Belgen trekken naar stembus Niet twee machtsblokken - maar elk land afzonderlijk blijf jong, blijf fit fiets! CVP heeft moed niet opgegeven VS benutten pauze voor nieuwe luchtaanvallen De Gaulle: „Zo komt er geen vrede SIMBOLO Zn eea ftaafe Nederland behandelt zijn leidend personeel goed Doe er nog maar een kilo goud bij DONDERDAG 20 MEI 1965 Socialistische partij straks grootste? (Van een omar redacteuren) DE BELGISCHE socialisten le ven In de hoopvolle verwachting, dat *ij bij de parlementsverkie zingen van a.s. zondag de meeste zetelt zullen behalen. Hun partij zal den voor het eerst sedert 1936 de grootste politieke groepering in België zijn. Lange tijd werd el aangenomen, dat de CvP (Chris telijke volktpartij) veel stemmen en dus ook zetels zal verliezen aan de liberalen en aan enkele splln- tergroeperingen. De socialisten houden eveneens rekening met stemmenverlies voor hun partij, maar zij hebben de indruk, dat de klap bij de CVP (die de laatste vier jaren samen met de BSP heeft geregeerd) veel.harder zal aanko men. Dit laatste moet intussen worden afgewacht. De CVP-ers hebben nl. nieuwe mted geput uit de herverkiezingen, die onlangs in Kortrijk werden gehouden. Hun partij behaalde daar in de ge meenteraad opnieuw de absolute meerderheid, die Zij In oktober aan de BSP had moeten afstaan. India en Rusland VN meer bij vrede inschakelen MOSKOU In een communiqué dat ter gelegenheid van het bezoek van premier Sjastri aan de Sowjetu- nie gisteren gelijktijdig in Moskou en in New Delhi werd uitgegeven, wordt gezegd dat de Ver. Naties moeten i worden versterkt wat betreft hun vredestichtende rol, maar dan op basis van een stipte naleving van het! Handvest. Het wordt dringend nood- zakelijk geacht dat Afrikanen en Azia-; ten op grotere schaal vertegenwoor digd worden in leidende organen. De bombardementen op Noord- Vietnam moeten worden stopgezet, vinden beide landen, en een oplossing! van het geschil kan slechts gevonden! worden in het kader van de akkoorden j van Genève. President de Gaulle is weer op tournee. Hij brengt een bezoek aan Westelijk Frankrijk en overal waar hij komt probeert hij de bevolking te ontmoeten. In Challans wisselde hij hand drukken met de m plaatselijke klederdracht gestoken bewoners. Spaak (links) en Lefèvre. broèder- lijk op een plaatje. Over enkele da gen strijden hun partijen om de „bovenste plaats" het ïuidelijke deel van België r.og sterker gevoeld dan in het Noorden, waar men door een krachtiger groei van de bevolking op een steeds groter wordende numerieke meerderheid kan rekenen. Dit zou moeten leiden tot het bevorderen van een krachtige samenwerking tussen de Waalse socia listen, tot welke vleugel zij nu beho- Er zijn echter socialistische splin tergroepen gevormd en het ziet er naar uit, dat de onderlinge verdeeld heid de BSP zetels zal kosten. De zetels Gekozen moeten worden 212 afge- meeste zetels in het parlement gehad vaardigden voor de Kamei van volks in de period" na dè eerstè wêreldoor- vertegenwoordiging, 106 leden ven de log. Er is z een tijd geweest, dat!Senaat en een deel van de provinciale de CVP (die kas in 1943 deze naam'iaden. De overige ledèn van de kreeg) Over Se volstrekte meerder- Senaat worden door de provinciale heid beschikte. Traditioneel is dé i radén (48) en de Senaat zelf (24) CVP hét sterkst in de W-tise pro-aangewezen. Dit laatste noemt men vincies. Het samengaan ussen de .coöpter.en". Na de verkiezingen van CVP en de BSP heeft bij vele ,1961 kwam de CVP in de Kamer met roomskatholieken in Vlaanderen èch- 96 zetels, ièrwijl de BSP met 84 zetels ,ter gróte ontevredenheid veroorzaakt, genoegen moestnemen: de liberalen Het is in een coalitie-kabinet nu kregen 20 zetels. De Vlaamse volks- eenmaal ccn kwestie