Nieuwe Leidlse Courant Reclame in de ether voor en na nieuws Nu ook zendtijd voor communisten de Vanaf 2e kind 5 cent meer Man bekent moord Corrie Hofman op Dramatische Nasser wijzigt plannen Commentaren Fotograferen met telelens kan licht te ver gaan Astronomen hadden pech van hun leven CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblaven mijn hart ia teghenspoefl" Dinsdag 1 juni 1965, 46ste jaargang Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, afgewisseld door over drijvende wolkenvelden cn op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 RTV-plannen verder uitgewerkt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering meent, dat de geluids- en beeldomroep in één wet moet worden geregeld. Voor wat de financiering van de omroep betreft, zullen in de Omroepwet slechts regels worden gegeven omtrent de besteding en de verantwoording van de gelden. De bepalingen van de Luistergeldbeschikking 1960 en van de Wet op het Kijkgeld zullen zoveel mogelijk worden gecoördineerd en in één afzonderlijke wet worden neer gelegd. Alles wat betrekking heeft op de aanleg, instandhouding en exploi tatie van de zendinrichtingen blijft geregeld in de (eventueel te wijzigen) Telegraaf- en telefoonwet 1904 en in de Radio-omrocp-zenderwet 1935. AfUdius deelt minister Vrolijk m< zijn nota over het omroepbestel. Deze nota bevat in hoofdzaak de hoofdlijnen van het overgaragsbestel, diie reeds op maai. (als de nota-Cals) zijn gepubli ceerd. De overgangsregeling loopt voor uit op de definitieve opzet van het radio- en televisiebestel. Zendtijdverdeling De omroeporganisaties wordien in de voorgestelde overgangs-regeling on-ler- scheiden in de categorieën A, B en C respectievelijk ten minste 400.000. 250.000 en 100.000 leden of contribuanten tellen de. De zenditijd: wordt onder deze organi saties verdeeld in een verhouding var 5:3:1 (met een minrmum van 2% uui per week). Voor de radiio-omnoep zullen op 1 ok tober beschikbaar zijn: twee AM-zenders Lopik I en Lopik II met een drietal steunzend'ers en dmie FM-zenders. De op het derde FM-net beschikbare zenditijd zal geleidelijk in gebruik wonden geno men. Wanneer ook dlit derde net volledig ïn gebruik is, is er diriemaal 118 uu week beschikbaar. Van deze 354 uur wortit voor het gezamenlijk programma pLm. 89 uur beschikbaar gesteld en de kerken, politieke partijen (inclusief de Communistische Partij Nederland) e.d., plm. 18 uur (5%). Voor de omroep organisaties blijft dan 247 uur ove Televisie Voor de t.v.-uitzendingen staan menteel twee netten ter beschikking. Het tweede programma kan eohter nog alleen maar in het westen en in het midden des lands worden ontvangen. In de loop dliit jaar zullen waarschijnlijk de zenders Roermond. Smil'de en Markelo gereed komen, terwijl eind 1966 het tweede net voltooid zal wonden met zenders te Goes en Wieringermeer. De zendtijd op het eerste net bedraagt momenteel 30 uui week en op het tweede net 17% Van de totale zendtijd wordt voor gezamenlijk programma 30 40 9c voor de zendgemachtigden, d'ie geen roepongainisaties zijn, ten hoogste vijf procent beschikbaar gesteld. De resteren de tijd wordt evenals bij de radtiio de omroeporganisaties verdeeld in de verhouding 5:3:1 (na aftrek van de tijd voor de aspirant-omroeporganisaties). Dat betekent 6 a 7 uur voor een A-omroep, 3 a 4 uur voor een B-omroep en 2% voor een C-omrocp. Reclame SER-commissie: DEN HAAG De commissie sociale verzekering van de Sociaal economische raai is in haar ontwerp-advies over de voorgenomen extra verhoging van de kinderbijslag in meerderheid tot dc con clusie gekomen dat deze verhoging cr als volgt zou moeten uitzien: Vijf cent per dag