Nieuwe Leidlse Comraimit Uitstapje in de ruimte van 22 minuten tosti Drukte zal meevallen, maar het weer tégen r~ Als omstandigheden gunstig zijn op 4 juni: White zal bij begin tweede baan uit cabine stappen HEMELVAART Amerikaanse terugtocht is begonnen (1700 man) CALEX Margriet uit ziekenhuis Woningbouw loopt sterk op raming vooruit Commentaren Ook voor ontwikkelingsf onds middenstand nodig Woenrtlag 26 mei 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD rastigh is ghebleven ert in leghenspoef!" Koel en onvast De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met veranderlijke bewol king en plaatselijk enige regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaatk om 11.15 uur) .J f 3,35, p.kw 10,05 JJET IS EEN wonderlijk feest, het feest van de Hemelvaart. Feest vieren. omdat er een afscheid is. Natuurlijk: er is de belofte van terugkeer. Maar wie heeft daar wat aan op het ogenblik, dat het af. scheid onherroepelijk lijkt? Het verstand zegt: het kan niet anders Maar het hart staat er nog niet achter. Er is nog een belofte: de Trooster komt. Maar ook dat is nog zo vaag. En hoe lang kan dat nog duren? Het wordt een zoeken en tasten, het wordt een onzekerheid. Hemelvaart roept vragen op. naar de zin van deze gebeurtenis, naar het nut. voor de mensen, voor de gehele wereld Er zijn ook enkele harde feiten: er worden handen zegenend opge heven en kort daarna staan twee mannen, in het wit gekleed, gereed om de verbijsterde getuigen van de Hemelvaart gerust te stellen. Laat die feiten staan, want zij zijn meer dan toevalligheden. De aarde wordt niet losgelaten: God blijft de aarde trouw in de zegen, die over haar wordt uitgestort. En de geruststelling door de twee mannen: Jezus is naar de hemel, maar dat is het sluitstuk van zijn taak op aarde. Hij is niet wer keloos in de hemel. Hij bereidt zijn terugkeer voor. Hemelvaartsdag in het jaar 1965. Hoe dikwijls zullen wij dit feest nog vieren? Wanneer zal de tijd vol zijn? Wij moeten het doen met de beloften, waarvan er één werkelijkheid is: zonder Trooster zou de aarde niet anders dan het operatieterrein- van de demonen zijn. Maar zij is dat niet: over haar ligt de zegen van de ten hemel gevaren Christus, die wederkomt. Dominicaanse Republiek SANTO DOMINGO De Ameri kaanse terugtocht uit de Domini caanse republiek is begonnen. Onge veer 1700 van de 22.000 Amerikaan se mariniers en parachutisten keren dezer dagen naar de Ver. Staten te rug. Zij worden afgelost door Bra ziliaanse en andere Latijns-Ameri kaanse troepen. Intussen zijn de pogingen, een voor lopige reegring te vormen, vastgelopen op de weigering van Antonio Guzman. vroegere minister van landbouw, strafmaatreeglen tegen communisten in het vooruitzicht te stellen Beschuldigingen Voorts zijn beschuldigingen tegen Guz man ingebracht volgens welke hij als minister onreeglmaligheden zou hebben MIJ MAAR chocoladerhcmfc Een verrukkelijke chocoladedrank mei slechts 1% vel Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl -BLR5- H SF1FV ttO'lSliflMOR li* Official dealer Leiden e.o. Morgen, Hemelvaartsdag, ver schijnt ons blad niet en zijn de bureaus gesloten. gepleegd. Jaime Benitez, rector magni ficus van de..universite;t van Portordco tracht op verzoek van president Johnson een regeling van het Dominicaanse con flict tot stand te brengen. De Veiligheidsraad heeft de bespre king van de toestand in Santo Domingo voor onbepaalde tijd vertraagd. Gistermiddag is het honderdste schip, dat op een van de werven van Verolme is gebouwd, aan de opdrachtgevers over gedragen. Het was de zwaveltanker ..Har ry C Webb" een schip met een lading- inhoud van 400.000 kubieke foot, dat speciaal voor Amerikaanse rekening ge bouwd is voor het vervoer van vloei bare zwavel tussen Mexico en Engeland. KAAP KENNEDY (FLORIDA. V.S.) Het Amerikaanse centrum voor