Brick Bradford bij afscheid na 45 jaar «lesje en «Josje Puzzelboek Senmoef DE STENEN ZONDE J ZATERDAG 22 MEI 1965 ethergoiven-ethergoivenethergoivenethergoiven nkbeeld. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Actua liteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: gesprek over Christen zijn in Kerk en wereld van vandaag. 23.15 Stereo: ni-klassieke e ke muziek. 22 30 Nieuws. 22.40 S| Eigen hof en 100 000 a Christen zijn in kerkjas en in werkjas (Van onze soc.-econ. redactie) i RNHEM De muren van yersum 1. 402 m. NCRV: 7 00 Dagopc- 'nlng. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek 7.20 (Sportuitslagen van zaterdag 7.30 Nieuws. \140 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmu- feiek. 8.10 Gewijde muziek (gr. 8.30 Nieuws. '8 40 Lichte grammofoonmuziek. 9 00 Ver zoekprogramma voor de zieken. 9 35 Water standen 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Oude muziek, (gr.). 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek 12.00 Licht orkest en zangsoliste 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelingen t b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12 40 Grammofoonmuziek. eventueel .actualiteiten. 12.50 Brussels Mozaïek (III). Uitwisselingsprogramma net de B R T.lich te orkesten grammofooi Radiophilharmonisch orkest moderne muziek 15.35 Ster «emble: geestelijke liederen overdenking. 16 30 Klassiek muziek. 17.00 Voor de kleutei jeugd. 17.30 Lichte grammof de tijd. Een li-daagse Partij van de Arbe liederen met toelichting. Arbied: Bij ^8^0 ^Geestelijke II. 298 M. VARA: 7.00 Ni Ochtendgymnastiek en soc'alistisc' 7 20 Grammofoonmuziek 7 25 V: pagina 7.30 Lichte grammofoon: •Nieuws. 8.10 Lichte grammofoon \Moderne orkestmuziek (gr) (Arthur Miller en de schuldvraa 'king (II). VARA. 10.00 Lichte gi 1100 Nu of een bepaalde klasse, maar tegen de zonde, die de oorzaak is van alle ellende, ook in de sociale verhoudingen. En als het zo gezien wordt dan moeten wij erkennen daaraan zelf mede schuldig te zijn. De ere-voorzitter deed een klemmend beroep op de honderden leden In de zaal en over hun hoofden heen op alle werknemers vanuit dit geloof te leven en christen te zijn. „niet alleen in de kerkjas, maar ook in de werkjas". „Waarom moeten nog zo velen worden overtuigd? Waarom moet zoveel werk „Musis Sacrum" trilden, ZO nog door zo weinigen gedaan worden, overweldigend hard klonk het ap- e^tl plaus op, toen de nieuwe voorzitter Evangelie, om de gerechtigheid Gods", van de Chr. Metaalbedrijfsbond, CMB-voorzitter heer J. Lanser, de algemene leden vergadering gistermiddag voorstel de zijn zojuist afgetreden voorgan ger tot ere-voorzitter van de CMB te benoemen. Zichtbaar bewogen nam de heer H. Peters de oorkonde in ontvangst, als een voor hem uiterst belangrijk tastbaar bewijs van de dankbaarheid der ruim 36.000 leden voor hetgeen hij ge durende een lange periode in het belang van de werknemers in de metaalindustrie heeft gedaan. „Wij allen, die hier zijn, erkennen in u de onbetwiste bouwer van de CMB", zo sprak de heer Lanser de ere-voorzitter toe. Gedreven door een diep doorleefd geloof en een sterk sociaal gevoel, bent u als het ware dag en nacht in touw geweest om de leden te dienen en de organisatie uit te bouwen en sterk te maken. Wij zijn u daarvoor veel dank en hulde verschuldigd", aldus de voorzitter, die lidlied. ook mevrouw Peters in zijn woorden •kV°8°oo iunn waardering betrok. Zij ontving »k'. 9.00 een vlammend boeket bloemen zijn afscheidswoord. Rest ons nog te vermelden, dat de bond in zijn tweedaagse algemene verga- genomen. noemd. die de opdracht kreeg aan de volgende algemene vergadering (in 1967) rapport uit te brengen over de mogelijk heden om de interne organisatie van de CMB meer in overeenstemming te bren gen met de eisen van deze tijd. Daarbij zal o.m. gezocht worden naar betere democratische vormen om de leden bij het bondswerk te betrekken. Voorts werd besloten de contributie enigszins te verhogen en deze niet meer te berekenen naar inkomen, maar naar leeftijd, De heer H. v. d. Meulen. districtsbestuurder te Arnhem, werd gekozen tot lid van het Commentaar De laatste uitzending van Wim Ibo's cabaretkroniek in het V.P.R O.