WAT NON - CONFORMISME KAN GEEN KWAAD TABLO Uw probleem is het onze blijf jong, blijf fit: fiets! Kerkorganisatie contra bijbels gemeeiiteleven Mr. Beernink tot c.h. jongeren: RITMEESTER Sabotage oorzaak van mijnramp in India? Een woord voor vandaag Bijbelschool in Doorn wordt te klein Beknotting macht van kardinaal Ottaviani? Conferentie in Wolvega (Van een onzer verslaggevers) WOLVEGA In het kerkelijk leven moeten wij in de eerste plaats weer luisteren naar wat de Bijbel zegt. Wij mogen de Bijbel niet op één lijn stellen met de be lijdenisgeschriften, want belijde nisgeschriften zijn hoe waarde vol ook werk van mensen, die zelf het voorbehoud hebben ge maakt, dat zij de uit de Bijbel af geleide waarheid slechts ten dele zien. Dit was een van de conclusies van een forumgesprek op de zaterdag in Wolvega gehouden conferentie van christenen uit onderschelden kerken en geloofsgemeenschappen, die de vraag besproken: Hoe geven wij meer en beter gestalte aan het chris telijk gemeenteleven naar de op dracht van het Woord van God?". De conferentie was een vervolg op soortgelijke besprekingen, die elders in het land zijn gehouden, o.a. in het Brabantse Rijsbergen. Ditmaal was ze voorbereid door leden van de Vrije Gereformeerde Kerk van Wolvega. die zich in 1958 van de Gereformeer de Kerken losmaakte. De conferentie gangers waren behalve uit de plaatse lijke kerk onder andere afkomstig uit de Gereformeerde Kerken, de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) en de Vrije Evangelische Gemeenten. Het was opvallend, dat de gerefor meerden (vrijgem.) in de besprekin gen steeds weer de actuele kerkelijke moeilijkheden in hun kerkverband aan de orde stelden, waarbij het vooral ging om de binding aan belij denisgeschriften en het gezag van de meerdere kerkelijke vergaderingen. Scheuringen Forumvoorzitter mr. W. C. van Zwieten uit Utrecht (zelf bijgemaakt- gereformeerd) zei, dat zich in deze kerk nieuwe scheuringen voltrekken. Mensen scheuren zich los van de kerkeliike organisaties, omdat zij me nen alleen op deze wijze in de nabijheid van de Goede Herder te kunnen blijven. In de besprekingen kwam de klacht naar voren, dat de organisatorische opbouw van de kerk teveel lijkt op die van bijvoorbeeld vakverenigingen met plaatselijke en gewestelijke afde lingen en een landelijke top. Evenals in de vakbeweging is er dan te weinig band tussen de top en de leden. De kerkmensen hebben te veel aan de predikanten. Ze moeten zelf aktief meedoen. Voorts werd opge merkt. dat de kerk als het grote werkstuk van Christus nooit in regels (belijdenis en kerkorde) is te vatten. Als we elkaar te veel binden, gebeu ren er ongelukken. De organisatie vorm van de kerk dreigt van hulp middel machtsmiddel te worden. Christus is het enige Hoofd van de kerk. Reformatie Voorts kwam de vraag aan de orde, of het niet de hoogste tijd is voor reformatie en hoe die zich zal moeten voltrekken (binnen de bestaande ker ken of In een (kerk-) verband van christenen). Het forum bestond naast mr. Van Zwieten uit ds. D. de Boer en twee andere leden van de kerk van Wolve ga en voorganger J. van Katwijk uit Rijsbergen (geref. vrijg.). Ds. De Boer nodigde de conferen tiegangers uit deel te nemen aan de viering van het Avondmaal, die giste ren in de Vrije Gereformeerde Kerk van Wolvega plaatsvond. „Wij hebben een open tafel voor allen, die onaan tastbaar in Christus Jezus als hun Heer geloven." Ds. De