tH y Leiderdorpse toren verdwijnen gaat verdwij mg Tc kust en te keur Oude toestand wordt hersteld Jubilerend K. en O. gaf feest voor invaliden Toch volkstuinhuisjes in Oostvlietpolder yIEI MFUWE T.FIDSE COURANT MAANDAG 24 MEI 1965 richtlij, Met naar om van onzt o. gericht heeft ft eten zijn 'Ie leven, we doen overeen. ie zo ge. i het be- »n. Maar n, indien Lin !11 i T. van chillendt en, zoal; ïstructie- isatiecen- pinstruc- »et eerst i aantal ed, zoalj en zelfs poor uit- de leef- rs op dt niet jon- Sijs uit blijven, tterdam, eld hedc de aan, die dat de rm voor worden er'SoSo zichzelf el van ■obleem nderen. inderen iïPj.M5 gewone heer P. houden riiddag- taat uit de Ge- hans 15 eeld I. Zuid- :ht/Ve- lbouw- - ijkende Maandag Lakenhal. 8 uur: invitatieconcert Leids Toonkunstorkest. De Doelen, Rapenburg. 8 uur: amateur fotografen, werkgroep. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met ,,Ardèle" van Anouilh (abonn.). Oegstgeest: Irene. 8 uur: afd. Christen- voruwenbond. J. Kroon over Die Schöp- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Candida". Den Haag: Diligentia, 8 uur: kooruit voering De Kleine Stem. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Breestraat 19, 7 tot 9 uur: aanmelding van straatcollecte Rode Kruis. De Doelen, Rapenburg. 10.30 u.: deelhoudersvergadering Wernink. Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30. uur: slot middag afd. Ned Ver. Huisvrouwen. Garenmarkt, 7.45 uur: vertrek K. O.-excursie naar Nijmegen. Den Burcht, 8 uur: toneelavond Luctor et Emergo. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „Ardèle" van Anouilh (abonn.). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ensemble met ..Voerman Henschel". Den Haag: Diligentia, 8 uur: recital pianist Denver Oldham. Scheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8 u.: toneelgroep De Spelewaghe met „De muizenval". Chr. Emigratiecentrale. Woensdag Zoeterwoudseweg 1. 12 uur: aandeel houdersvergadering N.E.M Steenschuur 6, 8 u.: Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met ,,Drie stuivers Opera". Den Haag: openluchtheater Zuiderpark I uur: Leids Jeugdtoneel met „Bulletje m Bonestaak bij Rode Veder". Donderdag (Hemelvaartsdag) Stationsplein, 7.30 uur voorm.: ver rek voor grote dagtocht naar Texel. Valkenburg: herdenkingsbijeenkomsten voormalige 4 R. I., aanvang 9 uur. Den Haag: Kon Schouwburg, 2 uur: Haagsche Comedie met „Galante Listen". 8.15 u. Haagsche Comedie met „Candida". Vrijdag Antoniusclubhuis, 7.30 uur: feestavond E.H.B.O. Academiegebouw, 4 uur: inaugurele oratie prof. dr. P. Vinke. Gabr. Mefeustr. 4, 3 uur: opening werk plaats Stichting Leidse Werkplaatsen. Den Burcht. 8 u.: leerlingenuitvoering balletschool Hendrichs. Leiderdorp: Dorpshuis, 7.30 uur: open bare les muziekschool Leiderdorp Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de zondeval" Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Haags Studentencabaret, laatste voorstelling „Opzitten en pootjes geven". Scheveningen: Kurzaal, 8 uur: concert Residentie-Kamerkoor, m.m.v. Rott. Philh Orkest en sopraan- Zaterdag Geref. Jeugdverband: slotavond. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Galante Listen" Den Haag: Diligentia. 