Brick Bradford Minister opent 13e Wiesenthal noemt namen INederlaiidse neo-nazis Puzzelhoek Voornamelijk amusement in de etherprogramma's —Toch is het zo!- Jesje en «Josje Senmoet album sigaren IDE STENEN ZONDE] 7 DINSDAG 8 JUM 1965 ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-tTHERGOlVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN- dirigentencursus HILVERSUM Mr. M. Vrolijk ,,r heeft toegezegd, op vrijdag 11 juni (Van onze radio- en t.v.-redactie) a.s. in de AVRO-studio dc 13e Inter, j HILVERSUM In een in We- nationale Dirigentencursus van de j nen gevoerd opzienbarend gesprek Ned. Radio Unie te zullen openen, nadat nir. A. B. Roosjen als voorzitter e Brandpunt-redactie heeft -de befaamde ir.. S. Wiesenthal verschillende namen en woon plaatsen genoemd van jonge Ne derlandse neo-nazi's, die landelijke organisaties onderhouden. Deze groepen zijn aangesloten bij de uit 1949 daterende „Nieuwe neo-nazis- tische beweging in Europa". Ds KRO zond dit gesprek zaterdag avond op Nederland 1 uit. inleidend woord heelt gesproken. Voor deze cursus, welke van 11 juni tot en met 15 juli in Hilversum wordt gehouden, meldden zich 55 gegadig den uit 14 verschillende landen. Na de voorselectie werden 36 candidaten uit in totaal 11 landen voor het vergelij kend examen uitgenodigd. Bovendien zijn 19 candidaten als toehoorder toegelaten. De artistiek-pedagogische leiding van de cursus is toevertrouwd aan de docenten prof. Franco Ferrara, hoog leraar aan de Academia di S. Cecilia in.Rome en Willem Hijstek, directeur van Conservatorium en Stedelijke Muziekschool in Maastricht. Zoals ook in voorgaande jaren Is gebeurd, stelt de NRU ten behoeve van de practische lessen het Prome nade-orkest, het Omroeporkest, het Radio Filharmonisch en het Radio Kamerorkest ter beschikking, alsmede instrumentale en vocale solisten plus het Groot Omroepkoor. Amerikaanse tv wil eigen satelliet (Van onze radio- en tv-redactie) NEW YORK Het Amerikaanse network ABC is van plan, een eigen satelliet te laten bouwen in het type Early Bird, welke dus op een vast punt met de aarde zal meedraaien. Men wil dit ruimtetuig uitsluitend voor televi siedoeleinden gebruiken: op uren dat er geen uitzendingen zijn zou men radio- en telefoonverbindingen via de kunstmaan kunnen onderhouden. De maatschappij heeft berekend dat het voordeliger zal zijn wanneer zij, in samenwerking met de networks NBC en CBS een eigen satelliet onderhoudt, dan wanneer er telkens grote sommen moeten worden betaald voor het gebruik van de Early Bird. Drijfjacht, hoorspel; 21.35 Gitaarspel (opn. 22.05 Ons Onrustig onderwijs, klankbeeld; 22.20 Actualiteiten of grammofoonmuzlek; 22 25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 vlot somde ir. Wiesenthal Neder- Epiloog: 22.45 Angel-Saksische landse namen op. Ook vertelde hij van volksliedjes: 23.25 Lichte grai activiteiten, die hun groepen, in hetjïlek; 23 55"24 00 N'°"" c De nuchtere openhartigheid waar mee dit onderhoud door verslagge ver en ondervraagde werd besproken moet wel een schok teweeg hebben gebracht bij vele kijkers en voor de met name genoemden een hoogst on aangename ervaring zijn geweest. Ir. Wiesenthal. de Oostenrijkei' die onverdroten zoekt naar aan berechting ontkomen oorlogsmisdadigers, blijkt in zijn Weense kantoor ook een merk waardig goed gedocumenteerd archief over deze Europese beweging te hebben. Volgens zijn mededelingen bestaat de organisatie uit kleine nationale groepen, die uit vele landen ter we reld geld ontvangen en die tesamen 30 tot 40.000 leden tellen. „Zolang er geen crisis is behoeven we deze organisatie niet te vrezen", aldus de mening van de heer Wiesen thal, „maar komt het daar toe, dan kan zij veel kwaad doen. Men zou deze be weging