Boer zei, dat er bij velen in tal van kerken een snakken is naar een bijbels gemeente lijk leven en „hoe mooi zulk leven is, is met geen woorden te zeggen". DRIEBERGEN—De c.h. jongeren «^0^ HU zijn rae/r conformistisch dan non- nrj T/"N 7 conformistisch ingesteld. Bij dgetietell ouderen ra de Ume bestaat er be- qj inschakeling van zending en missie. De heer Baarda zei een „zeer posi tieve benadering" van het vraagstuk te verwachten van de commissie, die hulp nader zal bestuderen. paald geen bezwaar tegen wanneer ook het non-conformisme in de (Van onre p.rlementsredactic) Referendum jongerenorganisatie zich meer dan tot dusver geschied is, zou openba- ren. Het oefenen van kritiek kan Ds. Van Strien en ds. Richters naar Indonesië BAARN Namens de zending der Gereformeerde Kerken vertrekken eind juni ds. P. van Strien uit Delft en ds. B. Richters uit Baarn naar Indonesië. Zij zijn respectievelijk voorzitter en secre taris van de Raad van samenwerking van de zending der Geref. Kerken. De reis wordt gemaakt ingevolge een afspraak met de Indonesische kerken van miaden-Java. dat ;lk jaar een delegatie van de ene kerk een bezoek zaï brei aan de andere kerk. Dit maal gaat een Nederlandse delegatie naar Indone sië. Volgend jaar zal een Indonesische delegatie naar ons land komen. Doel van deze bezoeken is de zendingsstrategie voor een jaar te bespretcen. Het werkbezoek zal ongeveer drie weken duren. De Indonesische kerken hebben een reisschema ontworpen, dat de delegatie in staat stelt alle sectoren van het gezamenlijke zendingswerk te bestrijken. Kerk op bunker in Oog in Al UTRECHT Op de zwaar gepantserde bunker, die de Duitsers in de bezettings jaren hebben aangebracht, op de binnen plaats van het militair hospitaal in Oog in Al zal een kerkelijk centrun. gebouwd worden. In de bunker was destijds het centraal telefoonnet aai.gebiacht van ad miraal Dönitz, die daarmee verbindingen onderhield met het front. Opruimen van de bunker zonder andere cebouwen te beschadigen is niet mogelijk Daarom werd besloten er oen kerk op te bouwen met een geestelijk centrum er om heen. Het complex zal in '967 gereed zijn De kosten bedragen ongeveer twee miljoen gulden. Het te oouwen bedehuis zal zowel door de rpoms-katholieken als de geestcliike ver- Beroepi n psiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Voorburg <vac. D. J. Karres": H. B. Meyboom, pred. direct. Ned. Prot Convent; te Bergum 'Fr.) 'toez.) en te Meppel 'vac. J. Schaap): H J de Jong te Birdaard. Bedankt voor Leerbroek: W. C. Hovius te Nw. Lekker'and GEREF. KERKEN Beroepen te Rottevalle: G. Lievaart. woonacht te Onnen. Geslaagd voor doctoraal ex. theologie a. d. Johannes Calvijnacademie: ds. B. Wentsel te De Lier. Benoemd tot leraar godsdienstonderw. a h chr. lyceum te Amsterdam-Buiten- veldert: H D. Bruggeman te Amster dam 'oer 1 sept.) CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-W P. op den Velde te Mijdrecht. GEREF KERKEN (vrUgem.) Preaparatolr geëx. en beroepbaar ver klaard: kand. H G. Geertsema, Over toom 312-1 te Amsterdam-Z. Kand. Geertsema kan nog geen beroep in over weging nemen. Een twintigjarige inwoner van de Phillppijnen. Marabi. die 29 dagen in een open boot op aee heeft gedob berd, verklaarde na rijn redding, dat hij het leven had bewaard door zijn broek en hemd op te eten. Hij had toen hij werd gered, slechts onderbroek aan. Kerkgangers op mars naar voetbalveld KIEL