Nieuwe leidse Courant Mr. Albarda, directeur K.L.M., omgekomen ,01ie die we nodig hebben is er' Bij vliegtuigongeluk in Zwitserland Zijn vrouw en twee piloten ook gedood Jhr. Loudon van She li-groep: Mijnramp in Wales: zeker 31 doden Vredesverdragen met Arabische landen Laster in „Dei- Spiegel" over Gravendienst Houding van vakbonden ondergraaft beleid Commentaren Volendam boos op vissers van Johannes-Christina Elfduizend doden in Pakistan Dinsdag 18 mei 1965. 46ste jaargang H*cteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD DEN HAAG De vlaggen op het KLM-hoofdkantoor in Den Haag op Schiphol hingen vandaag halfstok ten teken van rouw. En niet alleen de KLM maar heel Nederland werd gisteravond opgeschrikt door het be richt, dat de president-directeur van onze nationale luchtvaartmaatschap pij, mr. H. Albarda, was omgekomen bij een vliegongeluk in Zwitserland. Een foto van mr. H. Albarda president-directeur van de KLM. die met zijn echtgenote en twee vliegers met een Zwitsers particu lier vliegtuig is verongelukt. Eerst vanmorgen kon een Zwit serse bergings- en onderzoekploeg naar de plaats gaan waar het toestel, een Beechcraft, gistermiddag is neergestort. In het toestel zaten be halve mr. Albarda ook zijn echtge note. mevrouw J. C. Albarda-van Poelvoorde, en twee vliegers. Een helikopter heeft kort na het bekend worden van het ongeluk boven de wrakstukken gevlogen. Er werden geen overlevenden gezien, zodat toen reeds kon worden aangenomen, dat de vier inzittenden om het leven wa ren gekomen. Zoeken De heer en mevrouw Albarda v gistermiddag omstreeks half twaalf met het Zwitserse particuliere tweemotorige vliegtuig uit Samadan vertrokken met bestemming Zürich. Zij zouden dan in d< loop van de avond doorreizen naar Ne derland. Nadat men tevergeefs in Zürich op de aankomst van het toestel had ge wacht. werden uitgebreide opsporings acties ondernomen. Vanuit de lucht ont dekte men na vijf uur zoeken wrakstuk ken op de Fluela-pas. die Zernex in het Engadin verbindt men Davos. De Enga- din is zeer bekend vanwege de winter sportplaatsen St. Moritz en Pontresina. die erin gelegen zijn. Lawines ROTTERDAM Tegen 1990 zal de vrije wereld driemaal zoveel olie en aardgas nodig hebben als thans, hoeveelheid die in een rond ge tal gelijk te stellen is met vijf mil jard ton olie per jaar. Aldus jhr. mr. Loudon, president-directeur de Koninklijke/Shell-groep te Londen, voor The Institute of Petro leum Review. Deze toeneming der produktie zal grotendeels uit het Midden-Oosten moeten komen. Eén ding is zeker: Er bestaat hoegenaamd geen twijfel dat wij iedere hoeveel heid olie. die wij nodig zullen heb ben, zullen kunnen vinden en win nen waar deze zich ook zou kunnen bevinden. Dit kunnen wij op twee manieren doen: Ontdekking van nieuwe voorra den, voornamelijk onder de zeebodem, en moderne winningsmethoden, waar- door wij een groter deel van de aan wezige olie aan de velden-kunnen ont trekken. Men zal dieper moeten boren. En het is niet uitgesloten, dat men pulten zal gaan boren door elektrische vlammenbogen of zelfs door kernont ploffingen. Onderwater-robots Ik geloof dat wij nog slechts aan bcpt'n van de onderwater-exploratie daan en dat de olie-industrie zal wer ken met velden, die 700 meter diep onder water liggen. Al de technische voorzieningen om olie of gas te zamelen, scheiden, meten en c Jlaanzullen op de zeebodem mi daan en worden bediend. Sommige door personeel in drukkamers. ander fieheel hydraulisch of