voor het 2e t.m. het 7e kind en 25 cent per dag voor het 8ste en volgende kinderen. Dit standpunt wijk; nogal af van de suggestie die de minister van sociale za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, in zijn ad viesaanvrage heeft gedaan. Zoals bekend gingen de gedachten van de bewindsman uiit naar een venhoging van 15 cent voor het vierde en vijfde kind en van 25 cent voor het zesde en volgende kinderen. Al wü de werkcommissde van de SER aan het tweede en derde kind in de te ver hogen kinderbijslag betrekken, haar ad vies is toch .goedkoper'' dan hetgeen de minister zich voorstelde. Volgens de meerderheid van de commissie zou dit voornemen zonder premieverhoging, zo als de bewindsman willde. niet kunnen worden gerealiseerd. Zoals bekend is .de verhoging van de kinderbijslag overeengekomen in het loonakkoord-1965 De bedoeling ervan was de grote gezinnen een compensatie te verstrekken voor de as. belastingver lagingen. waarvan zij niet of nauwelijks zullen profiteren De Sociaal-Economi sche Raad komt vrijdag in vergadering bijeen om het advies vast te steülen. voorbeeld 1 a 3 minuten voor en na nieuwsuitzendingen. De adverteerder k; in beginsel hierbij kiezen in welk vi dieze blokken hij zijn reclame wenst. E en ander maakt tariefsdifferentiatie m gelijk. Ook kan bij deze opzet van de r clame door het bedrijfsleven rekening worden gehouden met de kijkdichtheid en de aard van het op bedoelde tijd pen luisterendë en kijkende publiek. De netto-opbrengst van de reclame zal ir hoofdzaak ten goede komen aan de ver zorging van de programma's. Een ge deelte zal worden gereserveerd vooi compensatie aan de pens. Uitgangspunt De (in de nota-Cals al in hoofdz; genoemde) uitgangspunten voor het c werp-Omroepwet zijn 1. De minister van cultuur, recreatie maatschappelijk wenk is belast met het algemene beleid inzake de omroep. Hij heeft het toezicht (uit te oefenen door een regeringscommissaris), steit de to taal beschikbare zendijd vast en wijst deze toe nadat hij de Omroepraad heeft gehoord aan de omroeporgani saties, kerkgenootschappen, genoot schappen op geestelijke grondslag, po litieke partijen en andere gegadigden, die geen volledige omroeptaak nastre- 2. De minister kan aan samenwerkings organen in de radio en de televisie 25%. resp. 3040% van de zendtijd toewijzen. De samenwerkingsorganen zijn de NRU en de NTS. Nagegaan zal worden of zij kunnen worden samen gevoegd tot de Nederlandse omroep- stoi'hting (NOS). De Kroon benoemt die voorzitter en een vierde deel van de leden van het bestuur; voorts wordt een vierde deel aangewezen door de besturen van het Nederlands cultureel contact, de Nederlandse jeugdgemeen schap, de Nederlandse sportfederatie (in overleg met de Nederlandse chris telijke sportuniie). de Nationale federa tie voor de geestelijke volksgezondheid en de Nationale raad voor maatschap pelijk werk. De andere heüft van het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de omroeporganisaties. 3 De minister kan voor reclamedoelein den in de radio en de televisie ten hoogste 24 reap. 15 minuten per zender net per dag beschikbaar stellen 4. Aspirant-omrciepaiganisatiies krijgen drie uur per week in de radio en één uur in de televisie. Voor toewijzing van zendtijd in de radio moeten zij 15.000 houders van radiiokaarten als lid of contribuant hebben en voor toewijzing van zenditijd in de televisie 10.000 hou ders van televisiekaarten. Nagegaan zal worden de mogelijkheid van invoering van een diroit de répon6e (recht van antwoord). Daarbij zal de mogelijkheid van invoering van dit reeht bij de pens in beschouwing wor den genomen. de opbrengsten van het luister- en kijk geld