Krappe rotonde wordt klaverblad ruim Het was feest in Heerenveen TABLO Karwei van vier jaar Onderzoek op hoog niveau herkomst bloedsporen Lucht vervuiling belaagt uw huid! Whites leven hing aan gouden draad Gemini ten dele geslaagd Economie en Financiën Hoger winst KJCPL Leven werd duurdei .De ondergang' goedkoper 11 VRIJDAG 4 JUNI 1965 Aan eerste fase van Oudenrijn TOEKOMSTIGE VERANDERING VËHltEERSPLEIW OUDEWmjW beg onnen (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT Wie de laatste we ken over Oudenrijn, het drukste verkeersplein van Nederland, gere den is, zal het wel gemerkt hebben. Aan verschillende zijden zijn grond werkzaamheden aan de gang, die op een reusachtige metamorfose dui den. Dat klopt ook, want de veel te krap geworden rotonde gaat een ruim en ongelijkvlóers klaverblad worden, waardoor het zich van vier kanten kruisende verkeer beter kan worden afgewerkt. De voorzienin gen, welke op het gebied van de waterbeheersing getroffen moesten worden, werden begin dit jaar vol tooid. Het eerste grote bestek is on middellijk daarna aanbesteed en ge gund, wat betekent dat de eerste fase van een vier jaar durend kar wei is ingegaan. Toen door de sterke toeneming van het verkeer de noodzaak zich voordeed Oudenrijn ingrijpend te wijzigen, stond Rijkswaterstaat voor een zware taak. Het eerste uitgangspunt was dat de elkaar ontmoetende verkeersstromen niet, of nauwelijks gehinderd moch ten worden. Secundaire wegen zijn er nu eenmaal niet, of liggen zó ver uit de huurt dat het oponthoud en de chaos niet zouden zijn te overzien. Officier schakelt hoogleraren in Dirk B. blijft ontkennen ROTTERDAM De bloedsporen op de werkkleding van de 56-jarige bosarbeider Dirk B. behoren tot de zelfde groep (O) als die van de ver moorde 73-jarige grootgrondbezit ter James van Hoey Smith Rockanje. Deze ontdekking vindt de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, echter niet voldoende. Vele Nederlanders bezitten namelijk de bloedgroep O. Vandaar dat de officier een aantal Amsterdamse hoogleraren heeft ingeschakeld by Werkplan Het werkplan, dat uit de bus kwam, is even ingenieus als eenvoudig. Voor de bouw werden twee fasen opgesteld, waar. van er geen één het verkeer werkelijke hinder aandoet. Onder het oog van het autorijdend pulbliek gaat het kunstwerk van het klaverblad straks in een bouw put gestalte krijgen, een bouwput, die zestig meter lang en tachtig meter breed is, of wel een oppervlakte van een halve hectare beslaat. Fase nummer één, waar men thaws dius aan begonnen is, belhelst de uitvoering van alle werken, die buiten het thans bestaande verkeersplein gelegen zijn. Dit betekent onder meer dat er (reeds bij het klaverblad behorende) afzonderlijke rijibanen voor het rechtsafslaand verkeer Overwegend zonnig DE BILT. De veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling voltrek ken zich uiterst langzaam. Over mid den- en zuid-Europa trekt een uitge strekt storingsgebied dat afgelopen 24 uur in het Alpengebied en Italië plaatselijk veel regen bracht, langzaam naar het oosten, terwijl een nieuw de- pressiegebied op de Oceaan in omvang en betekenis toeneemt. De hoofdkern hiervan beweegt in de richting van IJsland, maar een frontensysteem er van nadert Ierland en veroorzaakt daar reeds weer enige regen. Beide drukstysternen zijn gescheiden door een langgerekte rug van hogelucht- druk, welke zich eveneens langzaam naar het oosten beweegt en zich mor gen ongeveer van Spanje over noord west-Frankrijk en onze omgeving zal uitstrekken naar het Oostzeegebied. Verwacht moet worden dat de passe rende rug van hoge luchtdruk zaterdag overwegend zonnig weer