Overheid moet helpen lasten te verlagen Amerikaans soldatenkoor werd de grote sensatie Is het geen beroepskeur Zuid-Holland krijgt meer recreatiegebied Nieuw tijdperk voor de woningbou wvereni ging Vrije pers is een groot goed Nederlandse krant de goedkoopste in Europa DRU Ta een. étaate hij, Mao in goede gezondheid Lancering Gemini: donderdag Leningplafond wordt hoger SCHEEPVAARTBERICHTEN MEL WE LEIDSE COURANT MAANDAG 31 MEI 1963 Prijzenregen Koorfestival Den Bosch DEN BOSCH Het Internatio nale Koorfestival in Den Bosch is ten einde. De grote autobussen, waarmee de 70 koren uit binnen- en buitenland werden aangevoerd, zijn van de Parade, zoals het plein voor het Casino heeft, vertrokken; de Zweedse zangers terug naar Göte- borg, de zangers uit Skoplje terug naar hun Joegoslavische land, ter wijl de Duitse en Belgische koren de kortste terugrit behoefden te maken. Sensatie Wie het beste gezongen had. stond vanaf vrijdag al vast. Toen had het sol datenkoor van het 7e Amerikaanse leger, dat ln Döblingen. Duitsland, ligt. zich laten horen. En dat werd dè sensatie van het gehele koorfestival: een koor van 43 zangers, elk zorgvuldig naar de stemtewaliteit geselecteerd en voortref felijk getraind (zes uur per dag-). Eigen lijk dus een beroepskoor en geen partij voor amateurkoren, die het met 2 5 3 uur per week moeten doen. Trouwens het maakt concertreizen door Duitsland en het bezit een groot repertoire, dat zowel serieuze als lichte muziek omvat. Het trad op speciaal verzoek zelfs hier twee keer extra op, dus buiten het cours en de vastgestelde programma's, en het publiek brak de zaal zowat af voor dit perfecte zingen en voor de per- fect uitgevoerde show. Natuurlijk kregen deze Amerikanen het hoogste aantal punten (401 pt) daarmee de zilveren beker van de stad Den Bosch. Dirigent eerste luitenant Carl W. Bond nam de onderscheidingen ietwat verlegen in ontvangst van jury voorzitter Felix de Nobel. Prij: zen Hoe vielen nu de verdere prijzen uit? Afgezien van dit superieure Amerikaanse koor, bleek het Haags Jeugdkoor aan de top te staan met 359 punten in de hoogste afdeling. Geen koor heeft ze dus weten te overtreffen en dat betekent voor Marius Borstlap en zijn zangertjes, dat zij de feitelijke zege in dit concours behaald hebben: en dit had jury-voorzitter Felix de Nobel wel eens mogen zeggen bij zyn uitreiking van de prijzen. Overige prijzen Wij zullen nu uit de grote hoeveelheid le, 2e en 3e prijzen enkele prestaties vermelden. In de sectie Gemengde Koren kreeg het aardige Zweedse Lodolakören uit Göteborg de eerste prijs met 347 pt. in afd. B en het wat scherp klinkende Joegoslavische koor „Koeo Racin" de derde prijs met 327 pt. in dezelfde afde ling. In de afd. A viel geen eerste prijs: het R.K. koor „Ars Nova et Antiqua" uit Amsterdam kreeg de 2e prijs (329 pt) en het „Oberchor der jungen Chorge- meinschaft Wanne-Eickel de 3e prijs (297 pt.): beide goede koren. Bij de man nenkoren kreeg het koor ..Lombardi" uit Helmond de eerste prijs in de afd. A (341 pt): een groot koor met een mooie senore klank en een dirigent Frans v. d. Goor. die een compositie kan lezen. Het door ons reeds gesignaleerde jongeman- nenkoor .Fortissimo uit Bergen op Zoom werd de eerste prijs in afd. B toegekend. Het Bergens Klein Vrouwenkoor uit Bergen verwierf de eerste prijs in afd. A met 343 pt. en overtrof hiermee het ook uitstekend zingende Residentie Vrou wenkoor uit Den Haag, dat de 2e prijs (336 pt) toegedeeld kreeg. Het Nijmeegs Vrouwenkoor werd nr 3, terwijl „Vivez- za" uit Vlaardingen nr. 1 werd in afd. B <341 pt). Eer opgehouden Het Mannenkoor 6e Divisie Kon. Ma rechaussee. Den