I Nieuwe Leidse Couiraint Bedoelingen AR onveranderd r Dr. Berghuis: Druk in verhouding met CHU. W elvaartsbelasting voor hulp aan de ontwikkelingslanden MmL Cycloon eiste 12.000 doden Duizenden dorpen in Pakistan geïsoleerd Schroder: Bonn kan met O.-Europa diplomatieke betrekkingen aanknopen Reorganisatie bij de fiscus Y.S. trekken deel van de troepen terug Commentaren Djakarta in teken van hamer en sikkel Zaterdag 22 mei 1965, 46ste jaargang Zuidoostelijke wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tassen zuidoost en oost. Warmer dan gisteren. Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvestigh is gheblewen mijn hert in teghenspoef!" (Van onze parlementsredactie) ZWOLLE In de verhouding tussen de Anti-revolutionaire partij en de Christelijk Historische Unie is een deuk gekomen. Ik wil u wel eerlyk zeggen, dat ik daaronder nogal verslagen ben. Aldus dr. W. P. Berghuis vanmorgen in zijn rede ter opening van hot partijconvent. De voorzitter van de ARP zei, dat de gevolgen van de deuk thans nog niet te overzien zijn". Die gevolgen zullen geheel afhangen van de intenties, welke men over en weer met betrekking tot een samengaan voor de toekomst heeft. Ik kan wat dit aangaat alleen zeggen, dat onze intenties en ik weet zeker hier namens onze partij als zodanig te spreken onveranderd zyn". Dr. Berghuis vroeg „diegenen on der ons, die soms om misschien fei- telijk-begrijpelijke redenen een nei ging om zich tegen de c.h. af te zet ten niet kunnen onderdrukken, dit wél te doen, hetgeen uiteraard niet inhoudt dat men geen feitelijke on juistheden zou mogen rechtzetten". „Het spreekt vanzelf, dat wij ver drietig zijn wanneer uit de verslagen van een c.h. congres blijkt, dat men zich van die zijde wel tegen ons af zet, ofschoon wij ook die reacties weer moeten zien in het licht van een in bescherming nemen van de eigen leiding, die wordt aangeval len". Incident De ARP-vootzitter zei niet geheel te veten of het uit elkander gaan van c.h. en a r bij de kabinetsformatie een inci dent is of niet. In ieder geval zijn de omstandigheden waarin dit heeft plaats gevonden incidenteel geweest, d.w.z. door zekere actuele en aan personen verbonden gebeurtenissen bepaald. „Van ganser harte hoop ik, dat het gebeurde een incident en niet symptomatisch is geweest. In het streven naar het geven van een nieuwe organisatorische gestalte aan de reformatorisch-christelijke poli tiek dragen nu eenmaal c.h en a.r. een primaire verantwoordelijkheid. Dit is vanwege de pretentie, die wij beide heb ben, namelijk van christelijke partijen te zijn, een zeer grote". Welvaartsbelasting Zeer kort sprekend over internationale vraagstukken, betuigde spr. zijn instem ming met het feit. dat het kabinet-Cals vergroting van de ontwikkelingshulp in uitzicht heeft gesteld. „Wij juichen dit zeer toe. ook wan neer daaruit voort zou vloeien ik spreek hier overeenkomstig ons pro gramma van actie het leggen van bijzondere lasten op ons volk In dit verband zei spr. zelfs gaarne te zien. dat ten behoeve van de ontwikkelings landen in de een of andere vorm een aparte welvaartsbelasting, hetzij di rect dan wel indirect, zou worden in gevoerd. Aandacht schenkend aan de oorzaken van de kabinetscrisis, zei dr. Berghuis dat het kabinet gestruikeld is over zijn toezegging om voor 1 maart zijn ziens wijze over de oplossing van het rtv-pro- bleem te zullen geven Maar het zou er toch van gekomen zijn, hoewel de a.r. het kabinet gaarne zijn volle zittings periode had gegund. Hoe langer dit punt de binnenlandse politiek zou heb ben vertroebeld, des te schadelijker het voor de nationale zaak zou zijn geweest. „En daarom zeg ik: toen steeds duidelij ker werd, dat het er toch van moest ko men, dan hoe eerder hoe beter". Dr. Berghuis zou er de voorkeur aan hebben gegeven indien de drie christe lijke partijen het nog resterende gedeel te van de parlementaire periode hadden kunnen afmaken. Dat zat pr echter niet Samen met P.v.d.A. Spr. kon niet aan de indruk ont komen. dat er in a.r. kring een ze kere frustratie bestaat ten aanzien van het thans weer samen met de PvdA regeren. Hij