Hogere rentevoet bij nieuwe emissie NIC - 20 jaar geleden Te kust en te keur Arena had succes bij kinderen in de Leidse gehoorzaal FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Koninklijke zelfde Flink gestegen omzet ABM Groei Utrecht Staat leent ondershands 200 miljoen MEÜWE LEIDSE COURANT MAANDAG 17 MEI 1965 Antonius-clubhuis, 8 p Tournee. Oegstgeest: Rijnl. Lyceum, 8 uur: li- uraire Boekenweek-avond, mr. Abel Herzberg over en uit eigen werk fRijnl. Boekhandel en Alg. Openb. Bibliotheek) Den Haag: Diligentia, 8 uur: Ray Lev. piano. Dinsdag Middelstegracht 91. 2—430 en 7—9.30 doorlichting. Wijkgebouw Oude Ve£*t 13. 8 uur: ge- fprekskring De Schakel", ds. C. A van Harten te Bodegraven over .,Wat is ge reformeerde prediking?" Stadhuis. 7 tot 8 uur: Bouwfonds Ned Gemeenten. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Station Leiden. 7.15 u. voorm.: afd. Lei den Ned. Chr. Reisver.. dagtocht naar Brabant f6.45 u. vertrek uit Noordwijk. u. uit Rijnsburg). Antonius-clubhuis, 8 uur: Jong en Jolig op Tournee. Kantine C. en L„ Derde Binnenvestgr. 12 8 u.: ruilbeurs Philatelies. K. en O.: 2 uur middegexcursie met rondvaart over de Kagerplassen. Old Dutch. Eerste Binnenvestgracht 15 8 uur: afd. Leiden Ned. Ver. ex-pol pevangenen uit de Bezettingstijd, bingo- Zaal Petrakerk, Surinamestraat, 8 uur afd. Noord Christen-vrouwenbond, pre- .'identsverkiezing, de heer J. Eggink te Den Haag over kinderen in achtergeble ven gebieden, met lichtbeelden. Den Haag: Kon. Schouwburg. 7.30 uur Nieuw Rott. Toneel met ..Rouw past Eektra". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuidh. Orkest, met Theo Olof, viool Woensdag Middelstegracht 91, 9—12 en 2—4 30 u.: Morlichting. Kerk Herengracht. 8 uur: zanguitvoe- ■Bg- Schouwburg, 8 uur: K en O.-toneel. kd. Comedie met ..Histroire de rire". Jereformeerd' jeugdhuis. Breestraat 19. 19 tot 22 uur: ruilbeurs postzegelverza- melaars'veren'iging Samen Sterk. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „Drie stuivers Opera" Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Colle- jium Musicum Judaicum. Joodse muziek. Den Haag: Triumfatorkerk, Laan van N.O.I.. 3.30 en 8 uur: Evangelische Ma- Schwestern. opvoering van het ver- Itondigingsspel „De tijd is voorbij". Den Haag: Houtrustkerk, Beeklaan. 15 uur: orgerconcert Aart Smink. met Chris Verhoog, bas. Den Haag: Openl. theater Zuiderpark. 2 uur: Martin Vinjee's jeugdamusement met „De vlegeljaren van Dik Trom". Donderdag Klein Auditorium, Rapenburg 73. 8 -ur: herdenking Albert Verwey. hoog leraar Ned. letterkunde te Leiden van 1924—1935 tg.v. 100ste geboortedag, prof. dr K. Heerema en pro. dr. P- Minderaa traat 19. 8 uur: spreekbeurt ds J A. Smink van Den Haag. Middelstegracht 91, 9—12 en 2—4 30 u. doorlichting. Beestenmarkt: politie-muziekfestival. Heempark Maredijk, 7.30 uur nam.: ex cursie afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Schouwburg. 8 uur: herdenkingsbij eenkomst t.g.v. 20-jarig bestaan van K. O., prof. dr. C. W. Mönnich over cul turele en geestelijke veranderingen die de wereldoorlog hebben voorge daan. na de pauze cabaretgezelschap Pe pijn o.l.v. Paul van Vliet Na afloop ont vangst in De Lakenhal. Bovenzaal Bevrijdingskerk. 8 uur: afd. Zuid-West Christen-vrouwenbond, ds. H. Roest uit Soest over „De broederschap van Taizé", met dia's. Den Haag: Diligentia, 8 uur: cabaret Fons Jansen, „De lachende Kerk", Vrüdag Middelstegracht 91, 24 30 en 79.30 u doorlichting. Breestraat 19. 8 uur: Ver. voor uit vaartverzorging Leiden en Omstreken jaarvergadering. Zaal Koningskerk (Noord). 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel Ned. Comedie met „Histoire. dc rire" Wijkgebouw Rchoboth, Rapenburg 10 8 uur: afd. Centrum Cristenvrouwenbond ledenvergadering met o.m. verkiezing nieuwe presidente. Den Haag: Diligentia. 8 uur: cabaret Fons Jansen, „De lachende Kerk". Zaterdag Gehoorzaal. 2.30 uur: K. en O.