®EtS Astronauten gezond wel op de Wasp en SPELDJES! Eén klacht na vlucht] honger I fl Waarschijnlijk tekort NS over 1964 9 min. Druk verkeer Dr. Meinsma ontvouwt plan tegen roken Linkse partijen vormen front tegen de Gaulle NEDERLAND ENIGE HANDELSPARTNER VOOR INDONESIË s DINSDAG 8 JUNI 1965 VLIEGDEKSCHIP WASP De lange tocht van James McDivitt en Edward White is ten einde. Nog geen uur na de buitengewoon geslaagde landing in de Atlantische Oceaan kwamen de ruimtevaarders gezond en wel per helikopter op het vlieg- deskschip Wasp aan. Een daverend gejuich steeg op, toen McDivitt en White lachend en wuivend uit hefschroefvliegtuig op de voor hen uitgelegde rode loper stapten. Tal loze handen moesten ze drukken voordat ze zich in de ziekenboeg kon den terugtrekken om een stevig maal te gebruiken en een uitgebreid licha melijk onderzoek te ondergaan. Met de geslaagde landing is de vlucht van de Gemini-4 een reusachtig succes voor de Amerikaanse ruimtevaart ge worden. De laatste uren voor de lan ding werden ietwat overschaduwd door de vrees, dat de ruimtevaarders gedu rende deze laatste fase van hun vlucht met grotere moeilijkheden te kampen zouden krijgen dan was gedacht. Ge bleken was namelijk, dat een elektro nische rekenmachine aan boord van de Gemini niet gebruikt kon worden, zo dat de astronauten zelf de berekenin gen voor hun „landingsbaan" moesten uitvoeren. Dit deden zij voortreffelijk, alleen kwamen zij, doordat ze een van de remraketten iets te vroeg lieten ontbranden, in een licht afwijkende baan terecht, waardoor hun cabine zeventig kilometer ten westen van de tevoren vastgestelde landingsplaats in zee terecht kwam. Het vliegdekschip Wasp dat hen uit zee zou oppikken, bevond zich toen op onge veer 74 kilometer afstand. Twee hef- schroefvliegtuigen van de Wasp kregen de veelkleurige parachute, waaraan de Gemini-cabine na haar gevaarlijke vlucht door de dampkring naar benéden kwam, echter spoedig in het oog. Om 18.13 uur Nederlandse tijd kwam de cabine in zee terecht tussen de Bahama's en de Ber muda-eilanden. Het weer in dit gebied was ideaal en de zee vrij kalm. Hoera De helikopters, die binnen een kwartier boven de plaats cirkelden waar de cabine zich bevond, lieten kikvorsmannen neer die een gummivlot aan het ruimtevaar tuig bevestigden om het voor zinken te behoeden. In de cabine heerste grote vreugde. „Hoera, hoera, we komen nu op de Wasp", zo hoorde men op het vlieg dekschip de ruimtevaarders via de radio verbinding schreeuwen. Voordat McDivitt en White hun nauwe cabine mochten verlaten, moesten nog de Wisselvallig DE BILT. Tijdens de Pinkster dagen heeft het weer onder invloed gestaan van een vlak lagedrukgebied, waarin het weer van tijd tot tijd sterk versohilde. Regen werd afgewisseld door flinke opklaringen, terwijl er plaatselijk mist is geweest. Ook heeft het geonweerd. Deze onweersbuien brachten op sommige plaatsen belang rijke hoeveelheden regen. Zo mei er in de afgelopen nacht in Zierikzee en op Schiphol ongeveer 20 mm regen. Het was over het algemeen niet koud, hetgeen behalve met de grote vochtig heid, van de lucht ook samenhing met de zwakke wind. Het genoemde lage drukgebied verplaatst zich langzaam in noordelijke richtingen en zal ook het komende etmaal invloed uitoefe nen op het weer in Nederland. Het weer blijft wisselvallig. De wind, die de afgelopen dagen dikwijls oostelijk was, draait naar westelijke richtingen. HOOGWATER SCHEVENINGEN 9 juni: 11.39 v.m.; n.m. Woensdag 9 juni: Zon op 4.21. onder 20.58: maan op 15.53, onder 2.31. Maandag 14 juni: volle maan. Strandverwachting Na een vrij zonnige pinkstermaandag passeerde in de nacht en vroege ochtend een onweerstoring uit België met in onze kustprovincies 15 tot 25 mm regen. Mor gen wisselvallig strandweer met enkele opklaringen, maar ook nog kans op een regen- of onweerbui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In de middag 16 tot 18 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: rustig weer, maar licht onstabiel. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ma 81 Em Zs D. Helder gti bew Vpenburg gh bew Vlissingen gh bew Aberdeen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice r Berlijn Frankfort j München 2 Zürich Genève r Wenen Belgrado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw. bew onbew h bew. 1 bew windstil 21 li vindsti! 16 8 20 n A 17 12 32 3 22 13 1 laatste gegevens over hun gezondheids toestand worden gecontroleerd. Maar om 18.46 uur Ned. tijd was het dan zovi konden ze het luik openen. Enkele n ten later werden ze aan boord van eei de helikopters gehesen die direct koers zette naar de Wasp, die al op volle kracht naar de plaats van de landing onderweg was. De ruimtevlucht van 97 uur e minuten zat erop. De slotfase van de vlucht was begonnen boven Hawaii met het in werking stellen van de kleine raketmotoren. Deze zorgden ervoor, dat de cabine in een lagere baan met een grootste afstand tot de aarde 157 kilometer kwam. Dit moest gebeuren om te verzekeren dat zelfs bij weigering van de remraketten, de cabine naa aarde zou terugkeren. De kleine raketten werkten twee minuten en veertig secon den. Twaalf minuten later, om 17.57 uui Ned. tijd ontstak McDivitt de remraketten die voor de terugkeer in de dampkring moesten zorgen. Het ruimtevaartuig toen juist het Mexicaanse volgstation Guyamas gepasseerd en voltooide zijn 62ste omloop om de aarde. Laatste fase Met de ontbranding van de remraketten brak de gevaarlijkste fase van de landing De cabine bevond zich nog op hoogte van tachtig kilometer toen de „duik in de dampkring" werd gemaakt. Het hitteschild van de cabine bescherm de de ruimtevaarders, die een druk var achtmaal de zwaartekracht moesten door staan, afdoende tegen de tot 1700 graden oplopende temperatuur aan de buiten kant. De wrijving van de lucht ver derde de snelheid van de Gemini met en kele tienduizenden kilometers tot minder dan 1120 kilometer per uur. Ongeveer dertien minuten na het ontsteken van de remraketten ontvouwde zich op een hoog. te van vijftien kilometer boven de Atlan tische Oceaan een hulpparachute, die de val van het ruimtevaartuig moest afrem men en de cabine stabiliseren. Twee mi nuten later, op een hoogte van drie kilo meter, ontplooide het hoofdvalscherm zich. Drie minuten later lag de cabine ln zee. De juichkreten van de inzittenden braken de spanning. Eten De enige klacht van de ruimtevaarders bij hun aankomst op de Wasp was, dat ze honger hadden. Hun stemming was, ondanks hun vermoeidheid, opperbest. Drie dagen lang zullen McDivitt en White aan boord van het vliegdekschip blijven voor een nauwgezet medisch on derzoek. Grote aandacht zal ook uitgaan naar het falen van de computer aan boord van het ruimtevaartuig die de landings baan moest uitstippelen. De methode met de computer is onontbeerlijk bij een vlucht naar de maan. De landing moest nu op de, zoals McDivitt het uitdrukte, „ouderwetse" manier gebeuren, d.w.z. dat na het in werking stellen van de rem raketten alles aan de omstandigheden moest worden overgelaten. De cabine kwam nu onder een veel steilere hoek neer dan anders het geval was geweest. De druk waaraan de ruimtevaarders Opgewonden Schout-bij-nacht McCormick, die met de astronauten aanzat aan een maaltijd, zei na afloop tot