I Meisje uit New York koningin van Sikkim Woordenspel bracht voor de Navo uitkomst nieuws Aanbod Zweedse neo-nazi's: 5000 soldaten naar VAR hi een hij Britse vorstin onthulde Kennedy-monument Zenuwenoorlog dreigt weer om Kasjmir VOLGENS BLAD EXPRESSEN Hoogste boete voor „doctor'' Naessens Oostenrijk tien jaar onafhankelijk ZATERDAG 13 MEI 1965 ird «Van een onzer redacteuren) UET spreekt altijd nog wel tot de verbeelding, als roeï/i! een gewoon meisje de liefde van een prins weet te winnen en met hem in het huwelijk treedt. Vroeger leek dat altijd alleen maar in sprookjes te ge beuren, die eindigden met de mededeling, dat ze nog lang en gelukkig leefden. Tegen woordig is het, of de sprookjes werkelijkheid zijn geworden en of de betovering waarmee „vroeger" een huwelijk van een prins met een meisje uit het volk was omgeven, ver broken is. Het is geen uitzondering meer dat een toekomstige koning een vrouw kiest, die niet van konink lijke bloede is. En omgekeerd wekt het geen verbazing meer, als een prinses haar leven wenst te delen met een man, die zelfs niet van adel is. Het hoort als het ware bij de tijd, waarin we leven. En slechts weinigen zullen met wee moed terugdenken aan de tijddat een vorstelijk huwelijk alleen dan mooi kon zijn, als een prinses met een prins in het huwelijk was ge treden. Toch zijn er ook vandaag nog uitzonderingen, bijvoorbeeld in het bergstaatje Sikkim, waar een meisje uit New York enkele weken geleden aan de zijde van haar gemaalde heerser van het land, werd geïntroniseerd. Tijdens de huwelijksplechtigheid legde Hope Cooke een zijden kleed op het altaar van de boeddhistische kapel in Gangtok. De kroonprins keek glimlachend toe. De nu 25-jarige Hope Cooke, zoals [grillige prins heeft zich laten inpal- de jonge vorsin vroeger door haar'men door een blank gezicht. Zij is schoolvriendinnen werd - genoemd, komt uit de beste kringen van New York en Boston. Haar koninkrijkji een bergstaat van ongeveer 7000 v kante kilometer, die hoog in Himalayagebergte is gelegen op bijna 600 km. ten noorden van Calcutta. Taar 160.000 onderdanen zijn voor het grootste deel zwervende herders, af komstig uit de aangrenzende landen Nepal en Tibet. Door een groot deel van deze mensen, wordt Hope Cooke als het ware op de handen gedragen. Een hooggeplaatste regeringsfunctio naris zei eens: „De blanke maharani it als een zeer nodige frisse wind, (die u dit overal, door land ingesloten oude vorstendom waait. Zij zal in de eerstkomende tien jaren voor ons land doen, wat in het vérleden nog niet in een eeuw gebeurde". Gefluister Dorpelingen, die zich te Gangtok hadden verzameld voor de kronings plechtigheid, schenen zich tot haar aangetrokken te voelen. De algemene bewondering betekent echter niet, dat in dit archaische vorstendom niet fluisterend kritiek wordt geuit op de een blanke „De door het Pentagon (de militaire lei ding van de Ver. Staten) listig neer gezet in deze strategisch zeer belang rijke staat. De Amerikanen willen Sikkim geleidelijk gebruiken als uitkijktoren over China naar het Noorden en het Oosten", aldus heeft een correspondent opgetekend. Maar deze fluisteringen hoort men zelden en ze hebben zeker geen invloed gehad op de 14-jarige prins Tenzing Namgyal, de zoon van diens (overle den) eerste vrouw. Hij houdt veel van zijn tweede moeder. Heimwee Haar vroegere thuis en haar vrien dinnen heeft Hope Cooke riiet verge ten. Zij heeft soms last van heimwee, als zij denkt aan haar geboorteland en de jaren van haar jeugd. Maar heimwee of geen