Nieuwe Leictse Courant Ervaren ruimtevaarders geven raad aan McDivitt en White en Tien Europeanen in Kongo vermoord Mensenpakhuizen voor buitenlanders 1 r Morgen is het de grote dag STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Weer aardgas aangeboord in Friesland GIVE A MAN A LUCKY Mag dat óók in Peking? China: geen grens meer in Vietnam Commentaren Herziening van vonnis tegen Weinreb? CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stpntvastigh is gheblewen mijn Hort Jn teghenspoef!" Woensdag 2 juni 1965, 46ste jaargang N Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met vooral in de kustprovincies veel bewolking. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. (Op gemaakt om 11.15 uur). .J f 0,78, p.m. 3,35, p.kv» In de tuinstad Geuzenveld te Amsterdam worden diverse huizenblokken voorzien van het centrale an tenne-systeem, zodat het oorspronkelijke antennewoud het veld moet ruimen. De jeugd heeft er een mooi object bij om de artistieke neigingen bot te vieren. Voor de „kunstenaars" is het misschien „pop art", de buurtbewoners zien het meer als een ongerieflijke wegversperring. Ook Nederlanders onder gijzelaars LEOPOLDSTAD Kongolese militairen onder leiding van blanke huursoldaten hebben op de weg naar Boeta in Noord-Kongo tien Euro pese gijzelaars doodgestoken i getroffen. Drie van de slachtoffers zijn Portugezen. De nationaliteit van de andere slachtoffers staat nog niet vast. In de stad Boeta zelf vonden ze vijf nog levende Europeanen. Ze hadden verwacht ongeveer honderd gijzelaars te zullen vinden. De Kon golese militairen achtervolgen thans de rebellen om deze honderd Euro peanen te bevrijden. Behalve de doden vonden de soldaten van het vijfde commando van luitenant kolonel Michael Hoare op de weg naai Boeta nog acht gewonden. Twee van d< tien doden waren om het leven gebracht met speren. Onder de gijzelaars, die zich nog in handen van de rebellen bevin den. zijn, naar verluidt Nederlanders, Belgen, Grieken. Portugezen en Pakis tani. Onder hen zouden vrouwen, deren en missionarissen zijn. Men neemt aan, dat ze naar Banalia, 190 km ten zuid- HOUSTON Wat kun nen ervaren ruimtevaar ders aan twee nieuwe lingen vertellen? Young zei, dat hij een rapport van 50 a 60 pagina's heeft opge steld over persoonlijke waarne- hem niet" mimigen, die hij gedaan heeft Virgil terwijl hij met Grlssom op 23 /PPl' ZW331' te denken. Gus (Grissom) wist IJarf|^ Hon het Daarom verbaasde heit J-AaXUC hld|J Grissom en John W. Young maart tijdens de eerste beman de eerste Gemini-be- manning - menen dat zij de vierdaagse vlucht waar aan James McDivitt en EdwardWhite morgen zullen beginnen, iets ge- de Gemini-vlucht driemaal rond Younig was van mening, dat de aarde draaide. „Zij moeten tijdens de vier dagen iets van de bemanning gevraagd wordt ermee doen, maar ik probeer dat buitengewoon zwaar is. deze jongens te helpen, Een grote verrassing de schok, dde volgt landingsparachute plotseling op twee punten in plaats van één gaat dragen. Ook hierop zijn McDivitt en White voorbereid. „Ik herinner mij een verschrik- toen de schok zich voordeed. Vastgesteld wend, dat de kracht twee en een half maal zo groot was als de zwaartekracht. Ruimtepakkeii Voor de ruimte-vlucht van McDivitt en White is voor dit probleem nog geen oplossing trouwd te maken met de niau- kelijk harde klap gekregen te gevonden. Op aanraden ervaringen die hun waciht- een goede S^ëenheid om je daarop voor te bereiden. zij zullen per slot van bieden om na te gaan. hoe de Wanneer je weet dat het gaat de Aü White zodra zij in de Atlantische Oceaan terecht- gekomen zijn, hun ruimtepak- .1 verschrikkelijke klap. k<!n uittrekken, i de grootste verrassing Grissom zegt, dat er geen hele vlucht. Niemand raad is te geven voor het geval gedacht hoe deze er onverwachts gebeurt Tijdens de vlucht op 23 maart makkelijker kunnen ma- ^kening vier'dagen" in de cap- apparaten zuilen werken tij- komen verrast hij je niet, ken. „Ik heb daarover heel sule moeten doorbrengen Het ernstig nagedacht", zei opgave worden hebben e!