Omroep dringend verlegen om aanvangsdata Brick Bradford Toch is het zo!- «lesje en «Josje Senmoet Miele er is geen betere! Puzzelhoek DE STENEN ZONDE 13 WOENSDAG 2 JUNI 1%5 ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN ETHERGOIVENETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- Commentaar Clownerie Wie de verwachting niet te hoog had gespannen zal zich goed geamuseerd hebben bij de geschiedenis van de clown, die Rob van Rijn bedacht en samenstelde en de VPRO gisteravond op het scherm vertoonde. Het onderwerp was boeiend genoeg, de inzet van het programma met een stukje Comedie del Arte verrassend. Helaas werd het daarna een nogal ram melend geheel met te korte interpre taties en te lange gesprekken, met veel aandacht voor prijzenswaardig kinder optreden (amateurtjes uit Circus Elle boog) en te weinig voor bepaalde grote artiesten onder de internationale clowns. Men kon de stof artistiek en technisch net niet baas en daardoor kwam het programma niet boven middelmaat uit. Later op de avond behandelde dokter Van Swol in gesprek met prof. dr. J. de Bruyne het onderwerp „Vroeg en ti vroeg geboren baby's". Er werd gerust stellend over de oorzaken van voortij dige geboorten verteld, de behandeling van de baby in de couveuse kon men goed zien en zo was ook deze populair medische uitzending weer van nut voor bepaalde kijkersgroepen. KRO en VARA samen Drie programma's over Rusland drie op elkaar aansluitende documentai res ..Indrukken uit de Sovjet Unie", gemaakt door de chef-verslaggevcr var de Noordduitse Omroep afd. televisie. Het eerste programma zal op vrijdag 4 ini a.s. via Ned. 1 worden uitgezonden. moeilijk toegang kunnen krijgen tot de Sovjet Unie. Pas in de zomer van 1964 kreeg het Noordduitse team onder lei ding van Neven du Mont toestemming, vrijelijk televisie-opnamen te maken. De VARA begint met de eerste afleve ring. waarin de kijker kennismaakt met het uiterlijke beeld van Moskou en Wolgograd (het vroegere Stalingrad), waar zich o.m. nog sporen vertonen van de grote veldslag tegen de Duitsers in de 2e wereldoorlog. De KRO presenteert op woensdag 9 juni „De mens onder het juk van de planning": twee communistische gezinnen tonen aan, hoe zij geheel in het levens patroon van de partij zijn ingepast. De twee gezinshoofden behoren tot de 1650 mannen en vrouwen, die in Moskou de val van Chroestsjef sanctioneerden. Het derde deel van de serie is gewijd aan Siberië en beantwoordt de vraag, 'of dit wel werkelijk zo'n „verschrikkelijk land" is. ïAccf morg HUversum I 402 m. KRO: 7.00 Het levende woord. 7.05 Ouverture: reportages en com mentaren. wegeninformatie en lichte gram- iuziek. (7.30-7.40 Nieuws, plm. 8.00 Wanneer, o, wanneer...? HILVERSUM Natuurlijk strekt het in de omroepwereld tot voldoening, dat minister mr. M. Vrolijk zijn omroepnota heeft inge diend, ook al staat er slechts één verrassing in, nl. het feit dat alle en dus ook de communistische partijen met ingang van sep tember a.s. zendtijd zullen krijgen. Hiermee is een oud discussiepunt uit de wereld geholpen. Maar de grote teleurstelling is, dat er nog steeds geen data zijn genoemd. „We weten nu wel wat er waar schijnlijk gaat komen, maar niet wan néér en dat maakt de winterplanning voor ons uiterst moeilijk", is de klacht van de omroeporganisaties, l met inbegrip van NRU en NTS. Ook al een bekende 'klacht. Maar de tijd dringt. Er is nu eenmaal voorbe reiding nodig ten opzichte van veran deringen welke kennelijk voor de deur staan „Wij blijven in bet duister tasten, wij kunnen geen maatregelen nemen, vooral niet met het oog op de logelijkheid van de exploitatie van een derde radionet.' Jworden uitgezonden, "TarituüJS 1?PKU16 ju"! zelfde net. «.