verslaggevers: „Ze zeiden heel weinig, behalve dat ze vei draaid blij waren aan boord te zijn' Hoe vol de ruimtevaarders nog waren van hun vlucht bleek nog onder meer uit het feit, dat McDivitt toen hij op de onderzoektafel lag om te worden door gelicht plotseling zonder enige aanwijs bare reden, een soort indianenkreet uitstootte. Minister Suurhoff: DEN HAAG Het boekjaar 1964 van de Nederlandse Spoorwegen zal waarschijnlijk met een nadelig saldo van ongeveer 9 miljoen gulden wor den afgesloten, zo blijkt uit de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting- 1965 van het departement van ver keer en waterstaat. De resultaten over de eerste maanden van dit jaar zijn enigszins bij de verwach ting ten achter gebleven. Over het resul taat van 1965 valt, aldus minister Suur hoff, nog geen uitsluitsel te geven. Wan neer de huidige tendens zich onverhoopt mocht voortzetten, moet worden gevreesd dat in 1965 geen volledige kostendekking zal kunnen worden verkregen. Nieuwe tariefsverhogingen in de loop van dit jaar zullen niet dan bij uiterste noodzaak en alleen voor zover zij per saldo tot een wezenlijke verbe- ring van het bedrijfsresultaat zullen leiden, in overweging worden geno- Aan de eis van rentabiliteit van de N.S. zal worden vastgehouden. Het beleid van de overheid zal gericht blijven op een zoveel mogelijk gelijk maken van de concurrentievoorwaarden voor de ver schillende vervoertakken. Met de uitvoering van een spoorweg tunnel onder het Noordzeekanaal ter ver vanging van de Hembrug zal zo mogelijk in 1967 worden begonnen. Brandweerman na val overleden NEDERHORST DEN BERG De 56 jarige brandweerman J. Snel uit Neder horst den Berg is overleden ten gevolge een val tijdens het blussen van brand in de matrassenfabriek Riviera ln de buurtschap Ovcrmeer. De fabriek brandde uit De schade wordt geschat op miljoen gulden. (Vervolg van pagina 1) Schiphol kreeg gisteravond ook nog een bijzonder soort verkeersdrukte te ver werken. Niet lang nadat de NTS-jour- naaldienst had medegedeeld dat zich bo ven het vliegveld een Zwitsers vliegtuig in moeilijkheden bevond, trokken duizen den automobilisten uit Amsterdam en omgeving erop uit om iets van de sen satie mee te kunnen maken. Alle toe gangswegen naar Schiphol werden ge blokkeerd. Als er een ramp was gebeurd, zou er geen ambulance-auto doorheen zijn gekomen. Vergeleken bij vorig jaar is het bui tenlands bezoek tijdens het Pinkster- weekeinde dit jaar met 20 pet geste gen. Vorig jaar passeerden een half miljoen" vreemdelingen onze grens posten. Dit jaar waren het er nog 100.000 meer en daarmee is het toe ristental van de Pinksterdagen van alle vorige jaren ver overschreden. Verreweg het merendeel van de 600.000 toeristen die in ons land een zonnige Pinkster hoopten te beleven, bestond uit Duitsers. Daarna kwamen de Belgen, de Fransen. Engelsen, mili taire geallieerde verlofgangers. Scan- dinaviërs en Zwitsers. Meer dan met Pasen bleek het buitenlands bezoek thans veel meer verspreid te zijn over het hele land. Kamp< eren Verder viel te constateren dbt dtit Pinksterweekend veel buitenlanders met bescheidener beurs de grenzen overschreden. Zeer velen namelijk zoch ten hun toevlucht op een van de onge veer duizend officiële en onofficiële kampeerterreinen. In totaal, dus buiten landers en Nederlanders, hadden 400.000 kampeerders hiuoi tenten in ons landi op geslagen, een aantal dat er ook al niet liegt. In de kustgebieden was 40 pet de kampeerders uit het buitenland afkomstig, van wie weer driekwart Duits Attracties Het grote aantal kampeerdere ver klaart vermoedelijk het feit de toeristi sche attracties in ons