SPORT Eduard Flipse: de bouwer van muzikaal Rotterdam L SS Tc kust en te keur COSTER Brugbouw m Hoogmade P. VERMOND (55) Geeft zestienduizend graszoden hun natje Prof. Kampman bevordert contacten met Turkije OTEÜWE LEIDSE COUR ANT 3 DONDERDAG S JUNI 19SS ROTTERDAM Ik heb geen be tere mentor gehad dan Evert Cor nells, zei Eduard Flipse terugblik kend op zijn leven. Evert Cornells kwam als directeur van Toon kunst" in Rotterdam, waar ik toen repetitor was, en hij liet me de wer ken instuderen, er was voortdurend contact tussen ons en aan hem heb ik eigenlijk mijn muzikale vorming te danken. Een hoogstaand mens en een musicus, van wie men de waar de nog te weinig beseft. Van hem leerde ik de moderne Franse mu ziek kennen en deze liefde voor de Franse toonkunst heb ik behouden; mijn leven lang. Afscheid Zo is Eduard Flipse. rechtuit en warm- hartig als een ware Zeeuw. Hij neemt vandaag afscheid van zijn vaste post als dirigent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en het programma, dat hij op dit afscheidsconcert dirigeert, tekent hem: Orthel's Tweede Symfonie. Pijper's Pianoconcert (met zijn broer Marinus als solist), Diepen brock's Die Nacht (met Aafje Heynis als zangsoliste) en Rous- sel's Suite ..Bacchus et Ariane". Neder landse muziek en Franse muziek uit eeuw dus. Eduard Flipse en zijn Rotter- dams Philharmonisch Orkest hebben hun naam eraan te danken Hribbelv ras Ja vertelde Flipse in 1930 werd ik dirigent van het Rotter dams Philharmonisch Orkest en we begonnen op een schoen en een slof, nee, nog erger, op helemaal niks. Rotterdam wilde eigenlijk geen eigen orkest en wy moesten dus ons bestaansrecht bewijzen. Dat deden we door een eigen repertoire te bouwen, geheel afwijkend van wat het Concertgebouworkest en het Residentie-Orkest hier plachten te We hadden een handjevol subsi die waarvoor we zaterdagmiddag concerten gaven. Maar we hebben doorgezet. Stel je eens voor: de or kestleden verdienden een habbe- kras zo ongeveer 150 gulden per seizoen, en pas in het seizoen 1937/ r Donderdag Marekerk, 8 uur: evangelisatiediensl uitgaande van kerkeraad wijkgemeente Molenwijk, ds. G. Toornvliet te Bloemen- daal over .,Het feest dat nooit ophoudt". Medusastraat 24, 7 tot 9.30 u.: tentoon stelling werkstukken gem. bedrijfstechn school. Timorstraat 41a, 7 tot 9.30 u.: tentoon stelling werkstukken afd metselen gem. bedrijfstechn. school. Turk. Steenstraat 2. 4 u.: bijeenkomst Het Groene Kruis tg.v. opening consul tatiebureau Marislaan 7. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.19 u.: Haagsche Comedie met „Candida". Vrijdag Medusastraat 24. 2 tot 5 en 7 tot 9.30 utentoonstelling werkstukken gem. be- drijfstechnische school. Timorstraat 41a, 7 tot 9.30: tentoonstel ling werkstukken afd. metselen gem. be drijfstechn ische school. Academiegebouw. 4 u.: inauguratie prof. dr. ir. N. J. Poulis (experimentele natuurkunde) Zaal Koningskerk (Noord). 7.30 u-: ruil beurs voor verzamelaars. Den Haag: Kon. Schouwburg 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Ardèle". Zaterdag Zaal Bevrijdingskerk. 7.30 u: avond- geOude Vest 13, 8 u.: C.J.V. De Valk. Pinksterwijding. Herv. jeugdraad: tuinfeest. Den Haag: Kon- Sohouwburg.2 u.: eindex. Amsterdamse Toneelschool; .8.15 u.: Haagsche Comedie met „Na de zor.de- Apotheken Apotheek Centraal. Breestraat 74, tel. 20552, en apotheek Van Breèst Smallen- burg te Leiderdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Der Zi geunerbaron (alle leeftijden». Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kissin1 Cousins (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Zet je zorgen op zij. (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De drie Stooges in het wilde westen. (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Als de kater komt. (14 jaar). Trianon (2.30, 7 cn 9.15 uur): Gold- finger. (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling ..Een boek wordt gemaakt'" (typografisch werk van Mart Kcmpers) en de best verzorg de vijftig boeken van 1963 (7mcl7 juni) Rapenburg 127, 4-6.30 u.: expositie rota- pusU Jan Asselbergs (tot 15 juni). 