Brick Bradford Halve ton technische aanwinst voor radio Puzzelhoek —Toch is hel zo!- Jesje en Josje Senmoet DE STENEN ZONDE j 13 DINSDAG 1 JUNI 1965 ETHEBGOlVEN-ETHERGOlVEN-EEHEfiGOlVEM-ETHERGOLVEN «THSBG01VeN.ETHEJG0lV!N.|THESG0lVÏN.ETHSaG0lVEN.~ Commentaar Nog eens Ciske Het is een goede gedachte van de NTS geweest, om nog eens een verto ning van de Nederlandse film „Ciske de Rat" op de beeldhuis te brengen. Mogelijk is het u gegaan als ons: met de gedachte „och, die oude film toch eens kijken hoe die ook weer be gon", zijn we geboeid blijven kijken naar het wel wat geromantiseerde, maar toch zo aannemelijke verhaal uit de kinderbescherming. Verhalen, die zich in andere vorm helaas nog maar al te vaak voordoen. Wij zagen in deze film verscheidene reeds overleden acteurs terug. Wij ge noten opnieuw van het bekwame spel van Cees Laseur, Kees Brusse, Johan Kaart en vele andere spelers, van wie sommigen ons ook van de beeldbuis al heel vertrouwd zijn geworden. Bewon dering hadden wij ook weer voor het spel van de toen nog kleine Dick van der Velde als Ciske. Prettig was het, tussen de vele bui tenlandse produkties van filmisch mis schien groter allure, deze eenvoudige maar goede Nederlandse rolprent nog eens te kunnen bekijken. Interieur van een moderne registratie kamer met de spreekstudio achter de ruit. Verbouwing KRO-studio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De technische dienst van de NRU heeft vier kan toorlokalen in de KRO-studio ver bouwd en ingericht tot twee hypermo derne registratiekamers met bijbeho rende geluiddichte spreekstudio's. De ze ruimten, die hard nodig waren voor het radiowerk, zullen weer door alle omroeporganisaties kunnen i den gebruikt. De registratiekamers zijn voorzien van de nieuwste geluidsmachines voor banden en platen. Zij zijn nodig voor het monteren van klankbeelden, muziekprogramma's met gesproken woord, programma's van actualitei tenrubrieken, het opnemen en ge luidstechnisch verzorgen van cause rieën enz. Men kan hier dus van allerlei aan elkaar breien en op de band vastleg gen, zoals dat steeds meer te doen gebruikelijk is. Nog slechts enkele radioprogramma's gaan zgn. „levend" uit, en wanneer dat zo is, zit er meestal toch wel een kleine bandop- NTS: negen shows uit Montreux 4 (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De NTS heeft op in totaal 9 showbijdragen voor het on langs gehouden televisiefestival in Montreux de hand kunnen leggen voor uitzending via de vaderlandse beeldbuis. Natuurlijk zijn hierbij ook de drie Roos-programma's. Op nog nader te bepalen tijdstippen zullen wij dus kunnen kijken naar het bekroonde Finse programma „The cold old days", dat zowel de Gouden Roos als de Persprijs kreeg, de Cana dese inzending „The Wayne and Sinis ter Hour", begiftigd met de Zilveren Roos en de Franse bijdrage „Happy New Yves" (met Yves Montand), dat het brons wegsleepte. Verder zijn voor vertoning aange kocht: „Die Stadt" van de Sender Freies Berlin, „Night and Day" van de Vlaamse televisie (met o.a. Shirley, Mieke Bos en Louis Neefs), de Deense show „DR 40", de Oost-Duitse „Exclu- sivbericht in Koloratur" en de Franse „Ballade", met o.a. Adamo en Les Surfs. Ten slotte nog het programma van de Amerikaanse NBC „The Jonathan Winters Show", waarin ook Buster Keaton en Mickey Rooney optreden. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 2 3 4 i 6 7 8 9 Maar met deze uitzendingen zijn we er nog niet: dit is slechts de keuze van de NTS. Uit de talrijke andere naar Montreux gezonden programma's kiezen de diverse omroepverenigingen nog het hunne, zodat het de Neder landse kijker tenslotte te moede zal zijn, als was hij (of zij) persoonlijk in Montreux geweest.... Vijftig mille voor Oost-Pakistan UTRECHT/GENÈVE Waarschijn lijk zullen de Nederlandse kerken 50.000 gulden kunnen toezeggen aan de afdeling voor interkerkelijke hulp van de Wereldraad van Kerken ten behoeve van de slachtoffers van de wervelstorm in Oost-Pakistan. Kerken en Vluchtelingen heeft de vol gende toezeggingen ontvangen: 25.000 gulden namens deputaten voor algemene diaconale arbeid (sectie wereldhulpactie) van de Gereformeerde Kerken, 5.000 gulden namens de sectie internationale hulpverlening van de Nederlandse Her vormde Kerk en 500 gulden namens dt Unie van Baptistengemeenten. Daarbij komen op girorekening 5261 nog steeds giften van particulieren binnen. Naast de 14.000 dollar, die dus v schijnlijk door de Nederlandse kerken zullen kunnen worden toegezegd, heeft de Wereldraad een toezegging gekregen van 14.000 dollar uit Groot-Brittannië, 12.500 dollar uit West-Duitsland en 10.000 dollar uit diverse andere landen. name in (bijv. een kort gesprek) dat van te voren netjes moet worden afgewerkt, zodat men bijv. niet hoort zeggen „opname vijf tellen van ofwel een verspreking verneemt. Ook kunnen in deze registratieka mers stereofonische uitzendingen op de band worden vastgelegd. Het is bijv. gebleken dat een stereofonisch programma mooier van een band dan van een plaat doorkomt via de radio en dus kan men ook platen op de band overnemen. Zo'n moderne technische ruimte on derscheidt zich door strakke lijnen er in nette blokken weggewerkte machi nes en apparaten, keurige schakelbor den waarmee men steeds meer kan doen hoewel ze er almaar eenvoudi ger gaan uitzien, en vooral ook: intense hygiëne. Het verbouwen en inrichten van deze ruimten vergde nog al wat voorzieningen, want de spreekstudio's moeten geluiddicht zijn en dus voor zien worden van geïsoleerde wanden, zgn. zwevende vloeren en dubbele ramen, die niet meer geopend kunnen worden en dus goede luchtverver singsapparatuur vragen. Ook de regis tratiekamers zelf dienen zoveel moge lijk geluiddicht te zijn. Alles tezamen heeft deze verbou wing en inrichting 550.000 gekost- Binnen het raam van haar meerjaren plan dat de NRU toestaat per jaar ongeveer 8 ton te investeren, ging deze som de begroting te boven. De KRO heeft het ontbrekende geld aan gezuiverd. Deze handelwijze is bij de Hilver- sumse omroep niet ongebruikelijk: ook de andere omroeporganisaties passen regelmatig bij voor het ver werven van nieuwe faciliteiten in eigen huis, ook al komen die alle omroepen ten goede: de studio's zijn nu eenmaal gepoold en de nieuwe voorzieningen worden daar geplaatst, waar nog wat spaarzame ruimte is te vinden. Opnieuw een bewijs, hoe hecht de samenwerking tussen de omroeporga nisaties in Radiostad is. Tv bij pretje op hospitaalschip (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het Rode Kruis-hospi- taaischip „J. Henri Dunant" maakt weer zesdaagse vakantietrips met tel kens 70 bedlegerige chronische pa tiënten aan boord. Bij het feestelijk uitkijken over water en land behoren als het donker wordt vrolijke avond jes en hoe daarvoor wordt gezorgd kan men zien in een rechtstreekse uitzending van de NCRV-televisie, vrijdagavond a.s. (4 juni) tussen 8.25 en 9.30 uur via Ned. 2. Heintje Davids en Herman Emmink zijn dan aan boord om als speciale gasten het publiek op de vier zieken zalen te vermaken. De NCRV zal echter niet het gehele uur wijden aan dit pretje, noch echt meevaren. De uitzending wordt ge maakt terwijl het schip in Utrecht afgemeerd ligt: de zesdaagse reis voor deze groep is dan bijna ten einde- Men krijgt, alvorens de camera's de voorstelling onder schot nemen, eerst een documentaire over de geschiede nis en de betekenis van het hospitaal schip te zien. Na het amusement zal er ook een dagsluiting worden gehou- Dagje Madurodam? DROSTE pastilles altijd welkom! Horizontaal: 1. Slot - voedsel: 2 