Nieuwe Leidse Courant Staat neme deel aan winningen van olie Politieke toekomst ië somber van Belgi Metrieke stelsel ook in Engeland Drs. Den Uyl contra voorganger Nota van wijzigingen in het wetsontwerp Europa kan A-bommen fabriceren Satumus-1 lanceerde Pegasus-2 Prinses Margriet in Utrechts ziekenhuis In tweede versnelling steile Zirlberg af Commentaren Volksstemming onnodig, vindt Soekarno Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is ghableven mijn bert in teghenspoerl" Dinsdig 25 mei 1965. 46ste jaargang Wisselvallig De Bilt verwacht tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. (Op gemaakt te 11.15 uurJ Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Volgens prof. Andriessen zou de staat zich dan eveneens moeten begeven in de verwerking en afzet van de aardolie. Dit zou enorme en zeer riskante investerin gen vergen. De winning van olie is een zaak, die aan het particulier iniltiatief moet worden overgelaten, zo meende oud-niinister Andriessen. Noodzakelijk Zijn opvolger acht het evenwel noodzakelijk, dat een mogelijkheid van deelneming van de staat in de Er is plutonium genoeg voor 200 stuks DEN HAAG Kernreactoren in Frankrijk, de Westduitse bondsrepu bliek, Italië en België produceren op dit ogenblik reeds genoeg plutonium om 200 atoombommen per jaar te vervaardigen. Deze produktie zal, naarmate meer kerncentrales wor den gebouwd, nog stijgen. Zo zal de (kleine) centrale van de SEP in Do- dewaard alleen al veertig kilo plu tonium per jaar kunnen produceren. In kringen van Euratom wordit hierbij nadrukkelijk opgemerkt, dat de pluto- nium-produktie in de Euratom-landen voorlopig nog kleiner is dan de behoef te voor vreedzaam gebruik, dat wil zeg gen voor het ontwerpen en beproeven van nieuwe types snelle reactoren- De zes landen van Euratom hebben met Groat-Brittanndë een contract moeten sluiten om in de levering van het te kort aan plutonium te voorzien. Een rapport van de defensiesommissie van de Werteuropese Unie (WEU) ver meldt dat er geen redenen zijn om aan te nemen, dat de produktie van pluto nium voor het vervaardigen van kern bommen wordt gebruikt Wel vindt de rapporteur van de defensie-commissie, de Belgische socialist Housiaux, dat deze ontwikkeling een extra aansporing moet zijn om de bewapeningscontrole. waar in het WEU-vedrag voorziet, beter te organiseren. A u schtvi tzp roces Dertigduizend keer DEN HA AO De nieuwe (socialistische) minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, is van oordeel dat de staat niet alleen moet kunnen deel nemen in de winning van aardgas uit de zeebodem, maar ook in de winning van alle andere delfstoffen. Deze opvatting staat lijnrecht tegenover die van zijn ambtsvoorganger, prof. dr. J. E. Andriessen (ch), die deelneming door de staat, ook in de olie-exploitatie op ze, niet juist achtte. winning van alle delfstoffen open wordt gehouden. Hij meent dat er veel tijd kan verlopen tussen het moment waarop de opsporingsvergunning wordt verleend en het ogenblik waar op met de winning kan worden be gonnen. Mede op grond van deze overweging vindt drs. Den Uyl het ge wenst, dat de staat bij alle projecten betrokken is. Voorts zegt de minister, dat een win ning van aardolie in alle gevallen ge paard gaat met de winning van aardgas. Indien aardolie en aardgas in dezelfde structuur worden aangetroffen en de staat uitsluitend zou deelnemen in de winning van aardgas, zou dit moeilijk heden kunnen geven bij de verrekening van de exploratie- en produktiekosten met betrekking tot z.g. gemengde putten. Minister Den Uyl schrijft een en an der in een toelichting op een nota van wijziging die hij heeft ingediend op het wetsontwerp mijnwet continentaal plat. Omstandigheden Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat een zo goed mogelijk re sultaat uit de winning van delfstoffen alleen kan worden verkregen als de staat erin deelneemt. Deze omstandig heden zijn op dit tnoment nog niet ge heel te overzien. Ze zijn afhankelijk van de plaatsen waar