Johnson speelt op het Congres KAAS OM KAAS Probleem: de buitenlandse politiek Vietcong - bataljons trekken zich terug Gezamenlijke oplossing regionale problemen Erhard kreeg eredoctoraat in Amerika Smokkelaar na sprong uit het raam gepakt Sowjetunie toch naar tweede AA-conferentie? Hardnekkig Frans verzet op NAVO-conferentie een &onte hJy Verdubbeling verwacht van handel met Japan fcois «jvaiR- TtfjiRf00* mannen DINSDAG 1 JUNI 1965 De successen van drie presidenten DE SUCCESSEN, die president Johnson tot nu toe heeft behaald zijn tegengesteld aan die van zijn voorgangers John Fitzgerald Ken nedy en Dwight David Eisenhower, van wie de laatste de Republi keinse partij vertegenwoordigde. Op het gebied van de buiten landse politiek heeft Johnson zo zijn problemen, waarvan Vietnam de Dominicaanse republiek op het ogenblik de grootste zijn. Veel meer succes dan Kennedy en Eisenhower heeft hij echter gehad in zijn samenspel met het Con gres. Kennedy overstroomde het Congres met voorstellen, maar kreeg veel minder gedaan dan Johnson. En Eisenhowers binnen landse staat van dienst zou wer kelijk droevig zijn geweest, als er niet een bereidwillig Democra tisch Congres" was geweest, dat deze Republikeinse president had geholpen. Hij erfde de Koreaanse oorlog en de zaak McCarthy (communistische hek senjacht). Beide crises hadden hun hoogtepunt bereikt, toen hij zijn ambt aanvaardde. Hij slaagde erin, in Ko rea een bestand te bewerkstelligen er na een paar hëel moeilijke maanden met senator Joseph MacCarthy werd deze communistenjager als probleem door de Senaat zelf uitgeschakeld. Eisenhower deed een paar spectacu laire dingen in de buitenlandse poli tiek, die goed afliepen. Door een harde houding wist hij een eind te maken aan de Brits-Frans-Israëlische actie tegen Egypte. Hij deed echter niets, toen de Sowjetunie de geslaag de opstand in Hongarije neersloeg. Hij voorkwam dat Libanon door com munisten en nasseristen werd over rompeld, behoedde Formosa voor een aanval van rood China en nam deel aan de beroemde topconferentie van juli 1955, die veel aandacht trok, maar geen enkel resultaat opleverde. Kennedy Toen Kennedy begon was het nogal kalm. Er waren ernstige moeilijkhe den met Cuba, maar gevaarlijk de situatie niet. Hij stortte zich in politieke ramp door een Cubaanse invasie te steunen, die nooit verder kwam dan het strand van de Var kensbaai. Dat was de grootste fout van zijn presidentschap. Hij maakte Johnson vraagt zo nu en dan wel eens advies aan zijn (Republikeinse) voorganger als president, generaal Eisenhower. Behorend tot JVoordvietnamees regiment? SAIGON Amerikaanse straal jagers zijn er gisteren in geslaagd de hevige strijd bij Quang Ngai, die reeds enige dagen duurt, in het voordeel van de Zuidvietna- mese strijdkrachten te doen ver anderen. De druk van de Ameri kaanse jagers op de Vietcong was zo zwaar dat drie van de vijf ba taljons Vietcong zich in noorde lijke richting naar de bergen hebben teruggetrokken- Een Zuid vietnamese generaal heeft ver klaard dat de terugtrekkende troepen niet tot de Vietcong be hoorden. Zij waren in feite eenhe den van het geregelde 603de Noordvietnamese regiment- Dit was volgens de generaal uit buit gemaakte documenten gebleken. De strijd is voor de Zuidvietnamese troepen niet gunstig verlopen. Een ba taljon Zuidvietnamese ..rangers" (keur troepen) verloor ruim honderd man aan doden en 150 aan gewonden. Tot nu toe zouden de Zuidvietnamese strijdkrach ten 400 van de 600 man hebben verloren. In de stad Quang Ngai zijn de zieken huizen overvol en de stad was vol zie kenauto's en vrachtwagens met gewonde militairen die van het front kwamen. De buitgemaakte documenten zijn in middels naar Saigon overgebracht om aan regerings- en Amerikaanse autori teiten te worden getoond. Als de in de aanhef aangehaalde verklaring van de generaal juist is. zal voor het eerst vast staan dat Noordvietnamese geregelde Spaans protestants boek verschijnt bij r.k. uitgever BARCELONA Een rooms-katholieke uitgeverij in Barcelona gaat een bock uitgeven van een protestants predikant. Het boek zal voorzien zijn van een voorwoord van een rooms-katholieke priester en van het aartsbisschoppelijk ..imprimatur". De schrijver is ds. Juan