Sunkist supralux O Rijksuitgaven f 996 min hoger dan was voorzien Voorzichtig met groene haring ALSJEBLIEFT OOK AAN EUROPA DENKENr album sigaren Kans herleving conflict wordt steeds kleiner Geen neger- astronaut Amerikanen beschieten de Vietcong Gemopper over Early Bird Niet verder springen dan polsstok toelaat Foute handelspolitiek in Brussel en Den Haai» Ta een hij DONDERDAG 3 JUNI 1965 Nota van Vondeling aan Tweede Kamer Tekort loopt op met 150 milj. gld. voorinschrijfrekeningen. Het verschil, dat ongeveer 350 min. bedraagt, moet op de open kapitaalmarkt wor den geleend. In september 1964 werd dit op 200 min. berekend. DEN HAAG De uitgaven van het Rijk in 1965 moeten volgens ramingen van 1 mei jl. 996 mil joen hoger worden gesteld dan was voorzien in de rijksbegroting die op Prinsjesdag van het vorig jaar werd ingediend. Daartegen- over slaat een geraamde stijging nu gcraamu op j lo.oos mui., ae van de ontvangsten inet ƒ851 mil- onze parlementsredactie) ontvangsten aan belastingen en ande- Uitgaven f 16.002 min joen. Het begrotingstekort over '65 loopt dus op met bijna 150 mil joen. Het zal geheel met kapitaal marktmiddelen moeten worden ge dekt. Van de uitgavenstijging met f 996 min. komt ƒ95 min. (ƒ145 min. als de extra-uitkering van 50 min. uit het Gemeentefonds wordt meegerekend) voor rekening van de extra-voorzie ningen, die het kabinet-Cals in zijn regeringsverklaring heeft aangekon digd (ontwikkelingshulp, wetenschap pelijk onderwijs e.d.). Het overgrote deel van die ƒ996 min. (nl. ƒ901 min.) heeft echter betrekking op uitgaven die onvermijdelijk waren geworden als gevolg van ontwikkelin gen, die zich reeds tijdens het bewind van het kabinet-Marijnen hebben voorgedaan: de salaris- en pensioen- maatregelen voor het overheidsperso neel vergen ƒ381 min. extra, voor onderwijsuitgaven is ƒ271 min. meer nodig, voor woningwetvoorschotten is 125 min. meer opgenomen. Deze gegevens verstrekt de minister van financiën dr. A. Vondeling in een nota aan de Tweede Kamer, waarin hij een herzien beeld geeft van de rijksbegroting voor 1965. Deze nota was al bij het Kamerdebat over de regeringsverklaring toegezegd. In de cijferopstellingen van het gewijzigde beeld zijn de ramingen op twee peildata opgenomen: per 1 april 1965, d.w.z. kort vóór de totstandkoming van het kabinet-Cals, en per 1 mei jl., dus met inbegrip van de voor dit jaar aangekondigde uitbreiding van de uit gaven met ƒ95 145) min. re inkomsten in totaal op 14.941 min. Minister Vondeling wijst erop, I de belastingmiddelen die aan het Rijk dat ten opzichte van de oorspronke-1 ten goede komen, worden geschat op Jijke begroting 1965 al gauw be- 13.259 min., dat is ƒ480 min. hoger langrijke wijzigingen zijn opgetre- dan het in de Miljoenennota den (de loonontwikkeling, de eerste fase van de belastingverlaging op 1 juli a.s. en de Breedbandtransactie). Verder is gebleken dat de ingedien de begroting aan de uitgavenkant uitermate krap was. Dit heeft ertoe geleid, dat op verschillende punten september jl. genoemde bedrag. Deze verhoging is opmerkelijk als men de vervroegde inwerkingtreding van de eerste fase van de belastingverlaging (middelenderving in 1965 ƒ250 min.), waarmee in de Miljoenennota geen rekening is gehouden, in aanmerking (in het bijzonder in de onderwijs-1 neemt. De totale belastingopbrengst, sector) zich „tegenvallers" hebben d.w.z. met inbegrip van de aandelen voorgedaan. g* - - Het nadelige begrotingssaldo over '65 (volgens de oorspronkelijk inge diende begroting 916 min.) wordt thans geraamd op ƒ1061 min. Het is niet mogelijk de toeneming van het begrotingstekort met ƒ150 min. nog in 1965 door een verhoging van indirekte belastingen te overbruggen daar