aardolie en aard gas worden aangetroffen en van de opbrengst- en kostenverhouding en van de marktsituatie op dat ogenblik. Het is dan ook niet juist de mogelijk heid om door deelneming vanwege de staat een groter resultaat voor de ge meenschap te verwerven bij voorbaat uit te sluiten. Als de staat erin deel neemt, zo schrijft minister Den Uyl, kan de overheid bovendien een ster kere invloed uitoefenen op de wijze van uitputting en ten aanzien van de continuïteit van de voorziening. Vergunningen In de nota van wijziging wordt verder voorgesteld de bepaling in het wetsont werp, dat voor aardaolie en aardgas uit sluitend winningsvergunningen (dus geen opsporingsvergunningen) zullen worden verleend, te laten vervallen. De minister ziet hierin het voordeel, dat bij niet aantoning van een delfstof binnen de geldigheidsduur van de opsporings vergunning deze komt te vervallen en het gebied, waarop de vergunning be trekking heeft in zijn geheel voor een levenslang FRANKFORT, In het Auschwitz- proces heeft de nevenaanklager, dr Hen ry Ormond gisteren, tegen de voormalige kampapotheker dr. Victor Capesius der tigduizend maal levenslang geëist we gens moord in evenzoveel gevallen. Dr. Ormond, die in het proces de nabe staanden van de slachtoffers van het kamp vertegenwoordigt, noemde de 57- jarige Capesius „de duivel in mensenge- Tegen de 44-jarige voormalige SS- officier Pery Broad eiste hij achtmaal le venslang. De openbare aanklager had te gen beiden al levenslang geëist In een oogopslag Oecumenisch allerlei pag. 2 Het proces-Naessens, door een onzer redacteuren nader beschouwd pag. 5 Fraude met spaarbank pag. 7 Koningin vandaag in groe ne hart van Holland pag. 7 Charlie Chaplih vertelt: wel een dik, maar geen open boek pag. 7 Staatsmijnen: enorme vlucht pag. 7 Boete voor peultjes weg gooien pag. 11 nieuwe vergunningverlening aan een an dere gegadigde in aanmerking kan ko men. In dit verband deelt de heer Den Uyl nog mee, dat hij wat betreft de gel digheidsduur van de opsporingsvergun ning denkt aan een termijn van tien jaar. KAAP KENNEDY. Een superraket van het type saturnus-1 heeft vandaag vanaf Kaap Kennedy de ruimte gekozen in een poging om pegasus-2 een reus achtige „ruimtevogel" in een baan om de aarde te brengen. Men wil met de pegasus-2 meteorieten meten, alsook nagaan, welke moeilijkhe den deze voor ruimtevaarders opleveren. Toen de raket eenmaal in zijn baan as terechtgekomen, viel de omhulsel an de neuskegel weg. De pegasus ont vouwde daarop zijn vleugels, met een spanwijdte van 24.26 meter (groter dan de meeste viermotorige vliegtuigen) en begon als een reusachtige vogel door de ruimte te zweven. Tegelijkertijd met de kunstmaan wer den twee cabines, een „Commando"- en een ,,dienst"-cabine van het toekomstige Apollo-ruimtevaartuig gelanceerd. Deze twee volgen analoge maar aparte banen, van 745 tot 508 km boven de aarde. Een omwenteling duurt 97 minuten. In totaal werd meer dan vijftien ton omhoogge- Drie katten dood na eten van kip ALPIIEN Met spanning wordt thans het resultaat afgewacht, dat de keuringsdienst van waren te Haarlem in samenwerking met de ve terinaire inspectie instelt naar de plot selinge dood van drie katten. Deze hadden in de woning Nieuwstraat 5 (waarin een gezin van tien personen woont) een stukje kip gekregen. De katten gingen vreemd doen en waren korte tijd later dood. Van de soep, die men aan het bereiden was. Is uiteraard niets gegeten. Ijlings werd deze met de drie kattenkadavers naar de politie gebracht. Het betrok hier een zaterdag gekochte diepvrieskip. Na auto-ongeluk te Bodegraven (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN Het auto-onge luk dat prinses Margriet gisteren in de voormiddag nabij de rijksweg Den Haag-Utrecht overkwam is gelukkig goed afgelopen. In het Stads- en Buschauffeur: vijf keer ging het goed.... (Van een onzer verslaggevers) INNSBRUCK Hoewel boven aan de helling van de steile Zirlberg een bord is geplaatst met een doods kop erop en een waarschuwing de berg