-program ma gisteravond was zeker niet een van de slechtste. De Joegoslavische zangeres OJivera Marfcovic bleek te beschikken over een warme, goede stem en een goede voordracht. De Amerikaanse dan ser Victorio Korjhan gaf voortreffelijk werk te zien. Uitstekend paste daarin het optreden van de Nederlandse artiesten Jacco van Renesse en Jasperine de Vooruit «rang Jong. De echte jazz-liefhebbers zullen een Voor hij de voorzittershamer aan de kostelijk halfuur beleefd hebben aan het heer Lanser overdroeg sprak de heer Pe- optreden van de beroemde gitarist Wes 12 35 j ters een woord ten afscheid, waarin Montgomery met het trio Pim Jacobs. 00 Nieuws, hij o.m. wees op de enorme vooruitgang j Het was een studio opname nofoonmuziek 13.25 Voor in de strijd voor sociale rechtvaardig- H srammo- heid. Sinds de eeuwwisseling is ae inuten voor I art3e'^er van PauPer en rechteloze on- 16.02 Oude herdrukte, van onmondige en blind •s. "l6.l5 Lichte "grammofoonmuziek voorwerkpaard verheven tot werknemer met :ugd. 17.15 Fric-e streekuitzend ng. 17.35 i rechten en een meebesl'ssende stem. De o licht ensemble. 17.50 Actualiteiten sociale integratie van de werknemer is nu niet meer tegen te houden: zij gaat door, op velerlei terrein. De sociale explosie., die yooral na 1945 is losgebars ten. zal ook nog bestaande ongerechtig heden uit de weg ruimen. De heer Peters toonde zich dankbaar voor het belangrij' AVRO's Televizier. 20.25 Wie illigentiespel. 21.10 Willy sikaal programma. 21.50 19.55 Hier spi Nederland I. IKOR17.00-18.00 U; NTS: 19.06 Kentucky Jonu. Madness. T.V-film. 19.30 Peter Paul Rubens (The world of Rubens), documentaire over de Vlaamse schilder. 19.50 Kunnen dieren denken? filmpje. 20.00 Journaal. 20 05 Sport in beeld. VARA: 20.30 Voordracht. 20.40 Tel •inst. quiz. 21.15 Anders dan anderen. film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Margie - Het verjaardagscadeau. TV-film. 20.30 Festivalrubriek: korte films. 21.10 fkatten (In close pursuit), TV-spel. t in beeld. 22.15 België. Nederland! 11.00—11.40 vm. H Mis. 16.00 n.m. De •17.10 Ork. o.l.v. Ernst Van v. sol. 18.25 Klein, klein - Je boze Torazo. 19.10 n.m geheimzinnige stroper, .film. 19.55 Ber Nws. Aansl.: Sportweekend. 20 50 De Flintstones 1( der Eyken. kleutertje. 18 4! nleb korl B. de Tvverfe Wereldoord d|. ,uch, ,dtm„ dc uitspraak, dat elk stukje dood ven krijgen I-chr-v.n ""r koolstof binnen ring met zich meedraagt. En als re iemand nu maar in staat is dit schrift h^, te ontcijferen, kan van elk dierlijk of De plantaardig restant worden verteld. _.t mopt on"j hoe oud het is. Hoe ktvnm Libby tol „„.'«„e, nj„ deze nogal gewaagde uitspraak? We hebben de vorige maal gespro ken over het voortdurende bombar dement dat de kosmische stralen op de aardse atmosfeer uitoefenen. Op ongeveer 8 km van het aardoppervlak komen deze kosmische stralen in botsing met de stikstof in dc atmos feer. tengevolge waarvan deze stikstof wordt gesplitst in één deel radioactie ve koolstof (C-14) en één deel water stof. Door de voortdurende bewegin gen waaraan de aardatmosfeer ten prooi is. wordt deze radioactieve koolstof gelijkmatig vermengd met de koolzuur in de atmosfeer en als gevolg hiervan bevat elke hoeveel heid lucht altijd een klein deel vermindering radioactieve koolstof. Niet veel. wet iswaar. misschien één deeltje op eei uiteengevallen. De redenering die Libbv toepaste, was even eenvoudig als vernuftig. Want zo beweerde in leven