internationaal moeten bestrij- begin gevormd door zonen en dochters van voormalige SS-ers en later voort gezet onder het mom van weldadig heidsclubs, hebben bedreven: het steu nen van Nederlandse en het naar hun vaderland helpen te ontkomen Duitse oorlogsmisdadigers. Ook hebben zij, zoals alle Europese groepen, in Duitsland (Dortmund) hun welgezinde kameraadschapsclub. ..oorlogsherinneringen" kunnen ophalen, aldus de mededeling van ir. Wiesenthal, die hieraan toevoegde:: „Deze herinne ringen zijn een dolkstoot in de rug van de democratie". Verder sprak de heer Wiesenthal over dergelijke activiteiten in andere Euro pese landen, waarbij evei werden genoemd. Duidelijk liet hij uit komen. dat namen en adressen van de vele leiders goed bekend zijn en dat hij en zijn medewerkers alle bewegingen van ae groepen nauwlettend volgen registreren. Geld ontvangen de groepen o.a. banken in Zwitserland en Noorwegen uit vele landen, waaronder Amerika, Zuid- Afrika, Spanje en Argentinië. Vooral in Zweden zijn vele kleine neo-nazistische groepjes in actie. De eerste Nederlandse groepering dateert uit 1950/1951 K ru isu-oord-puzzel zonder zwart Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuw 18.15 Actualiteiten: 18.è5 Promenade orkes met radiokoor: operamuziek: 1 brief uit Parijs: 19.05 19.30 Gamelan. ndonesisch programma; 20.00 Nieuws: 20.05 >g 'ns aan in Loosdrecht. gevarleei programma; 21.40 Kunstrubriek; 22.00 Am. ikaans koor; 22.30 Nieuws: 22.40 Actualite :en: 23.00 Radiophilharmonisch orkest: Mi Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws i kort; 19.01 Barend de Beer: 19.08 J01 voor gehoorgestoorden: 19.33 Engels» 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partij VVD; 20.30 Voordeliger per dozijn: speelfilm: 21.55 over "de ^erste^Wereldoorlóg. 22.20-22.25 Nederland II: NTS: 20. 20.01 Let's sing 01 20.25 De 700 milji leven in de Chinese volksrepubliek. NTS: 21.05 Geheime brigade. TV-film. NCRV: 21.55 Negro spiritual:-. CVK/IKOR: 22.10-1"" Abra België: Nederlands pr 19.30 Teletaalles: Engels: graaf, filmklucht: 00 Nieuws: 20.25 De schelmen. TV-feuill.; 21.15 Kriskras door di Sowjetunie. filmrep.: 22.00 De kath. gedacht» waarover men toch niet vrijelijk kan beschikken. Men zou, aldus een verte genwoordiger van ABC, jaarlijks de helft van de te maken kosten kunnen besparen. Hierbij dan niet gerekend de zware tvestering welke men in een nieuw te bouwen satelliet zou moeten stop pen, noch de kosten voor de bouw een eigen grondstation. Glorieus examen? DROSTE Een enkel glanspunt De Pinksterdagen behoren eigenlijk niet meer tot de echt-huiselijke fees ten, zoals die in de winterdagen welke het gezin in de huiskamer bij elkaar houden. Men merkt dat terde ge op bij het luisteren en kijken naar de ether programma's. De meer aansprekende feiten welke op Pasen worden herdacht laten hun in vloed nog wel gelden op wat radio en televisie dan bieden, maar met het Pinksterfeest weet men weinig raad en de omroepverenigingen spannen zich er niet bijzonder voor in; men gaat ook uit van de gedachte: de vakanties zijn begonnen en zeer velen trekken er op deze dagen op uit. De grote schare thuiszittenden onder wie vele bejaarden en zieken, en dege nen die om welke reden ook niet uitgingen, moesten het er maar mee zien tc doen. wanneer zij aan knoppen draai den om zich te verpozen dan wel zich geestelijk te verrijken. Via de radio kreeg men af en toe wal aangepaste muziek al dan niet met declamatie te horen. Er waren natuurlijk voldoende kerkdiensten en de NCRV zorgde op de tweede dag ook voor meer ernstige reportages. Verder was het. ook op de beeldbuis, voornamelijk amuse ment wat de klok sloeg. De televisie had nog niet eens uitge zocht amusement: voortzetting van reek sen