bemande ruimtevaart heeft vandaag bevestigd, dat de astronaut Edward H. White zijn ruimteschip geheel zal verlaten tijdens de op handen zyndc Geminivlucht van vier dagen. Zoals bekend zal de Gcminivlucht op 3 juni a.s. of kort daarna plaatsvinden. Als de omstandigheden gunstig zyn, zal hy gedurende 22 minuten aan de ruimte zijn blootgesteld. Ook de commande rende piloot van de tweeling-cabine, James M. Mcdivitt, zal zich (gedeel telik) buiten de cabine begeven om White te kunnen helpen, als deze zyn ruimtewandeling maakt, en om te filmen. Gisteren konden wij reeds in deel onzer edities melden, dat de 34- jarige White zich toch geheel uit de cabine zou begeven. Voordat dit be richt wereldkundig werd. ^'as aan genomen. dat de astronaut „slechts" het hoofd buiten de cabine zou ste ken, om zich aan de invloed van d< ruimte bloot te stellen. Blijkbaar wil men nu trachten, de prestatie van de Russen op 18 maart j.l verricht door de astronaut Leonow. die tien minuten buiten zijn cabine was) te overtreffen. Risico zal echter niet worden genomen. De proef zal alleen doorgaan ,,als de omstandigheden gunstig zijn". Als alles volgens de plannen ver loopt zal White aan het begin van de tweede van 62 banen die de Gemini- cabine om de aarde zal beschrijven, het luik openen en zich ongeveer ze ven meter van de cabine verwijderen. Daarmee zal hij slechts door een „na velstreng" verbonden blijven. Ongeveer 22 minuten zullen verlopen van het ogenblik, waarop White het luik opent, tot zijn terugkeer in de cabine. Hij zal zich gedurende tien minuten volledig buiten de cabine bevinden. Bij het openen van het luik moet de Gemini boven Hawaii zijn. White zal een zuur- stofcylinder meenemen voor net geval er iets misgaat met de zuurstofvoorziening via de „navelstreng" UTRECHT/ALMELO Prinses Margriet heeft gistermiddag het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht waar zij de middag daar voor was opgenomen nadat zij met haar wagen in Bodegraven was ge slipt via een zijingang verlaten. Toen zij vertrokken was, kwam iemand van de recherche bij de hoofd ingang wachtende fotografen mee delen, dat de Prinses het ziekenhuis door een andere uitgang had verlaten. De meeste fotografen hadden van 's ochtends acht uur staan posten. Het raadsel rond de ziekenauto, waar mee prinses Margriet maandagmiddag naar het Stads- en Academisch Zieken huis werd vervoerd, is opgelost. Het was een volkswagenbusjc van de afde ling Almelo van het Rode Kruis, dat als hulp-ambulance is ingericht. Toen het busje de plaats van het ongeval pas seerde, was het op dc terugweg van Leiden naar Almelo. De hulpambulance had juist enkele patiënten naar Leiden Benoemd Is tot ridder In dc orde van Oranje-N'assau: mejuffrouw A. Brughoorn, directrice van het Evangelisch Luthers diaconie weeshuis te Amsterdam. Zo lag de gestrande Eljo van de Stichting Buitenlandse reizen van het C.J.V. in Den Haag op de oever van de Moezel ter hoogte van Alken. Gisteravond kwam het schip weer vlot en kon de reis nor maal worden voortgezet. Dr. Van der Berge nu staatsraad (Van onze parlementsredactlc) DEN HAAG. Met ingang van 1 juni is benoemd tot lid van dc Raad van State dr. TV. H. van den Berge, oud staatssecretaris van financiën. Zyn be noeming kwam gisteren af, tegelijk met die van een andere oud-bewindsman, mr. J. van Aartsen. tot Commissaris van dc Koningin in Zeeland. Dr. Van den Berge is 60 jaar oud. Na zijn rechtenstudie doorliep hij alle ran gen bij dc belastinginspectie, was van 1945 tot 1950 plaatsvervangend directeur- generaal van de belastingen en van 1950 tot 1953 directeur-generaal voor fiscale zaken. In 1953 werd hij staatssecretaris van financiën (speciaal belast met fiscale aangelegenheden) in het derde kabinet- Drees. Van 1956 tot 1959 was hij rege ringscommissaris voor de belastingen. In 1959 keerde hij als