Brick Bradford —Toch is het zo!- «lesje en Josje SXOAlJa, 'BjuYCKSi Puzzelhoek Vijftiende KRO- Senmoet r~r I DE STENEN ZONDE j L DONDERDAG 20 MEI 1965 ETHERGOl.VEN-ETHERGOlVEN-ETHEPGOlVEN-ETHEftGOI.VEN Adembenemende beelden van in rook en damp wonende mensen en adembenemende cijfers over de mate riële schade die de luchtverontreini ging jaarlijks in ons land aanricht: 350 tot 500 miljoen gulden! Pier Tania spuide ze gisteravond op het beeld scherm in een half uur durend pro gramma onder de naam „De adem van de Rijnmond". Aan de vooravond van Rijnmonds ge boorte heeft de Vara met dit program ma over de luchtvervuiling in dit ge bied, een vinger op een heel zere plek gelegd. Toekomstige Rijnmonders toonden in flitsende gesprekjes hun grieven en angst over de dagelijkse verontreiniging van de lucht, vooral de Hoogvlieters, mensen uit de wijk die Tania een duidelijke fout noemde. ,.Er is eerst aan de economie gedacht, later pas aan de mensen." Beklemmende opnamen van braken de schoorstenen en afstervènde bo men, vuil wasgoed en een stinkende omgeving. Het zijn enkele facetten van het probleem waarvan de oplos sing nog steeds in nevelen is gehuld. Technisch is het mogelijk de stank te verminderen, maar er is nog nauwe lijks een begin mee gemaakt", zo stel de Tania. „Tijdens een hevige ver vuilingsperiode kunnen zich meer sterfgevallen voordoen', vertelde een Schiedamse longarts. Maar wat doen we er aan? „Veel te weinig", vertelde mr. H. Versloot, voorzitter van de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Waterweggebied. „We kunnen niet er gens anders ademhalen en hier wer ken. Rijnmond kan een goede stap in de richting zijn, maar dan zal er een centraal apparaat moeten komen." Velen zullen weer eens met hun neus gedrukt zijn op een zaak die ons allen aangaat en die steeds zwaarder gaat wegen. De lucht in de Rijnmond wordt nog altijd als een riool gebruikt. We hopen mét Pier Tania dat nieuwe bezems schoon vegen Gelukkig was het gisteravond voorlo pig de laatste keer van ..Zo is het toevallig ook nog eens een keer", en we hopen dat de heren maar flink lang met vakantie blijven. Een troost is. dat zij hun eigen reda ;e niet sparen, gezien de bedenkelijke snedigheden rond Van het Reve die gisteravond niet aan het spel meedeed. De satire op de Bijbel (het was iers de boekenweek?) was grof en r velen beledigend. Even onsmakelijk de ..pret" over de foto-rel rond prinses Beatrix. Kortom, gisteravond is r eens bezwezen dat de heren van is het" echt niet rijp genoeg zijn om pmi20.00 Toe- Z.K.H. De Prins der Nederlan- den. 20.10 Brits-Nederlandse Taptoe te Am- sterdam. 21.00 De huisvrouw en haar ge zondheid. lezing. 21.15 Promenade-orkest en zangsoliste: Opera-klanken. 22.C0_ Kerkorgel-1 concert (gr.): klassieke ij 23 .5524.00 I> i II. 298 m. AVRO: 46.00 Niein 46.20 Uitzending - -" risteH. heer M. H. L. Weststrate. wethouder van Vlaardin- gen. 18.30 Mannenwerk, licht programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Radiophilharmo- nisch orkest en solist', klassieke en moderne muziek. 21.15 De geschiedenis van een boek. literair programma. 21.50 Strijkkwartet (gr.): moderne muziek. 22 30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. -23.05 Discotaria: nieuwe grammo foonplaten 23.55—24.00 Nieuws. Nederland I: NTS: Ifl. kort. '19.0)1 Barend de Verrekijker: internationa Beer. 49.06 De al jeugdjournaal. 