L/ Steevens: Groot winnaar van Olympia's Tour Tamelijk koud Rokerssterfte lijkt op epidemie anno 1865 Herdenking; in Den Haag Chimpansees hanteren (verdedigings) wapens Bouw Het dorp begint op 26 oktober Eddy Beugels de strijdlustigste renner Laatste etappe was voor de Tsjech Daniel Ridder Van Rappard overi Aut0 over de koP' (en tegen) van alles WOENSDAG 2 JEM 1965 DE BILT. Een rug van hoge luchtdruk boven do Britse eilanden en de Noordzee verplaatst zich langzaam naar het zuiden, terwijl over Scandi navië een depressiegebied naar het oosten trekt. Over de Noordzee stroomt daarbij vochtige lucht naar onze om geving, waarin veel bewolking voor komt, waaruit plaatselijk wat lichte motregen valt. De vochtige lucht be gon woensdagmorgen het noorden van het land binnen te stromen ei verwacht moet worden dat de bewol king ook tot de zuidelijke provincies zal doordringen, maar daar morgen weer aan oplossing onderhevig zal zijn, naarmate de rug van hoge luchtdruk zich verder over ons land uitbreidt. Op de Oceaan breiden nieuwe storings- gebieden zich via IJsland naar hei noordoosten uit, maar deze zullen de eerste paar dagen nog geen invloed op het weer op het vasteland van West-Europa uitoefenen. De winden zullen komende 24 uur nog van zee blijven waaien. Waardoor de tempera turen vooral aan de kust laag zullen zijn. ZON EN MAAN Donderdag 3 juni: zon op 4.25, onder 20.52; maan op 7.47, onder 0.07. Zondag 6 juni: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGE 3 juni: 5.18 v.m.; 17.48 n.m. Strandverwachting Een zwak fromfcje brengt wat i bewolking. Morgen overwegend droog met opklaringen. Iets te frisse wind tus sen noordwest en noord. In de middag 14 15 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Zonnige perioden, maar nog steeds iets te koel door de noordelijke luchtstroom. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Temper. •tattea WMTI- 1 gastel dh. sl|JaiI-ö is 1? Den Helder h. bew Ypenburg onbew Vlissingen 1. bew Belde 1. bew. De Bilt 1. bew Twente 1. bew Eindhoven onbew Zd.-Limb. gh bew Helsinki onbew. Stockholm h. bew Kopenhagen 1. bew 1. bew. onbew gh bew mnastti i3 w 2 12 /indstil i5 /indstil j6 Barcelona zw Madrid regenbui zzo 4 27 14 0.0 Lissabon h. Roomse middenstand: geen uitkering ALKMAAR De R.K. middenstands bond zal bij het overleg in de Stichting van de arbeid op 9 juni het standpunt innemen dat er geen aanleiding is voor een uitkering-ineens in dit jaar Uit het halfjaarlijkse rapport van de S.E.R. zou dat blijken en in het bijzonder voor het midden- en kleinbedrijf zou zo'n uitke ring een onverteerbare zaak zijn. WIE BETAALT? DEN HAAG Wie is er aansprake lijk voor glasschade ten gevolge van het doorbreken van de geluidsbarrière door straaljagers, willen de Tweede-Kamerle den mevrouw Singer-Dekker en Wierda (soc.) van de minister van defensie we- Mr. Dijckmeester naar Haarlemmermeer? ZIERIKZEE De benoeming zou te verwachten zyn van burgemeester mr F. Th. Dijckmeester (onlangs nog genoemd als mogelijk commissaris der Koningin in Zeeland) benoemd tot burgemeester van Haarlemmermeer. pluimveehouders,1^ huisvrouwen, brandweerlieden, Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders; bij «fc Raiffeisen bank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen em in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat rij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4\ miljard gulden) wordt, door de plaatseTjjfce Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid i van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Staatstoezicht op volksgezondheid DEN HAAG In 1963 zyn cr meer dan 10.000 sterfgevallen weest, waarbij een verband met het roken van sigaretten moest worden aangenomen. Dit is ongeveer even veel als het aantal slachtoffers van een cholera-epidemie in de jaren zestig van de vorige eeuw. Aldus dr. R. J. H. Kruisinga gisteren bij de herdenking van het honderdjarig bestaan van het staatstoezicht op de volksgezondheid. De directeur-generaal van de volks gezondheid hij aanvaardde juist gis teren zyn functie liet deze vergelij king uitlopen op de vraag: hoe zullen komende generaties over ons oordelen? s in de afgelopen honderd jaar enorm veel tu. goede veranderd de sterftecijfers van zuigelingen zün thans bij voorbeeld minder dan 'n een tiende die heel veel te doen. In dit besef, dus alle bescheidenheid, is het jubileum de Rolzaal gevierd. Prof. dr. J. W. Tesch voorzitter n de gezonheidsorganisatie TNO, wees op, dat er nog zeer veel speurwerk moet worden verricht. Evenzo dokter H. J. Dijkhuis, geneeskundig hoofdi specteur, die ten behoeve van het tc gepast wetenschappelük onderzoek ta- iran financiële aard wilde afstoten. In nauwe samenwerking met de rijks instituten moet een programma voor epidemiologisch onderzoek worden op gesteld. Doordat de biologie zich langzamer heeft ontplooid dan de wetenschappen, die de technische ontwikkeling stuw- is een gevaarhjk tekort ontstaan, aldus prof. Tesch. Daarom moet aan het onderzoek naar de factoren, die bepalend zijn voor het welzyn van de voorrang worden gegeven boven het genieten van uitvindinkjes en speel goedjes. Dr. Kruisinga wees op de noodzake lijke aandacht voor de water- en lucht verontreiniging, voor de drinkwater- Ontdekking van Nederlander: AMSTERDAM Chimpansees in de Afrikaanse savannen gebruiken vermoedelijk wapens om zich tegen roofdiere te verdedigen in terreinen waar ze niet overal bomen bij de hand hebben om te kunnen vluchten. Tot deze opzienbarende ontdekking is dr. A. Kortlandt, lector in de psycholo gie der dieren aan de universiteit van Amsterdam, bij een onderzoek in tien Afrikaanse landen gekomen. Chimpansees komen veel verder naar het noorden voor, dan tot nu toe bekend was, zoals in Senegal en Mali, Ivoorkust en de Centraal-Afrikaanse Republiek. Zij blijken in savannes, waar soms op honderden meters geen boom staat, stok ken en afgebroken boomstammetjes te gebruiken om aanvallende panters te be dreigen. Het onderzoek (dat geschiedt met gebruikmaking van opgezette pan ters die elektrisch kop en staart bewegen) hierover is nog gaande. Chimpansees zyn evenzeer grondbe- woners als bijv. bavianen. Ze wande len zowel viervoetig als drie- en twee voetig, al naar het hen invalt. Ze klim men eigenlijk alleen maar in de bomen omdat de vruchten nu eenmaal boven hangen en omdat ze er veilig kunnen slapen. Ze zyn helemaal niet de zwie rige boomtakbungelaars waarvoor men hen vaak heeft aangezien. Het is een ■prookje dat chimpansees vooral de bewoners zijn van het vochtige oer- In feite is de chimpansee een dier soort die aangepast is om in zeer uiteen lopende levensmilieus te kunnen leven. Maar de mens heeft deze aap naar het bos gedreven en hem bijna overal elders uitgeroeid, aldus dr. Kortlandt. Achterstand bij wachtgeld? DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mejuffrouw Schilthuis (soc.) heeft minister Diepenhorst schriftelük ge vraagd of er inderdaad