1938 kregen ze een jaarcontract, zo dat ze 's zomers niet naar de steun behoefden te lopen. Kom daar eens om, met de goede sociale t zorging en salariëring. De oudere musici weten nog wel, hoe we moes ten vechten voor een gulden meer, maar de jongeren is dit alles in de schoot gevallen. Franse muziek Inderdaad het Rotterdams Philhar monisch Orkest heeft nu „status"' gekre gen om het modewoord te gebruiken Em dat heeft het aan Eduard Flipse te danken. Hij introduceerde hier het Fran se repertoire en vooral Roussel ligt hem na aan het hart: de symfoniëen. de verdere orkestwerken en niet te verge ten de koorwerken, die hü met het Rot terdams Philharmonisch Koor <dat hij in 1933 oprichtte) uitvoerde Ook her inneren wij ons de werken van Lily Boulanger (de Psaumos), van Florent Schmitt, en de première van Strawins- ky's Sympbonie de Peaumes Ein de Nederlandse componisten vonden bij Flipse altijd een gewillig oor: Pij per, Zagwijn, Wagenaar. Willem Laodré. om de oudere generatie te noemen. Maar ook de jonge garde houdt Flipse in het oog en Otto Ketting noemt hij met ere De allerjongste muzikale ontwikkeling, de seriële compositie-technieken, volgt hij wel. maar hij vindt er weinig pun ten van aanraking mee Bouwer Zo is Flipse de bouwer van het Rot terdamse muziekleven geworden. Hij voedde de jeugd op door speciale con certen met uitleg te geven en deze jeugd keerde later ouder geworden terug „In Rotterdam zie je geen vergrijzing van het publiek," zei Flipse. ..en onze promenade-concerten helpet) weer een nieu-w publiek over de drem pel". Doelbewust is hier gewerkt op de jeugd en op alle lagen van de bevol- Zou men de nieuwe concertzaal die 't volgend jaar gereed komt niet als de bekroning van Flipse's muzi kale arbeid kunnen zien? Het or kest heeft dan zijn eigen huis ge kregen en al is Flipse dan niet meer de eigen dirigent, hij hoopt op 18 mei 1966 samen met de nieuwe diri gent Franz-Paul Decker het ope ningsconcert te dirigeren. Een rustig leven leiden? Wel wat rustiger daar in Etten, waar hij nu woont. Maar er zijn overal gast- directies en hij is nog steeds de vaste dirigent van de Antwerpse Philharmonie. Oud-katholieken in Leiden bijeen LEIDEN De 78ste jaarlijkse alge mene vergadering van het oud-katholie ke ondersteuningsfonds is in Leiden ge houden. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. A. Rinkel, gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling voor het werk door deze vereniging verricht. Eerst werd in de kerk aan de Zoe- terwoudse Singel een Heilige Mis opge dragen. Vervolgens begaf men zich :iaar Zomerzorg. Daar sprak de plaatselijke •oorzitter, de heer J Schoneveld. een welkomstwoord De opening van de vergadering ge schiedde door de voorzitter van net hoofdbestuur, pastoor M. J. Arents, die 1 herinnerde, dat Leiden in de loop der geschiedenis een belangrijke plaats in de oud-katholieke kerk heeft ingenomen. De eerste bisschop, .ngr Van Steenoven, die in 1723 werd ge wijd, was pastoor van Leiden. Als voorzitter van het hoofdbestuur koos men prof. D. N. de Rijk uit Amersfoort en als tweede penningmees ter de heer J. W de Wekker te Lei den. Na afloop van de vergadering bracht ïn deel van het gezelschap een be zoek aan De Lakenhal, waar onder meer het altaar van de vroegere schuilkerk aan de Hooigracht werd be zichtigd. Een tweede groep vergade ringbezoekers bezocht de Hortus Bota- De dag werd met een diner beslo- Burgerlijke stand gemeente Leiden Geboren: Johnny, z v D Oudshoorn en H J Kluivers: Peter, z v Langerak en S M Ouwerkerk. Gehuwd: H v d Kraan en C P Pool Overleden: S Ncuteboom, 8 dagen, d: S M E Arends. 