2,5 miljoen naar Leiden, maar VVV kan financieel niet rondkomen \^Zrfiterr0k Orgel Marekerk naar Vredeskerk Tc kust en te keur Uit het Leiclse politierapport stijl Restauratie grote orgel wellicht dit jaar klaar Al geprobeerd? Doe het nu! ssssr; Commentaar Plan voor bouw van Leidse industriewoningen te Leiderdorp Bestrating Morsweg naar Garenmarkt NIEUWE LEJDSE COURANT 3 DINSDAG 1 JUNI I960 Dinsdag In den Moriaen, Hooglandse Kerk- gracht 44, 8 uur: afd. Leiden Geref, Bond in Herv. kerk, gesprek over het jeugd werk (sprekers ds. A. J. Lamping en ds A. J. Jorissen). Breestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Schouwburg. 8 u.: Haagsche Comedie met ..Candida" van Shaw, voor K. en O. Breestraat 19. 7.45 u.: Jeugd en Evan gelie. ds. D. Westerveld over het vangeniswezen- Nieuwe Rijn, 8 u.: filmavond Groenen Zoeterwoude: Hoge Rijndijk 49, 8 u., afd Leiderdorp K. en O., exc Potterij Zaalberg. D e n H a a g Kon Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Na de zonde- Woensdag Bordes staition, 6.15 u.: afd. Leiden Ned. Chr- Reisvereniging. verzamelen voor avondwandeling door MeijendeL Antonius-clubhuis, 8 u.: toneelavond Euripides. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „King Lear". Den Haag: Paaskerk, 8.15 u.: gelconcert Henk Herzog, m.m-v. Jaap Stotijn. Donderdag Marekerk, 8 uur: evangelisatiedienst uitgaande van kerkeraad wijkgemeente Molenwijk, ds. G. Toornvliet te Bloemen- daal over „Het feest dat nooit ophoudt" Medusastraat 24. 7 tot 9.30 u.: tentoon stelling werkstukken gem. bedrijfstechn. Timorstraat 41a, 7 tot 9.30 u.: tentoon stelling werkstukken afd- metselen gem. bedrijfstechn. school. Turk, Steenstraat 2, 4 u.: bijeenkomst Het Groene Kruis t.g.v. opening consul tatiebureau Marislaan 7. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Candida". Vrijdag Medusastraat 24, 2 tot 5 en 7 tot 9.30 u-: tentoonstelling werkstukken gem. be- drijfstechnische school. Timorstraat 41a, 7 tot 9.30: tentoonstel, ling werkstukken afd. metselen gem. be drijf stechnische school. Academiegebouw, 4 u.: inauguratie prof. dr. ir. N. J. Poulis (experimentele natuurkunde). Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 u-: ruil beurs voor verzamelaars. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Ardèle". Zaal Bevrijdingskerk, 7.30 uavond- Oude Vest 13, 8 u.: C.J.V. De Valk, Pinksterwijding. Herv. jeugdraad: tuinfeest. Den Haag: Kon- Schouwburg. 2 u.: eindex. Amsterdamse Toneelschool; 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Na de zonde val". Apotheken Apotheek Centraal. Breestraat 74. tel 20552, en apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Beschul digd van aanranding (18 jaar). Lido (2,30, 7 en 9.15 uur): De lefschop per. alle leeftijden). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Allez France, (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): tot zondag: Wilde haren (14 jaar):van zondag tot en met woensdag: Met één voet in de hel. (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): In alle eer en ondeugd. (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9. 15 uur): Gold- finger. (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „Een boek wordt gemaakt" (typografisch werk van Mart Kempers) en de best verzorg de vijftig boeken van 1963 <7me-—7 lunii Rapenburg 127. 