de regering geen bevoegdheid heeft om op korte termijn fiscale maatregelen te treffen, die in de conjuncturele situatie passen. Tijdens een gesprek met journalisten gaf minister Vonde ling gistermiddag als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de regering uit een oogpunt van slagvaardig beleid een dergelijke bevoegdheid zou moe ten krijgen. Zoals gezegd zal het toegenomen tekort nu met kapitaalmarktmiddelen worden gedekt. Voor de financiering van het totale nadelige saldo over '65 (inclusief het tekort van het Gemeen tefonds over dit jaar ad ƒ175 min.) zal het Rijk moeten lenen .tot een bedrag van 1200 min. Ongeveer 850 min. komt hiervoor beschikbaar op de met prachtige sigarenbandjes Santo Domingo SANTO DOMINGO/NEW YORK De leiders van de rebellenregering hebben gisteren een voorstel van de junta voor nieuwe verkiezingen ter regeling van het geschil in de Domini caanse Republiek van de hand ge wezen. Kolonel Francisco Caamano Deno, het hoofd van het rebellen- bewind, noemde de verkiezingsvoor- stellen, die dinsdagavond door de junta openbaar gemaakt waren, kletskoek. Caamano deelde de pers mede, dat een nieuwe regering, op basis vai grondwet van 1963 gevormd zou i ten worden, alvorens de rebellen ook maar aan nieuwe verkiezingen zouden kunnen denken. De gevechtsklare Braziliaanse troe pen breidden de internationale veilig- WEU-bijeenkomst PARIJS Het in de Franse hoofd stad bijeengekomen WEU-parlement heeft gisteren na een uitvoerige dis cussie over de Europese politieke ontwikkeling besloten een oproep aan de WEU-regeringen te zenden om een permanente conferentie van adviseurs in te stellen ter bevordering van geleidelijke coördinatie der buiten landse politiek. Men denkt hierbij aan de goede resultaten die zo'n procedu- De ontvangsten in 1965 wegens de verkoop van de Breedbandaandelen bedragen 320 min. Voorgenomen be zitsvormingsmaatregelen, die met de ze verkoop verband houden, zullen in 1965 niet tot uitgaven leiden. Onderwijs In een weldra in te dienen aanvul lende begroting zal worden voorge steld de bijdragen in de investerings kosten van het wetenschappelijk on derwijs voor 1965 te verhogen met 125 min., waardoor het totale bedrag tot f 325 min. stijgt. In dezelfde suppletoire begroting zal worden voorgesteld de uitgaven voor rijksstu dietoelagen dit jaar met 25 min. te verhogen. Verder gaat de regering ervan uit, dat het voor woningwetvoorschotten uitgetrokken begrotingsbedrag ad 1143 min. met tenminste 125 min. moet worden verhoogd, gelet op de wijziging van het woningbouwpro gramma voor 1964 en '65, de verho ging van de stichtingskosten van wo ningwetwoningen wegens prijsstijgin- rozen tulpen paddestoelen i een- v"bcterini van de kwaliteit. inhaal van de achterstand in de opvTaging van toegezegde voorschot ten enz. Het nadelig saldo van het Land- bouw-Egalisatie Fonds zal met 50 min. stijgen, wat in hoofdzaak ver oorzaakt wordt door de hogere kosten van het melkprijsbeleid (ongeveer 40 min.). De belastingontvangsten toelichtend wijst minister Vondeling er nog op, dat zich in 1965 een andere economi sche ontwikkeling heeft voorgedaan dan waarvan in de Miljoenennota 1965 was uitgegaan. De recente gege vens wijzen op een aanzienlijk grote re loonstijging en, mede in verbind daarmee, ook op een grotere prijsstij ging en vooral op een sterkere toene ming van de bestedingen. In het bijzonder de loon- en omzetbelasting zullen hierdoor meer opbrengen. De belastingontvangsten over 1964 als uitgangspunt voor de raming 1965 worden nu ruim 300 min. hoger geschat. De inkomsten- en de ven nootschapsbelasting over de in 19641 verdiende inkomens en behaalde win-1 sten zullen naar verwachting meerj opbrengen dan in