Doortrekking Vondellaan dezer dagen aanbesteed Te kust en te keur Bob de Lange gaf aan Candida nieuwe geest KOELKASTEN ZWART Mr. Van Praag overleden Echtpaar Chaudron is 50 jaar getrouwd Vanavond finales van wimpeltoernooi Leids Mr.A.de Groot mist remise en de titel Commentaren NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JUNI 1965 Woensdag: Bordes station, 6.15 u.: afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, verzamelen voor avondwandeling door MeijendeL Antomius-clubhuis, 8 u.: toneelavond Euripides. Den Haag: Kort. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „King Lear". Den Haag: Paaskerk, 8.15 u.: or gelconcert Henk Herzog, m.m-v. Jaap Stotijn. Donderdag Marekerk, 8 uur: evangelisatiedienst uitgaande van kerkeraad wijkgemeente Molenwijk, ds. G. Toornvliet te Bloemen- daal over ,,,Het feest dat nooit ophoudt". Medusastraait 24, 7 tot 9.30 u.: tentoon stelling werkstukken gem. bedrijfstechn. school. Timorstraat 41a, 7 tot 9.30 u.: tentoon stelling werkstukken afd- metselen gem. bedrijfstechn. school. Turk, Steenstraat 2, 4 u.: bijeenkomst Het Groene Kruis tg.v. opening consul tatiebureau Marislaan 7. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Candida". Vrijdag Medusastraat 24, 2 tot 5 en 7 tot 9.30 u-: tentoonstelling werkstukken gem. be- drij fstechn ische schooL Timorstraat 41a, 7 tot 9.30: tentoonstel ling werkstukken afd. metselen gem. be drijfstechn ische schoofl. Academiegebouw, 4 u: inauguratie prof. dr. ir. N. J. Poulis (experimentele natuurkunde) Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 u-: ruil beurs voor verzamelaars. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 il: Haagsche Comedie met „Ardèle". Zaterdag Zaal Bevrijdingskerk, 7.30 u.: avond- S Oude Vest 13, 8 u.: C.J.V. De Valk, Pinksterwij ding. Herv. jeugdraad: tuinfeest. Den Haag: Kon. Schouwburg, 2 u.: eindex. Amsterdamse Toneelschool; 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Na de zonde- Apotheken Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel 20552, en apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Beschul digd van aanranding (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De lefschop per. alle- leeftijden). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Allez France, (alle leeftijden). Rcx (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot zondag: "Wilde haren (14 jaar);van zondag tot en met woensdag: Met één voet in de heL (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): In alle eer en ondeugd. (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9. 15 uur): Gold- finger. (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Der Zi geunerbaron (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kissin' Cousins (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Zet je zorgen op zij. (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De drie Stooges in het wilde westen. (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Als de kater komt. (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Gold- finger. (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „Een boek wordt gemaakt" (typografisch werk van Mart Kempers) en de best verzorg de vijftig boeken van 1963 (7moi7 juni) Rapenburg 127, 4-6.30 u.: expositie rota- prints Jan Asselbergs (tot 15 juni). Pinkstersamenkomst in Leidse Lodewijkskerk LEIDEN Vrijdagavond om 8 uur wordt in de Lodewijkskerk aan het Steenschuur ter gelegenheid van Pink steren een oecumenische bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de Oe cumenische Raad Leiden in samen werking met het R-K. dekenaat. Ds. H. van Bilderbeek, Doopsgezind pre dikant. zal spreken over „In hoeverre is nawijsbaar in onze tijd de werking van de Heilige Geest in de protestant se kerken?". De