4-6.30 u.: expositie rota prints Jan Asselbergs (tot 15 juni). LEIDEN Gistermiddag omstreeks 2 uur stak een 69-jarige voetganger onvoorzichtig de Hogewoerd over. Hij werd aangereden door een bromfietser en liep een hersenschudding op. Omstreeks half 8 gisteravond moest de brandweer uitrukken doordat een deel van een kozijn boven een winkel in huishoudelijke artikelen aan de Breestraat in brand was geraakt, waar schijnlijk door een weggeworpen bran dende sigarettepeuk. Het vuur was snel gedoofd en de sphade vie mee. Ten nadele van de N.V. Iemco is van de nieuwbouw van Koningsveld aan de Rooseveltstraat een elektrische slagboormachine gestolen ter waarde van f300. SVB-Leiden in eigen kantoor LEIDEN De Studenten Vakbewe ging, afd. Leiden, zal binnenkort een permanent kantoor betrekken in het pand Papengracht 20A. Begin juli, als de restauratie geëindigd is. wordt het kantoor feestelijk in gebruik genomen. Het krijgt de naam „Drs. S. van Wier huis". Dit openingsfeest is dan tevens een S.V.B.-bijdrage aan de civitale lus trum-activiteiten. LEIDEN De inkomsten van de VW zijn te laag. Op de gisteravond bij Van der Heijden gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering heeft voorzitter J. A. Harteloh als de mening van het bestuur te kennen ge geven, dat het niet meer dan redelijk zou zijn als contributies en donaties drastisch werden verhoogd. In de kring van het bestuur wordt gedacht aan een gedifferentieerde contributie, maar de besprekingen hierover zijn nog niet afgesloten. Het ziet ernaar uit. dat in liet najaar een speciale leden vergadering zal worden belegd om deze kwestie definitief te regelen. Tot zolang blyft de contributie f 5 en de donatie f 2.50 per jaar. De heer Harteloh zei, dat deze be dragen bespottelijk laag zijn als men zich realiseert, hoeveel geld het vreem delingenverkeer, mede dankzij de ac tiviteiten van de VVV, in het laatje brengt. Voorzichtige ramingen gaven aan, dat toeristen jaarlijks voor 2% miljoen gulden in Leiden besteden. De inkomsten van de VVV lopen daar bij terug. Werd in 1963 aan contri buties en donaties 5800 ontvangen, in 1964 was dit bedrag 5475. Lof De voorzitter zwaaide veel lof toe aan de informatrices van het VVV- ka-ntoor. die de zaken goed draaiende weten te houden, hoewel directeur G. van Weelden al enige maanden met ziekteverlof is. De heer Van Weelden tobt met zijn gezondheid. Od het ogen blik is nog met geen mogelijkheid te zeggen, wanneer hij weer in functie kan treden. Belangrijk voor het toeristenver keer noemde de heer Harteloh de verbetering van de toegangswegen naar Leiden. De omleiding van het verkeer via de singels maakt echter een goede bewegwijzering- nodig, die wellicht nog vóór Pinksteren gereed kan komen. Het kantoor is door deze omleiding een beetje buiten schot komen te staan en de noodzakelijk heid van de bouw van een nieuw kantoor, waarvoor grond is gereser veerd op het Schuttersveld tegenover de te stichten schouwburg, is dan ook buiten kijf. Er is een schetsont werp gemaakt, maar de financiering is nog niet rond en daardoor kan de aanvraag voor een bouwvergunning niet in zee. Wat doet men bij een Egyptische omarming LEIDEN Waf doe je als een Egyptenaar je wil omhel zen, omdat je hem zo goed hebt geholpen? Dat is één van de problemen waarmee de meis jes van het Leidse VVV-kan- toor en directeur G. van Weel- den worstelen. De werkzaam heden op het VVV-kantoor ne men elk jaar in omvang toe en ze eisen steeds meer kennis en oplettendheid mede door het feit, dat zoveel vreemdelingen uit verder afgelegen landen Leiden bezoeken. Vreemdelin gen met een andere instelling, een andere mentaliteit, andere levensgewoonten, andere ze den en gebruiken. Och, een Duitser die men aan een onderdak helpt en aan een stukje strand waarop hij zijn „Burcht" kan bouwen, die Duitser redt. zich dan verder wel. Maar een Spanjaard, een Griek, een Egyptenaar, een Ja panner? Die ontmoet het ene probleem na het andere. Wat mag hij hier wel en wat niet. Waarom doet de Hollan der (Europeaan) dit zus en dat zo? Hij wil niet alleen genie ten. maar ook leren. Hij wil begrijpen, wat hij ziet. Hij toil weten, waarom veel dingen bij ons anders worden gedaan en beleefd dan