Nieuwe LeMse Courant Vietcong valt fel aan in Zuid-Vietnam Langdurige regenval vormt belemmering Frankrijk niet bij oef ening-Failex Spannende dagen voor operatie-IJ-tunnel Arabieren onderling zeer sterk verdeeld Vangrail doorboort auto: een dode r Vandaag regeringsoffensief Berlijnse muur weer open Maximum-karakter van bouw c.a.o. afschaffen en m Cholera pokken O.-Pakistan Veebless (join/will Suiker drie cent duurder Maandas 31 mei 196S. 46ste jaargang Aanh «idend koud De Bil' eerwacht tot morgenavond: W«' .lend bewolkt en plaatselijk en- V' buien Zwakke tot matige noordoos- ■jjke wind, maar aanvankelijk in een groot deel van het land nog verander lijke wind. Aanhoudend koud. (Opge maakt om 11.15 uur). i Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD n hert In feghenspoetl" Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 BERLIJN Vanmorgen om zeven uur is de Berlijnse muur op vijf punten ge opend voor van passen voorziene bezoe kers uit Berlijn. Deze vierde en laatste bezoeksperiode van de lopende passen- overeenkomst duurt tot 13 juni a.s. Vele honderden personen en talrijke motorvoertuigen zijn reeds de doorlaat posten gepasseerd. Men verwacht tot 13 juni een 650.000 Wesberlijnse bezoekers. De grote sroom wordt zaterdag, zondag en maandag a.s. verwacht. De bestaande passenovereenkomst zou voor eind juni moeten zijn vernieuwd, doch zowel in Oost-, als in West-Berlijn is men zeer sceptisch gestemd aangaande de mogelijkheid hiervan. Oost-Berlijn stelt zijn instemming met een nieuw ak koord afhankelijk van een aantal poli tieke voorwaarden. West-Berlijn heeft te kennen gegeven, dat het niet onder be dreiging wenst te onderhandelen. Gistermiddag omstreeks half twee is tijdens hel vissen in de Schelde bij Sta- venisse de 45-jarige heer Moens, afkom stig uit Antwerpen, verdronken. uw matras SAIGON De Vietcong-troepen die al bijna een week lang grote acti viteit ontwikkelen in het noordelijke deel van Zuid-Vietnam, hebben tij dens het afgelopen weekeinde een felle strijd geleverd met de Zuidvietna- mese strijdkrachten. Twee bataljons van de Vietcong belaagden Ba Gia met mortiervuur en twee compagnieën van de opstandelingen bestookten een post te Nam Dong, ongeveer vijftig kilometer ten noorden van de grote luchtmachtbasis Danang. De Zuidvietnamese regering heeft versterkingen naar het gebied gezonden. Volgens betrouwbare berichten uit Saigon zou vandaag nog een regeringsoffensief op grote schaal worden ingezet. De troepen van de Zuidvietnamese regering worden door de langdurige regenval gebruikelijk in deze tijd van het jaar ernstig belemmerd ir hun tegenaanvallen. De ingesloten grond, strijdkrachten kunnen dan ook voorlopig niet rekenen op ondersteuning vanuit de lucht. Hoewel de juiste cijfers omtrent de geleden verliezen nog niet bekend zijn staat wel vast dat twee compagnieën geheel zijn vernietigd. Een derde pagnie. die te hulp was gekomen, zoi gedecimeerd. In Zuidvietnamese kringen te Da Nang zei men. dat de aanvallende troepen bij Ba Gia voor de helft uit Noordvietnamezen bestonden. Omtrent het lot van de Zuidvietnamese eenheden in de provincie Quang Ngai, waarmee het radiocontact was verloren, verkeerde men vanmorgen op het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon nog in het onzekere. WASHINGTON/LONDEN/PARIJS Frankrijk heeft besloten niet aan de NAVO-oefening Fallex die in 1966 wordt gehouden deel te nemen, zo is gisteren van betrouwbare zyde in Washington vernomen. De Gaulle heeft hiertoe besloten omdat het doel van deze belangrijke jaarlijkse NAVO- oefening niet in