en van de reclame-uitzendingen Uit 's rijks kas zafl een aanvullende bij drage worden verleend op dezelfde voet als thans geschiedt 7 Het gebruik van regionale zenders, de draadomroep en het centraal antenne systeem zullen voorlopig in een alge mene maatregel van bestuur worden geregeld. Vandaag gelden de nieuwe posttarieven DEN HAAG Vandaag zijn de nieu we posttarieven ingegaan. Op een brief tot 20 gram moet voo-rtaan een postzegel van 18 cent worden ge plakt, in plaats van een van vijf- Het nieuwe tarief geldt ook voor het postverkeer binnen de Benelux en met de West. Drukwerk tot 50 gram is ook duurder geworden. In plaats van 7 cent, moet nu 8 cent worden betaald. Het verzenden van zwaardere brieven cn drukwerk is niet duurder gew Wel moet beitje me betaald. Arrestatie in Eindhoven „Gemoord om het moor den" EINDHOVEN Na een tip, dat de moordenaar van de zevenjarige Corrie Hofman gistermiddag tussen vier en zes uur het tot de gemeente Eindhoven behorende dorp Acht zou passeren, heeft de Eindhovense poli tie in dat dorp om kwart over vier de bijna 24-jarige ongehuwde J. T. Israël nog te sterk voor ons W aarschu win g overdrijving KAIRO Hoe kunnen wij Pales tina bevrijden, als wij 50.000 solda ten in Jemen hebben? Wij moeten eerst de strijd daar beëindigen, voor- we kunnen spreken over een aanval op Israël. Als we op het ogen blik niet kunnen overgaan tot het afbuigen van de Jordaan, moeten we dit werk uitstellen, totdat we staat zijn de bescherming er van te verzekeren. Dit verklaarde president Nasser Familieleden treuren bij het zie kenhuis in het Israëlische deel van Jeruzalem, waar zij in span ning wachten op het nieuws over de toestand van de gewonden na een beschieting uit het Jordaanse stadsdeel. De Jordaanse actie gold als repersaille op de Israëlische overval, verleden week op grond gebied van Jordanië. Egypte gisteren in een dramatische rede ter opening van het congres van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie, waaraan Palestijnse afgevaardigden uit verschei dene Arabische landen deelnemen. Nasser zei voorts, dat de Arabische Liga, waa grote onenigheid heerst, niet in staat Palestina of Zuid-Arabic, noch de v< stendommen aan de Perzische Golf te be vrijden. Dit betekent niet dat de Liga nu opgeheven moet worden. Wel moeten haar mogelijkheden en grenzen erkend worden. Men moet niet het onmogelijke van haar vergen, aldus de president. „Geen overdrijvingen meer. w deze kunnen ons tot tragedies voe waarvan wij tot op heden behoorlijk ons deel hebben gehad", zo zei Na* die vervolgens de vraag stelde: „Moe ten wij ons nu in de aanval op Israël werpen, direct nadat een Syrische tractor is aangevallen en zodoende aan Israël het initiatief laten om het ogen blik van de slag te bepalen? Wij moe ten bedachtzamer zijn. Wij moeten het ogenblik en de plaats van de slag zelf bepalen". Opvallend was voorts, dat Nasser niet pleitte voor het uistoten van Tunesië uit de Liga, maar in plaats daarvan op herstel van de samenwer king. Vanmorgen is men in Amsterdam begonnen met het invaren van het eerste IJ tunnel-element. Links achter de draaibrug is de plaats te zien waar het element onder water op de fundering zal worden getrokken. .Gekkenwerk" Intussen verklaarde in Parijs pr Tsjombe van Kongo ervan overtuigd te zijn, dat de Arabische wereld op zekere dag zal erkennen dat oorlog tegen Israël gekkenwerk is. zoals Bourguiba heeft ge zegd. Naar zijn mening zal het Egyptische een beetje meer voedsel verkiezen boven verklaringen over zogenaamde overwinningen in Jemen. Ook zal Nasser moeten erkennen dat een diploma tieke breuk geen goed middel is om lenin- te verkrijgen. Tsjombe zei niet