Politici bezorgd over winst Boerenpartij Convair F-111: omstreden en duur gevechtsvliegtuig Uitslagen in de grootste gemeenten DRugabell Vleugelhelften zijn verstelbaar Periode van beproeving is begonnen Vissterfte door bespuiting in O.-Flevoland H.C. Feenstra bij afscheid: gouden medaille O.N. ram Extreem natte lente was ook te somber Herinnering aan jaren dertig ROTTERDAM SCHIEDAM MAASSLUIS VLAARDINGEN RIDDERKERK CAPELLE A. D. IJSSEL 7 DONDERDAG 3 JUNI 1965 GASCONVECTOR U0 De nieuwe Convair F-111, die on langs aan zijn beproevingsperiode is begonnen, wordt waarschijnlijk het kostbaarste, maar zeker het felst om streden gevechtsvliegtuig dat ooit in Amerika ontwikkeld is. Een opmer kelijke eigenschap van dit toestel is de verstelbare vleugel. Het aantal te produceren machines zal zeker de tweeduizend benaderen. Daarmee zal dit type dan tot een van de meest gebouwde vliegtuigen van na de oor log behoren. Volgens de oorspronkelijke opzet zou een toestel worden ontwikkeld dat door luchtmacht en marine, zonder belang rijke wijzigingen, zou kunnen worden gebruikt. Daarna ontspon zich een felle strijd tussen beide partijen, waaraan McNamara in het najaar van 1962 als minister van defensie door het for ceren van een beslissing een einde moest maken. Volgens beide partijen werd het minst acceptable ontwerp ge kozen en gebouwd, waardoor de beslis- sing nog dagelijks wordt aangevochten. Van de verschillende ingezonden ont werpen koos de minister de Convair F-111. Twee straalmotoren geven het toestel de relatief hoge snelheid 3000 km per uur. Oud principe Reeds vele Jaren werkt men ln Ame rika en Engeland aan het principe van de verstelbare vleugel, dat uit 1911 stamt. Veertig jaar later werden de proeven weer ter hand genomen, maar nog nim mer op grote schaal toegepast. Daardoor is de F-111 het eerste produktietoestel ter wereld met een verstelbare vleugel. Ver- stelbaar wil zeggen dat de vlieger tijdens de vlucht het vleugeloppervlak in 30 seconden kan vergroten: van een pijlstand van 72 graden in nagenoeg een spreid- stand van 16 graden. De pijlstand graden zal bij de start worden gebruikt om het toestel supersonisch te laten klim men en vliegen. De machine leent zich in de spreidstand uitstekend voor lange- afstands- en patrouille vluchten bij een subsone snelheid. Bij operaties als lucht verdedigingsjager op een hoogte van meer dan 18 kilometer vliegt de F-111 met de vleugels half naar achteren en is dan zeer snel en wendbaar. In deze vorm kan hij ook met succes aanvallen op grond doelen uitvoeren. In tegenstelling tot onze huidige Rustig weer DE BILT. Op de flank van een rug van hoge barometerstanden boven de Britse eilanden voerden noordelijke winden koude lucht, waarin plaatse lijk wat motregen voorkwam, ons land binnen. De rug van hogeluchtdruk verplaatst langzaam verder naar het zuidoosten en zal zich morgen van Engeland over ons land uitstrekken naar Duitsland. De aanvoer van kou de lucht houdt dan op en de tempera turen zullen zich weer in stijgende lijn gaan bewegen, waarbij de bewolking in de loop van de dag minder zal worden. Op de oceaan breiden nieuwe storinasgebieden zich langzaam verder naar het oosten uit. maar de invloed ervan zal zich morgen nog niet verder uitbreiden dan tot Ierland en Schot land. ZON EN MAAN Vrijdag 4 juni: zon op 4.24, onder 20.53; HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 juni: 6.07 v.m.; 18.39 n.m. Strandverwachting Voor het strandweer blijft de luchtdruk verdeling nog ongunstig, waardoor de noordwestenwind hardnekkig is. Morgen zonnige perioden en ook enkele wolken velden. Matige en te koele wind tussen west en noordwest. In de middag 13 tot 15 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: nog te koel door matige zeewind. vliegtuigen is deze Convairmachine dus voor liet uitvoeren van zijn op dracht niet gebonden aan