heimwee, zij ge draagt zich vorstelijk en laat niets blijken van wat er in haar omgaat. „Mijn taak ligt hier. Het is een taak voor mijn leven, die ik tot een succes wil maken". Zij die Hope Cobke kennen zeggen, dat zij geknipt is voor haar taak als koningin en zich daar onbewust op schijnt te hebben voor bereid. „In een Amerikaans huishouden zou zij haar gehele leven slecht op haar plaats zijn geweest", zei een klasgeno te. „Van haar kinderjaren af droomde zij van Indië, zijn mystiek, zijn ver schillende godsdiensten, zijn filoso fieën. Wij plachten haar te plagen, omdat zij fluisterend sprak en zich reeds gedroeg als een Indische", ver telde zij. „Als zij niet in de armen van de vorst van Sikkim was gevallen was zij een zwervende ascete in het Himalayagebergte geworden". Ontmoeting De eerste gelegenheid om naar het Oosten te gaan kwam voor Hope, toen haar oom tot Amerikaans ambassa deur te Teheran werd benoemd. In maar is vastbesloten, de godsdienst HET FEIT, dat de Navoconfe- van alle ledenstaten kan hebben. rentie in Londen een dag korter Dat geldt voor de Fransen in de he&ft geduurd dan aanvankelijk eerste plaats, maar ook voor de bijeenkomst moest worden gehouden t blijkbaar niemand eenmaal dat terzake van Vietnam aangezien Dominicaanse republiek een tekst werd geproduceerd, die zowel voor had, moeilijkheden te veroorzaken, de Fransen als voor de Amerika- streefde iedereen er naar het ge sprek niet langer te doen duren dan strikt noodzakelijk was. Hier toe werden de ministers overigens ook wel aangespoord door het feit, dat de Fransman Couve de Murvïl- le al voor het begin van de conferentie had laten weten, dat hij op de ochtend van de derde vergaderdag al naar Parijs zou terugkeren. Helemaal vergeefs is het gesprek van de vijftien ministers van bui- tenlandze zaken overigens niet ge weest. Men heeft ten overvloede nog eens eikaars meningen kunnen vernemen. De Westduitse regering kan de drie-mogendheden-verkla nen aanvaardbaar was. Hetzelfde ring inzake de Duitse kwestie als geldt de Duitse kwestie, waarvan positief element gebruiken hebben een onopvallende gelegen heid gehad met elkaar over Cypu: van gedachten te wisselen mogelijkheid van een verder ge sprek te overwegen. En de Ver. Staten hebben hun bondgenoten vertrouwelijke gesprekken deelge i vreesde dat zij aanleiding zou ;n tot groot verschil van me- g. Zo ver is het echter niet gekomen, dank zij de diplomatieke ,uo vaardigheid van degenen, die het de drie-mogendheden-akkoord hebben uitgewerkt. Deze verklaring over Duitsland wordt wel gepresenteerd als een van Franse zijde aan de noot gemaakt ir, de problemen. Amerikanen. Generaal De Gaulle waarvoor zij zich in Vietnam en de Dominicaanse republiek plaatst zien. Op bijeenkomsten als die, welke in de afgelopen week in Londen is gehouden, is het vrijwel alleen van belang, dat men op tijd overeen stemming bereikt over een com muniqué, hetwelk de instemming heeft er nl. geen geheim êe~ gemaakt, dat alleen de Europese landen betrokken dienen te zijn De Navo-ministerraad is in Londen bijeen geweest. Nederland werd door mr. Luns (derde van rechts) vertegenwoordigd. naar het zoeken van een oplossing voor het Duitse probleem. De ver klaring, die Frankrijk deze week mede ondertekende, zou toch weer de Amerikanen rechtstreeks bij een regeling van de Duitse kwestie hebben betrokken. Dit is echter niet juist. Er wordt slechts gezegd, dat Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, samen met de Bondsrepu bliek de Duitse kwestie hebben besproken. De