SPELDJES! TABLO Geen valse kunststukken op het kasteel Genhoes CeCm Altaartriptiek bracht 110.000 gulden op Wij worden te slap Joodse graven vernield Te weinig geld voor defensie - research crisis dreigt NAVO-ministers juichen plan van McNamara toe Nog meer Amerikanen uit Santo Domingo betaal met een oude camera een deel van uw nieuwe! camera natura Informateur benoemd in België WOENSDAG 2 JUNI 1965 VALKENBURG Op de nogal in de publiciteit staande kunstveiling, die gisteren in het Limburgse kasteel Genhoes gehouden werd, bleek onder de kopers geen twijfel te bestaan over de echtheid der omstreden stukken. De twaalf kloosterstoelen, de twee kasten en de schraagtafel, waarvan een neef van de eigenaars had beweerd dat ze vervalst waren, brachten zelfs meer dan de geschatte waarde op, wat op zichzelf een bewijs is dat insiders niet in de aantijgingen hebben willen geloven. Zoals bekend en ook reeds gemeld, heeft de 21-jarige Johan Krijnen Jr. zijn bei" de ooms, de 67-jarige P. en de 71-jarige J. Krijnen, in het openbaar aangeklaagd het genoemde, uit de zestiende en zeventiende eeuw stammende meubilair niet te hebben gerestaureerd, doch van oud 'kerkinterieurhout te hebben gemaakt. dukten. 2 garantiezegels van I zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dit produkt Er zijn 5 Celwa prodokten met elk 'a eigen speldjet B.v. CELWA DAMESVERBANÖ, sneeuwwit wegwerp-terbaml met boog ab- sorptie-veunogen. kenmerk voor kwaliteit (Van onze speciale verslaggever) De broers waren gisteren niet aanwezig op het kasteel, waar ze vijftien jaar lang de kunstschatten hebben verzameld, die op de open bare verkoping ongeveer een mil joen opbrachten. Een vriend van hen zei dat het nogal pijnlijk voor hen was. Niet alleen de bericht geving over de vermeende verval singen, maar ook de openbare ver koop zelf. Ze zouden nooit tot een veiling zijn overgegaan, als de eigenaresse van Genhoes, de Ver eniging tot Bescherming van Na tuurmonumenten, het als museum ingerichte kasteel niet leeg voor zich had'opgevorderd. buitenlandse opdrachtgevers handel den, niet al te kopschuw te maken, hadden de Krijnens nóg een verstan dige zet gedaan. Bij de opening van de veiling lieten ze de notaris een verklaring voorlezen, waarin werd gesteld dat ze zonder meer bereid waren het in opspraak gebrachte meubilair terug te kopen voor dezelf de prijs, die er voor was betaald. Het geld hiervoor zou twee maanden lang worden gereserveerd. LACONIEK Wie er wel rondliepen immer beschuldigende neef, zomede diens vader, de 57-jarige Utrechte-1 naar L. Krijnen. Tevergeefs trachtten ze echter de zaal binnen te komen, waar de Haagse veilingmeesters J. A. de Waart. Zonen de 308 nummers onder de hamer brachten. De advo caat van de kunstlievende broers weerde hen van het erf, omdat er moeilijkheden werden gevreesd. Om deze reden had ook een wachtmeester van de rijkspolitie op de brug van de slotgracht post gevat. Een rel zat er inderdaad in, want vader en zoon zeulden een tas mee, waarin zich verschillende restaura teursgereedschappen bevonden. Wat ze hiermee wilden, kwam tijdens een gesprek uit de verf. Aantonen name lijk hoe en wat er was vervalst, terwijl er nog bij werd verteld dat er nog tal van andere onduidelijke stuk ken waren. Om de kopers, die veelal voor Van de twaalf kloosterstoelen, die voor 460 gulden per stuk, of wel een totaalbedrag van 5.520 gulden weggin gen, zullen ze wel nooit meer iets horen. De nieuwe eigenaar, dieren parkhouder en auto-importeur Louw man uit Wassenaar, kon over zijn pas verworven bezit eigenlijk niet laco nieker zijn. „Of die stoelen vervalst zijn, of echt", zei hij, „interesseert me niet. Hoofdzaak is dat ze straks in mijn vergaderzaal een nuttige rol gaan vervullen. Ze zijn onverslijtbaar en opvallend mooi. Bovendien nog zi hard dat niemand lust heeft er