in de eerste versnelling af te da len, heeft de chauffeur van de ramp bus, J. D. Groenenboom, zijn wagen toch in de tweede versnelling naar beneden gestuurd. De slingerende weg was hij voor de dodenrit al zes maal afgereden, altijd in de tweede versnelling. „Daarom deed ik dat ook nu", vertelde hij gisteren in het ziekenhuis de Oostenrijkse politie. De chauffeur, die een drievoudige frac- tur aan het rechterbeen heeft, een her senschudding en schaafwonden, zei, Premier Lefèvre na verkiezingen: BRUSSEL Premier Theo Lefèvre ziet de politieke toekomst van België somber in. Er staat ons een lange regeringscrisis te wachten, zo luidde zijn commentaar op de liberale over winning tijdens de parlementaire verkiezingen. De premier liet door schemeren dat spoedig nieuwe ver kiezingen zullen worden gehouden, die echter pas aan de orde zullen ko men indien de politieke partijen on derlinge samenwerking onmogelijk achten. Het gevolg van de stemmenwinst van de liberalen en de Volksunie is het ver van een tweederde meerderheid van de coalitieregering van Lefèvre. Evenals de socialistische vice-premier van het demissionaire kabinet, Paul- Henri Spaak zei Lefèvre een impasse in het Belgische politieke leven niet uitgesloten te achten. Met name vroeg hij zich af hoe de socialistische partij weer een basis kunen vinden voor een overeenkomst met de liberale partij over de grondwetsherziening, nadat de ze het akkoord tussen de Christelijke Volkspartij en de Belg. Soc partij heeft afgewezen. Vice-premier Spaak sprak van een .impasse in de volste zin des woords". lij zei zich bezorgd te maken over zijn socialistische partij, die in dc verkie zingen 20 zetels achteruit is gegaan. ,,Er wachten ons moeilijke dagen", zo luidde zijn commentaar De voorzitter van de liberale partij, Vanatidenihove. zei de verkiezingsuit slag te zien als een „veroordeling van het beleid van de socialisten". Ongerust Lefèvre zei zich ongerust te maken over het feit, dat zoveel stemmen naar extremistische lijsten zijn gegaan. Hij verklaarde het verlies van de CVP, met 19 zetels de grootste uit de naoor niet aan zym rege- ringsbleid te wijten. „Ik zou zeker weer zoveel vraagstukken aanpakken indien ik het over moest doen. De re- geringspolitiek is goed geweest", zo voegde hij er aan toe. Impas passé hij de waarschuwingsborden wel had ge zien, maar had vertrouwd op zijn erva ring van vorige reizen. Een van de inzittenden van de ramp bus, de 60-jarige heer J Kemper uit Poortegaal verklaarde: er viel een doodse stilte in de bus toen we op de muur af stormden. Op ongeveer 500 meter voor het punt waar de botsing plaats had begon de bus sneller te rijden. Ik dacht er niet na. evenmin als de anderen, omdat reizen op zulke steile wegen nieuw voor ons was. Plotseling hoorde ik de chauf feur schreeuwen: „iedereen goed vast houden", en ik pakte mijn stoel met twee handen vast. Iedereen voelde het gevaar. Maar er was geen paniek- Daarna vlogen wij tegen de muur op. Een ontzettende klap met gegil en geschreeuw. Lichamen werden door de wagen geslingerd. Som mige mensen werden onder de stoelen aan geslingerd, anderen vielen tegen amen aan en toen was het voorbij", voor de verklaring van chauffeur Groenenboom had de Oostenrijkse inge- nieu- Kurt Melzer, die het wrak lnsoec- teerde, verklaard, dat de remmen van de bus in orde waren Ze waren alleen erg heet. Het is mogelijk, zed hij, dat door de vaart van de bus de chauffeur niet meer in staat is geweest terug te schake len. Automobilisten uit vlakke landen onderschatten dikwijls de gevaren op bergtrajecten en rijden vaak in te hoge versnellingen, aldus de ingenieur Buiten levensgevaar .Inmiddels zijn alle achttien zwaar ge wonde passagiers buiten levensgevaar, zo wordt door het ziekenhuis in Innsbruck meegedeeld. Op het ogenblik worden daar nog 22 slachtoffers verpleegd. Dat de identificatie van de gewonden gisteren zo lang duurde kwam omdat de pas poorten in het bezit waren van de omge- komen) reisleider. Bij de botsing waren deze