september jl. was' voorzien. Alle afgevaardigden op de bijeen komst. met uitzondering van Frank rijk, kwamen unaniem tot dit besluit. De suggestie van de Franse afgevaar digde vooraf een akkoord te bewerk stelligen over de grondbeginselen van de Europese buitenlandse politiek door de WEU-regeringen, werd met grote meerderheid van stemmen ver worpen. Minister Luns van buitenlandse za ken verklaarde desgevraagd na de bijeenkomst, niet al te optimistisch gestemd te zijn over de kansen van de resolutie in de WEU-ministerraad. Voor de bes'issir.gen is nu eenmaal unanimiteit (r is Franse instemming) CHICAGO In het juninummer van Ebony, een maandblad voor kleur lingen, wordt gezegd, dat het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart (NASA) blijkbaar Amerika's enige negerastronaut. luchtmacht-kapitein Edward Dwight jr., heeft laten vallen, j De reden daarvan zou zijn, dat hij in een brief aan de NASA geklaagd zou hebben over rassen-discriminatie, die hij aan de school voor ruimtevaart zou hebben ondervonden. In de brief schreef Dwight, dat hij steeds aan de tand wex-d gevoeld, ter wijl de andere leerlingen aanmoedi gingen ontvingen en niet nader op hun kennis werden getest. Volgens) Ebony verklaarde een anonieme zegs man van het ministerie van defensie, dat het ministerie er trots op is, dat geen enkele discriminatie wordt toe gepast. Dwight wordt verweten on rechtvaardige kritiek te hebben ge leverd. heidszone gisteren naar het zuiden en westen uit, zodat ook het verwoeste presidentiële paleis eronder valt. Door deze operatie is de kans op een gevaar lijke botsing tussen de 350 junta soldaten in het paleis en de rebellen vrijwel onmogelijk gemaakt. De Sowjetunie heeft gisteren het verzoek ingediend, de Veiligheidsraad bijeen te roepen voor een nieuw debat over de Amerikaanse interventie in de Dominicaanse Republiek en de alge hele toestand aldaar. De Sowjet-afge- vaardigde, Nicolai Fedorenko, deed het verzoek rechtstreeks aan de Neder lander dr. De Beus, die deze maand de afgevaardigden van de elf landen, die zitting hebben in de raad, presideert. De raad heeft de Dominicaanse kwestie niet meer besproken sinds begin vorige week. Sowjetdiplomaat moet VS verlaten WASHINGTON De eerste-secreta- ris van de Russische ambassade in Washington, Stefan Kirsanof, is per sona non grata verklaard wegens .activiteit, die onverenigbaar is met zijn diplomatieke status", zo is giste- door de Amerikaanse minister buitenlandse zaken bekendge maakt. De precieze reden voor de stap werd niet opgegeven. Volgens gezag hebbende kringen betreft het hier een vergeldingsmaatregel r.aar aanleidmg van de uitwijzing van de Amerikaan se diplomaat Norris D. Garnet, de vorige maand, door de Sowjetunie. Garnet, een neger, werd destijds als cultureel attaché van de Amerikaanse mbassade in Moskou uitgewezen om dat hij volgens de Russen een anti- Russische campagne voerde onder de Afrikaanse studenten. Mijnramp brengt verschuiving in Japans kabinet TOKIO De Japanse premier Eisakoe Sato zal vandaag een reorga nisatie van zijn kabinet bekendmaken naar aanleiding van de mijnramp van dinsdag, die aan 237 mijnwerkers het leven heeft gekost. Een storm van protesten is losge broken tegen het regeringsbeleid ten aanzien van de beveiliging van het mijnpersoneel. De 60.000 man sterke vakbond van mijnwerkers heeft zijn leden opgeroepen tot een nationale staking op vrijdag. Premier Sato accepteerde gisteren het ontslag van verscheidene minis ters, onder wie die van handel en industrie, Josjio Sakoeraoetsji, die zich ten dele verantwoordelijk voelt voor het ontbreken van doeltreffende veiligheidsmaatregelen in de Japanse steenkolenmijnen. Gisteravond waren 232 lijken