TELEVISIE HEEFT TE WEINIG ZENDTIJD —Toch is het zo!- «lesje en üosje Senmoet f jé e DE STENEN ZONDE DONDERDAG 10 JUNI 1965 ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN.ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Tweede net nog te beperkt r „Regering moet nu spreken P .'rsum I 402 m. NCRV 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geeste lijke liederen. 19.45 Semi-klassieke grammo- foonmuziek. 20.00 Promenade-orkest en zangsoliste (opn.i: Opera- en balletmuziek. 120.45 Licht pianospel (opn.). 21.00 Fragmen- I ten uit musicals (gr.). 21.55 Rondom het I kind: pedagogische etherleergang. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondover- HILVERSUM „Is het moge lijk, dat het gebrek aan journaal uitzendingen de kijkers ervan weerhoudt het tweede net aan te zetten? Zou, wanneer het jour naal van 8 uur op beide netten te gelijk verscheen, de belangstelling voor Ned. 2 niet toenemen?" Naar aanleiding van deze vraag heeft de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de NTS, gisteren in zijn persconferentie verklaard, dat het tweede net te beperkt is op verschil- lenfle manieren, dat de televisie in Nederland zendtijd te weinig heeft en dat bet nu aan de regering is. hierin verandering te brengen. Het zou onder de huidige omstan digheden niet mogelijk zijn, de jour naaluitzending van 8 uur op beide Tv-spel vanavond Proces van een eeuw geleden (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het is alweer dat wij vanavond voorgezet krijgen door de NCRV die (op Ned. 1) de wekelijkse televisie-spelavond verzorgt. Een (historische?) gebeurtenis uit 1865, juist een eeuw geleden dus, zich afspe lende kort na de Amerikaanse burgeroor log en in Washington van toen. Daar houdt het Hoge Militaire Gerechtshof zitting om de daden van een zekere Henry Wirz, die tijdens de oorlog was belast met het beheer van een gevangen kamp in de zuidelijke staten, te beoorde- Wirz wordt ten laste gelegd, dat hij krijgsgevangenen heeft laten lijden onder martelingen, mishandelingen en onder voeding. Hij is nu herstellende van een poging tot zelfmoord en wordt pas later de zaal binnengebracht. Intussen gaat het bij de rechtszitting emotioneel toe. De schrijver van het stuk. Saul Levith zoekt in de gebeurte nissen welke „De zaak Andersonville" markeren naar „het onzichtbare achter het zichtbare", duidelijker gezegd naar de grenzen van de menselijke verant woording voor ontwikkelingen van be paalde, hem opgelegde situaties. De man waarvan de auteur zich bedient om dit goed aan te tonen is de openbare aanklager Chipman, die zich gaat afvragen, wat hij zelf zou hebben gedaan in deze omstandigheden. Dat loopt zo hoog, dat hij op een gegeven ogenblik zelf in de stoel van de bekl ag- de terechtkomt, begerig als hij is om de grenzen van de verantwoordelijkheid van de mens precies af te bakenen. Tal van getuigen komen er aan te pas om de kwestie toe te lichten en ieder heeft het zijne te vertellen, hetgeen er ook al niet toe bijdraagt om de juiste verheldering te krijgen. Hoe deze zaak aan een einde komt, zullen wij niet verraden, men moet dat zelf gaan zien. De NCRV biedt het Nederlandse pu bliek met deze opvoering een opname van de Vlaamse televisie aan. Voor ons dus minder bekende of zelfs onbekende acteurs in dit drukbezette spel. hetgeen op zichzelf boeiend kan zijn. Wel vragen we ons af, of we langza merhand niet een teveel aan processen op de beeldbuis krijgen, temeer, omdat stukken als deze het van de dialoog moeten hebben cn meestal handelings- arm zijn. Hoe interessant het ook mag zijn zich te verdiepen in de rechtspraak, toch bestaat het gevaar, dat de kijker proces-moe wordt. Maar mogelijk is deze opvoering (welke wij niet van tevo.en hebben gezien) in tegenspraak met zulk een veronderstelling. netten tegelijk uit te zenden, omdat dat teveel van de wekelijkse zendtijd rooft. Van de 17,5 