«r, -xhuuuijk is net Dij ae ministers weken tijds behoorlijke planning kan maken voor een derde radiozender. huisvrouw. 9... dio, 10.00 Sextuool programma. 11.00 Voor" de ziekei .40 Schoolra- muzikaal Overweging). 8 30 Ni. ■jij Waterstand. - -- /^"zfeken VPRO: 1145 Klassieke kamermuziek (gr) 12.10 Leven op het land. gesprek. 12 27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week. overdenking 12.45 In - de zomer - uit, wetenswaardigheden en muziek. 13.15 Promenade-orkest en solist: amusementsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.30 Klassieke orkestmuziek (gr). 15.30 Moderne' kamermuziek (opn). 16.00 Leven naar Pink- Godsdienstige uitzending 16.25 Orgel- UA-iofoonir -J (gr). 11 de tienc...,. 17.50 Sportrubriek. 18.10 Koorzang 18.30 Sociaal perspectief, lezing. 18 40 Halte: geva rieerd programma voor twintigers. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws. 710 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ochtendvaria (er). VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek 8.25 De groenteman. 3.30 Lichte grammofoonmuziek. 8 45 Morgenwijding. 8.55 Klassieke grammo foonmuziek. 9.00 Oude muziek (gr). 9.35 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Instrumentaal ensemble: Amusementsmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouV 12.30 Dansorkest met zangsollsten 13.00 13 lo Actualiteiten rsbericl ïijke zaken, praalje. 14 fo' 15.00 Stemmen die gelden: nieuwe (Om 16 00 Nie_ JBP Oude en moderne muziek. 17.00 Min jon. anneer men ten eerste niet weet hoe veel zendtijd de huidige zendgemach tigden zal toevallen, ten tweede niet wordt ingelicht over aard en karakter van een derde programma en ten der de.... geen geld ter beschikking heeft. Er is gespeeld met de gedachte aan de datum van 1 oktober a.s., maar de ministers plaatsen zich buiten de realiteit, wanpeer zij die datum zou den willen aanhouden en dan nog langer aarzelen met officieel beslis sen. CIRKELGANG Zorgvol is .het voor de radio-om roep, want men draait in een cirkel rond. Het is onmogelijk, om met de huidige staven voor programma en techniek a bout portant een extra aantal zenduren verantwoord te vul len. Er wordt wel gezegd: „men kan dan veel amusementsplaten draaien", maar die zullen dan ten eerste toch in bepaald programmaverband moeten worden uitgezonden en ten tweede bestaan er nog verbintenissen in ver band met betaling van auteursrech ten. Geen enkele plaat gaat „gratis" uit, daarvoor wordt altijd weer betaald. Ook voor het gemakkelijk-lijkende plaatjesprogramma is dus geld nodig, afgezien nog van artistieke en tech nische krachten, studioruimten Het is geen geheim in Hilversum, dat er terdege moet worden gewoe kerd met de in alle omroepgebouwen aanwezige studiofaciliteiten en alles wat daar aan technische ruimten en Er is ook nog een andere zorg, die de omroep bezighoudt. Men vraagt zich af, of de luisteraars wel voldoen de zijn doordrongen van het feit, het derde radionet op FM zal worden uitgezonden. Wie met antenne en/of toestel niet met FM uit de weg kan, zal dus voorzieningen moeten treffen om een derde Nederlands programma te kunnen ontvangen. „Misschien", zegt ir Huydts, „bete kent dit een opleving voor de kwlj nende draadomroep, want die zal natuurlijk zonder meer een FM-pro- gramma gewoon kunnen doorgeven." Voor vele radioluisteraars betekent dit echter wijziging of vernieuwing van het eigen radiotoestel en dat moet men wel goed beseffen. wordt vooral van belang wanneer het voorstel tot exploitatie van het derde net in combinatie met de twee be staande wordt uigevoerd: er zou dan continue op een van de drie zenders lichte muziek te horen zijn en dat betekent veel voor de luisteraars, die dat prefereren. Zolang de omroepen echter kunnen bevroeden hoe groot de luis terdichtheid op het derde net kan zijn, werpt ook dit nog gewicht in de schaal bij een ev. planning voor (\\£e weet hoeveel??) zenduren. Geen wonder dus, dat men in Hilversum zit te springen op vastge stelde data. Aan deze volkomen on zekerheid moet spoedig een einde komen. Maar wanneer, zegt men, o, Het Leger des Hells (gr». 