-feest voor invaliden, t-g.v. 20-jarig bestaan. Geref. Jeugdverband: voetbalwedstrijd 'predikanten, ouderlingen, diakenen en jeugd). C.J.V. De Valk (Oude Vest 13): bui tenspel. Afd. Leiden Ned. Chr Reisver.: naai de Leersumse Plassen en Huize Doorn. Jan van Houtkade. 7.30 uur voorm.: Oud-Leiden, vertrek voor excursie naar Zaltbommel. Sportcomplex Montgomerystraat. 10 uur voorm.: bedrijfs-korfbaltoernooi om dc zilveren Wisselwals. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met ..Candida" Den Haag: Diligentia. 8 uur: Haags instrumentaal jeugdensemble. Den Haag: Nieuwe Kerk, Spul, 8.15 u.: orgelconcert Graham Steed Apotheek Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502 (ook voor de apo theek Leiderdorp), apotheek Oegstgeest en apotheek Voorschoten <de laatste be halve op zondag 16 mei van 8 tot 22 uur). TFie is de dief? LEIDEN Het mooie weer lokte zaterdagmiddag velen naar buiten en het was dan ook helemaal niet verwonderlijk, dat de gehoorzaal niet vol was. Maar zij, die er waren, hebben, dank zij de Leidse Jeugd Actie, uit bundig en hoorbaar genoten van de belevenissen van Jan Klaassen, zijn nog immer trouwe gade Katrijn, Slimme Bertus, een burgemeester, een veldwachter en mijnheer'Du Caet, die bestolen wordt. Jan wordt er van verdacht en draait het gevang in. Katrijn heeft zo haar eigen slimmigheidjes waarmee ze de veldwachter weet in te palmen, zodat haar Jan ontsnapt, zich vermomt en op jacht gaat achter Slimme Bertus. Dan wordt het pas echt spannend. De kinderen bieden hun diensten aan en schreeuwen waarschuwingen, al naar behoefte En tot slot de slimmerik achter de tralies zit, keert de rust weer. In het kindergemoed en in de Men schrijft ons: Houdt uw stad rein Naar aanleiding van uw artikel van j.l. vrijdag over de Potgieterlaanbelt. wil ik het volgende onder uw aan dacht brengen: Enkele weken geleden besloten de bewoners van de Andries Schotkade een adres tot de gemeente Leiden te richten met het verzoek de vuilnis belt langs de spoorlijn te doen oprui men. Aan ons verzoek werd deze week gehoor gegeven. Alles werd opgeruimd! Ondergetekende hoopt nu maar. dat alle bewoners zullen meewerken de leuze - Houdt uw stad rein" waar te maken. Leiden A. v. d. PUTTEN Herenstraat 147 Gereformeerde Kerk Leiden beroept LEIDEN De Gereformeerde Kerk heeft ter voorziening In de vacature dr. H. J. Westerink een beroep uitgebracht op ds. J. H. Baas te Den Haag-west. Ds. Baas. die in 1914 werd geboren, aan vaardde zijn ambt in 1946 te Wolvega met als speciale opdracht de evangelisa tie-arbeid te Noordwolde. Hij stond ver volgens van 1952 tot 1958 te Hillegers- berg-Terbregge. In Den Haag-west is ds. Baas werkzaam als evangclisaticprcdi- Chr. Geref. Kerk LEIDEN In de Chr. Geref. Kerk zijn gisteren tot ouderling gekozen de heren C. Kwaadgras, L. Noorduyn jr. van Zanten. Tot diaken de heer J. Korteland. Klarinet ontvreemd LEIDEN Vrijdagavond tegen half Lf is in een automatiek aan de Kore- vaarstraat een klarinet ontvreemd. Toen de eigenaresse, een 12-jarig Leids meisje, de automatiek verliet, vergat, zij het in- strüAent mèe"té rremfen. Een fninuut of- vijf later keerde zij terug, maar d<e kla rinet was verdwenen. ZWEMBAD GEOPEND Oegstgeest Vanmorgen om z het zwembad Poelmeer Men heeft volop genoten van „Wie is de dief" geschreven door een oud- speler van Arena. Peter van der Lin den. Behalve in het begin, dat we wat ie langdradig vinden, is het een vlotte- dialoog. Spannend voor de kinderen. Berend Boudewijn heeft het geregis seerd met een zeer levendige mise-en- scène. die nergens rommelig is. waar men met al dat geren en gedraaf gauw last van heeft. De spelers van Arena brachten het goed. zonder te veel op de zaal te spelen. Op goedkoop succes was men niet uit en daarom was het succes d'at men met deze opvoering had des te echter. A. C. Bouwman Zesduizend bezoekers aan zwembad De Vliet LEIDEN Ongeveer zesduizend men sen hebben in het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg. Op de eerste dag van openstelling