20.00 Journaal en weeroverzlcht. 20.20 Toe spraak door Z.K.H prins Bernhard. KRO: 20.30 Brandpunt Kijk op kunst. 22.55 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in he' kort AVRO: Liedjesprogramma. 20.15 De ""'-film. NTS: g| 21.35—22 40 Maandedftie PTe\<r> lijkse actuele kroniek. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10' 19.00 Zandmannetje. 49.CS Voor het gezin. 19.40 Pol. tribune. 19.65 Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Nws. 20.25 Telev -;ere ;r bank. (Overn. VARA) 22 05 Het vrije woord. 22.35 Nws. met smaak en goed inzicht het wapen van de satire te hanteren en het wordt hoog tijd dat de Vara tot dat inzicht Plezierig om naar te luisteren was de inzet, na de voetbalwedstrijd, van „The New Christy Minstrels". Ze brachten goed beheerste muziek op sprankelende wijze. Al met al. afgezien van het laatste, had de Vara geen gelukkige avond De Joegoslavische zangeres Olivera Markovic zal vrijdag avond in het VPRO-tv-program ma van Wim lbo optreden. Bij haar aankomst op Schiphol werd de zangeres met een boeket Hollandse bloemen verwelkomd. Licht instri us. 42.C3 Hon_ 12.27 Mededelingen 1817) Het is goed dat we onlangs de temperatuur gekwalificeerd hebben als een maat voor de beweging der deeltjes. Daar, waar alle beweging ophoudt, heerst de volstrekte kou, het absolute nulpunt. Want waar rust is en alle beweging ontbreekt, kan niet van enige temperatuur (warmte) worden gesproken. We meenden hier mee een vaste basis te hebben gelegd voor allerlei beschouwingen en theo rieën, en dat is natuurlijk ook wel zo, maar dan toch uitsluitend en alleen wanneer van geweldig grote aantallen deeltjes kan worden gesproken. We kunnen moeilijk van de temperatuur van één atoom of yan één molekuul spreken, ook al heeft die eenheid nog zo'n grote snelheid in de ruimte. Zo vergaat het ons eigenlijk ook in het gebied dat zich bulten de aardse atmosfeer bevindt. Op vele honderden kilometers hoogte worden temperatu ren verondersteld die In de honder den en zelfs In de duizenden graden lopen. Desondanks mogen we die gebieden niet als uitermate heet kwa lificeren, omdat wij als mensen daarin geplaatst die omgeving niet als warm zouden ondervinden. De temperaturen, waarvan hier sprake is, geven uitsluitend een maat voor de bewegingstoestand van de molekulen, atomen en elektronen in deze gebie den, die zo ijl zijn, dat de gebruike lijke kwalificatie „warmte is gelijk aan beweging" hier schipbreuk lijdt. Beweging is er wel, maar de hoeveel heid van de deeltjes ln de geweldige ruimte is zo gering, dat we van warmte in de gewone betekenis van Warmte In stratosfeer het woord niet meer kunnen spreken. De warmteoverdracht van de ijle atmosfeer op een lichaam dat zich In die ijle luchtlagen bevindt, eindigt al op een hoogte van 55 km. en omge keerd kan dit lichaam de eigen warmte niet op die ijle atmosfeer overdragen. In de ruimte tussën de planeten Is de materie nog veel zeldzamer dan in de stratosfeer of lonosfeer, zodat warmte-afgifte of -opname bijna ge heel door straling geschiedt. Nu heeft een zwart lichaam de eigenschap de straling zo goed als geheel te absorbe ren, terwijl een sterk weerkaatsend oppervlak juiat zoveel mogelijk uit straalt. AI naar gelang een lichaam, dat zich in de ruimte bevindt, te koud is, zal het zwarte oppervlak daarvan dus vergroot