Kritiekloos kijken naar de vier Cartwrights Brick Bradford IPIasticolor metaallak Schilderen? Plasticolor! Blanke lak? Plasticolor! n III VT 1 Plasticolor verf voor binnen en BüïtënTi 1 Verf? Let op het Plasticolor merkT! Plasticolor plamuur!] «lesje en «Josje Senmoet [DE STENEN ZONDEi INCTT' VRUDAG 4 JUM 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOI.VEN-ETHERGOI.VEN VU&5TU/GJE PU/FT RDSV. C/aeeLEAJ TUCHEHf DC IRNCHHtr URN TIME TOP ITHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Heel de wereld mint Bonanza Adam gooit roet in het eten TVrOG EVEN wachten tot morgen. avond. en ze galopperen weer bijna de huiskamer binnen: Ben Cartwright en zijn drie zoons. (Van onze radio- de onverwoestbare helden van Bo. nanza, het' over de hele wereld be keken en bewonderende televisie feuilleton, dat het ruim vier jaren aan de top heeft uitgehouden. Ja, die Cartwrights van wie iedereen de honing van quasi-ro- mantiek en braafheid, aangelengd met sentimentaliteit en gekru.d met stoere mannelijkheid met ent housiasme en soms tegen beter weten in graag oplikt Televisie-enquête: Bonanza boven aan in kijkdichtheid. In Nederland, ja, maar ook in Amerika, België, Enge land, Australië, op Cyprus en in Bra ziliënoem maar op. Ach, het ro mantische hart van de vorige eeuw, dikwijls smadelijk belaagd, is nog niet dood! Wij houden zoveel van vergulde schijn bij een overvloed aan grauwe werkelijkheid! Bijna zes jaar geleden is het Ameri kaanse network NBC begonnen met deze westernserie (waarvan niemand weet, waarom die eigenlijk Bonanza heet), gebaseerd op de onrust in het „Wilde westen" van zo'n goede eeuw Er werd geweldig veel vergaderd en bedacht door de programmamakers en schrijvers. Zomaar een western mocht het niet worden: er moest een vast team zijn van kloeke, betrouwbare mannen, die niet van hun rechtvaar dige daden konden worden afgeleid door vrouwenkwesties of gezinnen, met de lastige verwezenlijking van op groeiende kinderen in een lang feuille ton, maar er moest toch ook iets aan wezig zijn van het Amerikaanse ide- aal-gezin waarin goedmoedig wordt gekibbeld, waarin elke strubbeling een lieve bedoeling heeft of krijgt, en dat vooral de Amerikanen zelf zo bijzon der graag op het scherm zien; waar of niet waar, dat doet er niet toe. MISLUKKING (Vai met drie zonen, een fijne huiselijke mannenmaatschappij in het barre le ven rondom. Maar. ze moesten alle maal een ander karakter hebben, alle maal iets heel eigens. En hoe heerlijk ver kan de fantasie toch reiken: de nog zo jeugdige papa Ben, nog sterker dan zijn drie vol wassen zonen, moest dan maar drie overleden echtgenotes betreuren, vrou wen van drie nationaliteiten, die alle maal allerliefst en deugdzaam waren en hem juist vóór haar verscheiden één enkele zoon hadden geschonken. Wat een vondst! Maar miljoenen kij kers toonden zich er heel tevreden En zo gingen ze van start op een zaterdagavond in 1959, de vier Cart wrights: vader Ben, zoons Adam, Hoss Little Joe, wild-west in kleuren! .,Néé!" zei het kijkersdom, „niks an!" Eerste klap. Koortsachtig gedok- ter van de programmamakers voor de tweede, de derde aflevering. Maar het Amerikaanse publiek blééf „nee!" zeggen. Wat nu. Bonanza een ontijdige dood laten sterven? Dat nooit. Weer een paar andere facetten toevoegen: meer aandacht voor de gezellige ranch Pondorosa, tóch een vrouwelijk ele ment erin: Adam redt een mooie jonge ouw van haar belagers. Hé, daar keek het critische publiek toch van op. Bonanza mocht blijven, maar het kostte meer dan een jaar, het programma goed geaccepteerd was en nóg bijna een jaar eer het plotseling naar de top schoot en daar tot op de huidige dag bleef. ADAM DWARS Helaas. de tweede klap bleef niet uit. Na een jaar begon Robert Pernell, die Adam speelt, dwars te worden. Hij vond het geen