land dit jaar met Finiksteren iets minder druk bezocht werden dam vorig jaar. De VW-kantoren hadden dit jaar min der buitenlanders aan direct onderdak te helpen dan vorig jaar (13.000 tegen 19.000). Deze ontwikkeling valt toe te schrijven aan de omstandigheid dat steeds meer toeristen van te voren plaats in hotels, pensions, etc. bespreken. Zeer vele Duitsers hebben ook al van hun korte bezoek aan oms lamd gebruik gemaakt om vast logies voor de zomer vakantie te bespreken. P. van Vollenhoven deed belijdenis en werd gedoopt LEIDEN Zondagmorgen hebben de Koningin, de Prins en prinses Margriet de dienst van de Her vormde Gemeente in de Hoogland se kerk bijgewoond, omdat de ver loofde van de Prinses, de heer P. van Vollenhoven, werd bevestigd tot lidmaat van de Hervormde Kerk. Ook de ouders en de broer van de heer Van Vollenhoven woon- SPELDJE BIJ Op congres te Turijn: AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, directeur van hetb ureau Kankerre gistratie en-voorlichting heeft gis teren tijdens een internationaal sym posion over de epidemologie van ge- zwelziekten te Turijn een pleidooi gehouden voor internationale sa menwerking in de strijd tegen de huidige gewoonten en een basisplan ontvouwd over de te voeren cam pagnes. In het roken vooral van sigaretten zien hij en welhaast alle deskundigen de hoofdzaak van de thans epidemisch optredende longkanker en van andere ernstige gezwellen en hartziekten. Dat basisprogram legde dr. Meinsma de deelnemers voor aan het slot van zijn ■rie „Een longkanker-epidemie, mo gelijkheden tot beteugeling". Het houdt in: 1. Een gecombineerde enthousiaste actie tegen het roken van alle artsen en het op hun gebied werkzame personeel, dat vooraf wordt geïnstrueerd. 2. Gerichte vorming van onderwijzers en andere opvoeders tot hulpkrachten van de artsen bij hun streven verande ring te brengen in de opvatting van de opgroeiende jeugd over roken. Steun van de overheid voor een cam pagne tegen het roken. 4. Onafgebroken voorlichting, met be hulp van alle moderne publiciteits media. over de feitelijke medische kan ten van het tabaksverbruik. In zulk een op de bevordering der volksge zondheid gericht opvoedend program ma voldoende rekening houdend met de sociale en psycholische aspecten. 5. Wettelijke bepalingen, zo nodig ter restrictie en accijnstarieven tot het doen dalen van de verkoop van tabaks artikelen. Voorstel van Defferre aangenomen PARIJS Het congres van de Fram se socialistische partij heeft zaterdag het voorstel van de burgemeester van Marseille en kandidaat voor het presi dentschap, Gaston Defferre tot een sa mengaan van de socialisten met de an dere linkse partijen behalve de com munisten, aangenomen. Er werden slechts twee stemmen tegen uitge bracht. Men acht dit de enige kans om het bij de presidentsverkiezingen Scheepsrampen: vele doden TEHERAN/TUNIS Op twee sche pen een Italiaanse tanker en een Tu nesische veerboot hebben zich ont ploffingen cn branden voorgedaan. Op dit moment staat het vast dat 30 opva renden van de Italiaanse tanker, de Lui- (20.747 ton) cn vijf opvarenden van de veerboot om het leven zijn gekomen. De explosie aan boord van de Luisa deed zich zaterdag voor toen het schip in Badar Masjoer aan de Perzische Golf lag om olie te laden. Het sohip is ge zonken. Van de 41 opvarenden konden er elf worden gered, zij het ernstig gewond. De bemanningsleden waren Italianen cn Perzen, daardoor lag de gehele uitvoer van olie via Badar Masjoer lange tijd stil. Deze haven, die op ongeveer 1500 kilometer van Teheran ligt, wordt ge bruikt voor de uitvoer van olie van de grote velden. Bij de brand op de