van geven en unie en de communistische partij ■nemen En dat is blijkbaar ook bij debehaalden elk vijf zetels. De enige Vlamingen vaak nog een onverteerba-keer. dat de jarenlange stabiliteit van re zaak. De liberalen, die Vier.jaar het kiezerscorps werd doorbroken lang in dè oppositie zijn geweest,was in 1936. hopen deze ontevredenen bij de ver-; Jj>r verwierf de nationaai. socialistische beweging 21 zetels. Doordat ook de Vlaamse beweging Luik kOn wórden gevoegd, lokte Vlaamse kringen opmerkelijk weinig reactie uit. De Voerstreek met een zestal kleine dorpen werd als onder deel van de nieuwe taalgrens in België bij de provincie Limburg ge- oegd. tot woede van de Waalse extremisten. De campagne leidde ook het einde in van de regeringsperiode van het coalitiekabinet van Lefèvre en Spaak, waarin elf CVP-ers en negen socialis ten zitting hadden. Het is het tweede kabinet (na het kabinet Van Acker 1954 tot 1958) dat na 1945 zijn normale tijd heeft uitgediend. Alle andere kabinetten moesten „voortij dig" aftreden. Herziening De verkiezingen krijgen nog een bij2ondèr karakter door het feit, dat hét nieuwe parlement grondwetge vende bevoegdheden zal hebber. Het vorige maand ontbonden parldtaient besloot daartoe als een van zijn laatste daden. Daardoor wordt het mogelijk, dat een aantal artikelen van rondwet met tweederde meerder- wordt gewijzigd. Het doel is niéuwe verhoudingen vast te leggen tussen Vlamingen en Walen, de grondwet aan te passen aan de nieu- wè internationale rechtsorde en de decentralisatie van het bestuur moge lijk te maken. Het »is de eerste grondwetswijziging van enige omvang Ook de Vlaamse nationale volks unie. die al eerder van zich hééft doen spreken, hoopt weer een gedeel te van hét siémmenblok van de CVP te kunnèn afknabbelen. Zij richt zich voorsl tot de zgn. rechtse extrem>*en. Socialisten Dé socialisten hebbèn hun aanhang voovrtamëlijk in Wallortië. Mét uit zondering van de provincie Luxèm- •bu-g. waar de roomskathólieke stem mer? de overhand plegen te hebben. De BSP heeft met soortgelijke moei lijkheden te kampen als net geval is me', de CVP. vele vurige Waalse socialisten nemen het de leiding de BSP kwalijk, dat zij gemene zaak heeft gemaakt met de „Vlaamse CVP". De tegenstellingen tussen grote- sprong maakte en 16 zetels kreeg, viel de- toenmalige Katholieke partij terug van 79 op 63 zetels en werd de BSP met 70 zetels de grootste partij. Dit duurde echter slechts tot 1939. toen de Katholieke partij weer de grootste werd met 73 zetels en de Rexisten 17 van hun 21 zetels verloren. De verkiezingscampagne is tót. dus ver rustig verlopen. Men kan nauwe lijks zeggen, dat hèt straatbeeld in België werd beheerst dóór aanplakbil jetten, hoewel die uiteraard niet heb ben ontbroken. Bij enkele spreek beurten van premier Lefèvre en van vice-premier Spaak kwam het tot tegendemonstratiesj De politie kon daar echter zonder véél moeite een eind aan maken. Zelfs een verklaring an de socialist Spaak, dat de Voer- Vlaanderen en Wallonië worden in streek beter weer bij de provincie HANOI/SAIGON - op.Ov.ngen^ datj «chorting Ven de Amenkaanse ogenb],k bezig zijn met het aanleggen luchtaanvallen op Noord-Viëtnam van logistieke ondersteuningsbases wordt door het regime in Hanoi om. wanneer dat nodig is. in de kortst Het Kwartetk In het Westen grootste A prot. chr. dagbladpers. Dt Kwartetkranten taltan meer gezinnen den sommige provincie» en hebben in helM N.A.M.O. het laaoile doublurepercmtigeV sinds 1831. De wijzigingen in 1893 en 1921 hadden vooral betrekking op de kieswetgeving. Deze te verwachten grondwetsherziening maakt het waar schijnlijk noodzakelijk, dat CVP-ers en socialisten ook na de verkiezingen met elkaar gaan samenwerken in een coalitiekabinet. Veel