Haag. hield in de sector militaire koren de eer op met de 2e prijs in afd. A. de Amerikanen kregen de le prijsen in de afd B kwam de 2e prijs aan het Belgische, militaire koor „Dc Witte Garve" uit Zedelgem en de 3e prijs aan het eveneens Belgische koor in de onderofficlersschool in Dinant. Tenslotte de jeugdkoren: het kinder koor alsook het jeugdkoor van de Chor- gemeischaft Wanne-Eickel kreeg een 2e prijs. Peil concours Zoals wij reeds eerder opmerkten, le ken de prestaties nadelig beïnvloed door de aard van de verplichte werken. En dit drukte het algehele peil van dit con cours. Wij vragen ons dan ook af, waar de muziekcommissie deze in opdracht geschreven composities als verplichte werken heeft goedgekeurd. Wim Fran- Contra plagam" voor gemengd koor, is veel te moeilijk. Badings' „Car- mina Stultitiae evenals Willem Vogel's Barbite, ..poscimur" (op een gedicht van Horatius!) is. zacht gezegd, onaantrekke lijk geschreven, Hans Keuning's „Stul- titia puellaris" (voor jeugdkoor) Is moeilijk maakwerk als Jacques Reuland's ..Simus hic sedentes" (voor militaire koren). Alleen twee van deze opdrachten bleken toegankelijker, nl. Strategier's Psalm 100 (al heeft ook hij betere muziek geschreven) en Kors Mon ster's wat te lange „Agnus Dei". Was het niet mogelijk geweest deze opdraehtwerken op de concerten, die in dit festival georganiseerd waren, te la ten uitvoeren? Men moet met repertoire vernieuwing het thema van dit festi- val immers heel voorzichtig te werk gaan, wil men niet de koren kopschuw maken. Er is in de huidige moderne koorliteratuur heus wel voldoende teriaal voor verplichte werken die i voldoening schenken en enkele koren lieten ze ook horen: Hendrik Andries- sen's De Nachtegael, Oscar van Hemel's Copla's. En verder wat te denken van de meesters uit de oude Nederlandse Scholen? Bosarbeider blijft ontkennen Reder Van Hoey begraven ROTTERDAM Het stoffelijk overschot van de woensdag op het landgoed Strypemonde te Rockanje doodgestoken reder en grootgrond bezitter James van Hoey Smith is zaterdagmiddag in alle stilte ter aarde besteld op de Hervormde be graafplaats „Oud-Kralingen". Justitie en politie zijn inmiddels nog geen stap verder gekomen bij het ver hoor van de 56-jarige bosarbeider Dirk B., tegen wie. zoals men weet, ernstige verdenkingen zijn gerezen. Ook het wapen, waarmee de 73-jarige reder is gedood, is nog niet gevonden. Militairen zoeken het terrein af met mijndetectors. maar die hebben tot nv toe niet veel anders boven de grond ge bracht dan spijkers, blikjes en stukjes ijzerdraad. De rijkspolitie te Rockanje wil het gehele landgoed, een grote uitgestrekt heid. vierkante meter voor vierkante meter met mijndetectors laten onder zoeken. een nogal omvangrijk karweitje. De bosarbeider blijft zijn onschuld vol houden. DEURNE Twee personen werden gedood en een ernstig gewond bij eer auto-ongeluk, dat in de nacht van zater dag op zondag plaats had onder Vlierden. gemeente Deurne. De wagen waarin de drie slachtoffers zaten reed door nog onbekende oorzaak tegen een boom. De heren J. Verberne (43). vader van zes kinderen en C. A. Isbouts (37). vader van drie kinderen waren op slag dood. De chauffeur, de heer N. J. P. van der Wallen <25), vader van een kind ernstig gewond in het ziekenhuis in Helmond opgenomen. De drie slacht offers waren allen afkomstig uit Vlier den. Herhaling Het ligt in de bedoeling dit Bossche koorfestival in 1967 te herhalen. Laat men zich dan ernstig bezinnen over de realisering van dit thema, dat zeker wederom als basis dienen moet En laat men dan ook enkele evidente te kortkomingen en aperte vergissingen voorkomen, zoals het