langei in te zitten dan noodzakelijk is Vertel me eens waar krijg j> tegenwoordig een goede stoel voor 46 gulden? Of je antiek koopt, of nieuw maakt op dit soort meubelstukke de nog wejnig 0f niets uit". Het uit de vijftiende eeuw daterende altaarstuk, dat voor 110.000 gulden van de hand ging. Een gesneden eikenhouten groep, voorstellende de bewening van Christus. Het werd omstreeks 1500 vervaardigd en bracht op 1 juni 1965 21.000 gulden op. Oorlogsmisdadigers in Rusland berecht MOSKOU Zes Sow jet-burgers in Krasnodar staan terecht wegens het doden van ongeveer een miljoen mensen in de oorlog. Dit meldt het Russische persbureau Tass. Volgens de tenlastelegging hebben de zes meer dan een half miljoen gevange nen in een kamp te Sobibor in Polen om het leven gebracht en eenzelfde aantal ir een concentratiekamp in de Poolse stad Belzec verb.rand. De beklaagden zouden Polen en Russen hebben gedood onder leiding van SS- officieren. Amerika heeft een maand geleden Saoedi-Arabië voor honderdmiljoen dol lar wapens te koop aangeboden. Zo wordt van welingelichte zijde in Wash ington vernomen, onder meer supersone jachtvliegtuigen type F-5 en luchtdoelra ketten type Hawk. Saoedi-Arabië zou hel aanbod nog overwegen. SYDNEY De heer Vernon S. Sprague, een Amerikaanse professor in de wetenschap der lichamelijke opvoeding, is van mening, dat de wereldbevolking te slap wordt en dat men elke dag een uur lang aan stevige lichamelijke oefeningen dient te wijden. De professor, die ver bonden is aan de universiteit van Oregon en een reis van zes maanden door Australië maakt, zei dit op een persconferentie te Sydney tot de aanwezige jour nalisten. Hij keek de zeven verslagge vers eens goed aan en zei: Jul lie allemaal gebruiken waar schijnlijk maar een derde van jullie ademhalingsorganen en ademen alleen met de toppen van jullie longen. De overige twee derden worden niet ge bruikt, zodat de bloedcellen de genereren. De voornaamste doodsoorzaken zijn tegenwoordig in beschaafde landen niet meer de besmettelijke ziekten, maar storingen in de lichaamsstruc- Lichamelijke activiteit is een even belangrijk deel van het le ven van een mens als voedsel of slaap, aldus de professor. „Als ik door jullie straten loop en naar de mensen kijk naar hun gezichten en de verzakkingen en verdikkingen van hun licha men, krijg ik de indruk, dat de Australiërs lichamelijk net zo slap zijn als de Amerikanen. Prof. Sprague deelde mee, dat het Amerikaanse volk in hoge mate bezorgd is geworden over de lichamelijke toestand in het land, nadat een groot aantal sol daten in Korea was gedeser teerd, enkel en alleen omdat zij lichamelijk onvolwaardig waren en niet opgewassen tegen de in spanning. TAND DES TIJDS Op het punt van stoelen heeft de heer Louwman op wonderlijk een voudige wijze gelijk. Maar bij ander meubilair maakt het wel degelijk iets uit, of er eeuwen aan hebben ge knaagd. Een paar voorbeelden? De duurste kast, een palissander en ebbenhouten kussenkast, ging voor 7.200 gulden weg. Voor een eikehou ten secretaire werd 4.600 gulden be taald, voor een Vlaams-Gotisch bed gulden, voor een eikehouten tafel 5.200 gulden, voor een wieg met paneelwerk 500 gulden en voor een wortelnotenhouten staande klok 6.800 gulden. Het meeste geld 110.000 gulden bracht een kapitale, gepolychro meerde altaartriptiek op met als da tum 1489. Een ander altaarstuk, even- uit de tweede helft van de vijftiende eeuw werd voor 100.000 gulden weggehamerd. Eer heerste doodse stilte, toen deze kostbare stukken werden geveild. Maar binnen een minuut was alles voorbij, want de inzet was 75.000 gulden, terwijl met 5-000 gulden tege lijk werd opgeboden. Nog tijdens de veiling werden de verkochte stukken uit het kasteel gehaald en naar hun nieuwe plaats van bestemming vervoerd. En het was goed dat de beide Krijnens dit niet