VAKBONDEN OORZAAK VAN GEWETENSNOOD Alles goed en u/el Industrialisatiepollitiek verdient ook aandacht Bond van geref. vrouwen voor 20e maal bijeen Een woord voor vandaag Arts weigert medische hulp Positie Geref. Bond nog steeds sterker blijf jong, blijf fit: fiets! 2 DONDERDAG 3 JUNI 1965 CPJ tot plattelands jongeren: Geen tegenstelling met landbouw STADSKANAAL Niet alléén de landbouwpolitiek moet de aan dacht hebben van plattelandsjon geren, óók de industrialisatie. Het is van grote betekenis juist voor de landbouw, dat er een duidelijke industrialisatiepolitiek wordt ge voerd. Landbouw en industrie zijn geen tegenstellingen, maar moeten hand in hand gaan. Volledige werkgelegenheid en een koop krachtige bevolking zijn ook voor de landbouw van groot belang. Aldus hoorden vanmorgen hon derden christelijke plattelandsjon- geren voor de landelijke bonds dag van de CPJ bijeen in Stadska naal hun voorzitter, de heer Th. Tolman uit Oldeholtpa, zeggen in sijn openingsrede, de laatste, die hij hield in zijn kwaliteit van voorzit ter van de Nederlandse CPJ. De heer Tolman wees op de samen hang de er is tussen alle vraag stukken en die dan ook vaak de gehele bevolking aangaan. Zo is bij de steeds groter wordende verstede lijking het scheppen van ruimte een nationale zaak. „Wij willen een structuurpolitiek, waarbij de ruimte ln de polders mede dienstbaar kan worden gemaakt voor de jonge boer." „In een volgroeiend Nederland men spreekt regelmatig van 20 mil joen inwoners in het jaar 2000 zullen op korte termijn vergaande beslissingen moeten worden geno men", zo zei de heer Tolman. Giganti sche werken moeten worden uitge voerd voor de veiligheid (o.a. Delta werken). Verder moet de inpoldering van het LJsselmeer met de meeste spoed worden voortgezet. Waren hier aanvankelijk alleen agrarische belan gen in het geding, recreatiemogelijk- hfid en wegenaanleg maken het een nationale zaak. In de derde plaats is er de noodzaak nog meer ruimte te creëren, zodat er op korte termijn beslissingen zullen moeten worden genomen omtrent inpoldering Dollard en Waddenzee. De voorzitter sneed ook interne zaken van de jongerenorganisatie aan. Ondanks de massale uittocht uit de landbouw en de vroegere bewuste beroepskeuze. blijft de organisatie zich volledig in aantal handhaven. Dit is mede te danken aan de fusie tussen jongens- en meisjesorganisatie en de sterk doorgevoerde decentralisatie- vorm. „Aan het eind van mijn voor zittersperiode", aldus de heer Tolman aan het slot van zijn speech, „wil ik nog eens kort formuleren wat wij willen zijn. Wij zijn een christelijke jongerenorganisatie, die geen etiket van gereformeerde of Kuyperiaanse neigingen wil dragen, dit in antwoord op blijkbaar bestaande misverstanden. Wij zijn van verschillende kerken en denken niet kerkistisch. Dat ver draagt zich niet met de openheid van de christelijke organisatie, die in de eerste plaats een apostolaire taak heeft. De CPJ wordt ook versnippe ring verweten in de geest van: als men overal kamDt met een tekort aan figuren, die leiding kunnen geven, moeten de weinige beschikbare krachten nog verdeeld worden over drie boeren-, drie vrouwen- en drie jongerenorganisaties. Deze veronder stelling is echter onjuist. Wij doen terdege aan kaderwerk en het is verheugend, dat er steeds weer jonge ren naar voren komen, die bereid en capabel zijn de leiding op zich te nemen." Mexicaans plan Oplossing voor financiële crisis van VN NEW YORK Mexico heeft giste ren bij de VN een ontwerpresolutie ingediend, waarin ter oplossing van de financiële crisis in de VN wordt voorgesteld dat