betreurde dit om dat dit de vrijheid van optreden in het Nederlandse politieke bestel zou kunnen beperken. In dit verband wees de partijvoorzit ter er op, dat de PvdA een bonafide par tij is, waarvan hij een paar jaar geleden al had gezegd, dat er tussen haar en de ARP een nauwe democratische niet een speciale politieke verwantschap bestaat. Nimmer had hij eohter een voor keur uifgesproken voor een samengaan met de PvdA boven die met de VVD. (Voor vervolg zie pag. 11) ■BWIX De Koningin opende gistermid dag in Vlissingen het nieuwe stadhuis. Toen Hare Majesteit het gebouw verliet, raakte zij vertederd door een driejarig jongetje met een oranje punt muts. dat naast de erewacht een plaatsje op het bordes had ge kozen, alle politiemaatregelen ten spijt. Rapport over „De laagst betaalden99 Conclusie: situatie leert nieuwe armoede kannen AMSTERDAM De dr. Wiardi Beekman stichting heeft een rapport laten verschijnen, getiteld „De laagst betaalden'' waarin het resultaat is van een onderzoek dat is ingesteld onder leiding van de heer G- L. Dur- lacher. wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Amsterdam. In de conclusies wordt o.m. gesteld: De laagstbetaalden zijn niet zichtbaar arm. maar arm aan beroeps- en algemeen vormende scholing, arm aan ontwikke- lings. en ontplooiingskansen, arm aan prestige en aanzien. In het bijzonder de ongeschoolden tonen deze kenmerken. Zij beheersen het beeld. Het hoofdstuk conclusies besluit: „De maatschappelijke categorie, waarover ons onderzoek han delde, bevindt zich duidelijk in een probleemsituatie Ook in andere landen blijkt dat het geval te zijn. Deze situatie leert ons de nieuwe armoede kennen, met haar onzekerheid, pessimisme, ge ringe kansen, laag aspiratieniveau, sociaal isolement, onmacht. Wij staan voor de uitdaging deze armoede te bestrijden en te DACCA De bewoners van dui zenden door de cycloonramp van de buitenwereld afgesneden plaatsen in de kuststreken van Oost-Pakistan Als Pankoiv er geen munt uit zou slaan: BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken Schroder heeft gisteren in een televisie-inter view verklaard dat Bonn best diplo matieke betrekkingen met Oost- europese landen zou kunnen aankno pen, als er niet het gevaar was dat de DDR (de Oostzone zoals hij het noemde) dit zal aangrijpen om te be togen dat er een wijziging is geko men in het Westduitse standpunt terr aanzien van het aanvaarden twee Duitse staten. Schroder wees er op dat het doel zijn beleid is economische en culturele banden met Oost-Europa aan te knopen, een gebied dat altijd traditioneel de Duitse handel is geweest. Hij beves tigde desgevraagd dat dit een n door hem ontworpen politiek is. Zoals bekend is er de afgelopen ir den veel kr.tiek geweest op het beleid van Schroder, vooral uitgebracht door de Strauss-Adcnauer-groep in de CDU, om zijn anti-Franse houding en zijn po litiek voor het Midden-Oosten. Meer en meer wordt echter duidelijk dat Schro der zich van deze kritiek niets aantrekt en men neemt zelfs aan dat zijn ster weer stijgende is. Daarom ging Schroder ook niet in op een vraag over zijn per soonlijke politieke vooruitzichten, zeg gende dat dc samenstelling van het vol gende kabinet zal afhangen van de vol gende verkiezingen. Hallstein-doctrine In het verleden is de Hallstein-doctri ne (de leer die wil dat Bonn geen con tacten moet aanknopen met staten die de DDR erkennen, de Sowjetunie uit gezonderd i altijd scherp gehanteerd ir Wcst-Duitsland. Nu Schroder echter zegt dat er in pri.ic-.pe geen bezwaar is dc communistische Oosteuropese staten te erkennen landen die alle dc DDR erkennen moet aangenomen worden dat Schroder overweegt de Hallstein- doctrine te laten varen. Roy Muson. de Britse minister van Scheepvaart, neemt een duik in de Theems om een nieuw zwem vest te testen. Het reddingvest stelt niet alleen een persoon in staat om te zwemmen, maar houdt een beivusteloos iemand drijven de. Mason volgde de gewoonte van zijn voorganger, de conervatief Ernest Marples, die ook liever zelf iets onderzocht alvorens er zijn goedkeuring aan te hechten. Prinse Margriet heeft