8 uur: uitvoering balletschool Tanja Vogel. Apotheek Geopend: Zuiderapotheek. Lammen- schansweg 7, tel. 23553. ook voor de apotheek Van Breest Smallenburg Leider dorp. De Oegstgeester apotheek is ge opend. De apotheek Voorschoten is zondag en op Hemelvaartsdag gesloten van 8 tot 22 uur. Ftlms Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Seks. moord en thrills in Beverley Hills (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De wraak van een veroordeelde (18 jaar» Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De terug keer van Frankenstein (18 jaar> Rex <2.30, 7.15 en 9.15 uur): Zorro contra Samson (14 jaar) Studio (2 30. 7 en 915 uur): La vie a 'envers (18 jaar) Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling ..EeD boek wordt gemaakt" typografisch werk van Mart Kempers) en de besi verzorg de vijftig boeken van 1963 <7mei—7 juni) Universiteitsbibliotheek: t.m. 31 mej Leidse drukken van de Officina Planti- niana. notte Z.JI. zich N.V., Werktijdverkorting bij Menko N.V. ENSCHEDE De directie van N. J. Menko N.V. heeft besloten een aan vraag in te dienen tot werktijdverkor ting voor de afdelingen spinnerij en weverij voor 840 arbeiders, voor een periode van acht weken. Zij vertrouwt dat in die tijd de voorraden tot eer aanvaardbaar peil zullen zyn terugge bracht. Zowel in financieel opzicht als uit oogpunt van commercieel r acht zij het onverantwoord voor modebedrijf als het onderhavige, de voorraden nog verder te doen stijgen. Uiteraard zullen de afleveringen van spinnerij Roombeek N.V. aan de garen afnemers hierdoor niet beïnvloed den. LEIDERDORP De bekende toren van de Hervormde kerk aan de Hoofdstraat gaat verwijnen. Tijdens een spoedbijeenkomst van de kerke- raad is gistermiddag het voorstel tot afbraak, afkomstig van de kerkvoog dij, aangenomen. Een en ander maakte ds. J. P. Honnef gisteren voor de aanvang van de avonddienst bekend aan de gemeenteleden. De kerkeraad heeft zich genoodzaakt gezien dit besluit te nemen dooi de financiële moei lijkheden, die het spoedige ingrijpen in het verval van de toren zou ver oorzaken. Tevens besloot de kerkeraad gistermiddag, architect P. van der Sterre opdracht te geven zo snel als mogelijk een restauratieplan voor middenschip en dak te maken, opdat de kerk in zijn oorspronkelijke staat kan worden teruggebracht. Met nadruk verklaarde de kerkeraad dat de luidklok en het (nieuwe) elektrische uurwerk als zodanig hun dienst zullen blijven doen. Hiervoor worden plannen ontworpen. Als men in grote lijnen wil weten hoe de hervormde kerk van Leider dorp er na de restauratie zal uitzien, dan moet men deze foto van de herv. kerk in het Zuidhollandse Oudenhoorn eens aandachtig bekijken. Weliswaar is dit gebouw geen kerk met zijbeuken, maar de vorm komt in belangrijke mate overeen met die van de Leider- dorpse kerk. Met he,t portaal vóór de kerk, de nis achter het portaal in de gevel en de ruiter op het dak ken merkt deze kerk zich door evenwich tigheid die men in de Leiderdorpse kerk in haar tegenwoordige vorm node mist. Kerk en toren horen dan ook niet bij elkaar. Ze vertegenwoordigen twee totaal verschillende stijlen die elkaar eenmaal niet verdragen, -terwijl de afmetingen van de toren bovendien de verhoudingen van het geheel versto- Monumentenzorg heeft gelijk dat het geld wil geven als hier de verantwoor de