ontspanningsprogramma's, verder buitenlandse bandopnamen en wat inge blikte reportages. Alleen de actualiteiten programma's volgden de feiten van de Gaf de radio over Hilversum I (VARAi nog een directe reportage van de aankomst van de Gemini, de NTS had geen beelden ter beschikking en deed Ijet gebeuren in de vooravond af met een kort bulletin. ding op deze verhalen kunnen laten aansluiten. Maandagavond gaf de VARA o.m. een gesprek weer tussen de auteur Michel van der Plas en jonge r.k. reli gieuzen, waarbij het ging om het ker kelijk standpunt ten opzichte van mo derne literatuur. Er was in dit beeld- verslag echter zo hinderlijk geknipt, dat het programma aan alle kanten rammelde en men meer de indruk kreeg van een acterende docent die pittige vragen ontweek en zichzelf pousseerder dan van een werkelijk gesprek. Hetgeen niet wegneemt dat er herhaalde malen verrassende op merkingen van beide zijden werden geplaatst en dat deze het aanhoren zeker waard waren. De NTS ontving later op de avond via Early Bird toch nog enkele beel den van de terugkeer van de Ameri kaanse ruimtevaarders ter vertoning door, waarmee iets beter aan de eis van actualiteit werd voldaan. Horizontaal: 1. toekomend deel - beken de afkorting. 2. ad vocem (afk) - godin van de dageraad - verstand. 3. land in Europa. 4. scheikundig element (afk) deel van de bijbel (afk.) - meisjesnaam - eer. 5. adelijke titel in Engeland (afk.) - hoenderachtige vogel. 6. vogel - assistant engineer (afk) - rivier in Italië. 7. kleefmiddel - staat meestal boven druk werk - meisjesnaam. 8. luxe - landtong. 9. spil van een wiel - munteenheid in Iran - biersoort. Vertikaal: 1. bedrag der belasting - Westafrika (afk). 2. deel van de dag - lichte bedwelming. 3. scheikundig ele ment - deel van een huis. 4. schraal - wat gesproken wordt - munt in China. 5. boom - deel van Engeland - afkorting van dona. 6. iemand de achting geven, welke hem toekomt - jongensnaam. 7. ongevulde - oude rekening <afk) - meisjesnaam. 8. zijtak Fulda - afzonder lijk. 9. Europeanen - laagte in de Oplossing' vorige puzzel Horizontaal: 1. pater. 5. draak. 9. adelaar. 11. AM., 13. alert, 14. wg. 15. raam. 17. slag. 19. dra. 20. sam. 22. ene 23. klap 24. oven 25. aas. 26. aha. 28. sek. 30. ante. 32. ster. 33 R.t, 34. Noren. 37. r.i..38 portret 40. Nisse. 41. pegel. Vertikaal: 1. paard, 2. ta. 3. Edam. 4. rel. 5. dar, 6. rats. 7. ar. 8. kegge, 10. Leda. 12. markant, 14. wanneer. 16. Aalst 18. leest; 20. spa. 21. moa, 25. Aaron, 27. hert, 29. kriel, 31. Enos, 32. snee, 35. ore, 36. Erp, 38. ps, 39. tg. 10.30 Morgen dienst; 11.00 Klassieke kamermuziek (gr.): 11.15 Lichte grammofoonmuziek: 11.50 Twaalfuurtje: cabaret: 12.00 Lichte grammo foonmuziek: 1227 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.40 Grammo foonmuziek eventueel actualiteiten: 12.50 Vocaal en instrumentaal ensemble (opn.*: 13.20 Moderne kamermuziek (gr.): 13.40 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble (opn.): 14.00 Klassieke kamermuziek (gr.); 14.55 Moderne orkestwerken (opn.): 15.50 Btjbel- vertelling voor de jeugd: 16.00 Voor de jeugd: 17:15 Lichte grammofoonmuziek; 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving. Do muzen in musea: 18.00 Geestelijke liederen uit de 16e en 17e eeuw (opn.); 18.20 klassieke kamermuziek (gr.): 18.30 Het Spektrum: Nieuws uit de Prot. Christelijke organisaties: 18.45 Lichte grammofoonmu ziek. Hilversum II 298 ochtendgymnastiek 7.20 Lichte Van de voorpagina); 8. grammofoonmuziek; (7.25-7.30 lofoonmuziek 1 - iarkten thuis, praatje d^ngmr\°ARA: n (gr.): 11.00 Nieuw 11.40 Kerkorgelconce Klassieke Morgenwijd orkestwerk* muziek: 12.00 Ster» zangsolisten; 12.27 Mededelingen en tuinbouw: 12.30 Voor het plattelands 12.35 Electronisch orgelspel: lichte muziek; 12.55 Actualiteiten; 13.00 Nieuws: 13.15 De muziek school van het Amsherdamsch Conservato rium 100 jaar: leerlingenconcert; moderne muziek; 13.35 Lichte grammofoonmuziek; 13.45 Moordenaarswerk, lezing; 14.00 Utrechts Stedelijk orkest, koor en solisten: klassieke gewijde muziek; 14.55 Kalender, praatje. 