Tunesische veer boot zijn een Zwitserse en vier Belgische toeristen om het leven gekomen tussen Sfax en de visserseilanden Kerkennah (Tunesië) De brand verspreidde zich zo snel dat paniek aan boord ontstond en de meeste passagiers in zee sprongen. Zeven per sonen worden nog vermist, allen Belgen Vijftig zakkenrollers in de havenstad Ghoelna in het onlangs door een cycloon getroffen Oost-Pakistan hebben laten weten, dat zij van hun voornemen om met eerlijker middelen aan de kost te komen worden afgehouden door de straatagenten, die hun aandeel in de op brengst eisenEr zullen maatregelen worden genomen. van december met succes tegen De Gaulle te kunnen opnemen. Guy Mollet, secretaris-generaal van de socialistische partij heeft het congres in een lange rede gewaarschuwd voor de gevaren van de fusie. Hij kantte zich vooral tegen een samengaan met de christen-democraten, die voorstander zijn staatssubsidie aan r.k. scholen en volgens Mollet op economisch gebied het socialisme niet altijd zijn toegedaan. Als compromis is in de oprichtingsakte de be paling opgenomen dat aan de leden van ieuwe federatie zal worden gevraagd het beginsel van een gesocialiseerde eco nomie te aanvaarden. In hoofdzaak komt de akte echter over een met wat Deferre heeft voorgesteld. Mollet is aan het einde van het congres als partij-secretaris herkozen. De uitslag bleek voor waarnemers op de conferentie een grote verrassing ie zijn. In de drie dagen van dit congres de indruk gewekt, dat het een zware strijd tussen Mollet en Defferre zou wor- dea Nu werden 2990 stemmen voor en twee tegen uitgebracht, met een onthou ding. Zelfs wanneer de onderhandelingen met de radicalen, de christen-democraten andere groepen tot niets leiden is het prestige van Defferre in de verkiezings strijd voor het presidentschap lijk gestegen. Koninklijk gezin bracht Pinksteren cloor in Zierikzee DEN HAAG Prinses Irene en haar man zijn zaterdagavond in ons land aangekomen om de Pinksterdagen bij de koninklijke familie door te brengen. De feestdagen zijn voor een groot deel aan boord van de Piet Hein doorge bracht. Zondagavond voer het jacht de haven m Zierikzee binnen met aan boord het koninklijk paar. prinses Christine prinses Margriet en haar verloofde, de heer Van Vollenhove. Prinses Irene maak- et een aantal vriendinnen een wan deling door het voor de gelegenheid ver sierde Zierikzee. Prinses Beatrix, die op haar eigen jacht voer. voegde zich latei- op de avond bij het gezelschap. De Ko ningin heeft in Zierikzee een bezoek ge bracht aan 1 Vrijicillig in ballingschap LA PAZ Zesenvijftig Boliviaanse vakbondsleiders zijn zaterdag uit Santa Cruz naar Argentinië vertrokken om zich vrijwillig in ballingschap te begeven. In welingelichte kringen wordt verno men, dat na de onlusten van vorige maand tot dusver honderd vakbondslei ders en ongeveer veertig mijnwerkers uit Huanuni toestemming hebben ge vraagd het land te verlaten, wat in Bolivia vereist is. Van officiële zijde meegedeeld, dat het leger de zaak in mijnstreek van Huanuni nu volledig handen heeft DJAKARTA Nederland is het enige land dat Indoneslc's handelspartner kan worden, heeft de Indonesische minister handel. Achmed Yoesoef, gezegd, president Soekarno verslag te hebben uitgebracht van zijn Westeuropese reis met ministère Seda. Verder zal Indonesië zijn permanente af voor de labaksmarkt in Bremen op heffen „die onder buitenlandse invloed ten nadele van Indonesië staat. Van af aan zou Indonesië tijdelijk personeel naar Bremen zenden telkens wanneer er tabaksveilingen zouden zijn. Deze maat regel zou naar verwachting 24 a 26 mil joen per veiling opbrengen