overeenstemming is met de strategische leerstellingen van de NAVO, zoals die verscheidene jaren geleden door het Atlantische bond genootschap zijn omschreven. Later werd uit Parijs vernomen, dat alleen bepaalde Franse eenheden die nauw verbonden zijn met de NAVO aan de oefening zullen deelnemen. toch nog minder hevig waren dan men aanvankelijk dacht. Verondersteld wordt dat de communisten proberen verwarring te veroorzaken, zodat nog niet bekend is waar de zwaarste slagen zullen wor den geleverd. Optimistisch Alle pessimistische verwachtingen ten spijt heeft de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam. Maxwell Taylor, in een t.v.-interview verklaard dat het einde van de Vietnamese oorlog in zicht is. Hij zei onder meer: „niets is zo overtuigend als de aanwezigheid van onze Amerikaanse) strijdkrachten en aangezien de Amerikaanse vastberaden heid geen twijfel laat. verwacht ik dat het einde van de strijd in zicht is. De Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam hebben in Zuid-Vietnam nieuwe initiatieven ontwikkeld", aldus Taylor die overigens zijn bezoek aan Washing ton opnieuw voor de tweede maal binnen enige dagen heeft moeten uitstellen. De situatie in Vietnam liet zijn afwezigheid niet toe. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, was minder optimistisch. Hij verwacht moeilijkheden als de communisten in Zuid-Vietnam druk blijven uitoefenen. Noord-Vietnam Met zijn opmerkingen over de aan- allen op Noord-Vietnam doelde minis ter Rusk kennelijk op de zestien Ameri kaanse Thunderchiefs. die gesteund door andere straalvliegtuigen, gisteren veertig ton bommen van 340 kg. geworpen hebben op een munitie-opslagplaats te Hoai An op slechts 72 km ten zuiden van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Amerikaanse vliegtuigen waren nog nooit - boven Noord-Vietnam doorgedron- Alle toestellen keerden behouden terug. De piloten meldden dat na de aanval, die tien minuten duurde, de ge bouwen van het depot voor zestig pet. in vernield. Werknemers in resolutie: Overeenkomst van minstens 2 jaar (Van onze sociaal-economische redactie) NIJMEGEN De vijfjaarlijkse algemene vergadering van de Neder landse Christelijke Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouwnijver heid heeft zaterdag eenstemmig een resolutie aanvaard, waarin wordt uitgesproken dat het maximumka rakter van de c.a.o. moet worden af geschaft om het voor de individuele werkgever en werknemer weer mo gelijk te maken in gunstige zin van de geldende bepalingen af te wijken. De vergadering sprak zich ook uit de afsluiting van c.a.o.'s met een looptijd Dit opzienbarende nieuws kwam op de vooravond van een geheime zitting van de ministers van defen sie van de NAVO-landen. Op deze bijeenkomst, die onder meer bijge woond zal worden door de Ameri kaanse minister van defensie Mc- Namara, zal behalve de toekomstige strategie van de NAVO ook van ge dachten worden gewisseld over het vraagstuk om voldoende troepen en materieel te krijgen om een gemeen schappelijke tegenstander af te schrikken. Normaal komen de mi nisters van defensie tegelijk met hun ambtgenoten van buitenlandse za ken bijeen, maar ditmaal houden zij een afzonderlijke conferentie, die morgenavond zal worden gesloten. McNamara heeft in Londen op door reis naar Parijs de gezamenlijke ontwik kel irag en produktie van wapens door de leden van de NAVO voorgesteld. Hij zei dat op de conferentie in Parijs de minis ters van defensie zullen spreken over stappen in de richting van hetgeen in feite een gemeenschappelijke markt voor defensieprodukten