staatssecretaris in het kabinet-De Quay terug. In 1963 ging hij over naar het kabinet-Marijnen. -4.11e belangrijke fiscale wetten van de afgelopen twaalf jaar zijn onder zijn leiding tot stand gekomen. Vorig jaar verdedigde hij in de Kamers de technische belastingherziening. De heer Van den Berge is niet bij een partij aangesloten- De plaatsvervangend directeur van de NASA. Robert D Seamans. deelde mee dat tal van proeven op de grond zijn ge nomen voordat tot het ruimle-uilstapji werd besloten. White heeft te Houston i Texas geruime tijd proeven ondergaan om zich te leren oewegen in een toestand van gewichtloosheid. Volgens de plannen zal de Geminicabine als zij op 3 juni wordt gelanceerd. 97 uur en 50 minuten in de ruimte blijven. McNamara deelt mee: In "W.-Duitsland komen meer kernwapens WASHINGTON De Amerikaan- se minister van landsverdediging. Mc Namara, heeft gisteren met nadruk de juistheid ontkend van een bericht in een in Chicago verschijnend dag blad. inhoudend dat de Verenigde Staten voornemens zouden zijn hun voorraad kernwapens in West-Duits- land te verminderen, „omdat zy thans minder vertrouwen in de Bondsrepubliek hebben dan tevoren". De minister verklaarde, dat niet slechts de huidige voorraad van in de bonds republiek aanwezige kernwapens voor takbisch gebruik zal worden gehandhaafd, maar dat deze nog aanzienlijk zal wor den uitgebreid. .,De Verenigde Staten zullen geen wij ziging brengen in hun strategie en lak- tiek in West-Duitsland. Ook zullen hun militaire middelen aldaar zeker niet word enverzwakt". aldus McNamara. De minister verklaarde, dat Amcri- t op het gebied der strategische kernwapens een meerderheid van drie tot vier tegen één op de Sowjetunie heeft „Wanneer wij de Polaris-raket- ten niet meerekenen, bevinden zich in Amerikaanse lanceerplaatsen onge veer negenhonderd intercontinentale raketten, tegen 270 in de Sowjetunie. Ook in de aantallen intercontinentale bommenwerpers en onderzeeboten voor aanvalsdoeleinden bestaat een overeen komstige Amerikaanse meerderheid", al dus McNamara. Eis 15 jaar voor man die zijn vrouw doodde ROERMOND Voor de rechtbank te Roermond is gistermiddag tegen de 39-jarige H. J. S. vijftien jaar met aftrek geëist voor de moord met voor bedachte rade door middel van een landbouwgif op zijn 34-jarige vrouw Barbara Agnes. De achtergrond van dit drama was een mislukt huwelijksleven. Zo wilde de vrouw geen kinderen. De Koningin heeft gisteren zeven gemeenten in het groene Hart van Holland bezocht. Nadat zij in Nootdorp de koersen had bijgewoond, begaf de Vorstin zich op de baan om de winnaars van dc race over 2200 meter te ontmoeten. Piaeur Knijnenburg werd hartelijk gefelici teerd: voor het paard Buick Magowan schoot er een klontje over. (Verslag op pagina 7). Volk vindt Bogaers te optimistisch DEN HAAG. Eind april lag het niveau van de woningproduktie op 107.500 per jaar. In de eerste vier maan den zijn er 6500 woningen méér gereed gekomen dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Eind april lag de woningproduktie al 2500 boven het geraamde getal. Deze mededelin gen heeft minister Bogaers gisteravond gedaan in ccn televisie-uitzending die de NCRV wijdde aan de woningnood. De minister bleek ervan overtuigd, dat zijn uitspraak, eind vorig jaar in de Tweede Kamer gedaan, dat bmnen vijf jaar het ivoringprobleem uit de wereld zal zijn, niet te boud is ge weest. Zijn mening bleek bepaald niet gedeeld te worden door de Nederlandse bevolking. Een snelle, in het kader van dit t.v.