gistermiddag op paleis Soestdijk het voltallige bestuur van de Stichting festival van de werken de jeugd uit Tilburg ontvangen, waar zij beschermvrouwe is. De Prinses ontving 'n wandkleed, voorstellende ..Dc blauwe ruiter" gemaakt naar ontwerp Jurg Doge. In één oogopslag Duitse dank voor vergeving pag. 2 Nieuws achter het nieuws pag. 5 Financieel week overzicht pag. 7 REM-eiland weg? pag. 13 Koningin naar hart van Holland pag. 13 En zes pagina's ZONDAGSBLAD worden bedreigd door de hongerdood. In de hoofdstad Dacca cn in de dis trictscentra getroost men zich enor me inspanningen om voedsel en drinkwater te leveren aan de ver woeste gebieden, maar het labyrint van rivieren en de gebrekkige ver bindingen over land maken dit vrij wel onmogelijk. Er zijn maar weinig verkeerswegen, vrijwel geen brug gen en geen spoorlijnen in dit laag gelegen „Holland van het oosten' De cycloon, die vorige week dit groe ne, vochtige land met zijn ontelban vieren en stroompjes en de vele eilanden voor de kust trof, grootste natuurrampen die zich ooit heb ben voorgedaan in dit gebied, dat loop van de geschiedenis toch al door heel wat rampen geteisterd is. Volgens de laatste officiële cijfers zijn 12.047 men. sen vorige week om het leven gekomen Dc meesten bij de reusachtige vloedgolf die uit de golf van Bengalen het land in rolde en alle leven op haar weg v tigde. Het aantal vermisten, voor bekend, bedraagt 1 534. tweehonderd meer dan woensdag was opgegeven de ontstellende ontdekking in het gebied van Tsjandpoer van volledig weggevaag- dorpen. Soortgelijke meldingen zijn c ontvangen uit ***■"'«-! -c'- poer en elders. Epidemieën Ook het gevaar van epidemieën is vanzelfsprekend zeer groot. Bij hon derden liggen de lijken van de omge komen bewoners in de overstroomde velden. Drinkwater is er vrijwel niet meer. Een regeringsfunctionaris, juist teruggekeerd uit het gebied van Vari- sal dat het zwaarst getroffen telde dat „overal de walgelijke geur van de dood hangt" Zoveel vaartuigen zijn bij de velstorm verloren gegaan, dat ook de aanvoer van voedsel, drinkwater medicamenten over het water op beperkte schaal kan geschieden. Men heeft meer hefschroefvliegtuigen no dig. meer schepen, meer vrachtwagens, meer van alles en nog wat. In het kader van de hulpverlening aan Pakistan wordt door het Nederiandsch Roode Kruis begin volgende week door de lucht verzonden een hoeveelheid 120.000 doses tbc-vaccin ter waarde f 25.000. Deze hoeveelheid is voldoende voor vijftigduizend personen. Dit va dient ter bestrijding van tyfus-a-b cholera. Tevens worden volgende v per schip verzonden 18.000 blikken baby- en kindervoeding ter waarde van f 7.775. DEN HAAG Mogchik omstreeks 1 november zal de actieve dienst der di recte belastingen worden opgeheven Het werk wordt overgebracht naar dt inspecties der directe belastingen, re gistratie cn successie. Dit heeft minis ter Vondeling geantwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid Scholten (ch>. Aan alle hierbij betrokken ambtena ren kan een zo passend mogelijke werk kring bij de belastingdienst beschik baar worden gesteld. Verplaatsingen over grotere afstanden worden zoveel mogelijk vermeden. Bij Heiloo: Twee rijtuigen van trein uitgebrand HEILOO Omstreeks half vijf gis termiddag zijn twee rijtuigen van de trein van Amsterdam naar Alkmaar ter hoogte van de Zevenhuizerlaan bij het station Heiloo door kortslui ting geheel uitgebrand. Er ging wat bagage van passagiers verloren. ISa produktiestop Ontslag 56 werk nemers bij De Vries Lentsch UTRECHT In verband met de slech te resultaten van de in Viancn geves tigde afdeling plasticbouw van dc N.V- Amsterdamsche scheepswerf G. «Ie Vries Lentsch heeft dc directie besloten, de produktie van plastic vaartuigen te stop pen Dit besluit maakt het „afvloeien" van 56 werknemers noodzakelijk. Dit deelde „Het metaalbedrijf', het blad van de christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie, gisteren mee. De personeelsleden zijn inmiddels het besluit op de hoogte gesteld. In be sprekingen met de directie hebben de vakbondsbestuurders enkele regelingen voorgesteld om de belangen van de door ontslag bedreigde werknemers zo goed mogelijk te behartigen. Tot plaatsvervangend secretaris-gene raal (Koninklijke Landmacht) van het ministerie van defensie is beneomd de heer J. L. Cusell. Hij volgt de heer Peynenburg op, die staatssecretaris is geworden. De heer Cusell. 