zangwijs - fijne haren zeef: 3. waterketel - meisjesnaam - plaats in Gelderland: 4 voegwoord - dus (Lat.) - afkorting van een jongensnaam; 5. muzieknoot - deel van de mast - ieder - deel van een ontkenning (Fr.); 6. onbep. voornaamw. - jongensnaam: 7. vreemde munt - boom - scheikundig element (afk.): 8. mondwater - bekende afkorting - myth, figuur: 9. puntig voorwerp - boom - insektje. Verticaal: 1. gemeente in Utrecht - voorzetsel: 2. slede - schande - lidwoord: 3. muzieknoot - aardsoort - klank: 4. verschil tussen bruto- en nettogewicht - alleenzang: 5. verdieping van een huis - vlug; 6. telwoord - vette vloeistof - lengtemaat (afk.): 7. niet gevuld - lengtemaat (afk.) - jongensnaam; 8. stad Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. tamboerijn; 10. paradijs; 12. et; 14. Pasen; 15. s.o.: 16. rek: 18. nel: 19. oot; 20. graad; 22 emelt; 24. Ernst; 25 orde; 26. liter; 28. eller; 29. Dee; 30. orde; 32. eed; 33. et; 34. Deens; 36. ra; 37. materie: 39. regeleren Vertikaal: 2. AP: 3. map: 4 brand; 5. oase: 6. edele; 7. Rijn; 8. ijs: 9. vergel den: 11. Rotterdam: 13. termiet; 15. soldeer; 17. kaste: 19. oerle: 21. ate; 23. mol: 27. roete: 28. eenre; 31. deel; 34. dag; 35. air; 37. me; 38. Ee. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, VPRO 8.40 uur de uitgestelde uitzending „Van zotskap en rinkelbellen", van alles wat over de clown, met vele medewerkers. 9.21 uur „Interieur", ballet en declamatie. 9.43 uur spreekt de arts A. C. van Swol over vroeg en te vroeg ge boren kinderen. Nederland 2. AVRO 8.01 uur iets voor de jeugd: optreden van de vrouwelijke Beat-groep The Liverbirds. die voor The Beatles niet onderdoen. 8.20 uur een nieuwe aflevering van Getrouwd-ongetrouwd: Cara helpt vanavond een vriendin bij haar huwelijksvoorberei dingen. 9.15 uur (NTS):„Een pop voor kleine Helga" heet het nieuwe avon tuur van de vijfde colonne, waarin het natuurlijk weer om spionage gaat. 10.10 uur CVK/IKOR met de tweede uitzending over „Het menselijk bestaan bij Ingmar Bergman". VANAVOND TE HOREN Hilversum I, KRO 8.00 uur concert met werken van Corelli en Boccherini door het Radio Kamerorkest. Solist is de cellist Jan Polacek. 9.00 uur herhaling van het in 1962 uitgezonden hoorspel „Klopsig nalen", een religieuze bezinning van Heinrich Böll. 10.05 uur eerste van drie programma's over het voortgezet onderwijs. 10.45 uur allerlei liedjes, gepresenteerd door Leo Nelissen. Hilversum II, AVRO 8.05 uur amusement in vakantiesfeer uit Nieuw-Loosdrecht 9.40 uur ontspanningsmuziek. 11.00 uur operaplaten, stereofonisch. Dagje Efteling? DROSTE pastilles altijdwelkom! Hilversum I, 402 m. KRO 19.00 Nieuw»; 19 10 Actualiteiten: 19.30 Lichte grammofoon- ;k en eventueel reportage Olympla'i door Nederland 1985; 20 00 Radio Kamerorkest en solist: oude. klassieke er moderne muziek; 21.00 Kopslgnalen hoor spel; 21.30 Klassiek strijkkwartet (gr.); 33.05 Ons onrustig Onderwijs: 1 jaar HAVO- experiment, klankbeeld; 22.30 Actualiteiter >f grammofoonmuziek: 22 25 Bockbespre king 22 30 Nieuws: 22.40 Epiloog: 22 45 Angel. sche en Frar- Öj-"~ ne imentaal kw. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws; (15 Actualiteiten: 18 25 Promenadeorkest: gevarieerde muziek; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Viool en piano: klassieke muziek; 19.30 Gamelan: Indonesisch progr.: 20.00 Nieuws; Leg eens aan in Loosdrecht. gevarieerd amma; 2140 Kunstrubriek; 21.00 Licht instrumentaal ensemble met zangsolist: 23 30 "ieuws: 22.40 Actualiteiten: 23.00 Operamu- iek (gr.): 23.55-24.00 Nieuws gehoorgestoorden; 19.33 Engelse les; 20.00 Journaal. VPRO: 30.20 Dixieland- orkest: 20.40 Van Zotskap en rinkelbellen amusante documentaire over de ctown; 21.25 Interieur, balletprogramma van gedichten: 21.43 Zie! worden, medisch programma. 