leuk verhaal, hij wou wèg. NBC bepraatte hem met succes, nog een jaartje te blijven. Zelfs toen Bonanza van alle zorgen vrij wereldnaam kreeg, bleef „Adam' koppen. Jaar in jaar uit dreigde hij met weglopen en kort geleden heeft hij definitief zijn afscheid in het voor uitzicht gesteld. Zodra zijn jaarcon tract is afgelopen wil hij in een laatste programma op een avond in de rich ting van de ondergaande zon wegrij den met de jonge vrouw, die hij zes jaar geleden in een van de eerste af leveringen redde en die sindsdien nooit meer is komen opduiken. Neen, Robert Pernell heeft geen j plezier in Bonanza. Hij laat iedereen die het horen wil weten, dat hij het een domme situatie vindt dat hij als 36-jarige zoon net als zijn twee vol- broers door pa Ben als een kind wordt behandeld. Dat hij met het weglopen uit Bonanza een honorarium van een half miljoen dollar per jaar verspeelt, kan hem niets schelen. PA GELUKKIG Lome Green, die vóór „Bonanza" een totaal onbekende acteur was, denkt er heel anders over. Hij is ge lukkig in deze strip. Hij vereenzelvigt zich zelfs met de in Amerika zo be kende en beminde figuur van Ben („Pa") Cartwright: hij vergeet quasi 10.00 Teleac: Ongevallen I wel eens zÜn COWboypak uit te trek- ig 10.30 Teleac: Moderneken als hij na de opnamen gaat win- didactiek. 11.00-11.301 kelen (en dus dadelijk herkend en be- crtihriek16'VK 45H'Vonrstormd wordt!) en hij heeft zich zelfs Zaterdag geen Teleac-lessen i radio- en tv-redactie) BUSSUM In verband met de Pink stervakantie zullen de Teleac-lessen niet worden herhaald op zaterdag a.s. (zoals in de programmabladen staat aangekon digd) maar op de ochtend van zaterdag 12 juni a.s. tussen 10 en 11.30 uur. Hilversum I. 402 m. KRO: 19.00 10.10 Actualiteiten. 19.30 Platenprogramma voor de militairen. 20.20 Promens en zangsolisten: Operamuziek. 21. dracht. 21.30 Limburgs Symfonie-orkest jiopn): moderne muziek. 22.20 Actualiteiten lof grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog. 22.45 Amuse- hl.l zijn vrije weekends. Imentsmuziek (gr). 23.10 Londens Symfonie- Dan Blocker, de goedmoedige Hoss, 1 orkest: populair klassieke muziek .23.55-24.00 tilt niet zo zwaar aan de dingen als Robert Pernell. Hij laat zich doodkalm -redactie) ajs sUlIige, maar verwonderlijk krach tige baby behandelen, voert sentimen tele liefdesscènes op en zegt: „Ach, we geven het publiek iets wat ze graag Zo spreekt ook „Little Joe", Mike Landon, op Pondorosa de bevaderde ondeugende jongste die al naar meisjes durft te kijken, in het dagelijks leven zelf vader in een vrolijk gezin: „Mijn werk is ten slotte niet het eerste maar het tweede in mijn leven. Ik werk voor mijn gezin en ik hoop dat Bonanza nog heel lang doorgaat." Trouwens. de populariteit van Bonanza brengt ook op andere wijze goed geld in het laatje. De „Cart- wright's" worden nogal eens gevraagd ter opluistering van feestelijkheden en daarvoor worden handenvol duizend jes neergelegd. EN TOCH.... En tóch blijft Robert Pernell mok- m en bederft hij door zijn humeurig heid dikwijls de stemming bij de op namen. Hij weet wel, dat ook hij uit sluitend door Bonanza bekendheid heeft gekregen en dat het maar de vraag is, of er wel andere deuren voor hem open staan. Hij weet ook, dat met zijn heengaan Bonanza de kans loopt, te gaan wankelen en dat zijn drie medespelers daarvan nadeel kunnen ondervinden. Het kan Robert allemaal niet schelen. hij verdwijnt. Intussen is er al van allerlei bedacht om een waardige oplossing te vinden. Wellicht zal een neef van Hoss (van moederszijde dus) voorgoed bij de Cartwrights in huis komen om het kwartet weer vol te maken, en juist als hij er goed en wel is, verdwijnt Adam dan om te gaan trouwen. Mis schien ook wordt er nog een andere draai aan gegeven: er is nog niets vast besloten. Wij zullen