te blij- bij als ik weet welk percentage krijgen eveneens radioactieve radioactieve koolstof het bot van een aangezien vele die- normale koe bevat en ik vind ergens bot. dat maar half zoveel C-14 uitsluitend planten eten, bevat Alles draagt datering a- tages kunnen hierva i farao Sesostris r geleden werd uitgerust om het lijk van de gestorven vorst naar het dodenrijk te vervoeren. Een stukje hout van deze boot gaf onder de Geigerteller een gemiddelde ouderdom van 3621 jaar. Van een stukje hout uit de vloer van een paleis uit de Hittictische periode in Tajinat in Syrië werd door een teller een gemiddelde ouderdom van 2531 jaar geregistreerd, terwijl men wist dat het 2Gfr: jaar oud was. Minimale het C-14 gehalte. <en voIle bevestigden. Immers, ieder radioactief element gaat op den duur teniet door het gevolg hiervan is, dat de planten, die na ongeveer 5500 jaar tot de helft is Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. 1.27 Mededelingen v. 12.30 Vooi 1. 12.55 hoorspel 15.00 Sociëteit: Zestig r l&Mto' ke aandeel, dat de christelijke vakbewe- 8.00 Nieuws 8>ng heeft mogen hebben in de „uitgelei- r.). 8 2*5 Inlei-1 ding van de arbeiders uit het diensthuis 9.30 Klassiekei van de slavernij", en voor de 45 jaren. 45 Nieuws IKOR. 10 oo die hem in staat hebben gesteld daaraan, lenst. 11.00 Vraag en i vanuit'de CMB. een bijdrage te verlenen. de De rijd de christelijke vakbewe ging. aldus de heer Peters, is nooit eei strijd geweest tegen bepaalde personci 16.30 Dansorkest CONVENT VAN i lale Schutz-fcest to Berlijn i 18 30 Mensen, lezi iiek 18.50 De kerk aan het werk- actuali teiten van het kerkelijk erf 19 00 De4 Open Deur, veertiendaagse rubriek NCRV: 19 30 Vocaal ensemble: gewijde Nieuws. 20 07 Reflex: een wekelijkse be schouwing over leven en samenleven. KRO: 20.15 Lichte crammoïoonmuziek. 21.00 Klas sieke kamermuziek (gr.). 21.40 Moord in de Spuistraat (1). hoorspel. 22.25 Boekbespre king i 22 30 Nieuws 22.40 Epiloog. 22.50 Utrechts stedelilk orkest en solist: moderne muziek 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. VARA" 8 00 Nieuws, postduivenberichten, sportmedede- lihgen en socialistisch strijdlied. 8 18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer. gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak 10.00 Klassieke kamermuziek (opn.) 10.35 Cesproken portret 10.50 Lichte grammofoonmuziek. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal: bont muzikaal programma 13.00 Nieuws 13 07 De toestand in de wereld lezing 13.20 Carrousel, een programma dat opgaat. 16.30 Sportrevue. VARA Volksontwikkeling en televisie 17.30 lortuitsla- 18.30^Do- 17.00 Dai Voor de jeugd. 17.50 Nieuwt gen, 18.05 Sportjournaal. VPRO: cumentaire over een tocht door h gebied. 19.00 Pianorecital: mode: (opn.). 19.30 Korte Hervormde Kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws 20 05 II Maestro di Cappella. opera (opn.) 21.00 Drieluik, hoorsp 21.35 Lichte orkestmuziek en zangsoliste ,22.10 Cabaretprogramma 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten 23.00 Mag geen naam hebben, licht muzikaal programma. 23.55-24.00 ARNHEM Op de gisteravond 20.00 J begonnen algemene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is om. gesproken over de mogelijkheden tot samenwerking tus sen de maatschappij enerzijds en de stichting televisie-academie (Teleac) anderzijds. De heer H. Schaafsma. programma-directeur van Teleac. die op deze bijeenkomst een inleiding hield over „Teleac en het ontwikke lingswerk der Nutsdepartementen" concludeerde dat er aanknopingspun ten zijn waardoor samenwerking mo gelijk geacht moet worden. Deze aan knopingspunten zijn z.i. gelegen in de Teleaccursussen maatschappij en we tenschap. Inpassing in het Nutswerk zou, naar zijn oordeel, kunnen ge schieden door het vormen van kijk- groepen die onder