15 00 Voor de jeugd; (Om 16.00 Nieuws): 1030 Voor de zieken: 17.00 Wegwijzer: tips ipperdagen: 17.50 j nd I: AVRO: 17.00 Voor de 1 Joke in he 1832) Wanneer een stof va vaste in de vloeibare toestand gaat. zeggen we, de toestand overgaan, dan dient er- warmte te worden toegevoerd. Door hebben bezig is te die warmte wordt de beweging der koud in de mond aanvoelen. Een van die stoffen is kokosvet, dat bij het 1 vloeistof geraken, kan zó groot worden, dat de 1 vast lichaam, structuur van de kristallen wordt de indruk wekt koud te zijn, terwijl stollen genoemd. Maar stollen ls lang niet altijd een gevolg van verlaging van de temperatuur. Stollen kan ook door andere omstandigheden ontstaan, bijv. door verhoging van temperatuur. Dit klinkt op het eerste gehoor wat zonderling, maar het el aan het ontbijt is voldoende bekend om een ieder er van te overtuigen, dat eiwit bij stijging van de temperatuur stolt. Van bloed, dat stolt wanneer bet met een ruw oppervlak in aanraking laatste geval komt, of van de caseïne in de melk, die tot stollen gebracht wordt, wan neer een stuk leb in de melk wordt gebracht, spreken we dan nog niet eens. Al bij al is er voldoende materiaal aanwezig om u er van te overtuigen, dat stollen lang niet altijd gelijk is diametraal tegenover smelten kan gevoegd, worden gesteld. Wil een vaste stof in de vloeibare wordt dit vet in werkelijkheid helemaal niet elkaar te scheiden. In dat kouder is dan welke andere eetbare stof uit zijn omgeving. De koude indruk die de vroegere „ijsbonbons" in onze mond vestigden, berustte op deze werking. En de „koude" choco laatjes die tegenwoordig in zwang zijn steunen op hetzelfde beginsel: bij het smelten onttrekken zij veel warmte aan de mond. Nu we op het terrein der cullnaria gas zijn aangeland, is er een mooie is het nog lang gelegenheid eens wat misvattingen recht te zetten, die door foutieve Smelten en stollen overvloede vestigen vloeistof. Wellicht ten overleveringen zijn veroorzaakt. Wist bijv. dat de rijstebrijberg, die de nadruk op, dat dit smelten .onder Luilekkerland van de rest van de wereld scheidde, niet van rijst, maar van boekweitebrij was opgetrokken? Daarover een volgende keer! H. Pétillon. (Nadruk verboden) dagen later stopte er s mor- rijkste vergeten." gens al bijtijds een klein autootje het huis van de familie Joppers. Het was oom Derk, die Jesje en Josje halen kwam om een paar daagjes te komen logeren. Dat had vader Joppers met tante Maartje afgesproken en hoewel de kinderen het erg jammer vonden, dat ze nu twee dagen niet bij hun moeder op bezoek konaen, vonden ze het toch ook wel erg lijn, om bij tante Maartje te zijn. nu alles, Jes?" informeer de Josje zenuwachtig. „Heb jij je koffer- T" Heb ik mijn koffertje? Ook ja. alles er nu wel in zitten? Jij hebt ff. „Stap nu maar in", lachte zijn vader. „Het zal best in orde zijn". En daar gingen ze, wuivend en zwaaiend. Vader Joppers keek hen na, tot ze om de hoek verdwenen, „Het was wel jammer, dat jullie moeder nog niet naar huis mocht, hè jongens", zei oom Derk. .Maar erg fijn, dat ze niet geopereerd hoeft te worden. Ik heb zo'n idee, dat ze aan het eind van de volgende week wel weer thuis zal komen. Hoe gaat het nu met koken? Heb je^he^vlees nog vaker laten verbranden, „Heeft tante Maartje dat verteld?" vroeg Jesje verschrikt. „Ik kon er toen echt niets aan doen. Nee, daarna is het prima gegaan, hoor. Nietwaar, Jos?" „Prima", knikte