f HOOFDSCHOTEL? VLEES! Structuur van Wereldraad behoeft vernieuwing Verantwoording nieuwe muzieknotaties NDP reikte eerste maal prijs aan journalist uit Gereformeerde gezangenbundel Voorlopige bundel Een woord voor vandaag C. M. A. Laernoes: van ridder tot officier bij afscheid 2 DINSDAG 1 JUNI 1965 Creatieve, geschoolde werkers nodig In de toekomst kleurenkranten achten ia nog op de toegezegde afschaf-1 fing van de omzetbelasting op krantenpa pier; verdere lastenverlaging is mogelijk j u.. oerrecht op redacteuren) GELEIDELIJKHEID AMSTERDAM Een bijzondere eer voor onze collega Jan van Put ten toen hem gisteren in Amster dam werd medegedeeld dat hij de prijs voor de dagbladjournalistiek 1965 had weten te bemachtigen met een serie artikelen over de gebeurtenissen rondom de REM en de befaamde anti-REM-wet. En dat nog wel voor een volle zaal van dagbladdirecteuren, die in Hilton vergaderden. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel, die mede over hem geoordeeld had. deed de heuglijke mededeling. Televisie lampen lichtten op en fotocamera's klik ten toen het grote moment van de over handiging werd vastgelegd. Daarmee was dan de uitverkorene een mooie penning en 2500 gulden, en diens vrouw Iny (leuk dat zU erbU betrokken werd) een groot bloemboeket rijker. Evenementen als deze zijn mr. Van Thiel wel toevertrouwd: hij zorgt prompt voor allerlei kwinkslagen en een infor mele sfeer. Dat begon al toen hij zei (nanloog aan premier Cals toen deze de regeringsverklaring bleef voorlezen ook al hadden alle Kamerleden die verklaring voor zich) dat hij het grootste deel van het juryrapport zou voordragen ook al hadden de meeste aanwezigen in de zaal dit stuk op hun knieën Welaan dan. drs. J. van Putten, parle mentair redacteur van de Haagse Courant fdie tal van jaren bij ons kwartet werkte en daar ook zijn opleiding ontving) kwam daarin naar voren als een man ..met een degelijke kennis van zaken en een be hoorlijke analytisch vermogen," een jour nalist „met een weloverwogen oordeel, die de beoordeelde publikaties in een geest van onafhankelijkheid heeft ge schreven." Van de twaalf inzendingen achtte de Jury, aldus haar voorzitter, er één rijp voor een eervolle vermelding, ook al was die 500 gulden kon nemen. Dit fleurige ceremonieel vormde dan het sluitstuk van een dag NDP-vergaderen, dat tot drie uur in de middag besloten heette, om vervolgens publiekelijk te worden voortgezet. Eerst was er een jaar rede van de voorzitter, drs. W. van Nor den; daarna de speech van zijn Engelse functiegenoot, mr. F. W. Cranmer (News' paper Society te Londen) die over tv. en pers in Engeland handelde. De heer Van Norden. wilde onze pers bepaald geen kwijnende bedrijfstak zon der toekomst noemen, maar toch wel dui delijk stellen dat de toenemende pro- duktiekosten in het dagbladbedrijf alleen nog vereffend kunnen worden door stij gende advertentie-omzetten. Is die com pensatie er niet of onvoldoende, dan zakt •en' bedrijf onherroepelijkaf tot lager Concentratie, commercieel zowel als redactioneel is hier een antwoord op en i grotere efficlëncy alsmede technische samenwerking. Het al vaak onderkende gevaar dat etherreclame voor het dagbladbedrijf kan hebben, zou bij toepassing van het be ginsel der geleidelijkheid (wat de invoe ring van etherreclame betreft) tot zo klein mogelijke proporties kunnen worden teruggebracht. Overigens is reclame die de krant brengt vaak duidelijk aanvul lend op radio- of tv-reclame. dus is hier zeker een eigen functie voor de krant. Dat aanvullende geldt ook