elektronisch op of stand. Ook zou dit kunnen gebeuren door onderwaterrobots. Exploratie in de Noordpoolstrcken is niet uitgesloten. Alle installaties zouden zich dan onder water moeten bevinden en bediend moeten worden uit speciaal ontworpen bemande onderzeeboten Alle denkbare reserves aan olie en aardgas kunnen wel duizend maal de huidige jaarlijkse produktie be- in één oooonc'00 Joodse jongeren over het boek van Presser pag. 2 Der Spiegel valt Adenauer aan pag. 5 Koningin Elizabeth be reidt zich op Britse reis voor pag. 5 50 miljoen voor gemeen ten te weinig pag. 7 Malafide onderaannemers pag. 7 Ethergolvenforum dr. Trimbos gaat niet door pag. 9 Gehele groepen raffinaderijen kunnen door computers op afstand bediend .wor den. Raffinaderijen zullen hun eigen ruwe olie kunnen kiezen en op dezelfde manier kunnen werken als een vliegtuig met een automatische piloot. Minder vergiftiging Nog is er geen praktische opvolger voor de verbrandingsmotor gevonden, zodat er geen andere keus is dan olie als brandstof voor vervoer te land. ter en in de lucht. De vonk kan nog veel verbeterd worden en men zal middelen vinden om de brandstof vollediger te laten ontbranden met minder koolmono- xyde in de uitlaatgassen. Steeds minder olie zal worden ver brand. en meer olie zal chemisch worden bewerkt tot hoogwaardig materiaal ten nutte van de mensheid. Steeds nieuwere, goedkopere vervangingsmiddelen zullen beschikbaar komen die misschien zelfs beter zijn dan het oorspronkelijke pro- dukt. Over niet te lange tijd zullen wf geprefabriceerde bouwelementen ol standaardelementcn zien. van nog sterke re plastic en waarschijnlijk met nieuw te ontdekken eigenschappen, om te voorzien in woonruimten tegen lage prijs. Thans is in de wereld de hongersnood aan de winnende hand. We moeten meer oedsel produceren zonder insectenvraat bij de groei en de opslag. Ongetwijfeld zullen er bestrijdingsmiddelen worden ontdekt, die gericht zijn tegen speciale insectensoorten zonder ander leven aan LONDEN Eenendertig mijnwer kers zijn gisteren omgekomen en dertien gewond bij een ontploffing in een steenkolenmijn in Tonypandy nabij Cardiff in Wales. Alle lijken zijn volgens een woordvoerder van de mijn geborgen.. Twaalf mijnwer kers, die in de omgeving van de ramp werkten, kwamen levend naar boven. De ontploffing werd vermoe delijk veroorzaakt door ontbranding van kolenstof. Vijf uur lang hebben honderden verwanten van de mijn werkers in de stromende regen staan wachten. De reddingsactie werd onmiddellijk bij het sirenealarm ingezet. Politie, brand weerlieden. mijnwerkers van andere mij- sn medisch personeel namen er aan deel. Koningin Elizabeth zond gisteravond betuiging van medeleven aan de na bestaanden vam de omgekomen mijnwer kers. (Op pagina 5 kan men he* verhaal lezen van een der mijnwerkers diie de amp heeft overleefd I Binnenkort is de benoeming te vear- vachten van de heer F. von Oven. laatstelijk tijdelijk zaakgelastigde der Ne derlanden in Guatemala, tot buitenge- i en gevolmachtigd ambassadeur te Abidjan (Ivoorkust). Het gevaar voor lawines in dit ge bied is zeer groot. Ook is de Fluela- pas berucht om zijn plotseling optre dende valwinden. Op het moment dat de Beechcraft deze pas moest over vliegen was het „zeer ongunstig' vliegweer, zoals de verkeerstoren var Zürich later bekend maakte Volgens het persbureau Associated Press had de politie zelfs een verbod uitgevaar digd om over het gebied te vliegen, De helikoptervlieger heeft het wrak