Honderdvijftig kerk gangers in Neu-Schönningstedt hebben zondag onder leiding van hun predikant ds. Karl Wilhelm Hesse een protestmars gehouden naar het pas geopen de sportveld vanwege het la waai dat voetbalwedstrijden tijdens de kerkdiensten veroor zaken. Daar hun de toegang tot het veld ontzegd werd, stelden zij zich op langs de kant en zongen een koraal. Ds. Hesse verklaarde, dat al *i)n pogingen, om met het be stuur van de voetbalclub tot overeenstemming te komen, tot dusver hebben gefaald. Het be- II stuur wijst er op, dat het niets te zeggen heeft over de aan- vangsuren van de wedstrijden, daar die worden vastgesteld door de competitieleider van de voetbalbond. De predikant zal zich nu tot het gemeentebestuur wenden. De zondagswet van Sleeswijk- Holstein verbiedt op zon- en feestdagen ttissen zeven uur en half twaalf ahe handelingen, die storend zouden kunnen zijn -oor kerkdiensten. Tweede zendingsdag Mbuma zending op 17 juli UTTiECHT - Op 17 Juli Ml de jaarlijkse Mbuma zendingsdag worden gehouden in Tivoli. De vergadering, die om tien uur aanvangt zal onder leiding staan van de heer A. de Redelijkheid, hulpprediker te Ouderkerk a.d. Ussel. Overige sprekers zijn: ds. F. Mallan, predikant der Geref. Gem. in Veenen- daal. ds. R. R. Sinclair, predikant Sliedrecht en de heer Zoetermeer. In de middaguren ..uilen ds. P. J. Dorsman, herv. predikant te Staphorst, ds. H. Wiltink te Doetincem ds. H. Zwijnenburg te Gouderak en ds. G. v. d. Breevaart vrij-oud geref. predikant te Hendrik Ido Ambacht het woord voeren. nuttig zijn voor de CHU, maar men moet natuurlijk niet zijn eigen nest bevuilen. Aldus mr. H. K. J. Beernink zater dagmiddag op ,JIydepark", waar de Federatie van c.h. jongerengroepen zichzelf ophief om onmiddellijk daar na te herrijzen als Christelijk-histori sche jongerenorganisatie (CHJO). Ds nieuwe organisatie wordt niet ge vormd door groepen al blijven dis voortbestaan maar door individue le leden, die rechtstreeks invloed op het beleid kunnen uitoefenen. De c.h. jongeren willen beslist niet als bijwagen van de Unie fungeren. De CHU, aldus de jongerenvoorzitter J. Baarda uit Sneek, moet oppassen voor verstarring. Zij moet zoeken naar nieuwe vormen en methoden. Daarbij dient de mogelijkheid onder zocht te worden om ook in statuten en beginselformulering vast te leggen, dat samenwerking en het streven naar samengaan met andere christen democratische groeperingen voor de Unie aanvaardbaar is. Breuk helen In de verhouding tussen de KVP en de ARP enerzijds en de CHU ander zijds is een scherpe deuk gekomen, maar principieel behoren deze par tijen bij elkaar. Ik hoop van harte, dat de breuk van tijdelijke aard zal zijn, aldus spr. Bij de jongste kabi netscrisis is weliswaar gebleken, dat ARP en CHU de politieke vraagstuk ken verschillend benaderen, maar dit mag ons er toch niet van weer houden elkaar te blijven zoeken. Helaas is op de algemene vergadering van de CHU in Zwolle soms op emotionele wijze uiting gegeven aan een anti-ARP-houding. De heer Baar da vond dit niet bevorderlijk voor het elkaar vinden, maar misschien wel begrijpelijk. De indruk bestaat im mers, dat de KVP en de ^ARP aan de CHU het recht ontzegden een eigen standpunt in te nemen. Rijnmond 'n nieuwe telg uit 'n fier geslacht! Volgens eigenaar van mijn: NEW DELHI Reddingsploe-lin dë mijngangen, gen hebben tot dusver 110 slacht- De radja van Ramgarh. de eigenaar offers