weer redac tioneel: de grote massa's die op hun scherm het nieuws azien uitgestald, beto nen meer belangstelling voor het com mentaar en de toelichting die de krant kan geven. Er is mede in verband hier mee een groeiende behoefte bij dagbla den aan creatieve, goed geschoolde jonge mensen. Mede in dit licht moet de ingestelde prijs voor de Dagbladjournalistiek wor den gezien, die de Vereniging Nederland se Dagbladpers (NDP) thans voor het eerst uitreikt. Ten slotte was er dan het gedegen overzicht over Britse tv en pers van mr. Cranmer. Enkele citaten uit zijn betoog ten besluit: Ondanks groter concentratie van bedrijven in Engeland is daar geen verminderde vrije meningsuiting het ge volg van geweest. Lokale persorganen hebben minder last van schadelijke in vloeden als gevolg van tv dan landelijke bladen. In totaal is de advertentie-omzet sinds de invoering van commerciële tv toegenomen. Deze regel is gebleken: tv-reclame spreekt over wat men kan kopen: de (lokale of regionale) krant zegt echter aanvullend wéér men het kan kopen. Kleurentelevisie zal by het publiek de behoefte aan meer kleuren in de krant doen ontstaan. Niet alleen voor wat ad vertenties betreft, ook in de redactionele kolommen. Voorboden hiervan zijn de wekelijkse bijvoegsels van een aantal Britse kranten die reeds volledig in kleu rendruk zijn uitgevoerd. Dr. Visser 't Hooft over nieuive situatie Christocentrische basis ijzerhard vasthouden (Van een onzer medewerkers) Er is in de oecumenische situatie gedurende de laatste paar jaar hun eigen gezicht te vinden en hun houding te bepalen, zowel als dat zij I hun inbreng met steeds meer gezag in de Wereldraad kunnen doen gelden. Het verst op dit punt is Azië. het jongst in ontwikkeling nog Latijns Amerika ongelooflijk veel veranderd. Verandering die ook de Wereldraad van I ffiS'teSfdS.'jïiVt Kerken ten nauwste raken. Intern, door o.a. de inbreng van de ortho- Afrika een groot aantal leken van for- doxie, als ook van buiten af door bijvoorbeeld de oecumenische ten-1 noiiulk^nn^wikkpiinv*' denzen in de Rooms-Katholieke Kerk. Wanneer men mfj, gezien deze nieuwe situatie in de oecumene vraagt of de Wereldraad van Kerken wel het juiste instrument is, geloof ik zeker dat er heel wat moet veranderen in de structuur. Maar evenzeer ben ik ervan overtuigd, dat de hoofdge dachten van 1937 (conferen ties van Oxford en Edinburgh) en 1948 (de constituering en eerste Kamervoorzitter mr. Van Thiel reikte de NDP'perspriji voor de dagbladjournalistiek (onderwerp: REM-affaire) uit aan drs. J. van Putten, die ook nog enige tijd verbonden was aan de redactie van onze bladen en die nu als parlementsredacteur van de Haagsche Courant de bekroonde artikelen schreef. DE vele en soms sterk afwijzende kritiek rondom de bundel „Honderdnegentien Gezangen", in gebruik bij de Gereformeerde Ker ken in Nederland, en de vragen die met betrekking tot de notatie van de melodieën zijn opgeroepen, hebben de deputaten, die in op dracht van de synode 1952/53 de nieuwe bundel hebben samenge steld, genoodzaakt de musico logen drs. Geerink Bakker en M. Voorberg (door de synode in 1961 aangewezen) te verzoeken een na dere toelichting te geven op de wijzigingen in de muzieknotaties. In dit verband hebben zij in een circulaire een korte verantwoor ding afgelegd t.a.v. de opgetreden muzieknotaties. Daartoe is samen gewerkt met een vertegenwoordi ger van de hervormde muziek- commissie. waarmede men tot volkomen overeenstemming is ge komen. Een moeilijkheid wa». dat de hervorm de muziek-commissie