historische situatie wordt hersteld. Wij zouden nog een stap verder willen gaan: komt het tot restauratie van het schip, dan zou men ook een andere stelling van het kerkmeubilair kunnen overwegen. De kerkvoogdij moet er dan wel rekening mee houden dat zij een vrij aanzienlijk deel van dat meu bilair niet meer zal kunnen gebruiken. Maar, wat in zon» kerk geen waarde heeft, dient zo spoedig mogelijk te ver. d wynen. Van hervormd Leiderdorp zal zeker een offer worden gevraagd, maar de kerk in het centrum van het dorp is het waard dat offer te brengen. Uitvoerig stond ds Honnef stil bij de aanleiding van deze ingrijpende en dringende maatregelen. Enige tijd ge leden plaatste het aannemingsbedrijf G. S. Nagtegaal steigers tegen de to ren. teneinde een afgewaaide loodlijst te herstellen. Architect Van der Sterre werd verzocht en passant te onder zoeken welke reparaties aan de toren nodig zouden zijn in de toekomst. Wat de architect ontdekte was zeer alar merend. Fundamenten Het kerkgebouw dat na verwoesting in 1622 opnieuw werd gebouwd, had in die tijd geen toren, maar een op het dak staande ruiter. Toen in 1780 in de kerk het huidige orgel werd ge plaatst. was het noodzakelijk het voor portaal te bouwen om by de orgel- gaanderij te kunnen komen. Ruim 110 jaar geleden is besloten de toren te •n en de dakruiter weg te ne- Deze toren werd gebouwd op het voorportaal, zonder echter de fun dering te verzwaren. Te kostbaar Mede door het feit dat de voorgevel van het gebouw naar voren buigt, werd de toren in deze voorgevel ver ankerd. In de loop der jaren is door de onvoldoende fundering de voet van de toren verzakt, maar een deel van de toren werd door de veranke ring in de voorgevel vastgehouden, met als gevolg een grote scheur dwars door de toren. Het gevaar is dus evi dent. Zou men dit willen herstellen, dan moest de scheur worden opgevuld en moest onder de toren een zware fundering worden aangebracht. De kosten daarvoor zijn zeer hoog. waar bij nog komt dat regelmatig herstel werkzaamheden zouden moeten plaats hebben. Dit zal telkens het kostbare plaatsen van een steiger noodzakelijk maken. Monumentenzorg Dc kerk staat onder Monumenten zorg. dat reeds jaren restauratie van het middenschip op het programma heeft staan- Subsidie daarvoor kan slechts worden verkregen, indien het kerkgebouw zoveel mogelijk in vroegere staat wordt gebracht, met in begrip van de dakruiter. Monumenten zorg heeft dit standpunt bekendge maakt, waarop architect Van dei Sterre adviseerde „geen goed geld naar kwaad geld te gooien" en dc to ren af te breken. De kerkvoogdij, wetend dat vele gemeenteleden gehecht zijn a huidige uiterlijke vorm van de kerk. heeft zich niet zonder meer neerge legd. Zij won advies in bij de rijks dienst van de Monumentenzorg, de bouw. en restauratiecommissie Hervormde Kerk en bij de dienst Bouw- en woningtoezicht van Leider dorp. Alle adviezen waren eenslui dend: afbreken. Gistermiddag sloten de toren af te breken voorgevel, met eventueel het voorpor taal. in oude toestand terug te bren gen. Men wil hieraan de algehele restauratie koppelen. Restauratief oncls Ds Honnef voegde aan deze uitleg de opmerking toe. dat men nu weet waarvoor het restauratiefonds in de collecten geld vraagt. Over de fi ciële kant van de zaak