bevoegde leiding de televisie-les kunnen uitwerken en, bespreken. Ook discussie-weekeinden en nascholingsweken zouden in het' breder verband van het volksontwik kelingswerk overwogen kunnen wor den, aldus de heer Schaafsma. mprovisatieconcert. De improvisatie, de sleutel tot de echte jazz. leidde tot een goed ensemble spel. Het ongedwongen karakter van de musici en de korte gesprekken met elkaar gaven een aparte bekoorlijke noot aan het geheel. Minder enthousiast kunnen we zijn over Otto van Dijk's eenakter „De agent" dat grote zwakheden vertoonde in dialoog en handeling, zeker in het begin. De vergaande openhartigheden van de geëaxlteerde jonge vrouw. Elizabeth Versluys en de grofheden van de oude moeder, gespeeld door Nel) Knoop von den geen enkele grond in de gegeven situatie. Waarom dit slechte „modernis me"? Het dient nergens toe. De vrouw, van haar man weggelopen om zijn strengheid, die haar als een cel omsloot, vlucht naar haar moeder. Zij vindt echter in het huis de moeder aan tafel met voorovergezakt hoofd. Juist als de vrouw constateert, dat zij dood is, komt er van een zijkamer uit een jonge man binnen, die verteltdat hij een kamer kwam zoeken. Samen brengen ze de dode moeder naar bed. De vrouw wil de man niet meer laten gaan. Eerst nog wat onwennig tegenover elkaar wil de vrouw haar „vrijheid" beleven en ze wil dat de man mee doet. Dat kan alleen als de buitenwereld loochenen, alles buiten sluiten om te leven bij hun eigen leugen Doch telkens treedt de reaiteit toch weer binnen. De kijker voelt het lang vooruit aankomen. Natuurlijk is de moeder dood en keert plotseling terug. Er volgt Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. belemmering, 8. (afk), 9. Leger (Fr), 10. pers. voor- naamw.. 12. gebod. 13. duinvallei, 15. bijb. figuur. 17. sociëteit (afk). 19. priem, nl. kraam. 23. klinknageltje. 24. en olgende (afk). 25. interest,. 26. uitroep, 27. myth, figuur. 29. niet begroeid. 31. bid «Lat). 32. voorzetsel. 34. voor. 35. iemand die treitert. 37. viervoetig dier, 39. rivier in Italië. 41, bijb. figuur, 43. stoomschip (afk.), 44. muze van het treur- Verticaal: 1 inhoudsmaat (afk), 2 doorweekt. 3. bezinksel. 4. emeritus (afki. 5. verstand. 6 ontkenning (spreek taal). 7. muzieknoot. 8. wratmeloen. 11 gratis. 12. vreemde munt, 14 steensoort. 16. kant van eert stroom, 18. uniform, 20 Hongaars componist van operetten. 22. baan voor balspel. 23. achterdeel v. d hals. 28. halsdoek. 30. vuur (Mal). 32 schop. 33. vet der melk. 36. vis. 38 de huiskamer telwoord (Eng"). 40. voorzetsel. 42. radio erheffenti omroep (afk). 43. scheikundig element 14 Jesje en Josje liepen de trap op en stapten met bedrukte gezichten de slaap kamer in waar hun moeder lag. ..Dat» is nu ook" wat. •moeder'Y*'zuchtte Jesje. „Moet u nu naar het ziekenhuis?" ,,'GSBï kom. het oppers die haar stem zo monter mogelijk trachtte te laten klin- klasseHen.- -Hoogstens voor een week. Zorgen als (afk). gesprek tussen moeder en dochter t de laatste daarna wil terugkeren »-"|f,pInssivr vnmrr niriïrr haar gedroomde minnaar in de slaapka- °^OSSING VORIGE PUZZEL hij verdwenen. Het doet allemaal i H^ntaal 1 vol ïdkoop en miserabel aan. al kwam f .7- sla- lee. 11. m wat goedkoop en miserabel aan. al kwaml*»'- «f mi. 1Z L.K 14: da. Elizabeth V» -riuis soms we! tot goede I 17 ,e-„19. <>"1 20 22 ogenblikken. Het meest overtuigend dof. 25. top 27 als. 29. kol. 30. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, AVRO, NTS 8.35 uur presenteert Nand Baert weer AVRO's Quiz Uur met Wie van de Drie en Wachtwoord. Daartussendoor komen Willy en Willeke Alberti om 9.10 uur hun showprogramma brengen, met als speciale gasten: Sandor Vidak, André van Duin en Los Pajaros. 