Nieuwe Leidse Courant Vakbeweging naar de regering om 2 procent UITGERUST! Partijen in Stichting zijn het niet eens Werkgevers willen niet zo ver gaan Vooralsnog geen ander stuntteam Minstens 14 Amerikanen zijn gesneuveld In de toekomst met de trein naar 3 drakacel Nieuwe „schone" fabrieken in Waterweggebied Ameland? Commentaar Johnson is volkomen gezond Waterzuivering gaat een miljard kosten Taalkundig was officier „de boot ingegaan" CALEX r Donderdag 10 juni 1965. 46:>tc jaargang De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met tijdelijk wolkenvel den, maar morgen ook zonnige perioden. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De drie werknemersvakcentrales hebben gistermiddag tijdens het gesprek met de werkgeversvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid niet de gevraagde uitkering-ineens van 2 pet. van het jaar loon over 1965 losgekregen. De werkgevers waren over het algemeen wel bereid iets te doen, maar 2 procent ging hen te ver. De concessie van de vakcentrales, dat over het tijdstip van uitkering per bedrijfstak nog te praten valt, bracht Cen verrukkelijke chocoladedrank met ilechls 1% vet. Fris en pittig van smaok. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl Vlieg fout uitgesloten WOENSDRECHT Voorzover thans valt na te gaan het on derzoek is overigens nog in volle gang lijkt een vliegfout van het stuntteam Whisky-Four, dat thans tot de helft is gedecimeerd onwaar schijnlijk. Op de vraag naar foto's vóór, tijdens en na het ongeval krijgt de commissie van onderzoek zeer veel materiaal van toeschouwers binnen. Nog meer materiaal is toe gezegd. Men hoopt mede hierdoor tot een reconstructie van de juiste toedracht te kunnen komen. Het ligt niet in de bedoeling, en dai zou ook psychologisch onjuist moeten worden genoemd, dat binnenkort weer een ander stuntteam gevormd zal wor den De leider, kapitein-vlieger H. van Dommelen, stond bekend als een uiterst zorgvuldig man, die niets aan de om standigheden overliet. Met zijn mannen, die door en door getraind waren, ver richtte hij precisiewerk dat allen konden dromen. Voorbeeld Zeer zeker moet het stuntteam niet primair als een stukje show worden gezien, maar als een voorbeeld voor andere collega's wat met kunde en ervaring bereikt kan worden: in feite vormde het programma dat het team bracht, een oefenmethode voor zeer vergevorderden, aldus luchtmachtkrin- Morgen en zaterdag zullen de omge komen vliegers met militaire eer worden begraven. De kapitein-vlieger J. Sommer wordt morgen in Eindhoven, de kapitein vlieger R A. Liem zaterdag in Bergen op Zoom ter aarde besteld. Ferhat Abbas vrij ALGIERS Ferhat Abbas, voormalig leider van de voorlopige regering van de Algerijnse repubLiek en een van de grote mannen van de FLN, heeft zijn vrijheid herkregen. Abbas. een 66-jarige apothe ker, trad op 14 augustus 1963 af als voor zitter van de Algerijnse Nationale Ver gadering, omdat naar zijn mening Ben Bella van het parlement cen paskwil maakt*. geen wijziging in het werkgevers- standpunt. De vakcentrales besloten daarna zich tot minister Veldkamp te wenden. In het najaar van 1964 heeft deze minister eveneens uitkomst moeten brengen, toen de Stichting van de Arbeid geen over eenstemming kon bereiken over de om vang van de loonsverhogingen in 1965. Overeengekomen werd toen een loonkostenstijging van 5 pet met de mogelijkheid van een uitkering in eens, indien de economische gang van zaken in de loop van het jaar mee zou vallen. Van alle zijden wordt thans bevestigd, dat het beter is gegaan. De vakcentrales vinden daarom een uit kering ineens van 2 pet redelijk en zij doen een beroep op de minister, die indertijd de principeafspraak ont- De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV. verklaarde gisteravond te verwachten, dat minister Veldkamp thans snel zal handelen, omdat deze ex cellentie doordrongen zou zijn