19.50 mlands weekoverzicht. 20.00 Gewijde ek (gr). (21.00—21.25 Cap Vert: schier- d van tegenstellingen, gesprek). 21.45 iezingsuitslagen uit het Rijnmondgebied. Lichte grammofoonmuziek. 22.30 SOS-berichten. 22.40 Avondover- Televisie morgen 14.00—14.30 Teleac De classis Groningen der Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) is nog steeds niet gereed gekomen met de behandeling van de zaak betreflende ds. A. van der Ziel te Groningen-Zuid. Morgenmiddag hoopt men de besprekin- veer te hervatten. apparatuur bij behoort. Niet zelden moet men zijn toevlucht nemen tot daarvoor gehuurde lokaliteitten, wel ke als noodstudio zijn ingericht. Zolang men echter niets weet van aanvangsdata en machtiging, komt er ook geen geld ter beschikking en bovendien zijn de omroeporganisaties niet vrij in het aanstellen van perso neel: hiervoor moet Den Haag toe stemming geven. Het is dus duidelijk, dat de omroep aan handen en voeten is gebonden en dat het, ook op praktisch gebied, geen leus is wanneer er wordt gezegd: „Wij kunnen ons niet voorbereiden." Zolang er geen beslissing is omtrent een begindatum verstrekt Den Haag geen geld doch vergunningen voor het aantrekken van meer personeel. En wal kan de omroep dan voor concrete plannen maken? TOCH WEL IETS Niettemin houdt men in Hilversum de ogen open voor de werkelijkheid. Er is, zij het dan min of meer in de lucht, toch wel gedokterd aan plan- Ook. op technisch terrein zijn - voor zichtige eerste maatregelen getroffen, voor zover die binnen de budgettering Hiervan vertelde ir Huydts, die juist jubileert als „zilveren" hoofd van de technische dienst van dé NRU, ons. „Wij hebben kans gezien bij de bouw in het nieuwe omroepkwartier de huisvesting voor discotheek en muziekbibliotheek twee kleine studio ruimten toe te voegen. Komt dit gebouw op tijd klaar, dan zouden wij dus al enige extra ruimte voor uit- vanavonc zendwerk hebben. Bovendien hebben wij de begindatum voor een nieuwe Nederland l: nts: 19.oo Nieuws in het opleidingscursus voor radiotechnicikort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Teleac: kunnen vervroegen zodat vóór de Ongevallen in en om de woning. NCRV: Kunnen vervroegen, zoaai voor «e 1S3- De Beverly Hillbillies. TV-film. NTS: winter acht nieuwe krachten ter be- 20.00 Journaal ncrv: 20.20 Attentie. 20.45 schikking komen. Het is allemaal Nederlanders In den vreemde, (ilmreportage samen niet erg veel en natuurlijk niet °ve^ E'hi0,?(ië' 2115 wir singen nu für Sle voldoende maar we hebben fedaan J™1' SVk NTs"™?.?! Joum.ill wat mogelijk was om een ev. Stoot te I 22 40—23 10 Teleac: Moderne onderwijsmet- kunnen opvangen." hoden en didactiek.; -onderstelling dat naatnd aneurine of thiamine, het anti- gecompliceerd terrein als de vrucht- 1 vitami- beri-beri-vitamine behoeven "met hun nomenclatuur al bijna on-r.c vorige uitweidingen op dit ge goed, dan zijn zij slechts tot de letter kent P gevorderd, terwijl die reeks dan B12 r nog een groot aantal hiaten vertoont. teerd kan worden. Het begint schijnbaar eenvoudig zodat met het vitamine A. dat ons voor nachtblindheid behoedt en voorts voor ontstekingen van het hoornvlies, verdere aantasting van de oogbol en verhoogde vatbaarheid voor infectie ziekten. Nu is „behoeden" eigenlijk niet het juiste woord. We zouden de zaak moeten omdraaien en vertellen. geen vitamine A In Van A tot en met P in de wintermaanden niet eens lichaam hebben, we