het te zijner tijd wel zien, want de KRO heeft nog vele afleveringen mét Adam in petto. En zo kijkt ook Nederland graag en veel naar Bonanza. Misschien wel zon der zich te realiseren, dat verhaal na verhaal zoetelijk is, dat de Cartwrights altijd winnen en iedereen die liefderijk op Pondorosa wordt ondergebracht stilzwijgend bij de volgende aflevering weer verdwenen en vergeten is, dat „Pa" zijn volwassen zoons inderdaad als kinderen behandelt en. Ach, U weet het allemaal zelf wel. Maar de Cartwrights wordt nu een maal veel, zo niet alles vergeven. Een strijd verliezen of echte twist, dat al leen zouden de miljoenen kijkers in tientallen landen hen verwijten. VPRO: 18.00 Niei 19.00 Ronduit. Kunstkroniek. 2C.OO Nieuws. 20.05 T winti* jaar V< èk.'^CCO -cnigde Naties, lezing. 1.15 Chan- lles (opn). 30.45 Vrijzinnig kruid en Onkruid, lezing. VARA 21.00 Fill Ierland I. NTS: 19.00 Ni 19.01 Barend de Beer. VARA: 19.06 commentaar. 19.35 De Flintstones, kènfilm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 :i het nieuws. 20.45 Op de bodem van de hemel, gesprek over een nieuwe film. .10 Indrukken uit de Sowjet-Unle (dl. 1): Het uiterlijk beeld: Moskou en Wolgograd, 22.50-22.55 Journaal. derland n. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Station Petticoat: Opnieuw meneer edloe. TV-film. 20.25 De J. Henry Dunant aart weer, filmreportage. 21.30 Gevleugelde ronturen: De geschiedenis van de lucht- aart. 21.55-22.10 Attentie. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10. 19.00 Zandmannetje. ai Sluipm Hoe ontstond de crisis e tekent ze zich 1 Nederland. Frankrijk. Commentaar Gemini Four Er was wél veel kijkgeduld voor no dig om gistermiddag de lancering van de Gemini Titan Four met de twee Amerikaanse ruimtevaarders aan boord via het beeldscherm te volgen. Hoe wel Early Bird zich zo braaf gedroeg dat wij nu eigenlijk voor het eerst kon den spreken van „een transatlantische tv-reportage" omdat het beeld twee uur bleef, maakte de Amerikaanse tv niet al te veel werk van. i» SÏÏÏ-SSihSJf NTsrjeen kleine ranch die precies op Pon- In die twee uur kreeg Europa niet Joke in het verkeer. dorosa lijkt laten bouwen. Daar slijt I L'ee' tneer te zien dan een herhaling VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, VARA 8.45 uur gaat Jan Vrijman een en ander vertellen over zijn nieuwe film „Op de bodem van de hemel". 9.10 uur eerste deel'vari een filmtrits over de Sovjet Unie: een blik op Moskou en Wolgograd. 10.00 uur een nieuwe aflevering van de Dick Poweilserie „De oude man en de stad": de terugkeer van een „groot man" in zijn geboorteplaats blijkt niet zo'n succes te zijn Nederland 2. NCRV 8.01 uur heeft Kale van „Station Petticoat" weer een nieuw avon tuur te verstouwen. 8.25 uur een reportage van het hospitaalschip I. Henry Dunant. 9.30 uur tweede aflevering van de „geschiedenis, van de luchtvaart". VANAVOND TE HOREN Hilversum I. KRO 8.20 uur muziekprogramma met optreden van het Promenade-orkest en solisten in operafragmenten. 9.10 uur draagt Johan Fiolet een verhaal van Tolstoi voor en van 9.30 uur af is er weer symfonische en romantische muziek, afgewis seld door boekbespreking, epiloog en nieuws. Hilversum II. VPRO en VARA 8.15 uur gaan Janine en Nico Knapper chansons zingen. 9.00 uur ontspannipgsmuziek. 10.05 uur stereofonische uitzending van muziek door Paul Godwin en zijn salonorkest en 11.10 uur gevarieerde grammofoonplaatjes. :0.00 Journ. 20.25 De e. 21.55 Journ. 22.05 1 het bioscoopbedrijf in Groot Brlttannlë, Juitsland, Italië. Ca- morger I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klavecimbel-recital (gr): klas sieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Geestelijke 7.55 De kerk zijt gij. lezing. 8.00 gevarieerd programma. (8 30-8.40 Nieuws: 9.35 Waterstanden l12.00 Angelus. 