te zullen deelnemen aan de AA-conferentie Algiers, waar men ..alleen maar zal praten over kolonialisme en ander ge- gorgel". Hij vindt dat er in Afrika be langrijker problemen op te lossen zijn. 265 kompels opgesloten TOKIO In de kolenmijn te Yamano bij Fcekoeoka 'Kioesjoe) heeft zich van een gasontploffing voorgedaan. Op iet tijdstip van de ontploffing bevonden ich 552 mijnwerkers ondergronds; 260 an hen konden snel met dc lift naar oven worden gebracht. Minister Sakoerautsji heeft zyn ont- lag aangeboden omdat hy meende dat :ijn ministerie er niet in geslaagd is, ifdoende beveiligingsmaatregelen te tref fen om mijnrampen te voorkomen. De reeks mijnrampen, die zich dit jaar in Japan heeft voorgedaan, heeft by het publiek twijfel doen ontstaan over de doelmatigheid der beveiligingsvoorschrif- Israëlisch deel van Jeruzalem werd beschoten JERUZALEM Een christen-Arabier werd gedood cn twee nonnen, twee an dere vrouwen en twee kinderen werden gewond, toen Jordaanse militairen het vuur openden op het Israëlische deel Jeruzalem. Tevoren hadden de Jordaniërs bij de gemengde Israëlisch-Jordaanse wapen stilstandscommissie een klacht ingediend, dat Israëlische militairen geschoten had den op het Jordaanse deel van de stad. Van Israëlische zijde werd dit ontkend Het schieten werd niet door Israëliërs be antwoord. J. K. gearresteerd. De man, die zich vertegenwoordiger noemt, werd met een meegenomen naar het hoofd kwartier van politie aan de Grote berg in Eindhoven. Na tien minuten verhoord te zijn, legde hij een vol ledige bekentenis af. De man is afkomstig uit Budel. De laatste weken hield hij zich op in schillende plaatsen in Noord-Brabant, Tot en met de dag van de moord (6 april) was hy in Eindhoven ln pension. Tot voor kort was hij bij de politie onbekend. De laatste tijd heeft hij zich echter schul dig gemaakt aan verduistering van auto's, waarvoor hij door de politie werd ge zocht, Hij leefde kennelijk van de op brengst van de autodiefstallen. Heel zijn garderobe bleek bij zijn aanhouding nieuw te zijn, tot aan zijn portefeuille toe Uit het verhoor is gebleken, dat de man „gemoord heeft om het moor den". Tegenover de recherche ver klaarde hij het gevoel te hebben ge had iemand te moeten vermoorden. De vijfde april had hij eer» jongen van 13 jaar aangesproken en deze een dier tje beloofd als hij meeging. De jongen weigerde echter. De volgende dag heeft hij geprobeerd een jongen van vijftien jaar mee te krijgen door hem een vosje te beloven. Ook deze jongen was ver standig. Eekhoorn Kort daarop wendde hU zich tot vier kinderen bij de vuilniscontainer achter het vogelpark Animali. Bewust koos hij de grootste knaap, Corrie Hofman, uit. Hij beloofde de jongen een eekhoorn ln een kooitje. Met Corrie op de fiets man het fietspad langs de autoweg Eind hovenLeendeWeert opgereden. Niet ver van de zogenaamde „Hut van Mie- pils' sloeg hij een zijpad aan de rechter kant in. tot hij een perceel met jonge dennen bereikte. Op dit terrein met de dennen heeft bij zijn gruwelijke daad onmiddellijk verricht. Hij wierp het knaapje voor- er op de grond en met de ogen dicht heeft hij met beide handen de jongen gewurgd. Om zeker te zijn dat Corrie Hofman dood was, heeft hij de bretels van de jongen afgenomen en om diens hals gebonden. Daarna ging hij terug naar zijn pension, waar hij om ongeveer zeven uur aankwam. Uit een telefooncel belde hij omstreeks negen uur het Eindhovens Dagblad. Omdat hij zich „mr. X" noemde, verbrak de dienstdoende redacteur de verbinding. Zelfmoord Later belde hy uit een andere telefoon cel nogmaals naar de krant. Hij noemde zich nu Elema, een naam die hij in het telefoonboek zag staan, dicht