zal brengen, waarbij de temperaturen na een koude nacht tot hogere waarden zullen op lopen, met maximum temperaturen plaatselijk tot even boven 20 graden en nog weinig wind. ZON EN MAAN Zaterdag 5 juni: zon op 4.23, onder 20.54; maan op 10.36, onder 1.19 Zondag 6 juni: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 juni: 7.01 v.m.: 19.38 n. m. Strandverwachting Het wolkendek gaat langzaam oplos sen. Morgen meer zonnige perioden en een zwakke wind tussen noord en oost In de middag 14 a 15 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: meer zonnige perioden met een temperatuurstijging en een zwakke, meer zuidelijke wind. HET WEER IN EUROPA Rapporten heienmorgen zeven uur Kopenhagen 1 btsv' Londen h bcw. Frankfort München ZUrich Genève Locarno Wenen Belgrado Madrid M Mallorca windstil 21 Een kwnstwerk, een viaduct, is al verrezen boven de hoofdweg naar Den Bosch. Normaal Gedurende deze werkzaamheden blijft het verkeer normaal gebruik maken van het bestaande verkeersplein. Pas als er tijdelijke verbindingen voor het rechts afslaand verkeer tot stand zullen zlln gekomen, gaat de rotonde dicht. De voertuigen maken dan gebruik van een gelijkvloerse „ruit", waarop de afwer king dezelfde als die van het ogenblik is. Programma In en om de rotonlde, op dat ogenblik dé bouwput dus, worden achtereenvol gens de hierna genoemde werkzaamheden uitgevoerd: 1. Het opruimen van de verihar- diinigen van het oude plein met toe- leidendie wegvakken. 2. De bouw van het grote viaduct, het eigenlijke kunstwerk, waardoor de kruising van de beide doorgaande routes (west-oost en noord-zuid) om- gelijkvloers zal plaats vinden. 3. De aanleg van over en onder dit viaduct doorlopende wegen. Het klaverblad is hiermee gereed en kan, nadat de tijdelijke verbindingen tussen de rijbanen voor het rechtsafslaand verkeer weer verwijderd zijn, in gebruik worden genomen.. Weefvakken Ten aanzien van het zogenaamd weven van afslaand verkeer voorziet Rijkswater staat geen moeilijkheden, ook niet bij toeneming van de huidige verkeersinten siteit. De in Duitsland bestaande klaver bladen zijn in dit opzicht bestudeerd, waarbij men tot de conclusie is gekomen dat de weefvakken voldoende capaciteit hebben om het verkeer vlot te laten doorstromen. Het klaverblad is boven dien aanmerkelijk ruimer en moderner dan de meeste klaverbladen in het land van onze Oosterburen. Wel worden moeilijkheden verwacht ter plaatse van de invoeging van het afslaande verkeer op de hoofdrybanen. Indien het doorgaande verkeer van één der hoofdrichtingen de beschikbare ruimte zwaar belast, wordt het invoegen verkeer, afkomstig van de andere hoofdrichting, een probleem. Met geen enkele variant-oplossing zou dit echter vermeden kunnen worden. De lucht is vol met miljarden I microscopisch fijne vuildeeltjes die diep in de poriën van uw huid I dringen. Op het punt van poriën- reiniging schiet iedere toiletzeep te kort. Want zeep en hard water vormen kalkzeep. Kalkzeep die de huidporiën verstopt, het vuil vast houdt. Maar nu is er Du-Ny! Iets heel anders. Du-Ny vormt geen kalkzeep en reinigt diep in de poriën. Eindelijk kan Uw huid weer ademhalen. Eindelijk bent u werkelijk schoon. Zie het zelf: ook uw boorden en manchetten blijven langer schoon. Du-Ny is van het allergrootste belang voor elke vrouw, elke man, elk kind. Schenk uzelf weer zo'n gezonde, frisse, gave huid. Was u, baad u en douche met Du-Ny! Ook ideaal voor haar wassen! Grammof oonpl aat voor astmafonds UTRECHT Astma is nog steeds een volksziekte in ons land. Naar schat ting zes tot tien procent van de Ne derlandse bevolking lijdt eraan. Vooral het arbeidsverzuim ten