reeds vijf jaren bezig was met een nauwgezet bronnen onderzoek van een groot aantal kerklied- melodieën ten behoeve van de nieuwe hervormde gezangenbundel, waarbij men zich uiteraard niet beperkte tot die melodieën die ook voor de gereformeer de bundel bestemd waren, omdat de keuze daarvan eerst in 1961 werd vastge steld. Derhalve kwamen melodieën ter sprake, waarvan de notatie in hervormde kringen reeds lang vaststond, als melo dieën die nog geen voorwerp va- - «tudie hadden uitgemaakt. Dubbele melodie Wat nu de gerezen vragen betreft: dat zich bij een aantal melodieën moeilijkhe den zouden voordoen, is door musicolo gen aan deputaten voorgelegd, en hieruit is o.a. voortgevloeid, dat bij vijf twee melodie-versie» zijn op gez. 10. 41. 61. 91 en 104 (z Soms is de melodie, die oorspronkelijk bij een bepaald lied behoorde. in tijd vervangen door een andere, die bij nader inzien niet de voorkeur verdient. Bij gezang 10: ..Hoe zal ik U ontvan gen?" behoort van huis uit de melodie paard gaat met zekere schroom Dan zijn wij niet meer onmondig, op en neder, heen en weder geslingerd onder invloed van allerlei wind van leer, door het valse spel der mensen, in hun sluwheid, die tot dwaling ver leidt (Efeziërs 4 14). Paulus vermaant hier de broeders als gevangene in de Here", zoals hij zichzelf noemt. Hij vertelt hun precies hoe het in veler leven toegaat, en we moeten erkennen, dat dit heden ten dage nog het geval is. Hoevelen zijn er niet, die van dag op dag andere profeten nalopen ..onder invloed van allerlei wind van leer". Mensen die zich laten meedrijven naar waar de wind hen voert. We kennen ze wél. Geen enkele vastigheid, altijd maar dwalen door het valse spel der mensen, dat voert naar de verkeerde weg, geen zekerheid geeft. Paulus stelt daar tegenover de eenheid des geloofs en der volle kennis van de Zoon Gods, de mannelijke rijpheid, de maat van de wasdom der volheid van Christus. Wie dat bereikt heeft is niet meer onmondig, en zal ook niet meer door de wind heen en weder geslingerd worden. Nee. dan, zo zegt Paulus, groeien wij, ons aan de waarheid houdende, in liefde in elk opzicht naar Hem toe, Die het hoofd is, Christus. Toegroeien naar Christus. Door het zich houden aan de waarheid. Vasthoudend aan Hem, Die de weg is, de waarheid en het leven. Die aan het kruis stierf voor ons. Door Wiens dood onze zonden, rood als scharlaken, zijn weg gewassen. assemblee in Amsterdam) nog vol ledig gelden. Tot deze conclusie kwam zon dagmiddag de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken dr. W. A. Visser 't Hooft aan het einde van zijn analyse over „De Wereldraad van Kerken in de nieuwe oecumenische situatie". Dr. Visser 't Hooft, een reis naar Amerika onderbrekend waar hij o.a. zal spreken op een bijeenkomst van tweeduizend mensen in het hartje van de negerwijk Harlem, gaf zijn analyse tijdens de voor het overige besloten studieweek van de Oecumenische Raad van Kerken in het Woodbroo- kershuis te Barchem. In hoofdzaak dezelfde analyse stond gisteravond op het program bij een bezoek aan de Leidse studentensociëteit. Als belangrijkste hoofdgedachte van vroeger en nu. waaraan de Wereldraad volgens hem ijzerhard moet vast houden noemde dr. Visser 't Hooft de christocentrische basis. Wanneer we on der geen beding kunnen toegeven aan welke aandrang tot syncretisme ook. dan geschiedt dat niet uit intolerantie maar een levenskwestie: Als de eenheid die beogen niet de eenheid in Christus is, wet houden we dan nog over POLYCENTRISCH Veel nadruk legde spreker ook op de noodzaak