in het nieu we seizoen, zaterdag, namens vierduizend bezoekers een duik in het koele nat. Noord wijker tegen melkauto gereden OEGSTGEEST Vanmorgen om half acht is de 17-jarige J. van Beelen uit Noordwijk op de Rhijngeesterstraatweg op zijn bromfiets tegen een stilstaande melkauto gereden. De jongeman moest met een zware hersenschudding en ver wondingen aan het gezicht naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden worden ge- Jongen (12) viel in kleedhokje De Vliet LEIDEN De twaalfjarige Jongen J. M. Werkhoven, wonend aan de Morsweg. is zaterdagmiddag omstreeks 3 uur. in een kleedhokje in zwembad ..De Vliet" gevallen. Hij liep een diepe vleeswond aan zijn rechterbovenbecn od. en werd per E.H.D. naar het Academisch zieken huis gebracht. Hedenavond half acht wordt een grote taptoe gehouden, welke is georganiseerd door de Drie-Octcber-vereeniging. Men verzamelt zich op de Kaasmarkt. In de Hooglandsche kerk worden op drie achtereenvolgende Don derdagavonden bijzondere kerkdiensten gehouden, welke zullen zijn gewijd aan het gezinsleven. De eerste hiervan is hedenavond 7 uur, waarin Ds. D. Kuilman spreekt over „Man en vrouw". In het Westen des lands zijn alle Duitsche distributiebescheiden ongeldig verklaard, zoodat hierop niet meer kan worden verkocht en afgeleverd. Handelaren zullen zich op deze bescheiden niet meer kunnen bevoorraden. Zij dienen deze zorgvuldig te bewaren ter verantwoording van hun voorraad. Na vijf jaren tyrannie, Bestaat toch nog De Harmonie Bree straat 16 (adv.). Feestliederen en gedichten voor alle feesten vervaardigt L. G. van der Horst, Oude Rijn 158. Gelegenheidsdichter. (Adv.). Gen. Eisenhower heeft verklaard dat drastische maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat gevangengenomen nazi's en hooge Duitsche militairen op „vriendschappelijke vijandelijke basis" worden behandeld. Gistermiddag bracht Generaal Winkelman vanuit Duitschland op weg naar zijn woonplaats onverwachts een bezoek aan Sassenheim. Hij inspecteerde de B.S. Hij mocht constateeren dat vijf jaar Duitsche bezetting niet in staat waren geweest om de fiere Hollandsche geest te breken. Te Dachau werden bevrijd: dr. Wiardi Beekman en oud-minister Van Dijk. De Bank voor Ned. Gemeenten is weder met een obligatielening aan dc markt gekomen tegen een rente, welke een half procent hoger ligt dan dc lening van enkele maanden geleden. Er blijkt uit, dat de rentevoet hier de laatste tijd wederom gestegen is. In het vooruitzicht van nieuwe staats leningen ter dekking van de hogere uitgaven, zoals aangekondigd in di regeringsverklaring, moet de verwachting worden uitgesproken, dat er voorlopig geen uitzicht bestaat op een rentedaling. Afgewacht moet wor den, in hoeverre het buitenland belangstelling zal blijven tonen voor onze obligatiemarkt. het financieel beheer. In de afgelopen week lag de obligatiemarkt hier zwakker en daalde het koerspetl van staatsobllga- Gelijk bekend werd in vorige maan den het overheidsstreven naar een hoge rente doorkruist door de import van buitenlands kapitaal, dat hier te lande in obligaties werd geïnvesteerd. In de ons omringende landen is de ont wikkeling der rentevoet onregelmatig. In Westduitsland heeft men te kam pen met een uiterst moeilijke obliga tiemarkt. waardoor prima debiteuren als overheidsinstanties en eerste klasse industriële ondernemingen slechts te- >en rente van 6% kunnen emit teren. De belasting op de rente voor buitenlanders (25%), waartoe eerder besloten door de Duitse autoriteiten, heeft tot liquidaties van obligaties in het bezit van vele buitenlanders ge leid, terwijl daarnaast ook de krediet- beperkende maatregelen op de verho ging van de rentevoet in Duitsland van invloed zijn geweest. In België is onlangs uitgegeven een staatslening met een rente, lopend 6.25 tot 6'/2 In Italië draait men rondom deze percentages, terwijl in Frankrijk ongeveer op 5,75 rente wordt gehandeld. In EEG-verband gezien rentevoet ten onzent