op zijn departe ment een aanmerkelijke achterstand be staat bij de aanpassing van de uitge keerde wachtgelden aan de gestegen salarissen. Deze aanpassing zou in een aantal gevallen sedert 1 januari 1964 niet zijn geschied. Het Kamerlid vraagt om maatregelen. VENLO In het bureau van de Kon. Marechaussee in het Limburgse Nieuwenhagen is in de nacht van za terdag op zondag ingebroken. Men had dit geheim willen houden. In de loop van dinsdag kwam het toch uit. De dieven hebben twee pistolen gestolen uit een bureaulade. voorziening, voor de sportbeoefening voor de kwalitatieve zyde van het a ningvraagstuk. Wat zal men in 2000 zeggen van onze hoogbouw? Namens de regering sprak staatsse cretaris dr. A. J. H. Bartels. die voor al Thorbecke herdacht. Deze staats man schiep de op 1 juni 1865 in het Staatsblad verschenen wetten, die voor de volksgezondheid van fundamentele betekenis zün gebleken. Voor het ge neeskundig staatstoezicht van vóór 1865 heeft dr. P. Groen van Prinsterer zich grote verdiensten verworven. Hij was de vader van de staatsman, die als tegenvoeter van Thorbecke optrad Dit laatste memoreerde dr. Kruisinga. Mr. J. Th. M. de Vreeze. spre kende namens de maatschappelijke instituties van de gezondheidszorg, trok de lyn door toen hü de naam van Kuyper noemde. De a r. staats man juichte bij het debat over de Gezondheidwet 1901 toe. dat het staatstoezicht voortaan niet meer alleen een zaak van medici zou zyn. Want aldus Kuper, geneeskundigen zijn dat nog in sterker mate dan de ergste klerikaal autoriteire perso- Thans dringt zich de noodzaak op, aldus mr. De Vreeze. van een krach tiger leiding van departementswege om te komen tot één nationaal gezondheids beleid. Dit was ook de mening van dokter Dijkhuis, die voorts onder meer pleitte voor het voortvarend opbouwen van een bevolkingsregister van het me disch, paramedisch, verplegend en ver zorgend personeel. Na afloop van de herdenkingsbijeen komst waarin ook enkele konink lijke onderscheidingen werden uitge reikt volgde een drukke receptie in de Kelderzaal. De bezoekers konden hier een aantal panelen bezichtigen, waarop het revalidatiewerk in beeld was gebracht ARNHEM De eerste paal „Het dorp" gaat 26 oktober a.s. de grond in. Dan is het bijna drie jaar geleden, dat Mies Bouman haar ra dio- en televisie-marathon vol bracht en er in slaagde 21 miljoen gulden bijeen te brengen. Men had nog niet alle benodigde grond in handen en daarom moest het zo lang duren voor met de bouw van het centrum voor gehandicapten kon worden begonnen. men erin geslaagd alle moeilijkheden te overwinnen. In de herfst starten met de bouw van het eerste blok van 30 woningen. In de onlangs gehouden jaarvergadering het algemeen bestuur van de stich ting Het dorp zijn twee nieuwe leden geïnstalleerd: de heer R. Smit te Noot dorp secretaris-generaal van het Oranje Groene Kruis, secretaris van de Neder landse vereniging rheumatiek-bestrijding en voorzitter van de Stichting technische voorlichting aan lichamelijk gehandi capten) en de heer J. Verhaar te Blari- (voorzitter van de stichting activi teiten Lions international, district Nederland). Okker en Stoeve wonnen MANCHESTER Tom Okker en Betty Stoeve hebben gisteren hun par tijen in het internationale toernooi om het kampioenschap van Noord-Engeland gewonnen. Okker kwam in de tweede onde uit tegen de Australiër Bruce Larkham en ofschoon hy een slechte start had liet hij er in de tweede en derde set geen twüfel over