moeten worden; Is dat lichaam daarentegen te warm, dan dient het zllvergllmmende oppervlak de overhand te hebben. Dit lijkt erg Ingewikkeld, maar prof. Piccard heeft voor dit probleem al in 1931 een doeltreffende oplossing bedacht. De bolvormige gondel, waarmee hij in dat jaar opsteeg, had hij voor de helfl wit en voor de helft zwart geschil derd, met de bedoeling het zwarte deel naar de zon te draaien zodra hij in de gondel behoefte aan warmte had, en het witte deel naar de warmtebron te keren, zodra hij afkoe ling wenste. Deze methode wordt ook voor ruimteschepen doelmatig geacht. Nu we toch in dc ruimte verkeren, mogen we de kosmische stralen niet aan onze aandacht laten ontsnappen, want zij maken het ons mogelijk méér zekerheid omtrent het verleden te krijgen. zigeunermelodleëi Barend de Beer heeft lijfblad AVRO: 13.00 Nieuw: LEIDEN Barend de Beer, de lieve ling van vele tv-kijkende kleuters, heeft nu een eigen blad. In een oplaag van Orgelspel, lichte 100.000 exemplaren zal iedere maand door Televizier een prenteboek-achtige uitgave worden verzorgd, waarin Claude Laydu (de geestelijke vader van Barend1) in fraaie illustraties en leuke verhaaltjes over de beer. Klaasje en Pimpernel vertelt. Een redactie, bestaande uit Hans Andreus. Frans Wegman en Rein van Rooij vult het op stevig papier gedrukte Blad van Barend de Beer" verder met verhaaltjes en illustraties. voorpagina). 6.00 Nieuwi. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Te land en te water, Informatief programma voor wr en waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 40.00 Schoolradio. 10.20 Liclite grammofoonmuziek. lil.OO Nieuws, ai.02 Voor (gr.). 12.55 Actual .10 Actualiteiten en ofoonmuziek. 43.25 Beursberichten 13.30 Schakeringen, een reeks program: 16.15 Kerorgelconcert 1 12. „Kijk eens, Jesje!" riep Josje de volgende dag, toen ze samen uit school kwamen, „ik geloof dat Barend bezig is bij ons de ramen te zemen!" En ja hoor: hun grote vriend was druk in actie met spons en zeem. Hij lachte vergenoegd toen hij de kinderen zag. ..Je doet het keurig. Barend, „prees Jesje. „Je kunt wel een schoonmaakbe drijf beginnen! Is Berend er ook?" „Ja, die is binnen aan de slag, „knikte Barend. „De boel moet even gedaan worden, he?" Berend was in de huiskamer met de stofzuiger in de weer. ..poed zo, Berend!" riep Josje. „Het gaat er weer keurig uitzien!" „Goed zo. Berend!" kraste Bas. de papegaai. „Goed zq! Het weer gaat er keurig uitzien!" „Het weer niet. domme lorre, maar de kamer!" gierde Jesje. „Het weer gaat er prachtig uitzien!" herhaalde Bas. lVPraehtig, Berend, prach tig!" „Kom meé, dan' gaan we even bij moe'*cr kijken, „grinnikte Jesje. De kinderen holden de trap op en stormden de slaapkamer binnen. „Hoe gaat het ermee, moeder?" riep Josje. „Voelt u zich al weer wat beter?" „Ja, het gaat wel, Jos", knikte moeder Joppers. „Vanochtend heb ik nog wel een beetje pijn gehad. Maar nu voel ik me weer heel aardig." „Wanneer komt de dokter terug, moe- der?" informeerde Jesje. „Ik verwacht hem eigenlijk fdder ogenblik," antwoordde mevrouw Jappttfc „Barend en Berend sloven zich zo u!4* vertelde Josje. „Ze zijn aan het stofzui gen en de ramen aan het zemen." .Ja, ik weet het", lachte zijn moeder. „Ik heb opeens twee huisknechten in dienst." ..En vlak ons ook niet uit, moeder", zei Josje. ..Wij zullen dadelijk weer eens een lekker boterhammetje voor u maken." VANAVOND TE ZIEN Nederland 1KRO, NTS 8.20 uur houdt prins Bernhard een toespraak ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Prins Bernhardfonds. 