22.30 Journaal. Nederland n. NTS: 30.00 Nli kort. AVRO: 20.01 Beat ln Bellevue: optre den van een vrouwelijke beatle groep; 20.20 Cara Williams... getrouwd ongetrouwd. TV- film; 20.45 Drie dimensies In jazz. NTS: 21.15- 22 15 De vijfde colonneEen pop voor klelni Helga. TV-spel (Intertel-prod.). CVK/IKOR 22 10-22 35 Het menselijk bestaan bij Ingmai Bergman (II). 19.00 Zandmannetje: lè.OSTljd voor u; 19.30 De Flintstones; 19.55 Hier spreekt men Nederlands; 20 00 Journ20.24 Dokter Ben Casey. TV-feuill; 21.15 Panorama: 22.00 Gastprogramma: 22.30 Journaal. 1827) We hebben enige tijd geleden op deze plaats eens iets verteld over de werking van vitamine C. Dat bleek toen een uitermate ingewikkelde kwestie te zijn, die nog vele vraagte ken# openliet. Vraagt men. hoe vita mines in het algemeen werken, dan zouden we eerst iets moeten vertellen over de enzymen, ook fermenten genoemd, die de katalysatoren in de levende natuur zijn. Het zijn eiwit achtige stoffen, die beschouwd moeten worden als een integrerend bestand deel van het protoplasma. Behalve de enzymen, die in de cel aanwezig zijn ten behoeve van de stofwisseling van de cel zelf, zijn er enzymen die door het weefsel gemaakt worden om er gens anders hun werking uit te voeren. Met de enzymen hebben we dus een geweldig grote groep van eiwitachtige stoffen aangeduid, die door hun katalytisehe werking de ontelbare chemische reacties mogelijk maken, op welks fijnzinnige samen spel het leven berust. We kunnen ln deze materie helaas niet al te diep duiken en vermelden daarom alleen dat het enzym in vele gevallen niets kan uitrichten zonder een co-enzym, dns zonder de stof die de katalytisehe werking van het enzym mogelijk maakt. We zijn hier weliswaar bezig met een cirkelredenering, maar dat doet er niet toe, nu we er onmiddel lijk bijvoegen, dat de meeste vitami nes co-enzymen zijn. Hoe ingewikkeld deze kwestie Is, blijkt uit het onder zoek van Warburg, die bij de cel- ademhaiing het gele enzym, of lacto- flavine vond. Het bleek, dat de werkzame groep van dit enzym, het vitamine B2 Is. Maar om werkzaam te Werking van vitamines kunnen zijn, moet vitamine B2 eerst aan fosfor gebonden worden. En die binding kan pas weer bewerkstelligd worden door een hormoon uit de bijnierschors, eortine genaamd. U ziet, de biologen en scheikundigen zijn wel een -eind gevorderd, maar stuiten aldoor op nieuwe vraagtekens. Was men er vroeger reeds verheugd over, toen geleerd werd, dat eiwit In de voeding onontbeerlijk is en meende men toen. dat een dieet, bestaande uit koolhydraten, vetten en eiwitten vol doende en volwaardig was om mens en dier ln leven te houden, later werd er nog bU geleerd de voedings waarde in warmte-equivalenten uit te drukken. Toen kon men precies becij feren hoeveel gebonden energie iemand in zijn voedsel tot zlcb moest nemen. Vervolgens komen de ontdek kingen der verschillende vitamine# en wéér later de synthetische bereiding van vele hunner, waarna de schei- kundige werking kan worden nage gaan. Maar dan stuiten de onderzoe ker# op andere stoffen die, in het lichaam aanwezig, bevorderend of remmend blijken te werken op de vitamines die op hun beurt moeten medewerken aan de katalytisehe wer king der enzymen die tenslotte de scheikundige reacties van andere stof fen mogelijk maken. En het eind van deze ketting is nog lang niet ln zicht. In het kort kunnen we zeggen, dat de detailkennis in de laatste 30 Jaren geweldig Is vermeerderd, maar dat de werking der vitamines wordt door grond, neen dat is beslist nog niet het geval. Dat blijkt alleen al uit de geregelde vermeerdering van het aan tal vitamines. morgen Ho nlng; 7.10 Oude grammofoonmuzii Nieuws: 7.40 Radiokrant; 7.55 Lichte gram mofoonmuziek; 8.15 Gewijde muziek (gr.): 8.30 Nieuws; 8.40 