zal uiteraard afhangen van de uitslag van de komende verkiezingen. Komen de socialisten als grootste partij uit de strijd te voorschijn, dan zullen de problemen wellicht nog groter zijn, dan reeds het geval zal zijn als de bestaande verhoudingen worden gecontinueerd. vre om nieuwe agressie voor te komen, bereiden. Dit verklaarde gisteren het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken in een gis teren gepubliceerde verklaring over de tijdelijke staking van de Amerikaanse luchtaanvallen, met het oog op mogelijke onderhande lingen. De Noordvietnamezen zijn van me ning, dat de VS tot deze manoeuvre waren gedwongen wegens de steeds grotere afkeuring van hun daden. President Charles de Gaulle heeft tqdens een verkieaingsrede- voering in een stadje aan de At lantische kust zyn afkeer gespuid van de conferentie van Jalta (tus sen Stalin, Roosevelt en Churchill), waar htf niet was uitgenodigd. Volgens de Gaulle is in Jalta de eerste aanleiding tot een derde wereldramp te vinden: de verde ling van de wereld in twee grote blokken die elkaar in evenwicht moeten houden. De Gaulle zei dat de overeen komsten van Jalta door de instel ling van „twee hegemonieën" de wereldvrede in gevaar brengen zolang die verdeling voortduurt. Hij riep op tot een radicaal breken met dit verleden en hèt scheppen van een nieuw even wicht. Verantwoordelijk Frankrijk kan „grote' rol spelen en verklaarde hij dat het nieuwe evenwicht gegrondvest moet zijn op de verantwoordelijkheid en de onaf hankelijkheid van elk der landen op aarde afzonderlijk. Frankrijk geeft hèt voorbeeld door met zijn buren een gemeenschappelij ke economische organisatie in het leven te roepen die geen binding heeft met een van deze twee hegemo nieën, door kontakten aan te gaan met landen in het oosten en daardoor beter in staat te zijn hén te bewegen hun onrust zaaiende ambities op te geven, door samen te werken met de landen van Latijhs-Amerika, Afrika en hèt Verre Oosten. De Gaulles rede was erop gericht juist deze laatste landen erop te wijzen dat zij zich niet behoeven uit te spreken over aansluiting bij ten Frankrijk de grote blokken, want dat De Franse president omschreef nietandere landen zijn (lees Frankrijk) precies wat hij nu eigenlijk bedoelde dle voor hun belangen kunnen zorgen, met dit „nieuwe evenwicht". Later zijn redevoering kwam hij erop terug Rancune gesprek werd gepasseerd door dt grote oorlogsleiders. Door Jalta nu te berde te brengen wekt hij de schijn uit een soort rancune te pogen de Amerikaanse invloed te verminderen, zonder daar reëel iets tegenover te stellen, behalue de grandeur van Frankrijk en het beroep op de eigen verantwoordelijkheid van ieder land afzonderlijk, waardoor reeds twee grote wereldrampen konden ontstaan. Goede vorm De Franse president, nu 74 jaar, bleek lichamelijk in uitstekende vorm te zijn toen hij zijn driedaagse reis door de provincie begon. Hij hield onderweg herhaaldelijk stil om dorpe lingen de hand te schudden. Het welkom was hartelijk hoewel niet overdreven. De Gaulle zinspeelde gedurende zijn rede enige malen op de presi dentsverkiezingen van december, maar hij zei niet met zoveel woorden dat hij hieraan deel zou nemen. De president nam echter geen blad voor de mond toen hij wees op' de ontwikkeling i ie Frankrijk de laatste jaren heeft doorgemaakt. Naar wordt weer geluisterd, overal ter wereld, aldus de president, en hij weet dit rustig aan zijn bewind sedert 1958. Grandeur99 t ïhïlditreft' Staan ziJ er beter V00r dan De Percentages functionarissen met het leidinggevend personeel in de de volledige beschikking over een Van officiële Amerikaanse zijde in Saigon werd gisteren vernomen, dat het beslist niet in de bedoeling ligt de in Vietnam gelegerde Amerikaanse