van de NAVO zou zijn. Het bezwaar van Frankrijk tegen een NAVO-oefening als Fallex is, dat er bij een gefingeerde Russische invasie conventionele strijdkrachten worden ingezet. Het staat op het standpunt, dat er onmiddellijk op grote schaal kernwapens moeten worden gebruikt, z»>nls de NAVO jaren geleden ook als juist heeft aangenomen. Amerika en Engeland zijn echter de laatste tijd van mening, dat de afweer moet afhangen van de aard van de aan val en dat het niet altijd nodig zal zijn dadelijk met kernwapens te beginnen. De eerste Amerikaanse reactie op de Franse boycot van Fallex kwam minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, die in een tv-interview het Fran se besluit „theoretisch cn misschien poli tiek" noemde. Het heeft weinig te maken, zei hij. met de wijze waarop reageren in geval van oorlog, hij toevoegde: sommigen denken dat geen oorlog zal komen en zij spreken over strategie met politieke bedoelingen" Een wezenlijk verschil van inzicht over de wijze van reageren in geval van oor log bestaat er naar zijn zeggen niet onder de regeringsleiders van de NAVO-landen Op de vraag of Frankrijk zich mettertijd uit de NAVO zal terugtrekken zei Rusk dat Amerika de indruk heeft dat Frank rijk zal voorstellen het westelijk bond genootschap op andere leest te schoeien. Precisiewerk op de bodem (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Operatie IJ- tunnel bereikt morgen een hoogte punt. Het eerste segment zal moeten worden geplaatst een 90 meter lang, 25 meter breed en 8,5 meter hoog betonnen stuk. dat liefst 18.000 ton weegt en men verwacht er twee dagen voor nodig te hebben. In de onmiddellijke omgeving van de zinkplaats zal zowel het verkeer te water als dat op het land worden stilgelegd. Het wordt precisie-werk, daar op de bodem van het Amster damse IJ; het gaat om millimeters. Een wereldprimeur heet de nieuwe methode van afzinken te zijn. De drij vende kolos wordt door middel van aan paalfundering bevestigde takels om laag getrokken. Mocht cr iets misgaan, dan is het werkstuk niet reddeloos ver loren. Na ontdaan te zijn van de veran kering komt het vanzelf weer boven drijven. Achter de eerste Katwijkse ha ring de bemanning van de Ko raalbank KW 3 met scheeps hond Trixie. Morgen- wordt het segment boven water gereed gemaakt, waarbij tal rijke metingen zullen moeten worden verricht Overmorgen vindt het afzin ken plaats, waarna zal moeten blijken, of de berekeningen van de technici kloppen. Het stil leggen van het land en waterverkeer is nodig om trillingen, die geringe verplaatsingen teweeg kunnen brengen, tegen te gaan. In het Oosterdok ligt al een tweede zinkelement klaar, dat in het najaar op zijn plaats zal worden gebracht. Begin hoopt men de zuidelijke inrit van de tunnel gereed te hebben, of wel een totale lengte van 425 meter. In totaal zal de IJ-tunnel uit negen segmenten met een lengte van 90 meter bestaan. Vijf hiervan zijn bestemd voor de eigenlijke oversteek; de andere twee noordelijke inrit. van minstens twee jaar. Het bondsbestuur zal hiervoor ijveren zodra de loonpoli tieke spelregels daartoe aanleiding geven. Gestreefd moet worden, zo wordt in de resolutie tot uiting gebracht naar zodanig systeem van loonvorming dat de verantwoordelijkheden worden gelegd bij degenen die ze van nature dienen te dra gen. nl. bij de organisaties van werkge vers en werknemers in de bedrijfstakken, waarbij ingrijpen van de overheid slechts in uitzonderingsgevallen mag plaats den. Voorts zal in de bedrijfstakken de hout- en bouwnijverheid gestreefd moeten worden naar bezitsvorming