het tekort van de VN moet worden gedekt door vrijwillige bijdragen van de leden. Wanneer deze resolutie zou worden aangenomen zou het gevaar van intrek king van het stemrecht van landen die schuld hebben zoals de Sowjetunie en Frankrijk en die geen bijdrage leveren in de kosten van de VN-vredesopera- ties in Kongo en het Midden-Oosten zijn geweken. Het Mexicaanse ontwerp zal door de speciale commissie voor vredesoperaties worden bestudeerd, evenals een rapport van secretaris generaal Oe Thant van dezelfde strek king. De Sowjetunie heeft zich bereid verklaard een vrijwillige bijdrage te leveren, op voorwaarde dat artikel 19 over het stemrecht wordt geschrapt en de bestemming van haar bijdrage n-iet wordt omschreven. FRANKFORT De aropese Evange lische Alliantie zal van 1 tot 5 september ln Zürich haar eerstvolgende assemblee houden. Dit werd dezer dagen meege deeld op een vergadering van het presi dium van de alliantie. Aan deze vergade ring namen vertegenwoordigers deel uit Engeland, Oostenrijk, West-Duitsland Zwitserland. Het presidium, dat onder leiding staat van de Berlijnse predikant Paul Schmidt, gaf verder een verslag van de reacties op de „verklaring over de Heilige Schrift" die de Evangelische Alliantie in januari heeft gepubliceerd. We hebben deze Jaarvergadering van evangelisatie Geref. Kerken (vrijgem.) ZWOLLE Woensdag 16 juni hoopt het Verband van evangelisatie commissies van de Geref. Kerken (vrijgem.) in hotel Gijtenbeek zijn twintigste jaarvergadering te houden. Er zal die dag een voorzitter worden gekozen, die de plaats zal innemen van de overleden voorzitter, ds. H. Vogel. Waarnemend voorzitter is ds. D. Vreugdenhil. Op de vergadering zullen de evan gelisatiecommissies van Assen, Leer dam, Rotterdam-Delfshaven en Zwolle spreken over hun werk. Juhanon: Kerkelijke seminaries uit tijd KERALA Kerkelijke seminaries zijn uit de tijd en zullen moeten worden vervangen door interkerkelijke theologi sche opleidingsinstituten. Dit betoogde metropoliet Juhanon Mar Thoma van dc Mar Thoma Syrische Kerk en oud lid in het presidium van de Wereldraad in Kerken. Sprekend op een bijeenkomst theologisch seminarie van zijn kerk in Kottayam, zei de metropoliet, dat door samen te studeren de studenten meer begrip zullen krijgen voor de andere kerken, zonder dat zij de karakteristieke eigenschappen van de eigen kerk behoe ven prijs te geven. De minister van binnenlandse zaken van India heeft dezer dagen in het Indische parlement meegedeeld, dat er Afscheid van presidente Van Bekkum (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Vijftienhon derd leden van de Bond van ver enigingen van gereformeerde vrou wen (vrijgem.) waren gisteren aanwezig in de glazen zaal van de Ahoyhal voor de jaarlijkse bonds dag. De verschillende kleurige klederdrachten tussen de zomerse japonnetjes lieten zien, dat men uit alle delen van het land was ge komen. Het was ditmaal de twin tigste bondsdag, dus gold het een jubileum. De voorzitster, mevrouw M. van Bekkum-Velders bracht herinnerin gen naar voren van de eerste bonds dag op 18 juni 1946. Toen waren er 56 aangesloten verenigingen en nu 281 met 7000 leden. Het afgelopen jaar zijn er twaalf verenigingen bijgeko- zeevarenden. „Van lichtmatroos tot kapitein heeft onze kerk mensen op zee". Hij bevestigde, dat men zeeman in het geloof een goddelijk beroep kan noemen. Hij kan net zo goed zijn Here dienen. Dit in tegenstelling tot nog altijd heersende andere me ningen. Bandrecorder „De schepen, die Rotterdam aandoen, ontvangen bezoek van een predikant. Er worden preken voor de bandrecorder