konden nog geen inlichtingen worden verstrekt, begrijpelijk omdat de plannen nog niet gereed zijn. Daarna moeten d< plannen nog langs de diverse instan ties voor goedkeuring en subsidiever lening. De kerkvoogdij, geruggesteund door de goedkeuring van de kerkeraad, zal ten spoedigste Monumentenzorg schriftelijke vergunning tot sloop van de toren vragen. Wanneer de toren zal verdwijnen, is dus nog niet met zekerheid te zeggen. In elk geval kan men constateren, dat het gedurfde be sluit de algehele restauratie zal be spoedigen. Volgens de deskundigen zal de kerk na de restauratie elke vorm van spijt over het gemis van de toren wegnemen. Bovendien blij ven uurwerk en luidklok (uit 1471) voor de gemeente GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Huisvuilophaaldienst De directeur van de gemeentelijke reinigings. en ontsmettingsdienst te Leiden maakt bekend, dat in verband met dc a.s. feestdagen, de huisvuilop haaldienst als volgt is geregeld: donderdag 27 mei 1965 wordt woens- g 26 mei 1965: maandag 7 juni 1965 wordt dinsdag 8 juni 1965; dinsdag 8 juni 1965 wordt woensdag 9 juni 1965. De ophaaldienst tegen het speciale tarief van 0.50 op woensdag zal niet geschieden op 26 mei en 9 juni 1965. Cabaretsucces voor de Leidenaar Van Ooyen LEIDEN De Leidse cabaretier Cees van Ooyen heeft op het zaterdag in het De La Mar-theater te Amster dam gehouden cabaretconcours de derde prijs ter waarde van f 400 ge wonnen. Eerste werd oud Leidenaar (thans Hagenaar) mr. Paul van Vliet en tweede Eva Goslar. eveneens uit Den Haag. Joop Stokkermans, die Cees van Ooyen begeleidde, won zelf met tekstschrijver Hans Andreus de prijs voor het beste Vondelparklied. Wim Sonneveld was voorzitter van de jury (waarin verder zitting hadden Hetty Blok. Wim lbo en Albert Moll). Afscheid ds. H. J. A. Haan LEIDEN Ds. H. J. A. Haan. predi kant der evang.-lubherse gemeente, die beroep heeft aangenomen naar de evangelisch-lutherse gemeente te Amsterdam-noord, hoopt op 13 juni afscheid te nemen van de Leidse ge meente. De dienst begint om 3 uur in de kerk aan de Hooglandse Kerk gracht. Op die dag vervalt de ochtend- Al geprobeerd? Doe het nu! n* tV)el -=' J; gk./ LEIDEN In het kader van dev iering van het vierde lustrum heeft de Leidse Volksuniversiteit K. O. zaterdag in de Stadsgehoorzaal ruim driehonderd invaliden uit Leiden en omgeving een feestmiddag aange boden. Na een welkomstwoord richtte de vice-voorzitter van K. O., de heer H. Stenz, een dankwoord tot de automobilisten, helpers en helpsters van het Rode Kruis, afdeling Leiden en leden van de VVSL, die respec tievelijk het vervoer, assistentie en het serveren van de consumpties voor hun rekening hadden genomen. Het feestprogramma bracht enkele prominente kleinkunstartiesten voor het voetlicht. Na een inleidend praatje van Henk Bouwman in zijn kwaliteit van confe rencier; oogstte de nog steeds popu laire Herman Tholen veel bijval met enkele „tophits" uit vervlogen jaren, onder meer „Mens durf te leven". Succes oogstte eveneens Henk Bou- man met een goochelshow, waarvan vooral zijn geestige „goochelles" op prijs werd gesteld- Hoogtepunt vormde de muzikale show van „Diana en Daranti", die niet alleen met vaart en verve hun xylo foons en vibrafoons lieten klinken (onder meer in „Rapsodie