uit de rampmijn op het eiland Kioesjoe geborgen. Vijf moeten er nog beneden liggen. De explosie van dinsdag ver oorzaakte op twee na de grootste mijnramp in de geschiedenis van Japan. Dit jaar zijn bij mijnongeluk ken in dat land tot dusver in totaal 462 mensen omgekomen. Rusland gekant tegen nucleaire NAVO-commissie NEW YORK De Russische verte- genwoordiger Tsarapkin heeft giste ren in de VN-ontwapeningscommissie kritiek geuit op het voorstel van Mc Namara, in de NAVO een nucleaire commissie van vier of vijf landen te vormen. „Deelneming van de minister van defensie van Bonn aan zo'n commissie zou in strijd zijn met de beweerde oppositie van de VS tegen spreiding van het kernwapenbezit", zei hij. Tsarapkin zei tegen de Ameri kaanse resolutie te zullen stemmen, waarin de ontwapeningsconferentie in Genève wordt uitgenodigd zo snel mogelijk de werkzaamheden te her vatten met als eerste taak uitbreiding van het kernstopverdrag van Moskou met een verbod op ondergrondse atoomproeven en het sluiten van een accoord over breidel van het bezit van kernwapens. SAIGON Voor het eerst in de strijd in Zuid-Vietnam heeft een Amerikaanse kruiser gisteren posities van de Vietcong beschoten. De hulp van de zware Can berra. die drie km uit de kust lag, werd per radio ingeroepen toen verkennings vliegtuigen in de buurt van Quang Ngai. waar de Zuidvietnamezen het afgelopen weekeinde zulke gevoelige verliezen le den, een concentratie van Vietcongstrij- ders opmerkten. Er werden vijf granaten van 120 kg afgeschoten. MEER VAKANTIEPLEZIER Nog juist tijd voor PRIMATOUR TEGEN REISZIEKTE Werkt snel en lang HAVELTE In de buurtschap Busselte in de Drentse gemeente Ha- velt e vond de bejaarde mevrouw G. Zandbergen-Ten Oever bij het tuinie ren een gouden zegelring. Haar echt genoot, de bijna 80-jarige heer J. Zandbergen, herkende de ring als het kleinood, dat hij ruim 35 jaar geleden had verloren. De ring zag er nog goed uit, alleen de steen was verdwenen. De huisgenoten hebben de ring naar een reparateur gebracht en als de heer Zandbergen op 1 juli tachtig jaar wordt, zal hij de ring voor de tweede keer ten geschenke krijgen. DEN HAAG De Hollandse Nieuwe is weer in het land en vele liefhebbers genieten er met smaak van. Maar zoals ieder jaar, bestaat de kans, dat er weer mensen ziek van wor den, aldus de afdeling algemene voorlichting van het ministerie van sociale zaken en volkshuis vesting. Vooral in Rotterdam en de om liggende gemeenten komt het voor dat door het eten van haring buik klachten optreden. Van de patiën ten met deze klachten loopt helaas het merendeel de kans op de operatietafel terecht te komen. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid meent niet te mogen nalaten op deze kwade kans te wijzen. LARVEN Wat is het geval? In de haring leven larven, die gedood kunnen worden door het zout, dat aan boord van de vissersschepen in de tonnen aan de gekaakte haring wordt toegevoegd. Er bestaan zo danige voorschriften van het pro- duktschap voor vis en visproduk- ten dat bü goed zouten haring wormziekte praktisch niet optreedt. Een groot deel van het publiek wil echter groene, bijna ongezouten haring. Dat is in de ogen van de liefheb bers pas de echte „groene". En als er vraag naar is, zijn er handelaren, die daaraan tegemoet willen ko men. Zij kunnen door de voor lichting van het produktschap weten hoe gevaarlijk deze te licht gezouten haring voor de gezond heid is maar zij ontduiken ter- wille van de verdiensten dan graag de wet. Zelfs van verse ongekaakte haring wordt als het ware met een beetje zout een groene gemaakt. Het publiek wordt daarom aan geraden van de handelaar te eisen dat hy haring verkoopt, die goed doorzouten is geweest en niet om zgn. „groene haring" te vragen, maar uitsluitend om goed bewerkte maatjesharing. Men dient er bovendien op te letten, dat deze goed is schoon gemaakt. Een goede vakman kan het publiek een malse Hollandse Nieuwe voorzetten, die men kan eten zonder dat men zijn gezond heid in gevaar brengt, aldus het ministerie. 