uur zendtijd op het tweede net zou dan twee uren af gaan voor het nieuws en dan valt er hele maal geen programma meer te maken, aldus de heer Sohüttenhelm. Bovendien zou het de NTS twee uren zendtijd extra kosten, want zo wel een dubbele uitzending als een herhaling van een programma nog 1 dezelfde avond maar op een ander net, gelden volledig mee in het toe proces, ,gestane zendtijdverbruik. Klassieke gramm Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending Volkspartij Luistert i voorop staan „Televisie is beslist niet alleen een nieuwsmedium, zij heeft ook een in formatieve, een educatieve en vooral een verstrooiingstaak. Zo zal met een eventuele uitbreiding van zendtijd ook het educatieve programma waarschijn lijk relatief toenemen. Wat de NTS betreft staat er al een cursus Frans op het programma en Teleac heeft eveneens plannen voor de toekomst. De educatieve uitzendingen zullen echter altijd „buiten de familiale zendtijd" worden gehouden." NTS en omroepverenigingen kunnen echter voorlopig niet ver in de toe komst zien. „Zolang de regering niet heeft ge- sproken tasten wg in het duister. Ook s„,,rUa NTS N„ luziek. 23.55-24.00 Democratie ar De Stem van de V.V.D. 18.30 •k. licht programma. 20.00 Nieuws, radio symfonie-orkest (gr.' moderne muziek. 21.00 Voordracht. 21.15 Deens Radio symfonie-orkest (verv.). 22.00 Licht ensemble met zangsolisten. 22.30 zijn wij gebonden door de beperking van het tweede net. Eén ding hopen wij van harte, nl. dat de overheid nu niet weer de zendtijd op het eerste net gaat uitbreiden, maar eerder denkt aan die van het tweede. Hoe sneller wij twee gelijkwaardige programma's kunnen hebben, hoe beter. Hoe dan ook, er is meer zendtijd nodig en zeker als er nog meer zendgemach tigden komen." NTS-voorzitter: „Wij beseften het risico voor Schiphol niet" v~4 o XTï i. m aiuon de Schiphol-directie inderdaad amen- 2 nog altijd slechts alleen d honorabie gemaakt in verband met maar voor de kijkers rondom de 6 der Lopik op te vangen is, zou het niet verantwoord zijn, op deze wijze met kostbare zendtijd te morsen, temeer, daar de Nederlandse televisie toch al te weinig zendtijd heeft. gemaakt in verband het journaalbericht over de te ver wachten buiklanding van een passa giersvliegtuig, maandagavond. Wij hebben eenvoudig het risico voor Schiphol niet beseft en wij erkennen dat, wanneer er ongewild gevaar voor Wordt er opgemerkt dat men in de P"hsepl™a door ontstaat, de snelle hpnchtrp.vinp' van nipnwc mna tril. oostelijke provincies het nieuws de Duitse zender afkijkt, dan moet de NTS antwoorden: „Daartegen kun nen wij niet concurreren, want Duits land begint om 6 uur al en dan mogen wij nog niet in de lucht zijn. En het is nu eenmaal bewezen, dat de kijker over het algemeen een zekere luiheid betracht: zit men eenmaal op een be paalde zender te kijken, dan blijft men hangen zonder de moeite te nemen over te schakelen." NADEEL VOOR NED. 2 Dat betekent zeker ook een nadeel voor Ned. 2. De programma's op het tweede net zyn niet minder van kwa liteit dan die op het eerste, al worden, in verband met de beperkte kijkmoge- lijkheid, zeer belangrijke programma onderdelen natuurlijk op Ned. 1 ge projecteerd. Maar wie het journaal heeft be keken, komt er veelal niet toe, daarna een ander programma aan te zetten, vooral ook omdat men dan op Ned. 2 in „de staart" van een strip of een korte film of wat dan ook terecht komt. Een van de oorzaken van ljet spaarzame kijken op Ned. 2 heeft men hier te pakken. Dil zal alles anders worden, wan neer heel Nederland Ned. 2 kan ont vangen en er op dat net ook volledig zendtijd is gegeven. Dan kunnen de twee programma's gelijkwaardig zijn en dan zal de NTS ook zeker zorgen vooi een juiste nieuwsverdeling over beide netten. „Het moet dan zo zyn, dat men op verschillende tijdstippen, nu hier en dan daar, nieuws en vervolg op het nieuws kan horen" aldus de