in Blue" en „Land of hope and glory"), doch te vens welluidende melodieën uit een serie tafelbellen haalden. Na een ova tionele bijval gaf het echtpaar een ver tolking op xylofoon en vibrafoon van „Eleonore". Na de koffiepauze bracht Annie Oplettende Leidse winkelier LEIDEN Nadat een 12-Jartee Leid* jongen een bandrecorder ter waarde van f 248 - bij hem had gekocht, welk artikel hij met drie briefjes van f 100 betaalde, belde een winkelier zaterdag de politie omdat hij het niet vertrouwde, zoveel geld in zulke jonge handen. Zijn wantrouwen bleek gerechtvaar digd en de politie is hem nu zeer dank baar voor het telefoontje. Bij onderzoek bleek namelijk, dat de jongen van zijn grootvader f 500 had gestolen, waarvan hij de helft „in bewaring" had gegeven bij een elfjarig vriendje Oegstgeester judoka gewond in Leiden LEIDEN Tijdens judokawedstrijden in de Stadsgehoorzaal brak de 15-jarige Oegstgeester scholier A. Streng gister middag zijn rechtersleutelbeen. Diefstal in kleedlokaal LEIDEN - Na enkele aangiften hield de Leidse politie een 18-jarige Vaüken- burgse fabrieksarbeider aan terzake van ontvreemding van geld uit portemon- in het kleedlokaal van L.F C. Palmen enkele tophits uit haar reper toire, waarna Sem Nyveen en Bennie Behr, de komische viool-virtuozen (aan de piano Dick Schallies), een verend applaus in ontvangst mochten nemen. Het feestprogramma werd besloten met het optreden van Herman Teunis sen, die zijn elektronisch orgel be speelde. Het geheel werd muzikaal omlijst door het Hongaarse orkest van Szakacs Joska. Gevestigde en vertrokken personen in de week van 14 t.m. 21 mei Leiden Gevestigd: A Martinazzi en Fam. Schutterstraat 15a; H T van Klink en fam. Pr Hendrikstraat 32: L Woldendorp en fam. Oude Singel 144; G J W Vonk en fam. Hoge Rijndijk 170 H P Huffnagel en fam. Faljerilstraat 4; A A van Laarhoven en fam. Mo- zartstraat 253; W F Assmann en fam. Stieltjesstraat 3: L J Schuncken en fam. Valeriusstraat 180: J J van der Waal en fam. Mozartstraat 249: R van Duinen en fam. Boerhaavelaan 112: R D van der Scheer en fam, Willem de Zwijgerlaan 133; H J Bosman en fam. Mozartstraat 251; G van der Wegen en fam, Lammenschansplein 9; J T Mul der. Apothekersdijk 30; E P van der Esch, ab Morssingel: J Pinkster Rijnsburgerweg 5; A Nijboer, van 't Hoffstraat 45; J C de Bruijne. Hooi gracht 39; C T op de Hoek, Hooi gracht 39; L van Duin, Vreewijkstraat 16; J M Matthijsen, Nieuwe Rijn 22a; H J T van der Veen. Mozartstraat 245: E de Roos. Hogl Kerkgracht 22; J W Boeff, Haven 13; R W A L de Ruijs- scher. v d Werfstraat 37; G Bol-Nagte- gaal. Witte Rozenstraat 21; A Voet- berg-Nell. Alb Verweijstraat 8; H M Boon. Witte Singel 95; H C Steenks. Jul v Stolberghof 44; S N Tan, Rijns burgerweg 140: C N G M de Jongh, Witte Singel 27: S H Riddersma, Mo zartstraat 261; J Vermaat Hoge Rijn dijk 182 P C Erades-Snoeren. Prin senstraat 43a: E C Wamsteker. Groen- hovenstraat 23: L J G M Wiegerink, de Meij v Streefkerkstr 34; E E van Kooperen. Rijnsburgerweg 10; A Kagie, Meloenstraat 17; J B Berger-Versteeg, Samuel de Zee's hof 4; J J E Schutte. Kloksteeg 14; F B Arcuri, Kraaier- straat 2; T C Ligtermoet. Faljerilstraat 4: T A C Spoor. Hartmanstraat 6; M L Scheeren-Cordewener. Lammermarkt 31; J H Jansen. Pasteurstraat 22a; E