geborgen uit de Bhori steen- van "lijn, heeft in een verklaring f.. aan de pers in Calcutta beweerd, dat kolenmijn waarin zich vrydag een sabotagep niet ui,gesloten j,. Hij Weel ondergrondse ontploffing heeft j op het feit dat er kortgeleden nog een voorgedaan. Volgens de laatste be- staking is gehouden door ontevreden richten woedt er nog steeds brand Hartelijk wekte de CHJO-voorzitter de jongeren in het Rijnmondgebied op om hun stem uit te brengen op de protestants-christelijke lijst. Op 2 juni kan het bewijs worden geleverd van de stelling, dat de formatie van de protestants-christelijke groep grote aantrekkingskracht op de jongeren uitoefent. Sprekende over de suggestie van Arjos-voorzitter J. v. d. Ploeg om over te gaan tot fusie van de jonge renorganisaties van ARP en CHU, zei de heer Baarda: „Ons dagelijks be stuur is van mening, dat eerst het wezen van een nieuwe partij bekend moet zijn voor je als jongerenorga nisaties tot een fusie kunt komen. Laten we ook oppassen het r.k. volks deel niet bij voorbaat uit te sluiten. Ook met de jongeren van de KVP willen we gaarne de contacten verste vigen." Ontwikkelingshulp De heer Baarda sprak er z'n teleur stelling over uit, dat de algemene vergadering het voorstel-Harderwijk om jaarlijks 1 pet. van het nationaal inkomen voor ontwikkelingshulp uit te trekken, heeft verworpen. Mr. Beer nink verzette zich tegen het door te genstanders geuite verwijt, dat de CHU niets voor ontwikkelingshulp voelt. Juist van een christelijke par tij mag worden verwacht, dat zij het als haar plicht ziet om de arme lan den te helpen. Men ziet het probleem echter veel te beperkt wanneer men meent dat ontwikkelingshulp primair een kwestie van geld is en derhalve door terbeschikkingstelling van een bepaald percentage van het nationale inkomen op te lossen. Op velerlei ter reinen op velerlei wijze moet steun [worden verleend. Zou doelgerichte [hulp meer dan 1 pet. vragen, dan zou ik daartegen bepaald geen bezwaar i willen maken. Maar ik heb er. aldus de heer Beernink, overwegende be zwaren tegen om meer geld in een internationale pot te storten zonder dat we weten waar het geld blijft. De CHU kan op dit terrein een eigen ge luid laten horen door te pleiten voor De Unievoorzitter zei wel iets te oelen om op gemeentelijk niveau facul tatief het instituut van referendum in te voeren. Zou het daar slagen, dan zou altijd nog kunnen worden overwogen om het voor het hele land in te voeren. Intussen zag spr. duidelijk de bezwaren die hieraan zouden zijn verbonden. De heer Beernink deelde mee. dat het dagelijks bestuur had besloten om weer een prijsvraag voor jonge ren uit te schrijven. De vraag luidt: „Op welke wijze kan de werking van het parlementaire stelsel in ons land worden verbeterd?" Bij de beant woording daarvan kan ook het refe- rendumvraagstuk worden betrokken. De CHJO nam afscheid van de heer H. J. Groenbos en benoemde de oud-secre taris tot erelid. Z'n opvolger is de heer Jac. Huysen uit Delft. Gisteren sprak dr. C. Blankenstijn uit Den Haag. directeur van de N.H. stichting geestelijke volksge zondheid over het bevolkingsvraagstuk. Ds. D. J. Heslinga overleden overleden ds. D. J. Heslinga. Ds. Heslin- Si was gereformeerd predikant in hel rentse plaatsje Pesse (gem. Ruinen). Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd in januari 1961 door de classis Groningen beroepbaar gesteld. Op 16 april 1961 deed hij intrede in zijn eerste gemeente: Pesse. De begrafenis zal woensdag plaatsvin den om ca. vier uur te Ten Boer Vooraf is een rouwdienst in de Gereformeerde Kerk van Pesse, die om twaalf begint. MAANDAG 31 MEI I96E ..En toen zij uit het water gekomen waren, nam de Geest des Heren Filippus weg en de kamerling zag. hem niet meer, want hij ging zijn weg met blijdschap" (Handelingen 8:39). Het is wonderlijk gegaan met de kamerling van Candace. Hij leest Jesajamaar hij begrijpt er niets van. Het zijn wat woorden, die hij ijt zich opneemt. En dan staat daar ineens Filippus voor hem, Filippus, die door God op zijn weg ge plaatsthet schriftwoord gaat verklaren en hem Jezus predikt. Een ding staat vast: de kamerling moet door de prediking van Filippus gegrepen zijn geweest. In een korte tijd wordt hij een heel ander mens. Hij kan zeggen: „Ik geloofdat Jezus Christus de Zoon van God is." Nieuwe perspectieven openen zich voor hem. In letterlijke zin is-voor hem alles nieuw geworden. En dat komt tot uitdrukking in die vraag: Zie, daar is water; wat is er tegen, dat ik gedoopt word? Het is allemaal vreugde in zijn leven. Hij wil deel hebben aan de gemeenschap der gelovigen, hij wil het teken ontvangen. Hij krijgt het teken. Het overweldigt hem. Want toen zij uit het water gekomen waren, nam de Geest des Heren Filippus weg en de kamerling zag hem niet meer, want hij ging zijn weg met blijdschap. Want, niet: en! De kamerling heeft geen oog meer voor Filippus. Hij heeft misschien niet eens gemerkt, dat hij weer alleen op de weg is. De vreugde over wat hij bezit in Jezus Christus doet hem het oog voor zijn omgeving verliezen. Hij houdt de blik niet meer omlaag gericht, maar naar boven. Zoals dat met allen het geval is, die door Jezus Christus hun weg met blijdschap mogen gaan. Wij lezen vanavond 1 Thess. 3 vers 1 tot 13. (Van onze kerkredactie) DOORN Opnieuw was zater dag het bezoek aan de jaarlijkse bijbelschooldag van het Nederlands Bijbelinstituut te Doorn groter dan ooit. Deze dag werd gehouden in verband met het feit dat acht leer lingen de school verlieten, twee, waaronder een aanstaande domi- nese, met een certificaat voor een jaar, en acht, waaronder een Am bonees, met een diploma voor de volledige opleiding die drie jaar duurt. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. J. van Capelle- veen uit Rotterdam, mede dat het bestuur een studiecommissie ingesteld heeft om zich te bezinnen op de toekomst. Er blijkt een groeiende Reorganisatie curie verwacht Maximumleeftijd voor curieleden ROME Binnenkort zal de paus bijzonderheden bekendmaken van zijn reeds twee jaar oude plan tot algehele reorganisatie van de Va ticaanse curie, aldus hebben zegs lieden ten Vaticane meegedeeld. Als mogelijke datum wordt Pink sterzondag genoemd. Als belangrijkste wijzigingen wor den genoemd: een aanzienlijke over heveling van bevoegdheden van de curie naar de plaatselijke bisschop pen; een maximumleeftijd voor curie leden van 70 jaar en een flinke beknotting van de macht van het Heilig Officie, de congregatie van kardinaal Ottaviani, die het concilie in conservatieve zin tracht te beïn vloeden. De Vaticaanse curie fungeert als het hoogste bestuurslichaam in de Rooms-Katholieke Kerk. Meer dan duizend geestelijken, onder wie zeer veel Italianen, werken er in de twaalf congregaties, drie tribunalen en acht speciale bureaus. Bijna een derde deel van alle rooms-katholieke