bestaan wie de beste speler was. Hy won met 911 61 en 61. Betty Stoeve speelde in de eerste ronde in het dames enkelspel tegen de Ame rikaanse Tory Fretz. over wie zü met 63 64 zegevierde. AMSTERDAM Een prachtig coureur werd gisteren in Amsterdam uitbundig gehuldigd als winnaar van Olympia's Tour door Nederland: Harry Steevens, 20 jaar oude zoon van het Limburgse land, machine bankwerker van beroep, uitblinkend als wielrenner. Behoudens de eerste twee dagen, toen er overigens wei nig schokkends gebeurde, heeft Stee vens in deze bijna 1100 km lange, zevendaagse wielerveldslag der ama teurs overduidelijk aangetoond de sterkste coureur van het veld te zijn. Gesteund door een gedegen ploeg, waarvan Piet Braspenninckx en Henny Schouten de andere uitblinkers waren, sloeg de koele renner uit Elsloo tijdens het weekeinde hard toe. Daarna be paalde hij en zijn makkers van de Am. stel-equipe zich er kundig toe, de ver worven eerste plaatsen in het indivi dueel, punten- en ploegenklassement te verdedigen, waardoor Steevens met een ongekend grote voorsprong van 4 min. en 50 sec. kon eindigen. Voor de buitenlandse gasten in Olym pia's Tour verliepen de laatste twee etap pes gunstig. Na de victorie van de felle Belg Alfons Cools ontpopte zich de Tsjech Daniel Grac aan het eind van de 207 km lange slot-etappe EnschedeAmsterdam als de rapste spurter van een viertal voor het klassement ongevaarlüke koplopers. Met deze successen konden de „vreemde, lingen" echter geenszins de slechte indruk uitwissen, die zy tevoren hadden ge maakt Positiever Over het Nederlandse gedeelte van het veld kunnen gunstiger berichten worden gemeld. De na het Olympisch jaar 1964 afgeroomde top (renners als Karstens. Pieterse, Zoet Van der Vleuten, Come- lisse en Schuuring werden professional) kan in een zo kort tüdsbestek onmogelijk weer op dezelfde sterkte worden gebracht, maar de afgelopen week is toch wel ge bleken, dat voor tal van jonge cou de doorbraak nabij is. We doelen hierbij voornamelyk op Piet Braspenninckx, Ge rard Vianen, Rini Wagtmans, Daan Holst. Harm Ottenbros (hoewel hij Amsterdam niet haalde), Pierre Pellenaars, Jaap Hoogland en Jan Boode. die met de „oud gedienden" Steevens, Schouten, Kosten, Lute Peters, Van Kemenade. Beugels Dolman talloze malen de slag maakten Dronken bestuurder rijdt kind op trottoir aan ROTTERDAM. Een 6-jarig Rot- terdammertje is op het trottoir van de Herman Costerstraat aangereden door een personenauto, waarvan de be stuurder onder invloed van alcohol verkeerde en niet in het bezit was van een rijbewijs. Het jongetje liep een hersenschudding en ernstige buik wonden op. Operatief ingrijpen was noodzakelijk. Rotterdammers, die het ongeluk zagen gebeuren, hebben aanvankelijk getracht de bestuurder, de 28-jarige kelner B. G. K. uit Waddinxveen, vast te houden De man wist echter te ontvluchten. De politie hield hem later aan in een café. Een arts paste de bloedproef toe en concludeerde daaruit, dat de kelner niet in staat moest worden gedacht een auto te bestuderen. ~>e man werd opgesloten. Helmondse jongen nog niet gevonden HELMOND Nog steeds heeft de politie de sinds vrijdagavond vermiste 13-jarige jongen Willy Verspaget niet kunnen opsporen Het zoeken in de bos- tussen Bakel en de Mortel, op advies een telepaat, heeft niets opgeleverd Van de dertig tips die de politie heeft ontvangen, zijn gisteren de meeste nage trokken, eveneens zonder succes. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN Burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard van Gorichem heeft gisteren in een ca rie voor liberale en rooms-katliolieke jongeren gefulmeerd tegen alles iedereen, van de sociale verzekering tot de Rijnmond. Kreten als „open bestel" hebben geen enkele inhoud. Er is een sfeer van sin- terklazerij in onze tijd en een neiging om de hand op te houden. Een gespreid bedje is een onding voor wie zelf dat bed kan spreiden. We leven in een wel- doenersstaat in plaats van een zelfdoe- nersstaat. In de WD is vlees noch vis. Liberale bladen bestaan niet meer. De liberale voorman Thorbecke was vol gens spreker trouwens al een rooie rak ker. Hü wilde zich liever aan de kant ui Groen van Prinsterer stellen Ridder van Rappards pogingen om een liberale staatspartü op te richten, zijn op niets uitgelopen en kostten hem alleen ontzettend veel geld. Niemand loopt warm voor de verkiezingen in de Rijnmond. Gelukkig deed sprekers ge meente niet mee. De kunst? ,.Ik-Jan-Cre- mer-psychose" E een infamer, onmense lijker en pedanter optreden dan in VARA's „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" achtte spereker ondenkbaar. Mi-. Van Rappard wist wel dat hy man was. gedoemd gedeeltelijk te t den verguisd. Maar ergens, zei hy, dat hy daar nog plezier in ook. Nieuwe leden Akademie van wetenschappen Tot gewoon lid van de Kon. Ned. Academie van wetenschappen zyn be noemd: prof. d-r. J. M M. Aler, Amster dam; prof. dr. H. C. J. Duijker, Amster dam: prof. dT F. van Heek, Leiden; prof. dr. F J. de Jong, Groningen; prof. mr. W. F. Prins. Utrecht; prof. dr. A. J. C. Rüter, Leiden; prof. dr. W. J. Verdenius, Utrecht. Tot buitenlands lid werd benoemd: prof A. Momigliano. Londen en Turijn en tot correspondent van de Academie: prof. mr. F. B. J. Wubbe, Fribourg (Zwitserland). UTRECHT Gistermorgen is in Utrecht de 3-jarige Anton Tjallinks ver dronken in de Leidse Rijn. De kleuter een buurmeisje, dat in de buurt boodschappen moest doen, achterna ge- drie gewonden DRIEBERGEN Drie jonge mensen uit Leiden en Wassenaar, die per auto van vakantie terugkwamen, geraakten vanmorgen vroeg vrij ernstig gewond toen hun auto op de rijksweg bü Drie bergen met een Duitse vrachtwagen in botsing kwam en over de kop sloeg. De slachtoffers zyn de 22-jarige N. Nell uit Wassenaar, de 20-jarige A. Nell uit Leiden en de 23-jarige J. Voetberg uit Leiden. Twee Duitse automobilisten, die by de verongelukte auto stonden, wer den even later door een passerende wa gen aangereden. Voor nader onderzoek gingen ook zy naar het ziekenhuis. Op vrouw en zoon ingereden: zeven maanden cel MAASTRICHT De 43-jarlge chauf feur H. L. uit Hoensbroek is gisteren door de rechtbank veroordeeld tot ze- maanden gevangenisstraf, waarvan voorwaardelijk en aftrek van voor arrest omdat hij op 16 februari, na een echtelüke twist, verscheidene ma len met zün autobusje op zijn echtge note en zyn 15-jarige zoon was ingere- zich daarbij sterker toonden dan het merendeel van de overige renners. Hoewel de laatste rit een weinig op windend verloop kende, heeft één coureur toch serieuze pogingen in het werk ge steld een laatste offensief tegen de „Am- stel bieren" te ontketenen. Zyn naam: Eddy Beugels. De Sittardse coureur, reeds meerdere malen op de voorgrond getre den en door de journalisten na afloop dan ook uitgeroepen tot de strijdlustigste man van de karavaan, besliste eerst in Borculo (28 km) een duel met Piet Braspenninckx om de eerste plaats in het