meegegeven, er is lectuurvoorziening soms gaat een predikant mee", vertelde de predikant. „Laat vooral aan de kerken in Rotterdam het weten, als er iemand varen gaat", zo eindigde hij. De heer Meyer hield een gedegen referaat over „Het gezin in de branding". De volgende bondsdag zal in Utrecht worden gehouden. De collecte, meer dan duizend gulden, werd bestemd voor het Gereformeerd lyceum (vrijgem.) te Rot terdam. Regionaal orgaan in Stille Oceaan LIFOU (Loyalty-eilanden) De Evangelische Kerk van Nieuw-Caledonië en de Loyalty-eilanden zal in mei 1966 de protestantse kerken in het Stille Oceaangebied bijeenroepen in Lifou voor de oprichting van een regionale kerken- conferentie, zoals er ook reeds in Europa, Afrika en Oost-Azië bestaan. De meeste kerken hebben zich al voor de vorming van een dergelijk regionaal lichaam uitgesproken. Het overleg is reeds gaande sedert 1961, toen ook de Evangelisch Christelijke Kerk van Weste lijk Nieuw-Guinea er in betrokken was. Mej. Sennema Het was de laatste en tiende bonis dag, die mevrouw Van Bekkum leid de. In haar plaats werd gekozen mejuffrouw I. Sennema uit Rotter dam, die reeds acht jaar zitting in het, bestuur heeft. In een hartelijke toe- j spraak dankte de scheidende presi dente voor het vertrouwen, dat ze all die jaren van de leden mocht hebben.' - - De nieuwe presidente noemde haar >ok dit jaar weer haar traditionele een presidente zonder weerga. velddag houden ophet Koninklijk Jubileumvelddag Leger des Heils 7 juni te Baarn BAARN Het Leger des Heils zal Weest daarom niet onverstandig, maar tracht te verstaan wat de wil des Heren is" (Efeziërs 5:17). Alsof hij bang is dat hij niet duidelijk genoeg is geweest, zegt Paulus zijn vermaning nog eens met andere woorden. Tracht te verstaan wat de wil des Heren is. Wie dit doet is niet on- De vermaning is de eeuwen door met de mens meegereisd. Altijd is hem voorgehouden te zoeken naar de wil van God, opdat hij behouden zou kunnen worden. Miljoenen mensen hebben het ter harte genomen, miljoenen anderen hebben het naast zich neergelegd, en zijn onverstandig heengegaan. Trachten te verstaan. Het woord trachten wijst er op, dat de mens zich de moeite moet getroosten zich te verdiepen in wat de Here van hem wil. Het wijst er op, dat er oefening voor nodig is. Oefening, die eerst vruchten afwerpt na gestaag zoeken. Wie de wil des Heren wil verstaan zal zich daarmee dagelijks moeten bezighouden. En zich in heel zijn doen en laten door deze wil laten leiden. En hoe kunnen we weten, wat de Here van ons verlangt, wat Zijn wil is? Door te luisteren naar het geen Hij door Zijn woord tot ons zegt. Hij spreekt tot ons, wij hebben ons hart en ons oor voor Hem open te zetten. En ons door niets laten afleiden. Geen gehoor geven aan de lokstem van de machten van deze tijd. Steeds biddenHere, laat ons verstaan wat Gij van ons wilt, opdat wij niet onverstandig hoeven te zijn. Wij lezen vanavond: 1 Thess. 5 vers 12 tot 18. Sprekers op deze dag waren: ds. J. Blokland van Rotterdam-Feyenoord en de heer W. Meyer uit Groningen. Ds. Blokland hield een causerie over Duizend frank boete NANCY Een rechtbank in Nancy heeft de jonge Franse arts Gerard Colin uit het departement Meurthe-et Moselle gisteren tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 1.000 frank veroordeeld omdat Colin op 28 november van het vo rige jaar had geweigerd medische hulp te verlenen aan een gewon de jongeman. De jongeman, de 26-jarige Robert Fleury, was volgens de getuigeverkla- ringen 's nachts om vier uur op ongeveer 200 meter van de woning van de arts in elkaar