gevolge van ast- Dit zei mr. J. Kramer, voorzitter van de stichting het Nederlands Astma Fonds gistermiddag in Utrecht naar aanleiding van het verschijnen van een grammo foonplaat waarvan de opbrengst voor het grootste deel is bestemd voor de astma- bestrijding. Aan de plaat is belangeloos meege werkt door de dirigent Arie Pronk, het Christelijk Residentie Mannenkoor, het gemengd koor „Deo Cantemus" en de organist Feiike Asma. De langspeelplaat kost tot 1 december 1965 slechts f 9,50. Vijf gulden daarvan zijn bestemd voor het astmafonds. Nadere inlichtingen over de plaat zijn verkrijg baar bij het Nederlands Astma Fonds. F. C. Dondersstraat 29, Utrecht. Tel. 030- 14754. HOUSTON (Texas) De gouden levenslijn waar Edward White aan vast zat toen hij „een luchtje ging scheppen" wordt met recht een „navelstreng" genoemd. Vanuit de ruimtecapsule (door insiders moe derschootgenoemd) werd White via deze lijn van alles voorzien wat hij nodig had, om in leven te blijven, terwijl hij met een snelheid van (Vervolg van pagina i) Terwijl White zijn enerverende ruimte wandeling maakte, werd in de centrale controle-toren in Houston nauwkeurig geregistreerd hoe de vlucht verliep. De arts Charles A Berry hield de hartslag van White in de gaten en na afloop van het uitstapje verklaarde hij, dat hij dik tevreden was: White had zich uitstekend gehouden. Moeilijkheden Doordal er moeilijkheden werden ondervonden met het sluiten van het luik van de cabine na de wandeling van White kon deze door hem gebruikte uit rustingsstukken niet „overboord gooien". De cockpit is nu enigszins vol. White kon alleen een vizier en een handschoen weggooien. Er hadden echter ook zuur- stoffiessen en andere apparaten in de ruimte moeten verdwijnen. Vandaag moesten beide astronauten proberen, zich te oriënteren op bekende punten als het schiereiland Florida. Zij moeten doen alsof zij terugkeren van een reis naar de maan. De mogelijkheid bestaat, dat president Johnson vandaag een gesprek met hen zal voeren. White heefit nogal onrustig geslapen. Ver moedelijk is hij nog opgewonden over zijn ruimtewandeling. McDivitt heeft het ook te pakken. Hij heeft slechts de helft gegeten van wat op zijn programma Intussen stromen de gelukwensen uit alle delen van de wereld binnen. Ook de Sowjetunie feliciteerde de Ameri kanen met hun opmerkelijke prestatie. Hoewel de vier dagen durende ruimte reis (62 omwentelingen) tot nu toe zeer geslaagd is, waren er bij de start van Gemini-4 nog wel enige moeilijkheden. Door een defect aan de lanceerinstallatie verhief de kolossale Titan-2-raket zich pas om kwart over vier gistermiddag van Kaap Kennedy in plaats van om drie uur. Terwijl de beide astronauten, die al om 13.20 uur in de cabine hadden plaats genomen, rustig wachtten werd in koortsachtig tempo geprobeerd het defect te verhelpen. Toen dit was gebeurd, werd het aftellen voortgezet. Drie minuten nada* de raket zich met donderend ge raas van de aarde had losgemaakt hoor de men McDivitt al melden, dat alles volgens plan verliep. Vele duizenden op de warme stranden bij Kaap Kennedy volgden de lancering en miljoenen an deren in Amerika en Europa zagen en hoorden via televisie (Early Bird) en radio hoe de raket omhoog stormde. Dc miljoenen kilometers lange reis was be gonnen. Een reis, die een nieuw ruim terecord zou brengen 28.000 kilometer ongeveer 216 km boven de aarde werd voortgetrok- e ruim acht meter lange fijn was met blinkend goud overtogen om de hitte te regelen en het nylon koel te houden. Met verbindingsstukken voor het ruim tekostuum meegerekend woog de lijn ruim 4.000 kilo In de „navelstreng" bevond zich een speciaal