Nieuwe Leldse Courant Winst voor boeren en communisten TOSTI UITGERUST! Tij dt abel vlucht Gemini-4 Heel de wereld volgt in spanning verloop van ruimtereis Teruggang voor AR-CH, VVD en KVP Nederlanders gedood en in rivier geworpen Zetels en stemmen in Rijnmond Commentaren Geen „trottoirwolvenen huilende jukeboxen Directeur: F. OIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvastigh ia ghebleven mi|n hert In teghenapoetl" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 - Donderdag 3 juni 1965, 46ste jaargang Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog veel, later geleide lik afnemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Min der koud overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). .J Klachtendie'nst bezorging 18.00—19.00 uur Pijltjes van gebroken lijn tot ge broken lijn geven zowel op het kleine als op het grote kaartje de plaats aan waar ruimtevaarder James Wfiite twaalf minuten lang de Gemini 4-capsule zou verlaten gedurende de tweede omwenteling van vandaag. Het ruimte-uitstapje aan het eind. van een reddingslijn overspant het Noordamerikaanse vasteland. Rechts: de twee ruimte vaarders: White links, McDivitt rechts. KAAP KENNEDY De tijdtabel voor de vlucht van de Amerikaanse astronauten James McDivitt en Ed ward White voor hun vlucht met de Gemini-4 luidt als volgt: 10.30 uur: opstaan, ontbijt, douche, scheren. 12.00 uur: laatste medische controle, ruimtepakken aantrekken. 13.30 uur: bemanning betreedt ruimtevoertuig. 15.00 uur: lancering Titan-2. 13.06 uur: ruimte bereikt; McDivitt stuurt Gemini-4 tot op een af stand van 130 meter van de rond cirkelende tweede trap en vliegt daarmee in formatie. 16.38 uur: einde van de eerste om wenteling: White bereidt zich voor op uitstapje buiten het voer tuig. McDivitt begint tweede trap tot op zeven meter te naderen. Ruimtepakken worden onder druk gebracht, de cabinedruk wordt opgeheven. 17.55 uur: White opent het luik. 18.01 uur: White verlaat het ruim- voertuig aan een kabel van acht meter en gebruikt zijn ruimtege weer om zich naar de tweede trap te manoeuvreren, neemt foto's. Het ruimtevoertuig is dan boven het zuiden van de V.S. 18.13 uur; White keert terug in het ruimtevoertuig. Het luik wordt gesloten, de cabine wordt weer onder druk gebracht de druk van de ruimtepakken wordt op geheven. J8.33 uur: McDivitt vuurt stuw- raketten af om de Gemini-4 op een afstand van 25 km van de tweede trap te brengen. 20.13 uur: McDivitt vuurt stuw- raketten af om de tweede trap weer in te halen. 21.40 uur: McDivitt nadert de twee de trap tot op drie meter en brengt de afstand daarna weer op enige kilometers. Daarna keren McDivitt en White terug tot het hoofddoel van hun vlucht: het vaststellen hoe goed een mens tegen een langdurig ver blijf in de ruimte kan. Na 97 uur en vijftig minuten in de ruimte moeten ze om 16.50 uur zestig km ten zuiden van Bermuda in de Atlantische Oceaan landen. KAAP KENNEDY De twee Amerikaanse astronauten, James McDivitt en Edward White, die van middag van Kaap Kennedy zouden worden gelanceerd, hebben gisteren de tijd doorgebracht met rust en ontspanning, althans voor zover de met het uur stijgende spanning dit toeliet. Maar terwijl zij rustten was het hele apparaat, dat de ruimtereis mogelijk moet maken, koortsachtig in actie. Op de basis waren werklieden druk bezig de 151 ton brandstof in de tanks i van de ruim 27 meter lange Titan-2-r ket te pompen en werden de instrumen ten van de Gemini-capsule a derworpen. Over de gehele wiereld begonnen de tajken van de ruim 15.000 mensen in dertien grondstations, aan boord van veertien Amerikaanse oorlogsschepen en in 88 vliegtuigen, die gedurende de 97 uur en 50 minuten durende vluch in touw zullen zijn. Zij zullen 1 de ruimtereis van beide astronauten op de voet volgen en al hun manipu laties registreren. Ruimtegeweer De Amerikaanse astronaut White, die vanuit de Gemini-4 een uitstapje