zagen. Zelfs voor de buitenstaan der was het een ontluistering, mis schien wel cultuurroof.... Resolutie bij VN VS: stopzetting kernwapenproeven NEW YORK De VS hebben gisteren in een resolutie aan de ontwapeningscommissie van de VN onmiddellijke sluiting van een inter nationale overeenkomst tegen de ver dere verspreiding van kernwapens voorgesteld. In de resolutie wordt ook aange drongen op zo spoedig mogelijke her vatting van de onderhandelingen over een verdrag tot stopzetting van alle kernwapenproeven. De ontwerp-resolutie houdt verder i een voorstel om zo vlug mogelijk een overeenkomst te sluiten voor het stopzetten van elke produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. MEMMINGEN Op het Joodse kerk hof in de Zuidduitse stad Memminj -zijn 34 grafstenen uit de grond getrokl en vele ervan vernield, aldus heeft de politie meegedeeld. Men gelooft, dat dit het werk is van rechtse radicalen. Er wordt een onder zoek ingesteld, W.E.U. verontrust Alleen Engeland en Frankrijk boven de maat PARIJS Frankrijk en Groot- Britannië zijn op het ogenblik de enige landen in West-Europa, die een voldoende deel van hun de fensiebegroting besteden voor we tenschappelijk onderzoek, waarvan hun industrie als geheel profiteert, zo verklaart een rapport van de defensie-commissie van het par lement der Westeuropese Unie, dat gisteren met algemene stem men door dit parlement in Parijs is goedgekeurd. NAVO-deskundigen zijn van mening, at zeker tien procent van het nationale defensie-budget aan onderzoek moet worden besteed. Doch terwijl Frankrijk en Engeland respectievelijk 12,5 en 13 procent van de defensie-begroting hier voor uittrekken is dit percentage in Nederland slechts 0,8, in Italië 0,9 en in West-Duitsland 3,5 procent. In België en Luxemburg, de twee overige landen van de Westeuropese Unie, is dit percentage nog later. Het WEU-parlement waarin parle mentsleden van de zes lidstaten der EEG Groot-Britannië zitting hebben, heeft een bespreking van dit rapport iniem verklaard, dat de Europese bewapeningsindustrie zal moeten gaan De 65-jarige Bruno Marek zal Franz Jonas, die onlangs werd gekozen tot president van Oostenrijk, opvolgen als burgemeester van Wenen. Hij werd Bij Waldshut in de Westduitse deel staat Baden-Württemberg is gisteren een Belgische autobus, waarmee Britse toeris ten op weg waren naar Luzern in Zwitserland van de weg geraakt en omgeslagen. Drieëntwintig mensen wer den gewond, waarvan drie ernstig. samenwerken, zo men niet steeds verder achterop wil raken bij de Amerikaanse industrie, die jaarlijks een aanzienlijk deel van de begroting voor defensie en de ruimtevaart, van in totaal circa 11,5 miljard dollar, te besteden krijgt voor onderzoek en produktie. Het gevaar bestaat, aldus het WEU-parlement dat de Europese industrie bij gebrek aan eigen ontwikkelings- en onderzoekmogelijkhe- den op grond van militaire opdrachten op den duur alleen nog maar met Amerikaanse licenties en patenten zal kunnen werken. Raadsman ging op plaats van officier staan MAASTRICHT Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren de raadsman van een verdachte zijn cliënt beschul digd van diefstal met braak, waarbij de officier van justitie trachtte aan te tonen, dat de verdachte, de 32-jarige opperman J. v. D. uit Maastricht, op carnavalszondag slechts een poging tot diefstal had gedaan. De officier van justitie mr. P. Schenken- berg van Mierop had de opperman poging tot diefstal ten laste gelegd. Inhakend op een verklaring van de eigenaar van de volière, die had gezegd, dat hij de dag na het onver wachte bezoek van de opperman een Amerikaanse deskundige: Nieuwe economische Verontrustende punten van overeenkomst NEW YORK De president van de Federal Reserve Board, William McChesney Martin, heeft dinsdag verklaard, dat er veront- rustende punten