8.55 uur zendt de KRO het televisiespel Gina uit, waarin de hoofd rollen worden vertolkt door Sigrid Koetse, André van den Heuvel en Piet Römer. Nederland 2, AVRO. NTS 8.01 uur Een kwartiertje zang van de jonge Amerikaanse vocaliste Jacky Ross. 8.40 uur Peter Weck presenteert een Weens programma met een internationaal tintje. O.m. zullen optreden: Anneke Grönloh, Helen Shapiro en Bill Ramsey. VANAVOND TE HOREN Hilversum I, NCRV 8.00 uur Radiotoespraak van prins Bernhard t.g.v. het zilveren jubi leum van het Prins Bernhardfonds. 8.10 uur Brits-Nederlandse Taptoe in de Amsterdamse RAI in het kader van de Britse Week. Bekende Britse en Nederlandse korpsen nemen aan deze taptoe deel. 9.15 uur Operaklanken door het Promenade Orkest van Benedict Silbermann met zang van de mezzosopraan Corry van Beckum. Hilversum II, AVRO 8.05 uur Het Radio Filharmonisch Orkest speelt met solistische medewerking van de Belg André Gertier (viool). 11.05 uur Discotaria. de grammofoonplatenrubriek van Jan Koopman met platennieuws. Kruiswoord-puzzel radiorallye Zaterdag wordt voor de vijftiende maall In successie de radiorallye verreden waarbij de stem van Leo Pagano een groot aantal équipes door het Brabantse landschap zal dirigeren. Er zijn vier klassen: de senioren '270 km), de junio-j ren (210 km), de sportklasse (210 km) en) de toeristenklasse (170 km). Het KRO-radioprogramma Dj inn zal 1 zaterdag herhaaldelijk worden onderbro- I ken om Pagano de gelegenheid te geven 1 de deelnemers van opdrachten en aan- wijzingen te voorzien. De start is voor, I alle deelnemers bepaald op 10 uur in de morgen. Startplaatsen zijn Oisterwijk. 's-1 l Hertogenbosch. Schiindel. Berlicum, Ros-; malen en Hedel. Het einde van dit I evenement is bepaald op tijdstippen i tussen half zes en zes uur. 1 Horizontaal: 1. gevuld, 3. javaanse huisvogel, 4. bid (lat.), 6. muzieknoot, 7. i groente. 9. water in Z.H., 11. muzieknoot. 12. maanstand. 14. afkorting van dona. 15.1 Joryt blijft naar de hoorn kijken. Wel zes of vervoeging van een hulpwerkw.. 17. zeven namen zijn erin gesneden en ook tekens en voorzetsel. 19, voorzetsel. 20. muzieknoot, huismerken. Het was de gewoonte dat een 22. voorvoegsel, 23. niat 25 hoogstehoerhoorn ieder jaar van eigenaar wisselde, punt. 27. voegwoord. 29. heks. 30. evenais dekstier die in een buurtschap gehou- vèrtTcj;!'? vtevroë't?g dier. 2. pret. 3.,^" werd, ieder jaar een andere stal kreeg, danspartij, 5. vaarwel. 7. muzieknoot 8 Degene die de hoorn in zijn bezit had. was telwoord. 9. muzieknoot 10. voedsel, 11. gehouden om erop te blazen bij nood en vreugde, voorzetsel. 13. horizon. 14. woedend. 16. Wie na het blazen zijn werk niet liet liggen gemeente in N. Branbant. 18. bekende afkorting. 19. nevenschikkend voegwoord 21. atmosfeer (afk.), 22. voorzetsel. 24 zwaardvis, 26. familielid. 27. zwemvogel, 28. iemand die treitert. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 1. Andorra, 2. regatta, 3. normaal. 