kardinalen is „curie-kardinaal", wat wil zeggen, dat hij zijn dagelijks werk bij de curie heeft. In september 1963 kondigde paus Paulus aan, dat hij al wat archaïsch en overbodig is in het vierhonderd jaar oude college wilde kappen. De curie zou m$er op de oecumene georiënteerd en meer internationaal gericht moeten zijn. Ketterij Het Heilig Officie, dat in de der tiende eeuw werd ingesteld als een congregatie ter bestrijding van kette rij zou omgedoopt worden in „congre gatie van het geloof". Zegslieden verwachten, dat de paus een groot deel van de bevoegdheden van deze congregatie met betrekking tot onderzoek en veroordeling van geestelijken wegens openlijke begun stiging van kerkvernieuwing zal in trekken. Velen zien in het Heilig Officie, waarvan kardinaal Ottaviani secreta ris is, het bolwerk van het conserva tisme, dat ziah keert tegen pogingen, om het rooms-katholicisme door mid del van het concilie te vernieuwen. Bij de curie-hervorming zou niet alleen een maximumleeftijd worden vastgesteld, maar ook elke benoeming voortaan een tijdelijk karakter krij gen, zodat ten allen tijde iemand weer van zijn ambt zou kunnen worden ontheven en overgeplaatst kunnen worden in plaats van levens lang bij de curie te blijven. Kisten voor Soemba kunnen niet worden verzonden SCHOUWERZIJL Kisten met goederen, die door vrijgemaakt- gereformeerden in ons land bijeen gebracht zijn voor de Vrijgemaakte Kerken van Oost-Soemba, kunnen niet naar Soemba worden verzonden, omdat de autoriteiten in Djakarta hun medewerking voor de verzending weigeren, aldus meldt het Gerefor meerd Gezinsblad. De Indonesische regering heeft voor dc verzending van goederen naar kerken in Indonesië twee instanties aangewezen: één voor de Rooms-Katholieke Kerk en één voor de gezamenlijke protestantse kerken. De laatste instantie is een orgaan van de Oecumenische Raad van Kerken in Indonesië, waarvan de Vrij gemaakte Kerken van Oost-Soemba geen lid zijn. Om deze reden heeft deze com missie een brief naar Nederland ge zonden. waarin de gevraagde medewer king voor verzending wordt geweigerd. Het gevolg is. dat men vanuit Neder land nu aan de voor de Rooms-Katho lieke Kerk aangewezen instantie om medewerking heeft gevraagd. Goossens. sinds 1953 een tweede, kleinere vrijgemaakte groep op Oost-Soemba be staat. Deze Is wel aangesloten bij de Oecumenische Raad van Kerken in Indonesië. mijnwerkers. In Calcutta wordt gezegd, dat men alle hoop om overlevenden in de brandende mijn aan te treffen, heeft opgegeven. Veertig uren na de ramp stonden de meeste van de 12 mijn schachten nog in lichter laaie. Vol gens officiële berichten zouden er 274 mijnarbeiders bij de ramp zijn omge komen. Officieuze berichten maakten echter melding vari 400 doden. De nabestaanden van de omgeko men mijnwerkers eisen een voortzet ting van de reddingswerkzaamheden en verzetten zich tegen een voorstel van de autoriteiten om de schachten af te sluiten in een poging om een verdere uitbreiding van de brand tegen te gaan. Uiteindelijk besloot men op advies van een mijningenieur om sommige gevaarlijke uitgangen af te sluiten en de rest open te houden voor reddingswerkzaamheden. Paranormaal wordt „praktizerend" UTRECHT De vereniging „Ne derlandse Werkgroep van Paranorma le Genezers N.W.P." heeft zaterdag op de in Utrecht gehouden algemene vergadering haar naam gewijzigd in „Nederlandse Werkgroep van Prakti- zerende Genezers N.W.P.". Door deze naamsverandering wil de N.W.P. aan sluiting zoeken bij de gangbare be namingen in de E.E.G.