van overeen komst zijn tussen de huidige voor. spoed en de hausse, die aan de de pressie van de jaren dertig voor afging. In een rede, uitgesproken in de Columbia-universiteit waarschuwde Martin voor speculatieve en inflatoire gevaren. Hij zei, dat de ramp van 19291933 was veroorzaakt door on juiste maatregelen, die genomen waren in de hausse van de jaren twintig. „Wij moeten voortdurend op onze hoede zijn om een herhaling te voorkomen zelfs indien wij valselijk beschuldigd worden de voordelen van een ongebonden ex pansie niet te kunnen beseffen Volgens Martin vertonen de omstan digheden van de jaren zestig en die van de jaren twintig op een bepaald aantal punten overeenkomst. Enkele van die punten zijn de vrijwel onafge broken vooruitgang gedurende zeven jaar, een sterke groei van de particu liere schuldenlast, een voortdurende toeneming van de bankbiljettenomloop en het bankkrediet alsmede van de on middellijk opvraagbare deposito's en tenslotte een even snelle stijging van de internationale als van de binnen- „Toetl was de betalingspositie van het voornaamste reservecentrum (Groot-Britanni* toen, de Verenigde Staten nu) evenals nu, om het «acht te zeggen, onzeker. Maar nogmaals, onze recente cumulatieve betalingstekorten overtreffen die van Groot-Britannië tegen het einde van de jaren 20 verre. Evenals nu hadden sommige landen toen grote en hardnekkige betalings overschotten en gebruikten zij hun net to ontvangsten om hun kortlopende reserves te vergroten in plaats van in het buitenland te investeren. Evenals nu besloot het belangrijkste land met het grootste overschot op zijn beta lingsbalans, Frankrijk, toen zijn offi ciële valuta-reserves om te zetten in goud, onverschillig welke gevolgen zulks zou hebben voor de internatio nale liquiditeit „En het belangrijkste is", voegde hy hieraan toe, „dat toen evenals nu vele regeringsfunctionarissen, wetenschaps- ménsen en zakenlieden ervan overtuigd waren, dat een nieuw economisch tijd perk begonnen was, een tijdperk, waar in economische schommelingen een ding van het verleden waren geworden, waarin de armoede op het punt stond te verdwijnen en waarin eeuwige eco nomische vooruitgang en expansie ver zekerd waren". Scholier door zelfgemaakte bom gewond GRONINGEN Naar eerst thans bekend is geworden, is zondagmiddag een scholier, de 17-jarige Albert Stokroos uit Groningen, getroffen door scherven van een zelfgemaakte bom. Te zamen met zijn vriendje, de 17-jarige Johannes siumpoeder, afkomstig van signaalpatro nen en luciferkoppen. Aan de Europaweg probeerden zij het geval tot explosie te brengen door het projectiel in een door hen gestookt vuur te gooien. Aanvanke lijk hadden zij dekking gezocht, maar toen er niets gebeurde, gingen zij kijken. Op dat moment barstte het projectiel uit elkaar. Albert Stokroos werd tegen de grond geslagen en kreeg twee scherven in zijn rechter bovenbeen. Zijn vriend werd niet getroffen. Een passerende automobilist bracht het slachtoffer naar het akademisch ziekenhuis, waar scherven operatief moesten worden wijderd. NEW YORK Volgens officiële cijfers zijn er in Noord-Amerika thans 45.640.619 rooms-katholieken. Dit is toename met 40,1 procent vergeleken met het aantal in 1955. Toen waren er namelijk 32.575.702. RITMEESTER Vorming van nucleaire studiegroep Enthousiasme bij Fransen PARIJS Het plan van de Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, inzake de instel ling van een commissie van vier of vijf ministers voor de NAVO- kernwapenvraagstukken, vormde gisteren op de laatste dag van de NAVO-conferentie hoofdschotel van gesprek. Alle bij de Atlan tische verdragsorganisatie aange sloten landen hebben het voorstel toegejuicht en zelfs Frankrijk heeft toegezegd dat plan te zullen bestuderen. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren op een pers conferentie aangekondigd dat on geveer tweeduizend Amerikaanse militairen onmiddellijk uit de Dominicaanse republiek zullen worden teruggetrokken. De president zei dat de toestand in de republiek ernstig blijft. De Ver. Staten verheugen zich over de inspan ningen welke de Organisatie van Ame rikaanse staten zich getroost om een vreedzame oplossing van het conflict te bereiken. Volgens Johnson hebben de Ver. Staten geen enkel verlangen om in Santo Domingo een „Amerikaanse oplossing", militair nocih politiek, op te dringen, aangezien het aan het Domi nicaanse volk is een weg uit de huidige situatie te zoeken. Het communistische gevaar was naar zijn mening in de re publiek niet verdwenen, doch voor de komst van de Amerikaanse troepen wel aanzienlijk groter. Na het vertrek van de tweeduizend man zullen nog ongeveer zeventiendui zend Amerikaanse militairen in Santo Domingo verblijven. Tot aan het afge lopen weekeinde waren 3.400 man te ruggetrokken. President Johnson sprong in de bres voor Jose Mora, secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse staten, wiens optreden in de Dominicaanse hoofdstad nogal kritiek had uitgelokt, zowel van de opstandelingen van ko lonel Caamano als van de „Imbertis- het de opperman was geweest, die het puttertje had gestolen. Hij vroeg vrij spraak op grond van de tenlastelegging, die slechts poging tot diefstal vermeld- De opperman verklaarde evenwel, dat hij op carnavalsavond achter het huis met de volière een afspraak met een meisje had en in het donker tegen de vogelkooi was opgelopen. De juist op dat moment thuis komende zoon des huizes had dit gehoord en had de opperman overmeesterd. Inruil-actle '65. Tot 5 Juni kan het nog. Voor oude toestel f 7.50, f 10.- of f 15.- terug. Met nieuwe camera meedoen aan Nationale Foto- en Filmwedstrijd. ten". Johnson zei dat Mora een zeer nuttige en objectieve taak had vervuld en dat de Ver. Staten het volste ver trouwen in zyn werk hadden. We be treuren de aanvallen die op hem zijn gedaan, zo zei het Amerikaanse staats hoofd. Mora heeft intussen medegedeeld, dat generaal Imbert en kolonel Caa mano het eens zijn geworden over een neutralisering van het nationale paleis in Santo Domingo. Het paleis was be zet door soldaten van Imbert, die van- daaruit het kamp van Caamano be stookten. Er is nu afgesproken, dat het gebouw door Braziliaanse eenheden van het OAS-leger zal worden „om singeld". Vijfentwintig man van Imbert mogen in het paleis blijven. Duitse invasie in Limburg weer op gang VAALS Verlaagde invoertarieven hebben het kopen in Nederland voor de Duitsers weer bijzonder aantrekke lijk gemaakt Met name de grensge meente Vaals profiteerde gisteren, de eerste dag waarop de nieuwe tarieven in werking traden, al volop van een sterk verhoogde Duitse koopinteresse, die het afgelopen jaar sterk was gereduceerd en in de Limburgse grens streek plaatselijk zelfs meer dan gehal veerd was. Het bedrijfsleven in Vaals boekte op deze eerste dag een omzet stijging van gemiddeld veertig procent, enkele tienduizenden guldens meer Akense huisvrouwen, teruggekeerd van him inkopen in Limburg, verklaarden gisteren, dat eer reis naar Nederland nu weer dc moeite loont. Het douane tarief in het kleine grensverkeer is verlaagd van 10 tot 5 procent, voor zover het geen genotmiddelen betreft. Bovendien heft de douane echter om administratieve redenen pas invoer recht als het in te vorderen bedrag 6 mark of meer is. Deze „tegemoetkomingen" van de douane heffen voor de Duitse huisvrouwen de recente prijsstijgingen in Nederland weer op. Bijzonder in trek was vooral de Neder landse koffie, die thans per pond voor de Duitser* weer twee mark goedkoper is geworden. Ook in Kerkrade was er weer opleving. Aan de grenspost Kerkrade-Herzogen- rath bedroeg de goederenomzet hon derd procent meer dan normaal, ter