een lelijke behoeven aan te bevelen. Ook het kans lopen ons al die oognarigheden vitamine D tegen rachitis geniet een op de hals te halen. Door boter, grote faam, die we echter nog wat zouden willen vergroten door toe te voegen, dat er verscheidene D- vitamines bekend zijn, waarvan D2 en D3 de voornaamste worden genoemd, plantenrijk treffen we toch een vier- Het vitamine E, dat in groenten tal substanties aan. die in het dierlij- voorkomt heeft voornamelijk met de ®UQI levertraan, of eigeel te eten, zijn 1 wat de vitamine A betreft een eind op de goede weg. In planten komt deze stof niet voor. maar in het baarheid niet door één vitamine wordt beheerst en stellen daarom onmiddel lijk vast, dat er vier verschillende vormen van vitamine E bekend zijn. ook de vitamines BI, B6, Bij ratten werden voorts, als gevolg complex. Plaatsruimte ver- Van een tekort aan vitamine F, helaas deze lekkernijen te schilferige huidaandoeningen en ont stekingen aan snuit en poten waarge nomen, terwijl H een abnormale haaruitval en abnormaal grote vetaf- dito fruit scheiding bij dit dier bleek te kunnen voorkomen. Over vitamine K behoeft de mens zich evenmin zorgen te maken, omdat hij deze Stof, nodig voor de bloedstolling, door middel van de irigcwandsbacteriën zelf kan vervaardigen. Toch zouden we schro melijk tekort schieten, indien we zouden verzwijgen dat een vijftal K vitamines bekend zijn. En dan belan den we met één sprong bij het vitamine P (citrine)een stof die met vitamine C voor de normale functie der haarvaten onontbeerlijk zou zijn, maar waarvan de betekenis nog onze ker is. Interessanter dan de al wat ver ouderde vitamines zijn de groelatof- ke lichaam tot vitamine A kunnen voortplanting van ratten te maken, morden omgezet. Deze stoffen zijn het a-, b- en c-caroteen cn het kryptoxan- thlne. Over vitamine BI. ook gc- gebrek hieraan zou toch ook het menselijk lichaam beïnvloeden. We kunnen ons voorstellen, dat een zo Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden). H. Pétillon. denking. 22.55 Show-Schouw: klankbeeld. 23.55—24.00 Nie Dansorkest en zangsolhten. 19.00 Voor de jeugd (Tussen 19.10 en 20.00 event, onder breking voor uitslagen Rijnmondverkiezin gen 1. 19.10 Elektronische orgelmuziek. 19.30 Kunstrubriek. 20.00 Nieuws 20 05 Uitslagen van en commentaren op de Rijnmondverkie- seld met veel muziek. 22.25 22.40 Semi-klas- Gaudeamus- 23.55—24.00 ANDERE ZORG Uit een en ander blijkt wel, dat men in Hilversum bij radio noch televisie met de handen in de schoot zit, ook al kan men in wezen niet vooruit. in het en: film België: Nederlands progr. kan. 2 en 10: 19.00 Zandmannetje. 19.05 Richard Leeuwen hart. 19.30 Te voet door Vlaanderen. 19.55 De weerman. 20.00 Journaal. 20.25 't Is maar een woord, quizprogr. 21.00 De Huisbewaarder, film (v. volwassenen). 22.50 Toneelkron. 23.20 22. „Zou het niet makkelijker zijn. als we tussen de middag warm aten, vader?" had Jesje de volgende ochtend aan het ontbijt gevraagd. Maar dat vond vader niet, omdat ze tussen de middag te weinig tijd hadden. „Als we om tien voor zes kunnen beginnen, hebben we tijd genoeg om de bus te halen", zei hij. „Maar dan moeten jullie wel een beetje vroeg beginnen." En dus zat Josje al om vijf uur aardappelen te schillen. Hij had een pan op schoot en een andere pan stond naast hem. Zijn zusje keek met een kritisch oog toe. ,Je schilt ze veel te dik. Jos!" mopper- ze wel vijf keer. „Zo blijft er haast niets van over. En de aardappelen zijn toch al zo duur!" „Laat mij nu maar begaan", bromde Josje. „Zorg jij nu maar voor het vlees en de groente. Dan komt het allemaal best in orde." Hij vond in zijn hart, dat zijn zusje wel een beetje gelijk had, maar aardap pelen schillen was ook nog niet zo eenvoudig. Je