-landen. terwijl voorts werd overwogen dat het woord paranormaal ook voor magisch en occult wordt gebruikt, hetgeen bij de publieke beoordeling van de N.W.P. heel vak verwarrend werkt. Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets! belangstelling te zijn voor deze inter kerkelijke bijbelschool. In het huidige gebouw, de Koppel, kunnen echter slechts twintig studenten geplaatst worden. Dit jaar kunnen ongeveer tien nieu we studenten aangenomen worden, volgend jaar échter slechts vijf. Moet er niet naar een nieuw gebouw wor den uitgekeken? Er is onder jonge mensen in deze tijd een grote belang stelling voor het ideële beroep. De groeiende belangstelling voor het zo genaamde lekenapostolaat heeft de ogen geopend voor het feit dat er andere takén in de kerk te vervullen zijn, dan alleen die van predikant. Een groeiend aantal meisjes wil op eigen wijze haar geestelijke opdracht vervullen en het wordt velen duide lijk dat de dominese niet slechts een plaats achter de koffiekan heeft, maar ook een opdracht in de gemeen te. De christelijke gereformeerde predi kant uit Zwolle en bestuurslid, ds. J. H. Carlier, sprak over „dienst". Hij sprak over de merkwaardige vraag van Elisa aan de oude profeet Elia: „Geef mij een dubbel deel van uw geest." Ds. Carlier wilde dat laatste woord met een hoofd letter schrijven. Elisa zag zich als een van de zonen van deze profeet. De oudste zoon in Israël had recht op een dubbel erfdeel. Ook wij moéten beseffen, zo zei hij, dat de Geest van God ons zo vei vullen wil, dat wij onze taak in de huidifee tijd kunhén vervullen. Wie wil dienen mag zich de gave van God voor de dienst die hij te vervullen heeft wensen. Hij zal de Geest van God ontvangen, maar hij moet goed beseffen dat alleen hij werkelijk in dienst van God kan staan, die het Koninkrijk Gods kan zien, omdat hij wedergeboren is. De directeur, de heer F. Smit. sprak afgestudeerde studenten toe en reikte de diploma's uit. Daarna kregen de studen ten gelegenheid iets te vertellen van hun toekomstplannen en vervolgens werden zij in gebed opgedragen door de direc teur. een van de bestuursleden, een van de docenten en een van de ouders. Promotie W. Römer op Soemerische koningshymnen UTRECHT De heer W. H. P. Römer uit Baarn Is gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „Sumeri- sche Königshymnen der Isin-zeit". Pro motor was prof. dr. A. R. Hulst. Het proefschrift behandelt uitvoerig zeven koningshymnen, waarvan de trans criptie en de vertaling worden gegeven, gevolgd door een uitgebreid commentaar. De inhoud van deze in de Soemerische taal geschreven hymnen heeft betrekking op de figuur van koningen van de Isin- dynastie in Zuid-Babylonië in de twintig ste eeuw voor Christus. De heer Römer studeerde theologie en Semitische letteren te Utrecht. Leiden en Heidelberg (bij prof. dr. A. Falkenstein. algemeen erkend autoriteit op het gebied van de Soemerologie). Hij heeft tevens onder leiding van prof. dr W von Soden meegewerkt aan de samenstelling van het Akkadisch Handwörterbuch. Gisteren is in Lourdes de internationa le militaire pelgrimage gehouden. Aan deze bedevaart namen veertigduizerd militairen deel. Van Nederlandse zijde waren onder meer kardinaal Alfrink en minister P J. S. de Jong aanwezig. Vraag: Twee wonen samen. Een van hen is reeds