ruimte zal maken, zal de beschikking hebben over een ruimtegeweer, waarmet hij zichzelf kan manoeuvreren. De Rus sische kosmonaut Alexei Leonof maakte in maart ook reeds een uitstapje in de ruimte, maar hij had geen ruimtegeweer en moest zichzelf aan de kabel waan (Voor vervolg zie pag. 11) Veel wegblijvers bij stembussen Rijnmond (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM De verkiezingen voor de leden van de Rijmnondraad hebben geen spectaculaire resultaten opgeleverd. Het was om de woor den van een politicus te gebruiken een typisch Nederlandse verkiezing. Maar het verschijnsel van een politiek radicalisme, tot uiting komend in het stemmen op politieke groeperingen die aan een algemeen onbehagen in de landelijke politiek stem willen geven, is aanmerkelijk sterker ge worden. Wat percentage betreft heeft de Boerenpartij de grootste over winning behaald: dit steeg van 0,92 voor de Tweede-Kamerverkiezingen in 1963 tot 1,86 voor de Rijnmondverkiezingen. Zij zal een van de 81 zetels gaan bezetten. In hoeverre de landspolitiek een rol heeft gespeeld bij deze verkie zingen is niet zo gemakkelijk na te gaan. De Partij van de Arbeid steeg in percentage van 43,42 (Tweede- Kamerverkiezingen) tot 44,19, ter wijl de WD terugliep van 11,01 tot 10,59. Geen schokkende verschui vingen dus: de kabinetswisseling heeft de socialisten hoegenaamd geen baat gebracht en de liberalen moesten zelfs genoegen nemen met een kleine teruggang. Hun opposi tionele rol heeft hun geen profijt opgeleverd. Kleine teruggang De combinatie ARPCHU is be paald niet slecht uit de bus gekomen. Zij gaat 14 van de 81 zetels bezetten en wordt daarmee na de Partij van de Arbeid (die 37 zetels krijgt) de tweede politieke groepering in de Rijnmond- raad. Haar percentage daalde van 17,69 in 1963 (Tweede Kamer) tot 17,11. Een kleine teruggang dus, die het ge volg zullen zijn van de recente gebeur tenissen op landelijk niveau, alsmede van een zekere onwennigheid bij dit eerste experiment van een gezamenlijk optrekken der beide grote protestants- christelijke partijen in een groter dan gemeentelijk verband. De KVP zag haar aanhang teruglopen met meer dan één procent: 14,39 in tegen 13,22 nu. Hier is wel bijzonder moeilijk na te gaan waarvan deze terug gang het gevolg is. Dat de PSP achter uitliep (van 4,59 tot 4,25) lag in de lijn de verwachtingen. Dat de CPN in percentage van 3,45 tot 5,10 steeg, is voor niet onbelangrijk deel te verklaren uit het feit, dat zij als gevolg van de loting als eerste partij op het stembiljet stond aangegeven. Het is een bekend ver schijnsel, dat een eerste partij een aantal stemmen (van gemakzuchtige of onge ïnteresseerde kiezers) extra krijgt. Het GPV wist het tot een percentage van 0,74 te brengen. In 1963 was het 0,57. Helaas was dit te weinig voor een zetel. Men kwam nog ruim 2700 stemmen tekort op de kiesdeler Interesse In het algemeen kan worden gezegd, dat de belangstelling van de kiezers voor deze eerste Rijnmondverkiezingen niet overmatig groot is geweest. De opkomst naar de stembureaus was geringer dan bij andere verkiezingen. Er is minder bij volmacht gestemd en velen lieten hele maal niets van zich horen. Typerend zijn in dit verband de ge gevens van Rotterdam. Daar is 12,6 pro cent van de uit te brengen stemmen loren gegaan, hetzij doordat de betrok ken kiezers niet kwamen opdagen, hetzij doordat stemmen ongeldig moesten wor den verklaard. Wanneer men weet, dat een percentage van drie wegens ongel dige stemmen normaal is, dan moet wor den geconcludeerd, dat een kleine tien procent het' heeft af laten weten. Normaal een percentage van zeven. De conclusie ligt voor de hand: meei stemgerechtigden dan bij vorige verkie zingen hebben van hun gebrek aan be langstelling op negatieve wijze doen blijken. Wanneer volgend jaar de Rijn mondverkiezingen samenvallen met de verkiezingen voor de gemeenteraden, zal dit percentage aanmerkelijk geringer