voor een groot gedeelte vernield. Er blijken slechts drie passagiers geheel ongedeerd uit het wrak te zijn gestapt Dat waren de mensen, die achter in de bus zaten. De passagiers voor in de bus werden het zwaarst getroffen. Zoals wij gisteren in het grootste deel onzer edities reeds meldden zijn er vier doden: de 63-jarige mevrouw L. Stapper- De Jager uit Vreeland, de reisleider, de heer J. L. J. van Katwijk uit Amsterdam, de 65-jarige mevrouw De Ligny uit Dor drecht en de 65-jarige mevrouw Boerstra uit Vreeland, dus niet haar 72-jarige echtgenoot, zoals wij gisteren in een deel onze ediitties meldden. De stoffelijke resten zouden vandaag per chartervlieg- naar Nederland worden gevlogen De ongedeerde passagiers en zij, die slechts lichte verwondingen opliepen, zouden vandaag of anders morgen per trein naar huis terugkeren. Over de medewerking van het reisbureau is men de groene MG van prinses Margrief gistermiddag tegen de berm na een slippartij en een bot sing tegen de vangdraad. De num merborden werden al spoedig door de politie verwijderd. Benzine per pijp R'dam-Geleen DEN HAAG De directie van Staats mijnen verwacht dat zeer spoedig het besluit zal worden genomen een pijplei ding aan te leggen tussen Rotterdam en Zuid-Limburg, wegens de zeer grote er naar verwachting stijgende behoefte aar lichte benzines voor de bedrijven in Ge- De chemische bedrijven in Geleen ver werken 170.000 ton benzine per jaar. Bin_ nenkort komt er een „kraker" bij, die 400.000 tot 500.000 ton per jaar nodig zal hebben. Het is de bedoeling dat de pijpleiding voor vervoer in beide richtingen zal worden gebruikt. Hoogwaardige benzine die na het „kraken" in Geleen beschik baar is, zal door dezelfde leidingen te ruggevoerd worden naar dé raffinade rijen in Rotterdam, waarvan de laag waardige benzine is betrokken. (Voor het jaarverslag van de Staats mijnen zie men elders ln dit nummer). Prins Bernhard opende gisteren in Terneuzen de nieuwe fabrieken van Dow Chemicals. Evenals alle gasten en technici moest de Prins een veiligheidshelm dragen, het geen de fotograaf een sfeervol plaatje opleverde. academisch ziekenhuis te Utrecht is haar schouder verbonden en zijn enkele chirurgen nog vrij lang bezig geweest met het verwijderen van fijne steentjes uit haar gewonde arm. De Prinses moet met arm en schou der over het wegdek zijn geschaafd, omdat het voorraampje aan de stuur- kant openstond en haar MG naar die zijde kantelde. Prinses Margriet verblijft nog steeds in het ziekenhuis. De genees heer-directeur, prof. dr. J. F. Nu- boer, heeft nog niet meegedeeld, wanneer de Prinses het ziekenhuis mag verlaten. Over de vermoedelijke oorzaak is het volgende naar voren gekomen. De Prin ses, op weg van Leiden naar Soestdijk, reed over de nieuwe omleidingsweg bij Bodegraven, die aansluiting geeft op de rijksweg naar Utrecht. Zand en split Deze weg was nog maar juist voor het verkeer opengesteld en de Prinses was een van de eersten die er gebruik van maakte. Met vrij grote snelheid moet de wagen de bocht naar de rijks weg zijn ingegaan. De Prinses moet toen zijn verrast, doordat de bocht scherper was dan zij dacht. Ze remde krachtig, waardoor de wagen begon te slippen, mede door het zand en split dat over het nieuwe wegdek was gestrooid. De donkergroene wagen was toen niet meer te houden Hij draaide om zijn as naar de rechterkant van de weg om daar drie paaltjes van de langs deze kant geplaatste vangdraad te raken. De auto kantelde vervolgens over de grotendeels uit de grond ge reden paaltjes en bleef zwaar be schadigd op de linkerzijde liggen. Vlak voor helling Was de auto met iets grotere kracht doorgeschoten dan was hij ongetwijfeld van het tien meter hoge talud ter plaat se gerold en waren de gevolgen veel erger geweest. Nu bleef de wagen vlak >or deze helling liggen. De mede-inzittende, adjudant Plaat- s van de paleisrecherche, die onge deerd bleef, heeft een achter de ko ninklijke wagen rijdende militaire am bulance gevraagd, de Prinses en hem naar het