drie landen hebben dit op grond van de verplichtingen en verantwoordelijkheid gedaan, die zij sinds het einde van de tweede wereldoorlog hebben ten aanzienvan Duitsland en die zij met de Sowjetunie delen. Wanneer het echter gaat over het zoeken naar een regeling voor het Duitse probleem, wordt gezegd: „Vanzelfsprekend kan de onver mijdelijke regeling slechts op vreedzame wijze tot stand worden gebracht onder bepaalde omstan digheden, waartoe een algemene overeenkomst ter waarborging van de veiligheid van alle Europese .staten behoort." Het is niet meer dan een woordenspel, waarin voor het ogenblik de verantwoordelijk heid van de Grote Vier ten aanzien van Duitsland nog eens wordt onderstreept, maar waarin tegelij kertijd de weg voor een „Europese oplossing" van het Duitse pro bleem volledig wordt opengelaten. Vandaar dat De Gaulle er geen bezwaar tegen had, dat Couve de Murville er zich akkoord mee ver klaarde. De Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek zijn daar niet alleen om terug te schieten, als zij worden aangevallen. Hun werk bestaat voornamelijk uit het bevoorraden van de troepen en van de burgerbevolking, die van hulp van buitenaf afhankelijk zijn geworden. Dus ook de mensen, die in de wijk van Santo Domingo wonen, welke door de opstande lingen bezet wordt gehouden. DE GEVECHTEN in de Rann ter een wonderlijke rol gespeeld. van Koetsjwaarover we enkele De overgrote meerderheid van de weken geleden schreven, kunnen bevolking van Kasjmir is even wel eens een inleiding zijn geweest als Abdoellah mohammedaan. op nieuwe moeilijkheden tussen Dat de sjeik destijds de kant van Pakistan en India over het nog India heeft gekozen en niet die altijd omstreden gebied van Kasj- van het mohammedaanse Pakistan, mir, dat deel uitmaakt van India, is een opvallend verschijnsel. Het Of er gevechten zullen uitbreken is te verklaren uit het feit, dat hij moet uiteraard worden afgewacht, nauwe relaties onderhield met Maar de zenuwenoorlog, die al Pandit Nehroe en zich als gevolg bijna 18 jaar duurt, zal ongetwij- van de samenwerking met deze feld weer oplaaien, nu India de latere premier van India als een „Leeuw van Kasjmir", sjeik Ab- Indiër beschouwde. De ambitieuse doellah, opnieuw heeft laten ar- sjeik was echter niet tevreden met resteren. het feit, dat Kasjmir slechts een Indische provincie was. En dit Deze sjeik heeft een enorme leidde tot moeilijkheden, ook met Teheran maakte zij de middelbare school af. Tenslotte ging' zij naar Darjeeling in het Noorden van India, om te bidden en het boeddhisme te bestuderen. Daar maakte zij in 1961 kennis met de vermoedelijke erf ge- van de troon van Sikkim, Palden Thondup Namgyal. Zij trouw den in maart 1963 en hebben nu een zoon. Zij heeft zich volgens de rege ringsfunctionaris bij iedereen bemind gemaakt. Zij draagt Sikklmese gewa- leert de talen van Sikkim. „Bent boeddhist geworden?' vroeg haar een journalist. „Laat de godsdienst er buiten", was haar reac tie. „En mens moet beoordeeld wor den naar zijn levenswijze en zijn karakter en niet naar zijn geloof". Hope geeft er de voorkeur aan, haar episcopaalse godsdienst te behouden, niet tussen haar plichten als echtge note, moeder en koningin te laten komen. Zij zou hebben besloten, dat haar kinderen zullen worden opge voed in de godsdienst van hun vader. Politiek Zij weigert over politiek te praten. „Politiek is niets voor mij", zeide zij. „Ik stel belang in het maatschappelijk en economisch welzijn van het volk, in het bouwen van scholen en zieken huizen en