zijn. Bloedbad in Kongo LEOPOLDSTAD In de Kongo lese stad Boeta hebben de in het nauw gedreven rebellen zondag 31 missionarissen vermoord. De meeste vermoorde gijzelaars zijn Nederlan ders. Dinsdag is Boeta door de re geringstroepen veroverd en woens dag kwamen de eerste vluchtelin gen met een Amerikaans vliegtuig in Leopoldstad aan. ZETELS 1965 Percentages 1963 1962 1965 Stemmen 1963 1962 P.v.d.A. 37 44.23 43.42 45.84 243.838 245.683 252.979 A.R. en C.H.U. 14 17.16 17.69 17.44 94.453 100.122 96.239 K.V.P. 11 13.18 14.39 13.55 72.939 81.400 74.766 V.V.D. 9 10.65 11.01 11.04 58.429 62.280 60.964 P.S.P. 3 4.23 4.59 4.34 23.452 25.963 23.976 C.P.N. 4 5.04 3.45 3.60 28.124 19.510 19.896 S.G.P. 2 2.93 2.88 2.95 16.225 16.302 16.277 Boerenpartij G.P.V. 1 1.84 0.92 10.268 5.230 0.74 0.57 0.54 4.102 3.245 2.974 Overige lijsten in '63 en 196 2 1.08 0.70 6.121 3.852 Lib. Staatspartij 0.32 1.794 Chr. Nat. Volkspartij 0.02 0.10 97 556 Economisch Appèl 0.40 2.292 Nieuw Democratische Partij 0.24 1.383 Liberale Unie 0.10 0.60 555 3.296 Vrije Burgers Onze Kroonprinses vloog gisteren met twee vriendinnen naar Wenen voor een particulier bezoek. Haar gastheer is jhr. James Loudon, wiens kleindochter op deze char mante foto prinses Beatrix begroet. Meisje (16) nam 14 mille weg DOETINCHEM Door de Doetin- chemse gemeentepolitie is procesver baal wegens diefstal opgemaakt tsgen het 16 jarige meisje A. B.. dat in on geveer vijftien maanden tijd als cais sière van een zelfbedieningszaak te Doetinchem een bedrag van veertien- duizend gulden heeft verduisterd. Da gelijks nam het meisje een bedrag uit de kassa. De moeder van het meisje heeft eveneens van deze diefstal gepro fiteerd en kocht samen met haar doch ter dure kleren en andere snuisterijen. Zij zal wegens heling vervolgd worden. Doordat een paar vijfjarige kinderen in de buurt met lucifers speelden, is gisteren een landbouwsohuur van de heer H. Kremer te Odoornerveen (gem. Odoorn) afgebrand. De schade bedaragt ongeveer f 100.000. VERLOVINGSRINGEN Een van hen, een Portugees, vertelde, dat hij getuige was geweest van de te rechtstölling van 31 missionarissen. „De rebellen hadden hun slachtoffers handen en voeten gebonden, de weerlo zen doodgeschoten en vervolgeris in de rivier gegooid". ,JEen maand eerder", wist de Portugees nog mee te delen, „waren in Bonde, dat 170 kilometer ten noorden van Boetoe ligt, tien blanken vermoord". Een Amerikaanse piloot be vestigde dit trieste verhaal. Hij had tal van vermoorde blanken in de rivier zien drijven. De Kongolese troepen, die Boeta heroverden, hoopten 109 blanken aan te treffen. Naar oerwoud Zij wisten er slecht 29 te bevrijden. De missionarissen en nonnen, die de re bellen niet hadden gedood, waren mee gevoerd naar het oerwoud. Volgens de pater provinciaal van de kruisheren in Nederland moeten er nog 14 paters van de Nederlandse provincie van de kruis heren in de macht van de rebellen zijn. Er bestaat grote onzekerheid over het lot van de missionarissen. Ook pater provinciaal in Leuven kon niets mee delen over het lot van de Belgische le den van de orde. Stille getuigen Op het ogenblik ontbreekt nog ieder spoor van de vermiste gijzelaars. Al leen de kledingstukken, die op de oever van de Roebi-rivier, die door Boeta stroomt, zijn gevonden als af schuwelijke stille getuigen van het Behalve de 14 paters-krudsheren worden ook nog steeds negen priesters van het H. Hart Vermist. Veiligheidsraad vandaag bijeen NEW YORK Op dringend verzoek an de Sowjetunie komt de Vilig- heidsraad vanavond om negen uur bij een. De Russen wensen te spreken over de situatie lm de Dominicaanse republiek. W7"IE de uitslag van de Rijnmond- verkiezingen beziet, zal geen moeite hebben met het trekken van zeker drie conclusies. De eerste in druk is er een van stabiliteit, als on der ons volk gebruikelijk. We zijn een volk met gevestigde overtuigin gen, waarvan we ons niet gemakke lijk laten