zeker niet te hoog. De aantrekkingskracht van nieuwe emis- n ons land op het buitenland, komt voort uit de goede reputatie, welke Ne derland heeft, wat betreft dc valuta en AMSTERDAM De omzet van d< Amsterdamsche Ballast Mij. is in 1964 flink gestegen mede door beter weer en inflatie, maar vooral door uitbreiding van bir.men- en buitenlandse werkzaam heden. Het exploitatiesaldo bedroeg f 16,5 (vorig jaar 13,3) miljoen UTRECHT De Levensverzekering Mij. Utrecht boekte in 1964 (1963) f831,6 (575,7) min. nieuwe verzekeringen Het verval steeg tot f380,4 (173) min. door een belangrijke onderneming een groot deel der pensioenvoorzieningen onderbracht in een eigen fonds. De index voor het verval was voor indivi duele verzekeringen 207 (187) met 1954 op 100, voor collectieve daarentegen (290). Het verzekerd kapitaal nam met f451,2 (402.7) min. toe tot f4497,8 Het winstsaldo is f 13.31 (13.86) min. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van 200.— en 400.— Horloger v. d. Water - Haarl.str. 181 neeft het Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Bonjour ïristesse (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De onver woestbare Molly (alle leeftijden) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het bezoek 18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Sandokan 14 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De gele Rolls Royce (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar) Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „Een boek wordt gemaakt" (typografisch werk Mart Kempers) en de best verzorg de vijftig boeken van 1963 (7mei—7 juni) Universiteitsbibliotheek: t.m. 31 mei Leidse drukken van de Officina Plantd- BlijUens jaarverslag Uitrustingen van KNZHM worden gemoderniseerd RÓTTERDAlvi Blijkens het verslag over 1964 van de Koninklijke Zuid- Hollandsche Mij. tot redding van schip breukelingen, bestaan er plannen eind 1965 de bouw van een zusterschip van de moderne reddingboot „Koningin Ju liana" aan te besteden. De ervaringen met de Koningin Juliana opgedaan, zullen in dit nieuwe schip worden verwerkt. Wat o.m. betekent, dat de motorkamer betere luchtcireulatie krijgt en het loopdek van een anti-slip laag zal worden voorzien. Het motor redd ingsschip F C. Blanken- heym werd in het verslagjaar vai sterkte afgevoerd. Proeven met een Zodiac rubberboot werden voortgezet. Een beslissing het gebruik is nog niet genomen. Ook werd aandacht besteed aan de kleding van de bemanning en aan een ieuw soort zwemvest In 1964 werd 69 maal alarm gemaakt, waarbij in 23 gevallen daadwerkelijke hulp werd verleend. In totaal werden 116 mensen veilig aan land gebracht. Echte moeilijke of gevaarvolle reddin gen werden niet vermeld, als gevolg van de redelijk goede weersomstandigheden. Handelsreizigers bij HBY in middelpunt (Van onze soc.-econ. redactie) ZEIST In de algemene vergadering •an de beroepsgroep handelsreizigers n -agenten van de chr. bedrijfsbond heeft vanmorgen de voorzitter, de heer J. Land. nadruk gelegd op de nieuwe positie van dc beroepsgroep. De Ned. Chr. Beambtcnbond. waarin dc beroeps groep was opgenomen, is thans namelijk omgevormd tot Christelijke Bedrijfsbond voor de Handel, het Bank- en Verzeke ringswezen (H.BV.). Deeze structuur wijziging heeft voor de beroepsgroep handelsreizigers belangrijke voordelen meegebracht, aldus de heer Land. Bij deze bedrijfsbond staat thans de handel voorop. De handelsreizigers zijn een essentieel deel van de groep handel, waartoe zowel groothandel als detail handel behoren. Het onderling contact tussen de verschillende groepen wordt sterk gestimuleerd, vooral op plaatselijk De heer Land geloofde organisatorisch op de goede weg te zijn, wanneer regel matig met anderen, die op enigerlei wijze in de handel werkzaam zijn. van gedachten gewisseld kan worden. Meer tbc-gevallen bij Arnhem ARNHEM Er zijn in de eerste maanden van dit jaar in Arnhem en omgeving een groter aantal gevallen van