touw van ruim zeveneneen- halve meter, dat bestand was tegen een trekkracht van 450 kilo. Het ene einde daarvan was bevestigd aan de stoel van White, het andere aan een ring van zijn valschermtuig. Het touw was korter dan de hele lijn opdat het touw de gehele spanning zou opvan gen iniplaats van de navelstreng". Binnen de „navelstreng", die een mid dellijn van nog geen twee centimeter had, zaten ook twee elektrische gelei dingen, die waren verbonden met het op de borst van White bevestigde bio chemische .harnas". Hierdoor konden doktoren op de aarde en reisgenoot McDivitt elke hartslag en ele adem haling van White buiten de capsule beluisteren. Een communicatielijn in denavelstreng" maakte het mogelijk, dat White met McDivitt kon spreken en met de aarde kon spreken. White's zuurstofhjn paste in een spon ning op het instrumentenpaneel van het ruimtevaartuig. Deze was bovendien verbonden met de normale zuurstof toevoer. Het doel van deze dubbele toevoer was ervoor te zorgen, dat White, toen hij zich gereed maakte zijn uitstapje te beginnen, geen ogenblik zonder zuurstof zou zijn. Voorlopig geen dividend Tels AMSTERDAM De Koninklijke Java- China-Paketvaartlijraen N.V. heeft in 1964 de volle afschrijving verdiend. Het ploitatiesaldo beliep f 25,55 (vorig jaar 22,34) miljoen, interest f 3,05 (2,32) min, winst op schepen (f 0,82 min), tegen f 24,11 (22,25) min afschrijving op sche pen, overige afschrijving f 0,26 (0,41) min •n de winst f 4,2 (2,82) min. Voorgesteld vordit lil (8) pet divend. De vloot is ver meerderd met de Straat Fremanrtle bij P. Smit Jr. gebouwd en telt 34 schepen f 282.456 br.t of 324.755 dwt In Japan i in bestelling of aanbouw 4 schepen met 37.200 brt of 47.600 dwt. De bouw kan uit eigen middelen geschieden. Bouwvergunning voor een modern kan toor te Yokohama is nog niet verkregen. Het ladingvervoer nam toe, de vrachten werden meer lonend, het aandeel in het vervoer is in enkele gevallen verhoogd, doch concurrentie, vlagbevoorrechting en kosten namen toe. De nieuwe snelle F-sohepen hebben het vervoer tussen het Verre Oosten en Afrika versterkt en het rendement is gunstig. Om het bedrijf in stand te houden zijn diepte-investeringen noodzakelijk voor technisch volmaaktere en snellere, dus duurdere schepen, ter wijl men in Nederland belasting moet betalen over het grote verschil tussen afschrijving op kostprijs en op vervan gingswaarde. Afvaarten zijn begonnen van China en Hongkong naar Indone sische havens, een dienst is geopend tus- China en Oost-Afrika. Het aantal igiers in alle klassen nam toe en de passagetarieven zijn aangepast. Van de KP.M werden 18 schepen met 82. brt. of 104.349 dwt. gebruikt. Het v voer van het Verre Oosten naar de oost kust van Zuid-Amerika daalde, hoewel dat naar Argentinië toenam, door de be narde economische toestand en het vlag- onderscheid in Brazilië. De lange wacht tijden in dc Braziliaanse havens brach ten de regelmaat van de dienst in ge vaar. De toestand in de Australische ha vens ging achteruit door te weinig lig plaatsen, arbeiderstekort en vele stakin gen. De eerste helft van 1965 zal beter zijn dan een jaar tevoren, doch verder is de toekomst nog te onzeker. DEN HAAG Het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbei ders is in april duurder geworden. Het landelijk prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek is van midden maart tot midden april van 119 tot 122 gestegen (basis 1959/60 100). Dit is hoofdzakelijk veroorzaakt door stijging van de indices voor aardappelen, groente en fruit, vooral voor groente. Ook een jaar tevoren steeg de index door de zelfde oorzaak. De enige oppositiepartij