<,klTi_ van Grissom toen hem ge- Young wil McDivitt en White sche apparaten en navigatie had vraagd werd welke soort vertellen niet in de war te ra- apparatuur uitgeschakelde schok zou aankomen. raad hij te geven had. „Ik ken wanneer het ruimtevaar- Wij lieten de apparaten de Young heeft de afgelopen is een transformator onklaar ben van plan rustig met tuif d^or vu"rJ_omhuJ,(? 7°™: 6ehele üJd ingeschakeld. Het drie weken doorgebracht bij de geraakt waardoor alles wat op hen te eaan nraten" ver- nadat de eerstetraps-raket uit- zal initeresant zijn na te gaan McDonell vliegtuigfabrieken, elektriciteit werkte uitviel. gevallen is en de motor voor de wa^ er gebeurt wanneer de de fabrikanten van het Gemini- ,,Het is een hele sensatie. Je telde Grissom, die de enige tweede trap ontbrand! „Voor apparaten lange tijd uitge- ruimtevaartuig te St. Louis, weet waar je hangt en je hart man is die twee ruimte- mii was het een verrassing plot- schakeld worden te zien om te werken aan een manier bonst wel even. Dan schakel je vluchten achter de rug seling die ^"Wgloed, die ook hoe snel ze weer gaan, werken om de sohok te verminderen, de reservestroom in en alles is heeft weer even verdwijn! nadat zij verschrikkelijk af- Het vizier van de ruimtehelm weer normaal. Maar voor zoiets Je hebt geen tijd om erover na gekoeld zijn." van Grissom werd verbrijzeld kan je geen raad geven." TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA TV-uitzending lancering uur later? HILVERSUM Naar het zich laat aanzien, zal de rechtstreekse reportage via de communicatie-satelliet „Early Brid" van de lancering van de Ameri kaanse tweemans capsule "Bemini Titan four" morgen niet van 13.30 tot 14.15 worden uitgezonden, maar van 14.30 tot 15.15 uur. Mocht de lancering door om standigheden worden uitgesteld, dar blijft de „Early Bird" voor dit doel be schikbaar tot 19 uur. NEW YORK De Nederlandse ge delegeerde bij de veiligheidsraad van de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, heeft het voorzitterschap van de raad op zich genomen. Hij zal dit de gehele maand juni bekleden. DRACHTEN. Petroland N.V., een dochtermaatschappij van de Franse staatsoliemaatschappij, heeft in Nijega, op enkele kilometers afstand van Drachten gelegen, aardgas aangeboord. De boring in Nijega begon eind april gisteravond om acht uur werd een meters hoge gasvlam ontstoken. De N.V. Petroland heeft in de afgelopen maanden op meer plaatsen in Fries land een dergelijk succes geboekt, name lijk te Kimswerd, te Herbaijum en te Warga (10 km van Nijenga). Rekkense inrichtingen: Koninklijk bezoek EIBERGEN De Koningin bezocht gisteren de Rekkense inrichtingen, die binnenkort vijftig jaar bstaan. Zij be zichtigde o.m. de Wilhelminaschool, het zwembad., het openluchttheater en enkele tehuizen. CNV protesteert (Van onze sociaal-econ. redactie) UTRECHT. In nauw overleg tus sen regering, werkgevers en werkne mers dient met spoed een regeling tot stand te komen, die het scheppen speciale woongelegenheden voor bui tenlandse arbeiders in ons land moge lijk maakt en stipte naleving van d( voorwaarden