zijn snelheid. Daardoor is het mogelijk geworden de F-111 verschillende taken op te dra gen, die nu door afzonderlijke machi nes worden uitgevoerd. Een ander pluspunt is, dat de machine alle soor ten conventionele en nucleaire wapens kan meevoeren, inclusief raketten en geleide projectielen. Dit assortiment van mogelijkheden heeft het voordeel dat de hoge ontwikkelingskosten van het basisontwerp over een groter tal machines kan worden omgeslagen, zodat de stukprijs relatief laag wordt. Desondanks is de stukprijs van de eer ste 431 machines, zonder motoren, nog altijd 39 miljoen en dat is minstens het zesvoudige van de Starfighter van de luchtmacht. Ondanks kostbaarheid van de F-111 willen de Amerikanen er in de loop jaren 1350 voor de luchtmacht en voor de marine laten vervaardigen. Daar naast heeft Australië een voorlopige order voor 24 stuks geplaatst en de Britten optie, ter vervanging van hun eigen TSR-2 waarvan de ontwikkeling uit economische overwegingen is stopgezet Andere landen die tot de serieuze gega digden mogen worden gerekend zijn Canada en West-Duitsland. De F-111 is voorzien van de meest moderne apparatuur, wat hem tot een elektronisch wonder maakt. Behalve de ruim 10.000 personeelsleden van Convair zijn er bij de produktie van deze machine vijftien grote subcon tractors en 12.000 leveranciers, ver deeld over 45 staten, ingeschakeld. Het nadeel van de apparatuur is spe ciaal voor het uitvoeren van landingen op vliegkampschepen dat het toestel enorm zwaar is geworden. De F-111 weegt namelijk evenveel als twee vol geladen passagiersvliegtuigen van het tvpe-Dakota. Een ander markant punt van het toestel dat het zonder bij te tanken de Atlan tische Oceaan in één ruk kan oversteken elk punt ter wereld binnen één dag kan bereiken. Daarnaast heeft men veel aandacht aan de veiligheid van de twee bemanningsleden besteed, die zich in noodgevallen met een capsule in veilig heid kunnen stellen. Als de nood aan de man komt, zullen zij zich met cockpit- n de rest van het vliegtuig kun nen losmaken. Na enige tijd ontplooit zich de parachute, die de capsule afremt stabiliseert. Veilig opgesloten ii cabine zullen de twee bemanningsleden de apparatuur in werking stellen, die hun opsporing vergemakkelijkt De onderkant orzien van schokbrekers om de stoot bij de landing op te vangen. Een landing het water levert ook geen enkel be- aar op. By de ontwikkeling van dil iuwe ontsnappingssysteem heeft mer veel profijt gehad van de ervaringen op gedaan bij de ontwikkeling van de Mer cury- en Gemini-capsules. Zonder twijfel zullen we in de komende jaren nog veel horen en zien van deze opzienbarende Convair F-111. die een belangrijke plaats op de vliegtuigwereldmarkt zal DEN HAAG Mevrouw Gerda Brautigam, socialistisch lid van de Tweede Kamer, vraagt de minister van landbouw en visserij, of het waar Is, dat een aanzienlijke vissterfte is veroorzaakt in Oostelijk Flevoland door een bestrijdingsmiddel waarmee koolzaad is bespoten. Indien dit zo is, wenst mevr. Brauti gam te weten, wat de minister denkt te gaan doen. Dit, aldus het Kamerlid, me de in verband met de bestrijdingsmid delenwet, waarin iedereen verplicht wordt ten aanzien van bestrijdingsmid delen een zodanige zorgvuldigheid ir acht te nemen, dat geen gevaar ontstaat voor mens of dier. Personalia t Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. B. M. Rijken, referen daris ter secretarie te Eindhoven. De verstelbaarheid van de vleugel- helften komt op deze foto's duide lijk aan het licht. tV f Speel op de stoep. Uk/65-speldjes a lOct.bij: levensmiddelen-bedrijven (Van onze weerkundige mede werker) MET de klimatelogische zomer berekend over de volle maan den juni, juli en augustus, mag de start van de zomer (vrij zonnig) niet slecht worden genoemd, maar door aanvoer van noordzeelucht, vooral in de kustprovincies, wel te koel. De