tot behoud van het polycen- trisch karakter van de Wereldraad van Kerken, die nooit tot een centralistische structuur mag komen: Genève met niet zeker eenheidscentrum worden en te belangrijk worden in de oecumeni- beweging. We moeten oppassen dat ïénève 'niet riet een ..grote G" gaan schrijven. Essentieel achtte dr. Visser 't Hooft het voorts dat de methode gehandhaafd blijft, dat de eenheid moet voortkomen uit gemeenschap (plaatselijk en nationaal zowel als op het wereldwijde vlak). Het Is gevaarlijk om eerst een eenheid te :onstrueren om dan maar af te wachten vat voor gemeenschap er wellicht uit /oortkomt. Verder is het. aldus dr. Visser 't Hooft, neer dan ooit nodig dat de Wereldraad •an Kerken blijft en steeds meer wordt de plaats voor een onafhankelijke chris telijke stem ten aanzien van het wereld gebeuren. Een stem die zeker niet altijd onfeilbaar was of is, maar die zeker moet klinken en gehoord worden. In deze conclusie die de idealen hoofdgedachten van de Wereldraad Kerken bevestigde. z*g de secretaris generaal van de Wereld-sad in het Bijzonder en met grote dankoaarheid ook de grootse visie bevestigd van John in de politieke ontwikkeling Wat de inbreng van de orthodoxie betreft is het van groot belang dat de protestantse kerken niet alleen in theo rie. maar ook in praktijk begrip tonen voor de betekenis van de oosterse ortho doxie en die niet ten achter stellen in een zekere drang naar Rome. En voor beide ontwikkelingen geldt dat de westerse kerken bereid moeten zijn veel meer te luisteren dan te sprekenJ dat zij moeten leren mondiaal te denken en te handelen. Zowel de jonge als de orthodoxe kerken (met name de Russische) hebben bewe-1 zen de Wereldraad van Kerken en hun verantwoordelijkheid daarin ernstig te willen nemen. Wij van onze kant zullen I tegenover hen diezelfde instelling en pra I tijk moeten tonen. VERBAZINGWEKKEND Wat de ontwikkeling van het oecume- nisme in de Rooms-Katholieke Kerk betreft noemde de secretaris-generaal van de Wereldraad zowel de verbazing wekkende interne vernieuwing in deze kerk „Men kan nu hervormingen in voeren, waarover twintig jaar geleden zelfs heimelijk nauwelijks kon worden ge dacht" als de even diepe verandering in de verhouding van de Rooms-Katholie ke Kerk tot de wereld. Op grond van zeer betrouwbare infor maties achtte dr. Visser 't Hooft het vrijwel zeker dat in september direct al aan het begin van de nieuwe Conciliezit ting een schema over de godsdienstvrij heid zal worden aanvaard, dat in zeer grote mate de instemming van de We reldraad kan hebben. Het gaat er daarbij niet alleen om. hoe belangrijk ook. dat er meer vrijheid komt voor protestantse minderheden in rooms-katholieke landen. Het gaat hier, nadat tot voor kort de nog uit de middeleeuwen overhouden idee van een „gesloten christelijke maatschappij" gold. j om de aanvaarding van een zeker plura lisme. Deze veranderde instelling zal, afgezien in de theologische en oecumenische consequenties, ook sociaal en politiek van j Wij lezen vanavond 1 Thess. 