12 03 Lichte muziek (opn). 12.24 Marktberich ten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlichting: 1 De familie Van Bui irkoor. 14.30 Voor de kleute je les. 15.00 Promenade-orkest: mentsmuzlek. 15.30 Signaal: documentatie en over jongt 7V-. TOCH.. fJ»ET20, VRIEWOELlAcL ...1 r-Toch is het zo!- 1830) Ongeveer in dezelfde tijd dat plaatste afgesneden toppen op plaatjes zonderen en noemde haar auxlne-a. Wildiers aantoonde, dat Eén gram hiervan ls voldoende rel Louis gelatine, sneed de gelatineplaatjes Pasteur als Justus von I.iebig met hun enige uren in stukken en plaatste deze miljard coleopthielen te doen groeien! groeiprneven juiste uitkomsten had- stukjes op de onthoofde coleopthielen Geen enkele chemische methode is a verplantjes. Het gevolg gevoelig coleopthielen den verkregen, deed Bottomley proe ven met eendenkroos, dat hij in hiervi zuivere minerale oplossingen bracht, even Elke groei bleef achterwege, maar vóór toen aan de oplossing een extract van was, plantenresten (turf) werd toegevoegd, bleek het eendenkroos welig te willen tieren. Bottomley onderstelde daarom, dat in de turf groeistoffen aanwezig waren, die hij auximonen noemde. Behalve vele anderen, werkten vooral ook F. W. Went en zijn school aan de auxine-groep. Een prachtig object voor de proeven was het z.g.n. gelatine getrokken zulke hoeveelheden mis gram aan te tonen. De hard begonnen te groeien als kiemplant ls dan ook veel gevoeliger de operatie. Waarmee bewezen dan elke chemische reactie. Van de bacterie kan overigens hetzelfde wor- in de den gezegd. Maar goed, behalve auxine-a, kon Kögl uit maïsolie een tweede stof verkrijgen, die hij auxlne-b noemde. En uit de schimmel Rhlzopns kwam een derde hetero-auxlne te voor schijn. Deze aaxine is de bèta-lndol- azijnzuur en heeft de „halve kracht" van auxtne-a en -b, dat sinds Kögl Nu was het nimmer meer geïsoleerd kon worden. Gespeur groeistoffen 1 de nog de kunst die groeistoffen uit de Daarom vooral Amerikaanse haver (avena), kortweg Avena-coleop- gelatine te krijgen. De Utrechtse onderzoekers sterke argumenten thiel genoemd. Het coieopthiel is een hoogleraar Kögl slaagde er in deze om het indolazljnzunr als de natuur- kegelvormig eindigend cilindertje, die haver-groelstof In handen te krijgen, lljke auxlne te beschouwen. en maar in zulke geringe hoeveelheden, Over het mechanisme van de auxi- de dat de scheikundige natuur daarvan newerking bestaat geen zekerheid. het eerste groene plantenblad groeitop (het vegetatiepunt) var plant omsluit. Die groeitop is belangrijkste, want wordt de afgesneden, dan staat de groei van coieopthiel stil. F. W. Went het niet kon worden vastgesteld. Maar top gelukkig bleek ook de menselijke het urine groeistoffen van Avena-groep te na, bevatten en Kögl wist deze stof af te Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden). „Het eten? Heb je het laten aanbranden?" riep tante Maartje maar Jesje was al weggerend naar de keuken. Toen ze de deur ervan openwierp slaakte :n gilletje van schrik bij het zien de grote wolken stoom. En een doordringende lucht liet er geen twijfel bestaan, dat er met het vlees iets in orde was. >ie draaide zenuwachtig de gasp •n griste dan eerst het deksel van de vleespan. „O. kijk eens!" kreet ze ontsteld. De runderlapjes waren bijna helemaal zwart geblakerd. „Die kun je wel weggooien. Jes", zei tante Maartje. ..Kom, laat me eens even naar de aardappelen en de groente kijken. Nu", ging ze verder, toen ze in de pannen Tante Maartje pakte de aaidappelpan beet en goot het water er boven het aanrecht uit. Hetzelfde deed ze met de bloemkoolpan. „Veel moois is het niet meer" lachte ze. „Maar ik kan het door elkaar stampen. Aangebrand is het niet. Alleen, hoe komen we aan jus? Heb 'e niet een patat halen wordt te laat", zei Jesje, zie