Utrechtse ziekenhuis te bren gen. Hij nam de AA nummerborden van de wagen mee. Ze kunnen gemak kelijk uit speciale klemmen worden geschoven. Daar de adjudant ook politieman is, kan hij het rapport over dit verkeers ongeval schrijven. De politie uit Bode graven bepaalde er zich toe de situatie te schetsen en de koninklijke auto de politiegarage te doen slepen. De wa gen is zeer zwaar beschadigd en voor verder prinselijk gebruik totaal onge schikt. AMSTERDAM Drie Amerikaanse diepzeeduikers hebben in Den Haag de N.V. Divcon opgericht met f 10.000 ka pitaal, geheel volgestort, voor werken op en onder water. Het z(jn de heren Walter Andrew Thompson en Murray Duncan Black uit Santa Barbara in Californië en Samuel Nick Campise te Houston in 13ELGIË gaat in politiek opzicht een bijzonder moeilijke tijd tegemoet. De twee coalitiegenoten zij konden tegen veler verwachting in elkaar tot heden steeds weer vinden hebben bij de jongste verkiezingen een ernstige nederlaag geleden. Een verrassend groot aantal Belgen blijkt het oor te hebben geleend aan poli tieke groeperingen, die voor een be langrijk deel gretig gebruik hebben gemaakt van het onbehagen, dat zo wel in Vlaanderen als in Wallonië bestaat over de huidige structuur van de Belgische staat. Het federalisme heeft gewonnen, zo kan men stellen. En het ziet er naar uit, dat de ver deeldheid, die overgaat in ver scheurdheid, de komende tijd weer tot een hoogtepunt zeg een diepte punt zal leiden. Hier in Nederland wordt de situatie in ernstige mate betreurd. Formeel hebben wij met de interne Belgische verhoudingen niets te maken. Het is niet onze taak de Belgen te advi seren. Maar België heeft, in econo misch en ook ln cultureel opzicht, sterke banden met ons land. Wan neer er daar moeilijkheden zijn, heb ben ze op z'n minst onze belangstel ling. De Belgische politici weten momen teel nog niet bij benadering hoe zij de politieke impasse te boven moe ten komen. Men mag slechts de hoop uitspreken, dat de politieke harts tochten in rustige banen worden ge leid en dat het niet komt tot demon straties, die het karakter dragen van een volksoproer. "FEN aantal ontevreden middenstan ders heeft tijdens een in Utrecht gehouden vergadering een nieuwe or ganisatie in het leven geroepen, die zij de Vrije Middenstandsbond heb ben genoemd. Het is niet goed dui delijk geworden, waarvan deze middenstanders nu wel vrij willen zijn, maar, zoals altijd ln dergelijke situaties, wordt het bestaansrecht van 'het nieuwe' vrijwel uitsluitend ontleend aan de tekortkomingen van 'het oude'. Nu mag in Nederland een klein ver schil van opvatting soms al leiden tot een oprichtersvergadering, de vier centrale middenstandsorganisa ties doen er naar onze mening goed aan de kritiek van de 'vrije' klein- onderncmers niet te onderschatten. Hun belangrijkste bezwaren zijn dat de bestaande centrales 'hun gezag verloren' hebben en zich hebben 'overgeleverd' aan de p b o. Met de laatste beschuldiging wordt (niet ge heel ten onrechte) gedoeld op de In voering door het Hoofdbedrijfschap voor de detailhandel van een vijf daagse werkweek in de vorm van een rouleersysteem. Waar het de middenstandscentrales aan schort is, dat zij zelden of nooit tot een eendrachtig optreden kunnen komen, zoals de werkgeversorganisa ties in industrie en landbouw en ook de vakcentrales dat herhaaldelijk wel blijken te kunnen. Deze voort durende onderlinge verdeeldheid was er ook de oorzaak van. dat de ongelukkige rouleervijfdaagse gebo ren kon worden. De oprichting van een vijfde middenstandscentrale moet voor een niet gering deel worden toe geschreven aan het feit dat vele on dernemers en een aantal bestuur ders in het midden- en kleinbedrijf de noodzaak van meer samenwerking in het organisatorische vlak nog steeds onvoldoende inzien. Daartoe behoren in elk geval ook de stichters en de leden van de Vrije Midden standsbond. Want de weg die zij nu hebben ingeslagen, kan slechts lei den tot nog meer onnodige verdeeld heid en totnog minder