Sluitingsconcert met het ..Pforzheimer Konzertchor", dat in afschuwelijke stijl negro spiri tuals vermoordde, en met het te op vallend naar voren schuiven van de jonge dirigent Jos Vranken Jr; die hoe begaafd ook hiervoor nog onvoldoende kracht bezit. Tegen deze negatieve kanten woog het verfijnde Brabants Kamerkoor onder Evert van Tright, dat een exquis pro gramma van Debussy, Ravel, Petrassi ei Toebosch zong, ternauwernood op. Pas het extra-optreden van het Amerikaanse Soldatenkoor gaf aan het slot var Internationaal Koorfestival een feestelijk tintje. Dra. H. E. Kokee-van den Berge De drie juryleden, Felix de No- bel (voorzitter, midden), Vic Nees uit Mechelen (links) en prof. dr. Siegfried Borris uit Berlijn hebben vijf degen lang de prestaties van vele koren op het Int. Koorfestival in Den Bosch beoordeeld. A mbassadegebouic vol met microfoons MOSKOU De Sowjetunie heeft Canada er van beschuldigd een hek senjacht te houden tegen Sowjet- autoriteiten in Canada. De Sowj et- ambassade in Ottawa zou vol zitten met verborgen microfoons, de Rus sen in Ottawa zouden op grond van verzinselen het land worden uitge schopt. Zelfs is er een indirecte be schuldiging dat de Canadezen een Rus hebben vermoord. De aanval is verschenen ln Sow- jetskaya Rossia, het dagblad van de Russische federatie. Dit betekent dat de publicatie de instemming heeft van zowel de partij als regering. Als een sprekend voorbeeld van de hksenjacht noemt het blad de uitwijzing van de Izwestia-correspondent V. V. Tarasov het vorige jaar. Hij zou persona non grata zijn verklaard alleen omdat hij Canadezen ontmoette. Proidncie wil f70 miljoen bestaan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De provincie Zuid-Holland wil in de eerstkomen de tien jaren rond zeventig miljoen gulden steken in een veelheid van recreatievoorzieningen. Dit wordt vermeld in de nieuwe recreatie-nota voor de jaren 1966 tot 1975, die Ge deputeerde Staten inmiddels ver trouwelijk aan de Provinciale Staten hebben voorgelegd. Mr. F. H. Piket uit Den Haag. C.H.-lid Voorzitter K.I.V. kondigt aan: UTRECHT Voor de woningbouwver enigingen is een nieuw tijdperk aange broken. De beslissing van de regering om de woningbouwverenigingen te ontslaan van de verplichting tot terugbetalen van verleende subsidies draagt hier in grote mate toe bij. Hierdoor komen miljoenen guldens vrjj die weer voor de volkshuis vesting kunnen worden gebruikt. Dit zei de heer J. A. G. Aiders, voor zitter van het katholiek instituut vooi volkshuisvesting zaterdag op het vijf. tiendie congres van de organisatie. De imgbouwverenigimgen krijgen ook grotere mate van zelfstandigheid. In dit verband wees de heer Alders op het rappont van de oommissie-De Roos. v belangrijke aanbevelingen tot vergro ting van deze zelfstandigheid worden ge daan en de uitspraak van minister Bogaers. dat de plaats van de woning bouwverenigingen moet worden gezien als een plaats naast andere particuliere bouwers en exploitanten en niet als aanvulling op hun activiteit AMSTERDAM „Een vrye pers, door zich van hun verantwoordelijk heid bewuste mensen geleid, is een onmisbare, niet weg te denken fac tor in de open, veelzijdige maat schappij die onze westerse bescha ving kenmerkt Wanneer wij, dag bladuitgevers, in de laatste jaren met tamelyk veel nadruk hebben aange drongen op fiscale, economische en organisatorische tegemoetkoming van de zijde van de overheid, dan is dit in dat licht te verstaan". Aldus drs. W. van Norden vanmiddag in de rede waarmee hij de jaarvergade ring van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers opende. De pers in ons land is. aldus spr., gelukkig niet