zien liggen aan de voet van een steile In verband met het overlijden van de president-directeur van de KLM. mr. H. Albarda, hing van-, morgen de vlag halfstok bij het hoofdgebouw van dc maatschappij aan de Plesmanweg te Den Haag. rotsachtige helling, ongeveer veertig kilometer van St. Moritz. Later vertelde hij dat hij vier lijken had gezien. De lichamen waren ernstig verminkt. De beide omgekomen Zwitserse piloten zijn Max Stampfli en Werner Schmid. over nog geen nadere bijzonderheden konden worden verstrekt. Totaal vernield De Beechcraft, eigendom van dr Max Schmidliciny, directeur van Swissair, was totaal vernield. Dc bei de vleugels waren naar voren gebogen voor een deel van de romp ge scheurd. Skiërs, die in de omgeving het verongelukte toestel waren, wilden aanvankelijk te hulp snellen, maar door het grote lawinegevaar moesten zij onverriehterzake terug keren. Eerst vanmorgen was het weer wat gunstiger, zodat reddingsploegen .liegtuig konden benaderen. Ram p-Zu gspitse Nog vijf mensen worden vermist GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Het speurwerk naau slachtoffers van de la- wineramp op dc Zugspitze is vanmorgen tgezet. Vern ist wordei nog vijf men- Twee vrouwen en een man die gis teravond onvindbaar waren, zijn inmid dels van elders teruggekeerd. Het onge luk heefit tot dusver negen doden geëist. Achttien pensonen liggen nog in een lekenhuis. Voorlopig heeft men al kunnen vast stellen, dat de Beechcraft verticaal is neergestort. Hetgeen betekent dat er een navigatiefout kan zijn gemaakt. Eerst de loop van de dag zal misschien kunnen worden vastgesteld, waaraan het ongeluk te wijten is geweest. De heer en mevrouw Albarda wa ren voor een lang weekeinde in Zwitserland, toen het ongeluk gebeur de. Vert-genwoordigers van de KLM in Zwitserland waren niet bereid na dere inlichtingen te geven, aangezien zij, zoals zij verklaarden- niet op de hoogte waren van het verblijf van het echtpaar Albarda in Zwitserland. Op pagina 7 vindt men een levensbe schrijving van de heer Albarda. die in de loop van dit jaar zou zijn afgetreden als president-directeur van de KLM. Dr G. van der Wal zou hem dan opvolgen. De heer Albarda was 61 jaar, zijn echt genote 44 jaar. De plaatsvervangend president-direc teur van de KLM. dr. G. van der Wal, heeft vanmorgen in een bijeenkomst van de bedrijfsdirectie president-directeur H. Albarda herdacht. Vanmiddag zou 1 dr. Van der Wal een toespraak houden tijdens een vergadering van de onder- nemersraad. Uit alle delen van de we reld bereikten de KLM telegrammen van deelneming. Later opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: In dc avond en nacht zwaar bewolkt met enige tyd regen, morgen opklarin gen maar ook plaatselijk enkele buien, waarvan sommige met hagel. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noord. Nog iets kouder vooral in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Premier Esjkol tot parlement: JERUZALEM Premier Levi Esjkol van Israël heeft gisteren in het parlement voorgesteld vredes onderhandelingen te openen met de Arabische wereld. Esjkol verklaarde, dat Israël rechtstreeks in onderhan deling wil treden met de landen die in 1949 een wapenstilstandsverdrag met Israël hebben gesloten, teneinde die overeenkomsten te vervangen voor vredesverdragen. De premier sprak er zijn voldoening ■er uit dat enkele Arabische landen zich tegen een oorlog hebben uitgespro en hij is ervan overtuigd, dat tal rijke andere Arabische leiders het