juist achter ons liggende lente is bijzonder geweest. De temperatuur bleef te laag en het te kort aan uren zon bedroeg voor De Bilt ruim 60 uren maar de grootste afwijking was de regenval. Uit voorlopige regencijfers die wij uit alle delen van het land mochten ont vangen kan worden opgemaakt dat het landgemiddelde sinds 1850 in het voor- Jaar (record was 221 mm) niet zo hoog is geweest en ongeveer 220 mm zal bedragen. Op enkele plaatsen in Zuid- Limburg, Twenthe, De Veluwe en in Drenthe kwam het voorjaar. Boven de 300 mm neerslag. Normaal valt er in de drie voorjaars- maanden in onze omgeving 135 mm, maar ook in deze streek was de lente veel te nat zoals uit de regencijfers (over genoemde drie maanden) blijkt: I Den Haag 223, Leiden 191, Noordwij- kerhout 188, Ypenburg 235, Koudekerk Rijnmondraad en nationale politiek (Van onze kunstredactie.) DEN HAAG De hoofdbesturen van de acht zangersbonden, die ons land rijk Is, alsook van de overkoepelende Fede ratie waren gisteravond aanwezig by het afscheid van de heer H. C. Feenstra. Al len wilden hem ank brengen voor zijn vele en belangrijke werkzaamheden op het gebied van de organisatie en Je sti mulering van de koorzang. Want de heer Feenstra heeft een centrale rol gespeeld in deze tak van de amateuristische mu ziekbeoefening en hü Is een van degenen geweest, die voor de huidige structuur de basis hebben gelegd. De heer B. P. Wagemams van het mi nisterie van Cultuui vertelde in zijn hul- diigimgsreJe over al deze activiteiten: hoe die heer Feenstra bestuurslid wend van de Kon. bond van chr. zang- en orato riumverenigingen, hoe hij in deze functie de bibliotheek en de uitgeverij beheerde, die BUMA-aangelegenheden behartigde, etc. (Men sprak zelfs over „de bond van Feenstra"), hoe hij een van de initiatief nemers werd tot de samenbundeling, waandioor de Federatie van Ned. zangers- boniden ontstond, en hóe -lij im zijn func tie van penningmeester der federatie de subsidies /an rijk en gemeente voor de koren behartigde. Hij steunde krachtig de feeratie-cursiussen voor koordirigen- :n de koorcursussen voor de jonge zangers, hij gaf adviezen in tal van kooraangelegenheden, enz. enz. Een verbijsterende activiteit! Daar om is dit een „vreugdevol en voldoe ning gevend afscheid" en ie heer Wagemans kon meedelen, dat uit dank waardering voor dit alles aan de heer Feenstra de gouden ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau was toege kend. De heer Wagemans speldde hem daarop de versierselen op de revers. Vele sprekers voerden nog het woord: de -heer Branie namens de Kon. bond van chr. zang- oratoriumverenigingen (de heer Feenstra heeft geschiedenis gemaakt in de bond')de heer Janmaat namei Federatie van Ned. zangersbonden („de werkzaamheden van de heer Feenstra wonden nu door drie man gedaan" heren Van Kuyk en Smits name: Kon. bond van zang- en oraitordiumvereni- giingen, de heer Kuiffl namens de Arbei- derszangvereruigtogen (de heer Feenstra heeft belangrijk sociaal werk verricht en doet diit nog steeds), de heer Misset na mens het Kon. zangersverbond en de Fe deratie van zangersbonden in Noordhol land (de heer Feenstra was onze eerste adviseur) er» de heer Bloemsma nao de Geheelonthouders zangverenigingen (de heer Feenstra ontzag steeds <^e belan gen van de kleine koortjes). Vele env- ioppen met inhoud werden aangedragen de neer Feenstra mag zijn eigen ge schenk kiezen! DEN HAAG „Het resultaat van het gezamenlijk optreden van ARP en CHU in dit gebied vind ik niet om over naar huis te schrijven. Maar anderzijds stelt de uitkomst mij ook weer niet teleur als ik let op de zeer ongunstige omstandighe den waaronder deze eenheidslijst moest opereren". Dit commentaar op de uitslag van de Rijnmondverkiezingen gaf ons gister avond de voorzitter van de a.r. Twee de-Kamerfractie, de heer B. Roolvink. Zijn collega van de