een kwij nende bedrijfstak zonder toekomst Wij mogen stellig verwachten dat de gun stige ontwikkeling van lezerstal adver tentieomzet en (dus) krantenomvang zich zal voortzetten im gelijke mate als de welvaart en het opvoedingsnlveau stijgen Slechts op een gezonde economische basis kan een vrije, onafhankelijke en gevarieerde pers haar functie in een democratisch bestel vervullen. Zodra het gevaar ontstaat dat die economische basis kan worden verzwakt, is het de taak van alle verantwoordelijkheid dra- genden zich tegen dit gevaar op te stellen. De concentratie van ondememin- is zulk een gevaar. Wanneer zwak kere ondernemingen fuseren, is het resul. taat weliswaar het ontstaan van econo misch beter weerbare eenheden, maar is de hoge prijs daarvoor het ver minderen van de verscheidenheid in de voorlichting en in dc openbare kritiek en discussie Sedert de vorige jaarver gadering is het aantal zelfstandige dag bladondernemingen en concerns met drie verminderd tot 47 Drs. Van Norden vervolgde: Het is duidelijk dat de algemene maatregelen overheidswege, die het kostenpeil drukken of het inkomen verhogen, er toe bijdragen de basislijn te verlagen waar beneden het exploiteren van een zelf standige courant niet meer mogelijk is. Als zulk een maatregel beschouwen wij de afschaffing van de omzetbelasting op courantenpapier. Wanneer het wetsont werp wet zal zijn. vermindert dit de las ten met 5 procent van de papierkosten die ca. 30 procent van de totale kosten bedragen. Een verdere verlaging lasten is mogelijk als de regering ertoe zou overgaan, ook het invoerrecht thans 72 procent bedragende op het papier af te schaffen. compensatie zal ontvangen voor de te ruggang in het advertentieijinkomens- accrès roep te zeer de gedachte op aan regeringssteun aan een noodlijdende be drijfstak. voor de pers een weinig aan lokkelijke zaak. Warmeer de invoering van de reclame in de geluidsomroep de televisie geleidelijk geschiedt en exploitatie van die reclame voldoende opening laat voor inkomsten-scheppende activiteiten van de pers. dan zal gelei delijk een nieuw evenwicht ontstaan, waarin deze verschillende massa-com municatiemedia naast en met elkar leven, ieder met eigen taak. In het jaarverslag van de NDP wordt Etlien-eclame Een gevaar voor de economische basis van de pers is ook de invoering reclame in de omroep De loutere vermel ding in het plan-Cals dat de pers meegedeeld: sinds 1952 is het aantal abonnees van de Nederlandse dagbladen gestegen van 2.620.000 tot ruim 3.465.000 per eind 1964, een belangrijk grotere toe neming dan die van de bevolking en het aantal gezinnen. Gemiddeld worden thans per honderd gezinnen in ons tand dage lijks 114 couranten gelezen. De prijs van het dagblad is zeer laag. Voor gemiddeld dertien cent werd in 1964 de krant dagelijks thuisbezorgd. Daarmee bleef de Nederlandse courant de goedkoopste in Europa. Echter, zo wordt hieraan toegevoegd, de krant in land is te goedkoop. De recente ab- bonnementsprijsverhogingen hebben nau welijks invloed gehad op de mate. waarin de dagbladpers van de advertentieinkom- gten afhankelijk is. Het wordt zeer ge wenst geacht, dat de dagbladpers de ge legenheid herkrijgt om over verhogingen van de abonnementsprijzen in gemeen schappelijk overleg bindende beslissin- Het verbruik van courantenpapier door de Nederlandse dagbladen vertoonde in 1964 een niet onbelangrijke stijging. Het totale verbruik bedroeg 147.232 ton, de stijging ten opzichte van 1963 bedroeg bijna 11.000 ton. Gevaar De heer Albers zei het ten zeerste te betreuren dat de continuïteit in de woningbouw thans gevaar loopt door het tekort aan kapitaal. Met name