Estruch. secretaris voor jeugdzaken van de Gereformeerde Episcopale Kerk in Spanje. De titel van zijn boek is .Oecumenisme, een geestelijke houding". MIGS Bü ■al op een munitiedepot 72 kilometer ten zuiden van Hanoi hebben Amerikaanse vliegtuigen voor het eerst na lange tijd Noordvietnamese Mig straaljagers ontmoet. Tot een luchtge vecht is het echter niet gekomen, want de Migs „lieten hun brandstoftanks aan de vleugels vallen en vluchtten naar het noorden", zo deelde een Amerikaanse woordvoerder mee. Aan de aanval na men zestien Thunderchief-toestellen deel. Bij een andere aanval bombardeer- Thunderchiefs de Than Hoa- beslissingen die de toekomst hun raketten van Cuba te verwijde ren, hen er toe te bewegen, een beperkt kernstopverdrag te tekenen en de beste betrekkingen met hen tot stand te brengen, sinds de koude oorlog was begonnen. Bij zijn dood in november 1963 was hij in de gehele wereld een hooggewaardeerde figuur geworden. Maar zijn reputatie bij het Congres was weinig indrukwekkend. Het was wellicht geen toeval, dat de inhuldigingsrede van Kennedy in 1961 vrijwel geheel aan buitenlandse pro blemen was gewijd en dat binnen landse kwesties op de tweede plaats kwamen. Johnson De inhuldigingsrede van Johnson in januari, lang niet zo goed geschreven als die van Kennedy, was een alle gaartje waarin de president zich heen en weer bewoog tussen de binnen- en buitenlandse politiek, veel vrome wensen uitte, maar nergens veel con creets over te zeggen had. In de 14 maanden die daaraan vooraf waren gegaan sinds de dood van president Kennedy, had Johnson zich al grote verdiensten ten opzichte van het Con gres verworven. In de afgelopen maanden is hij hiermee doorgegaan. Zijn buitenlandse politiek in de eerste 14 maanden bestond echter uit niet veel meer dan het uitwisselen van beleefdheden. Hij concentreerde zich op het binnenland en de presidents verkiezingen van 1964. Pas na zijn inhuldiging begaf hij zich daadwerke lijk op buitenlands politiek terrein, waar zijn ervaring het geringst was, hoewel hij een oorlog erfde (Viet nam) waar de Amerikanen veronder steld werden niet rechtstreeks bij betrokken te zijn, hoewel dit een sprookje was. Problemen Toen guerrilla's van de Vietcong een Amerikaanse luchtbasis opbliezen, Johnson bevel Noord-Vietnam bombarderen, in de hoop hierdoor de communisten aan de conferentietafel, niet op hun knieën, te krijgen. Hoe wel de bombardementen sinds 7 februa- een pauze van zes dagen, heb ben voortgeduurd, hebben zij klaarblij kelijk niet het resultaat gehad dat John beoogde. En het einde is nog niet in zicht. De situatie zal onmetelijk veel erger worden als China zich er recht streeks mee gaat bemoeien. Toen de revolutie in de Domini caanse republiek begon, stortte John son de Ver. Staten in het probleem zoals hij zei, de communisten te beletten het land te veroveren. Sinds dien heeft zijn regering laten weten, dat de communisten geen bedreiging meer vormen. De assistenten Johnson proberen beide partijen te bewegen een coalitie-regering te vor men. Dit is op zich zelf al een frustrerende taak, maar zelfs als een coalitie-regering is gevormd, rijst de vraag of ze lang zal standhouden, want de Dominicanen zijn verdeeld in vijandige groepen en zelfs door on derlinge individuele haat. Zo tekende een illustrator het „uitstapje", dat astronaut Edward White donderdag van de Gemini 4 naar de verbrande, maar nog altijd in een baan zwevende trap van de lanceringsraket moet maken. Aan een koord zal White tiaar de raket ^wemmen". Intussen heeft de Westduitse professor Kaminski gezegd, dat vooral het rendez-vous met het raketstuk voor de Amerikanen zeer riskant zal zijn. Hij noemde die poging te overhaast. Rapport Economische commissie EEG: iverigens niet NEW YORK Kanselier Erhard, die gisteren in New York is gearri veerd, heeft vandaag in de Columbia universiteit een eredoctoraat in de rechten ontvangen. Ook had hij onderhoud met een delegatie van Joodse leiders. Morgen zal hij een ontmoeting hebben met Oe Thant, secretaris-generaal van de Verenigde Naties en een receptie bij wonen. die burgemeester Wagner te zij ner ere geeft. Donderdag vertrekt hij naar Washington, waar hij besprekingen 1 voeren met president