ir hun hart noodzakelijk achten dat er om standigheden voor een vreedzame coëxistentie worden geschapen. Men moet volgens de Israëlische premier ei kaars onafhankelijkheid en territoriale integriteit eerbiedigen. Over enkele grenscorrecties ter veraangenaming het dagelijks leven kunnen worden derhandeld, aldus Esjkol in het parle ment. Als een van de grote voordelen in een vredesregeling in hel Mid den-Oosten noemde Esjkol de bezui niging op de militaire uitgaven, die zou kunnen worden uitgevoerd. Faciliteiten is bereid de Arabische landen fa ciliteiten voor de Israëlische havens aan de Middellandse Zee te geven voor do afvoer en de verkoop van pretroleum- produkten en de bevordering van het toerisme. Ook is Israël bereid tot Insinuatie: alleen maar oefening BONN. Het Duitse weekblad „Der Spiegel heeft iR een reportage aan dacht besteed aan het werk van dc Nederlandse gravendienst, de speciale eenheid van het leger, die zich inzet gesneuvelde Duitse militairen uit de tweede wereldoorlog, waarvan de stoffelijke resten nu nog worden ge vonden. te identificeren en te doen herbegraven. De redactie van Der Spiegel insinueert dat dit werk alleen maar wordt gedaan om dit onderdeel van het Nederlandse leger te oefenen en bij een eventuele oorlog over de slagvelden te kunnen uit en en hun gevallen kameraden te egisueren en tc begraven. Der Spiegel ziet dit werk (dat heel vaak op verzoek van Duitse familieleden of autoriteiten wordt gedaan) alleen maar als een oefe- Van Nederlandse militaire zijde is deze laster met grote nadruk ontkend Op de Londense goudmarkt heerste 18 mei grote bedrijvigheid de toege schreven wordt aan de aankoop van ongeveer f 430 min aan goud door rood China. Er zou betaald zijn in te Hong kong opgehoopte sterlingsaldi. Het is mogelijk dat «'ood China voor dit goud Australisoh tarwe zal kopen. nomische samenwerking, zo verklaarde de premier. Ook is Israël bereid mee tc werken aan een oplossing van het Arabische vluchtelingenprobleem. Wat de oplossing van dit probleem betreft zei Esjkol, dat deze vluchte lingen een nieuw bestaan dienen te vinden in hun „natuurlijke om geving", d.w.z. de Arabische landen- Dat was in hun belang en in dat van Israël. Premier Esjkol zei ten slotte dat zijn land bereid is financieel aan dergelijke oplossingen mee te werken. Hoffelijk en gracieus begroet prins Bernhard prinses Margaret voor het vliegtochtje dat zij en lord Snowdon gisteren over het IJssel- meer maakten. Lek in gasleiding: explosie verwoest flatgebouw PARIJS Waarschijnlijk door een lek in de gasleiding is gisteren in het zuide lijke stadsdeel een flatgebouw van vier verdiepingen door een ontploffing ge heel verwoest. Volgens de eerste berich ten zouden er vele slachtoffers zijn (in het gebouw woonde een dertigtal men sen), maar later bleek dat er één dode te betreuren was. Een veertienjarige jon gen liep verwondingen op. Vermoedelijk waren vele bewoners buitenshuis Voorzitter Ned. Aannemersbond: DEN HAAG De heer L. J. te Pas, voorzitter van de Nederlandse Aannemers en Patroonsbond, meent dat de verscherping in de verhou dingen tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties het bedrijfsleven de kans geeft de waarde van de ge groeide verhoudingen te toetsen. Hij zei dit vanmorgen in zijn jaarrede voor de algemene vergadering van de NAPB in het Scheveningse Kur- haus. ..Ik geloof dat een discussie over dv groei van de relaties tussen werkgevers 'knemers een gezonde zaak aldus de heer Te