90 j, w v J A W Kater „Euripides" speelde moeilijk toneelstuk LEIDEN Van amateurs mag men uiteraard niet verwachten dat zij een spel als Billy. Liar (Een ge boren leugenaar) van Keith Water- house en Willis Hall vertaald door Paul Rodenko) met evenveel succes over het voetlicht brengen als in dertijd de beroepsacteurs van Stu dio. Dat de toneelgroep „Euripides" het veeleisende stuk desondanks op het repertoire heeft genomen, ge tuigt daarom wel van moed. Ver standiger was het echter geweest, wanneer men zich aan een wat een voudiger genre had gehouden. De acteurs hebben gisteravond in het Antoniusclubhuis zeker hun best gedaan. Het toneelstuk, waarin ern stige verwikkelingen ontstaan door de onvolwassenheid en de op zichzelf vrij onschuldige fantasieën van Wim Vis ser, werd enthousiast gespeeld en dat maakte veel goed. De zware rol van de hoofdfiguur was toebedeeld aan de gastspeler André Drost, die zich wel de vereiste kwajongenshouding kon aanmeten, doch niet de psyche van de in een dromenwereld levende puber. De tweede gast. Ann Burgerhout, bracht het er als Wims moeder beter af. al moet worden gezegd dat zij het ge makkelijker had. Vader Visser werd ten tonele gevoerd door regisseur George van de Wijngaard en Wims oude „vlam" Miep door Sandra Kik kert Maria de Vreese-Croon speelde aan merkelijk beter als het hebzuchtige meisje Rita dan als de temerige groot moeder Christien Emmink. Anne van Egmond had zich (evenals Ronald Gal. jaard als Wims vriend Arthur) uitste kend in haar rol van de nuchtere ver loofde Anne Marie ingeleefd H. S. R. Aanbesteding werken in Morskwartier LEIDEN Uitslag openbare aanbe steding van „Het uitvoeren van grond- riolerings- en bestraf in g.°we rken in het oostelijke gedeelte van het Morekwartier, tussen de Lage Moreweg en het Ples- manviaduct. met bijkomende werken" (verlenging Vondellaan): J de Vries en zoon. Delfgauw. f 1.046.000; N V. De Vrie* en Loeve, Pijmacker. £961.000: Firma W J Baart en zoon, Zoetermeer f 937.900: Amsterdamse aanneming? - maatschappij N V 'sGravenhage f857.000: T P. do Geus.- Leidschendam. f 850 000; J C. Ko- ridor, Viokeveen, f831.000; Aannemings bedrijf gebroeders Schouls N.V., Leiden f818.000; L. P. van der Geer en zoon. Voorschoten', f 815.900; N.V De Vries en Van Schie. Delft, f813.000; N.V. aanne mingsbedrijf voorheen J Visscher en zoon. Leiderdorp, f 805.000; Firma C Smit. en zoon. Vijfhuizen, f791.000: N.V. aan nemingsbedrijf gebroeders G. Hulsebosch. Bloemendaal. f 776.000; A Hogeboom Rijpwetering, f766.000; Firma H. Com peer, OegS'tgeest. f764 350: Firma A Th Stuifzand. Leiden, f760.000 verfrissende Moezelwynen voor dorstige kelen op warme avonden. KLOSTERBERG per fles 2,90 bij zes flessen de 7de gratis REMISCHER ELBLING PER FLES 2,05 3 flessen voor 6,— JUS d'ORANGE per fles 1,65 e j p e Voor reimia-onderzoek f 80.000 DEN HAAG Het bestuur van de stichting „Het Nationaal Rheumafonds" heeft een bedrag van f 80.000 ter be schikking gesteld van de Leidse rheuma- tologisehe kliniek voor verbetering en uitbreiding van de mogelijkheden voor het wetenschappelijk reuma-onderzoe'k. In 1964 heeft de stichting reeds een elektronenmicroscoop ter waarde van f 150 000 de kliniek aangeboden. HOOGMADE. De brugbouw bij de Herv. kerk te Hoogmade vordert wel maar het zal nog wel even duren voordat het werk klaar is. Er is ook een nieuwe weg aangelegd tussen Iloogmade en Rijpwetering. Vroeger lag hier een smalle, ontelbare kuilen bevatten de landweg die vooral de automo bilisten moeilijkheden bezorgde. De weg is nu vernieuwd en ver breed. Hij zou pas in gebruik wor den genomen als de nieuwe brug gereed is. De brug zal de oude klapbrug achter de kerk (Van onze sportredacteur) LEIDEN Als de beoefenaren van de wintersporten zich opma ken voor een rustperiode van twee tot drie maanden om zich weer ten volle te kunnen geven in het volgende seizoen, komt een kleine groep harde werkers nog heviger in aktie. Wie in deze dagen om zich heen kijkt, ziet ze aan de slag, de terreinknechten, de mannen van de onderhoudsdiensten