het verschaffen het leven veraangenaamt aan mijn volk". Hope tracht ook door te drin gen in de geschiedenis van Sikkim. Zij leert de Leptsja en de Bhoetiataal om uit oorspronkelijke manuscripten te kunnen putten. Jodenprobleem op te lossen door executies STOCKHOLM De „Führer" van de Zweedse nazi's, Lundahl. heeft president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek 3000 Zweedse soldaten aangeboden voor de strijd tegen Israël. Dit zou gebeuren „na de machtsovername van de Zweedse nazi's". Het aan bod werd, volgens het blad Ex pressen, gedaan in een brief, die gedateerd is op 9 mei. Hij draagt het opschrift „antwoord op een vraag van de VAR". De militairen zouden volledig uitge- I ruste infanterie-soldaten zijn. Voorts Zo liet Hope Cooke zich fotograferen, wordt in de brief aangekondigd, dat toen ze in het voorjaar van 1963 met al het joodse eigendom in beslag zou haar prins in het huwelijk was worden genomen. Alle personen. Zwe- getreden. Iden of zionisten, die tegen de VAR of zijn bondgenoten hebben gewerkt, zouden onmiddellijk worden gearres teerd, terwijl emigratie van Zweedse joden naar Israël zou worden verbo den en het „joodse vraagstuk op de best mogelijke manier zou worden opgelost (executie)". Dit zou gebeu ren in samenwerking met de VAR. DOCUMENT Het blad drukt bij het verhaal een foto van een document af. dat hel aanbod moet bewijzen. Zoals bekend, zijn zeven man van de Zweedse nazi-organisatie deze week gearresteerd. Zij worden nog steeds ondervraagd. Wapens zijn ver der niet meer gevonden en voorlopig zullen geen arrestaties meer worden verricht, aldus de Zweedse politie. Wél zijn politieversterkingen ge stuurd naar het Koninklijk paleis in Stockholm na een anoniem telefoon tje, waarin werd gezegd, dat het paleis zou worden aangevallen. De politie vermoedde, dat het telefoontje afkomstig was van aanhangers van Lundahl. De aanval is echter niet gekomen. In de Maas bij Gewan de (nabij 's-Hertogen- bosch) zijn resten opge graven van vermoedetijl een mammoet. Een zand zuiger heeft beenderer opgezogen uit 12 metei diepte. Er kwamen t< voorschijn: een schede' ter grootte van een nor male tafel, twee zeei zware kiezen, twee slag tanden van ongeveer vijl meter en enkele ribben De beenderen zijn waar schijnlijk met het water meegekomen en vast ge raakt in het slib. De mammoet leefde in de IJstijd ook in Midden Europa. De zg. trekvogelroute, ie kortste bootverbin- iing tussen Midden - Europa en Scandinavië bestaat twee jaar. In di« tijd zijn 5.442.000 passa tiers, 681.500 vrachtwa ?ens en 276.800 spoorwa gons overgezet. Onder d< passagiers bevonden ziel ruim een miljoen Neder landers. I In Groningen is een postzegel te voorschijn gekomen, die onder de verzamelaars veel opzien heeft gebaard, namelijk een tien cents zegel eer ste uitgifte Nederland met afstempeling 1 ja nuari 1852, de eerste dag van invoering van de postzegels in Nederland. De waarde wordt geschat op 5.000. De zegel kwam te voorschijn uit een middelgrote collectie, die een Groninger inge zetene heeft geërfd van zijn vader. De man wil niet dat zijn naam kend wordt. I De Amerikaanse kos monauten James McDi- vitt en Edward White, die op 3 juni in een haan om de aarde moeten worden gebracht voor een ruimtevlucht van bijna 98 uur, hebben de ze week op de basis Kaap Kennedy een gene rale repetitie gehouden. Zij verbleven geruime tijd in hun cabine. De proef is vrij goed verlo- PARIJS De Franse „wonder dokter" Gaston Naessens is giste ren in Parijs tot een boete van 18.000 frs. (13.500 