10.10 uur zal het zangeresje France Gall de show van Johnny Kraay- kamp en Rijk de Gooyer opluisteren. Nederland 2, KRO, NTS 8.01 uur „Rcndez vous met Europa". Amusement uit vele landen op het beeldscherm. Vanavond is België aan de beurt. 9.15 uur Hong Kong. Aflevering 4 van een serie avonturen van een journalist in het Verre Oosten, met in de hoofdrol Rod Taylor. VANAVOND TE HOREN Hilversum I, KRO 8.30 uur Drie van elck wat wils. Een amusementsprogramma, dat steeds per portie van drie zal worden afgeleverd, met veel muziek en zang. 9.30 uur Reisoogst, een zwerftocht door gedroomde en werkelijke werelden. Hilversum II, VARA 8.05 uur De vermoorde vijand, een hoorspel van Jean Marsus. in een vertaling van Anne Ivitch. 10.45 uur een reportage van Wim de Jong over de volkstuin, naar aanleiding van het deze week gehouden landelijk congres van de bond van volkstuinverenigingen. Hoge Russische onderscheiding voor hroers MOSKOU Twee Nederlandse broers, die door het regeringsblad Izwestia worden aangeduid als G. en W. Methorst, hebben op grond van een besluit van het presidium van de Opperste Sowjet, wegens het helpen van een Sowjet-soldaat tijdens de oorlog, een der hoogste Russische onderscheidingen voor een dergelijk feit gekregen. De gebroeders hadden gedurende zeven-en-een-halve maand de soldaat Skriptsjenko, die uit een Duits kamp was gevlucht, onderdak verschaft Toen hij in zijn woonplaats, Simfero pol op de Krim. was teruggekeerd vroeg Skriptsjenko aan het comité van oud-strijders van de Sowjetunie nasporingen te doen om de identiteit vast te stellen van zijn redders van wie hij alleen maar oude foto's had. De langdurige nasporingen hadden succes en de broers zijn thans onder scheiden met de „medaille van de patriottische oorlog, tweede klasse „wegens" hun moed, betoond bij het Schrijversverenigiiig Portugal ontbonden LISSABON De Portugese vereni ging van schrijvers is bij regeringsbe sluit opgeheven, zo is vrijdagavond ln een officieel communiqué bekendge maakt. De vereniging had woensdag een literaire prijs ten bedrage van 50.000 escudos toegekend aan Jose Mateu da Graca, voor zijn verhaal „Luanda". Mateu de Graca ondergaat een gevangenisstraf van 14 jaar we gens „ondermijnende activiteit" in een gevangenis te Cap Verder. De (toekenning van de prijs door de vereniging heeft in Lissabon veel opschudding verot zaakt. I Verticaal: 1. vos. 2. lol. 3. bal. 5. adé. 7. I 8 al, 9 la 10 ei 11 mei. 13 kim, 14 dol. 16. Son 18 ed. 19 of. 21. at. 22 op. hier in huis komen." moeder, dat is echt niet nodig!" riepen Jesje en Josje allebei tegelijk. Tante Wiesje was een oudere zus van hun moeder, maar veel strenger lang niet zo vrolijk van aard. kindereh waren niet zo dol op haar het vooruitzicht dat tante Wiesje de scepter, in huis zou komen zwaaien vervuldfeffihun dan ook allerminst met geestdrift. ..Nii ja. ik zal het er nog wel eens met' vader over hebben." lachte moeder Joppers. die ook wel wist dat haar twee kinderen niet bijzonder op haar zuster waren gesteld. „Barend en Berend kunnen ons toch helpen!" zei Josje. „En wij kunnen best voor het ontbijt en 's middags voor het broodeten zorgen. Als vader ons 's avonds dan een beetje helpt met koken, is er geen vuiltje aan de lucht." „Daar praten we nog wel over." knikte zijn moeder. „Gaan jullie nu maar thee zetten, kinderen. Want ik heb dorst. En ook wel eer beetje honger. Breng mij triaar tWee boterhammen met rookvlees.1' „Moeder had liet erover tante Wiesje te laten komen, vader," barstte Josje los. toen ze beneden kwamen. „Maar dat hoeft toch niet, hè? Wij kunnen het toch best een weèkje met ons drietjes klaren." „Wel ja," antwoordde vader Joppers. „Jullie zijn oud en wijs genoeg om samen met mij het huishouden te doen. Dat zal best in orde komen jongens." „Zo is het. vader!" riep Josje ver heugd. „Hoera! Ik ga thee zetten!" Op een dag kwam Wobbe half kruipend met een bloedend achterlijf en een gebroken