Postma, Hogewoerd 129a: G W J Kan bier. Middelweg 21; TAM Hosman- van der Maas. Breestraat 111: J W B Westerburgen, de Wetstraat 1; H A Lockhorst. de Wetstraat 1: D Franken van L Stirumstraat 29; M C Jol. Rijns burgerweg 10; A G E Middelburg, Me relstraat 38: J C Voorhoeve. Groene- veldstichting 7 ;J C van Rijn, Bloe mistenlaan 43; A M B Kasri, Nieuwe Beestenmarkt 8; A H Cheung. Dief- steeg 15; E I A Buhsina. Nieuwe Beestenmarkt 8; C M Commandeur, Hooigracht 11-29; M C Walvis, Zoeter- woudsesingel 97; EP Verhaar, Plant soen 1: E J Burghout, Plantsoen 1; J Priem. Decimastraat 16; W V Geheniau-de Koning. Hoogl Kerkgracht 11: V P I Hamm-Rijsdijk, Haagweg 244; M C Bugge Witte Rozenstraat 62; G Nievaart, St Anna's hof 6; A J C M Bisschop. Vondellaan 24; L van Wolfs winkel, Boshuizerlaan 16. VERTROKKEN H N van Schaik en fam. ab Roose- veltstr 18. Voorschoten, v Ostadehof 37: A Hensen en fam. Vijf Meipl 60, Heemstede, Cesar Francklaan J van Beest en fam. Boerhaavelaan 23. Alphen a.d. Rijn. Waalstr 19: J T Vissers en fam, W de Zwijgerlaan 213a. Katwijk. Boekhorststr 84; C Gul- demond en fam, Trompstr 77. 's-Gra- venhage Haveltestr 16; F J du Chate- nier en fam. Scholtenstr 40, Eindho ven, Sansovinostr 13; J A P Geers en fam. 'Lijsterstraat 2, 's-Hertogenbosch, Korenbrügstr 12; T van Dijk en fam. Schelpenkade 37, Hoogeveen, van Nij- enhovelaan 4; A R I Aris en fam, de L de Kanterstr 11. Leidschendam, Pr Hendrikpl 54: J Rijsbergen en fam. H de Vriesstr 4. Rijnsburg. Burg Her- mansstr 31; M W v d Valk-Keijzer fam. Uiterstegrt 159. Oegstgeest, Kam- perfoelieln 38; C T Murray en fam v d Waalsstr 55, Australië: H Ren- gers en fam. Hoge Rijndijk 264, Zwol le. Hanekamp 7; J W Fuhler en fam, Hoge Rijndijk 264. Heno O, Zwolseweg 65; J Kamst en fam, Burggravenlaan 113. Leerdam, Lod. van Nassausti W J Sirach en fam, Bakh Roozenb str 29. Rijnsburg. Oegstgeesterweg 3H; J A A Plu, Vijf Meiplein 74, Amers foort. Bergstr 33; M E Tang-Yuk. Morsweg 138 's-Gravenhage, Dotter- bloemln 55; M Vavier-Slijk. Staalwijk- str 3, Lisse. Achterweg 9; F H Urban. Boshuizerkade 71, Katwijk, Anjerstr 21; M J W Elfrink-van Kins, Gvd Laan str 12, Katwijk, Remisestr 8; L N Han. Breestr 109. Oegstgeest. Schou- tenburgstr 32; J Lippmann, Noordein de 2a, Den Helder. Buitenhaven 5 D G Molijn, Noordeinde 2a, Den Hel der Crocusstr 64; J M Servaas, Plant soen 27, Baarn. A van Dijcklaan 52; J M Bos. Apothekersdijk 11a. Rotter dam, Oranjelaan 18b: C A A E Hel ders. Hooigrt 11-29. Alkemade. Noord einde 26a; C P le Nobel, van 't Hoff- str 26a. 's-Gravenhage, Laan v Meer- dervoort 933; P J van Bendegem. Ka- n^alweg 38. Veren St van N Amerika; L G Bleeker. Rijnsburgerweg 31, Voor burg, Ln van Leeuwesteyn 73; I M I Conradi. Rijnsburgerweg 120a Oegst geest. Schoutenburgstr 23; H Griffioen. LEIDEN Wat vele betrokkenen niot hadden verwacht, althans niet zo vlug, is werkelijkheid geworden: het gemeentebestuur van Zoeterwoude heeft toestemming gegeven tot dc bouw van in totaal negentig huisjes, op de drie Leidse volktuincomplexen aan de Vlietwcg te Zoeterwoude, mits de ontwerpen hiervoor aan de gemeentelijke maatstaven voldoen. Vooral omdat het hier vooralsnog tijdelijke complexen betreft, is de Leidse Bond van Volkstuinverenigin gen bijzonder content met deze toe