NTS- voorzitter. Toch zal de nieuwsvoorziening niet berichtgeving van nieuws moet wij. De heer E. A. Sütenmhelm, voor zitter van de NTS, wilde deze officië le verklaring nog eens afleggen in de maandelijkse persconferentie, welke hij gistermiddag leidde. „Wij hadden misschien het onver wachte effect dat ons korte bericht Natuurlijk was het belangrijk nieuws, dat er op Schiphol een schuimtapijt werd uitgelegd en dat het Zwitserse vliegtuig daar drie kwartier in de lucht op moest wachten. De bericht geving op zichzelf was juist." Maar het gevolg was. dat een ongekende stoet auto's met nieuwsgie rigen zich in het avondlijk uur Schip- holwaarts ging spoeden en dat op een ogenblik toen er toch al zulk een verhoogde verkeersdrukte heerste op die enige toegangsweg tot het vlieg veld. Er kwamen zulke opstoppingen voor. dat. indien er ongelukken waren gebeurd bij de landing, de ambulan ces niet van het vliegveld af hadden kunnen komen in die chaos. „Als dat was gebeurd zou het ontzettend zijn geweest en zo gezien hadden wij beter kunnen wachten met de berichtgeving totdat het toe stel was geland, aidus dcheer Schüt tenhelm. Op een vraag, hoe dat dan gaat bij publikaties over bijv. grote branden die nog woeden, antwoordde de NTS- voorzitte-, dat elk geval op zichzelf moet worden bekeken. Eenmaal heeft de NTS het verzoek gehad om het bericht over een uitgebroken brand nog niet te melden, dat was op 9 april 1963, toen op de Weesperzijde in Amsterdam een grote vuurzee laaide. „In het vervolg zullen wij dus bij alarmerende berichten eerst met de betrokken instanties overleg plegen", zei de heer Schüttenhelm nog. VANAVOND TE ZIEN Nederland. 1 NCR\/ 8.20 uur zal de uitgestelde reportage van Jan van Hillo over het leven van Nederlanders op Ethiopische suikerplantages worden vertoond. 8.50 uur, een Vlaamse opvoering van „Het proces Andersonville". een rechtzaak die zich afspeelt voor het Hoge Militaire Gerechtshof in Washington. Nederland 2 VPRO 8.01 uur wordt in de rubriek „Onbekende sporten" aandacht besteed aan het dames-wielrennen. 8.25 uur een programma over „werken in de vakantie", onderdeel van de serie huishoudelijk beheer en om 8.40 uur brengt Emile Meyer een bezoek aan de beeldhouwer Kees Schrikker. 9.10 uur 'begint een film over de primitieve cultuur van de Bani- volken in West-Irian, het vroegere Nieuw-Guinea. VANAVOND TE HOREN Hilversum l NCRV Een programma van veel muziek wordt om 8.00 uur begonnen met optreden van het Promenade-orkest met een concert van operawerken. De sopraan Nettie Bos zingt. 9.00 uur vrolijke platen en 9.55 uur pedagogische etherleergang, afsluiting van het seizoen. 11.00 uur begint een orgelconcert van 35 minuten: U hoort Gustav Leonhardt in de oude Waalse kerk te Amsterdam. Hilversum 11 AVRO 8.05 uur uitvoering van composities van de Deen Nielsen, Ce 4e symfonie en een fluitconcert. Opnamen van het Deens Radio Symfonie-orkest. 9.00 uur leest Johan Schmitz een verhaal voor van W. B. Yeats: „De stem uit de roos" en om 9.15 uur wordt het Deense concert voortgezet met o.m. werken voor diverse koren en vocale solisten. 11.05 uur van allerlei uit de wereld van de lichte muziek. Commentaar 19.01 Barend de Beer. 19.06 De Verrekijker. 19.15 Van Gewest tot Gewest, regionaal weekjournaal. NCRV: 19.35 De Lucy show Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws In het kort. VPRO: 20.01 Dameswielrennen 20.25 Voetangels en klemmen (6): werken in de vakantie. 20.40 Atelierbezoek. 21.10 Dead birds: filmdocumentaire. 22,10 Einde. 'lgië: Nederlands progr. Kan. 2 NCRV: 7.00 Dagope- 7.55 Lichte g muziek (gr. en opn.). 8.30 Nieuws. 8.40 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9 35 Waterstanden. Filharmonisch orkest (gr.): se. luziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke rammofoonmuziek. 11.15 In 't zilver: pro- ramma voor oudere luisteraars. 12.00 Muset- zangsolisten. 