en gemeentelijke sportstichtingen. De kale plekken moeten worden opgevuld met nieuw groen. Ze doen het, omdat het hun plicht is, maar diep in hun hart zullen ze wel eens zuchten. Immers na één maand is al hun werk niet meer te zien. Dan zijn de kale plekken er weer, dan wordt er ook weer op hen gemop perd „omdat die terreinen zo slecht zijn". En toch doen ze ieder jaar weer hun plicht. Ze doen het tan behoeve van de tienduizenden, die wekelijks snakken naar recreatie door middel van de sport. En geen van die tienduizenden heeft het ooit in zijn hoofd gekregen de an deren zo gek te krijgen een „Dag van de terreinknecht" in te stellen, zoals Moeder- en Vaderdag. Gisteren was het mooi weer. Het was een uitgelezen dag om nieuwe graszoden in te zetten. De mannen van de gemeentelijke sportstichting in Lel den onder aanvoering van voorman J. Zierikzee aarzelden geen ogenblik en hebben letterlijk en figuurlijk het mes gezet in één van de korfbalvelden van de Leidse Hout. In hoog tempo zijn ze tekeer gegaan. Het gevolg was, dat 's avonds bij de fabrieksfluit van vijf uur duizend strekkende meters nieuw gras was in gezet. Dat betekent, dat de mannen, die zo'n dag lang op hun knieën heb ben gekropen, maar liefst zestiendui zend graszoden hebben ingezet. Dat betekent ook dat één van hen de hele dag met een waterslang heeft rondge lopen om de nieuwe zoden voortdu rend nat te houden. „Ze moeten eigenlijk verdrinken want de zoden moeten pakken op dë ondergrond. Feitelijk zou het nog het beste zijn als het nu meteen zou gaan regenen", vertelde de heer P. Ver- Al 41 jaar Paul Vermond is niet zomaar iemand. Hij loopt al enkele jaren mee in de sport. Hij is 55 jaar. rookt niet. drinkt niet, is niet getrouwd en voet balt al van zijn veertiende jaar af. Hij kan nog veel verhalen van dat eerste voetbalveldje, waarop de Leidse jeugd tegen een bal placht te trappen. Dat was aan het einde van de Hoge Rijn dijk. ..Je ging met de bal aan je voet langs berg en dal". Zijn handen begeleiden dit gezegde. Paul voetbalt nog steeds, ergens in een van de laagste elftallen van zijn club. Hij vindt het zelf niet zo spectaculair. Dat vind ook „Welnee, meneer we zijn er toch voor. We worden ervoor betaald. Het is ons werk nu eenmaal", zegt de heer Zierikzee al twintig jaar bij de sportstichting als hem wordt ge vraagd of hij het niet erg vindt dat werk ieder jaar opnieuw te doen. Honderd gulden Ze vinden het niet erg. Ze hebben het wel over voor de sport. Natuurlijk zijn er onder de diverse terrelnver- zorgers ook lieden die wel eens mop peren. „Je doet het toch allemaal voor niks. De sportlui kijken op je neer. En misschien hebben ze nog wel gelijk. want wie doet nu al dat nutteloze werk ook voor et te honderd gulden in de week". Zo'n gezegde hoort men ook als men met de noeste werkers praat. Ze hebben misschien ergens wel (een heleboel) gelijk. Jaar in jaar uit geven ze de sport wereld de raad; „Geef die velden de nodige rust. Wij mensen hebben ook onze rust nodig". Krijgen de velden dan geen rust? Ja zeker, maar die rustperiode is volgens deze deskun digen veel te kort. „Kijk nu leggeh we de zoden er In. We moeten dat natmaken, zodat de zaak goed pakt. Dat nathouden zou enige dagen moeten gebeuren. We ho pen dan op regen, maar dan kunnen we aan de andere terreinen niets doen. Dat is de ellende Je zit met een onder bezetting. We moeten vaak in die paar zomermaanden overwerken om de zaak weer tijdig klaar te krijgen. Er zijn meer velden dan dit ene. En ze moeten allemaal klaar. Half augustus beginnen de verenigingen weer met vriendschappelijke wedstrij den. Feitelijk zouden de velden na het inleggen van nieuwe zoden drie tot vier maanden rust moeten hebben, maar dat gaat nu eenmaal niet. Begin september starten de meeste compe tities alweer". Problematiek In een paar zinnen krijgt men de gehele problematiek rond de velden voorgeschoteld. Ze doen hun best om alles zo snel mogelijk