4. houvast, 5. ellende, 6. mangaan. niet naar de es kwam om daar te vernemen er gaande was, werd beboet. Zo was het in oude tijden. Later trokken de mensen zich er niet veel Het onweer trok ook over als er niet geblazen werd, kinderen kwamen ter wereld en de ouden gingen naar hun graf; dat hield geen mens tegen. De laatste eigenaar van de hoorn gaf hem aan zijn kocjongen. Blaas erop, Pee, zei hij, als je denkt dat het nodig is. Er zullen altijd nog wel een paar mensen zijn die naar je luisteren. I Enkelen, die blijven weten dat God ze wortelde in dit land en wat ze Hem daarvoor verschuldigd Pee Ros kwam met de boerhoorn en met een bijbel, die toen al rafelige randen had, op 't Grobbenuus. Beide had de stervende boer hem I gegeven en omdat Pee geen jongen was zoals de anderen, trok hij met de kudde naar de heide, waar hii ook wilde wonen. Dat was bij de vader van Zweder Thase geweest. Pee had zelf de vervallen schapenstal hersteld, zijn hoorn aan de door DIGNATE ROBBERTZ 3 wand gehangen en de bijbel voor het venster op de tafel gelegd. Totdat hij een volwassen man was. blies hij alleen in de kerst- en de oudejaars nacht op de hoorn en op zondagen las hij. Het gebeurde wel dat iemand hem raad vroeg en toen hij hoorde dat een arme keuter zich zelf had willen verhangen, omdat het leven hem te zwaar werd, ging Pee naar hem toe om met hem te praten. Na dat gesprek ging de keuter iedere keer als het weer zwaar dreigde te worden, naar de herder, die dan voor hem las. Zo veel schouwde Pee naar de sterren en zo verstild luisterde hij naar de wind en naar de vele stemmen, die door het lawaai dat de mensen maken, overstemd worden, dat hij deze als ze in nood waren, kon vertelen over de verbindingen die opgaan van de aarde naar de hemel. Zolang ze zich klein en verslagen voelden, luisterden ze naar hem; daarna vergaten ze het meeste van wat hij gezegd had. Zijn boerhoorn vermaande en soms verkondigde hij ook als een vrouw gezegend was of als de oogst begon op de gezegende akkers. En dat verstonden ze met hun Joryt Volmar hoort de woorden: Ik hef mijn ogen op naar de bergen... en hij denkt aan de Oeler en hoe klein alles wordt wanneer hij boven is en naar 't Horst kijkt. Op de berg is het lichter en ruimer, al kost het inspanning om er te komen. Voor een mens die moe is of een vracht te dragen heeft, kan het onmogelijk zijn. De woorden doen Joryt meer goed dan de beker water die hij uit de houten emmer naast de deur schept. Zijn mond is droog als heide, door zijn leden zindert moeheid. Pee ziet het en hij weet ook dat er meer op Volmar drukt dan het werk van de nacht. Het zag er eerst lelijk uit, maar we zijn het de baas geworden. Iemand moet het hebben aangestoken, per ongeluk of kwaadwillig. Joryt spreekt langzaam en wrijft langs zijn berookt gezicht. De lucht van de brand hangt nog\ in zijn kleren en het ergert hem dat hij niet kan vergeten wat Dries Borne zei. Iedereen weet het immers van Martine, ook dat de vreemde nog niet onder zijn dak geweest is. In 't Horst lopen de jongens lang met een meisje achter de hagen voor ze naar de ouders gaan. Ze nemen de tijd om zich te bedenken. Martine kan zich nog bedenken, de vreemde kan dat ook doen. Wat doet het ertoe, wie dit aanstak, zegt de herder Hij heeft het vleugje licht in zijn ogen en om zijn mond tintelt het. Een oud gezicht dat* toch jong is. Het vuur moet altijd geblust worden, ook als het in ons zelf laait. Vuur kan goed zijn, ook als het diep brandt. Maar pas op voor de kwade vagen die het aanwakkeren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9