gezakt, nadat hij bij een vechtpartij was gestoken. Een ge'uige van dit voorval had zich naar de woning van de arts begeven en deze verzocht de gewonde te helpen. Advertentie in Amerikaanse kranten Meer leerlingen bij kleuteronderwijs DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens gepu bliceerd betreffende het kleuteronderwijs en de opleidingsscholen voor kleuterleid sters naar de toestand op 1 januari 1965. Daaruit blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs in de periode van 1 januari 1964 tot 1 januari 1965 gestegen van 435.000 tot 446800, t aantal scholen van 4.900 tot 5 090 en 1 aantal leidsters en hoofdleid6ters v 12.708 tot 13.101. Het aantal leerlingen in opleiding vc leidster is toegenomen van 5.633 tot 7.219, dat voor hoofdleidster van 2.228 tot 2383. In 1964 slaagden 1.532 kandidaten voor de akte als leidster en 999 vo,or de akt* als hoofdleidster (1963: 1.449 resp. 823). Geref. kerkdiensten in Zuid-Limburg ie kerk van Maastricht bekend, dat zij n het vakantieseizoen de volgende kerk- liensten belegt: Maastricht Gereformeerde kerk, Sterre plein (vijf minuten lopen vanaf het station) elke zondag 10.15 en 17 uur; Valkenburg Schouwburg, tot lke zondag 10 en 16 30 uur; Houthem „De Holle Eik". Onderste- traat: vanaf 18 juli tot en met 15 augustus ilke zondag om 9 uur: Gulpen Hervormde kerk. Dr Ackens- traat 17: vanaf 18 juli tot ugustus elke zondag om 19.30 ui e plaatselijke lerken dienster^ belegd^ ln domein te Baarn op Tweede Pinkster dag (7 juni). De leider zal zijn commissioner A. J. Gilliard van het internationaal hoofdkwartier te Lon- Hij is daar hoofdredacteur en literair secretaris. In de Legerwereld geniet hij grote bekendheid als auteur en publicist. Hij wordt geassisteerd door commissioner W. F. Palstra, territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland. Op deze dag zal een commandowagen ln gebruik worden genomen. Deze auto, die voorzien is van een platform, band recorder, pick-up, geluidsinstallatie enz zal gedurende de vakantiemaanden wor den gebruikt om openluchtsamenkomsten te houden in de vakantiecentra van land. Het programma van deze jubileumdag vermeldt veel muziek. Onder andere zal het muziekkorps van Schiedam spelen. Beroepi ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de classikale verg. van Delft als pred. voor buiten gew. werk- zaamh. (ziekenhuispred.): E. Saraber te Voorschoten; te Slochteren: J. Mansvelt te Giessen-Ouderkerk. Bedankt voor Stellendam (toez.) voor Vinkeveen: J. Smit te Werkendam. GEREF. KERKEN Examen. Geslaagd voor het docto raal examen theologie aan de Johannes Calvijnstichting: de heer B. C. Lategan te Bloemfontein (Z.-Afrika). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Grootegast en Gerk klooster-Stroobos (bij accl.): D. Los Monte Alegre (Brazilië). GEREF. GEM. IN NED. GEEN DRIE, MAAR ÉÉN (Van onze kerkredactie) De Gereformeerde Bond is het volk, dat zich verwant voelt aan Dordt. De mensen, die voluit de Hervormde Kerk trouw willen blijven, maar zich ook voluit ge bonden weten aan de gereformeer de belijdenis. Zijn er onder ons, wier inzichten zich wat dat be treft wijzigen, dan moeten ze de konsekwentie trekken en als lid van de bond bedanken. Zij hebben niet het recht, om een doorbraak naar links of naar rechts te for ceren. -.ei de Zwolse predikant ds. W. L. Tukker gisteren op de jaar vergadering van de Gereformeerde Bond, die als gewoonlijk geleid werd door prof. dr. J. Severijn. Het refe raat, waarin ds. Tukker bepaalde communicatiemoeilijkheden in de Ge reformeerde Bond aansneed, bleek on verwachts wonderwel