longtuberculose ontdekt dan in andere jaren. Bij tenminste 50 personen is tbc geconstateerd in deze maanden, zowel bij de doorlichting op het con sultatiebureau voor de tbc-bestrijding als bij het bevolkingsonderzoek door de STIMA, dat nog voortduurt. Er bestaat volgens de directeur van het consultatiebureau dr. W. C. de Boer. geen reden tot verontrusting. In de week van 5 mei t.m. 12 mei Gevestigde en vertrokken personen GEVESTIGD EN VERTROKKEN H L Bos en fam, Franchimontlaan 30; B Corving en fam. Kagerstraat 30; A Heesbeen en fam. Oppenheimstraat 79; J Voorhoeve en fam. Rijn- en Schie- kade 115f; H in 't Veld en fam, Lam- menschansplein 23; H Volten en fam, Mozartstra&t 263; D Schoondenvalt fam, Cesar Franckstraat 18: J Wacht en fam, Verdistraat 225; G Gaastra fam, Brahmslaan 133; J Paffen fam, Cesar Franckstraat 2: H Wier- sum. Haarlemmerweg 63f: N Snip. Le vendaal 162; C J A Horck. Zoeter- woudsesingel 102: C A Mijs. Burggra- venlaan 39; G A M van Noort, Haar lemmerstraat 181: C M Verhoog Zijl singel 39; L F Cavé, P de la Court- straat 22: F L T Driessen, Roombur- gcrlaan 59; A L van der Ree—Toet, Hartesteeg 2; K G Dekker. Bilderdijk- straat 1; M M J Vermeulen, Nieuwe Beestenmarkt 7: J J Hacquebard. Jan v Goyenkade 18: M Was. Groeneveld- stichting 2; G P P Vreeburg, Prin senstraat 35a: R A Riemersma, Steen straat 25; T E M M Ersebeek. Witte Singel 27; R Bos. Joh de Wittstraat 44; L van der ListVelthuijsen, ter Haarkade 21; J A Vlasveld—Verlaan. Lage Rijndijk 28b: M C H Kampinga, Morskade 2; N C Boutellier. Vondel laan 6; J L Kuipers, Morsstraat 62-64: J S den Boer—Wijninga, Zoeterwoud- sesingel 85; G Verberg, Thorbecke- straat 52; M A Obertop, Groenhoven- straat 16; J C van Nierop, Klikspaan- weg 38; J Polak, Rijnsburgerweg 10; J B J Geise, Beschuitsteeg 1: B Grill, Utr Jaagpad 101: A Spek, Steenschuur 7; J H Bouwhuis. Plantage. Gressievan Wetten, Pres Steinstraat 23a; G M W Pippel, Witte Rozenstraat P M Bardet, Lammenschans- plein 21; A W N Bakker, Botermarkt Klaasse, Lammenschansplein 15; K Schultheiss, Maarsmansteeg 12a; B Verkade, Hoge Rijndijk 242: J J i den Berg, Haagweg 234; M Boek hout, Klikspaanweg 43: M Wallis de Vries, Klikspaanweg 9; E C M Dou glas. Witte Rozenstraat 2a: G S ten Catc. Noordeinde 2a: J van der Luit. Acaciastraat 2; J Wassenaar, Warmon- derweg 41; M T E Helleman, de Goe- jestraat 17: A H F van der Drift, Ge recht 2; J G P Meijer, Witte Singel van Capelie—Jansen, Damlaan W. Lepelblad, Bachstraat J J A B Croon, Witte Singel 82; F W AkkermanBeek. Spieghelstraat P Blokvan Hilten, Koninginnelaan 37; K Y Wong, Pictersk choorsteeg W S Man, Pietersk choorsteeg 26; C Teske-Hcijns. Doelengracht 11a: J T Peters. Morsstraat 62-64: R J Joos- Van IJseldijk. Witte Singel 27; D Stephan, Jan van Goyenkade 44,: M E van der Eem, Apothekersdijk 5. Vertrokken: H van der Meer cn m, G Kasteinstraat 13 Zandvoort. Lorentzstraat 204; G Radius en fam, de Genestetstraat 73a Noordwijkerhout, Schulpweg 125a; W G J Iemhoff en fam. Rapenburg 81 Deventer. Rem- brandtkade 121: R C de Mello en fam. Kanaal weg 116 's-Gravenhage, Beek laan 285: D Glasbergen en fam. P de la Gourstraat 4a Leiderdorp. Pinkster bloem 134; ACM Durieux-Devilee en fam, Coornhertstraat 52 Voorschoten, Rembrandtlaan 66: K de Graaff en fam, Mozartstraat 107 Gorssel. Scheg- gertdijk 73a; F J Jansen en fam. Vijf Meiplein 54 Venlo. Elzenstraat 21; A N Schyjka-dc Wolf en fam. Bern- hardstraat 12 Duitsland: SICA van Kla- -Hartevelt en fam, Rapenburg 115 Katwijk, Bockhorststraat 62: D Wijnen fam. Korte Mare 5 Leidschendam, Pr. Hendriklaan 126; A J W van Prooy- fam. Lekstraat 5 Maassluis, Schubertlaan 179; H W Rietbergen en fam. Rijn en Schiekade 50 Delft, van Kinschotstraat 218: R D Story en fam. Witte Singel 49 Oegstgeest, Ouden- hoflaan 23; J W M Verhoog-Baak, Ak kerhof 6 Schoonhoven, Lopikstraat 57; HAG Hooijmans de Genestetstraat 73a Noordwijkerhout, Schulpweg R Kleijn-van Rhecnen, J v Goijenkade 21a Voorschoten, Oranjekade 37; MC E Mineur-van Kassen, Rapenburg 121 Rotterdam. Bramantestraat 231; W M del Prado, Hooigracht 11-29 Suriname; C C M Devilee. van 't Hoffstraat 36 Rotterdam, MathonesBerlaan 215a; N C B Alberts, Mel Treublaan 30 Hil versum. Bomeolaan 47; W A Verhoog, Bankastraat 2 Schoonhoven. Lopikstr. 