van de urgentie van deze zaak. Nog volgende week wordt het gesprek met minister Veldkamp verwacht. Ongeorganiseerden Over het vraagstuk van de ongeor ganiseerden kon het bestuur van de Stichting van de Arbeid gistermiddag een basis-overeenstemming bereiken, waarvoor echter nog het fiat van de achterban nodig is. Wordt dit verkre gen dan volgt op korte termijn de in stelling van een speciale commissie. Aan de orde is hier de vraag, of per onderneming of bedrijfstak fondsen gevormd dienen te worden, waarin de ondernemingen een bepaald deel van de loonsom storten ter uitkering aan de georganiseerde werknemers. C.a.o.'s Over de c.a.o.'s voor het Philips-be- drijf en de grafische bedrijfstak kon weer geen overeenstemming bereikt worden in het stichtingsbestuur. Hier zal nu het College van Rijksbemiddelaars het ver lossende woord moeten spreken. Vooral de Philips-c.a.o. is nogal revolutionair van opzet, daar hierin een verdere ar beidstijdverkorting is ingebouwd en bo vendien een automatische loonsverhoging in geval van stijging van het prijsindex- Daarnaast is nog een extra loons verhoging van 5 pet per jaar gepland. De c.a.o. heeft een looptijd van drie jaar. De goedkeuring van de Philips- c.a.o. is van het grootste belang, daar voor de werknemers in de metaalin dustrie op korte termijn de indiening van dezelfde verbeteringen valt te verwachten. Deze verbeteringen zul len bij goedkeuring ongetwijfeld een sneeuwbal-effect hebben in het hele Nederlandse bedrijfsleven. Gouden legpenning nijverheid en handel voor Prins SCHEVENINGEN „Wegen? grote rerdiensten voor de welvaart van het •olk" heeft vanmorgen de voorzitter van. de Ned. maatschappij voor nijver heid en handel, ir. H. Vis, de gouden legpenning van de maatschappij aan geboden aan prins Bemhard. Een bij zonderheid is, dat deze hoogst zeldzame ondersoheiding voor net eerst werd verleend. De jaarvergadering van de maatschap pij staat in het teken van de water- en luchtvervuiling, een zaak waartegen de maatschappij voor nijverheid en handel heftig ageert. Toelichtingen op de pre adviezen, die wij op 3 juni publiceerden, werd gegeven door de heren ir. J Helle mans uit Amersfoort, J. E. Duintjer uit Veendam. ir. C. van Rooiien en dr N. J. A Groen, beiden uit Den Haag. Viet co ng slaat weer hard toe Rusk: „Wij zijn geen gehypnotiseerde konijntjes" SAIGON Tenminste veertien Amerikaanse militairen zijn ge sneuveld bij een grootscheepse aan val van de Vietcong in de buurt van Dong Xoai, een districtshoofd op 100 km. van Saigon. Dit is het hoogste Plannen voor aanleg dammen Inpoldering van Waddenzee biedt vele voordelen LEEUWARDEN Niet met de boot, maar met de trein naar Ame land. Deze toekomstmuziek kan werkelijkheid worden als de plan nen voor de aanleg van een dam worden goedgekeurd. Er zijn plan nen om de Waddenzee tussen 't vaste land van Friesland en Ameland in te polderen dooi' de aanleg van twee Uitgeslapen? néén... rvuiling .Praktisch seen luchtvel O ROTTERDAM De directie van de Albatros superfosfaatfabrieken N.V. overweegt ernstig de kunst- mestfabriek in Kralingseveer over te brengen naar het centrale emplace ment aan de Nieuwe Waterweg op de Vondelingenplaat te Pernis. Men acht het waarschijnlijk, dat over een jaar of drie een dergelijke concen tratie aan de orde zal komen. De ammoniakfabriek wordt eigendom van de Ammoniak-unie N.V., waarin dt Badische Anilin- und Sodafabrik en d< Verenigde kunstmestfabrieken deelne men. De V.K.F. is een combinatie van dc Mekog te Utrecht en de Albatros super fosfaatfabrieken Bij vacuum-indamping die in de nieuwe installatie wordt toegepast, treedt luchtvervuiling vrijwel niet op. Bovendien krijgt de zwavelzuurfabriek een schoorsteen van honderd meter hoogte. De andere fabrieken zijn geen van alle luchtverontreinigers. Dc nieuwe installaties beslaan tien tot veertien hectare, het gehele emplacement op de Vondelingenplaat