haar broertje. Mede dank zij mijn voortreffelijke hulp en aanwijzingen, natuurlijk." „Poeh!" snoof Jesje. „Als ik jouw aanwijzingen had gevolgd, zou ik een half pond peper op de biefstuk hebben gedaan." Hoe kom je jjaarbij?". riep Jesje boos. „Je wou zelf...' •slist. "JCijk illie hi hier?" „Ja, oom, prachtig", beaamde Josje, „Maar ik wou toch, dat we er al waren. Ik ben zo benieuwd om alle dieren weer „Stil. jongens, geen oom Derk beslist. „Kijk HHI buiten. Vinden jullie het niet prachtig met prachtige sigarenbandjes ROZEN TULPEN PADDESTOELEN Bolknak Bolknak Senoritas 30 ct 25 ct. 16 ct. BIJZONDER Maar er waren op de beeldbuis ook j enkele glanspunten. Heel bijzonder en alles overtreffend was zondagavond een j reportage van Kees van Langeraad over; liet leven van een jonge Nederlandse arts' in het verlaten hoge gedeelte van Noor- Niet alleen kreeg men een zeer interessante en boeiende kijk op het werk dat deze jonge mgn en zijn echtgenote daar in alle rust en toe wijding verrichten, maar vooral de begeleidende tekst van opvallend goed gelHilte, bijna poëtisch zonder vals sentiment. Ook de verschillende gesprekken, kort en sober, waren van hoge kwaliteit. Minder geslaagd kwam ons de vrij lange reportages uit de jubilerende Rekkensc inrichtingen voor: aan klachten en veronderstellingen, geuit door hier wegens gepleegde delicten verblijvende kinderen en volwasse nen, werden niet verder toegelicht noch weersproken zodat er, bij waar devolle verklaringen over heropvoe ding en reclassering door de directie en stafleden, toch hiaten en dus vra gen overbleven. Nu behield men de indruk alsof een meisje na jaren her opvoeding werkelijk (zoals zij vreest) „met haar koffertje de weg op wordt gestuurd" zonder dat zij weet, waar heen te gaan en alsof het vragen om ander werk echt met wekenlang ver blijf in een cel wordt gestraft. Beter had men de uitleggingen van de lei- VANAVOND TE ZIEN Nederland J NTS 8.30 uur herhaling van de aardige Amerikaanse speelfilm „Voor deliger per dozjjn". het familieverhaal van de Gilbreth's. 9.55 uur twaalfde deel in de serie documentaires over de eerste wereldoorlog. Nederland 2 NCRV 8.01 uur in de reeks „Let's sing out" is de tv te gast bij de studenten in Waterloo. 8.25 uur eerste deel van een Canadese film over Rood China. 9.05 uur (NTS) ziet men Scotland Yard aan het werk tegen kruimel dieven. 10.10 uur (CVK-IKOR) een programma over het geschil tussen Israël en de Arabische landen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur dirigeert Fulvio Vernizzi het Omroeporkest en solisten in een operaconcert. 8.50 uur begint het hoorspel „Drijfjacht" en om 10.05 uur de tweede uitzending over „Ons onrustig onderwijs": de toekomst van het mulo. 29 Ze vecht haar stille strijd om wat ze zal moeten achterlaten, terwijl ze terechtwijst en hem de kleine bezigheden leert die de dag aan elkaar rijgen. De grote landschut is onwennig en afwijzend tegen alles wat niet met de berg en de akkers te maken heeft. Vanaf haar lege plaats lot midden in 't Horst en vandaar naar de Schem- beuvel, waar dan Martine's huis zal staan, zal dat heel veel zijn. Kom bij me zitten, zegt ze, als hij koffie in de koppen heeft geschonken. De dagen korten al. Na het werk haalt Lenter Borne een jonge den van achter de Stenen Zonde, die hij naar beneden draagt waar zijn vader nog bezig is. Voor vandaag is de laatste kar met dorre takken weggereden. Het bos kraakt ervan. Ze dunnen het uit en .verzamelen alles wat op de bodem ligt. Lenter en de andere jongens fluiten en zingen dat het weerklinkt. Het is of ze in een enorme zaal lopen waarvan het dak doorzichtig is. Tussen de stammen door zien ze elkander bewegen in het grijsgroene licht waardoor nog een vleugje geel van