bij de werknemers, in een vorm die passend is voor deze sectoren van het bedrijfsleven. Ongeorganiseerden Dc resolutie wijst verplicht lidmaat schap af. De bond acht het evenwel in overeenstemming me,t de rechtvaar digheid dat leden van erkende vakor ganisaties op de een of andere wijze een al of niet direct voordeel ontlenen aan hun lidmaatschap, dat niet even eens toevalt aan niet-leden. Daardoor Koningin Juliana heeft za terdag een bezoek gebracht aan de vierde Nationale Dach- vaert van de Nederlandse Gid- senbeweging. De Koningin is Movadeo (Moeder van vele dochters) bij de Gidsenbewe- ging. Tijdens een rondgang over de markt van de padvind- sters kocht de vorstin een bal lonnetje voor een goed doel. Op een kaartje vulde zij haar naam in, waarna zij het ballonnetje de lucht in stuurde. mogen echter geen ongelijke loonkos ten voor de werkgever ontstaan. De tweedaagse algemene vergadering heeft zich langdurig bezig gehouden met de behandeling van een groot aantal, voornamelijk huishoudelijke bestuurs- afdelingsvoorstellen. Besloten werd het bestuur opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden om he probleem van koppelbazen en onderaan nemers in de bouw doelmatig te bestrij den. Voorts werd o.m. besloten het jubi leumgeschenk van ruim f 106.000, dat ii 1960 door de leden werd aangeboden, niet te bestemmen voor aankoop of stichting van een recreatieoord, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. maar voor de vorming van een zgn. vakantiefonds. Uit de rente baten zal elk jaar aan 25 leden met hun echtgenoten een week vakantie worden aangeboden in hel CNV-vakantieoord te Putten. Daarvoor komen in de eerste plaats in aanmerking degenen, die het langst lid van de organisatie zijn. Eerste ministers: Jordaan verleggen Niet gezamenlijk militair tegen Israël KAIRO De Arabische conferen tie in Kairo is gistermiddag geëin digd. De onderlinge tegenstellingen in de Arabische wereld zijn er sterk aan de dag getreden. Plannen voor een gezamenlijk militair optreden tegen Israël, als dat land met geweld de pogingen om de Jordaan om te leiden zou trachten te voorkomen, konden geen doorgang vinden. In Jordanië en Libanon voelde men niets voor het stationeren van troe pen uit andere Arabische landen op het eigen grondgebied. Syrië beklaagde zich erover, dat het geen steun had gokregen, toen de Israë liërs onlangs enige gewapende acties ondernamen. De pogingen om een einde te maken aan de burgeroorlog in Jemen hebben weinig resultaat opgeleverd. De rpublikeinen worden gesteund door Egypte, terwijl de monarchisten de sym pathie hebben van Saoedi-ArabiN en Jor danië. Bevoegdheden De aanvallen van Israëliërs op oplei dingskampen voor guerilla's in Jorda nië hebben geleid tot besprekingen over uitbreiding van de bevoegdheden van het verenigd Arabisch opperbevel. Op dit moment is dit instituut niet meer dan een raadgevend lichaam. Een dringend karakter voor de Arabieren heeft nu ook het overleg over de „militaire dekking" by het omleggen van het Jordaanwater gekregen. De twaalf Arabische eerste ministers, die in Kairo bijeen waren, hebben laten weten, dat z(j volharden in hun plan de loop van de Jordaan te verleggen, zodat Israël het water niet kan gebruiken om de Negeb-woestijn te bevloeien. De Arabische ondergrondse ..Assifa" 'stormtroep) heeft verklaard, dat iedere aanval van Israël zal worden beantwoord met een heftiger aanval van de geheime beweging De „Assifa", d® militaire afde ling van het Palestijnse bevrijdingsleger, verklaarde tussen 25 en 27 mei drie aai^ vallen op Israël te hebben