in Dahomey (Afrika), het RIN. is verboden. De partij zou betrokken zijn geweest bij een cente samenzwering tegen de regering. Een Sunil was-team zorgde voor een verrassing bij mevrouw W. de Jong, Pres. Kennedy laan 16, Heerenveen. Mevrouw de Jong is een huisvrouw die haar vak verstaat en die hoge eisen aan haar was stelt Maar dit werd een waar witte-was- feest! Mevrouw de Jong zag duide lijk het verschil, nog nooit was haar was zó wit. Neem zèf ook deze wasproef. Sunil met ultra-waswer- king geeft het hoogste wit L. E. Tels en Co. meldt dat in 1964 de winst van f 171.600 gedaald is tot f120.200, doch dat er in 1963 een bij zondere bate was van f 101.200. Het di vidend wordt overgeslagen en de i ve diverse belangen verhoogd tot f550.000 tegenover f2.28 miljoen boek waarde investeringen in Kongo en In donesië. De bedoeling is de reserve te verhogen tot de fl miljoen boekwaar de van vermogen in Indonesië om dit geheel af te schrijven en tevens de boekwaarde van het belang in Kongo aan de werkelijkheid aan te passen. De goederenwinst beliep f 972.500 (vorig jaar 961.800) tegen f884.900 (911.800) kosten. Het aandelenkapitaal bleef f 3 miljoen; grotendeels in handen Hagemeyer en Co. De schadevordering op Indonesië bedraagt f5.43 miljoen zonder tene. De zaken nemen in 1965 Nederland en Maleisië toe en men verwacht beter resultaat Bijna 10.000 huizen in april klaar DEN HAAG In april zijn er 9652 woningen gereed gekomen. Dat zijn 1540 meer dan in april 1964. In de eerste vier maanden van 1965 kwamen er 32.735 woningen gereed te gen 26.212 in de eerste vier maanden het vorig jaar. Staatsdrukkerij onderzoekt: DEN HAAG, De Staatsdrukkerij onderzoekt de mogelijkheid tiz.t- een eenvoudiger en daardoor goedkoper herdruk te doen verschijnen van het boek „De ondergang" van prof. dr. J. Presser. Dit heeft minister Vrolijk (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) gedeeld in antwoord op schriftelijke gen van het Tweede Kamerlid Burggraaf (psp). Vrijwel direct na de tweede druk die zeer snel was uitverkocht, is derde druk in een veel groter oplaag tegen dezelfde prijs verschenen. Deze prijs is zo laag mogelijk gesteld. Een verdere verlaging is i.v.m. de geldende distibutieregels in de boekhandel niet mogelijk, aldus de minister. Verzekerm gsvorm met klimmende bedragen AMSTERDAM. Vijfendertig verzeke ringsmaatschappijen zijn met ingang van 1 juni bereid arbeidsongeschiktheids verzekeringen te accepteren met een jaarlijks ook na ingetreden invalidi teit met 3 procent klimmende verze kerde jaarrente. Het gaat vooral om de stijging van kosten van levensonderhoud, o.a. als gevolg van toenemende welvaart. Raadsleden Doetinchem boos V erantwoording gevraagd van wethouder DOETINCHEM Een uitvinding op het gebied van buisverbindingen door de werkmeester van de ge meentelijke werkplaats voor min- dervaliden „De Korenbloem", de heer W. F. Hendriks, heeft voor wethouder C. van der Grijn, de leer meester van H., een nasleep gekre gen. Vier raadsleden hebben name lijk B. en W. schriftelijke vragen ge steld, waarin zij wethouder v. d. G. verwijten, de gezagsverhoudingen in de gemeente ernstig te hebben ver stoord. De uitvinding heeft volgens de raads leden niets met het beroep van de heer Van der G. te maken. Toch heeft hij, zeggen zij, financiële belangen in de ex ploitatie van de vinding. Dit heeft aan leiding gegeven tot talrijke geruchten. Volgens adressanten zou de wethouder financieel voordeel hebben van een pro- dukt dat in de gemeentelijke werkplaats wordt vervaardigd. De eigenaars van de vinding hebben besloten, een N.V. op te richten en de fabricage elders onder te brengen. Dit