Lichte grammofoonmuziek en praatje; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9 40 Voor de hulsvrouw; 10.10 Klassieke kamermuziek (gr.); 10.30 Leven naar Pinksteren, godsdienstige uitzending; 10 55 Orgelimprovisatie; 11.00 Geestelijke liederen; 11.30 Lichte grammofoonmuziek; 1150 Cabaret; 12.00 Lichte grammofoonmu ziek; 1227 Mededelingen tb.v. land- er tuinbouw; 12 30 Nieuws; 12.40 Grammofoon- uziek eventueel actualiteiten; 12.50 Lichte -kestmuziek; 13.10 Opera-aria's (gr.): 13.40 _lcht instrumentaal kwartet: 14 00 Bondsdag Gereformeerde vrouwenverenigingen; 14.45 Vierhandig pianospel (gr.): klassieke en moderne muziek; 15.35 Klassieke grammo foonmuziek: 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd; 18.00 Jeugdland; 17.15 Jazzperspectlef; 17 50 Overheidsvoorlichting: Werk en Wel zijn. Vraaggesprek van Claude Belloni in het kader Nationale Beroepenmanlfestatie 1965; uit de t ritmische begeleiding (gr.). Hilv. II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.. ochtend- [ymnastiek en socialistisch strijdlied: 720 _,ichte grammofoonmuziek: 7.25 Van de voorpagina; 7 30 Lichte grammofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw; 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9 40 Schoolradio. VARA: 10.00 Ro mantische orkestwerken (gr.): 11.02 Voor de vrouw; 1140 Cello en piano, moderne muziek: 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorkest: 12.27 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.30 Voor het platteland; 12.35 Licht Instrumentaal ensemble (gr.); 12 55 Actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Stereo: metropoleorkest, amusementsmuziek; 13.45 Lezing; 14 00 Klassieke muziek; 14.55 Kalen der: praatje: 15.00 Voor de Jeugd; 16 0C Nieuws; 16 02 Operamuziek (gr 16.30 Voor de zieken; 17 00 Grammofoonmuziek er actualiteiten; 17.50 Actualiteiten Nederland I. VARA: 17 00-17 45 Voor de kinderen. België Nederlands progr. kan. 2 en 16: 17.00 Televisum; 18.00 Jeugdtelevisie 21. Roeten we nu al weg?" kreet Josje verschrikt. „Is de tijd nu echt al een bos bloemen kunnen meebrengen." „Maar dat hoeft toch ook niet, gek kerd", lachte rijn moeder. „De bloemen die jullie me nu gegeven hebben blijven zeker wel een week goed." Jesje en Josje gaven hun moeder allebei een dikke afscheidskus stapten ze met hun vader de lange gangen weer door en liepen naar de bushalte. „Moeder zag er goed uit, hè?" zei Jesje, toen ze in de bus zaten. „En ze was zo opgewekt. Als de foto's nu maar goed zijn, dan komt ze misschien weer heel gauw thuis." „Ja, dan versieren we de kamer!" riep Josje geestdriftig. „We hebben nog wel slingers, hè Jes? Die hangen we dan op. En we doen een slinger om haar stoel! En natuurlijk moeten we dan thuis ook bloemen hebben. Ik ga morgen weer kranten ophalen!" „Ik vind het toch zo vreemd stil in huls, nu moeder er niet is", zei Jesje, toen ze de huiskamer weer binnen stapten. „Gelukkig dat Bas er nog is. Dag Bas!" wendde ze zich tot de papegaaL ,Voel jij je ook een beetje eenzaam?" TTtoni" -io" ma* oorj schorre stem. „Bas mist moeder gelukkig niet", lach te Josje. „Ja, dadelijk 1 dH| "ij zich t kop thee zetten, vader?" krijg je wél iets, tot de vogel. „Zal hoor", wendde hij zich „Vooruit dan maar", knikte vader Jop- pers. „En dan gaan jullie achter elkaar naar bed hoor. Want anders zitten jullie morgen op school de halve ochtend te 24 Er is nog geeiï brood gesneden en verse koffie gezet als oude Wolter thuiskomt. Ben je eruit geweest? vraagt hij bezorgd. De wildeman was op de hoeve, hij zag hem komen en gaan. Het dienstvolk ontziet zioh niet over hem en de bosmeid te praten waar de oude man bij zit. Eerst begreep Wolter niet dat ze met de bosmeid Rena bedoelden, nu schaamt hij zich en gaat weg als er grappen gemaakt worden over