55 (Van onze radio- en tv-redactie) NEW YORK COMSAT, de maatschappij die de satelliet Early Bird exploiteert, heeft het aan de stok gekregen met Euro pese en Amerikaanse televisie- organisaties, omdat zij in de eerste tijd de satelliet slechts na 's avonds 10 uur midden-Euro- pese tijd voor transatlantische VERF EN LAK Erhard lot Oe Thant VN-waarnemers zijn welkom in West-Duitsland NEW YORK West-Duitsland blijft bereid waarnemers van de Verenigde Naties' op zijn gebied t» ontvangen. Dit heeft bondskanselier Erhard gisteren aan secretaris-generaal Oe Thant van de VN verzekerd. De Volkerenorganisatie kan echter volgens prof. Erhard geen enkele beslissing nemen ten aanzien van de Duits hereniging. Deze kwestie be hoort naar de mening van de bonds kanselier uitsluitend tot de bevoegd heid van de vier grote mogendheden: de VS, Rusland. Engeland en Frank rijk. Erhard weigerde later commen taar op een eind vorig jaar door Oe Thant geopperde suggestie om Oost duitse waarnemers tot de VN toe te WEGVERVOER OVER LONEN: Produktiviteit teruggedrongen UTRECHT „We zouden er in Nederland verstandig aan doen met de lonen niet verder te sprin gen dan onze polsstok lang is. Dat wil zeggen: we zouden de lonen beter in de pas moeten houden met de ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit en dan niet alleen die in de industrie, maar ook in de dienstensector." Dit zei vandaag de heer H. van der Berg, vice-voorzit- ter van de N.O.B.-wegtransport tijdens het achttiende beroepsver- voercongres dat zijn organisatie in Utrecht houdt. De vice-voorzitter van de NOB- wegtransport wees er op dat zich in de wegvervoerbedrijven in steeds sterker mate factoren doen gelden die de produktiviteit terugdringen, zonder Eet nü Sunkist grapefruit - ze zijn er weeri wettig gedeponeerd tUt uevudUUlifa, cafyiiye fruUt cut ^eUi^ortKil' Ten eerste zijn daar de werktijdver kortingen in het wegvervoer zelf, maar ook bij de verladers. In een aantal gevallen hoeft de vervoerder op vrijdag middag al niet meer met zijn wagens bij de verlader voor de deur te komen. De maandagsluiting die in verschillende branches ingang vindt leidt er toe dat in een aantal gevallen ook 's maandags niet meer gereden kan worden. Zodoende komt het voor, dat materieel, waarin vele tienduizenden guldens zijn geïnves teerd. drieënhalve dag van de week renteloos staat. De heer Van der Berg pleitte er dan ook voor dat bedrijven, indien ze al tot sluiting op weekdagen overgaan, dit zo gespreid mogelijk doen. Gebeurt dat niet. dan is aan een stijging van de vrachtprijzen niet te ontkomen zo zei hij. RITDUUR lostijden (mede door personeelstekort bij de verladers), beperkende maatregelen van overheidszijde (rijtijden, rijsnelhe- den. afmetingen en gewichten van vrachtwagens), beperkende maatregelen van gemeentelijke overheden (het rijden en parkeren in steden) en de toenemende verkeerscongesties. tv-uitwisseling wil beschikbaar stellen. Het eerste protest kwam van de Europese Radio Unie en dat sprak voor alle aangesloten landen. COM SAT werd verweten (en terecht) dat zij hierbij alleen aan de Amerikaanse belangen dacht, want als het in Europa 10 uur is, staat in Amerika de klok op 4 uur in de middag. Kan het dus daar na 4 uur zo ongeveer de tijd zijn dat de kijk dichtheid groot is, in Europa wordt het dan langzamerhand bedtijd. Het Amerikaanse network CBS en zijn