CHU, mr. H. K. J. Beernink, achtte het niet op zijn weg te liggen commentaar te verstrekken. Met de „zeer ongunstige omstandig heden" doelde de heer Roolvink op het uiteengaan van de twee grote protes tantse partijen bij de kabinetsformatie. Deze situatie in aanmerking genomen. hij niet eens zo ontevreden met het resultaat van het samengaan van ARP CHU m de Rijnmond. Het protestant se kiezerskorps is naar zijn mening sta biel gebleken. Hij betreurde het echter wel, dat van de kant van de CHU geen enkele stimu lans is uitgegaan om op de gecombineer de lijst te stemmen. Dit in tegenstelling tot de ARP, die maandagavond haar t.v.- zendtijd voor deze zaak beschikbaar heeft gesteld. „Ik had graag gezien," aldus de heer Roolvink, „dat de CHU positiever op deze combinatie had gereageerd". RTV-beleid Opmerkelijk noemde hü het verlies m de VVD. Hy zag daarin een goedkeu, ring - althans geen afkeuring - door de huidige regeringspartijen voor gestane radio- en t.v.-beleld. „Ik meen dit te kunnen zeggen, omdat de liberalen zelf het omroepvraagstuk mede als inzet van deze verkiezingen zagen". Met uitzondering van de winst van sommige splinterpartijen vond de heer Roolvink niet dat er spectaculaire ver schuivingen hebben plaatsgevonden. De PvcjA heeft nog niet het hoge niveau van vrobgere stembusuitslagen bereikt. De PSP is duidelijk over haar hoogtepunt heen. De KVP is iets teruggelopen is ook de belangrijkste oorzaak van het verlies van de christen-democratische groepering als geheel. Verontrustend De belangrijke winst van de Boe renpartij vond de heer Roolvink „zon der meer verontrustend". Hij sprak van een „belediging van het Neder landse volk", dat net het vierde lus trum van z'n bevrijding heeft gevierd en nu een aantal kiezers ziet stemmen op een partij, die door haar propagan da de vrijheid tot een aanfluiting heeft gemaakt. De bekroning van de nega tieve politiek van de heer Koekoek c.s. roept herinneringen op aan het succes van de NSB in de jaren dertig". (Van onze parlementsredactie) P.v.d.A. tevreden „WU zijn wel de party, die de meeste reden heeft om tevreden te zUn." Aldus zei drs. Nederhorst, de fractieleider van de PvdA ln de Tweede Kamer. Daaren tegen Is er voor de WD, zo ging hy ver der, reden om zich teleurgesteld te voe len. Wat ond-minister Witteveen had be doeld als een schot voor de boeg, biykt klein plofje achter de boeg te zyn geweest. De groei van heit stemmenaantal, dat op de Boerenpartij is uitgebracht, noem de dra Nederhorst „een naar verschijn sel", diait de grootste «Damde chit verdient amdiait d'iit „destructieve groepje" zich lijkt te ontwikkelen tot een echte Pouja- ötsüische beweging. Het feit. dat de CPN winst heeft ge boekt, vertelaarde de socialistische frac tieleider uit de omstandigheid, dart de Sowjetotnie zich wat minder agressief ge draagt Het verlies, dat ARP en CHU hebben geleden, was hem meegevallen, omdat hy er van uit was gegaan, da', noch de uit gesproken voorstanders van de nieuwe regeringscombinatie noch de uitgespro ken tegenstanders hun stem op lyst 4 zonden uitbrengen. Daartegenover staan kennelijk een aantal mensen en daar door ls het verlies beperkt gebleven die juist door het aamengaan van AR en CH zyn aangetrokken. rustend, tenzij vast zou komen te staan, diait ook jonge kiezers hum stern op de poutrtdelke vrienden van ooer Koekoek hebben uitgebracht De opvatting van velen, dat de PvdA te veel verburgerlijkt is, de houding van Rusland en het sprekenstalenit van Mar cus Bakker noemde hij. als factoren, die de communisten winst hebben opgele- Begrijpelijk De voorzitter van de KaflhoJieke Volks partij, mr. P. J. M. Aalberse, vericlaaide tegenover ons, dat hij „helemaal met tevreden" was. In 1963 was de uitslag voor de KVP in Rottendam boven wachtóngen gunstig zodat de klein? te ruggang vein thans heei begrijpelijk is. Het meest opvallende