wijl het personenverkeer met dertig procent toenam. De grote drukte wordt hier echter vooral tegen het komend weekeinde verwacht. Dit is ook het geval in Venlo, waar het gisteren wel druk was met Duitse kopers, o.m. in de kledingmagazijnen, maar toch niet veel drukker dan anders. De winkelbedrijven in deze stad verwachten pas zaterdag te kun nen beoordelen, welke voordelen de nieuwe Duitse douanemaatregelen zul len opleveren. i Volgens welingelichte kringen vormt het voorstel van McNamara primair een nieuw bewijs van het Amerikaanse verlangen om mee te helpen een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de medezeggen schap op kerngebied. De Nederlandse minister van defen sie, De Jong, verklaarde na afloop van de conferentie dat het Ameri kaanse voorstel nog een open zaak is, die nader moet worden uitgewerkt. De Nederlandse bewindsman heeft zijn collega's er op gewezen, dat alle landen die dat wensten het hunne er over moeten kunnen zeggen. Voorlo pig zal het plan-McNamara aan de per manente NAVO-raad worden voorge legd die het in studie zal nemen. SLOTCOMMUNIQUÉ Na de bijeenkomst werd een slot communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de defensie-capaciteit van het Atlantische bondgenootschap vastbesloten zal worden gehandhaafd. De ministers, aldus de verklaring, zijn eenstemmig van mening dat het niet nodig is nog meer geld te besteden aan de conventionele strijdkrachten van het bondgenootschap. De minis ters hebben voorts de permanente NAVO-raad belast met een voortzet ting van de strategische studies in het licht van de behoefte aan strijdkrach ten en de beschikbare hulpbronnen, een studie waarvan ze zeggen, dat ze nuttig is voor het uitwerken van plannen om te verzekeren dat een zo rationeel en economisch mogelijk ge bruik van de beschikbare bronnen wordt gemaakt en de NAVO over voldoende strijdkrachten zal kunnen beschikken om elke agressie te voor komen, of, in geval van een misluk ken van deze afschrikking, snel en doeltreffend^ op te treden, aldus het communiqué. BRUSSEL Eerder dan was ver wacht, heeft koning Boudewijn van België een informateur benoemd als een eerste stap om uit de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis te komen. Het is de 67 jarige Vlaamse oud-minister en minis ter van staat A. de Schrijver. Aange nomen wordt, dat hij zal moeten trachten een samenwerking op gang te brengen tussen de Christelijke Volkspartij, de Belgische Socialisti sche Partij en de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang (liberaal). Voordat het parlement ontbonden werd, nam men het besluit, dat de nieuw te kiezen volksvertegenwoordi ging de grondwet zou mogen wijzigen. Gestreefd wordt naar een grondwets wijziging, waarbij de Vlamingen ga ranties krijgen om een verder opruk ken van het Franse taalgebied te voorkomen. De Walen zouden garan ties krijgen tegen de numerieke Vlaamse meerderheid en Brussel zou officieel tweetalig worden. De libera len hebben zich vóór de verkiezingen tegen dit akkoord verzet. Hun stem menwinst van 20 naar 49 zetels heb ben zij vooral aan Franstalige Belgen in Brussel en Wallonië te danken. Omdat de rooms-kkatholieken en de socialisten nu één stem tekort komen om de grondwetswijziging met tweederde meerderheid door te voren, zijn zij aangewezen op samenwerking met de liberalen of een andere pa: tij. Minister van staat De Schrijver, een vooraanstaand CVP'er, zal deze sa menwerking tot stand moeten zien te brengen. Men verwacht niet, dat de liberalen veel concessies zullen doen. In het zuiden van Malakka hebben Maleisische militairen een Indonesische infiltrant gevangen genomen en er ver scheidene gedood. De infiltranten maak ten deel uit van een zwaargewapende groep, die zondagmorgen in Johore aan land was gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11