12.27 Mededelin- Operamuziek (gr.). 13.45 instrumentaal kwartet. 14 05 Schoolradio. 14.25 Lichte grammofoonmuziek. 14.45 Voor dracht van gedichten. 15.05 Klassiek piano kwartet (opn.). 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musiclana: Vocaal ensemble. 17.05 Klassieke grammofoonmuziek. 17.30 Lichte grammo foonmuziek. 18.20 De tiende verjaardag van do Ned. Chr. Sportunle. reportage. 18.30 Fanfare-orkest (opn.). 18.50 Lichte grammo- Hilversura II, 298 ochtendgymnastiek ei 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en waterweggebrui- t 940 Mor«enwijding. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11 15 Voor de vrouw. 12.00 Licht orgelspel. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de !*"rïbouw. 12.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. ÏH2 Actualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 1320 Neerland muziek- tuin: muziekmanifestaties uit vakantieplaat sen: mnHfm» klassieke muziek. 14.30 Musa Ibérica, volksmuziek uit Spanje niet commentaar. 15.00 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 16.00 Nieuws. Daarna: Techni- mogelijkheden Invaliden, lezing (I). 16.15 Mezzo-sopraan en piano (onnl- Frons* liederen. 16.40 Pianospel (gr.). 16.45 Voor de Y00£ de JeU*d- 17 30 RSbE: """"i"»» t, ^£T?R.DAM Ter gelegenheid van het JÖO-iange bestaan van de Christian Albrechts universiteit te Kiel heeft de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen een eredoctoraat verleend aan prof. dr. J. P. Bakker, hoogleraar in de fysische geografie, klimatologie en karto- grafie aan de universiteit van Amster- 1834) Er bestaat visie, die i viertal daarover bestond. Wij geven kinderen een ruwe schets van de huizen die in dat land van suiker en koek zijn opgetrokken en de gebraden hoenderen die je zó maar in de mond vliegen, laten we evenmin onvermeld. Maar daarmee is de fantasie op dit gebied wel zo'n beetje uitgeput, want onze generatie kan zich zó gemakke lijk in het bezit van allerlei lekker nijen stellen, dat ze niet eens zo begerenswaard lijken. In het begin van de 16de eeuw, toen Hans Sachs „Das Schlauraffenland" dichtte, lag de levensstandaard van grote bevol kingsgroepen aanzienlijk lager dan thans, niet alleen omdat de mensen destijds In het algemeen veel zuiniger leefden en zich veel meer ontzegden* maar vooral ook omdat de inkomsten veel geringer waren en sommige producten niet te verkrijgen, of zelfs voor de gegoeden nauwelijks betaal- honingkoeken vervaardigd. De balken, die bet huis moesten stutten werden gevormd door gebraden var- elk huis liep een he?, gevormd door ineengevlochten braadworsten. De bronnen, waaruit in Luilekkerland de dorst Hans Sachs was dat niet het geval. De konden lessen, bestonden uit malve- vcrschil tussen de opvattingen, die ledere normaie Inkomstentrekker wij over Luilekkerland hebben en de v|nat het heel gewoon, dat wekelijks kensvlees geleden jn zjjn huishouden enige kilo's suiker dagelijkse kost was toen veel dlger dan thans, want bonen, pap en ruw brood vormden dc voornaamste zijwijn, dat is een zoete wijn, afkom stig uit Napoli di Malvesla (op het schiereiland Morca). Voorts schoten de vleespasteien als paddestoelen uit de grond omhoog en op de bergwei den groeide witbrood, terwijl een beek van melk benedenlangs stroom de. Minder bekend is, dat in de tijd van Hans Sachs veel sterker de draak gestoken werd met de luiheid die het kenmerk moest zijn van degenen die naar dat luilekkerland verlangden. bestanddelen van de maaltijd voor Wist tussen twee haakjes, dat tijdgenoten héél wat langer stilston den bij het inventariseren van luilek kerland dan dit ons mogelijk is. De huizen in dat land waren bedekt met baar waren. Kunnen wij in klachten vlaaien, de deuren i geleefd, en dat zijn beroep schoenma- Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden). H. Pétlllon. 