bij hem thuis. Waarom is er geen muziek bij een begrafenis? Bij hem thuis wel. Waarom luiden de klokken? Wat is dat voor een gehuil van sirene's? Is er weer oorlog? Zijn er geen verkeers regels voor wielrijders in Ne derland? Waarom koken of bakken jullie ms? Rauw is toch veel lekkerder? (Japanner). Maar ook: waarom eten jullie rauwe vis (haring)? Gebak ken is veel lekkerder (Span jaard). Dit zijn zo maar enkele losse vragen, die aan de balie zijn gesteld en die met tientallen andere zouden kunnen worden aangevuld. Interessant? Na tuurlijk. Maar. het kost tijd en vooral tact. Ook die vreemde ling is trots op zijn land en het is helemaal niet zeker, dat on ze gewoonten en gedragingen beter zijn dan die van hem. al zijn ze dan ook ten opzichte van elkaar geheel verschillend. Wat doe je, als een Egyptenaar je wil omhelzen omdat je hem zo goed geholpen hebt? Over de voorjaarskermis var VVV zei de voorzitter, dat deze geen dc op zichzelf is. Op deze wijze wordt de financiële basis gelegd voor een Leids evenement in de orde van grootte als de Taptoe Delft. Over een jaar of twee denkt men hiermee een begin te kunnen maken. De heer Harteloh deelde voorts mee. dat oud-burgemeester Van Kinschot de wens te kennen heeft gegeven het ere-voorzitterschap neer te leggen. Hij blijft wel lid van de VVV. De heer Harteloh sprak zijn erkentelijkheid uit over de levendige belangstelling door de heer Van Kinschot ten op zichte van het WV-werk steeds be- Penningmeester G. A. F. Everstijn meldde een batig saldo van ruim drie een half duizend gulden. Bestuur Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Harteloh. A. van de Koppel en S. M. Borgerdin-g bij accla matie herkozen. Prof. dr. J. Keuning had zich niet herkiesbaar gesteld. Het bestuur zal naar iemand uit de uni versitaire wereld zoeken, die zijn Dlaats kan innemen. Vice-voorzitter F. Portheine feliciteerde in het bijzonder de heer Harteloh geluk met ziin herbenoeming. ..De WV-Leiden kan zich gelukkig prijzen met zo'n act'pve voorzitter" Uit het jaarverslag bleek, dat het dagbezoek aan Leiden in 1964 met ruim tien procent toenam. Het be zoek voor langere termiin hield met deze stiiging evenwel geen gelijke tred. Als oorzaken daarvan wei-den genoemd de aanzienlijke uitbreiding van het beddenareaal in Katwijk en Noordwijk. de niet onaanzienliike prijsverhoging die verscheidene Leid se hotels en pensions sedert enkele jaren hebben ingevoerd en het juist in het seizoen begonnen herstel van de Wilhelminabrug, waardoor het verkeer uit het oosten reeds bij Bodegraven een andere route naar de kust diende te volgen en van Lei- Geslaagden gymnasium LEIDEN Voor het diploma B slaag den van groep 2 mejuffrouw M. C. Smit en de heren F. R Koetsier (Voorscho ten)., S. Kooijman. E. E. Kuikenheim, A. Niessen, A. R. Ooosterhoff. C. W. Schim mel (Nooordwijk a''Zee). J. W. A. Swen (Voorschoten). E. Oh L. van der Vliet en J. N. de Vries. Eén kandidaat werd afgewezen. Met één kandidaat wordt het examen voort gezet. .Voor het diploma A slaagde alsnog de heer A. de Wolf (Leiderdorp) en voor het diploma B de heer J. H B. de Bruyn. Waar geen plaatsnaam vermeld wordt, is deze Leiden. den ten hoogste de torenspitsen te zien kreeg. Teleurstelling Teleurstelling werd uitgesproken over het feit. dat op het Stationsplein geen hotel zal worden gebouwd. De resultaten van het restaurantbedrijf werden zeer gunstig genoemd. De om wisseling van vreemde valuta op het VVV-kantoor op tijdstippen dat de banken gesloten zijn, is opnieuw toege nomen. Thans werd voor een bedrag van 98.000 omgewisseld. In de rondvraag werd de suggestie gedaan op belangrijke punten in de stad wagens te plaatsen, waar de be zoeker inlichtingen kan krijgen. De voorzitter zei. dat dit eigenlijk nodig is. maar