stemming. Het betreft hier de com plexen Roomburg met het daarachter gelegen complex van de Onderlinge Turnvereniging en het iets dichter bij de Lammebrug gelegen complex v de thans nog naamloze vereniging. Op dit laatste complex, dat pas dit voorjaar door de gemeente, geploegd en wel, is opgeleverd, zijn nog enige tuinen van elk 300 m2, beschikbaar. Men kan zich hiervoor in verbinding stellen met de secretaris van genoem de Leidse bond, de heer J. van der Zwart, Langestraat 22, tel. 22394. Ds. C. J. Baart verlaat Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE Ds. C, J. Baart (36), die op 1 februari 1959 predi kant werd van de Hervormde Gemeente alhier, heeft het beroep aangenomen van de Hervormde Gemeente ic Raamsdonk Raamsdonksvecr. Op de complexen van Roomburg en OT.V. stond reeds een aantal zonder vergunning gebouwde huisjes. Circa veertien ervan mogen blijven staan; de rest is of wordt afgebroken. Beroepen te Lisse LISSE De Gereformeerde Kerk van Lisse heeft een beroep uitge bracht op ds. A. Wiersinga te Win schoten. Boekenmarkt trok 75.000 bezoekers AMSTERDAM, Dc nationale boe kenmarkt in het RAI-gebouw. die gister middag is gesloten, heeft ruim 75.000 be zoekers getrokken. Op de markt, die tien dagen duurde, is naar schatting voor drie :r ton aan boeken verkocht. Volgens dc organisatoren was de markt een sue- :n verwacht mag worden, dat er noj een wordt gehouden. Boshuizerkade 89. Breda. Baronielaan W Parre. Vondellaan 6. Maas sluis. Jacob Catsstr 11: M N Bier. Groenhovenstr 21. 's-Gravenhage. van Wouwstr 27: R A L Loppé. Joh Ver- hulststr 6. Den Helder. Nieuwcweg 3; X H Krauss. Klikspaanweg 15 's-Gra- venhage. Erasmusweg 707; M J A van Amsterdam-Hoogen boom. Schelpenka- 32a. Hazerswoude, Groenestein 52; G Wehry. Utr Jaagpad 19. Frank rijk; A M Wijn-van Hasselt. Morssin gel 7. 's-Gravenhage. Leuvensestr 44; H J M van der Meer. Herengracht Zoeterwoude. Wcipoortseweg 1; W R J Hurenkamp. Hooigracht 11-29, Apeldoorn. Loobroekseweg 20; H Smits der Burg. Steenstr 19. Alphen a d Rijn. Cederstr 31: A C Groeneveld der Werfstr 25b. Israël; F Monte- ba. Drie Octoberstr 31. Gouda, Fred Hendriklaan 49; H M J Baan, Tromp str 47, 's-Gravenhage. Vredeoord 58; in Krimpen, Rijnsburgerweg 31. Krimpen a d IJssel. Breitnerstr 15; E J Bil. Hogewoerd 32. Rotterdam. Apollostr 23. Oud-Leiden naar Zaltbommel LEIDEN Zaltbommel, de oude, aan de Waai! gelegen en geheel door groene wallen omgeven, stad was zaterdag het doel van een zestigtal leden van de vereniging Oud-Leiden. Allereerst bezochten de leden het museum in het door Maarten van Ros in 153<5 gebowde huis dat bestemd als poortgebouw voor een kasteel dat nooit is tot stand gekomen Het mu seum bevat een schat van curiositei ten, prenten, gebruiksvoorwerpen, ma ten en gewicheten, gevelstenen en ook een wiegedruk uit 1477. Tijdens een wandeling over de wal len die in 1840 nauwelijks aan slech ting zijn ontkomen bleek hoe sterk deze door vorige geslachten voor ver dediging van de stad waren gebouwd. De stad die in haar oorspronkelijke opzet bijna niet is gewijzigd bezit nog véle fraaie in de oorspronkelijke staat verkerende gevels voorzien van gevel stenen waaruit valt af te leiden welk beroep de eerste bewoners uitoefen den. De wandeling werd besloten met een bezoek aan