is dertig hectare In dc V.K.F. nemen deel de Koninklij ke Shell (veei'tig procent) en de Kon Ned. Zoutindustrie (eveneens veertig procent). De overblijvende twintig pro cent zijn van de Kon. Ned. Hoogovens en staalfabrieken. In één o oaons'aa Aanval op dr. Munten dam pag. 2 Kamer zet Luns pin op de neus pag. 9 Sfeer in Stichting is goed pag. 9 Prins Bemhard reikt zil veren stuurwielen uit pag. 7 dammen. Hierover zou een spoorlijn aangelegd kunnen worden. De Ne derlandse Spoorwegen steunen dit De mogelijkheid tot aanleg is er zeker. De kosten bedragen, ruw geschat, 150 miljoen gulden. Door de aanleg zou een stuk Waddenzee van 17.000 ha worden ingepolderd. Hierdoor wordt de verho ging van dijken over 44 km in het kader van het Deltaplan overbodig. Dat bete kent een besparing van 65 miljoen gul den. Rest nog 85 miljoen. De vraag is of die wordt gecompenseerd door de voor delen die inpoldering zal bieden. Volgens deskundigen is dit inderdaad het geval. In de eerste plaats krijgt het land waarde als cultuurgrond en recreatie gebied. Verder biedt de inpoldei s de mogelijkheid de ernstige verzilting in het noorden van Friesland tegen te gaan. De inpoldering zal de duinafslag op Ameland stuiten en het opdringen van de mosselparasiet keren Boven dien zullen de dure landaanwinnings- werken langs de kust kunnen worden beëindigd. Een beslissing over de inpoldering zal voor 1968 moeten worden genomen om dat dan op grond van het werkschema van de Deltawerken een besluit moet worden genomen over de verhoging van de zeedijken. Tijdeus doelen herden hing toch plaatjes gedraaid In zeven cafés week lang geen muziek ROTTERDAM In zeven café's mag een week lang geen muziek worden ge maakt De burgemeester nam deze be slissing. omdat uit een onderzoek is ko men vast te staan, dat de betreffende caféhouders zich tijdens de dodenher denking niet hebben gehouden aan het muziekverbod. Een café aan het Noord plein moet een maand lang voor het publiek gesloten blijven. Aanleiding daartoe is 'n onderzoek door depolitie waaruit bleek, dat het etablissement re gelmatig werd bezocht door beroepsgok kers, die om grof geld kaartten. De officier van justitie in Breda, mr. J. Louët-Feisser, meent dat de straf van 2M» jaar. die de gemeente-ontvanger van Chaam van de rechtbank opgelegd heeft gekregen, te laag is. Hij heeft hoger be roep aangetekend. De voormalige ge meente-ontvanger J. R. werd veroordeeld wegens verduistering van 15.000 gulden ten nadele van de gemeente en van de wielerronde De Aoht van Chaam, Op het terrein van de Suiker Maatschappij in Halfweg is een tweede suiker-silo gebouwd, die 20.000 ton suiker kan bevatten. Op zichzelf geen onfraai bouw sel, maar het gezicht op het mooie raadhuis wordt er wel door verknoeid. Pater Beaufort overleden NIJMEGEN In het studiehuis v de paters Franciscanen te Nijmegen is gisteren up 75-jarige leeftijd overleden pater Didymus Beaufort, oud-lid va Eerste en Tweede Kamer. De begrafenis geschiedt zaterdag te Alverna. Pater Beaufort deed in 1937 zijn in trede in de Tweede Kamer voor de r.k. Nieuw wereldrecord voor Jazv op mijl RENNES Frankrijk'* atletiekidool Michel Jazy bevindt zich momenteel in schitterende vorm. Woensdagavond ver beterde de Fronsman in Rennes het reldrecord op de mijl met een tijd ".53.6. Het oude record stond op r an de Nieuwzeelander Peter Snell, die p 17 november van het vorig jaar tijd van 3.54.1 liet afdrukken verliescijfer, dat de Amerikanen totdusver in Zuid-Vietnam hebben geboekt. Naar schatting twee bataljons van de Vietcong liepen in de afgelopen nacht de bezetting van de stad. onder de voet. Zij drongen door in een kamp Zuidvietnamese en Amerikaanse militairen. Ook een klein vliegveld in de buurt van de stad viel in handen van de rebellen. Amerikaanse helikopters konden niets uitrichten om de ingesloten militairen te helpen. Skyraiders moesten er aan te pas