de taak van de gemeenten om tljtiag te voorzien in bouwrijpe grond kan hier door in het gedrang komen. De heer Aiders drong met klem aan op ve ming van de irovesteringsmogelijldheden van de gemeenten ten behoeve van de woningbouw. De heer Aiders bleek ook niet al te verheugd met de nieuwe huurverhogin gen. Htf achtte het niet juist, dat de huur- aanipassing primair wordt gemotiveerd vanuit de doonstromingsgedachte. Wel vinidt de heer Alders huuraanpassing noodzakelijk, maar het zou volgens hem veel aantrekkelijker zijn als de iwdivi- dueUe huuraanpassing in de plaats zijn gesteld van de algemene huurronden. Huumiaatregeïen Minister Bogaers, die het congres bij woonde hield een korte rede over di toekomstige huurmaatregelen. „Als wij geen evenwichtig huurpatroon tot stand weten te brengen, komt er van de door stroming niets terecht. Dan wordt de kwantitatieve woningnood van degenen die uitzien naar een andere woning on nodig verlengd. Eindpunt Elfstedentocht Hotel Groene Weide gesloten LEEUWARDEN, Zaterdagavond i* het hotel De Groene Weide in Leeuw arden voorgoed gesloten. De eigenaar de heer T. Havinga heeft het gebouw, dat andere bestemming zal krijgen ver kocht. omdat de exploitatie niet rendabel was en vernieuwing te hoge kosten zou meebrengen. Dit is het derde hotel, dat na de oorlog in Leeuwarden verdwijnt. Hotel De Groene Weide nam in de Friese samenleving steeds een aparte plaats in omdat het sinds jaar en da; het hoofdkwartier is geweest van d Friese Elfstedentocht-commissie, en ooi steeds het begin en eindpunt was vai deze bekende Friese schaatsmarathon. Erhard naar de V.S. Bondskanselier Erhard is vanmorgen per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij o.m. van gedachten zal wisselen met president Johnson met diens minister van buitenlandse ken. Rusk Aanleiding tot het bezoek het cre-doctoraat, dat de Columbia-uni- versiteit aan de Westduitse regerings leider -heeft verleend. ZSSffS** GASCQNVECTOR ■an de Provinciale Staten en tevens lid >an de Haagse gemeenteraad, lichtte zaterdagmiddag tijdens een vergadering C.H.-gemeentebestuurders uit de pro vincie Zuid-Holland, enige hoofdpunten uit de nota. Het recreatiebeleid van de provincie zal zich sterk gaan richten op voorzienin gen rond de stedelijke agglomeraties van Rotterdam, Den Haag. Gouda en Leiden, Er zal met kracht gestreefd worden naar verdergaande ontwikkeling van de recreatie-mogelijkheden ki Midden-Delf land. rond de Rottemeren en ln de Krim- penerhout. Ook zal geprobeerd worden het recreatieplan „Oude Maas" in tien tot vijftien jaar uit te voeren. Ontsluiting B De politie in Atlanta (V.S.) zit met de handen in het haar. omdat sommige Me den met hun handen in de haren van hun medebur gers zitten. Er lopen in At lanta mensen, die pruiken van de hoofden van voor bijgangers grissen en ze dan weer verkopen. Een man is gearresteerd, nadat hij een jongedame haar pruik van 189 dollar van het hoofd rukte. Pruiken zijn in Atlanta erg popu lair geworden, zowel bij vrouwen als b(j mannen. De politie heeft thans de pruikendragers aangeraden goed op hun „kledingstuk" vangenisstraf van vijftien maanden uit, omdat hu een hond heeft gebeten. Het slachtoffer is een felle politiehond. een Duitse herder. Een politiepatrouil le zag Inhango op verdach te wijze rondscharrelen. De hond. Judge geheten, werd op hem afgestuurd. Inhango greep de hond beef en zet te zijn tarnen in de hals van het dier. Judge schrok zeer van deze behandeling, maar slaagde er toch in Inhango te beletten weg te I Het hoofd van Tito is op de Zuldslavisch' ambassa de in Londen afgeleverd. Het wassen hoofd, af komstig uit de beroemde