garandeert. Aldus schrijft het Chr. Nationaal Vakverbond deze week in zijn orgaan „De Gids", waarin ernstig wordt geprotesteerd tegen de commerciële huisvesting van deze ar beiders in „mensenpakhuizen". Het C.N.V. herinnert aan de recente publikaties over een pension aai Oudegracht in Utrecht, waarin tachtig Spanjaarden, Italianen, Marokkanen en Turken samenhokken, die de „pen sionhoudster" een verdienste opleve ren van f 6000 per maand. „Dit is een zaak. waarvoor Nederland zch dient te schamen", aldus het vakverbond, dat spreekt van een exces, omdat voor dui. zenden andere buitenlandse arbeiders wel goede huisvesting aanwezig is. Vastgelopen Volgens het C.N.V. moeten de regelin gen voor huisvesting van buitenlandse arbeiders zó waterdicht worden dat cessen als in Utrecht niet meer mogelijk zijn. De werkgevers moeten dit kunnen garanderen wanneer zij buitenlandse werknemers in dienst nemen en i meeste gevallen zal dit betekenen dat er voor deze arbeiders aparte, passende woongelegenheid wordt geschapen, waar zij zoveel mogelijk hun eigen leven kun nen leiden. De huisvesting van buitenlandse werk nemers is echter vastgelopen, aldus het C.N.V. „Tal van werkgevers willen wel. De Twentse industrie en de Hoogovens hebben plannen klaar liggen vc bouw van centra, die geheel op de huis vesting van deze arbeiders zijn ingericht later zonodig kunnen worden gebruikt als normale woningen of hotels. Gezien de onzekerheden hebben ze echter de regering om een garantie voor rente >ing gevraagd, maar de overheid heeft tot nu toe „nee" gezegd", zo schrijft het C.N.V. „Nederland is aan zichzelf verplicht werknemers, die ons helpen om nog wel varender te 'worden, alleen te ontvangen leer hun een passende huisvesting kan worden geboden". T^autoverhuu? /^uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34694 oosten van Boeta, zijn meegevoerd. Ba nalia ligt midden in het door de op standelingen beheerste gebied ten noor- >n en oosten van Stanleystad. Men is beducht voor het lot van deze 75 gijzelaars. Een gewonde blanke vrouw die regeringstroepen in Boeta aantroffen, zou verklaard hebben dat de 75 gijze laars gedood zijn. Moise Tsjombe heeft in Brussel van ge dachten gewisseld over het onlangs tus sen Kongo en België gesloten financiële akkoord en de technische hulp van de Belgen aan zijn land. DEIN HAAG Is het in overeenstem ming met de diplomatieke gebruiken dat de ambassadeur van Rood China in Den Haag aan de voorgevel van zijn ambas sade platen tentoonstelt van Vietnam, voorzien van bijschriften waarin o.a. sprake is van „Amerikaanse gangsters"? Dat vraagt het Tweede-Kamerlid Goed hart (soc.) aan minister Luns. Kennelijk duldt Den Haag dat aldus het Kamer lid. En hij vraagt: Geniet de Nederlandse ambassadeur in Peking aldaar een soort gelijke vrijheid? Mijnramp in Japan Reeds 219 lijken geborgen O O TOKIO Uit de Jamano-steenikolen- mijn in Foekeoka, op het zuidelijke Ja panse eiland Kieogjoe. zijn tot dusver 219 lijken geborgen. De hoop op het behoud van zeventien mijnwerkers, die >g in de mij<n zijn, is opgegeven. Op het moment van de ontploffing zaten 552 personen in de mijn. Van de 316 die zich in veiligheid wisten te stel len, werden 39 naar ziekenhuizen over gebracht. De meesten van hen hadden verschijnselen van kolendampvergifti ging. Nederlaag voor zuidelijken Amerikanen hun aanvallen op doe len in Noord-Vietnam hebben in gezet bestaat de grens tussen de beide delen van Vietnam niet meer. De Noordvietnamezen hebben het recht gekregen, die grens te over schrijden om de Vietcong in het zuiden te hulp