4 vers 1 tot 18. Directeur verlaat Alg. Bureau Geref. Kerken doortastendheid Hl.. - - beeld gesteld worden. Hij leerde zijn gemeente niet minder dan 125 nieuwe melodieën en 1592 nieuwe coupletten „Wie soil ich zingen (de 150 berijmde psalmen). (1653). In Nederland Praktijk Overigen* wijst de praktijk uit, dat bekwame organisten In staat zijn door het vóórspelen van de melodieën, door middel van het begeleiden met heldere, uitkomende stem, eventueel zelfs door middel van unisono-spel, de ge meente het juiste beeld van de melo dieën duidelijk in te prenten. Waar men kan beschikken kerkkoor, een sanggroep of goed getrain de schoolkinderen, zal In wisselzang met de gemeente zonder enige twijfel ee positief resultaat te bereiken zijn. Waar vakkundige leiding ontbreekt, Is evenals in het verleden uiteraard geen gunstige ontwikkeling te verwach- invloed zijn. GESPREK Ia de^e oecumenisch? situatieisaldus dr. Visser 't Hooft eèh punt bèreikt waar in Rooms-Katholieke Kerk en Wereldraad van Kerken niet meer langs elkaar heen kunnen wandelen, maar waarbij een ernstig gesprek mogelijk en noodzakelijk is. De vraag is daarbij, afgezien nog van het feit dat Rome zelf daarop antwoord zou moeten geven, of de Rooms-Katho lieke Kerk lid van de Wereldraad zou kunnen worden. Wèl gaat het om de vraag hoe in deze nieuwe situatie Rome haar oecumenische verantwoordelijkheid wil uiten en beleven. Het zal daarbij voorlopig voornamelijk een poging zijn om de situatie te kanaliseren teneinde niet in een ver schrikkelijke chaos te geraken. Een eerste resultaat daarvan is de werkgroep van Wereldraad van Kerken en Rooms-Katholieke Kerk (niet het secretariaat van de Eenheid, maar offi cieel de R.K. Kerk!), die vorige week haar eerste vergadering hield. Johann Crilger bij dich empfangen?" (1653'.. ----- is men dit lied echter gaan zingen op de melodie van Melchior Teschner bij: ..Valct will ich dir geben" (1615). Wie de beide melodieën rustig vergelijkt, zal inzien, dat de eerste melodie veel beter past bij dit adventslied. De tweede melodie draagt een veel agressiever karakter, wat bij de tekst goed past: ..Valet will ich dir geben. du arge falsche Welt dein sundllch böses Leben durchaus mir nicht eefallt". Dit lied van dood en eeuwigheid ademt een geheel andere geest aan Gerhardts gevoelig adventslied en het ware dan ook te wensen, dat men zou terugkeren tot de melodie van Crüger. Het voorstel is in dit geval geweest beide melodieen op te nemen. Voorbeelden Hoewel het in dit verband niet moge- jk en niet nodie is alle gerezen vragen te behandelen, kunnen nog wel twee andere voorbeelden gegeven worden. Bij gezang 26 heeft de achtste noot aan het begin van iedere regel hier en daar verwondering gewekt. Deze notenwaarde komt niet voor in de notatie bij de ..Voorlopige uitbreiding" fde 59 gezan- i) van 1956. Wellicht heeft men toen noten overgenomen uit de hervormde bundel van 1938. Overigens waren toen reeds het EKG (Evangelische Kirchengesangbuch) en het Gezangboek der Evangelisch-Luther- Kerk (1955) verschenen, waarin r" het begin van de regels achtsten wa geplaatst. Nu deze notatie óók nog in hervormde voorstellen is opgenomen er geen enkele grond meer te bedenken, waarom men zich van deze authentieke notatie zou distantiëren Kritiek tijd (6 mei) werd REGIONAAL De nieuwe situatie in het oecumenisme, zo betoogde dr. Visser 't Hooft, is in enkele jaren tijds ontstaan door het zich doen gelden van een drietal nieuwe ele menten: binnen de Wereldraad de op- komst van een regionale ontwikkeling (o.a. East Asian Christian Conference All African Conference of Churches) de inbreng van de (oosterseéc orthodoxie. Als derde punt. en buiten of naas Wereldraad, de veranderde oecumenische inzichten en praktijken van de Rooms- Katholieke Kerk. Van verschillende zijden is in brieven en in artikelen uiting gegeven aan kritiek op de thans aangeboden notaties. Deze kritiek zal in het overleg met de hervormde muziek-commissie nauwkeu- erschillende correcties moeten worden aangebracht. Elk gezangboek heeft zijn eigen