R.K. studentenpastoor J. van Well behandelt daarna dezelfde vraag ten aanzien van de rooms- katholieke kerken. Het Alma-Mater- koor verleent medewerking aan de samenkomst, waarop iedereen harte lijk welkom is. Aan de bijeenkomst gaat een ge zamenlijke broodmaaltijd van Rooms- Katholieke en Oud-Katholieke pries ters, predikanten van de Hervormde, Remonstrantse en Doopsgezinde Ge meenten en de Gereformeerde Kerken vooraf. Kinderen mee naar bos gelokt VENRAY Een man vam veertig, die zich Ome Piet noemde, heeft maandag middag twee kinderen die op weg w naar de kleuterschool, meegelokt in zijn auto onder het voorwendsel hun ko nijntjes in het bos te laten zien. De twee kinderen, een jongen van zes en zijn zusje van vijf, werden naar bos buiten Venray gebracht, waar man het meisje aanrandde. Daarna zet te de man de kinderen langs de grote weg uit zijn auto. De politie heeft een vrij nauwkeurig signalement Waardige afsluiting van toneelseizoen van K. en O. LEIDEN Regelmatig komen oude stukken weer op het reper toire van onze toneelgezelschappen. Vaak is het slechts het vermeerde ren van een aantal opvoeringen uit het verleden met een nieuwe reeks in het heden, en wordt alles bij het oude gelaten. Bij de opvoering door de Haagsche Comedie gisteravond van Shaw's „Candida" bleek dat door de regie van Bob de Lange een frisse wind heeft gewaaid. De inhoud van diit werk mogen we bekend veronderstellen. De lichte toets, door Bob de Lange niet alleen in zijn spel, maar ook in dat van alle mede spelers heeft het stuk behoed voor een zwaarwichtige driehoeksverhouding. Shaw noemt het ,.a mystery" en dat zouden we met willed vertalen door: mysteriespel, want dat is het niet maar gewoon door „een mysterie", iets wat niiet te verklaren is. Dat betekent dar in dit geval al die brave, goed bedoe lende non-conformistische mensen, elkaar heerlijk voor de voeten lopen, juist door hun goed bedoelde uitingen, gezeg den. preken of daden. Ze geloven allen dezelfde (socialistische) waarheid, die prediken op hun eigen manier Shaw zegt daar zelf van: er is één religie, maar er zijin honderd versies van. Dominee Marell preekt er over en het zijn woorden en nog eens woorden Eugene maakt er gedichten op en het zijn alleen klanken. Beide, woord klank, krijgen slechts kracht en beteke nis, wanneer ze met de liefde (Candida) in aanraking komen. Waarom Shaw deze vo: heeft? Och laat hij het zelf maar tellen. Het drama moet een artistieke presentatie zijn van een conflict. En wilde hij ndet de gewone tegenstelling godsdienstig—niet godsdienstig ne daar ligt de botsing voor de hand, j zij tekenit het conflict in de kring gelijkgerichte^. Daarom spreekt het stuk vooral in deze opvoering zo aan. Het is niet de ene partij of de andere, ar de moeilijkheid, het conflict, ligt ieders hart en in eigen leven. Het niet te verklaren conflict tussen „het goede willen doen voor iemand" en ..het boven op zyn tenen gaan staan". Shaw zoekt geen oplossing of zoiets, het blijft alles volkomen open, maar hij heeft met dit stuk de mensen willen laten zien, dat ook het goede te willen doen een zeer lastige zaak as. V oortreffelijk De Hagenaars hebben een voortreffe lijke opvoering gegeven. Shaw is vaak een prater in zijn stukken soms zelfs een vervelend prater, maar van dit al les gisteravond geen spoor. Zélfs het wat gerekte slot werd uitstekend ge speeld door Lies Franken, die als gast Candida speelde en Jules Royaards al Eugene, de jonge dichter; het afsche.. ontroerde alleen al door de kracht die er van hun gebaar en houding uitging. Pim Dikkers zette een stoere dominee Marell neer, maar het conflict wist hij voorbeeldig te realiseren. Bob de Lange speelde de rol Burgess, de goedmoedige duitendief, vader van Candida- Bob de Lange weet altijd raak te typeren, maar