inplaats van de 20 miljoen tot nu toe. Voorlopig zou de tabaksmarkt in Bremen blijven „of schoon wij de tabak ook rechtstreeks aan de afnemende landen kunnen verkopen", aldus minister Yoesoef. Wat dc financiële kant van de Indo nesische buitenlandse handel betreft zei Yoesof dat alle fondsen bij dc Bank In donesia samengebracht zouden worden om beter toezicht te hebben op de dooi de staat geleide ondernemingen die ge woon waren hun fondsen bij buitenland se banken te deponeren. Jk een fionte hij Iedereen kan wel 1 vergeten, maar het achter laten van een nijlpaard moet bepaald overdreven worden genoemd. In de Amerikaan se staat Pennsylvania Is het toch gebeurd. Het clrcys Sells en Gray vertrok na een serie voorstellingen naar een 65 kilometer ver derop gelegen plaats. Een nylpaard met een gewicht van drie ton werd vergeten. Twee dagen later kreeg het circus het dier terug, nadat een boete van tien dollar was betaald. I De universiteit van Oxford heeft zaterdag een eredocto raat toegekend aan Anna Akhmatova, een Russische dichteres van 76 jaar oud. ZU begon een halve eeuw geleden gedichten te schrij ven en hoorde in het Sint Petersburg van voor de Russische revolutie tot de man in 1920 als contra-revo lutionair was terechtgesteld, trok zij zich uit het open bare leven terug. Tijdens de tweede wereldoorlog publi ceerde zU echter weer en kele patriottische werken. Zij werd slachtoffer van de zuivering onder Stalin en het publiceren werd haar verboden. De laatste tijd publiceert zij echter op- zeer modernen. Nadat haar Precies een-derde, dat wil zeggen 334 van de 1000 eek hoorntjes zUn om het leven gekomen tijdens een vlucht van Japan naar Engeland. De dieren werden in kooi tjes vergeviogen en waren bestemd voor een importeur, die ze als huisdieren wilde verkopen. De Britse vereni ging van dierenbeschermers heeft geprotesteerd. De Belgische filmactrice Agnes Spaak, zuster van Catherine, eveneens bü de film. heeft tijdens opnamen zaterdag een val gemaakt, waarbij zij sneden en schram men aan haar lieve gezicht je opliep. Zij moest zich plotseling omdraaien om Iemand te groeten tijdens opnamen voor de film La Raggazola (Het Meisje), toen zij ope nt haar evenwicht verloor. Agnes, zo zeggen de dokteren, zal over vijf da gen weer geheel de oude zijn. den de dienst, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, bij. Als mede vrienden van het verloofde Omstreeks Pasen reeds werden de belijdeniscatechisanten van de Herv. studentenpredikant ds. J. A. Eekhof bevestigd. Een aantal hun ner kon echter daaraan om ver schillende redenen niet deelne men. De heer Van Vollenhovcn zat met zijn voetblessure. Zondag hebben nog vijf catechi santen belijdenis gedaan, van wie er drie ook de verloofde van de prinses tevens werden gedoopt. Ds. Eekhof preekte over de tekst Johannes 16 vers 14: „Hij zal Mij verheerlijken, want Hij zal het uit het mijne nemen en het u verkon digen". Na de dienst gingen de vorstelijke personen en de ouders van de heer Van Vollenhoven naar de kamer van de Prinses aan het Rapenburg om de koffie te gebruiken. Op de foto's: Koningin. Prins en Prinses bij het verlaten van de Hooglandse kerk; de ouders en dc broer van de heer Van Vollenho ven bij het betreden van de kerk: Pieter van Vollenhoven zelf toen hij bij de kerk aankwam. Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van het zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dit produkt Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldjeI B.v. CELWA TISJ0E, uniek zacht toiletpa pier: voorname discretie. Ceürn kenmerk voor kwaliteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5