verzameling van Madame Tussaud, is dit weekeinde gevonden op de stoep van de ambassade. Het hoofd was ongeschonden. Na de vermissing b'Ide een vrouw kranten op met de mede deling, dat het hood was weggenomen door Zuld- slavische demokraten uit protest tegen het proces tegen prof. Mihajlof, die de Sowjetunie had beschul digd van volkerenmoord vóórdat Hitler er mee be gon. I In Albuquerque en Seattle (beide V.8.) zijn speciale explosievenploegen in actie gekomen voor het onder zoeken van pakjes, die er uit zagen alsof ze bommen bevatten. In belde gevallen bleek hef een grap te z(jn. Op de luchthaven van Al buquerque werd een doos gevonden dicht b(j een drukke wachthal. De doos bevatte slaghoedjes, een batterij, een tijdmecbanis- me en iets wat er uit zag als vier staven dynamiet. De staven bleken vier stuk ken rubberslang in rood waspapler te zijn. Een bar keeper in Seattle had onge veer dezelfde ervaring. Al leen met dit verschil, dat het twee stompjes kaars in zilverpapier waren. De po litie had in Seattle het ding op straat neergezet met vier matrassen er omheen. Militairen, die de „bom" moesten demooteren had den eerst geruime tijd nlt een raam met verrekijkers de zaak bestudeerd. De mi litairen werden naderhand bijzonder kwaad. Mr. Piket stipte verder de ontslui ting van het Noordzee-strand aan. Niet alleen het strand bij Monster en 's-Gravenzande zal ontsloten worden, maar ook het strand ten noorden Scheveningen, in de richting van senaar. Bovendien is het de bedoeling het provinciaal bestuur om zoveel mogelijk de Wassenaarse landgoederen voor het publiek open te stellen. Tot slot noemde de heer Piket de Gelder- woudse plassen, waar nieuwe recrea tie-mogelijkheden geschapen zullen worden. AR-CH Aan het begin van zijn inleiding, die getiteld was ..Contour en perspectief', wijdde mr, Piket enige woorden a<- verkiezing van de Rynmondraad. Hij be treurde het, dat er door het gezamenlijk optreden van de A.R. en de C.H. geen duidelijke uitspraak zou komen ov standpunten, die beide partijen hebben ingenomen tijdens de jongste kabinets crisis. „Het ziet er naar uit", aldus Piket „dat het stemmental, op de V.V.D. uitgebracht ook voor de C.H. als graad meter moet fungeren". Hekelen Mr. Piket hekelde ook nog de wijze waarop de K.V.P. en de A.R. als chris ten-democratische partijen, de C.H. ook een christen-democratische partij hebben laten schieten tijdens het formatie-overleg. Toen bleek, dat de C.H. zich niet kon aansluiten by de ideeën van de heer Cals omtrent het radio- en t.v.-bestel hadden de twee an. dere partijen om schorsing van de on derhandelingen kunnen vragen, aldus de heer Piket. Geruchten ontzenuwd PEKING In officiële kringen in Peking doet het gerucht de ronde dat de Chinese leider Mao Tse Toeng ern stig ziek zou zijn. Bevestiging van deze geruchten ls ech ter tot dusver nog niet te verkrijgen. Wes telijke diplomaten houden er rekening mee dat binnen een paar dagen een en ander bekend zal worden over de toe stand van Maa Er zijn in het afgelopen jaar al drie maal dergelijke geruchten geweest steed* wanneer de 71-jarige voorzitter van de communistische partij enige weken uit het nieuws was. Diplomaten in Peking geloven dat Mao ofwel ergens rust houdt of een reis door het land maakt Hij brengt meestal een groot deel van de zomer buiten Peking Aruba: staking in chemisch bedrijf BARACADERA (Arnba) Dc voor zitter van de Federatie van Arubaan se Werknemers, de heer F. L. Maduro. heeft de landsbemiddelaar meegedeeld, dat b(j de Aruba Chemical Industries te Baracadera, het chemisch bedrijf op Aruba, een staking is uitgebroken. De staking heeft tot nu toe een