57: G K Schijjka. Bernhardstraat 12 Duitsland; J I Massaar, Lage Rijndijk 105a Oegstgeest, Spaargarenstraat 3a; J M Schuttel, Lijsterstraat 32 Oegst geest, Laan van Oud Poelgeest 28; H R A de Roo, Mariënpoelstraat 3 Bus- sum. Wladimirlaan 11; H M M Berkun-van Koppen. Roodborststraat 51 Schijndel. De Sleenen Kamer 31; C Ruijter. R Visscherstraat 39 Oegst geest, ab Haarl trekvaart: M C M Al- berts-Röling, van der Duynstraat 12 Hil versum, Borneolaan 47; H Beerenfen- ger, Lcvcndaal 47 Voorburg, Oranje- lust 81 C M Ferwerda-Vrij, Nieuw- steeg 41 's-Gravenhage, Loosduinseweg 721; H van Houten. Noordeinde 2a Bussum. Brinklaan 156; S F Lee. Dief- 15 Amsterdam. Damrak 32: K F Chan, Pietersk choorsteeg 26 Amster dam, Damrak 32; L Ouwehand-de Haan Steenschuur 14 Delft, v d Spiegelstraat Kammeraat, Middelstegracht 22 Ter Aar, Kerkweg 44; A van Dijk, Co- betstraat 53 's-Gravenhage, Pr Mau- ritsplein 6: G C Anker. Kanaalweg 35 Leiderdorp, v d Valk Boumanweg 16; de Kleuver Lammenschansweg 29 Veendendaal. Acacialaan 5; E Ruiz Cortes, Lammenschansweg 119 Spanje; H A Westervoorde, de Sitterlaan 13a Voorschoten, Ruysdaelhof 23; C C Bo- gaards, Roodenburgerstraat 33 's-Gra- enhage, Riouwstraat 37; G H van Leeuwen. Thorbeckestraat 48 Monster, Gantellaan 17a: E C Heemskerk-de la Rie, Utr Jaagpad 98 Groningen, Oude Ebbingenstraat 75; G G M Vermee: Stuifzand, Evertsenstraat 72 Lisse, va Linschotenstraat 2; W van Keulen- Rietkerken, Maresingel 28 Putten Gld Hakschaer 10; N Musig'akama, Boer- haavelaan 40 Groot Brittannië; Donleben. Boerhaavelaan 112 Amster dam. J W Brouwersplein 27; J H Kap- tein. Rijnsburgerweg 43a Oegstgeest. Lelielaan 11: T J Frima. Rijnsburger weg 10 Hilversum, van Riebeeckweg 212; C E M Steur. Rijnsburgerweg 10 Wissenkerkc, Camperlandpolder 7; E C Koelewijn, Corellistraat 45 Delft, Mierenveltlaan 20; K A Haase. Brandsmalaan 41 's-Gravenhage. Waalstraat 17 bov: J Molleman-Maas. Brandsmalaan 41 's-Gravenhage, Waalstraat 17 bov; H M Heerius- Vreden, Witte Singel 94 's-Gravenha- ge, Amandelstraat 59; D Sonneveld, Lange Mare 76a Rotterdam, Strevels- weg 134a; P van der Ree, Klikspaan weg 13 Groningen. Bachkade 5; G L M Kaldenbagh. Noordeinde 2 Den Helder, Buitenhaven 5: F T Dijkema. Rapenburg 4 Apeldoorn, Koningsweg 37; M H A Alink-Nieuwenburg Zoeter- woudeseweg 154 Voorburg, Kon Wilhel- minastraat 518; A P Robijn, Marijke- straat 12a Haarl meer, Venneperweg 207; H J Tabcrnée. Houtlaan 55 Alphen den Rijn, 's-Molenaarsweg 7; MM Spanje. Mezenstraat 2 Amersfoort. Jac Catslaan 5: B C A M van Beek. Morsweg 38 Leidschendam, Damlaan 35; L J de Lange. Bilderdijkstraat 13 Voorburg, Pr. van Lignestraat 15; P D Ruttcr-Eschler, Fred van Eedenlaan 5 Duitsland; H M J Viaene, Groenho- venstraat 11 Noordwijk, Lindenplein 1: C J Elfferich. H de Grootstraat 12 -Gravenhage, Haagweg 154; D T Bie- winga. Klikspaanweg 9 Utrecht, Home ruslaan 47: J G van der Land. Klik spaanweg 12 Voorschoten. Mozartlaan 11. Aandelen Op de aandelenmarkt was het rustig en over het algemeen deden zich geen schokkende gebeurtenissen voor De vergadering der Koninklijke Olie is donderdag gehouden, waarop de sultaten over het eerste kwartaal zijn medegedeeld. De omzet is verder geste gen en wel met circa 7 procent, maar netto winst bleef vrijwel onveranderd beliep f3,31 per aandeel (v.j. f3,30). Op de vergadering deelde de aftredende pre sident-directeur mede, dat de resultaten van de rest van het jaar voornamelijk be paald zullen worden door de ontwikke ling der prijzen. De concurrentie Westeuropa heeft het prijspeil van olie producten omlaag gebracht en volgens ons hangt het nu van de prijsontwikke ling in Europa vooral