moest niet alleen op de aardappelen letten, maar ook op je duim, anders gaf je daar zo een ferme jaap in. Maar eindelijk was hij klaar en liep naar de keuken, waar Jesje druk in de weer was met de runderlapjes en de bloem kool. „Nu zetten we alles op een zacht pitje", zei Jesje, „en dan kan jij de tafel vast gaan dekken, Jos. En denk erom dat je van de zoutpot afblijft. Ik zorg nu wel Dat was eigenlijk helemaal niet naar Josjes zin, maar hij zei niets en ging braaf doen wat er van hem verlangd werd. Het was zo vreemd, dat hij nu maar drie messen neer moest leggen en drie vorken. Hij was druk in de weer, toen er gebeld werd. Hij holde naar de gang en botste bijna tegen Jesje op, die de keuken kwam uitgerend. „Kijk toch uit, sufferd!" bromde zijn „Kijk zelf uit, ezelsveulen!" mopperde Josje terug. Opnieuw ging de bel over en de kinderen vlogen samen naar de deur. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM. VANAVOND TE ZIEN Attentie met o.a. nieuws over de Rijnmondverkiezingen. Duitse muziekshow met operettefragmenten, aansluitend een gesprek van Kees van Langeraad met prof. dr. P. J. Bouman te Groningen. extra uitzending over de Rijnmondverkiezingen uit het gebouw van onze krant in Rotterdam. Ned. 2 VARA een reistocht door Spanje, waarin herinnerd wordt aan de figuur van Don Quichotte. de speelfilm „The quiet man", een goedfnoedig verhaal uit Ierland. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV een programma „Muziek voor Pinksteren" op de plaat, een gesprek over zending in Afrika, verslag van de Rijnmondverkiezingen uit Rotterdam en andere gemeenten. Hilversum 11 VARA uitslagen en commentaren op de Rijnmondverkiezingen, afgewisseld met veel muziek, tot 10.25 uur. Na de nieuwsberichten om romantische en klassieke muziek. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. geestelijke, 5. fabelach tig monster, 9. vogel. 11. in het jaar der wereld (afk. Lat). 13. waakzaam 14. was getekend (afk). 15. venster. 17. klap. 19. spoedig. 20. jongensnaam. 22. een zekere, 23. slag, 24. deel van een fornuis. 25. figuur in het kaartspel. 26. uitroep. 28. - zoete wijn, 30. hoekpijler, hemellichaam. 33. rijkstelefoon <afk>. 34^ Europeanen. 37. rechten inbegrepen (afk». 38 foto. 40. plaats in Zeeland. 41. merkteken in maten voor vloeistoffen. Vertikaal. 1. bekend dier. 2. scheik. element (afk). 3 gem. in N.H., 4. opstootje, 5. honigbij, 6. verlegenheid (fig), 7. slede, 8. wigge. 10. myth figuur. 12. in 't oog vallend. 14. bijwoord, 16. dorp in N. Brab bij Eindhoven. 18. schoenvorm, 20. graafwerktuig, 21 uitge storven vogelsoort, 25. bijb. figuur, 27. viervoetig dier, 29. uitschot. 31. zoon van Seth, 32. snede, 35. vreemde munt, 36. gem. in N. Brab., 38. naschrift (afk. Lat), 39. afkorting van tangens. Oplossing vorige puzzel Horizontaal. 1. kasteel-ei, 2. aria-teems. 3. moor-An-Ede. 4. en-ergo-Ger. 5. re-ra- elk-ne. 6. iets-Simon. 7. kroon-es-ti. 8, odol-ed-Ate. 9. pen-olm-mot. Vertikaal. 1. Kamerik-op. 2. ar-oneer- de. 3. si-oer-toon. 4. tarra-solo. 5. etage snel. 6. een-olie-dm. 7. leeg-km-Sam. 8. Emden-Otto. 9. Isère-niet. 25 Dan haalden we alles wat die onder de Stenen Zonde geborgen heeft, voor de dag om er die schijnheilige troep hier mee te lijf te gaan. Jeep laent lelijk als hij dat zegt en er is een gemeen kwaad lichtje in zijn ogen. Hij is een slechte boer en maakt zich niet graag moe met het zware werk. De andere keuters bemoeien zich liever niet met hem. Dries wil hem ook graag kwijt, als ze niet aan elkander gebonden waren door de nachtelijke strooptochten. Jeep is slim en niet te vertrouwen. Als hij wil, weet hij het wel j zo te draaien dat Dries alle schuld kan krijgen in het bedrevene. En het is de Oeler die hem lokt. De herfst heeft 29 I het