deze Bur gess werd een mens met gevoel, zuiver menselijke reacties. We vonden Promotie in Leiden Chinese literatuur beheerst door partijgeest LEIDEN Vanmiddag is de heer D. VV. Fokkema gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „Literary doctrine in China and Soviet influence". Promotor was prof. dr. A, F. P. Hulsewé, hoogleraar in de Chi nese taal- en letterkunde. Dr. Fokkema, die in 1956 aan d« universiteit van Amsterdam doctoraal examen Nederlands aflegde met Chi nees als bijvak, heeft zich op de bestu dering van de moderne Chinese ei Russische letterkunde toegelegd. Se dert 1959 is hij werkzaam bij het mi nisterie van buitenlandse zaken. In 1963 werd hem een Harkness Fellow ship van het Commonwealth Fund toe gekend voor een verblijf van ruim een jaar in de Verenigde Staten. Het proefschrift behandelt de lite- lire theorie en kritiek van de Hon- derd-bloemenperiode (1956-'57), waar in een betrekkelijke vrijheid van me ningsuiting in China mogelijk was en de orthodoxe reactie daarop in de vol gende jaren. In het laatste hoofdstuk komt de auteur tot de conclusie dat de Chinese literatuurtheorie wordt be heerst door de „partijgeest", d.w.z. de bereidheid om het standpunt va communistische partij te laten over heersen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 1 juni Aan de rijkeuniversi- doet. ht de heer JAT Cornelissen (Was- mej J Heidoorn t Leeuwarden) Brouwens (Leidschendam); doet. ex. schei kunde; de heren G Th B Sanders (Leiden), A Rip, cum laude (Leiden): doet. ex. aard kunde: de heren J C Wijnhorst (Den Haag) W F E Michel (Den Haag). B H G Sleumei (Leiden): doet ex. biologie; de heer M Ja cobs. cum laude (Leiden): doet ex wis kunde; de heer JAM Pottere, cum laude (Leiden); kand. ex D' W en N; de heei F Th A Jacobs Leiden): idem F de herer P C Metman (Voorburg), w L fan Iter- son (Den Haag), B E Nieuwenhuys (Lei den). R Hijmans (Rotterdam): idem H de heren A de Hoop (Lelden), Z Smeenk (Lel den): idem I de heer E van Scherpenzeel (Lieden): idem K. mej. L de Roo (Leiden) en de heer M Loosjes (Leiden); idem L mej L E J Boomsma (Leiden) en de heer A j Klaassen (Leiden) en mej M van Wijk (Leiden): prop ex godgeleerdheid: de heren H G van der Hert (Den Haag) en J P B S Mohr (Scheveningen). Ds. Wiersma bedankte voor Oegstgeest OEGSTGEEST Ds. J. T. Wiersma van Wassenaar heeft bedankt voor het beroep (toezegging) van de Hervormde Gemeente t het een grote prestatie. Alleen om deze rol te zien spelen zou men het stuk gaatn zien Ook de bijrollen waren goed be zet en waar een zwakke plek In het stuk dreigde, had de regie de moei lijkheid steeds goed opgevangen. Het publiek toonde zich terecht zeer dankbaar voor het spel. Een uitste kende afsluiting van het toneelsei- van K. en O. A. C. Bouwman ZANUSSI IGNIS ERRES PHILIPS MARIJNEN f 298,- HOOIGRACHT 18 Telefoon 01710 - 23951 Vlaggetjesdagprijsvraag Drie deelnemers raadden juiste bedrag precies LEIDEN Drie van de tal rijke deelnemers aan onze vlag getjesdagprijsvraag hebben de juiste opbrengst van het eerste Katwijkse kantje haring (f 650) precies geraden. Dat zijn de heer G. van der Plas, Adrianastr. 74, Corrie van der Plas, Adriana- straat 15 en mevrouw A. Groen van der Plas, Jan Tooropstr. 62 allen te Katwijk aan Zee. De toewijzing van de prijzen moest dus bij loting geschieden. De eerste prijs van f 50 viel toe aan de heer Van der Plas, de tweede van f 25 is voor Corrie van der Plas. Daarna resteerden nog vijf prijzen van f 5. Eén daarvan is natuurlijk voor mevrouw Groen. De resterende vier zijn gewon nen door de heer C. Nieuwen- burg, Prinses Wilhelminastr. 