die twee. Al gelooft hij niet dat het is zoals ze zeggen. Is er iets? vraagt hij weer als Rena met de kin in haar handen gesteund blijft zitten. Je moet nooit meer over 't Grobbenuus vertellen, over wat daar gedaan wordt en wie er bij Zweder aan tafel zitten. Waarom niet, meisje? Zweder is zo'n goed Rena kan het niet zeggen. Nog nooit heeft ze Dries' naam genoemd tegen oom Wolter. Liever zou ze van onder zijn vriendelijk dak voorgoed weggaan dan nog eens die rug te moeten zien zoals "anmiödag. Ze tast langs haar schouder waar hij tegenaan botste. Dries, Dries Borne. Hij is in haar bloed gekropen, heel haar wezen is door hem in beslag genomen. 'k Zal koffie zetten, zegt ze. Oom Wolter volgt haar bewegingen. Ze voelt zijn liefde en zorg om haar. Ze durft niet naar zijn gezicht kijken. Heel de avond niet, tot hij indommelt. Dan kat- ze niet meer wachten. Over de ontgon nen akkers gaat ze, voorbij het hofje van Jeep Karsten en het zingt en schreit in haar: Dries! Dries Borne! Tot diep in de herfst blijft het warm weer. Na het binnenhalen van de oogst hield de bedrijvig- f door DIGNATE ROBBEKTZ S neid aan met de late gewassen en met het ploegen van de lege akkers. Libbe Vennink zaait de winterrogge vroeg om daarna te helpen bij het steken van heideplaggen waarin het volgend voorjaar een nieuwe akker ontgonnen zal worden. Zweder Thase heeft geen tijd meer om wijn te drinken met Bernt Vasse. Tegen het einde van de zomer is die weer op reis gegaan en Andres Maler heeft het druk met de voorbereidingen voor de bouw van zijn huis. De keuters komen raad vragen op 't Grobbenuus over een nieuw gewas dat ze willen proberen of bij de ziekte van een koe. Ze wachten op de landschut als ze hem zien komen en ze hopen dat hij niets zal aanmerken over het onderhoud van hun heinin gen en greppels. Enkelen hebben zijn voorspraak nodig bij de landheer om de pacht later te mogen betalen, dan op de vastgestelde datum. Ieder heeft het zijne te doen in 't Horst, alleen Dries Borne doet niet mee. Waarom maak je het ons en je zelf zo moeilijk? vraagt Ante aan zijn zoon. Heb je geen handen gekregen om ermee te werken en het goede te doen? 't Gebeurt zelden dat Ante iets zegt. Er is dan een stil verdriet in zijn ogen. dat de wrok en weerstand in Dries nog groter maakt. Hij weet dat het om hem is. Als hij niet gejakkerd werd zou het anders zijn. Maar hij moest gehoorzamen aan een drang die hem overvalt, zoals de wetenwind plotseling over de Oeler stort dat de bomen kraken. De wildeman is niet meer trots op de bijnaam die de Horsten hem gaven toen ze nog bewonde ring hadden voor zijn brutale overmoed, ze lachten om zijn ttreken waardoor hij het verbo- dene toch wist te bemachtigen. Sax, de vrachtrijder, was de enige die niet 'achte. Onzin, zei hij. Bernt Vasse wordt er niet minder en wij niet beter van. Dries Borne is een domkop. De landschut zou hem vooruit kunnen helpen als hij het verstandiger had aangelegd Al die durf van hem is niks anders dan domme stijfkoppigheid. De mannen en jongens die het Sax horen zeggen keken elkander eens aan en zwegen. De vrachtrijder had gelijk, ze begrepen het ineens. Voortaan zwegen ze ook over de wildeman. Ze bleven vriendelijk en er was niemand die hem tegensprak of een verwijt maakte. Als ze dat deden, zou hn kunnen losvechten wat hem gebonden houd» Dries Borne is van het spoor geraakt en te koppig om naar de goede weg te vragen. En al zou hij dat willen dan zou hij niet, als een paard in het tuig. onder de ogen van Zweder Thase kunnen werken. Niet eens onder de ogen van een keuter, We moesten in de tijd van de mandenvlech- ter zijn, meent Jeep Karsten als ze de buit van een nacht delen in het kalverhok dat achter op Wordt vervolgd SM®

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13