bij de n de krant. Op 21 april heeft hij brief neergelegd in het Openluchttheater in Best, waarin hij zich Bruce noemde, ontleend aan de grote treinroof in Enge land De man heeft tegenover dc politie verklaard, enkele malen zelfmoord te hebben willen plegen. Na de moord sliep hy 's nachts in hotels, de laatste tijd in Den Bosch. Volgens zyn verklaring heeft hij op het punt gestaan naar de politie te gaan. Aan inde van het verhoor bekende hij, blij te zijn. dat het er nu uit was. LONDEN Charles Wilson, één der oornaaniste leden van de bende die de overval op dc posttrein Glasgow-Lon- den heeft uitgevoerd, welke de ban dieten een miljoenenbuit heeft opge leverd. zou door zijn eigen vrienden zijn verinoord. Premier Cals antwoordt senatoren: DEN HAAG Het zonder toe stemming fotograferen met gebruik making van telelenzen e.d. kan de toelaatbare grens t.a.v. het privé- leven van de betrokkenen gemakke lijk overschrijden. Onze strafwetge- ing biedt in sommige situaties reeds een grondslag om op te treden tegen de hier gewraakte situaties. Met name artikel 138 van het wetboek van strafrecht, dat mede betrekking heeft op het wederrechtelijk binnen dringen of vertoeven op een beslo ten erf en „hinderlijk volgen" (art. 426 bis van dat wetboek) hebben daar mede betrekking op. Premier Cals antwoordt dit op vragen van vijf senatoren, de heren Geuze (CHU), Berghuis (ARP), Van Riel (VVD), Van Velthoven (KVP) en Vos (PvdA). En de premier vervolgt: Dc mogelijk heden van een verdergaande bescher ming tegen inbreuken op de intimiteit van de persoonlijke levenssfeer zullen, zoals reeds in de regeringsverklaring werd aangekondigd, nader worden on derzocht. Daarbij zal mede aandacht worden geschonken aan de inhoud van en de te verwachten discussies over de pre-adviezen, die dit jaar door de Ne derlandse juristenvereniging zullen wor den uitgebracht. De artikels 21 en 35 van de auteurswet 1912 geven bovendien nog een bijzondere bescherming tegen in breuken op het persoonlijk leven. De premier herinnert er nog aan. dat het wetsontwerp tot de herziening van de auteurswet 1912 om. strekt tot ver hoging van het in artikel 35 van die wet gestelde maximum der geldboete van 200,— tot ƒ1.000,—. /NOK in een democratisch bestel als het onze hebben wij als staats burgers slechts nu en dan de moge lijkheid om van onze politieke ge zindheid te doen blijken. Maar is die mogelijkheid er, dan is ze er ook volop. Dat is namelijk het geval bij verkiezingen, zoals ze veelal periodiek plegen te worden gehouden en waarbij het resultaat van ons aller stemmen, de uitslag dus, beslissend Is voor het te voeren beleid. Geen wonder dat in een, ook poli tiek bezien, ernstig levend volk als het onze de verkiezingen eveneens met ernst plegen te worden beoefend. De Nederlandse staatsburger, welke richting hij mag zijn toegedaan en welk standpunt het zijne is, denkt bij voorkeur principieel. Veel ge rucht is er als regel niet bij, maar de vastberadenheid overweegt. Morgen zijn die staatsburgers van Nederland die aan de Rijnmond wo nen bevoorrecht boven al hun land genoten elders. Zij zijn dan in dc ge legenheid om in de verkiezing van een Rijnmondraad van hun poli tieke voorkeur te laten blijken. En stellig zullen zij zich bewust zijn, dat de ogen van overig Nederland op hen zijn gericht. Die Rijnmondraad gaat een belang rijke nieuwe fase vormen in de ont wikkelingen op bestuurlijk gebied, zoals deze zich ten onzent voltrek ken. Op zichzelf zijn die ontwikke lingen belangwekkend genoeg. Men heeft gesproken van een experi ment, en daarvan heeft het inder daad iets. Maar dan is het van te groter betekenis, dat de samenstelling van dc