komen om de aanvallers te bestoken. een tegenaanval ingezet De Viet cong biedt hevige tegenstand. Gisteren had de Vietcong een hevige aanval gedaan op een oefenkamp van het Zuidvietnamese leger op 75 km ten oosten Saigon. Daarbij kwamen 114 rekru- ?n twee Amerikaanse „adviseurs" om. Er bevonden zich 180 rekruten in het kamp. Na de aanval was het onmogelijk, contact met de vijand te krijgen. Formulering Intussen heeft het Witte Huis een poging gedaan, de verklaring van en kele dagen geleden over het deelne men van Amerikaanse troepen aan de strijd in Vietnam wat af te zwakken. De formulering luidt thans, dat deze troepen inderdaad „onder bepaalde omstandigheden aan gevechtsoperaties tegen de Vietcong mogen deelnemen", r dat er geen wijziging is gekomen in de defensieve taak van de Ameri kaanse strijdkrachten. Hetgeen aan de zaak heel weinig verandert, omdat de aanval vaak de beste verdediging kan „Konijntjes" Minister Rusk (buitenlandse zaken) verklaarde dan ook ronduit dat de Ame rikaanse troepen niet als gehypnotiseerde konijntjes zullen afwachten tot de Viet cong toeslaat In een tv-interview zei hij, dat er harde gevechten met de Vietcong voor de deur staan, nu de regentijd niet lang meer uitblijft Op de vraag, of Amerika betrokken is bij een oorlog in Azië", merkte Rusk op: „Natuurlijk wordt er in Zuid-Vietnam hard gevoch ten, Ek wil niet op de juridische a spec- ten van het woord oorlog speculeren. Er is daar een wereldslag aan de gang" Man dreigde baby te mishandelen UTRECHT De politie heeft dins- ïg cen achttienjarige bankwerker, De H. gearresteerd wegens mishandeling er bedreiging met mishandeling. De jonge- had ruzie met zijn eveneens 18- jarige vrouw en dreigde hun zoontje van elf maanden met een bijl de her sens in te slaan. Daarna pakte hij het kind op en bracht het naar zijn der, waar hij de baby opsloot in kamertje, dat hij met draadnagels dicht spijkerde. De moeder waarschuwde de politie, die de man bovenaan de trap aantrof. Hij zwaaide met een bijl. De agenten overmeesterden hem met c snoeksprong. Ze moesten de kamerdi intrappen om het kind te bevrijden. JJET is goed, dat de Tweede Ka- niercommissie voor buitenlandse zaken gisteren in een motie neg eens zo nadrukkelijk heeft uitgesproken, dat met name van eigen geldmidde len van de EEG geen sprake kan zijn als niet tegelijk de bevoegdhe den van het Europese Parlement be langrijk worden uitgebreid. Terecht stelde de Kamercommissie de invoe ring van een vetorecht voor het Europees Parlement als een „abso lute voorwaarde". Zonder zo'n recht komt er immers van werkelijke parlementaire mede zeggenschap en controle niets te recht. Dat is ook altijd het standpunt geweest van minister Luns. Maar juist daarom vond de Kamercom missie zijn verklaring van gisteren zo ongelukkig en teleurstellend. De minister zei namelijk, dat als vol gende week te Brussel bij de on derhandelingen in de EEG-minister- raad de voorstellen van de Euro pese commissie een meerderheid zullen verwerven. Nederland zich daarbij zal aansluiten. Als men nu in aanmerking neemt, dat die voorstellen niet voorzien in een vetorecht en alleen maar schijn- bevoegdheden voor het Europees Parlement beogen, dan is er alle re den voor de vraag, of minister Luns zijn oorspronkelijke principiële standpunt heeft laten varen, nog voordat de strijd goed en wel be gonnen is. Over dit bij voorbaat prijsgeven van een onderhandelings positie met welke oogmerken? toonde de Kamercommissie zich te recht zeer bezorgd. Nu zal er vol gende week te Brussel niet veel op zienbarends gebeuren. Gezien de houding van Frankrijk en gelet op de moeilijke positie van de Belgische en Franse regeringen (kabinetscri sis, verkiezingsstrijd), is geen ander resultaat te verwachten dan dat de zaak voorlopig grotendeels bij het oude zal blijven. Maar over dc houding van de Ne derlandse regering mag geen twijfel bestaan, nu