de St. Maartenskerk, ingewijd in 1304. met een in 1500 vol tooide toren waarvan de spits in 1538 door de bliksem werd vernield. De terugreis werd onderbroken voor een bezoek aan het te Waardenburg staande kasteeL Rotary-weekeinde in Voorschoten gewijd aan communicatie VOORSCHOTEN Dit weekeinde had een drielandenbijeenkomst plaats van dc Rotary-club. De Rotary-club Voorschoten-Leidschendam ontving namelijk 52 buitenlandse Rotarians. Vrijdagavond kwamen zij aan. Een van de hoogtepunten was dc ontvangst die het gemeentebestuur de leden aanbood. In de versierde raadzaalvan het gemeentehuis werden de gasten ont vangen door wethouder J. J. Dekker, als loco-burgemeester, en de heer A. Oosterbaan. loco-gemeentesecretaris. In een toespraak, gehouden in drie talen, gaf de wethouder in het kort de geschiedenis van Voorschoten weer; de oude historie maar ook de storm achtige groei na de wereldoorlog. De toehoorders kwamen onder de indruk van de cyfers: aantal inwoners in 1955 11.000. thans bijna 18 000; 13 nieuwe schoolgebouwen in de laatste tien jaar; twee gezondheidscentra en een 500 plaatsen tellend cultureelcentrum. De vooirzitter van de afdeling Voor schoten-Leidschendam, de heer D. van Zanten uit Voorburg, dankte het gemeentebestuur voor het onthaal en de gastvrijheid. De dames kregen een luchtig pro gramma tijdens dit weekeinde. De heren namen onder meer „Communi catie" in studie. Dit onderwerp werd belicht door de directeur der P.T.T. prof ir van Lorramel, de Duitse pater Görgen en de Engelsman Gaston. Zondagmorgen had een dienst plaats in de Hervormde kerk. waarin voor gingen ds E. Sarabcr, Hcrv. predikant te Voorschoten, pfarrer W. Becker uit Duitsland en reverend T. J. Beatty. Het onderwerp der prediking was ook „Communicatie". Sportterreinen Voorschoten VOORSCHOTEN Naar aanleiding van de door de heer Iestra (P.-C.) ge stelde vragen omtrent dc jaarlijkse kosten van de gemeentelijke sport terreinen, delen B en W het volgende mede Blijkens de begroting voor 1965 zul len de exploitatiekosten voor dat jaar. per tak van sport afzonderlijk ver meld. er als volgt uitzienHockey: expl. kosten f 5.436,vergoeding vereniging f 300.—. blijft ten laste van de gemeente f 5.136,korfbal: expl. kosten f 2.136,verg. ver. f 400.ten laste van gemeente f 1.736,schaatsen: expl. kosten f 1.356.—. verg. ver. f 800,ten laste van gemeente f 556,voetbalexpl kosten f 33.903.verg. vereniging f 4.075,blijft ten laste van gemeen te f 29.828,—. Het 5e sportveld in het Burgemees ter Van der Hoevenpark is in gebruik gegeven aan de Mixed-Hockeyclub, Op dit veld ontbreekt een kleedge bouwtje B en W stellen voor een semi-permanent gebouwtje te plaat sen. Kosten ongeveer f 11.600.de vergoeding zal f 200per jaar be dragen. Bijdrage voor carillon van Voorschoten VOOrschoten B. en W. stellen de raad voor dertig procent van de vermoedelijke kosten van een carillon voor rekening van de gemeente te nemen met een maximum van f 15.000. Zij staan sympathiek tegenover het streven van het comité tot aanschaf van een carillon in de gemeentetoren, dat reeds ruim f 18.000 verzamelde .a,cht hct nl« onwaar. 'JnI'jk dat f 35.000 kan worden bij eengebracht. De kosten van een 37 f 50000 carillon komen op rond

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3