Rijnmondraad een sterke wordt en dat men er mannen in gaat aantreffen van een krachtige en ge zonde overtuiging. Dat kan, mits zij er door de kiezers in worden ge bracht. En dat is dan weer die mogelijkheid waarop wij hierboven doelden, een mogelijkheid, ons als staatsburgers alleen bij verkiezingen gegeven, maar waarvan het gebruik beslissend mag heten voor het beleid. Waar wij ook wonen in Nederland wij zijn benieuwd wat daar morgen aan de Rijnmond gaat gebeuren. Wij hopen voor de Rijnmondraad op een goede, beginselvaste start. ln de eind vorige week gehouden algemene vergadering van de christelijke bouwbedrijf*bond heeft de voorzitter, de heer J. H Hazes, nog eens aangedrongen op het creë ren van een vast overlegorgaan voor de werkgevers- en werknemersorga nisaties in de bouwwereld. Hij noemde zulk een orgaan brood en broodnodig. De voorzitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, onderstreepte deze woorden door het beschamend te noemen dat de moge lijkheid van regelmatig overleg in een belangrijke bedrijfstak als het bouwbedrijf nog steeds niet is ge opend. Dc heer Hazes gaf ook een schets van impasse, waarin de verhouding werkgevers - werknemers verkeert. Op verzoeken van vakbondszijde om een bespreking wordt maandenlang, soms jarenlang of zelfs helemaal niet gereageerd, en als het eens gelukt buiten de c.a.o. onderhandelingen om met de werkgevers rondom de tafel te komen, wordt het onderwerp in opvallend korte tijd „afgedaan". Het is onvoorstelbaar dat zoiets in een van de meest belangrijke en vooraanstaande bedrijfstakken van Nederland in 1965 nog mogelijk is. Dit is temeer onbegrijpelijk, omdat juist de laatste jaren wel heel duide lijk is geworden, dat reëel overleg op basis van de goede wil van beide partijen een onmisbare voorwaarde is om gezonde verhoudingen tussen werkgevers en werknemers te bevor deren en in stand te houden. Het is niet dc eerste maal dat ge luiden in de geest als van het door de heren Hazes en Van Eibergen ge sprokene zijn vernomen, doch telkens weer hebben de werkgevers in het bouwbedrijf daarop niet of nauwe lijks gereageerd. Het is te hopen, dat dit niet opnieuw het geval zal zijn. Lancering rakel via satelliet op T.V. HILVERSUM Als de ruimte vlucht an Amerikaanse twee-mans capsule don derdag doorgaat, zal de Amerikaanse televisie-maatschappij ABC van de lan cering een rechtstreekse reportage ver zongen, dte via de satelliet Early Bird Europa te zien zal zijn. Dc NTS neemt de uitzending van 13.30 tot 14.15 WELLINGTON Astronomen uit zes landen die met een kostbare uit rusting naar het atol Manuae in de Cook-archipel waren gekomen om een totale zonsverduistering te bestuderen, hebben de pech van hun leven gehad. Kort voordat de verduistering begon, kwamen wolken opzetten die elke waarneming onmogelijk maakten. Een half uur na de eclips was de hemel weer wolkenlos. De tegenslag trof geleerden uit de Sowjetunic, de Verenigde Staten. Japan, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland, die beschikten over apparaten ter waarde van tien miljoen gulden. Elders in het gebied waar de zonsverduistering te zien was in het zuid*- lyke deel van de Stille Oceaan hadden geleerden meer succes. In het noordelijke deel van Nieuw-Zeeland konden Amerikaanse astw»o men het verschijnsel dat drie minuten en 43 seconden duurde, goed deren. Zij gebruikten raketten om de elektronenddchtheid in dé ionosfeer w onderzoeken. Dertig geleerden, uit Nederland. Italië, Zwitserland, België en de VS vod den de eclips in een straalvliegtuig dat gebruikt werd als vliegend laboimU* rium. Men sprak van een volledig succes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1