financieel kan de VW een dergelijk plan niet verwezenlijken. Misschien is na de sanering van de stad iets te bereiken met behulp van benzinepompstationhouders. Het concours hippique zal niet meer worden gehouden. De belangstelling was te gering en daardoor werden de kosten te hoog. Exc tasieUD»1* nieiden i ame1 ,Tikaan- 'f*" cht! Ri)V> academische examens ar: doet. ex Nee Dorp (Bllttao- chologie: de heer LEIDEN Het uit het koor van de Pieterskerk afkomstige kabinetorgel Ver reek" (Den Haagstaat weer in de Marekerk. Enige tijd m pn»ch«onöerM«- b rtrt He( 'omb hot geleden heeft het een aantal maanden in de Marekerk dienst gedaan, maar wegens gebreken moest het naar de orgelfabriek van Willem van Leeuwen G.zn N.V. te Leiderdorp-Zoeterwoude worden gebracht. De Marekerk kreeg toen het Dereux-orgel. Hei échte orgel was namelijk voor een grondige restau ratie door de fa. Flentrop te Zaandam gedemonteerd. Het is nu de bedoeling, het Dereux- orgel te proberen in de Vredeskerk. die in september zal worden geopend. De Marekerk zal het dan voorlopig weer met het kabinetorgel moeten doen. Dit orgel heeft de fa. Flentrop nu van de fabriek te Zoeterwoude naar de kerk overgebracht. Tot restauratie van het kabinelorgel is het niet geko men. maar de fa. Flentrop heeft toe- Leiden gaat zevende eeuwfeest vieren LEIDEN Het ziet ernaar uit. dat Leiden volgend jaar een grootse feestviering wacht. Het is dan namelijk zevenhonderd jaar geleden, dat de stadsrechten werden bevestigd. Er zijn nog geen voorbereidingen voor de feestviering gemaakt, maar dat zal niet lang meer op zich laten wachten. Op de gisteravond ge houden jaarvergadering van de VVV zei voorzitter J. A. Harteloh, dat „er zeker iets aan moet wor den gedaan en dat contact met het gemeentebestuur zal worden opgenomen". Leiden is één der oudste steden van Nederland. De ontwikkeling der stad moet hebben plaats ge had tussen 1200 en 1250, daar op 19 december 1266 de verlening van stadsrechten en de bevesti ging van oude privileges door Floris V plaats hadden. Zeilwedstrijden voor zeeverkenners LEIDEN De Garuda Stam van de Nederlandse Padvinders houdt komend weekeind op de Kagerplaesen zeilwed strijden voor leïievleftten dit zijn spe ciaal voor zeeverkenners gebouwde bo ten. Er worden twee wedstrijden geva ren om de Garuda-cup. een zilveren wisselbeker. In totaal nemen 20 boten deze wedstrijden deel. Welkom Tf/IJ ontvingen een nogal grimmig briefje van iemand in Zuid- West die pas in Leiden woont. Vori ge week betrok hij een nieuwe wo ning. Met nog andere, want er zijn enkele blokken tegelijk klaargeko men. Nu had men voor de vuilnisman heel wat dozen en pakken naast de bakken gezet. De vuilnisman heeft ze alle laten staan met het gevolg dat heel veel papier in omliggende tuinen is gewaaid. Verscheidene be woners, die zich hier nog maar net hebben gevestigd, bleken niet op de hoogte te zijn van de in Leiden gel dende bepaling dat naast de vuilnis bak niets meer mag worden aange boden. Wij zijn van mening, dat mensen die zich hier vestigen zo spoedig moge lijk op de hoogte dienen te worden gesteld van wat hier gebruikelijk is. Dat dringt vooral als hele blokken voor bewoning worden vrijgegeven, omdat dan het aantal vestigingen van buiten de gemeente soms niet gering is. Dergelijke inlichtingen behoren tot het welkom in de nieuwe gemeente. Anders wordt de eerste indruk on nodig vertroebeld. LEIDEN Gisteravond had in restaurant Van der Heijden de jaar lijkse ledenvergadering plaats van de Leidsche Vereeniging van Indus- trieelen onder voorzitterschap van mr. S. A. C. Begeer. De vereniging telt 95 leden. Eén van de grootste problemen van de indus trie is het ernstige woningtekort waar door het onmogelijk is de nodige werk krachten van buiten aan