puntenklasse ment definitief in zijn voordeel en ging daarop meteen maar door, vooral ge steund door de Zwitser Rudolf Pfister en in zekere zin ook door Braspenninckx, een ploeggenoot van leider Steevens. De vierde man in de kopgroep, de Tsjech Jan Wenczel, bepaalde zich slechts tot mee rijden, omdat hy eenvoudig de macht niet bezat de kop over te nemen. Toch mislukt De vier koplopers hadden in Loenen (70 km) een voorsprong van 1 minuut en 20 sec. op een trio, bestaande uit Henk Pels. Piet Cooreman en Roel Hendriks. Het peloton kwam weer een minuut later door. Dat was echter de grootste winst, die zü bevochten, want in het peloton vonden toen tal van ploegen de zaak te kritiek worden omdat hun hooggeplaatste renners in het klassement gevaar liepen door Beugels te worden verdrongen. Het veld kwam weer bij elkaar. Nico Lute was de volgende animator. Hü kreeg gezelschap van de felle Jan Boode. Hans den Hartog en Daniel Grac. Jan Bols en Nol Kloosterman wilden eveneens komen, doch bleven tussen de twee groepen hangen. In de Eerste van Swindenstraat te Amsterdam, waar zy met 35 seconden voorsprong arriveerde, moest Lute wegens vermoeidheid van de eindsprint afzien. De overige twee Neder landers probeerden vergeefs de rappe Grac bij te houden, zodat de Tsjech zijn enige aanvallende actie in de gehele ron de zowaar beloond zag met de ritzege. Laatste etappe De uitslag van de zevende en laatste wielerrit in Olympia's Tour (Enschede Amsterdam, 195 km) was 1 Daniel (Tsj) 4 uur. 38 min en 2 sec (met bon. 4 37.02); 2. Den Hartog Ned Caballero zt (met bon 4 3732); 3 Boode (Ned. Vredestein) z t (met bon. 4 37.47); 4. Salien (België) z.t 5 Steevens (Ned Am- stel) 4 38 37 6. Dolman (Ned Trio) zt.: 7 Koel (Ned Dextro) zt.; 8. Hoogland (Ned Vredestein) zt: 9 Emo (Ned De Ron) z.t.: 10 Geeraerts (België) z.t; 11 Serpenti (N-ed Flamengo) z.t 12 Vermeu len (België) 4 33 37: 13 Koster (Ned. Fla mengo) z.t.: 14 Gruyters (Ned De Ron\ z.t.: 15. Van Kemenade (Ned Schapers' z t.: 16 Broeren (Ned Unie) - ters (Ned Caballero) z.t 18 (Ned Amstel) z.t 19 Peller Vredestein) zt: 20 Ex aquo (Ned Breda). Ho'st (Ned Dextro). (Ned De Ron). Beugels (Ned Flamengo) en Schouten (Ned Amstel) allen z.t. Eindklassement Het eindklassement riet er als volgt uit: 1 Steevens (Ned. Amstel) 24 50 34. 2 Kosten (Ned Breda) 24 55 24, 3 Peters - (Ned Kosten Holst (Ncd. Dexl Vredestei 24 57 15. Drop (Ned. De Ron) z t9 Beugels Schapers) 24 57.29. 10. Schouten (Ned. stel) 24 58 10 11. Dolman (Ned Trio) 24 59 u9 Den Hartog Ned. Caballero) 24.59.20 13 ispenninx (Ned Amstel) 24 59 46; 14 Lu- (Ned. Breda) 25.00.37; 15 Hoogland (Ned edestein) 25 00 30, 16. Bols (Ned Mili- r) 25 00 40. 17 Salien (België) i5.00.54, 18. Kloosterman (Ned. De Ron) z t., 19 Wencel (Tsj) 25 01.40. 20 Van Breugel (Ned «dal 25 02 13. 21. Schouten (Ned. Am- 'i! 25-0338- 22 Vermeulen (België) 04 19 23. Vianen (Ned De Ron) 25 04 57. Boode (Ned Vredestein) 25.05.15, 25. Van Geel (Ned. Breda) 25,05 18. Puntenklassement Eindstand puntenklassement: 1 Steevens 127 pnt; 2 Dolman 1X1: 3 Hoogland 100; 4 Peters 82; 5 Koel 81. Eindstand sprintklassement: li PJ1-: 2 Braspennlncx 11; 3 wSE/TSi,* en 5 Het puntenklassement van de zevende eUppe: 1 Vredestein 13 55 16: 2 Caballero z t 3 s-sss"***5 bw- Ploegenklassement Eindstand ploegenklassement: ad 2 Breda 66 37 52; 3 Bei- Zij werden daarby echter niet gewond. 6644 28 Caballero 86.41 05; 4 Trio

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9