poot het molenhuis in. De landschut was erbij geweest en hij had geholpen om het dier te verbinden. Gezegd had hij niets en ook Siewert had gezwe gen. Het was duidelijk dat de hond door een zware klem geraakt was en er zelfs ten dele ingezeten had. Wobbe ha'f. kruipend met een bloedend achterüif en een gebroken poot het molenhuis in. De landschut was erbij geweest en hij had geholpen om hel dier te verbinden. Gezegd had hij niets en ook Siewert had gezwegen Hef was duidelijk dat de hond door een zware klem geraakt was en er zelfs ten dele ingezeten had Volmar had het terrein om het molenerf afgezocht zonder iets te vinden Heb je verschil- van mening gehad niet één van hen? vroeg hij voorzichtig. De mulder schudde zijn hoofd Hij kende de Horsten- niet. Wobbe genas snel. al bleef zijn 'achterpoot mank. En het verschrikkelijke dat in Siewert was opgestaan toen hij de bloedende hond zag. was weer gaan liggen Joryt Volmar heeft gezien hoe de bedroefde ogen begonnen te loeien en hoe die brand weer luwde, langzaam, na dagen. Iedere week komt hij het maalgeld innen; hetdeel van Siewert trekt hij af en het andere brengt hij naar Bernt Vasse. De mulder heeft dan koffie gereed in een bruine aarden pot en ze stoppen beiden hun pijp uit een andere aarden pot. En ze praten over de kleine dingen die van f door DIGNATE ROBBERTZ zoveel belang kunnen zijn in een mensenleven. Siewert houdt van dieren. Als hij daarover spreekt, vleugt er iets vriendelijks om zijn mond en dan kijkt hij de landschut aan. Zo komt het dat Volmar de zwarte mulder beter kent dah de andere Horsten Vooral bij stil weer als de wind geen stem heeft, beheerst de molen het dal Zijn schoepen slaan het water, dat schuimt en bruist. Siewert heeft twee stuwen opengetrokken, waardoor de kolk een ziedende wenteling wordt. Het water dat te veel is, valt in het stortebed, dat verbinding heeft mét de afwatering, die verderop weer kalm geworden in de beek terugvloeit. Het •zomerlicht spettert en vonkt op het "water. Het tintelt ook op de toppen der linden en over het fijne gele zand en de kiezel'op het molenerf. Het maakt een kleine vreugde los in de mulder. Op zijn lippen proeft hij de waterdroppeltjes, die worden opgewaaierd en als zilverstof door de lucht bewegen. Er gonzen vliegjes en een paar waterjuffers zweven voorbij naar dq overkant, waar het bebloemde weiland ligt.' Hét'water is een levend wezen dat met zijn adem alles doordringt. Siewert heeft wonderlijke gedachten als hij de molen binnengaat en het witte meel, dat van tussen de knarsende krakende stenen vloeit, door zijn vingers laat glijden. Brood en leven, het een beweegt het ander. Water en koren. De mulder ihoudt zijn gezicht naar het warme zomerlicht •gekeerd als hij weer buiten zit, op de omgekeerde 'drinkbak, waaruit vroeger het molenpaard dronk. Dat is er niet meer, omdat de keuters nu zelf een paard hebben om hun koren te brengen. Siewert laat de gedachten die zo blij in hem omgaan, verglijden als wat wind over de bomen. Het is goed dat Bernt Vasse geen ander molen- paard gekocht heeft. Hij hoeft er dan ook niet mee naar de mensen te rijden en hun gezichten te zien. hun ogen en stemmen en handen, al wat hem onzeker en het verschrikkelijke in hem wakker maakt. Wie op het molenerf komen wil. moet de takken over het voetpad wegbuigen. Of hij moet door het schaarhout, dat zich onder de linden verstrengelt. Siewet draagt zelf de volle zakken van de wagens, die aan het einde van de holle weg blijven staan en hij brengt ze daaT weer terug als het koren gemalen is. Dat bevalt hem. Op die manier kan het werk gedaan worden zonder dag hij de boeren of hun knechten ziet. Zij laden de zakken af als hij er niet is en hij brengt ze weer. Bij regen ligt erseen zeil over. (Wordt vervolgd) -

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9