Pas. Hij zei het ge voel te hebben dat in de bouwbedrijfs- tak de werknemersbonden niet meer voldoende krach-t in eigen ledenkring kunnen ontwikkelen om hun machts overwicht op centraal niveau te recht vaardigen De bondsvoorzitter was deze opmerking echter niet op uiit de positie van de vakbeweging als gesprekspartner in het sociaal overleg n te tasten". De Nederlandse vakbeweging, aldus de lieer Te Pas. heeft door zijn rol in het sociale overleg de georganiseerde arbeider een bepaalde status gegeven. Deze positie trachten dc vakcentrales thans te versterken door het afdwin- an privileges van meer of min- erstrekkendc aard ten behoeve Grootscheepse aanval op de Vietcong DANANG Zuidwietnamese troe pen hebben vandaag een grootscheepse aanval ingezet op een sleutelpositie van de Vietcong, op ongeveer dertig km van de Noord Vietnamese grens in Bergachtig oerwoud gelegen. Zes ba taljons, in totaal ruim tweeduizend man, nemen aan de strjjd deel. Men gelooft dat zich twee bataljons Viet- cotvgstrijders in het gebied bevinden. De opstandelingembasis werd vorige maand ontdekt toen een Zuidvietna- mese patrouille olifantenkaravanen waarnam, die voorraden via infiltratie- gebieden langs de Laotiaanse grens en de gedemilitariseerde zone tussen de beide Vietnams aanvoerden. van hun leden. „Ik ben van mei....6 dat daarmee het personeelsbeleid in de onderneming word ondergraven" zei hij. Ongerust betoonde zich de heer Te Pas over de forse stijging van de ziek tewetpremie en van de premie voor het risicofonds. Het ziekteverzuim in de be drijfstak neemt steeds toe. De last die het bedrijfsleven daardoor krijgt te dra gen. is langzamerhand buiten alle pro porties. Er is al een scherpere controle ingevoerd. bezorging 18.00-19.00 i TN de plotselinge dood van haar president-directeur samen met zijn echtgenote en de beide Zwitserse piloten die hen vlogen, werd hij uit het leven weggerukt heeft onze nationale luchtvaartmaatschappij een wel zeer zware slag gekregen. Vele goede verwachtingen waren het die men had van deze econoom met zijn scherp inzicht, met zijn hel dere en wijde blik, verwachtingen voor een onderneming die het diep tepunt was gepasseerd en op weg was naar een tot meer blijmoedig heid stemmende toekomst Het moet nu zonder hem. Waarom spreken rampen in de lucht ons altijd sterker aan? Naar getallen gemeten lijkt daar geen aanleiding toe te zijn. Tegenover de dichtheid van het verkeer op de grond, met de daaraan verbonden ri sico's, maakt de lucht nog de indruk van vrij te zijn. Het is wellicht de tegenstelling die ons dan schokt. De vogel die zich trots verheft, die om hoog stijgt in statige vlucht, maar die verlamd neerstort. Dat betekent ge meenlijk de dood de dood van de naamloze passagier, de dood van de piloot, nu ook de dood van dc pre sident-directeur zelf ener grote lucht vaartmaatschappij. Vandaag is er rouw bij onze KLM. Maar het bedrijf gaat voort, andere vluchten vangen aan zo wil het de geschiedenis van de luchtvaart. "TVE vragen met betrekking tot de bevolking lijken van een opmer kelijke actualiteit. De bevolking van ons land, van de wereld breidt zich uit in sneller tempo. Niet zelden wordt in dit verband van een explo sie gesproken. Er is een tijd geweest, waarin men zich met zorg afvroeg of de aarde allen zou kunnen voeden. Die zorg bleek voorbarig. Er bleken in de schepping krachten verborgen van ongekende omvang, aan het ge bruik waarvan de mens intussen toe kwam. De problematiek waarvoor de mensheid