28. En zo zaten Jesje en Josje daar even later, elk met een heerlijk glas koude chocolademelk. Piet, de hond, lag be- ze hun glas leeg hadden, gaven Jesje en Josje te kennen dat ze graag naar het atelier wilden. Oom Derk was poppen- speler, die zijn geld verdiende door zich allebei de poezen genesteld, overal voorstellingen met poppen en marionetten te geven. Hij sneed zijn poppen zelf en in het atelier hingen dan op Josjes schoot en bij Jesje zich allebei de poezen genesteld. „En, jongens, denk je dat je net hier „O, vast wel, tante", knikte Josje. „Als moeder niet ziek was, zou ik hier geloof ik wel een maand willen blijven! Gaan we straks ook veven in het atelier kijken, oom?", vervolgde hij. ,,ïk wil de poppen zo graag weer eens zien." de muren, maar stond ook een flinke werk- „Mooi hè, die poppen!" zei Jesje vol ontzag. „Ik begrijp niet hoe u ze zo kunt maken, oom Derk. En tante maakt er altijd zulke prachtige kleren voor. O, kijk eens", riep ze verheugd, „daar is de stak aar hand erin en bracht hem langzaam aar Josje toe. „Wat loop jij hier rond te koekeloeren, jongetje", sprak ze met een verdraaide, zware stem. „Wil jij wel eens maken dat je hier gauw vandaan komt!" „Goed zo, Jes!" riep haar broer bewonderend uit. ,,Je bent net een echte agent. Wacht eens!" schreeuwde hij plotseling. „Mogen wij niet een paar poppen van lenen, oom, als we terug gaan naar huis? Dan kunnen we een voorstelling-geven om geld te verdienen om bloemen en eer moeder als die wei r N 8CEVG U GOED VEUIXsJ SCU1PPEB. £7E VER UEER 6>EKU ERUSTI6. MAAR DE «C BEU BUJ PIT TE U0REU, UEER_ ALLEEM,_U( VRAAG ME AF WAT WD MET KER &ERU'S PIAM- VJEU MOETEVJ POÏU. PE K0UHJKLUKE f BOUWMEESTER UEEFT M'J VERTEIP j PAT FARAO ECUUAT0U ER DRIM6EUP 31 Ja, zegt Tabe's vrouw, ze houden natuurlijk samen, al hoort de landschut krachtens zijn werk en afkomst meer bij ons dan bij de boer van 't Grobbenuus. Er is niemand die daarop antwoord geeft. Zweder komt bij iede- bruidspaar in 't Horst en een geschenk brengt hij ook mee, maar zijn vrouw vergezelt hem weinig en het komt nog minder voor dat ze linnen en wol meebrengt. Zweder doet nog meer. Hij geeft al zijn dienstvolk vrijaf om de bruiloft mee te vieren. Cok ouwe Wolter Demmer trekt zijn beste pak Voor zover men kan oordelen overman, hoewel het hem ongemakkelijk zit. Het een eerste aflevering van een spel in huwelijk moet in Hinberghe gesloten worden. vijf delen dat in feite nog op gang Sax, de vrachtrijder, die een bruidspaar met zijn moet komen mnnk.t.e Villst Sirlnnin" naaste verwanten daar altijd moet heenrijden, schrobt en schuurt zijn wagen schoon en spant het zeil erover. Om deze tijd van 't jaar zal de rit koud zijn. De paardedekens die de knieën en oenen moeten dekken, hangen een hele week buiten om de muffe lucht kwijt te raken. P, de trouwdag er is. rijdt de wagen van was nog niet echt vertrouwd met Zweder voorop. de typering. Maar dat kan verbeteren. i Wist je dat. Sax? vragen de nieuwsgierig- Wy kregen ook de indrukdat er ietsster>- te hoog was gegrepen met kasteel Ja, dat wist ik. Is 't niet goed' Groeneveld als huisvesting; in elk oe-| cav ic «r val deed deze entourage het wèl poor- -.ff* nf vr pn£ Un T JS? V0?£by Ï5 treffelijk als nrhtprnmnri nor t>*n\ Praten- De vrienden van de schilder zitten bij dol verhaal ™or hem met Lenter Borne en Libbe Vennink. Ze War het geheel wat lettend,gr, - l?en,\,g- ,?elfmaal behoorlijk is daar ging het juin naar „itzie,, toen L sÏ E "J" kr,lag ged?ken' H." het eerste deel afliep - dan kan het. lan dat "«nide wik met hun vrije wel gezellig amusement worden, ook| de maaltijd. Nanna heeft - dat het hele Horst ervan mee kan krijgen. Tabe komt met zijn harmonika. moet komen, maakte „Villa Sidonia' geen onaardige entree op het scherm. Er was wel iets te veel aan verklarin gen van de situatie in de tekst ver werkt en het komische trio had be slist een beetje inwerken" nodig. Er werd wat geaarzeld in het spreken. zonder de gladde Amerikaanse effect-1 hongerig routine, waaraan wij langzamerhand '„veeTtatan S.!?1!! N,?n"? heeft aewend raken door tnllnrp st.rins n^°Pep dat het hele Horst ervan gewend raken door talloze strips. Later op de avond kon men bij de! KRO ook kennis maken met enkele, burgers van de Sowjetunie. zoals een! Duits televisieteam die heeft gezien. Ook nu weer werden de beelden be-1 geleid door sterk kritiserend commen-1 taar. Een mankement was. dat men het met dit commentaar moest doen.