niet en straks niet. Zij mag zelfs niet de schijn wekken be reid te zijn (ot een compromis, dat weliswaar het voortbestaan van de EEG en de nationale landbouwbe langen veilig stelt, maar de groei van Westeuropese parlementaire de mocratie frustreert. Dat zou in strijd zijn met de beste Nederlandse tra dities. De EEG mag geen Brusselse bureaucratie, geen „Eurocratie" wor den. En dat wordt ze onherroepelijk als ze niet komt te rusten op een stevige parlementaire basis. Lijfarts verklaart: WASHINGTON De persoonlijke arts van president Johnson, schout bij nacht George G. Burkley, heeft verklaard dat president Johnson volkomen gezond is. Dit om geruchten teigen te spreken als zou de Amerikaanse president ziek zijn. Deze hadden reeds een scherpe prijsda ling op de New Yorkse effectenbeurs veroorzaakt UTRECHT Volgens ir. H. M. J. Scheltinga, voorzitter van de Neder landse vereniging van afvalwaterzui vering, is voor de sanering van de ver ontreinigde oppervlaktewateren ins ons land een bedrag van een miljard gul den nodig. Met dit Seld kan dan vo1" gens de huidige verhoudingen Duistere woorden in dagvaarding ZEVENBERGEN Toen de 23-jarige chauffeur C. L. uit Willemstad op 10 september van het vorig jaar met zijn zware vrachtauto bij het passe ren van een autobus de stoeprand stuk reed, kon hij verwachten, dat hij er meer van zou horen. Maar dat zijn simpele ver- keerszonde gisteren het onderwerp zou zijn van een uitgebreide discussie voor het kantongerecht te Zevenbergen, had hij allerminst gedacht. De oorzaak was de dagvaar ding, waarin veel duis tere, juridische woorden stonden, zodat het stuk onleesbaar was Het was namelijk zeer moeilijk geweest de over treding, waaraan L. zich had schuldig gemaakt, in de juiste justitiële termi nologie vast te leggen. De tenlastelegging was geïnspireerd op art. 11, terwijl de kwalificatie „voetpad" was ontleend aan de begripsomschrij ving van het wegenver keersreglement. Juridisch zat het wel goed, maar taalkundig was de offi cier met zijn redactie „de boot ingegaan". Mr. Juten, de advocaat van de niet-verschenen verdachte, had veel aan te merken en vroeg we gens de onleesbaarheid zelfs ontslag van rechts vervolging. Mr. J. Peijnenburg, de officier van justitie, gaf toe, dat de kritiek juist vesteringsprogramma voor de bouw van zuiveringsteehnische werken wor den uitgevoerd. Tot nu toe is reeds 350 miljoen gulden besteed. Gezien de ontwikkeling mag worden verondersteld, dat in de eindfase van de sanering voor ten minste ander half miljoen gulden zal zijn geïnves teerd in zuiveringsinstallaties en derge lijke. Ir. Scheltinga meent, dat de Ne derlandse volkshuishouding per jaar voor de behandeling van het afvalwater 150 miljoen gulden zal moeten opbrengen. Rond 35 procent van alle drinkwater is al oppervlaktewater- Tegen het jaar 2000 zal dit percentage zijn gestegen tot 60. Luchtverontreiniging, drinkwaterwin ning en waterverontreiniging zijn ook de actuele onderwerpen die zullen worden behandeld op een tweedaags congres ln Utrecht (op 14 en 15 oktober) ter gele genheid van de zesde internationale vak beurs Machevo '65. die van 13 tot en met 20 oktober in vier Jaarbeurshallen wordt gehouden. was Er volgde een taal kundig beraad om de puzzel op te lossen, waar. na het duidelijk werd wat zich in september in de Strijenstraat in Ze venbergen had afge speeld. L. was een gepar- keerde autobus voorbij- gaan en reed toen over de stoep, waarvan de no dige tegels werden ver nield. Een voetgangei wist nog heel goed hoe het gebeurde. Gisteren vertelde deze opzichter, die als getuige optrad: „de tegels vlogen om m'n Dat was misschien wat overdreven, maar het was in ieder geval dui delijke taal Conform de eis werd L. voor zijn mis stap veroordeeld tot een tientje of twee dagen. -GLH5- +5RR «0'fir.llMOKIL Official dealer Leiden e.o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1