achttien jaren bedlegerig. Zou er de zieke broer naast de bejaarde broers koud water gebruiken als u het beeld j_ niet te vochtig maakt. Vraag: De huiseigenaar heeft bij mijn afwezigheid de door moeder Antwoord: Wanneer de beide broers met de middelen, .zij thans schadevergoeding krijgen? Bij notariële Antwoord: Voor ieder geldt dat van zijn aandeel van f 28.000 in de over winst 7500 belastingvrij is. De rest wordt los van het overige inkomen belast. Deze belasting zal gezien het bedrag van het normale inkomen 20 pet. bedragen, dus voor ieder ongeveer 4100 belasting op de overwinst. akte 4eèlteWkosMloosmochten Cgebruiken"tot wetteliyc van echt gescheiden is.' met "en ander trouwt, de huwelijksakte dan ermelden dat hij of zij gescheiden beschikken, niet of slecht kunnen rond komen, zouden zij in aanmerking kun nen komen voor een uitker' de Algemene Bijstandswet, die 1 januari r.N. van kracht is geworden. Zij dienen zich der lijdt aan verkalking te wenden tot de gemeentelijke dienst van sociale zaken en een verzoek tot bijstand in te dienen. Ambtenaren van de dienst zullen dan onderzoeken ir. hoeverre de bijstand nodig is. Vraag: Moet. iemand, die Vraag: Hoe kan ik beeldje reinigen. Het is gekocht Athene. Volgens de handelaar mag dit niet met water gebeuren. Het schijnt uit geperst marmergruis vervaardigd te zijn. Aangezien het beeldje zeer vuil is geworden, is het nu geen sieraad meer. Antwoord: Het in Athene verkochte mÊÊKÊÊKÊ^K kan geen rechtsgeldige besluiten meer nemen. Op een aanbod het bij de notaris te de burgerlijke stand bespreken, gaat de eigenaar niet in. Antwoord: Wij kennen niet alle bij zonderheden maar kennelijk is hier een onrechtmatige daad begaan. Het beste is wit marmeren om na overleg met de notaris een advocaat te hulp te roepen, zo nodig pro Brieven.' die niet <Un voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra- ren die niet underling met elkaai In verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulaen aan postzegels te worden Ingeslo deo. voor kan de advocaat zorgen, men de akte niet in bezit heeft. De huwelijksakte zal de naam en voornaam van de vroegere echtgenoot (echtgeno te) bevatten. - Vraag: Twee bejaarden hebben geperst marmergruis levensmiddelenzaak verkocht met beeld d»t gemaakt heet te zijn, bestaat waar schijnlijk uit „rijstmarmer" of hardge- perste rijst. In dit geval mag u geen warm water gebruiken. U kunt boekwinst van 56.000. i Hun normale inkomen, bestaande uit aow, handels- winst en rente is ƒ3850. Hoeveel belas- unt wel ting moet er betaald worden. Vraag: In vroeger jaren werd door n Zeeland werd de verfbereiding verbouwd. Nu er tegenwoordig op verfstoffen worden gemaakt, is de teelt nagenoeg verdwenen. We vrezen, dat r meekrapverf niet meer zult kunnei krijgen. Om het zelf te maken zoudt u weer meekrap moeten verbouwen en dan zoudt u tevens de middelen moeten hebben om dc verfstof te bereiden. Deze werd verkregen uit de worstel- stokken van de meekrap (rubia tincto- rum L.) De twee tot drie jaar oude wortelstokken werden volgens de Wink ler Prins aan de wind gedroogd en daarna bij een temperatuur van 50 tot 60 graden Celsius gedroogd in de zogenahmde meestoven. Misschien kan een (oudere) schilder u aan de kleur helpen. Er zijn tegenwoordig zoveel tinten in de handel, dat voor u ook wel veel goedkopere manieren de goede te krijgen zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2