het huilen nader dan het lachen stond „Dan missen we de bus „Gaan jullie nu maar aan tafel zitten", sprak tante Maartje. „dan zorg ik wel dat er iets eetbaars voor jullie komt." Ze zaten allemaal een beetje sip te kijken, maar vader Joppers sprak: „Kom zo belangrijk is het nu toch ook weer niet. kinderen. Alle begin is moeilijk en koken valt helemaal niet mee. Als teute Maartje niet was gekomen zou dit allemaal niet gebeurd zijn." „Ja, geef mij de schuld maar' lachte tante Maartje. „Kom, neem nog een lekker boterhammetje met bloemkoolpu- ree, Jes", grinnekte ze. „Dat eet je niet elke dag." tips. 18.50 Lichtbaken, lezing. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Ni ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Vi voorpagina. 7.30 Lichte grammofoonm 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuaiek. 8.20 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 8.30 Lichte grammofoonmu ziek. 9.10 Philharmoniaorkestseml-klassieke muziek (gr.). VPRO: 9.40 Geheel en al. lezing (V). 9.55 Samen uit: (II) praatje. VARA: 10.00 Loon naar werken, praatje. 10.10 Z.O. 135. gevarieerd programma. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenberlchten. 12.30 Actueel sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 12.20 Stereo: Lichte orkestmuziek en solisten 13.40 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.15 Radio jazzclub. 14.45 Vegetarisme nu en in de toekomst, lezing. 15.00 Operetteklanken (gr 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht ensemble. 16.25 Lichte grammo foonmuziek. 17.05 Stereo: Orgelkwartet. 17 30 27 jrVVVVVTVTVTWVTVTTTWVTVI Ho, ho, komt de smid tussenbeide. Van Bernt Vasse weten we niets, 't is alles vrouwen praat. Je deed beter het onkruid van je akker te halen, Jeep en pas maar op dat je ook niet gegrepen wordt bij het vervoeren van een boomstam. t Wordt een bewogen najaar in 't Horst Niet alleen de storm raast over de brink en breekt takken uit de bomen. Ook de meningen botsen tegen elkaar met zo'n geweld dat het aan de gezichten te zien is. Tabe's vrouw straalt van nieuwsgierigheid en praatlust. Iedere klant die in de smidse komt. hoort ze uit. De één kijkt zwart, omdat hij geen kwaad woord horen wil over Joryt Volmai of diens dochter en de ander, omdat hij nergens wat mee te maken wil hebben. Maar er zijn er ook die ergens een nijdig angeltje hebben Dat huis op de heuvel? Als 't er komt. zal 't :i I met geld van Bernt Vasse zijn. Natuurlijk door DIGNATE ROBBERTZ de journaals uitgezonden filmpjes over de voorbereidingen en een aankondigingsbordje. Pas in het laatste kwartier kwam de werkelijke actie van de lancering. De televisiecommentator Henk Teeuw wist er geen raad mee. hij ver taalde af en toe eens een regel van j het gepraat dat wél vrij goed te horen was en maakte bij tijd en wijle een opmerking, maar meer kon hij ook al niet beweren. Een vrij saai geheel dus. Via Hilversum II deed de radio het beterhier werd het wachten opge-de |ar,dschul da, Mensink zbu komen culd mel aardige mformaue en wat M betrappen. Op die manier wil hij toelichtend gepraat. Maar wp kregen ,f y d «J houden. Nog nooit zolang als óêtaehf ,n^etn™r hel hnlfn'werd "en" h« Bern, Vasse zo vaak lp 't Grobbenuus «W "'eI mecr ton i volgen, t Is zaak om op te passen. Jentje Borne heeft iedere dag veel te doen op 1 1 1 i de diele en het erf Tegen het eind van de week lUlSlllKtC WraaK doel ze inkoPen en komt ze bii Potten-Gijsje om een praatje te maken. 