te komen. Aldus Het volksblad te Peking, het orgaan van de Chinese communistische partij, in een hoofdartikel. Ook China zelf zou het recht gekre gen hebben, het Vietnamese volk- te helpen in zijn strijd tegen de Ameri kaanse agressors, zoals het blad schrijft De acties vam de Amerikanen zouden ook de grenzen tussen Laos, Vietnam en Thailand (Siam) tot een aanfluiting hebben gemaakt. Intussen wordt uit Laos gemeld, dat Chinese eenheden het land binnentrokken om de communistische Pathet Lao-troepen te helpen. Hinderlaag Volgens opperbevelhebber Rath ik one houden zich ook Noordvietnamese een heden op Laotiaans gebied op, die zich gereed zouden maken, Zuid-Vietnam binnen te trekken. Die eenheden bevin den zich in het gebied van Sajaboeri. De grote slag in het gebied van Quang Ngai is inmiddels op een nederlaag voor de Zuidvietnamese troepen uitgelopen- Twee bataljons elitetroepen die in een hinderlaag waren gelokt, werden vernie tigd. Waarschijnlijk zijn bijna 600 Zuid vietnamese militairen gedood. De Viet cong bleek over zwaar materieel te be schikken, als kanoenen, vlammenwerpers en bazooka's. Ook zou zij van strijdgas gebruik hebben gemaakt. De Amerikaan- luchtmacht kon erger voorkomen'. Australië heeft een beroep op de Sow- jetunie gedaan, haar invloed in Peking en Hanoi aan te wenden ten behoeve van een regeling voor Vietnam en daar door een grote bijdrage aan de wereld vrede te leveren. Stevenson, de Ameri kaanse permanente afgevaardigde bij de Ver. Naties verklaarde gisteren, dat Ha noi nooit heeft geantwoord op Ameri kaanse pogingen (ook via bevriende lan den), onderhandelingen aan te knopen Hij geeft de yer. Naties even weinig T TIT de gisteren gepubliceerde re geringsnota betreffende het om roepbestel blijkt voor de goede ver staander, dat straks ook de commu nisten bij ons zendtijd zullen krijgen. De lezer zal zich herinneren, dat wij sinds lang een dergelijk beleid heb ben voorgestaan. Enige sympathie voor het communisme behoefde daar bij heus niet te worden veronder steld, wel echter sympathie voor de democratie- Van tweeën één: of men verbiede de communistische partij, maar daartoe ziet niemand onder ons reden, of men behandele haar zoals een de mocratische staat de partijen pleegt te behandelen, op democratische wijze dus. Het vraagstuk van de democratische staat en de niet-democratische groe peringen is een oud vraagstuk. Er zijn heel wat professorale en andere betogen aan gewijd. Het is voor een democratie geen bewijs van kracht, wanneer zij zich door niet-democra tische groeperingen een wijze van bestrijding moet laten opdringen die zelf niet overeenkomstig haar eigen wezen is. Gelukkig is dit laatste bij ons niet nodig de democratie is sterk ge noeg. en vanuit die sterkte kan zij het ook aan communisten vergunnen, zich te laten horen. Zij neemt ook de communistische partij als het ware in zich op en ontneemt daarom aan deze veel van haar revolutionair karakter. Of een rasecht communist met deze democratische gelijkschakeling ge lukkig mag heten, is een tweede: maar misschien is zulk een er nau welijks nog. r\P een conferentie te Nijmegen zijn behartigenswaardige dingen gezegd over de rol van vooroordelen in het internationale verkeer, zoals die blijken uit bepaalde zegswijzen. Gewaarschuwd werd tegen populaire, maar eenzijdige meningen als „de Amerikanen zijn materialistisch en oppervlakkig, Fransen en Italianen zijn lichtzinnig, de Duitsers zijn autoritair en sentimenteel, de Span jaarden zijn trots". Dergelijke zegswijzen mogen dikwijls een kern van waarheid bevatten, vaak