ontwikkeling. Zo is het met het EKG van 1950, zo is het ook met de bundel ..Honderdnegentien Gezangen". De generale synode heeft daartoe de weg vrij gehouden door in 1961 te besluiten de nieuwe bundel voorlopig te beschou wen als gesangboek van de Gereformeer de Kerken. Eén lijn „.v.. echter ook hier in aanmerking neemt, dat het herstel van de melodie in de thans aangeboden vorm reeds te vinden is in het EKG en de lutherse bundel, en dat het tot de voorstellen van de hervormde muziekcommissie behoort, ligt ook hier het trekken van één lijn voor de hand. Het kan niet op de weg van de gereformeerde kerken liggen, van een herstelde lutherse melodie een spe ciale Nederlands-gereformeerde versie te geven. De vraag is gesteld, hoe men in de praktijk deze veranderingen kan doorvoeren. Voorzover deze De fouten ndr*nC.S' N. Impeta (secretaris) wordt deputaten nog de behartigenswaardige op merking gemaakt, dat het wel te begrij pen is dat een kleinere of grotere wijziging in een bekende cn geliefde melodie op enige weerstand stuit. Als het een goede zaak betreft, zijn deze weer standen er om overwonnen te worden. En in menige gemeente worden ze reeds overwonnen. Tenslotte moet het gerucht worden tegengesproken alsof er legio fouten gemaakt zijn bij de muzieknotatie en alsof o.a. de uitgevers hierin de schuld zouden dragen. Natuurlijk is geen uitga ve zonder fouten, maar ze zijn van weinig betekenis en kunnen gemakkelijk raag ge- worden hersteld. Meer maatregelen overheid voor dagbladpers AMSTERDAM Tijdens de jaarverga- erinr van de Vereniging de Nederlandse 'agbiadpers heeft drs. W. van Norden aangedrongen op maatregelen van de overheid, zodat de basislijn wordt ver laagd, waarbeneden het exploiteren van een zelfstandige krant niet meer mogelijk is. Drs. Van Norden hield dit pleidooi, omdat het hem ging om een vrijt pers, die onmisbaar is In de maatschappij, die onze westerse beschaving kenmerkt. Als de moet worden beschouwd de afschaffing van de omzetbelasting op courantenpa pier Waneer het wetsontwerp wet zal zijn, worden de lasten verminderd met 5 pet. van de papierkosten, die ca. 30 pet. van de totale kosten bedragen Een verdere verlaging van de lasten is mogelijk als ook het Invoerrecht op papier wordt afgeschaft. lie voor werving van tv-advertenties zal ontstaan, dan wel of de pers in de gelegenheid zal worden gesteld betrok ken te zijn bij de werving en het verzorgen van de omroepieclame. De loutere vermelding in het plan Cals, dat de pers een compensatie zal ontvangen roept te zeer de gedachte aan een noodlijdende bedrijfstak op. (Van een onzer medewerkers) UTRECHT Getooid als officier in de orde van Oranje Nassau nam gisteren de heer G. M. A. Laernoes afscheid als directeur van het Alge meen Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz decoreerde hem namens de Koningin met dit onder scheidingsteken, waardoor de heer Laernoes promoveerde in de koninklijke orde. Hij was reeds ridder. Tegelijk herinnerde mr. De Ranitz aan de verdiensten van de heer Laernoes voor het maatschap pelijk leven in de stad. Hij was, onder andere directeur van de. Utrechtse gevangenissen na de! oorlog. De gereformeerde kerken van ons land danken aan de heer Laernoes j het voortreffelijk functionerend ad ministratief apparaat: het Algemeen Kerkelijk Bureau. „Gereformeerden zijn nogal gesteld op de plaatselijke zelfstandigheid. Velen zagen met wantrouwen deze eqrqfe. pentraje ker kelijke instelling tegemoet. 1/ hebt dit wantrouwen overwonnen en omgezet in vertrouwen", aldus Zfci dï.