| niemand van de geiilmden kwam zelf j eens aan het woord en dat verschilde veel van de NCRV-reportage uit Mos-i kou. welke wij onlangs te zien kregen' en die daarom veel waardevoller was ah informatiebron. De AVRO op Nederland 2. zorgde ook al voor nadere kennismaking en wel met de huidige Duitse militair, die vrijmoedig ziin mening uitte over he den en verleden en in dit Duitse pro gramma natuurlijk een goed figuur door DIGNATE ROBBERTZ Als de borden en schalen van de tafel zijn, begint hij te spelen, een dans die de grootmoeders al kenden. Het jonge volk kijkt toe. Deze eerste dans is voor het bruidspaar. Zal Martine een partner moeten zoeken onder de jongens van 't Horst? Ze doet dat niet. Andres kent de figuren minstens zo goed als zij zelf. Zijn bewegingen zijn zelfs sierlijker en veel vlugger, zodat Martine nu en dan moeite heeft om hem te volgen. De gasten klappen in hun handen en scharen zich bij. En Tabe speelt met zijn hoofd achterover. Zwedery en Mare dansen mee en al de getrouwden en ouderen. Zelfs Wolter Demmer waagt het met Nanna. Ze blijven aan de kant om een paar figuren te maken; dan zijn ze al buiten Alleen de landschut danst niet. Hij heeft dat nog nooit gedaan. Als midden in de vreugde Bernt Vasse komt, gaat Joryt hem tegemoet alsof het vanzelfsprekend is om de landheer hier te zien. Bernt Vasse zwaait een groet naar de aanwezigen met zijn bepluimde jachthoed. Hij noemt Andres bij zijn voornaam en tegen Martine zegt hij mevrouw Maler. Hij doet dat op de manier van een man die weet hoe 't hoort, met een buiging voor de bruid en haar moeder. Daarna zit hij naast Nanna en proeft de wijn. Joryt zit wat apart. Dit is zijn dag, een bruiloft waarover kan worden nagepraat. Andres' vrienden hebben de schuchterheid van de meisjes al overwonnen. Bont volk is het. Joryt lacht als hij net ziet. Lenter Borne laat zich een stadse dans uitleggen, maar Tabe wil niets spelen waarop die goed gedanst kan worden. Ante komt stilletjes binnen en schuift zich .'angs de wand naar de plaats waar Joryt zit. 'k Ben alleen, fluistert hij. Ze wilde wel graag mee, maar ze durfde niet goed. 'k Heb gezegd dat er op een bruiloft nooit zwart gekeken werd en toch durfde ze niet. Joryt trekt even zijn wenkbrauwen samen. Ante geniet van het feest met zijn mond open. Als een kind dat niet alles tegelijk kan opnemen. De mensen, de bloemen, de vreugde en al wat er is. Ja, als Joryt naar zijn huis gegaan was en gezegd had: Kom op de bruiloft, Jentje, dan zou ze gekomen zijn. Maar zo ver is de landschut nog niet, al werd er gezegd toen de bruidswagens voorbijreden, dat Volmar het nu ook hoog hield. Een andere hoogte dan die de kwebbelende vrouwen bedoelden, heeft hij te beklimmen om tegen Jentje Borne te kunnen zeggen dat ze komen moet Ante houdt Martines hand lang in de zijne en likt een traan weg die langs zijn gezicht tot op zijn lip dropt. Je ziet er veel beter uit, zegt hij tegen Nanna. Joryt knikt tevreden als hij het hoort. Hij wil -naar vergeten dat de stadse arts die Andres heeft laten komen, haar een medicijn gaf om vandaag kracht genoeg te hebben voor het feest, 't Leek hem onmogelijk dat de kleine witte tabletten, die hij op haar hand zag liggen, de moeheid en het vale zouden kunnen wegnemen. Joryt is zijn schoonzoon dankbaar, het brengt hen ook dichter bij elkaar. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5