46 jaar oud. was hoofd van de afdeling dienstplichtzaken het ministerie. Dominicaanse Republiek Als eenheden uit Brazilië arriveren WASHINGTON/SANTO DOMIN GO Amerika zal beginnen zijn troepen uit de Dominicaanse repu bliek terug te trekken. De eerste groep van 1750 militairen zal vol gende week naar huis gaan, als 1250 man Braziliaanse troepen in Santo Domingo zijn gearriveerd. Telkens als er weer Latijns-Amerikaanse eenheden aankomen, zal een even redig aantal Amerikaanse militairen vertrekken. Intussen hebben Cstarica, Honduras en Nicaragua de O.A.S. verzocht, een Brazi liaanse officier te benoemen tot bevel hebber van de inter-Amerikaanse strijd macht en een Amerikaans officier als zijn plaatsvervanger. Argentinië heeft laten weten dat het pas troepen zal zenden, als bekend is. onder welk commando zy komen te staan en hoe lang zij moeten blijven. Bergen van doden Intussen trokken in de afgelopen 24 uren ploegen van het Rode Kruis door de stad Santo Domingo om doden te bergen en voor gewonden te zorgen. Gepoogd werd. het „bestand" van 24 uur met nog eens 24 uur te verlengen. Er werd echter getwijfeld aan de mogelijkheid, dat de jimtaleiding daarmee akkoord zou gaan. De 24 extra-uren zijn nodig om de vele zwaargewonden naar minder volle zieken, huizen over te brengen. Maar tevens hoopt men ermee te bereiken dat de ge vechten niet meer hervat zullen worden. Toch vechten De juntaleiding heeft totdusver vol gehouden. dat vandaag onmiddellijk na afloop van de 24 uren van het ..be stand" het offensief tegen de opstan delingen zou worden hervat. Zij wil de rebellen in het noordelijke deel dc stad verslaan en daarna de resten van het verzet in liet centrum oprui men. Het ziet er echter niet naar uit, dat de troepen van de junta daarin zullen slagen, omdat de tegenstand m de opstandelingen nog krachtig is. Intussen verwierp de Veiligheidsraad gisteren een Russische resolutie, waarin de Amerikaanse inmenging in Santo Domingo werd veroordeeld en terugtrek king van de Amerikaanse troepen wordt Ook Nederland Ook Nederland behoorde tot de tegen stemmers. Onze permanente afgevaardig de, dr. J. G. de Beus bood aan een nieuwe resolutie in te dienen, die verzoeningsge zind zou zijn en voorwaarden bevat „die ons verenigen cn ons niet scheiden' Vermelden we nog. dat de evangelist Billy Graham in de Ver. Staten is terug gekeerd met dc mededeling, dat het op treden van president Johnson geen kritiek in Europa heeft uitgelokt „Er is nieuw respect voor Amerika. Er bestaat een ge voel, dat president Johnson een vastbe radener standpunt tegen het ROTTERDAM De Eerste Rotterdam- sche Mij. van Verzekering (Nationale- ederlanden) boekte in 1964 (1963) f 73.P (61.71) miljoen premiën. De winst wj f 3.18 (3.5) min. Het dividend is 15 (15)%. "VTEN mag dankbaar zijn voor de 1TA wijze, waarop dr. Berghuis van morgen in zijn rede ter opening van het A.R. Partijconvent - de verwij dering tussen ARP en CHU heeft be naderd. Hij vermeed elk woord dat tot een verscherping van de ontstane tegenstellingen zou kunnen leiden en drong er bij zijn partijgenoten met klem op aan zich niet tegen de pro testantse zusterpartij af te zetten. Zelf leverde hij daartoe een positie ve bijdrage door zich niet te verdie pen in de vraag wie nu eigenlijk schuldig is aan het uit de boot val len van de CHU tijdens de formatie. De afgelopen weken is overduidelijk gebleken hoezeer elke poging om die vraag objectief te beantwoorden, ver zandt in een zinloos welles-nietes- spelletje, dat aan beide kanten al leen maar nieuwe ergernissen op roept. Daarom beperkte dr. Berghuis er zich voornamelijk toe uiting te ge ven aan een gevoel van verslagen heid over het gebeurde. Van CH-zijde zal men wel willen aannemen, dat die verslagenheid op recht gemeend is. Zeker bij de ARP- voorzitter, die van zijn