wordt gtplaatst lijkt er nu meer een van de ruimte, en dan wor den ons cijfers overlegd over het klei. ne aantal vierkante meters dat de mens over een reeds beperkt aantal jaren nog zal zijn gelaten. Wij mo gen niet trachten dc vragen die hier rijzen te ontgaan. Zij vragen om be zinning. om benadering ook van uit het geloof. Nu heeft bij ons de KRO afgezien van het uitzenden van een forumgesprek dat over deze ma terie was gehouden. Dat was van de KRO het goed recht. Men zal er ech ter niet de illusie hebben, dat met het afzien van een uitzending dc pro blematiek zelf een stap dichter bij de oplossing is gekomen. Daarvoor is de bezinning nodig waartoe hebben wij het wel ook deze uitzending had willen leiden. TJET dagelijks bestuur van de ge- A meente Rotterdam zal niet me nen dat met zijn antwoord op vragen uit de gemeenteraad het laatste woord is gesproken over het weinig gelukkige boekje dat vanwege het gemeentebestuur aan de leerlingen der middelbare scholen is verstrekt niet overal heeft de uitreiking plaats gehad en dat moest vertel len van bezetting en bevrijding. Voor de redactie van het boekje was destijds al een verkeerde keus ge daan. En het boekje zelf is terstond als teleurstellend ervaren. Destijds was van a.r.-zijde in de raad al gevraagd, of althans de onderwijs commissie uit de raad niet in de ge legenheid behoorde gesteld tc wor den het boekje te lezen. Dc wethou der. die wat vlot naar deskundigen verwees, zal achteraf zijn weigering wel betreuren. Tot in de Tweede Kamer zijn er door een c.h.-afgevaardigdc vra gen gesteld. Het boekje, dat op bepaalde punten vanuit een ongelukkige mentaliteit geschreven lijkt, is een teleurstelling geworden, temeer waar men juist nu de jeugd gaarne iets goeds in handen had gegeven. Het is meer geworden dan een gepasseerde mogelijkheid. Er Men gelooft niet in ..zender was kapot" 1 loot roer uit om te zoeken VOLENDAM In Volendam i men unaniem vertoornd op de be manning van de Johannes-Christina. Deze viskotter werd als vermist be schouwd, nadat er sinds donderdag taal noch teken van was vernomen, terwijl de boot vrijdag in de thuis haven had moeten binnenvaren. Er heerste grote ongerustheid in de vis sers- en toeristenplaats aan de voor malige Zuiderzee over het lot van de vier opvarenden, jongemannen, waarvan er één, de schipper, ge huwd is. Zondagavond lieten ze voor het eerst weer wat van zich horen. Intussen was er reeds intensief naar Ren gezocht. Door ongerustheid gedre ven. besloten zondag alle Noordzce-vls- sers uit Volendam in de omgeving van Helgoland, waar de boot voor het laatst gezien, te gaan zoeken Zij waren /eg. toen de Johannes-Christina zich d* zcnde«; meldde. De negentien Vo- t^ mSC Noordzee-schepen besloten toen maar. om met voor niets te ziin haaglriVaren' te gaa" Vissc" Door dc her haalde oproepen van Radio-Schevenin- gen keek de gehele scheepvaart ten noorden van dc Duitse Waddeneilanden '•'■••'-L uitgevaren. ..We zijn blijven vissen", meldde de Johannes-Christina, „en wc konden dat niet melden, want de zender was kapot". In Volendam gelooft men dat niet. om dat de zender het zondagavond wel 'deed. Men meent, dat dit muisje nog wel een staartio ■»-,! k.uiuc" l'erwwliting; 12.000 sal in Oost-Pakistan bij de wervel- storm van vorige week dinsdag om- slachtoffer, "al hel zal bUkrn da" twaalfduizend heeft arM ai ijn. De ""velstorm Ï""t*«haardsit5etral;n dS£ j? fen^ebieden" k'Cdi"6 "l"'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1