ordelijk verloop. Bij de ingang van het bedrijf ston- ïn ruim honderd arbeiders, die niet m het werk gingen. Later voegden zich nog enige wachtlopers bij hen. De stakers droegen borden, waar op leuzen als Adios moderne slaver nij", „Veertig uren" enz. Stafleden en werknemers die een belangrijke post bekleden, proberen het bedrijf draaien de te houden. Het dagblad Amigoe di Curacao meent, dat het niet in de bedoeling van de Antilliaanse regering ligt om bij de staking op de Aruba Chemical Indus tries een afkoelingsperiode af te kon- ZWOLLE De 25-jarige electricien- loodgieter D. Scholten uit Apeldoorn kwamen gistermiddag bij een verkeers ongeluk in Wezep om het ieven. Lokale buien DE BILT Een hogedrukgebied. dat zaterdag tussen IJsland en Schot land lag, is tijdens het weekeinde langzaam naar het zuidwesten ge trokken en daarbij iets in betekenis afgenomen. Tegelijkertijd bewoog een kleine depressie zich van Groenlands oostkust via de Noorse bergen en Denemarken naar onze omgeving. Samenhangend met deze ontwikkeling ging op de Noordzee de wind naar noordwest krimpen, waardoor het zondag in heel Nederland ongewoon koud bleef. In het zuidoosten van het land wees de thermometer korte tijd 15 a 16 graden aan, elders lagen de maxima tussen 11 en 14 graden. Vanochtend strekt zich van Schot land tot in midden-Noorwegen een van hoge luchtdruk uit. Deze be weegt zich naar het zuiden hetgeen de wind weer naar het noordoosten zal doen draaien. Er wordt dan drogere lucht aangevoerd, zodat morgen da kans op opklaringen groter is dan van daag. De atmosfeer is evenwel nog onstabiel. Plaatselijk zullen dan ook weer buien lot ontwikkeling komen. Zon en maan Dinsdag 1 juni: zon op 4.26, ondier 20.50: maan op 5.33, onder 23.09. Zondag 6 juni: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 1 juni: 3.49 vsn.: 16.19 nsn. HET WEER IN EUROPA' Rapporten hedenmorgen zeven umr O KAAP KENNEDY Hel Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft zaterdagavond meege deeld, dat de lancering van de Gemini- cabine, waarmee de Amerikaanse ruim tevaarders McDivltt en White als alle* volgens plan verloopt vier dagen om de aarde zuilen cirkelen, blijft vastgesteld op donderdag aanstaande. Een batterij die vrijdag defect waa gebleken is vervangen. White zal. naar bekend, tijdens de vlucht een „uitstapje" in de ruimte wagen, terwijl de astronau ten ook tot een rendez-vous met de twee de trap van de draagraket zullen trach ten te komen. DEN HAAG De ministers van finan ciën. van binnenlandse zaken en van ver keer en waterstaat hebben besloten het leningplafond voor publiekrechtelijke lichamen voor het tijdvak 1 november 1964 tot en met 31 oktober 1965 met f 209 miljoen tot f 2540 min te verhogen, zodat het bedrag aan leningen en garantie* ten hoogste 114 (tevoren 105) pet mag bedra gen van het bedrag van het tijdvak l april 1963 t.m. 31 maart '64, Zij verwachten namelijk dat de eigen financieringsmiddelen dezer lichamen f 200 min hoger zullen zijn dan was voor zien. Deze f200 min zullen in de eerste plaats moeten dienen voor overgang op aardgas en aankopen van onroerend goed voor volkshuisvesting. Een goedkeu ringswet zal snel bij de Staten Generaal worden ingediend. Rozenburg krijgt brug over Caland-kanaal ROTTERDAM De uitvoering van het project. midden-Europoort-oost Is thans zover gevorderd, dat binnenkort een begin kan worden gemaakt met de bouw van een brug over het Caland- kanaal, het zeevaartkanaal door het eiland Rozenburg. De kosten bedragen ongeveer 33 miljoen gulden. De brug wordt bijna 350 meter lang. KO:WjI£S 30 Out OKO KV Rtrt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5