ondernomen, waarbij twaalf personen werden gedood of gewond. NEW DELHI In Oost-Pakistan. dat eerder deze maand door een wer velstorm getroffen werd, vechten me dische ploegen tegen de cholera cn de pokken. De wervelstorm heeft reeds 12.762 doden geëist, maar gevreesd wordt, dat het totale aantal het dub bele zal blijken te zijn. Uit sommige afgelegen streken zijn reeds cholera- epidemieën gemeld, terwijl ook de dy- sentrie gesignaleerd is, een hoogst ge vaarlijke ziekte in dit ondervoede deel van de wereld. De wervelstormen en de daaropvol gende vloedgolven hebben het water in de talrijke bronnen besmet, de oogst vernield en vele gebieden ontoeganke lijk gemaakt Waar de medische teams per rivierboot of langs smalle paden kunnen komen, worden de mensen op grote schaal ingeënt Uit de gehele wereld stroomt op het ogenblik hulp binnen: Washington heeft verscheidene geldelijke bijdragen ge stuurd, uit Nederland kwamen dekens en Birma heeft 200 ton rijst voor de slachtoffers gereserveerd. Deze giften zijn echter nog lang niet voldoende. Rassenrelletjes in zuiden van VS SELMA/BOGALUSA De plaatselijke politie van Sclma heeft het afgelopen weekeinde honderd negers en blanken gearresteerd, die betoogden tegen een middcnstandsactic om klanten uit de nabijgelegen dorpen te trekken. Van de gearresteerden waren er 45 minderja rig. Zij droegen borden mee, die aan drongen op een voortzetting van de boycot van de plaatselijke middenstand. In Bogalusa (Louisiana) hebben ge helmde politiemannen zaterdag een eind gemaakt aan een vechtpartü tussen blanken en negers. De onrust in Bogalusa brak uit, na dat voorstanders van gelijke burger rechten de hele dag hadden gepost voor winkels in de hoofdstraat, waar het al eerder tot incidenten is geko men. Volgens een politiefunctionaris heeft dc politie pas ingegrepen toen blanken en negers met elkaar begon nen te vechten. Later werd een straat, die naar een negerwyk leidt afgesloten, omdat men betogingen tegen het optre den van de politie vreesde. Zeven blanken en tien negers zijn gearres teerd wegens verstoring van de open bare orde. Het gemiddelde inkomen van het Ame rikaanse gezin, zo heeft men in Was hington uitgerekend, bedraagt thans 6.569 dollar per jaar. Het gemiddelde inkomen van het negergezin bedroeg echter 5.184 dollar. Slechts 8,3 procent de negers had een jaarinkomen meer dan 10.000 dollar. BINNENVERING SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. DEN HAAG Dc consumentenprijs >or 9uiker is vandaag met drie cent verhoogd. Deze prijsverhoging is be doeld om de gegarandeerde suikerprijs de oogst 1965 te verwezenlijken cn de marge voor de tussenhandel te verbeteren. Visser verdrinktniemand doet iets BUNNIK Een bestuurder van Duitse personenauto kwam zaterdag op rijksweg 12 om het leven, doordat stuk vangrail zijn auto doorboorde, toen hij in de middenberm terecht kwam. De vangrail lag terplaatse opgeslagen omdat men op die plek bezig is met het aanleggen ervan. De auto raakte vermoedelijk in de middenberm door een klapband. Het stuk vangrail doorboorde de hele wagen. Het drong aan de voorkant naar binnen, schoot langs de stuurkolom de cabine binnen. Een vrouw, vermoedelijk dc echtgenote van het slachtoffer werd niet levensgevaarlijk gewond ST AVENIS SE - Gistermiddag is de heer Moens (45) uit Antwerpen tijdens het vissen in de Schelde onder de ge meente Stavenisse verdronken Omstan ders troffen een lege rubberboot aan. ZU hadden gezien, dat de boot kantelde cn hadden de heer Moens om hnlp horen roepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1