ver zekerden de kinderen hem haastig. „En nu moeten we natuurlijk nog een kast hebben", zei Josje. „Kunnen we die ook van u lenen, oom?" „Wacht maar eens even", sprak oom Derk. Hij liep naar de muur, pakte een in elkaar geklapte poppenkast beet «n stelde hem voor de kinderen op. „Wat denken jullie hiervan?" „O, reuze!" riep Jesje, van geesdrift in haar handen klappend. „Kom Jos! We geven meteen een voorstelling. Neem jij Jan Klaassen. dan neem ik Katrijn. En De kinderen gingen achter de poppen kast staan. Josje stak zijn hand in de Jan Klaassen-pop en bracht hem om hoog. Jesje deed hetzelfde met Katrijn. „Dag Katrijntje", sprak Josje met een schorre krassende stem. „Dag lieve Ka trijn. Wat eten wij vandaag?" ..Houtkrullen met gebakken voetbal schoen". antwoordde Jesje met een rare piepstem. „Dat is toch jouw lievelings kostje, Jan?" Josje moest zo lachen van dit ant woord, dat hij haast omver rolde van de V EEK/ A K/DE BE PALE/SVLEUGEL BERAADSi AGEKJ Semek/clucabê, de ualfbroer e/j mederege/jt VA/J FARAO ECUKJATOU, EK/ KOt/tVG/U 7ejE, DE MOEDER VAK! DE FARAO, OVER &EJCAUCUOS' MIS LUKTE AAK/SLAG OP BOUWMEESTER &EKU- 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolra dio; 11)20 Sext uoolgevarieerd muzikaal programma: 11.00 Voor de vrouw: 11.30 Lichte grammof oonmuziek; 11.50 Volaan.... vooruit, praatje: 12.00 Angelus; 12.03 Lichte orkestmuziek (gr.l: 12.20 Wij van het land. programma voor de boeren; 12.27 Mededelin- VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, NTS kan men kijken naar een film van komstmogelijkheden en -plannen minder ontwikkelde landen, als hoofdfilm: De lange hete zomer, een Amerikaanse rol prent over een dorpsdictator, gespeeld door Orson Welles, volgt dc 13e afleving van „De eerste wereldoorlog", met de slag aan de Somme in 1916. Nederland 2, VARA 8.01 uur voortzetting v de Andy Griffith-show, waarin de verschij ning van een tweeling de sheriff voor allerlei perikelen stelt, een documentaire over de natuur-onderzoeker Darwin en zijn evolutieleer. in een aflevering van „East side west side" gaat het nu over kinderen in New Yorkse achterbuurten, die betrokken wor den bij gokspel. VANAVOND TE HOREN Hilverusm I, NCRV 7.30 uur hoort u opnamen van het in Bolsward gehouden 4e nationale orgel-improvisatieconcours. 8.50 uur begint de serie „Hildebrand-miniaturen" met nadere kennis making met Grootmoeder Kegge. 10.00 uur concerteert het Metropole-orkest en 10.55 uur kunt u een uur lang luisteren naar Mozart-werken. gespeeld door Yehudi Menuhin. Hilversum II, AVRO 8.05 uur tieners aan het toestel! Hun show van 55 minuten begint. 9.00 uur Conny Stuart in de rubriek „Zo is het gekomen" en 9.30 uur opvoering van het hoorspel Orestes" naar de bekende Griekse sage met Willy Brill als Elektra. wils: gevarieerd 4.00 Voor de i'uzikaal programma: 15.10 ..jiësta 16.00 Voor dc zieken: 16.30 Voor de jeugd; 17.50 Ovei heidsvoorlichting: Sport Antillen. Spreker; politieke zaken. ikmeijL-. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram- Aktualiteiten 34 't Is nog nooit gebeurd dat ze met Kerstmis niet thuis was. zegt Rena- Vorig jaar hebben ze na de kerstdienst nog samen krentenmik en roompudding gegeten bij Nanna. Nee, dat is nog nooit gebeurd! 't Geeft Joiyt een gevoel van verlatenheid dat hij nog niet kwijt is als hij thuiskomt. De medicijnen van de stadsarts hebben Nanna goedgedaan. Ze klaagt minder over moeheid en ze heeft weer wat kleur, al is het verre in haar ogen gebleven. Alsof ze over alles heen kijkt in een andere wereld, die Joryt niet kent. Martine heeft een geschenk gestuurd, een fijngeweven kleed, dat Nanna over de tafel gespreid heeft. De kist sigaren voor Joryt staat erop. Nog voor hij in zijn stoel zit, leest zij de brief al voor die erbij was. Hoe jammer toch dat we nu zo alleen zijn. zucht ze, het papier it r K ™^e-rla?e dichtvouwend. "n zangsoteten: lliao Dat kan niet anders. Andres heeft een de" Katholieke Volkspartij tentoonstelling in... hoe heet die stad ook weer? 