staan ze ook met de werkelijk heid op gespannen voet. Dan steunen ze niet op eigen waarneming, maar op een vooroordeel. En ze kunnen de toenadering tussen de volken be lemmeren. Dat geldt overigens ook voor de toenadering tussen maatschappelijke, kerkelijke en politieke groeperingen in eigen land. De houding van bij voorbeeld socialisten tegenover li beralen, antirevolutionairen tegen over christelijk-historischen, werk gevers tegenover werknemers en alles ook omgekeerd wordt mede door gemeenplaatsige beeldvorming bepaald. Dit nu is niet zo erg wanneer de verschillen groot zijn, wel echter als er van verschillen niet of nauwe lijks sprake is. Dan immers kan de gescheidenheid alleen gaan berusten op onuitroeibare vastgeroeste voor stellingen over elkaar. Ieder kan hier wel voorbeelden noe men die anno 1965 niet meer door de feiten worden gedekt. Het zijn vooroordelen die alleen voortleven krachtens de wet van de historische traagheid. Men kan ze alleen door breken als men tegelijk afdoende af rekent met de behoefte ze te culti- Kind, dat fietsen leerde, onder bus HAARLEM De zevenjarige Astrid Nederpelt uit Spaardam is gisteravond, toen haar vader haar leerde fietsen, verongelukt. De vader hield het kmd aan de kraag van het jurkje vast. Toen op de IJdijk een auto naderde weken de vader en dochter uit naar de berm aan de linker kant van de weg. Onverwacht liet de vader echter het kraagje los, waardoor het kind op de rijweg viel en door het rechterachterwiel van een autobus die uit de tegenovergestelde richting kwam werd overreden. UTRECHT Een Australische lasser de 28-jarige Noel King, is gisteren in het academisch ziekenhuis te Utrecht over leden. Hij werd ernstig gewond, toen hij gistermorgen in Houten een 3000 kg we gende gasbuis op zich kreeg. uw matraö Op het excercitieterrein van de G.orge Madurokazerne in het Haagse Madurodam defileerden gisteren verkenningseenheden van de Huzaren van Boreel voor mej. Maria de Jong, dochter van de minister van Defensie, en brigade generaal J. R. Schoemaker. De reden van dit défilé was de over dracht van deze eenheden aan de stichting Madurodam. Koninklijke gift voor Pakistan DEN HAAG De Koningin en prins Bernhard hebben op giro 777 van het Nederlandsehe Rood Kruis een gift ge stort voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Pakistan, DEN HAAG Is er voor minister S&mkalden (justitie) al reden genoeg de procureur-generaal b(j de Hoge Raad te vragen, herziening te vorderen van de eroordeling van Friedrich Weinreb In 1948? Dat heeft het Eerste-Kamerlid Polak (soc.) schriftelijk gevraagd. F. Weiintreb werd ln 1948 door de bij zondere raad van cassatie on wegens verraad tot zes jaar veroordeeld. In het boek van prof. Presser „Ondergang" wordt over deze kwestie gesproken. De heer Polak meent dat ernstige bedenflein- de veroordeling zijn aange voerd, en dat in menig opzicht ook in andere antikelen een gunstig Licht ge worpen wordt op Weinrebs gedragingen van dit punt in de oorlog, waarbij hij zelfs honderden joden door middel van de zg_ lijst-Wein- reb het leven zou hebben gered. Illegaliteit Deze zaak heeft ook algemene aspecten. In het vomiis zou om. overwogen zijn „dat de rechtsorde niet gedoogt dat enig mens in vertrouwen op eigen kunnen en naar eigen morele maatstaven, aldus be schikt over leven en k»t van anderen De heer Polak vraagt nu aan de minister of die overweging niet de in druk zou kunnen wekken dat het ille gale werk behoort te worden afgekeurd. Hij dringt aan op klaarheid ten aanzien t»

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1