verschijnsel vond mr. Aalberse hert verhe6 van de WD. De liberalen hebben hoog spel gespeeld tn die stenige verwachting, dat zij winst zou den boeken, maar de vlieger is n-iet op gegaan. De KVP-voorletter kon zich goed vooratellen, dat de socialisten tevreden zyn, maar, zo voegde hy er aan toe, er ii voor hen toch slechts spraflce van eer licht herstel. Beschouwt men de Rijn- mondrverkiezing als een uitspraak over de landspoli-tiek, dan taan men niet zeg gen, dat de nieuwe regerimgscombinatie rs veroordeeld. Mr. Aalberse was het geheel eens met dns. Nederhorst, dat dc groei van de Boerenpartij-aanhang een naar verschijn sel is. Dit verschijnsel is nog nilet veront- Toxopeus De beer Toxopeus, die als minister van binnenlandse zaken wel het grootste aan deel had in de verdediging van het wets ontwerp Rijnmond, betreurt de achter uitgang van de WD uiteraard. „Ik had het niet verwacht, aan de eerste uitsla gen was het niet te merken." De kleine vooruitgang van de PvdA verbaasde hem niet. En de dalingen, dde de AR. CHU en KVP te zien gaven, vond mr. Toxo peus niet groot genoeg „oan er van on dersteboven te zyn". De grote winnaars zijn de CPN en de Boerenpartij. Hieruit blijkt een zekere onlust bij de kiezers. Deze katoinCsfor- matie heeft de onduidelijkheid in de poli tieke verhoudingen vergroot. De PvdA is nog niet lang genoeg aan de regering, maar klappen voor de socialisten zullen zeker komen, zo verwacht mr. Toxopeus, „wanneer zij wait meer daden hebben Ia- ten zien dan er nu woonden zijn ge- „De AR en de KVP hebben het voor hun kiezers niet gemakkeiyk gemaakt", zei de ex-mlnister. „Hun manoeuvres hebben byv. er ook toe geleld dat de ex treme partyen nn winst hebben geboekt. Vele kiezen nebben gemeend ,41a maar eens wat anders" te moeten stemmen, zy hebben zich tot Boerenparty en CPN ge wend. Waarom niet tot de WD? Lijsttrekkers Op de uitslag voor de. Boerenpartij na wefcnég spectaculair Dirt was het commen taar van vrijwel alle lijsttrekkers. Do Rotterdamse wethouder mr. H. Bavinck, (Fnot-Chr. groep): „Er is traditioneel gestemd, er zijn bitter weindg verschillen aan de dag getreden." Mr. Baivinck schreef de winst voor do Boerenpartij toe „aan een zich afzetten im de kleinere gemeenten tegen Rotter dam". Tal van boeren bevreesd voor een nog grotere uitbreiding van de Maas stad hebben htm heil gezocht by de party van Koekoek. Hoewel net GPV geen zetel ln de wacht heeft kunnen slepen, was de heer H. L. H. van Ba ara toch tevreden over de stemmenwinst. Hy vermoedde, dait een vrij groot aantal ontevreden aanhangers van de ARP was overgestapt naar het GPV. Hieronder de uitslagen van de verkiezingen voor de Rijn mondraad in de zes gemeenten in deze agglomeratie met meer dan 15.000 inwoners. De vergelijkende cijfers betreffen de verkiezingen van 1962 (Prov. Staten) en 1963 (Tweede Kamer). 1965 1962 P.v.d.A. A.R. en C.H.U. K.V.P V.V.D. P.S.P. C.P.N. S.G.P. Boerenpartij G.P.V. Ov. lijsten 179.492 55.257 52.528 40.887 18.023 22.622 8.217 7.144 2.579 186423 60921 61197 45534 20637 16556 8590 3734 2021 4758 193891 58436 56295 44829 19207 16958 9014 P.v.d.A. A.R. en C.H.U. K.V.P. V.V.D. P.S.P. C.P.N. S.G.P. .Boerenpartij G.P.V. Ov. lijsten 17.024 6.528 10.320 3.649 1.507 2.169 681 642 17533 7092 11439 3674 1665 1506 10826 3534 1442 1504 P.v.d.A. A.R. en C.H.U K.V.P. V.VD. P.S.P. C.P.N S.G.P. Boerenpartij G.P.V. Ov. lijsten 1965 1962 P.v.d.A A.R. en C.H.U. K.V.P. V.V.D. P.S.P. C.P N. S.G.P. Boerenpaii j G.P.V. Ov. lysten 40.9 27.6 11.2 14.882 9.783 4.236 3.323 1.553 1.039 1.300 14478 10433 4504 3710 1584 611 1342 14897 10071 4074 3658 1549 577 1247 P.v.d.A. A.R. en C.H.U. K.V.P. V.V.D. PSP. C.P.N. S.G.P. Boerenparli; G.P.V. Ov. lysten in '63 en '62) P.v.dA. A.R. en C.H.U. K.V.P. V.V.D. P.S.P. C.P.N. S.G.P. Boerenparty G.P.V. Ov. lijsten

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7