't J Is zijn brood. Joryt is gezond en sterk. Het is vanzelfsprekend voor hem dat Andres dit doen moet. al voelt hij evengoed als Nanna dat er iets ontbreken zal als ze over enkele dagen het kerstfeest vieren. 'k Heb Rena gesproken, vertelt hij, en gezegd dat ze eens moet komen- Een triestig meisje. Hij schudt zijn hoofd en er is een diepe blijheid in hem om Martine's stralende gezicht toen ze op reis ging. Zo blij dat hij het niet uiten kan. Hij kan er niet goed tegen te zien hoe Nanna de brieven herleest en rangschikt. Martine schrijft veel. om de andere dag. Dat heeft Nanna gevraagd en nu schikt ze te zamen of ze zamelt wat waarde heeft om ineens alles van zich af te schuiven als iets waf heeft afgedaan. door DIGNATE ROBBERTZ VPRO: 7.50 Dagopeni Nieuws: 8.10 Lichte grammo- De groenteman): 8.45 Mor- AVRO foonmuziek (82o genwijdlng; 8.55 balletseizoen door N. Sick .ichte grammofoonmuziek ropoleorkest; 12.27 Mededelingen t 12.30 Overheidsvoorl Dor de landbouw: 12.40 (opn.); 13.00 Nieuw; grammofoonmuziek: 13.25 Beursberichten: 13.30 Klassieke en moderne dek (opn.); 14.40 Schoolradio: 15.00 Ro- in L groot, hoorspel: 15.20 Lichte Joryt praat dan over Martine's huis, waarvan hij beter weet hoe het gebouwd zal worden dan Nanna. Die heeft onthouden wat Andres zei toen Joryt bezwaren opperde tegen de Schemheuvel, waarop nog nooit iemand een huis gezet had. 'k Wil dicht aan de aarde wonen en toch dicht bij God. In het dal is het zo diep, vader. Andres lachte toen hij het zei, maar Nanna heeft ieder woord bewaard. Ze telt er de dagen en de weken aan af eer het zomer zal zijn. Deze winter weegt zo zwaar op 't Horst en op haar huis en ze wil „De Rodde" zien. Hoe dat zijn zal bij de zilverberken en het kruid, waarvan de sterke geur over het dal waaiert in hete zomerdagen. - De sneeuwval begon in de ochtend en hield heel de dag aan. Ook de daarop volgende nacht en dag sneeuwde het. 't Horst ligt verborgen tussen de Sohemheuvel, die als bedonsd is en de Oe)er. Boven het wit steken de dennen en ieneverbesbomen en het eindeloze leger naakte takken van het loofbos. Ritselend en zich zelf vergruizelend vallen bonken af, of een lichte windvlaag blaast erover en laat het wit .stuiven. Over de heide ligt de sneeuw ongerept of schuchter beroerd door het spoor van een dier. Zwaar beladen staan de vliegdennen en de berken, waar plotseling een troep zwarte kraaien luid krijsend opzwermt of waar de havik hoog boven staat. Om als een sohicht naar beneden te stoten op de arme prooi. Het zuoht over de heide voor wie dat kan horen. Dan liohten de sohapen hun koppen en blaten klaaglijk om dicht tegen elkander gedrukt terug te hobbelen naar de hut, waar ze opnieuw in vrede onder het sneeuwdek zoeken naar het gele gras en de verstijfde kruiden. De honden doen nu het werk van de herder. Alleen in de ochtend gaat Pee een eind met de kudde mee en in de avond telt hij zijn dieren en loopt om het ven, dat als een smetteloos laken tussen de stammen ligt In de hut gloeit het potkacheltje en spreidt warmte over de lemen vloer en langs de wanden, waar de turven staan opgestapeld die Zweder Thase uit het veen haalde en de geurende gespleten houtblokken die Vasse van Buuren liet brengen. Het sneeuwlicht schijnt over het ruwe hout van de stoelen en de tafel, over de geschuurde houten nappen en de plank vol kerfjes van het brood dat erop gesneden werd. Het maakt alles helderder en de letters duidelijker leesbaar in de oude bijbel. en hetgeen er gedaan is, hetzelfde zal er gedaan worden; zodat er niets nieuws is onder de zon." Pee leest aandachtig. ALs het blad ten einde is, kijkt hij op naar de berg met de donkere spelonken van het sparrenbos op de top. In de winter lijkt de Oeler dichterbij dan 's zomers. Maar op winteravonden wordt hij stra lend in het laatste daglicht. Rossig en blauw schitteren de sneeuwkristallen, alsof ze opsprin gen en zich verdelen tot ze één gloed zijn, waarin het donkere van de sparren vergaat. Pee schuift zijn bijbel dichter naar het venster. (Wordt vervolgd ©PIB 87SS

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11