gezag. „Laten ive niet meer bakkeleien HILVERSUM, President Soekarno van mening dat een volksstemming i West-Irian overbodig te geworden doordat „het gehele volk voor de re publiek Indonesia is", dat blijkt uit een vraaggesprek van dr. P. G. J. Korte- weg van de N.C.R.V. met de president, gisteravond in het radioprogramma Wereldpanorama uitgezonden. Soekarno zei: Het is waar dat wij zijn overeengekomen na de overdracht van West-Irian een plebisciet te hou den, om het volk zelf te laten beschik ken over zijn toekomst. Maar hoe is de situatie nu? Het gehele volk heeft ver klaard tot de republiek van Indonesië te willen behoren. Het zou verspilling van moeite en geld zijn, wanneer mer nu nog een volksstemming wilde hou den. Bovendien liep men dan het risi co van politieke verwikkelingen. Voor onze verstandhouding met Nederland is beter, dat Nederland aanneemt, dat het LONDEN De Britse re- mier Harold Wilson zou de dere landen, waar het me Schoolkinderen zullen in Intussen wordt overwogen gering heeft besloten over te zeven partners van Engeland trieke stelsel wordt gebruikt, het gehele land onderricht voor het Engelse geld een de- gaan op het Europese metrie- in de EVA (Europese Vrij- Jay, die de beslissing in het krijgen in het metrieke stel- cimaal stelsel in te stellen, ke stelsel van maten en ge- handels Associatie) van deze Lagerhuis meedeelde, zei, sel. De regering en de indus- wichten. Dit is gisteren ofli- beslissing op de hoogte heb- dat de Britse regering hoopt trie moeten gezamenlijk de Verwacht wordt dat de cieel bekendgemaakt. ben gesteld. De EVA-landen dat het merendeel van de overgang gemakkelijk ma- overschakeling vooral voor De Britse minister van zijn thans in topconferentie Britse industrie binnen tien ken, zei hij. de Britse detailhandel pro- handel Douglas Jay heeft de bijeen in Wenen. jaar over zal gaan op het me- Britse industriëlen, die een bleinen zal opleveren. De trieke stelsel. Jay zei het zeer groot deel van hun goederen winkels zijn van oudsher ge- De Britse beslissing is o m. gewenst te achten, dat het naar het Europese vasteland wend te werken met ounces de Britse expor- gehele land op dit systeem exporteren, hebben sinds lang en pounden, met inches feet ri,p handel van maten en gewichten zal op deze overschakeling aan- en yards, met pints en' gal- gedrongen. lons. Britse zakenlieden en indus triëlen aangeraden de grote overgang geleidelijk te doen bedoeld plaatsvinden op een basis teurs te helpen, die handel van sector per sector. Pre- drijven met Europese en an- overschakelen. volk van West-Irian tot de republiek wil horen. Dus eigenlijk vindt u het plebisciet niet meer nodig? vroeg dr. Korteweg. Nee. niet meer nodig. Het gehele be stuur in West-Irian is nog pro-Indone- sie. Alles gaat geweldig goed. ..Gesteld dat er tóch een plebisciet zou worden gehouden, dan maakt u zich niet de minste zorg over de uit slag? „Nee. helemaal niet. Waarom zouden wij een volksstemming houden over iets wat al helemaal duidelijk is? De feiten wijzen het uit" Op de vraag wat die -feiten waren, antwoordde Soekarno met de weder vraag: „Hoort u stemmen onder het Westiriaanse volk, dat zij niet graag in de schoot van de republiek Indone sia zitten?" De president stelde tenslotte voor, ter wille van de goede verhouding tussen beide landen niet meer te redetwisten. „Laten we nu over West-Irian niet meer gaan bakkeleien. Laten we geen plebis ciet meer houden. Het volk is al pro republiek. het volk wil blijven in de schoot van de republiek, laten we dat zo emen. En dan bestaat er tussen Ne derland en Indonesië geen punt van wre vel meer", aldus de president. KAAP KENNEDY Astronaut Ed ward White, een van de twee Amerika nen die volgende maand gezamenlijk een tocht in de ruimte zullen maken, zal het ruimteschip geheel verlaten. Dit werd maandag van betrouwbare zijde in Kaap Kennedy vernomen. Aanvankelijk was gezegd dat de ruimtevaarder het hoofd uit de cabine zou steken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1