aan te sluiten bij een punt, dat de huishoudelijke vergadering nogal beroerd had: hoe ver kan men gaan en toch nog gere- formeerdebonder genoemd worden? Men zegt wel eens, aldus ds. Tuk ker, dat er niet één, maar drie Gere formeerde Bonden zyn Links is er een „hoogkerkelijke" groep, die ge neigd is, allerlei gewoonten en metho den in de Hervormde Kerk maar te aanvaarden. Rechts is er een groep, die aanstuurt op aansluiting bij een Colin had geweigerd en gezegd de jongeman naar zijn (Colins) woning te brengen. Toen veertig minuten later een zi:kenauto op de plaats van het drama aankwam, was Fleury reeds overleden. Zes Jongemannen, die be trokken waren geweest bij de vecht partij, werden aangehouden, daarna werd door de officier van justitie tegen Colin een aanklacht ingediend wegens het niet verlenen van medische hulp. Het feit dat Colin werd beschul digd, heeft onder de medici tot felle protesten geleid. In het gebied van Meurthe-et-Moselle hebben de artsen zelfs een dag gestaakt. Dr. Colin, die eveneens was gearresteerd, werd voorlopig in vrijheid gesteld. Op 5 mei verscheen hij voor de rechtbank. Het vonnis is eerst gisteren gewezen. De zes jongemannen die aan de vechtpartij hadden deelgenomen zijn tot gevangenisstraffen van 15 tot 8 dagen veroordeeld. ACCRA In Ghana zal volgende week woensdag niet behoeven te worden gestemd voor een nieuw parlement, aan- Ïezien de oppositie geen kandidaten eeft gesteld. Alle kandidaten van de regeringspartij zijn du* „automatisch" gafcozen. (Van onze kerkredactie) NEW YORK Leden van de Vergaderingen van Gelovigen in de Verenigde Staten hebben een beroep gedaan op het Amerikaan se volk om in de wetgeving eer artikel op te nemen, waarin wordt uitgesproken dat men, als er ge wetensbezwaren zijn, geen lid be hoeft te zijn van een vakbond. Zij hebben dit gedaan in een serie grote advertenties, waarvan de eerste reeds eind april verscheen in de New York Times. In de Taft-Harley Labor Law werd de mogelijkheid geopend dat ieder die in een bepaald, bedrijf werkzaam is lid moet zijn van de betreffende vakbond. In de advertentie wordt gezegd dat een dergelijke wet in strijd is met de geloofsvrijheid die in de grondwet wordt gewaarborgd. Volgens de advertentie is deze wet bovendien in strijd met artikel 20 van de „Verklaring van de rechten van de mens", zoals deze is vastgesteld door de Verenigde Naties. Daarin wordt bepaald, dat niemand gedwongen mag worden tot een bepaalde organisatie te behoren. Toch worden er op het ogenblik, volgens deze advertentie, die reeds in een dertigtal grote kranten verscheen, mensen ontslagen, omdat zij geloven in dc Here Jezus Christus, de Zoon van God en volgens hun geweten Kort ?een ,id kunnen liJn van een vakver- eniging. Geen ongelijk span De ondertekenaars wensen 'n uitspraak in de wetgeving, identiek aan de „gewe tensclausule" ten opzichte van de militai re dienstplicht. Lezers van de advertentie worden opgeroepen om hun senator of hun lid van het congres te schrijven en te vragen medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een gewetens clausule ten opzichte van de vakbon den. Op de fiets geniet je méér en het is gezonder! 