tvoépen in grote getale aan aanvalsac- ties te lateh deelnemen. Er wordt op gewezen, dat de Amerikaanse ge- vêchtstróepen in Vietnam momenteel slechts twintigduizend man omvatten en dat het merendeel er van belast is met speciale taken: de bescherming van de bases en de kostbare installa ties daarvan te Danang, Tsjoe Lai en Bien Hoa en het gebied van Saigon met de haveh. Ook wórdèn mét klem berichten tegengesproken volgens welke de VS vóór de noodzaak staan, nog een half miljoen militairen naar Vietnam te sturen. Oefeningen van de Finse kusttrtille- rie hebben economische schade veroor zaakt, doordat de minks op de fokkerijen in de buurt r.o zenuwachtig werden van Ïl hèt geknal, dat eij hun jongen oodbeten. Ik vond het zonde, dat goederen van geringe waarde zomaar uit het economische verkeer verdwijnen. Dat zei een hoge ambtenaar in Han nover, die in de loop van enkele maanden zeshon derd lege flessen uit de kelder van een zieken huis „meenam" om ze weer in de circulatie te doen terugkeren. Dat hij zich voor deze dienst aan het economische verkeer liet betalén door de lege flessen te verkopen, achtte de ambtenaar een kleinigheid. De rechter niet: hij veroordeelde de ambtenaar tot driéhon derd mark boete, l Een groep vooraan staande Russische filmers gaat „experimentele" films maken, waarvan het succes zal worden afgemeten naar de in komsten. Zo zullen me dewerkers aan de rol prent pas volledig woor den betaald, als de film ten minste één miljoen bioscoopbezoekers heeft getrokken. Deze dubieu ze opvatting van kunst werd verdedigd door de 44-jarige Tsjoechrai, die de anti-stalinistische film Heldere Hemel heeft ge maakt. Hij zei, dat de huidige methode van filmmakerij volgens een bepaald scenario ietwat „ouderwets" is. De Italiaan Aldo Yuri Pausich uit Turijn is of ftcleel niet geboren. Daarom Is zijn verzoek om in het huwelijk te mogen treden afgewezen. Er is aan deze zaak een betere kant: Aldo bestaat ook niet voor de militai re dienstplicht en de be lastingen. Aldo zegt. dat hij in Lybië is geboren in een door een stier ge trokken wagen tijdens de terugtocht in 1941 van de Italiaanse troepen, die, ondanks hun veel grotere aantal, door de Britse troepen door Noord- Afrika werden achter volgd. De legerdokter, die bij zijn geboorte aanwezig was, werd later gedood. Het stadhuis, waar de geboorte opge tekend was, werd door bommen verwoest. Vier vrienden, die hem had den geholpen een ge Neo-nazileider Lundahl blijft in arrest STOCKHOLM De rechtbank van Stockholm heeft gisteren bepaald dat Björn Lundahl, de leider van de pas in Zweden opgerolde neonazi groe pering, voorlopig in arrest moet blij dat hij volgende week weer moet worden voorgeleid voor het geven van inlichtingen over de activi teiten van zijn beweging. Lundahl heeft éérder gezegd, dat hij ertoe geprest was zijn handteke ning te zetten ohder de aangetroffen documenten en andere stukken, in onder meer stond dat de beweging het plan had de regering ten val te brengen. Daarnaast vond de pólitie een aantal stukken, waarin tot in details de uitroeiing van de Joden in het land werd beschreven. De neo nazi leider verklaarde voor de rechter niet schuldig te zijr aan het hem ten laste gelegde, namelijk het in gevaar brengen van de staat. Noorwegen, verontrust door de nieuw-nationaal-socialistische activi teiten in zijn buurland, heeft inmid dels aangekondigd een onderzoek te zullen instellen. Er zal, volgens de chef van de Oslose criminele politie Lars L'abbe-Lund. in het bijzonder een oogje worden gehouden op de Nóórsë tiationalé partij, diè ëen krant boortebewijs op te stel-I uitgeeft onder de naam Nordisk len, worden vervolgd I Kamp. Hoofd van deze organisatie is wegens vervalsen vanjGoeran Asser Oredsson. die