23 te Leiden, die f 651 had geraden, door mej. C. van den Oever, Boorsmastraat 2 te Katwijk aan Zee, de heer D. van der Niet, Bijweglaan 28 te Sassenheim en de heer A. Vermeer, Zijlstraat 11 te Leiden, die elk als opbrengst f 640 hadden opgegeven. Prijswinnaars hartelijk geluk gewenst. Het geld kunt u dezer dagen per postwissel tegemoet- zien. De overige deelnemers wor den bedankt voor de moeite die zij zich hebben getroost. Sommi gen hadden er nogal Wat werk van gemaakt en er mooie rijmp jes bij verzonnen. Dat was heel aardig, maar het kon de prijs toekenning natuurlijk niet be ïnvloeden. Het was opvallend, dat zeer velen deze maal dicht in de buurt van het juiste be drag zaten. Leiden timmert ijverig aan de openbare weg Nieuw wegdek op 3 singels LEIDEN Op verschillende plaatsen in de stad is men momenteel bezig met de verbetering van wegen en de aanleg van parkeerterreinen. Voorts verkeert een aantal projecten op dit gebied ln een vergevorderd stadium van voorbe- Een begin is gemaakt met de hertie- straiting vam het Levendaal Ook op de plaats van de voormalige Ulo-school aan de Pietierskerkstraat wordt thans een parkeerterrein aange legd. Op het achterste gedeelte van dit terrein, tegen de zijgevel van het ge bouw van de Doopsgezinde Gemeente, zal beplanting worden aangebracht. Te midden daarvan zullen zeer waarschijn lijk nog enkele banken worden geplaatst. Morskwartier Tot de projecten, die naar men hoopt nog dit jaar in uitvoering komen, be hoort o.m. de doortrekking van d< Vondellaan naar het Plesmanviaduct- Dit werk is dezer dagen aanbesteed. Na de voltooiing hiervan zullen de bewoners van het Morskwartier over een snelle en gemakkelijke toegangs weg tot de stad beschikken. Ten slotte bestaat het Zweedse geleerden: Definitief verband roken en kanker STOCKHOLM Vijf Zweedse geleer den waarschuwen in een boek, dat het zeker is, dat er verband bestaat tussen het roken van sigaretten en kanker. Te gelijkertijd waarschuwen ze, dat mensen, die een pijp of sigaren roken, het risico lopen kanker te krijgen. De geleerden noemen sigaretten roken een van de oor zaken van chronische bronchitis en em physema, een aantasting van de long- cellen. Lipkanker houdt volgens hen verband met pijproken. Kanker aan het strotten hoofd met sigaretten roken. Kanker aan de keel en de mondholte staan statistisch in verband met sigaren en pijp roken. Kankerzweren komen meer voor bij ro kers dan bij niet-rokers. Ook sterven ro kers eerder aan aandoeningen van de hartvaten. De Zweedse geleerden spreken Juni derde vakantiemaand Ongeveer 28 procent van Nederlanders geniet van rust DEN HAAG, Het streven om juni als derde vakantiemaand zoveel moge lijk onder de aandacht te brengen, is met succes bekroond. Ongeveer 28 pro cent van onze bevolking kan in deze maand van vakantie genieten. Dit zei staatssecretaris Bakker van economi sche zaken (middenstand en recreatie) gisteravond bij het uitluiden van de juni-vakantiemaand-campagne van de Stichting recreatie. De voordelen van vakantie in juni zijn: meer kans op zon, gemakkelijker en vaak goedkoper onderdak, langere dagen, min der vakantieverkeer op de weg, niet zc vol en gezelliger, natuur mooier en min der kans op regen. Tien gelukkigen, die aan een „quiz" deelnamen, kregen van staatssecretaris Bakker prijzen van ƒ500,—. de Zijlsingel, de Herensingel en de Maresingel van een nieuw wegdek te voorzien. Ook hiermee hoopt nu nog dit jaar te ku/nnen beginnen. DEN HAAG In het gemeentelijk ziekenhuis van Den Haag is gisteren overleden mr. dr. A. van Praag. De heer Van Praag, die 61 jaar oud is geworden, was sedert 1955 gemeentese cretaris van Den Haag. De heer Van Praag werd op 12 sep tember 1903 in Amsterdam geboren. Hij studeerde daar rechten aan de ge meente-universiteit en deed in 1926 doc toraal examen. Naderhand studeerde lan dezelfde universiteit semieti- sche talen en archeologie. In 1945 pro moveerde de heer Van Praag laude op een proefschrift, getiteld .Droit matrimonial Assyro-Babylonië". Van 1926 tot 1929 was hij waarnemend griffier bij de Amsterdamse rechtbank. In 1930 kwam de heer Van Praag ii dienst van de gemeente Amsterdam. In 1949 kwam hij naar Den Haag, hij werd benoemd tot hoofd de afdeling bevolking, verkiezingen burgerljjke stand. De heer Van Pr heeft veel in tijdschriften gepubliceerd administratief en gemeenterecht Nieuwe kerk Alphen ALPHEN De nieuwe her vormde Opstandingskerk aan de J. P. Coenlaan, die binnen kort in gebruik wordt genomen. Volleybaljeugd in Rijnsburg besloot seizoen goed LEIDEN/RIJNSBURG S De juni orenteams van de volleybalvereniging Rijnsbnrg hebben het seizoen succesvol afgesloten Bij de jongens werden de Rijnsburgers eerste van de junioren competitie na een 30 overwinning op Raaphorst. De setstanden 155, 15 3 en 152 laten aan duidelijkheid niets te wensen over. De meisjes-junioren werden ook al eerste van hun competitie. Met set standen 1510, 1511 en 1510 werden de meisjes-junioren van Nieuw Brun- hilde naar een 30 nederlaag gespeeld. Jammer was het dat deze wedstrijden werden gespeeld in de nogal afgelegen zaal van de Plesmanlaan-ulo. De be langstelling was gering. Waarschijnlijk was die groter geweest, wanneer men de eindstrijden in Rijnsburg zelf had gehou- De Rijnsburgse heren zijn begonnen aan een nederlaag-serie tegen gerenom meerde eersteklassers. VVS 3 heeft de kracht van de Rijnsburgers al ontdekt via een 30 nederlaag. Morgen komen de heren van Castellum op bezoek. LEIDEN. Oud-brugwachter J. Chaudron (76) en zijn even oude vrouw, mevrouw C. S. Chaudron- Boehmer, bereiden zich thans in hun woning Oosterstraat 41 (die ze 47 jaar geleden nieuw betrokken) voor op de viering van hun gouden huwelijks feest. Volgende week donderdag gaan de bruidsdagen in en 23 juni wordt De heer Chaudron is velie jaren brugwachter geweest, voornamelijk op de Blauwpoortsbrug. Vóór die tijd was hij hulp-beambte in het voormalige rijksopvoedingsgesticht het tegen woordige Legermuseum aan de Pest huislaan. Trouw lezer va® ons blad, is hij on der meer in kerkelijke kringen geen onbekende. Zo was hij betaalde kracht („-plaatsengever") en later vrijwilLiger bij de Herv. Gemeente. Ook was hij actief iin de kinderkerk en bij bijbelle zingen, Nog steeds bespeelt hij om de vier weken het orgel in het herv. be jaardentehuis aan de Kaasmakers- straat; hen doet dit al 28 jaar lang. Evenals zijn vrouw mag de heer Chaudron zich nog in goede gezond heid verheugen; mevrouw Chaudron tobt alleen wat met haar benen maar haar humeur liydt er kennelijk niet on der. Het echtpaar kreeg vijf zonen, van wie er vier getrouwd zijn. De familie telt thans 10 kleinkinderen. VOLLEYBAL IN GYMNASIUM Rijnsburg heeft sterke spelers bij de jeugd LEIDEN In het wimpeltoernooi thans de namen de finale bekend. In de competitie werd de stryd beslist tus sen WW en Nieuw- Brunhilde. In dit toernooi werd weder om bewezen dat deze teams tot de sterkste in de afdeling Leiden behoren. Beide zullen uitko- i de finale vanavond om 7.30 uur in het Kort tveer kampioen Leidse Schaakbond LEIDEN, Gisteravond is de ver rassende laatste ronde gespeeld om het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond. Mr. A. de Groot (LSG) speelde met zwart tegen R. A C. de Graaff (Philidor). De LSG'er aan remise voldoende hebben ge had om het kampioenschap op zijn naam te schrijven. In een sterk ge speelde partij wist De Graaf hem ech ter te verslaan. De LSG'er J. C. Kort won van zijn clubgenoot J. Toorman. De voorlopige eindstand is nu: mr. A. de Groot met 3% uit 6: R. A. C. de Graaff 3—5; J. C. Kort 2Yi—5; J Toorman 26. Wanneer Kort echter zijn afgebro ken partij tegen De Graaff wint, waarop gerede kans is, eindigt hij gelijk met mr. De Groot. In dat ge val zou Kort, die vorig