1 andere kerkformatie of op een eigen kerkelijk leven. Beiden oefenen drang op het hoofdbestuur uit. Ds Tukker waarschuwde tegen wat hij noemde segmentvorming en trok parallellen met het verleden, toen er binnen de bond gediscussieerd werd over dilemma's als verkiezing of verbond, wedergeboorteprediking of Christusprediking. Dergelijke contro verses hadden alles met de koers van de bond te maken. Men moet echter niet van een „of-of' spreken, aldus ds. Tukker, maar van „en-en" in deze gevallen. Operatieterrein Gelukkig kan men toch nog van één heehte bond spreken, wiens positie in de Hervormde Kerk nog steeds sterker wordt. Niet dat het de bond om zichzelf te doen is. We moeten, aldus ds. Tukker, de Hervormde Kerk niet zien als het operatieterrein, waar- In de bond werkt. Het gaat ons om het welzijn van de kerk. Maar dan moet die kerk het ons ook niet te moeilijk maken. Eerlijk, ik weet het vaak niet meer, zo verzuchtte de Zwolse predikant. Wij willen een open oog hebben voor de problemen, waarmee onze kerk worstelt. Laten we niet maar zijn strijders voor de beginselen. En laten we niet zo kwistig zijn met het veroordelen van predikanten, vaak om onbenulligheden. Men moet ook wel grondige bezwaren hebben, om iets tegen een plaatselijke predikant of kerkeraad te ondernemen (een eigen evangelisatie bijvoorbeeld), zo maande ds. Tukker zijn gehoor. De stichting Volle Evangelie Zen ding. o.l. v. de evangelist J. Maasbach houdt dit jaar haar jaarlijkse pinkster- conferentie in de Ahoyhal te Rotterdam. De diensten vangen nn 's morgens om 10.30 uur, 's middags om 2.30 uur en 's avonds om 730 uur. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze togezonden-stultkenrubrlek kunnen door allo teaera en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kortl Er kan »lle« worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan ba een bq- vhrlft van redactlewege een korte toelichting worden gegeven. Hecht en t-i-ijheiil Soekamo zegt: er is geen behoefte aan een plebisciet en vervolgens dat hij de verhouding Nederland-Indonesië «n de voordelen daarvan veel belangrijker acht dan de gehele „Iriankwestie". Dat kèn allemaal. Niemand zal Soekarno en zijn volk vreemdsoortig vinden als zij andere volken rondom het hunne schaamteloos, grenzeloos en.straffe loos intimideren, verkwanselen en on derdrukken. De gehele mensheid schijnt deze mensonwaardige activiteiten mooi te vinden. Niemand schijnt op *e durven komen tegen dit brute optreden. Moeten we maar liefst achter de feiten aanlopen en pas gaan treuren als alles weer achter de rug is? Wij Papoea's hopen dat het Neder landse volk in het algemeen en de Nederlandse regering in het bijzonder niet zullen zwichten voor Soekarno's pogingen om Nederland te verlagen tot het peil van alleen voor de Indonesische na'.uurprodukten geïnteresseerd zijnde dus beginselloze mensen. Wij. Papoea's hopen dat Nederland geen koehandel me; ons zal gaan bedrijven, want wij zijn aan een dergelijke moraal van Nederland niet gewend. Namens het bestuur van het Vrij heidscomité West Papoea/West Nieuw- Nicolaas Jouv Beneden AR-peil De drie ondertekenaars D. Congdon, C. F Dadd en F N. Walker schrijven dat echte christenen zich slechts laten leiden door do Bijbel God zei door Mozes: ..Gij zult niet p'.oegen met een rund en een ezel tezamen" Paulus zei .Vormt geen rjen Haag ongelijk span met ongelovigen." Volgens hen is het lid worden van een vakbond of welke andere vereniging met ongelo- vigen „een ongelijk span" aanvaarden Ik las. dat de hoer Algra gezegd heelt jal de gebieden waar in 1963 op de Boerenpartij werd gestemd correspon deren met de streken waar in 1937 de NSB haar stemmen -andaan haalde. Mijn respect voor de AR-beginselen. althans indien ze op déze wijze worden toegepast, is danig geschokt. Juridisch zal de uitlating wel kloppen, r toch een insinuatie in. die weinig fraai Bestuur van Voetius Het bestuur der Gereformeerde Theo logen Studenten Vereniging „Voetiu,s" voor het verenigingsjaar 1965/1966 is