voor elkaar te krijgen, maar ook de mannen van de sportstichting kunnen maar op een plaats tegelijk zijn. En ze kunnen helaas niet alle terreinen op één dag afwerken. Er moet ook nog de nodige zorg en nazorg aan worden besteed. Beseft de doorsnee sportbeoefenaar dit wel? We vragen maar niet eens of de doorsnee toeschouwer by die sport wedstrijden het wel beseft. Ze doen hun best ten behoeve van de sportbeoefenaar, maar toch „och meneer, de velden krijgen zo weinig rust en de sportlui willen er al zo gauw weer op. dat de zaak er na een maand weer net zo droevig bij ligt". Toch doen ze trouw hun plicht. „Ja dat moet toch wel. De mensen moeten in september toch weer kunnen beginnen", is hun reactie, alsof dat werk toch niet on gedaan kan blijven. Ja ze verdienen echt een gouden lijstje. Helaas is de drukinkt van deze rubriek zwart. Maar met een beetje fantasie LEIDEN „Aan mjjn verbluf in Istanbul waar ik. als buitengewoon hoog leraar aan de universiteit, college heb gegeven in de diplomatieke betrekkingen tussen Turkije cn West-Europa in de zeventiende en achttiende eeuw, bewaai ik de beste herinneringen. De hooglera ren van deze universiteit gaven er bi. herhaling blUk van, my als een van d< hunnen te beschouwen. Wat my heel erg verheugt, is het feit, dat Ik heb mogen bijdragen de culturele en wetenschappe- iyke contacten tussen Turküe en Neder land te verstevigen, onder meer door de komst naar ons land voor te bereiden van enkele Turkse hoogleraren de beroemde Turkse pianiste Huliya Saydam". Aldus prof dr. A A. Kampman, direc teur van het Nederlands het Nabije Oosten in Leiden. Prof Kampman heeft van ongeveer half april tot medio mei in Istanbul ver toefd en hij zal eind juli weer naar deze stad gaan om er leiding te geven aan het Nederlands historisch-archeologisch In stituut aldaar, waarvan hij waarnemend directeur is. Na in oktober dan weer in Leiden te hebben gewerkt, zal de hoog leraar in november zijn colleges in Istan bul voortzetten, waarbij hij historische kunsthistorische onderwerpen zal be handelen. Over de universiteit van Istanbul zei prof. Kampman, dat daar momenteel tussen de dertigduizend en de vijf-en- dertig duizend studenten zijn. Wat de culturele contacten betreft, heeft prof. Kampman een voorlopige af spraak gemaakt om in 1966 de Turkse pianiste Huliya Saydam. medewerkster radio-fstanbul. in Nederland te laten optreden. In de tweede plaats werden voorlopige afspraken gemaakt met prof. dr. Ceinal Tukin. hoofd van de histo rische sectie van de universiteit van Is tanbul. en met de vermaarde Turkse archeoloog prof dT. Ekrem Akurgal van d<e universiteit van Ankara, om het vol gende winterseizoen in ons land lezingen houden. ENORME PINKSTERORUKTE DWINGT TOT MAATREGELEN Alle tekenen wijzen erop dat op een groot aantal plaatsen in Ne derland vóór de feestdagen een on gekend grote toeloop van publiek zal ontstaan. Men breekt zich daar het hoofd over, in tegenstelling tot het publiek zélf, dat het hoofd vol prettige koop-plannen heeft. Het gaat hier nameiyk om de markten, de gezelligste en voordeligste koop. centra voor jong en oud. Duizen den willen natuuriyk feestelijke voordeeltjes halen en waar kan dat beter dun op de markt, waar de pryzen altyd laag en de kwali teiten altyd hoog z(jn? Bovendien worden al die drommen mensen aangetrokken door de geweldige keus die marktkoopman en straat handelaar bieden. Men fluistert dat de Pinksterkeus nóg groter is dan anders. Hoe dan ook - het voor- deel Is er niet van de lucht, OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I Nijmegen cn thans wonende ie LeTden. is gepromiveerd tot doctor In de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld .Gewichtsvorming in orgaancultures en in vivo" Promotor wa» prof. dr P J Galllard ie. gebore wetenschappen oP het proefschrift getiteld ..Enige aspecten van de fotochemie van ettl-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3