- programma gehouden enquête, leverde namelijk het volgende op: 0 Hoelang duurt de woningnood nog7 Langer dan 25 jaar (10 pet van de on- aervraagden) 20—25 jaar (12 pet) 15—20 jaar (19 pet) 10—15 jaar (43 pet) binnen 5 jaar (1 pet) 0 Pakken de gemeenten het woning- probleem goed aanT Neen (24 pet) Ja (54 pet) Geen mening (12 pet) 0 Wordt er in dc bouw hard genoeg gewerkt? Neen (39 pel') Ja (50 pet) Geen mening (11 pet) De minister gaf ook nog een enkel cijfer, dat uit het woningbehoefte-onder- zoek naar voren is gekomen. Van 60 woningzoekenden blijkt driekwart deel over woonruimte te beschikken waarmee het beslist ontvreden is. Op dit ..tweede uw matras front" kan binnen korte tijd succes wor den behaald, aldus de minister, door twee maatregelen: harmonisering van de huurniveaus en verbetering van de kwa liteit van de nieuwbouw. Daaruit zal een doorstroming kunnen ontstaan die binnen enkele jaren ook enkele tien duizenden Nederlandse gezinnen van de woningnood af kan helpen. (Voor vervolg zie pag. 7) ^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oud© Singel 66, Lelden, Tel. 40447-34594 bezorging 18.00—19.00 omtrent de overbodigheid van een volksstemming in Nieuw-Guinea in het jaar 1969 als een misverstand af gedaan worden, de jongste opmerkin gen van dc Indonesische president la ten aan duidelijkheid niets te wen sen over. Wij kunnen er lang en breed over praten, maar een ding zullen wij ons moeten realiseren: Soekarno wil niet. En het machts woord van de president is in Indo nesië het laatste woord. Het heeft weinig zin diep in te gaan op de argumenten, die president Soe karno in het vraaggesprek met de NCRV-medewerker, dr. P. G. J. Kor- teweg. voor zijn standpunt heeft aan gevoerd. Zij lijken steekhoudend, maar zij zijn het niet. Het akkoord, dat inzake Nieuw-Guinea door be middeling van de Verenigde Naties tot stand is gekomen, is door geen der partijen geannuleerd. Het verliest zijn werking ook niet door het ver trek van Indonesië uit de Verenigde Naties. Althans niet naar Neder landse opvattingen Soekarno's argumenten lijn voos. Niemand weet, of alle Papoea's „pro republiek" zijn. Slechts onpartijdig onderzoek kan dat uitmaken. Feit is slechts, dat de politieke partijen aan banden zijn gelegd. Is het niet op z'n minst tekenend, dat op dezelfde dag waarop het vraaggesprek werd uit gezonden, Antara het bericht bracht over de arrestatie van een aantal be woners van Nieuw-Guinea, die een organisatie van vrije Papoea's wilden oprichten? Zij wilden reeds de vlag van wat Antara noemde hun „sub versieve'' organisatie hijsen. Den Haag heeft op de enig juiste wijze gereageerd: Wy weten niets, officieel noch officieus. Wij beschou wen de presidentiële verklaring niet als een definitief regeringsstandpunt. De zaak komt pas tegen 1969 aan de orde. Zo is het. Alleen: wie nog ge looft in de volksstemming, behoort tot de categorie der onverbctelijke optimisten. Niet meer bakkeleien, zegt Soekarno. Dat wil, ook in Ne derland. niemand. Wat Nederland wel wil is simpel: een gemaakte af spraak nakomen. ATINISTER Bogaers heeft dc rooms- 1 katholieke aanncqjers een goede primeur gegeven: hij gaat de zoge naamde arbeidsbesparende bouwme thoden in niet geringe mate honore ren door van een toegewezen bouw- contlngent slechts een deel werkelijk in rekening te brengen. Het effect is duidelijk: zo'n bouwcontingent kan aanmerkelijk groter worden, als ar beidsbesparende bouwmethoden wor den toegepast. Daarmee kan de bouwproduktie aanzienlijk stijgen. Op het eerste gezicht zit de ontwor pen regeling vernuftig in elkaar. Zij zal ongetwijfeld een stimulans bete kenen voor de aannemers in het uit denken van methoden, die minder arbeidskrachten vragen. Als onder deel van het pluriforme beleid, dat de minister zich voorstelt (en dat eerlijk is eerlijk steeds meer re- ele inhoud krijgt) mag de nieuwste maatregel zeker uiet worden gebaga telliseerd: het kan enkele duizenden woningen schelen. Een niet onbe langrijke vraag lijkt ons hoe de mate van arbeidsbesparing moet worden aangetoond. Daarvoor zijn bepaalde normen tc geven, maar het zal van de interpretatie van deze normen afhan gen, of