't Is een hele opstand in Dimitri Frenkel Frank mag in zijn j 't Horst, giechelt het ventje. Dries is er lelijk handen klappen, dat de AVRO-regis-ingevlogen en is het waar dat de landschut hem seur Walter van der Kamp zulk een een klap gaf toen hij met de mulder wilde goede rolbezetting voor zijn televisie- I vechten9 spel „De verschrikkelijke wraak van Jentje weet daar niet van; het maakt haar nog Frederik Nagtegaal" bij elkaar heeft i onrustiger dan ze al is. Ze heeft de helft van de gekregen. Deed de beschrijving van hei noge boete willen betalen, maar Dries weigerde spel onze verwachtingen al niet te hoog spannen, de opvoering viel beslist Guus Oster. Petra Laseur. en ook Joan Rem melts werden door deze nogal ma ger opgezette klucht, die het predikaat satire niet verdient, bepaald niet ge aspireerd tot enthousiast spel. De enigen die een paar leuke types neer-! zetten waren Rudi Falkenhagen als de chauffeur en Piel Kamerman als de melkboer. De als „verrassend" beloofde ont knoping van het geval bleek niet eens speelbaar te zijn. om van boeiend maar te zwijgen. We hebben van Frenkel Frank heel wat betere dingen gezien. Dit spel rook naar veelschrijverij en dat moge een u>anrschuunng zijn voor de volijverige auteur. het. 't Is wel bar, zo'n handvol geld. Niemand weet precies hoeveel het was. Als Potten-Gijsje ernaar gist, brandt het op haar tong, maar ze houdt he< binnen Welnee, zegt ze zo kalm als ze kan. Dries heeft niet met de mulder gevochten. Potten-Gijsje kijkt haar ongelovig aan. Weet ie 't niet of doe je maar zo. Jentje? 't Is niet waar. houdt ze boos vol en loopt weg. 't Is wel waar weet ze als ze thuiskomt. Dries heeft het verzwegen Alleen de dingen waar ze om kon lachen, heeft hij verteld. Op de diele is geen vrede meer. Lenter treitert zijn broer door ovei Martine Volmai te nraten en over haar vader die veel te goed is. Tot Dries met zijn vuist op de tafel slaat Hij krijgt dan tranen 111 zijn ogen en niet alleen van drift. Jentje kent hem goed genoeg om dat te weten. Als ze probeert om uit hem te krijgen wat hem kwelt weert hij haar af. Bemoei je er niet mee. moeder, ik zal zelf wel afrekenen. Nanna Volmar heeft nog nooit een kwaad woord over hem gezegd. Jentje tobt en ze denkt aan de vrouw van de landschut, die vroeger op ■ie diele een kopje koffie kwam drinken. Dat deed ze nog toen Martine al was weggebleven. Jentje schaamt zich als ze in het huis van de landschut komt. al is daarvoor geen reden. Nanna begroet haar vriendelijk, waarna ze vermoeid achterover in een grote stoel leunt Terwijl ze praten over de gewone kleine daagse dingen, strijkt ze nu en dan met haar dunne geelachtige vingers langs de rand van de tafel. Tentje wil er niet naar kijken, maar haar ogen worden ernaar toe getrokken. 't Zal een hele verandering zijn als Martine getrouwd is, zegt ze. Eigenlijk is ze gekomen om over Dries te praten, maar nu zit Volmar erbij, nog zwijgzamer dan voorheen Jentje voelt dat ze het warm krijgt. Hij kijkt haar aan of hij zeggen wil: wat kom je doen? Wil je nieuwtjes over mijn dochter horen? Met je kinderen kun je heel wat beleven, gaat ze zenuwachtig verder. Onze Dries heeft zijn boete betaald. Zou hij niet op de aanplant kunnen werken? Ze frommelt aan haar kleren. Hoe verkeerd om dat te vragen Heeft Dries niet gevloekt toen ze het woord aanplant noemde en gezegd dat hij honderdmaal liever wegloopt dan onder Volmar voor Bernt Vasse te werken? Werken op de aanplant? Joryt is verbaasd. Dat zal zo maar niet gaan. Dries heeft een kwade naam. Hij is er nu goed afgekomen, maar als hij zo doorgaat, vraagt hij om een paar dagen op water en brood. Jentje kijkt naar Nanna. Die zit zo stil of ze niet eens weet waarover ze het hebben. Haar ogen zijn wijd open als een verwijt. Van binnen in Jentje begint het te beven en omdat ze niet kan tegenspreken en bang is voor wat er nog gebeuren kan. wordt ze kwaad. Er is wel slechter volk in 't Horst dan onze Dries. Denk je dat het mooi is om mijn jongen te slaan? Je zult er wel een goede reden voor hebben om met de zwarte mulder samen te spannen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15