de zon schijnt. Een laat versleten licht, dat hun verweerde koppen en ruige handen zacht maakt. Kijk, zegt Lenter als hij bij zijn vader komt en hij laat het boompje op zijn wortels steunen. Een den, dat is standvastige liefde. Ik geloof ook in standvastige vriendschap Ik bedoel dat ik niet vergeef waarover ik met Martine Volmar gesproken heb. Ze gaf mij haar boeken, het was dan of ze een venster wijd openzette, waardoor ik in de verte kon kijken. Ante raakt de groene takken aan. Hij verwon dert zich over de vele woorden die Lenter weet te zeggen. Wat de jongen ermee bedoelt, ontgaat hem. al weet hij wel wat de den betekent. Na de ondertrouw wordt voor het huis van de bruid t door D1GNATE ROBBERTZ flUUUUUiliUilUtlUUlWUUlUilUUlUlUi door haar vrienden een boompje geplant. Het hangt van de geaardheid van het meisje af welk boompje ze krijgt, want ze hebben niet alle dezelfde betekenis. Standvastige liefde is de den met zijn altijd groene twijgen. Ik ga met je mee, zegt Ante, al ben ik een oude vent die niet hoort bij zulke dingen. Ik ga mee in plaats van Dries, zou hij willen zeggen. Met het boompje tussenin gaan ze naar het huis van de landschut. Die komt naar buiten als hij hen ziet. Het is nog niet helemaal donker. Ante aarzelt een ogenblik. Een bruidsboom moet in stilte geplant worden, door één man. Zo is de gewoonte en dan het liefst voor zonsopgang, omdat in het huwelijk ook een nieuwe zon opgaat. Welzo. zegt Joryt en er straalt zoveel plezier uit zijn ogen dat het Ante niet meer schelen kan of ze van de vaste gewoonte afwijken. Ze planten het boompje midden voor het huis in Nanna's asterperk. Joryt neemt de uitgebloeide planten weg en Lenter stampt de aarde aan. Op diezelfde plek heeft Dries in het voorjaar de wis geplant. Wij zijn de eersten, zegt Lenter. Wie weet komt er morgenochtend nog één. Martine heeft vrienden genoeg in 't Horst. Kom mee, nodigt Joryt. Hij wil er niet verder over praten nu zijn dochter een bruidsboom heeft. Als Martine zou trouwen, zo dacht hij, zou het vanzelfsprekend zijn als de bruigom met zijn vrienden de avond tevoren op een wagen kwam aanrijden. De vrienden zouden de bruid opeisen en hij zou haar naar buiten brengen. Het jonge volk juichte dan en laadde geschenken van de wagen. Een zak meel, broden, boter en kaas en vruchten of bloemkransen Daarvoor zou hij ze een goede dronk schenken. Zo was de zede in 't Horst en het leek hem geen huwelijk als Martine dit zou missen. En toch kon het niet, want Andres Maler was een vreemde, die geen wagen had en geen vrienden om zijn bruid op te eisen. Eén keer heeft hij tegen Nanna iets gezegd over de bruidswagen die niet zou komen. Ze vond dat niet erg; zonder bruidswagen kan het ook goed zijn tussen man en vrouw Ze wist wel dat hij zijn leven opbouwde met wat in de mensen en m bodem verankerd was. al spraken ze daarover nooit. Het geeft Joryt een gevoel van geborgen zijn en van kracht, want deze dingen reiken tot in het oer, waar de oorsprong ligt van al het geschapene. Ga eens kijken wat daarbuiten staat, zegt hij tegen Martine. En tegen Nanna: Schenk de bruidsboomplanters wat. Als Martine terugkomt, bedankt ze hen. Goeie Ante. zegt ze zachtjes. wat heb je dat mooi gedaan. Lenter staat recht om haar een hand te geven. Als jullie huis klaar is. kom ik naar de heuvel. Ik heb nog nooit een atelier gezien Het lijkt mij het mooiste wat er is om te kunnen tekenen en schilderen. Joryt en Ante kijken elkaar aan en dan lachen te beiden een beetje verlegen, alsof ze zich schamen voor di'; vveemde kinderen. Zijn moeder en ik zijn maar gewone mensen, ie weet het, Joryt. Hoe het erin komt, weet ik niet. (Wordt vervolgd Met lof geslaagd? DROSTE Ikom!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7