het in de praktijk zal komen tot een soepel samenspel tussen het ministerie en de bouwers. Studiecommissie concludeert: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het is hoogst wenst dat, evenals voor de land- tuinbouw reeds is geschied, ook voor het midden- en kleinbedrijf een wikkelings- en saneringsfonds wordt ingesteld. Tot deze conclusie komt de commissie sociaal-economische politiek van de Raad voor het midden kleinbedrijf en zij spreekt daarbij de hoop uit dat nog op dc begroting voor 1966 van het ministerie van economi sche zaken de middelen voor de fi nanciering van zo'n fonds ter beschik king komen. Volgens de commissie moeten ui DEN HAAG Vreemdelnrvgenverkeers- ensen verwahten geen topdrukte op Hemelvaartsdag van buitenlanders. Wel iswaar worden flinke aantallen, vooral Duitsers en Belgen verwacht met name in de kustgebieden, maar verder zal het verkeex«beeld dat van een normale z>n- dag zijn. Er zullen geen ANVV-tellingen van het aantal bezoekers worden gehouden: wel zal de ANWB om onverwachte drukte het hoofd te kunnen bieden enig reserve- personeel achter de hand houden Het weer zal morgen een wisselvallig karakter hebben. We laten De Bilt het woord: Hoewel de luchtdruk in West-Europa tamelijk hoog is. komen toch op ver scheidene plaatsen regengebieden voor. Een er van bevindt zich al geruime tijd in de omgeving van de Duitse Bocht. Te Ernden viel in 24 uur tijd 37 neerslag. Andere regengebieden liggen bonen Engeland en Schotland, waar zich een oud oceaunfronl bevindt. Delen van deze regengebieden kunnen in de ko mende nacht en ochtend over ons land trekken. Achter het front komt ten westen van Ierland een Krachtige rug van hoge druk tot ontwikkeling, waar door de wind na het passeren van het front morgen uit noordelijke richting gaat waaien. Het zak daa om vooral aan de kust tamelijk koud weer zijn. De lucht achter de frontale storing is tevens onstabiel, zodat zich ook enkele buien kunnen ontwikkelen. Het weer zal dus een wisselvallig karakter heb ben. fonds ontwikkelingskredieten worden verleend aan bekwame, gevestigde on dernemers, die jonger zijn dan 55 Jaar en een fiscaal inkomen uit hun bedrijf hebben, dat beneden de aangepaste zgn. weistandsgrens ligt, zulks uiteraard al leen indien een gewenste (en econo misch noodzakelijke) grotere bedrijfs omvang wegens gebrek aan eigen geld niet tot stand kan komen. Vender zou, in navolging van het o. en s.-fonds voor de land- en tuinbouw, financiële steun moe ten worden verleend bij bedrijfsbeëin diging in de vorm van een maandelijkse vergoeding. Voorwaarden daarvoor zou den o m. moeten zUn: ouder dan 55 jaar, het ontbreken van voldoende kwaliteiten bij de ondernemer of een door de markt situatie geremde ontwikkeling van de onderneming. De commissie concludeert, dat ook ln dc sector van het midden- cn kleinbe drijf veel ondernemingen in ontwikke ling- achterblijven. Een groot aantal mid denstanders heeft ccn inkomen bene den dc welslandsgrcns. Mede door In grijpende economische en maatschappe lijke veranderingen is het aantal ves tigingen in ambachten cn detailhandel van 1930—1964 met 25.000 verminderd .bijna 9 proeent van lite totaal), waar van 9.000 detailhandelsvestigingen wer den opgeheven in de laatste vier Jaren. Volgens de studiecommissie is het de taak van de overheid specifieke aandacht te schenken aan sectoren van het be drijfsleven. die in economische ontwik keling achterblijven, een aandacht, die zowel sociaal gericht moet zijn (voorko men van armoede» als economisch (struc tuurverbetering). Dit dient ook het alge meen belang: zowel dc consument als de arbeidsmarkt ondervinden in de regel een gunstige invloed van het verdwijnen van noodlijdende bedrijven, aldus de commissie van de Raad voor het Mid den- cn Kleinbedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1