af, hoe het jaar 1965 verder voor de Kon. Shell zich zal ontwikkelen. Interessant was de mededeling, dat het aardgas over enkele jaren pas góed aan de winsten van de Kon. Shell zal gaan bijdragen. Men behoeft zich geen zorgen te maken over de positie olie in verband met de opkomst het aardgas. Over tien jaar zal gas nog maar 10 van de totale energievoor ziening van Westeuropa voor zijn reke ning nemen. Olie en gas zullen beide nodig zijn om aan de stijgende vraag te voldoen. _Op 16 juni a s. bestaai de Koninklijke 75 jaar en ter gelegenheid daarvan is be sloten een jubileumgift te schenken n stichting voor onderwijs en research de bedrijfswetenschappen. Maar er werd niet over gesproken om de aandeelhouders in de vreugde van het jubileum te laten delen door een extra uitkering. Intussen heeft men op de Amsterdamse beurs de resultaten over het eerste kwar taal met de mededelingen tor vergadering goed opgenomen en Amerika reageerde gunstig op de kwantaal6taat. De note ring was aan het slot der week onveran derd, maar dat wil zeggen, dat men hel slotdividend van f3,60 geheel heeft inge haald, daar de aandelen nu ex dividend verhandeld worden. Unilever, Philips, Aku Unilever kwam woensdag met zeer fraaie cijfers over het eerste kwartaal de dag. Een stijging van b|na 22 was in vergelijking met de nettowinst het eerste kwartaal 1964 aanwezig. De beurs reageerde hierop gunstig, want de notering van het margarinefonds steeg ui f 133 tot 137. Philips had te kampen met aanbod stocks uit Amerika en moest noe enig terrein prijsgeven. De koers kwam op f136 terecht tegen vorige week f139. Zo langzamerhand is de grote stroom van stocks overigens wel verwerkt. AKU moest terug van 509 tot 495 vanwege conversie-aanbod en vi de komende agiostock-verhandeling. Ove rigens verdiend het de aandacht, dat zo bij AKU als bij Philips beurstechni' sche factoren bij de koersdaling een rol hebben gespeeld. KLM was voor de ver andering deze week flink hogerr door Amerikaanse kooplus' tot boven de f130 op. Het blijft een wonderlijk spel. Zivanenberg-Noury Op de lokale markt trok Zwanenberg- Organon de aandacht en werd op f 187,50 verhandeld, hetgeen f7,50 hoger ir dan vorige week. Dat betekent ruim 37 pun- koersstijgrng volgens de oude note- ringswijze. De oorzaak van deze opwaart- beweging is te zoeken in het bericht ar de fusie tussen Zwanenberg-Orga- i met Noury van der Lande, een be kende en grote chemaiche onderneming. Door deze samenbundeling van krachten maakt men zich sterk tegenover de grote buitenlandse concerns en als zodanig is deze fusie als „een teken des tijds" te be schouwen. Zwanenberg-Organon heeft gedurende de lataste vijf jaren al heel wat bedrijven overgenomen, waarva.i wij Bontekoning Aukes AMSTERDAM Houthandel voor heen Bontekoning en Aukes boekte een redelijk gunstig resultaat. Shell-Dow-Ciha Licentiecontract DEN HAAG Shell Internationale Research Mij, Dow Chemical Company en Ciba Ltd. in Zwitserland hebben over eenkomsten gesloten om elkaar weder kerig licentie te verlenen betreffende epoxyharsen, waarna het de verbruikers vrijstaat van elk der drie deze harsen te betrekken. Deze harsen zijn thermohar- dendepolymeren voor verden, die bestand zijn tegen chemicaliën en weer. en als plastic vormstukken. gewapende plas tics, gietstukken voor elektrische toepas- snigen, plakmiddelen, opporvdak te lagen voor beton, TV-beeldbuizen en voorge- impregneerde laminaten. Door deze over eenkomsten komen er meer dezer harsen de betrokken landen beschikbaar. De overeenkomsten gelden voor alle landen behalve de Verenigde Staten en Canada, waarvoor al een vroegere overeenkomst gekit, en voorlopig Japan. Van Heek-Scholco Textiel fabrieken: Het dividendvoorstel is 5 pet op prio- riteits en 15 (vorig jaar 9 pet) op ge wone aandelen, waarvan 10 pet in aandelen (9 pet. desgewenst in aande len.) slechts in herinnering roepen de Glim- fabriek, Boldoot, Zwitsal. Anton Hunimk. Van Berkels Patent kwam met