Johnson, minis- Rusk en andere vooraanstaande Ame rikanen. Het gesprek met Johnson zal gaan over de noodzaak van dringende j. vitaal belang zijn de Atlantische alli- BRUSSEL De regionale vraagstukken in de „Zes" moeten gemeenschappelijk worden aange pakt om te voorkomen dat er nieu we en zwaardere problemen ont staan. Dit heeft de Franse vice-voorzitter van de Europese commissie, Robert Marjolin, gisteren op een persconfe rentie in Brussel verklaard in een toe lichting op het eerste rapport van de commissie over het regionale beleid in de Europese Economische Gemeen schap. Hoewel hij geen absolute cij fers kon noemen omdat statistische gegevens ontbreken kan volgens hem worden geschat, dat de welvaart in de „Zes" nog grote verschillen ver toont, die van geïndustrialiseerde stre ken tot aan Zuid-Sicilië sterk uiteen lopen. Dit ondanks de economische vooruitgang, die de „minder begun stigde" gebieden in de EEG sinds de oprichting van de Europese gemeen schappen hebben gekend. In het rapport zegt de commissie het noodzakelijk te achten, dat in de „Zes" overeenstemming wordt bereikt over de doelstellingen en de methoden van regionaal beleid en dat de be schikbare middelen om deze doelstel lingen te bereiken moeten worden ge coördineerd. De commissie zal daar toe aanbevelingen tot de zes lid-sta- ten richten over de werking van re gionale programma's, de werkwijze van ontwikkelingscentra, de infra- Slag bij Waterloo zal niet groots worden herdacht BRUSSEL De slag bij Waterloo, die ten koste van 60.000 gesneuvelden op 18 juni 1815 eindigde in de defini tieve nederlaag van Napoleon, zal niet op grootse wijze worden herdacht. De Belgische regering heeft er bü de landen, die aan de herdenking van deze Franse nederlaag 150 jaar geleden deel namen op aangedrongen zich te beperken. Aanleiding daartoe is ondermeer een door de Franse bondgenoot gisteren uitgedruk- Vooral Engeland had voorbereidingen getroffen voor een luisterrijke herden king van de slag bij Waterloo. Britse. Nederlandse en Belgische troepen zouden daaraan deelnemen. Dit gaat echter niet door. Van Nederlandse zijde wordt de herdenking beperkt tot een kranslegging. Dit geldt ook voor Engeland. Deze plech tigheden zullen niet door vertegenwoordi gers van de Franse ambassade in België worden bijgewoond. De Franse ambassa deur in Brussel zal evenmin een bal bij wonen. dat de Britse ambassade organi seert ter herdenking van een soortgelijk feest dat de hertog van Wellington aan de^ vooravond van de slag bij Waterloo Totdat de wens van de Belgische rege ring tot beperking bekend werd. waren er tal van voorbereidingen voor de her denking getroffen. Verwacht werd dat niljoen Britse toeristen deze zomer Waterloo zouden komen. structuur en de toelating van de Euro pese investeringsbank tot de kapitaal markten van de „Zes" om deze instel ling beter in staat te stellen een bij drage tot de ontwikkeling van de „minder begunstigde" gebieden te le veren. In antwoord op vragen zei de heer Marjolin zelf ook te betwijfelen of de ministerraad van de „Zes" op korte termijn tot een beslissing over een ge coördineerd regionaal beleid in de ge meenschap zal komen. „De ministers hebben nog enkele dringende punten op de agenda vóór de zomervakantie", zei hij glimlachend, doelend op de Franse wens dat in de EEG de ko mende twee maanden wordt beslist over de voltooiing van een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Engels geschrift in Z.-Afrika toegelaten PRETORIA De Zuidafrikaanse mi nister van justitie Vorster heeft toestem ming gegeven voor de uitgave in Zuid- Afrika van het geschrift „De toekomst van Zuid-Afrika" van de Britse Raad van Kerken. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft dit geschrift, dat enkele maanden geleden in Londen is versche nen, in Zuid-Afrika tot grote veront waardiging geleid, omdat het scherpe aanvallen doet op de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Omdat de uitgever, die het geschrift in Zuid-Afrika wilde uitgeven, bang was, dat de „wet op de onderdrukking van het communisme" op hem zou worden toegepast, heeft hij de uitdrukkelijke toestemming van de minister gevraagd. ROME Alberto Scali. die gezocht werd wegens manslag en medeplich tigheid aan sigarettensmokkel in een klooster in Albano, is gisteren door de fiscale recherche gegrepen na een sprong uit een badkamervenster. Scali. de zoon van de 55-jarige Pierino Scali, die volgens de politie doodgereden werd toen de vrachtwagen met sigaret ten op 11 mei uit het Kapucijnerklooster werd gereden, was de vijfde, die gearres teerd werd in deze ingewikkelde zaak. De recherche vond de jonge Scali in een pension te Rome. Zij omsingelde het gebouw. Toen Scali de rechercheur» hoorde praten met zyn hospita had hü zich in zün badkamer opgesloten. Toen er op de deur werd gebonsd liet hij zich uit het venster op vyf meter hoogte op een vuilnishoop vallen. De politie greep hem. toen hy door een steeg trachtte te ontsnappen. ALGIERS Op 24 juni zal te Al giers op een bijeenkomst van minis ters van buitenlandse zaken worden beslist, of de Sowjetunie uitgenodigd zal worden voor de tweede conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, die vijf dagen later zal beginnen. Vooral communistisch China keert zich tegen een dergelijke uitnodiging, omdat het van mening is, dat de Sowjet unie geen Aziatisch land is. India, Ethiopië, Egypte. Tunesië en Marokko zouden voor een uitnodiging aan de Sowjetunie zyn. Andere landen hebben zich er tegen verklaard, omdat zy niet willen dat de conferentie het toneel wordt van een ideologische woor denstrijd tussen de twee grote com munistische landen. Ministers van deferisie bijeen McNamara komt met nieuw plan GENÈVE De „Conférentie Joodse materiële aanspraken op Duits land" heeft gisteren meegedeeld, dat de Bondrepubliek in de afgelopen elf jaar ongeveer 470 miljoen gulden heeft betaald aan dit lichaam dat opkomt voor de belangen van Joodse organi saties in Noord- en Zuid-Amerika. Europa. Zuid-Afrika en Australië. Daarnaast verricht West-Duitsland. als bekend, herstelbetalingen aan Is raël. Dr. Goldmann, de voorzitter vai de 'conferentie', deelde nog mee, da de Bondsrepubliek, buiten zijn betalin gen aan Israël en aan de 'conferen tie" tot eind 1964 nog een bedrag van bijna vijftien miljard gulden aan af zonderlijke slachtoffers der Nazi-ver volging heeft uitbetaald. Da's hele andere kaas! Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood PARIJS Het grootste knel punt op de eerste bijeenkomst van de NAVO-ministers van defensie (gisteren begonnen) is het Franse verzet tegen de Amerikaanse op vatting van een „aangepast ant woord" op eventuele agressie van de Russen. De Fransen hou den vast aan de vroegere NAVO- opvatting, dat elke agressie on middellijk met alle wapens, in clusief kernwapens, beantwoord moet worden. Deze theorie van „massale afweer' hebben de Amerikanen tn de afgelo pen paar jaar echter vervangen door een theorie dat de defensie in eerste instantie gevoerd moet worden met middelen, welke zijn aangepast aan de omvang van de aanval, zodat men als het ware nog even bedenktijd krijgt alvorens een fatale stap naar de oorlog met kernwapens te zetten, Hoe diep deze strategische me ningsverschillen gaan, is aan de voor avond van de NAVO-conferentie ge demonstreerd door een Franse weige ring om volgend jaar aan de belang rijke NAVO-oefening Fallex deel te nemen die op deze Amerikaanse op vattingen zijn zijn gebaseerd. Sanguinetti. vice-voorzitter van de defensie-commissie van de Franse Na tionale Vergadering onderstreepte na drukkelijk het standpunt van zijn regering op de conferentie, „De Rus sen moeten er zeker van zijn dat de volledige kernmacht van Amerika on middellijk gebruikt zal worden wor den wanneer zij ons aanvallen maar deze zekerheid bestaat", aldus de Fransman. De Britse minister van defensie, Healy, verdedigde het Amerikaanse standpunt. Hij zei, dat Moskou wel weet dat een grote aanval op West- Europa eerst met tactische kernwa pens en indien nodig met zwaardere wapens zal worden afgeslagen. Een grote aanval zoals Frankrijk bedoelt is dus niet waarschijnlijk, aldus de Britse minister. I Een variété-kantoor in Moskou heeft verschei dene malen het publiek in de provincie bezwen deld door het optreden van bekende zangers aan te kondigen en in plaats van de zangers dubbel gangers te laten optre den, die deden alsof ze zongen, terwijl een band opname werd afgedraaid. Op een internationaal