jaar het kam pioenschap behaalde, reglementair zijn titel prolongeren. Botsing te Zoeterwoude ZOETERWOUDE Op de Hoge Rijndijk ter hoogte van het voormalige café „Ik leer nog" raakte gisteravond omstreeks half 11 een mevrouw uit Hazerswoude in de bocht de macht over het stuur van haar auto kwijt waardoor de auto begon te slingeren. Er volgde een botsing met een tegen ligger, bestuurd door een inwoner vail Alphen aan den Rijn. Zowel deze man als zijn naast hem zittende vrouw liep lichte verwondingen op. Beide auto' werden flink beschadigd. Sparend Valkenburg VALKENBURG Bij de RPS. te Valkenburg werd vorige maand ingelegd f 20.044,32 en terugbetaald t 15.135,85. gymnasium. Voor de heren blaken zich andere kandidaten te hebben aangemeld. Hiervoor zullen aantreden Donar en DSS eveneens vanavond in het gymnasium. Aanvang 8.30 uur. Door de nasleep van competitie, wim peltoernooi en jeugdtoernooi is de afde- lings-competitieleider wat in tijdnood geraakt. Het gevolg is geweest dat deze week in versneld tempo door de junio renwedstrijden is heen geworsteld. Met nog entkele wedstrijden ln, het vooruitzicht blijkt dat bij de jundoren- dames Rijnsburg een flinke voorsprong hebben geboekt en onbereikbaar zijn voor Nieuw-Brunhilde, waarmee het kampioen is geworden. Rijnsburg blijkt een arsenaal aan jeugdige speelsters te bezitten, waarop menige vereniging ja loers kan zijn. k #j Bij de jun. heren blijken ook de Rijns- burgers favoriet voor de titeL Uitslagen juniorencompetitie: dames: Nieuw-Brunhilde 1Vobaka I 3«1; Castellum 1Rijnsburg 1 03; he ren: LD 1—Rijnsburg 1 0—3; Tornado 1 —Raaphorst 1 3—0; LD 2—Rijnsburg 1 03; LD 2Tornado 1 31; Kangeroes I —Raaphorst 1 3—0; Vobaka 1—Castel lum 1 1—3; Raaphorst 1—Vobaka 1 03{ LD 1Castellum 1 31. Standen juniorentoernool: dames: Rijnsburg 1 48; Nw Brunhü- de 1 44; Castellum 1 54; Vobaka 1 5—2; heren: Rijnsburg 1 0—11; Kange roes 1 6—9; LD 1 0-9; LD 2 0—6; Castel lum 1 5—5; Tornado 1 54; Vobaka 1 62; Raaphorst 1 60. 700 it E™ jaar SN nijvere snuffelaar in de sleu- telsiedelyke annalen slaan te een tot in wijde omgeving doordringende kreet toen hy las dat aan zijn gelief de stad op is december 12ob stads rechten werden verleend. Terstond zag hij visioenen van een heel het vaderland in rep en roer brengend feest in 1966: „Leiden 'lüu jaar stad tVij nebben reeds waargenomen, zij het otiicieus, dat de zaak de aanuaedt heelt van de plaatselijke autoriteiten. Ook semjnen er al verenigingen te zijn die graag een bijdrage zouden le veren tot een Klaterend leest. Deze wel zeer vroege belangstelling achten wij, ais Leiuen dit leit wer kelijk gaat herdenken, zeker op haar plaats, omdat er slechts twee moge lijkheden zijn: men voelt er mets voor en geelt er geen cent voor uit of het wordt een spectaculair gebeu ren dat alom in den lande de aan dacht trekt en langdurige voorberei ding eist; dat zal dan wel een niet- onaauzienlijKe belasting van de be groting betekenen, net zit m eenter niet alleen in het bedrag dat men hiervoor beschutbaar zou wuien stellen. Originele uieeen hoeven met altijd in de papieren te lopen, liet gaat er in de eerste plaats om, uit de eigen bevolking mensen samen te brengen die bereid zyn hun talenten te smeuen tot een grote na- tuurujKe kraent waaruit een heel de bevolKing in beweging brengend feestpian kan woruen geboren. Men noude zich byv. verre van naar geestige oiliciele herdenkingen waar voor alleen maar autoriteiten en be paalde functionarissen belagstelling moeten hebben, onder dwang van een verplichtende uitnodiging. Kleine stadjes hebben bij dergelijke festiviteiten al zoveel vindingrijkheid ten toon gespreid dat het echt niet beneden Leidens stand zou zijn, daar eerst eens zyn licht op te steken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3