te trekken. Bovendien dreigt het gevaar dat per soneelsleden, voor wie in Leiden geen oning beschikbaar is, de dienst ver laten omdat zij elders wel een woning kunnen krijgen. In het verleden heeft de vereniging zich dan ook intensief bezig gehouden met de bouw van z.g. industriewoningen (ca. 700) maar op gezegd, het speelbaar te zullen maken, zoals dat heet. Wij vernamen verder, dat de kans nog steeds bestaat, dat het grote orgel van de Marekerk nog dit jaar klaar komt. Oplevering in december is nog altijd mogelijk. Hel orgel wordt zo goed als nieuw. De plannen zijn nu uit gewerkt. Overigens is het niet aan te nemen dat het Dereux-orgel blijvend in de Vredeskerk zal worden gebruikt. Als de kerk eenmaal in gebruik is, zgl wel een actie beginnen om te komen tot echte orgelbouw. Deze foto toont het kabinetorgel dal i weer in de Marekerk is geplaatst. Vind el i jk verbetering LEIDEN Eindelijk is men begonnen met de lang verbeide verbetering van de bestrating van de Morsweg. Dat gebeurt volgens een lofwaardige methode, waarhij het mes aan twee kanten snijdt. De oude stenen van de Morsweg worden namelijk direct na het „oprapen" naar de Garenmarkt gebracht, waar ze worden gebruikt voor de aanleg van een grote parkeer plaats op het driehoekige terrein waar een aantal panden is afgebroken. Dc Morsweg wordt dan van een nieuwe klinkerbestrating voorzien. Beide werkzaamheden zullen gelijktijdig worden uitgevoerd. Dit houdt onder meer in, dat de Morsweg niet voor het verkeer behoeft te worden afgeslo ten. Er zal slechts sprake zijnvan stremmingen doordat de bestrating ge deelte na gedeelte wordt vernieuwd. het ogenblik heeft Leiden daarvoor geen grond meer beschikbaar. In verband hiermee werd contact opgenomen met de gemeente Leider dorp. die bereid bleek aan de vereni ging een optie te verlenen voor *n stuk grond, waarop ten behoeve van de Leidse industrie een aantal flats kaa worden gebouwd. Helaas kan het plan nog niet worden gerealiseerd, daar het nodige bouwvolume ontbreekt. Onder handelingen daarover, ook met het mi nisterie voor volkshuisvesting, zijn nog gaande. Daarnaast blijft er nog steeds een zeer grote behoefte bestaan aan z.g. woningwetwoningen voor arbeiders met lagere inkomens. Gezien het grote tekort aan arbeids krachten werd in 1964 door de Leidse industrie ook een begin gemaakt met net tewerkstellen van Turkse arbei ders, die zijn ondergebracht in een aantal hotels en pensions in Katwijk en Scheveningen. De met deze arbei ders opgedane ervaringen blijken tot j toe zeer gunstig te zijn. Nieuwe voorzitter Voorts bevorderde de vereniging het contact tussen de industrie en het on derwijs, speciaal met de scholen voor oortgezet hoger cn middelbaar onder wijs. Een aantal van deze scholen werd door een gelijk aantal indus trieën geadopteerd. Staffunctionaris sen uit de bedrijven komen op de scho len voordrachten houden en leraren en leerlingen der scholen bezoeken de be drijven. Bovendien werd in een twee tal bedrijven een voorlichtingsmiddag en -avond gehouden, waaraan onge- jgïer 80 docenten deelnamen. Verder kon nog worden gememo reerd het geven van adviezen aan het gemeentebestuur over de uitbreiding van leerplannen der diverse nijver heidsscholen, besprekingen over de elektriciteits- en waterleidingtarieven het bevorderen van de arbeidsvrede bij de aangesloten bedrijven en het voorkomen van moeilijkheden bij het overgaan van personeel van het ene bedrijf naar het andere. Voorts stelde men collectieve snipperdagen vast. In de plaats van mr. Begeer werd tot voorzitter gekozen ir. A. Sitsen, directeur van NV Wernink s Beton- en Aannemings Mij. Tot nieuw bestuurs lid werden gekozen ir. O. J. Schreu- ders en ir. H. v. d. Velde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3