als volgt samengesteld: C van Dorp. praeses, G. Bo»r. abactis. J. Kievit, fiscus. G. van Asselt, vice-preases, H. Vreekamp, asses sor I, P. Vroegindewey, assessor II, L. Westland Jzn., assessor III. Ik kom niet voor de Boerenpartij op. die moet haar boontjes zelf maar doppen. Door mij persoonlijk zal het op prijs gesteld worden als de redactie mij met een onderschrift van hare mening wil doen blijken. Er zullen ongetwijfeld meerderen zijn, die hiervoor belangstel ling hebben. Wij moeten de politiek „zindelijk" houden. Ondergetekende is erevoorzitter van de plaatselijke afde ling der VVD. Reeuwijk H. G. D. Coppens (Deze rubriek is speciaal voor de meningsuiting van onze lezers bedoeld. Geen onwil onzerzijds, maar het „zinde lijk". dus zonder precedenten houden van deze rubriek, waarin ónze mening nadrukkelijk niet thuishoort, weerhoudt ons op boven gedaan verzoek ln tj gaan. Red.) Rattenvangers van Den Haag De gemeente Den Haag vangt katten en dat gebeurt nu al vanaf maart. Men gaat er nog mee door. De actie was aangekondigd „ter inperking van he< aantal zwerfkatten", maar nu is het al zo dat wie last heeft van de ka', van zijn buurman of -vrouw de gemeente verzoeken kan om in zijn tuin een val op te stellen (of de klacht gegrond is wordt niet onderzocht). Alleen al het feit dat men zégt last van een dier te hebben is voldoende. Kattenvrienden blijken geen rechten meer te hebben, neen. zóveel katten moeten dood ge maakt worden. Volgens een ruwe schat ting is aan-"het opruimingswerk zoals het nu reilt en zeilt al 10.000 gulden gespendeerd. Wat had dit bedrag effi ciënter en bovenal humaner gebruik kunnen worden als men via castratie, sterilisatie en het pijnloos doen inslapen van pasgeboren katjes de noodzakelijke inperking had bewerkstelligd. Den Haag A. J. Pieters Extremisme? In verscheidene Nederlandse kranten merkte ik op hoe de doorbraak van de Volksunie, de partij der Vlaamse Na tionalisten. eenvoudig werd afgedaan met de verklaring „de ultra-rechtse extremistische Volksunie, die er bijna toe is een splitsing te eisen tussen de twee taalgebieden". Dat op derge lijke wijze de Nederlanders voorgelicht worden is vooral de schuld van pers agentschappen, in België vertegenwoor digd door een anti-Vlaamse en kapitaal krachtige groep. Daarom graag deze toelichting. Indien Nederlanders van mening zijn dat het een uiting is van rechts-extremisme wanneer Vlamingen zich verzetten tegen de stelselmatige, georganiseerde, stief moederlijke behandeling der Vlamingen door de Belgische overheid, tegen het feit dat bijv. de Vlaamse arbeider en bediende gemiddeld 7 F (50 ct.) per uur minder wordt betaald dan de Waalse democratische meerderheid enz. enz. wanneer men verzet tegen deze grove onrechtvaardigheden negeert als rechts extremisme, welnu, dan wensen de Vlamingen in de ogen der buitenstaan ders liever ..rechtse extremisten" te blijven. Wij eisen daarom federalisme, een federale staat naar het model van andere „rechts-extremistische" staten zoals Zwitserland, de V.S.A., de Bonds republiek enz.! Borgerhout (België) S. Verbeke Te vroeg Er zijn al stemmen gegaan om ook onze Koningin naar Bonn te laten noden. Ik vraag hoe haalt men het n zijn hoofd? De Koningin van een land dat meer dan honderdduizend va zij staatsburgers door nazi's zag vermoor den! Veronderstel nu eens dat onze Koningin ambtshalve een autoriteit de hand zou moeten reiken die bevlekt zou zijn met het bloed van onschuldigen. Wat in Duitsland zit het nóg vol met ex-nazi's! Men denke het zich nog in: kinderen die zó van weeshuizen de gaskamers werden vervoerd. Om