-T. N. Kruyswijk, de voorzitter van het depu- taatschap voor het Algemeen Kerke lijk Bureau in zijn toespraak tot de heer Laernoes. Dr. P. G. Kunst spre kende namens het modenamen van de gereformeerde synode voegde er prij zend aan toe: „U was helemaal niet bemoeizuchtig, al stak u overal uw wat omvangrijke neus in". Internationaal Veel breder dan administratief echter as de betekenis van de heer Laernoes voor de Gereformeerde Kerken. Zo was hij een der oprichters van de Stichting Steun Kerkbouw. Namens de stichting roemde de heer J. W. Assink Eindhoven het werk van de heer Laer noes. De sterke internationale belangstel ling van de heer Laernoes werd door volgende sprekers belicht. Ds. J. Kremer uit Scheveningen en de heer T. Cnossen spraken over het werk van de heer Laernoes voor de tiendui- zenden emigranten, die in de jaren na de oorlog door hem werden geholpen. Mlj- drechts burgemeester dr. J. v. d. Haar schetste zijn ijver voor de hulp aan Hongaarse vluchtelingen en studenten en en ds. J. H. Slllevis Smitt, oud hoofd- vlootpredikant haalde goede herinnerin gen op aan de vooroorlogse jaren, die hij samen met de heer Laernoes in Indonesië doorbracht. „Als er ooit een gerefor meerde kerkgeschiedenis van Indonesië geschreven kan worden is dat, omdat jij de grondslag voor hebt gelegd", aldus as. Sillevis Smitt. Het werk op internationaal gebied van de heer Laernoes bleek in het bijzonder uit de aanwezigheid van pastor Imre Gyenge uit Oberwart in Oostenrijk. Na mens de Hongaarse gereformeerden vluchtelingenkerk in Oostenrijk bood hij een gouden horloge aan. De meeste andere sprekers overhandigden de heer en mevrouw Laernoes een geschenk onder couvert. De heer J. Bovenberg, adjunct-directeur van het AKB voegde er namens de medewerkers en het personeel een geschenk aan toe: een schrijfmachine. Namens de journalis ten. die de gereformeerde synodes plegen te bezoeken, gaf de heer W. C. F. Scheps een boek over Joegoslavië. Zowel voor de koninklijke onderschei ding als voor de goede woorden die van zoveel zijden tot hem wareD gesproken heeft de heer Laernoes ten slotte, mede namens zijn vrouw, een woord van dank gesproken. Gevoelt U zich onzeker mei Uw KUNSTGEBIT? Mei behulpvort Dentofix kunt U weer olies kouwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehete dofl door hefs morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechlmiddel ver leent Uw tandprothese' gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wot U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten aonder in moeilijkheden te geroken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dot Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constaleren! Meer don 40.000 tandartsen in de gehele wereld roden hun patiënten oan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in olie apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflocon. DENTOFIX_J BAARN Sinds vanmiddag is mejuffrouw E. G. van Eg- mond staffunctionaris in al gemene dienst van het evangeli satiecentrum van de Gerefor meerde Kerken in Baarn. Mej. Van Egmond, die kandidate is in de theologie werd geïnstal leerd door ds. W. A. Wiersinga te Hilversum in de kapel van het zendingscentrum. Mejuffrouw Van Egmond zal werkzaam zijn aan de afdeling advies en voorlichting, waar ook ds. P. B. Suurmond aan is verbonden. Tevens wordt zij eindredactrice van het instruc tieblad en krijgt veel te maken met lectuurzaken. Zij is begonnen als predi- kantssassistente te Hengelo (O.) in 1947. In de jaren 1951 tot 1954 was zij jeugdconsulente