nauw identiteitspapieren. I De orang oetans Noona en Bull in Wassenaars Dierenpark hebben giste ren hu eerste kindje gekregen. De baby heeft zich verborgen tussen de lange haren van moeder Noona, zodat niet vastge steld kan worden of het een hij of een zij is. In ieder geval maken vader, moeder en kind het pri ma. Noona is tien jaar oud en vader Buil elf jaar. Nog nooit eerder werd in Wassenaars Die renpark een orang oetan geboren. Wel kwamen er reeds vier keer chimpan sees ter wereld. Het is wel merkwaardig dat de Gaulle, juist nu er sprake is van een ernstige crisis in de verhouding tussen Frankrijk en de Ver. Staten, terug komt op de conferentie van Jalta die meer dan 20 jaar geleden werd ge houden. De Gaulle kan het nog steeds niet verkroppen dat hij voor De vakbonden hebben nog een poging gedaan de reis van De Gaulle te doen mislukken door het publiek op te roepen niet te gaan kijken. Maar de figuur van de president bezit altijd nog wel genoeg aantrekkings kracht om de Fransen te hoop te doen lopen, vakbonden of geen vakbonden. LONDEN Bij een onderzoek, dat de Britse onderneming Asso ciated Industrial Consultants Ltr. heeft ingesteld naar de positie van het leidinggevend pèrsoneel in verschillende landen van West- Europa, is gebleken, dat de leiden de personen in ons bedrijfsleven er goed van afkomen. Voor wat de roi.ent pensioenen en de tantièmes be- procent. land, gevolgd door België, West-Duits- land en Groot Britannië. Ons land staat met Ierland en Oostenrijk on deraan op dit punt. In Nederland is echter, evenals in Frankrijk, West- Duitsland en Groot Britannië de overgrote meerderheid van de lei dinggevende functionarissen in pen sioenregelingen opgenomen. In Neder land ontvangt 85 procent tantièmes, in Duitsland 64 procent, in Frankrijk 43 procent en in Groot Britannië 41 mét de gearresteerde meeste andere landen. Op het ge bied van de onkostenvergoeding is hun positie goed (derde plaats), maar bij het hoofdstuk „wagen van de zaak" staan zij op twee na het laagste geklasseerd. Het onderzoek strekte zich uit over Gröót-Britaftnië, Iérland, Oostenrijk en alle EEG-landen met uitzondering van Luxemburg. Aan 8667 hoogge plaatste functionarissen in deze lan den werden vragenlijsten gezonden Frankrijk is het best betalende Wees zuinig op uw fiets. Onderhoud hem goed. Hij is het waard VIENTIANE (Laos) door de Ver. „Uitstekend meneer, bedraagt hoeveel kilo wenst u?" Vrijwel iedere juwe lier in Laos levert u goud over de toonbank zoals een groenteboer aardappelen. De prijs Staten goud per kg 150 tot 300 dollar te verdienen. De import van goud is in Laos al tien jaar vol- agen van de zaak zijn als volgt: Oostenrijk 36,5 procent. Groot-Britan- nië 35 procent, West-Duitsland 32,1 procent, Ierland 29 procent. Neder land 21 procent, België 18.2 procent er, Frankrijk 16,4 procent. In Oosten rijk hoeft 25 procent van de functio narissen geen verantwoording over dè onkostenrekening af te leggen, 'n West-Duiteland 11,9 pet. en in or i land tien procent. VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS m«rkt-prijs voor goud komen vrij. De staat heft het equivalent van dollar per troy ounce 10 pet. belasting op goud en interesseert er zich hoegenaamd niet voor De verkoop van goud wat er verder mee ge- I lijk de laagste van Azië. Wanneer het goud Die 1.227 dollar per kg Thailand gesmokkeld sieraden die de dames komt neer op 45 dollar wordt stijgt de wiast tot te Vientiane op diploma per troy ounce, wat 10 100 dollar en in Zuid- tieke feesten plegen te I dollar boven de officiële Vietnam valt er met dit dragen. Vandaag bij v. d. Brink Gehaakt stromodel ia r\£" American style I s J Amsterdam Rotterdam Den Hèèff II

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7