zou nadelig zijn voor de exploitatie van „De Korenbloem" omdat voor het produceren van deze buisverbindingen 'n omgerekend uurloon werd betaald, dat het vijf- en zesvoudige bedroeg van het geen andere werkzaamheden opleveren. een onderzoek-op-hoog-niveau naar de herkomst van de bloedsporen. Dirk B. is nu al vele malen door de officier van justitie en door de rechter commissaris, mr. J. Meusring, verhoord. Hij blijft ontkennen, iets met de dood de heer Van Hoey te maken te heb ben. Hij zou vandaag voor de raadkamer worden geleid. Gisteren zochten twintig genie-mili tairen en politiemannen in het bos rond het landgoed „Strijpemonde" in Rockan je naar het wapen, waarmee de daad werd gepleegd. Waarschijnlijk is dit de laatste speuractie naar het mes geweest Nu men na een week zoeken nog niets heeft kunnen vinden, wordt de moge lijkheid op succes vrijwel uitgesloten ge acht. Volgens de politie is het vrij een voudig, het wapen in de bossen rond „Strijpemonde" spoorloos te laten ver dwijnen. Jaar celstraf voor ex-rector HAARLEM Wegens meermalen ge pleegde oplichting heeft de rechtbank de 52-jarige vroegere rector van het stedelijk gymnasium, dr. K. H. (52) ver oordeeld tot een jaar met aftrek. Hij had in totaal tenminste f 24.000 van kennissen geleend zogenaamd om een collega uit zijn financiële moeilijk heden te helpen. Dr. H. heeft zijn schul den inmiddels ingelost, o.m. door zijn kostbare boekenschat te verkopen. Ook in Amsterdam gefluorideerd water DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft de gemeente Am sterdam vergunning verleend voor fluo ridering van het door de gemeentewa terleidingen geproduceerde water. 'n nieuwe telg uit 'n fier geslacht! 20 STUKS 1.60 licht en geurig RITMEESTER Kinderbijslag met 5 et. omhoog (Vervolg van pagina 1) De raad heefit evenwel gekozen voor ■;n verhogimtg van 5 cent voor het tweede tot en met het zevende kind en van 25 voor het achtste en volgende kinderen, al wordt daardoor vanaf het achtste kind een nieuwe groep met ho gere kinderbijslagen gevormd. De ge leidelijke toeneming van de kinderbij slagen wordt er echter niet door aan getast. maar er slee hits door verfijnd, aldus de S.E.R. in zijn advies aan de regering. De kosten van deze verhoging zouden iar schatting ongeveer f34 miljoen be dragen, die gedekt zou kunnen worden door een premieverhoging van 0,11 pro cent. De andere mogelijkheden zouden evt. het volgende vergen: a. f37 mil joen (0,12 procent): b. f56 miljoen (0.18 pet.) en c. f34 miljoen (0,11 pet.). Geen regel In zijn advies heeft de S.Eit. zijn (al eerder ingenomen) standpunit gehand haafd, dat een belastingverlaging in het algemeen geen aanleiding kan vormen om tot een verhoging van de kinderbij slagen over te gaan. De komende ver hoging moet dan ook als een incidentele beslissing worden aangemerkt, waarmee wiet beoogd wordt een precedent te scheppens die een wijziging van de grond, slagen van liet kinderbijslagbeledd zou kunnen inhouden. Met andere woorden: compenserende verhoging als nu 1 de deur staat mag volgens de S.E.R. geen regel worden, een standpunt waarmee minister Veldkamp het eens is Niettemin heeft de raad in zijn bere keningen ook hot tweede deel van de voorgenomen belastingverlaging vercal- culeend. De reden daarvan is echter dait een compenserende verhoging van de kinderbijslagen, gegeven het verloop van de toeneming van het beschikbare in komen tengevolge van de eerste tranche der belastingverlaging, niet te constru eren bleek te zijn. Bij deze eerste fase nl. zal de verhoging van de belasting vrije voet volledig worden doorgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11