congres van 400 leden van de verkeerspolitie uit twaalf landen, dat giste ren in Parijs is geopend, worden de sprekers met verkeerslichten gediri geerd. Bij groen licht mo gen ze beginnen, bij geel moeten ze ophouden en bij rood het podium ver laten. I De maand juni wordt voor de kermisliefhebbers in Limburg een „gouden maand". De provincie telt 111 zelfstandige gemeen ten. Deze maand worden er in Limburg precies evenveel kennissen ge houden. Waarbij opge merkt moet worden, dat sommige gemeenten in twee verschillende dor pen een kermis hebben en andere gemeenten hun kermisactiviteiten combi neren. In elk geval kun nen de Limburgse ker misliefhebbers weer even tjes vooruit. I Maria Callas moet op ad vies van haar arts een maand rust nemen. Za terdag kon zij in Parijs haar vertolking van „La Norma" niet voltooien. Zelf zegt ze over deze uitvoering, die onder meer door de sjah van Perzië en diens echtge note werd bijgewoond: „Ik zong niet. Ik luister de naar een andere vrouw". Volgens de Lon don Evening Standard verkeert de zangeres in een nerveuze crisis. Met een na het mislukken van haar optreden is Ma ria Callas naar Monte Carlo gevlogen voor een boottocht over de Middel landse Zee met haar vriend Aristoteles Onas sis. Min. Den Uyl voerde besprekingen De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara. stelde voor een commissie van vier of vijf minister van defensie in het leven te roepen om te onderzoeken hoe de geallieerde deelneming aan het gebruik van de atoommacht kan worden verbeterd en uitgebreid, en hoe een eventuele be slissing tot gebruik van kernwapens moet worden genomen. Deze commis sie zou moeten bijeenkomen zodra dit nodig is, de Amerikaanse minister van defensie zou er deel van moeten uitmaken. Ook Minister De Jong van defenaie was op de conferentie aanwezig. Eerder op de dag had hij een gesprek met zijn Amerikaanse collega. McNamara. WEU-ZITTING pese Unie begonnen. Nederland werd hier vertegenwoordigd door minister van buitenlandse zaken Luns. Gisteren was Luns er getuige van hoe zijn Luxamburg- se collega Werner als voorzitter van d« WEU-ministerraad ernstig kritiek van het parlement in ontvangst moest nemen. Het parlement stak zijn misnoegen over nietszeggende jaarverslagen van de mi nisters en vage beantwoording van parle mentaire vragen niet onder stoelen of banken. Eén van de ernstige verwijten was, dat de ministerraad nog steeds geen oplossing heeft gevonden voor het falen van de WEU op het gebied van d* bewapen in gscontr ole. ie MWf„ t&« is T««' rookl haa' Rolt 'a^Ynsmaakl' TOKIO Japan en de Benelux- landen zullen wellicht spoedig een nieuwe overeenkomst sluiten om de handel uit te breiden. Aldus de Nederlandse minister van econo mische zaken, drs. J. den Uyl, die vanochtend per vliegtuig uit de Japanse hoofdstad is teruggekeerd Voor zijn vertrek uit Tokio ver klaarde de minister te betreuren, dat zo weinig voortgang is gemaakt met de onderhandelingen om de bestaande overeenkomst te herzien. Deze werd in 1960 gesloten. Japan heeft daarna de Benelux gevraagd, de overeen komst te wijzigen, die deze groep het recht gaf, invoerbeperkingen te hand haven voor een groot aantal Japanse goederen. Het is de bedoeling, dat deze zomer over een nieuw akkoord zal worden gesproken. De bewindsman zei te hopen, dat de Nederlandse investeringen in Japan, die om binnenlandse redenen beperkt zijn. in de toekomst zullen toenemen. De heer S. J. van den Bergh, voorzitter van de Nederlandse Kamer van handelsbevordering, verwacht dat de handel tussen Japan en Nederland in de komende jaren zal verdubbelen. Hij sprak zich op een persconferentie uit voor opheffing van de Nederland se invoerbeperkingen op Japanse pro- dukten. Maar hij verbond er de voorwaarde aan, dat Japan dan ook meer van Nederland moet gaan ko pen. Ons Lnd heeft zijn gespeciali seerde industrieën, die voor Japan van groot belang kunnen zijn. Hij stelde voor, dat Japan de kapitaalsin vesteringen en de technische samen werking op het gebied van de foto grafische en de auto-industrie zal uitbreiden. De overige vijftien leden van de missie, aan het hoofd waarvan minis ter Den Uyl stond, blijft tot 15 juni in

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11