voor het gereformeerde meis- jeswerk in Amsterdam. Haar laatste werkkring vond zij sinds 1954 in Zuidlaren als geestelijk verzorgster van de psychiatrische inrichting Dennenoom. Breda en Rijsbergen niet op classis DEN BOSCH De classis Noord-Bra bant/Limburg der Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) heeft vergaderd zon der afgevaardigden van Breda en Rijs bergen. De credentiebrieven van de afgevaardigden van deze '-erken konden niet geaccepteerd worden, omdat zij niet de bepaling bevatten, dat deze kerken alles var. waarde zullen houden wat door de classis volgens Gods Woord, de drie formulieren van enigneid en de kerkenordening besloten zal worden Twee vertegenwoordigers van de „nieuwe" kerkeraad van Breda kwamen met een credentiebrief, die de gevraagde stipulatie wel bevatte, maar ook zij werden niet geaccepteerd in afwachting van een beslissing door de classis over de door hen ingezonden stukken Voor de behandeling van deze aangelegenheid zal de classis op 7 juli opnieuw vergaderen. In verband hiermee heeft de classis om uitstel gevraagd van de eerstvolgende particuliere synode van het Zuiden, die WENEN De Evangelische Kerk Oostenrijk heeft de Lutherse Wereldfe deratie uitgenodigd, om haar eerstvol gende assemblee (in 1969) in Wenen te houden. Het uitvoerend comité van de LWF zal hier binnenkort over moeten beslissen, want het komt van 10 tot 20 juni in Aroesja (Tanzania) bijeen. De volgende assemblee zal de vijfde zijn in de geschiedenis van de LWF. na Lund (1947), Hannover (1952), Minnea polis (1957) cn Helsinki (1963). Nog nooit eerder heeft er in Oostenrijk zo'n grote oecumenische vergadering plaats gehad. Engelse bisschop met rooms-kath. op pelgrimstocht LONDEN De anglicaanse bis schop van Bath en Wells, F. S. Henderson, zal op 4 juli deelnemen aan de jaarlijkse pelgrimstocht van rooms-katholieken naar Glastonbury in het graafschap Somerset. Hij zal de eerste hoogwaardigheidsbekleder van de Engelse Kerk zijn. die officieel aan ;n dergelijke tocht deelneemt. Bovendien heeft de bisschop dc rooms-katholieke geestelijkheid uit genodigd, in de abdij van Glastonbury een mis te celebreren, wat bij de pelgrimstochten sinds vierhonderd jaar niet meer gebeurd was. De pauselijke nuntius in Groot- Britannië, aartsbisschop Igino Cardi- zal voorts met uitdrukkelijke toestemming van het Vaticaan het Mariabeeld- van Glastonbury plechtig kronen, waaruit blijkt, dat Rome dit Mariabeeld tot de belangrijkste Maria- lieiligdommen van de wereld rekent. Berocpi nsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld (vac. B. Eyaen- ga): W. C. Hovius te Nieuw Lekkerland; te Urk: R. Dijkmeijer te Colijnsplaat. Aangenomen naar Apeldoorn en het Loo: E. Holtrigter te Weesp; naar Beu- sichem: kand. K. Pot te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Ouderkerk a. d. ÏJsael: A. Vroegindeweij te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Naaldwijk (vac. W. J. Smidt): Th. ten Napel te Lobith; te Rot- terdam-Schiebroek (vac. wijlen J. Ver- lare): W. Dekker te Noordwijk-Binnen; te Utrecht-Z. (vac. wijlen L. W. Muns): W. Kats te Goes: te Krommenie: A. Vos te Hoogkerk: te Delfzijl (vac. F. J. Bil): J. Wessel te 's Hertogenbosch. Aangenomen naar Achlum: Joh. Kar- sten te Garrelsweer. GEREF KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Zaandam: H. W. Ophoff te Houwerszfjl. GEREF GEM. IN NED. Beroepen te Scherpenzeel (Gld.); te Utrecht; te Terneuzen en te Zierikzee: kand. J. Pannekoek te Gouda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2