dochterondernemingen hebben zich dadelijk bij dit protest aangeslo ten. De president van de CBS noemde deze handelwijze van COMSAt zelfs „hoogst unfair jegens de Europese zenders." „Internationale uitwisselingen", zo stond in de verklaring van de Ameri kaanse tv-maatschappijen, „dienen in twee richtingen te gaan. Daarom is het aan te bevelen een uur te kiezen, waarop men zowel in Amerika als in Europa een groot aantal kijkers kan bereiken." Voorgesteld werd ten slotte liever 12 uur Amerikaane (d.i. 6 uur Euro pese) tijd te kiezen. Intussen geldt in het verweer uit Europa niet alleen het late tijdstip, maar ook het feit dat de programma- bouw er onder lijdt, wanneer men telkens de avonduitzendingen reeds om 10 uur beëindigd moet hebben. In overiveging De COMSAT heeft alles aangehoord en de zaak „in overweging" genomen Zoals bekend draait de Early Bird op een vast punt met de aarde mee zodat zij theoretisch vrijwel voortdu rend ter beschikking van transatlan tisch verkeer is. Maar... hier speelt de geldkwestie een rol. Early Bird is nl. niet in dc eerste plaats de ruimte ingejaagd om i televisiebelangen te dienen, maar ten bate van het telefoonverkeer. En dal1 brengt sommen in het laatje. I Televisie niet... althans nóg niet. Gedurende de experimentele periode, die nog enkele weken zal duren, mogen de televisiezenders gratis ge bruik maken van de satelliet-dien sten. Daarna zullen de rekenaars van COMSAT hebben uitgemaakt, hoeveel zij de zendmaatschappijen moeten berekenen per minuut transatlanti sche televisie. Mogelijk zullen de zaken er dan anders voor staan: wordt de prijs al te hoog dan zal de felle belangstelling wellicht wat teruglopen. Maar de regelmatige uitwisseling is wel zó belangrijk, dat de televisie er wel wat voor over heeft. Toch zal men, wanneer er straks wordt betaald, ook meer eisen mogen stellen en dat is op zichzelf al een kleine troost. Niettemin volhardt de ERU nu nog in haar dringend verzoek: „Denk alsjeblieft óók aan Europa!" jaar tijd op buitenwegen dc autosncl-verschenen jaarverslag verwijt wegen uitgezonderd de gemiddelde j het Nederlands Katholiek Werkge- ritduur met 25 procent is toegenomen; versverbon(j zowel de Europese in de grote steden hier en daar ïelfs|p___- ,T met 50 pet., aldus de heer Van aeraIs de Nederlandse Berg. I regering een handelspolitiek be de Nederlandse tód VOer<!n <?at?iet is opgew81- Ned. Katholiek Werkgeversverbond (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG In Den Haag zijn I De gemeente Haarlem mermeer heeft de vijftig duizendste inwoner ver welkomd. Het was Mar- gretha Jacoba Vreeken, dochter van de 27-jarige Hen Vreeken en de 25- jarige Francine Vrceken- de Groot. Het heuglijke nieuws werd gistermid dag bekend, doordat loco burgemeester A. van der Zwaard op kraamvisite ging en een spaarbank boekje met 250 gulden overhandigde. De Haar- lemmermeerse midden stand liet zich niet onbe tuigd en bood onder meer fruitmanden aan. I Politie-auto's razen door het stadje Strangnas in Midden-Zweden om de chloorgas. Volgens leger- deskundigen zijn enige druppels op de huid reeds voldoende om ie mand zwaar letsel te be zorgen. te waarschuwen De Oostenrijkse bergbe- hoeveelheid klimmer Marias Rebitscli heeft gisteren verklaard, dat hij op een vulkaan in het Andesgebergte be wijzen heeft gevonden, dat Zuidamerikaanse In dianen zich reeds lang voor de Europeanen met bergbeklimmen hebben beziggehouden. Hjj zei. uiterst gevaarlijk zenuw gas, dat uit het defensie depot in Strangnas ge stolen werd. Ondertussen zoeken legerpatrouilles overal in het anders zo rustige stadje naar de tien kleine flesjes met zeer geconcentreerd dat de Indianen de Peinado-vulkaan (5791 m.) hebben