afbrengen. Te minder waar de keuze niet zelden principieel is bepaald. De omstandigheid dat een partij al dan niet in de oppositie is heeft daar op weinig invloed. De verkiezingen hebben de liberalen bijvoorbeeld niet de winst opgeleverd waarop zij on getwijfeld hadden gehoopt. De tweede conclusie moet zijn, dat de combinatie van ARP en CHU niet tot winst heeft kunnen leiden. Maar was winst te venvachten geweest? Gelet op de werkingen van deze tijd achten wij het reeds van waarde, wanneer duidelijk principieel gefun deerde partij-formaties zich weten te handhaven. Bovendien: de com binatie functioneerde ditmaal wel onder uiterst moeilijke omstandig heden - de ene betrokkene in de op positie, de andere betrokkene rege ringspartij. Dan een succes te ver wachten, lijkt wat veel gevergd. Ten slotte is er het verschijnsel van een toenemende radicalisering uit komend in winst zowel voor de Boe renpartij als voor de communisten. Een verschijnsel dat ook in de ko mende tijd de aandacht vereist. Er is onbehagen dat op deze wijze tot uiting is gekomen, en de aard van het onbehagen zal moeten worden onderzbeht. Het is immers juist een sierend kenmerk van de democratie dat zij ook op minderheden let. Voor het overige maken plaatselijke varia ties binnen de verkiezingsuitslagen het trekken van nog andere meer al gemene conclusies dan de boven staande vrijwel ondoenlijk. Het is echter van belang dat de raad nu is samengesteld en dus aan het werk kan. "\7"AN de wijze dan waarop de Rijn- mondraad gaat werken, moeten bepaalde verwachtingen gekoesterd kunnen worden. Daarvan hangt veel af. Want een bepaald aspect is hier boven nog onvermeld gebleven, en dat is de mate van onverschilligheid onder de bevolking, zeker in de gro tere plaatsen, Dat behoeft niet zo te blijven. Krant, radio en televisie - zij hebben zich waarlijk niet onbetuigd gelaten in het verstrekken van informatie om trent wat met het nieuwe lichaam wordt beoogd. Televisie en radio heb ben gisteravond vanuit ons gebouw te Rotterdam wel een sprekend slot stuk geleverd. En de Rijnmond zal de steun van krant, radio en televisie stellig behouden. Mits echter de nieuwe raad voldoet aan de voorwaarde van een beleid te gaan voeren dat tot de verbeelding vermag te sperken. Het nieuwe college zal moeten trachten, op gezonde wijze in het nieuws te komen: zelf heeft het nu nog de bekoring van het nieuwe, hetgeen een geslaagde start - ook in de publicitie - vergemakke lijkt. Want ook hier geldt: een goede pers maakt het nieuws minder dan ze het registreert. En daaraan willen we - ook in de komende tijd - het onze gaarne doen. Met, als het moet, nu dan een stimu lering, waarvan we overigens hopen dat ze achterwege kan blijven. GEEF MIJ MAAR. cJwcoludetfacmfc Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en Italië beschermt zijn toeristen ROME. De Italiaanse regering heeft alle prefecten en commissarissen van politie opdracht gegeven strenger dan tot dusverre op te treden tegen „trottoirwolven", huilende jukeboxen en andere zaken, die de traditionele gastvrijheid in het drukke toeristenseizoen in gevaar zouden kunnen brengen. Alle autoriteiten moeten er streng op toezien, dat de buitenlandse toeristen deze zomer ongehinderde vakanties tegen redelijke prijzen kunnen genieten. De treinen, stations, stranden, parkeerterreinen en campings vooral moeten beschermd worden tegen de „Pappagalli" de Italianen, die uit zijn op avon tuurtjes met buitenlandse meisjes en vrouwen. Gewaakt moet worden tegen overmatig lawaai van jukeboxen op terrassen van hotels, pensions en cafés, tegen overdreven claxonerende automobilisten en motor boten, die met grote snelheid langs de stranden heen en weer varen. De plaatselijke autoriteiten worden eraan herinnerd, dat zij toezie»' nneten houden op de aanwezigheid van de prijslijstjes in hotelkamers. Uitgeslapen? néén...

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1