een goed verslag over 1964 met een beschikbare winst van f2.8 miljoen tegen f2,3 miljoen v.j. Er wordt 12 (v.j. 10 ddviaend uitgekeerd. De koers liep op van 239 tot 249 Minder mooi was het verslag van Ubbink Davo, waarvan de koers der aan delen van 240 tot 172 terugliep. De oorzaak van deze daling was het passeren van het dividend, dat vorig jaar 13 bedroeg. Een erge tegenvaller voor de aandeelhouders, die wel wisten, dat de verkoop van gewone haarden erg stroef was gegaan, maar niet op zulk een slecht resultaat hadden gerekend. Hier wreekt zich de beleidsfout, dat men zich niet tij dig genoeg heeft ingesteld op het aardgas. De Veren. Machinefabrieken kwamen met een verslag, waaruit bleek, dat men op het ogenblik aan opdrachten voor een totaal van fl miljard in portefeuille heeft, waarvan nog f650 miljoen moet worden uitgevoerd. Nog nimmer In de geschiedenis van het concern was het orderbestand zo groot. Maar lang niet alle orders zijn voldoende winstgevend en daar zit bü de V.M.F. de knoop. De be schikbare winst voor aandeelhouders be liep over 1964 f5.8 miljoen tegen f4.9 miljoen over 1963 en er wordt 4 in contanten en 5 in aandelen als divi dend uitgekeerd tegen 9% contant v.j. De winst per aandeel draait om de f110 per aandeel, dus bepaald niet hoog bi) een dividend van 9 Het verslag der H.V.A. maakte een goede indruk, maar de notering veran derde niet veeL Een 3e suikerfabriek wordit m Ethiopië gebouwd. DEN HAAG Het Rijk heeft f 200 miljoen, rentende 5% pet onderhands ge leend van het Algemeen Burgelijk Pen sioenfonds, a 99ti pet, af te lossen in 25 gelijke jaartermijnen het eerst op 15 mei 1971. De eerste 10 jaren is geen ver vroegde aflossing toegestaan. De stor ting geschiedde 15 mei ten laste van de voorinschrijf rekening. Hoger winst HBM AMSTERDAM De gecombineerde bruto-winst van de Hollandsche Beton Mij. bedroeg over 1964 (1963) f 21,15 (16,32), mijjoen. De netto-winst is f 3,12 (3,1) min. Voorgesteld is 15 <15)*/« divi dend. waai-van desgewenst 10 (2Vi)% in agio-aandelen, waarvan 5V» interim. On danks dë druk van enkele buitenlandse deelnemingen was het resultaat bevredi gend. De binnenlandse omzet, samen met combinaties en deelnemingen steeg f 50 min. tot f 180 min., de totale omzet was f225 min. Toch werd er nog f390 (316) min, onverwerkt. Ook in 1965 zijn voldoende nieuwe opdrachten verkre gen. De Intervam was zeer goed van werk voorzien. Haar orderstand is zeer gunstig, doch enkele tegenvallers schaadden het resultaat. De winst in België werd gedrukt. De orderstand blijft goed. Recordjaar N.-Eur. Houthandel AMSTERDAM De Noord-Euro pe- sche Houthandel Mij boekte in 1964 63 f858.945 (712.524) winst, voorgesteld is 15 (13) dividend over fl,5 (1,5) mil joen kapitaal. De houthandel heeft zich buitengemeen gunstig ontwikkeld. In het tweede halfjaar heeft het Neder landse houtverbruik een record bereikt. Recordverkopen van Boeke en Huidekoper 30V,. lastmgen direkte verkoopkosten 22 de w°.>TmSt ,?P goederen tot f2,7 (vwig (488 437) n' e winrt was 512.894 Alex Adam geen dividend DELFT De Koninklijke Fabrieken h. Alex Adam zullen voorstellen het geringe winst-saldo over te boeken naar nieuwe rekening en het dividend ov«r te slaan (vorig jaar 6 pet.) Philips-complex overgeschakeld op aardgas EINDHOVEN Naar de Philips-koe- er meldt is het complex Strijp van de Philipsfabrieken thans overgeschakeld op aardgas, zonder dat zich daarbij bijzondere moeilijkheden voordeden. De overschakeling van het complex Em- masingel zal bijna 2 maanden in be slag nemen en moet eind juni voltooid zijn. Men kan zeggen, dat de Philips- bedrijf reeds ongeveer 90 procent van de hoeveelheid aardgas verbruiken, die zij op het ogenblik van volledige om schakeling nodig zullen hebben. Hoger winst Kloos KINDERDIJK Dc winstmarge van F. Kloos en Zonens Werkplaatsen is in 1964 blijven dalen door concurrentie, ooral buitenlandse, voor sommige arü-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3