beklommen om een mensenoffer aan de zon te brengen. I De bekende Franse ad vocaat Jacques Isorni is gisteren, evenals de direc teur van een Parijse uit geverij, veroordeeld tot een boete van 4000 frank wegens belediging van president De Gauile in een boek. In eerste aanleg hadden zij beiden een boete van 2000 frank ge kregen. Ook de positie vervoerders op de internationale markt zag de heer Van der Berg niet erg rooskleurig. De aanzienlijke loonsverho gingen uit de afgelopen jaren hebben wij veel minder dan de industrie uit produk- tiviteitsverbeteringen kunnen financieren. Drs. J. F. H. Wijsen. directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme van het ministerie van economische zaken zei dat. wat materieel betreft de vervoersbedrijfstak een gezonde groei doormaakt: het aantal bestel- en vracht auto's liep van 1949 tot 1964 op van 66.000 tot 200.000. INVESTERINGEN Terwijl sinds het bestedingsbeperkings jaar 1958 de nationale investeringen steeds toenamen, waren de investeringen in de verkeerssector zowel in 1963 als in 1961 minder ten opzichte van het voor gaande jaar, in 1963 werd zelfs het niveau van 1958 niet bereikt. De achteruitgang deed zich in 1963 vooral voor bij de zee- en luchtvaart. Frappant was de daling bij de zeevaart met 270 miljoen gulden. De investeringen in de binnenvaart waren 40 miljoen gulden minder dan in 1962. Het beroepsgoederenvervoer over de weg daarentegen was de enige vervoerstak Volgens het N.K.W.V. heeft Europese Commissie gebrek aan en ervaring op het terrein van c dracht van nationaal instrumentarium aan de Europese instanties. Voorts heeft de commissie zich „onder poli tieke druk" laten bewegen tot het afsluiten van preferentiële akkoorden met landen rondom de Middellandse met een vanaf 1958 jaarlijks toenemend vesteringsbedrag, namelijk 104 miljon gulden in 1958 en 280 miljoen gulden in 1963. Drs. Wijsen noemde dit een voor het beroepsgoederenvervoer over de weg alleszins bemoedigende ontwikkeling. Drs. J. A. Hendriks, voorzitter van de commissie opvoering produktiviteit van de S.E.R., zei o.m. dat. gerekend naar vervoerd gewicht, het wegvervoer bin nen Nederland ongeveer driekwart van alle vervoer verzorgt. Het andere kwart ie „«or de spoorwegen en de binnenvaart n. Dat aandeel van het wegvervoer wordt voor meer dan de helft geleverd door het beroepsvervoer. Zee, terwijl zij ook deelproblemen aan de orde heeft gesteld in voorstel len m.b.t. het afsluiten van een han delsverdrag met Japan, het optreden tegen marktverstoring en de eenma king van libcralisatielijsten tegenover Oost-Europa. "7e Europese Commis sie schijnt zijn eigen web te willen spinnen van ontelbare draden, van waaruit zij niet meer in staat is Europa haar plaats en taak te geven in een nieuw wereldbestel", aldus het werkgeversverbond dat ook bij de Nederlandse regering „weinig be speurt van een beleid dat is opgewas sen tegen de wereldproblemen van vatidaag". „WINKELNERING" Met Oost-Europa voert Nederland een soort gedwongen winkelnering, zo meent het N.K.W.V. „Terwijl d« Westeuropesc landen op brede schaal de toenaderingspogingen van het Oos- fen tegemoet treden blijft Nederland een traditionele politiek voeren. Op het belan. ijke terrein van exportfi nanciering en exportkredietverzeke ring houdt Nederland officieel vast aan de Berner conventie, die tot de laatste vezel is aangetast. De regering is hoogstens bereid de kapitaalver schaffers in derde landen te volgen, maar alleen schoorvoetend en op een afstand. Het blijft voor de industrie een hard gelag als tengevolge van dit zgn. „matching-beginsel" de concur renten met dc opdracht gaan strii- aldus het N.K.W.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5