van te gruwen. Neen. wat ons betreft: met bezoeken brengen en handjes geven kan Nederland beter nog maar wachten. Den Haag F. B. Weijland Toekomstverwachting Dankbaar ben ik voor hetgeen de Marienschwestern uit Duitsland in het verkondigingsspel „De tijd is voorbij" in ons land geboden hebben. De opvoe ring was van een indrukwekkend: overtuigingskracht. Begrijpelijkerwijs ontmoet het spel dat ons bepaalt bij een snel naderende wereldcrisis niet overal het begrip waarop het stuk m.i. aan spraak maakt. Daarom via dit „ingezon den" graag enige toelichting. Ik citeer: „De atoomfysicus Bernhard Philberth uit München heeft de opmer kelijke ontdekking gedaan dat bepaalde geheimzinnige en vroeger totaal onbe grijpelijke passages uit de bijbel niet anders zijn dan een nauwkeurige be schrijving van de verschijnselen die ons tijdens een atoomoorlog te wachten staan. In zijn boek „Christliche Prophe- tie und Nuklear Energie" (uitgave Glock und Lutz, Nürnberg) gaat hij hier uitvoerig op in." Tot zover het citaat. Op bijbelse profetieën voor de eind tijd: het herstel van de staat Israël; het egoïsme, de genotzucht en de koude harteloosheid van velen; de godsdiensti ge afval enerzijds tegenover een toege nomen zendingsactiviteit anderzijds; het baanbreken van de krachten van het Koninkrijk Gods contra toenemende demonie enz. wil ik niet nader ingaan, omdat ik ze bij getrouwe bijbellezers als bekend mag veronderstellen. Met nadruk zou ik echter willen zeggen: Laten wij toch ernst maken met de leer van de toekomstverwachting (het meest verwaarloosde deel uit de bijbel m.i.), opdat Christus ons bereid vindt Hem te ontvangen in heerlijkheid Universitaire bestuursvorm stuursvorm, zoals minister Diepenhorst heeft gesteld? Mag ik er op wijzen, dat de naam en faam van de huidige Nederlandsche Economische Hooge- school hoewel slechts een halve eeuw oud, internationale bekendheid geniet, waar geen andere universiteit aan kan tippen? Weet de minister dat dit mede, misschien wel juist, het gevolg is van de particuliere bestuursvorm, die de echte wetenschappelijke en maatschap pelijke ontwikkeling bevordert, ook ver buiten het oorspronkelijke vakgebied de economie? In de toekomst ral een goede particuliere universiteit m.i. de enige waarborg scheppen voor een ruime algemeen wetenschappelijke en maat schappelijke ontwikkeling waar deze tijd juist zoveel behoefte aan heeft. Rotterdam Drs. N. C. Schenderling C.S.H. Reeds enkele jaren bestaat naast de afdeling Delft der SS.R. de Civita* Studiosorum Reformatorum (CBR.). Het verlangen om in vorming en gezel ligheid een integraal hristelijk studen tenleven op te bouwen, leidde tot de oprichting van deze studentenvereni ging. De C.S.R. wil zich in al haar activiteiten laten leiden door Gods Woord als enige norm en zij wil trouw zijn aan de daarop gegronde belijdenis geschriften. opdat de leden van de Civitas elkaar zo als aanstaande inge nieurs kunnen steunen in hun vorming tot Christen Academici. Dit betekent dan ook dat bewust afstand wordt gedaan van bepaalde uit het niet-Chris» telijke studentenleven overgenomen op vattingen, o.a. de groentijd en de plaats van de sociëteit in het geheel van het gemeenschapsleven Het is mogelijk ge bleken, dat de vereniging een intergere- formeerd karakter kan dragen. Zij die in Delft gaan studeren er nadere inlichtingen wensen, kunnen deze krij gen aan de onderstaande adressen: Ju- lianalaan 105, tel. 01730-26274; Spoorsin- gel 87. tel. 01730-31827; Gasthuislaan 270, tel. 01730-34062. Delft - G. Griffioen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2