verlangen naar één grote protestants-christe lijke partij nooit een geheim heeft gemaakt. Hij moet het uiteengaan van ARP en CHU bij de formatie persoonlijk als een grote teleurstel ling hebben ervaren. Gretig haakte hij vanmorgen dan ook in op de re cente uitspraak van CHU-hoofdbe- stuurslid prof. Van. Niftrik, dat de huidige verwijdering van de Unie uit de regering (en daarmee de breuk in het christen-democratische front) slechts een incidenteel en geen symp tomatisch karakter draagt. Alleen, dr. Berghuis had deze uitspraak ook weieens uit de mond van de heer Beernink willen horen. Hij kan wat dit betreft gerust zijn. Op vergaderingen van c.h. kiesver enigingen heeft de CHU-voorzitter de woorden van prof. Van Niftrik de laatste dagen enkele malen tot de zijne gemaakt. Dat is moedgevend. Het bewijst dat men de heer Beer nink onrecht doet met het verwijt, dat hij de klok van de protestants- christelijke politieke samenwerking doelbewust wil terugdraaien. Het opent ook perspectief voor een ge sprek AR-CH als destijds door de hr. Roolvink (op een overigens min der gelukkig tijdstip) is voorgesteld. Wy voor ons hopen dat dit gesprek niet meer lang op zich al laten wach ten. TAR. Berghuis heeft in zijn rede nog eens gepleit voor de invoering van een soort welvaartsbelasting ten behoeve van de ontwikkelingshulp. Nieuw is dat denkbeeld niet. Het is jaren geleden al eens geopperd door mr. Biesheuvel, maar stuitte toen af op bezwaren van minister Zijlstra. Over de fiscaal-techrische uitvoer baarheid van zo'n bestemmingshef fing kunnen wij niet oordelen. Dat punt zou nog eens terdege moeten worden onderzocht. Een kampioen voor de ontwikkelingshulp als de hui dige minister van financiën, dr. Von deling, kan daar moeilijk bezwaar tegen maken. Waar het ons nu vooral om gaat, is de psychologische waarde van de suggestie-Berghuis. Wat al te van zelfsprekend accepteerd men soms. dat de ontwikkelingshulp primair 'n staatstaak is. De overweging (men kan het ook een misverstand noe men), dat zelfs de bewonderings- waardigste inspanningen van het par. ticulier initiatief en de gulste blijken van persoonlijke offervaardigheid toch eigenlijk maar een druppel op een gloeiende plaat vormen, is daaraan niet vreemd. Door de be perkte subsidiëring van taken van zending cn missie komt er nu een zekere accentverschuiving, maar aan de dominerende positie die dc over heid in het geheel van de hulpver lening inneemt, doet dat weinig af. Dat is niet erg, maar wel is het nodig die positie in het juiste licht te blijven zien. Bij alle begrip en zelfs waardering voor dc kritiek op het hulpverleningsbeleid van het vo rige kabinet, hebben wij ons toch weieens afgevraagd of sommige kri- tici niet wat al te gemakkelijk eigen schuld en onmachtgevoelens over de situatie in arme landen afrea geerden op de overheid. Men ontlast te het eigen geweten door een mi nister of staatssecretaris min of meer als een a-sociale boeman af te schil deren. Men stelde de staat verant woordelijk waar men zelf in gebreke bleef, in gebreke móest blijven om dat men het gevoel had zelf niets doeltreffends te kunnen doen. Een aparte welvaartsbelasting of hoe men het dan ook wil noemen zou het onbehaaglijke van deze situatie kunnen opheffen. Ze kan de burger het gevoel geven, dat hij zelf daadwerkelijk meehelpt Een vol strekt ideale oplossing is het natuur lijk niet, want geen enkele vorm van „afgedwongen offervaardigheid" is ideaal. Blijkt de suggestie niet ta verwezenlijken, dan moet gezocht worden naar een ander middel om bij de burger het besef te verleven digen, dat de ontwikkelingshulp niet alleen een zaak is van Kneuterdijk en Plein, maar van heel het volk. Het is dc verdienste van dr. Berg huis, dat hij daarop heeft gewezen. DJAKARTA In Indonesië wordt het 45-jarig bestaan van de Partai Ko- munis Indonesia, de communistische party, gevierd. Overal in de hoofdstad verrijzen reclameborden, waarop de hamer en de sikkel in fel rood zijn aan gebracht. Waar men ook gaat, ziet men communistische leuzen als: „Ver pletter Maleisië", Taa"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1