daar het eerst gewonnen. Op de hellingen 1 wisselen kleuren in goud en brons en dieprood als gestold bloed. De berg verdrijft de zomer, die in het dal weerstrevend afscheid neemt. Als een laatste verzet zwelt, broeiend en duister, een onweer. Het bestofte schaarhout wordt bespron gen door felle windstoten en het zaad waaiert hoog op in brede waden. De wind springt over de linden rondom de Hidder en stort in de beek, die schuimspat op de oevers. Een hele dag is Siewert op dc berg geweest, waar de veenboer niet volgt. Met de hond op zijn hielen komt hij terug, een rozerank in zijn hand, waaraan dikke vuurrode bottels zitten. Met zulke ranken wil hij de aarden melkkan vol zetten op de tafel, tussen hem en de veenboer in. Hij kan naar de rode bottels kijken op het bruine hout en denken dat hij nog op de berg is. Vlak bij het holle weg. Als hij de ene tak neerlegt om er nog meer af te snijden, springt de wildeman op zijn rug als een dier op zijn prooi. Eén van beiden door DIGNATE ROBBERTZ L kan maar over de Oeler gaan. In het eigen jachtveld kan geen vreemde geduld worden, dat is een oerwet. Siewert verweert zich, maar de ander is sterker en hij was niet bedacht op de overval. Onder het worstelen schopt Dries naar Wobbq, die de baas verdedigen wil. Het manke dier jammert luid als de schoenhak zijn kaak treft. Een dreunende onweersslag echoot tegen de berg en doet de aarde beven. Daarna is het doodstil, de vogels hebben zich diep in het struweel verstoken en de wind is als een aanvaller die zijn adem inhoudt voor de slag. Alleen de twee mannen hijgen en omklemmen elkander. De mulder verliest aan tegenstand als Dries een greep in zijn nek voelt. Hij wordt achterover getrokken en terwijl hij het buis van de mulder nog vasthoudt, kijkt hij in het gezicht van de landschut. Een beetje bedaren, jij. Een ogenblik lijkt het erop of de wildeman op zijn knieën voor hem zal zitten, maar als Volmar zijn greep vermindert, spring Dries overeind. Ruk in, als je niet wilt dat ik je meeneem! Dries gaat niet. hij kan niet, het zou een vlucht zijn. Hij kan niet verbergen wat er in hem omgaat, ook de tranen niet tegenhouden die in zijn ogen dringen. Niet alleen van boosheid. Boven hen zigzagt de bliksem door een wente lend wolkenveld. En dan stroomt de regen. De landschut staat er middenin, rechtop als een boom. Het lekt langs zijn hoofd in zijn hals en als Dries nog blijft staan, neemt hij de dienstpet, waarop het wapen van Bernt Vasse van Buuren zit, af en geeft hem een draai om zijn oren. Vooruit, kwajongen! Hielenlikker! Dries schreeuwt het uit. Hij grijpt een handvol zand en gooit die naar de landschut, die het kalm van zich afveegt. Dan rent hij weg. De mulder is ook overeind gekomen en al op het molenerf als Volmar hem volgt. In het donkere huis worden bij het licht van een klein lampje de hoeken holen, waaruit wel honderd ogen iemand kunnen aankijken. Het gat van de haard is een put die tot diep in de aarde reikt. De landschut trekt zijn schouders samen voor de kou die langs zijn rug glijdt. Hij wrijft zijn natte hals droog en vraagt of de mulder ergens geraakt is. Siewert schudt zijn hoofd en streelt de hond, die zich grommend neerlegt, de kop met oplet tende ogen naar de deur gekeerd. Over de beek rommelt nog de donder, ver weerlicht blikkert vaag in dc vensterruitjes. Als de regen mindert, is liet ruisen van de beek die in de molenkolk stort, een vertrouwd en veilig geluid. Je kunt hem hiervoor aanklagen zegt de wil? 231 terzijde staan aIs Je dat Siewert loopt heen en weer, zijn handen tot vuisten gekrampt. Niet voor de tweede keer wil hij een mens doden. 'k Heb hem nooit iets gedaan en toch komt hij... Hij komt zo lang... (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13