gulden), de hoogste straf, veroordeeld wegens onwettige uitoefening van de neeskunde en farmacie. Zoals bekend had Naessens een middel tegen bloedkanker, „anablast" vervaar digd dat volgens een wetenschappelijk rapport „volstrekt waardeloos" was. Wanneer Naessens de boete niet kan betalen zal hij twee jaar in de gevange ls moeten doorbrengen. In de' veroordeline wordt Naessens oeschreven als „een fantast en een kwajongen", „het toonbeeld van een knoeier". De voorzitter van de rechtbank zegt erin dat het hem spijt geen hogere straf te kunnen opleggen. Naessens moet tevens de proceskosten betalen. De Franse regering heeft kort geleden een wetsontwerp ingediend waarin de maximumstraf voor dergelijke zaken verhoogd wordt tot 50.000 frank boete. Onwettige uitoefening van geneeskunst en artsenijbereidkunde wil men met gevangenisstraf bestraffen, wat onder de huidige wetgeving niet mogelijk FRANKFORT In het Auschwitz- proces is gisteren tegen de 59-jarige beklaagde Oswald Kaduk en tegen de 62- jarigc Bruno Shlage levenslange gevan genisstraf geëist alsmede ontzetting uit de burgerechten. Daarmee hebben tot nu toe elf van de 20 beklaagde SS- dokters en bewakers uit het kamp Auschwitz deze straf horen eisen. Een van de beklaagden, de 42-jarige Johann Schobert. moet volgens de openbare aanklager wegens geringe schuld van ervolging worden ontheven. Ook tegen de SS-er Franz Hofmann 59) is de hoogste straf levenslang geëist. Hij is overigens in 1661 te Muen- chen ook al tot levenslang veroordeeld wegens moord in het kamp Dachau. koos werd het voorbehoud ge maakt, dat de bevolking van dit gebied in een referendum geraad pleegd zou worden. Dit is nooit gebeurd, ook al doet de regering te New Delhi nog steeds, alsof dit wel bet geval is geweest bij al enigt malen gehouden algemene verkie zingen. Ongeveer tien jaar geleder: werd Abdoellah gearresteerd, om dat men hem er van verdacht te OOSTENRIJK viert vandaag voorwaarden, die van Russische streven naar afscheiding van Kasj- feest. Tien jaar geleden werd het zijde werden gesteld. En zo bleef mir en omdat men vreesde, dat zgn. staatsverdrag getekend, dat het akkoord inzake Oostenrijk een Pakistan van eventuele moeilijk een eind zou maken aan de bezet- op zichzelf staand geval. heden in het betwiste gebied ge- ting van dit land, in het bijzonder Tragisch is dat de architect van bruik zou maken om zijn aanspra- aan de Russische bezetting, die als het Oostenrijkse staatsverdrag, ir. ken kracht bij te zetten, een zwarte schaduw boven Wenen Leopold Figl die eerst kanselier en Emge tljd voordat premier Neh- hing. Meer nog dan de bevrijding, daarna minister van buitenlandse *oe vong jaar stierf. bewerkstellig- die al meer dan 20 jaar geleden zaken was de2e Mestdag niet meer de hlJ de vrijlating van Abdoellah 4n.t- m,, de Oostenrij- mocht beleven. Hij stierf nog geen ®n diens terugkeer naar Srinagar, nn hnn «niip. - - de hoofdstad van Kasjmir. De t/w'* h«n volle- Week geleden, nog maar 62 jaar v"" dige onafhankelijkheid door het oud. Toen hij tien jaar geleden op m°gell)kheid was toen met uitge- definitieve vertrek van de Russi- het balcon van het Belvedère-pa- sloten, dat de vroegere vrienden sche troepen. verscheen en het document het ,®ens zouden worden over een JW li»* van de mensenmassa geen grenzen. -va' - Oostenrijk was vrij. Zijn lijdens- daar« in" Ab" het lot landen gingen gebukt onder Russische bezetting. Tal van inter nationale conferenties werden ge wijd aan het sluiten van vredes verdragen met Duitsers en Oosten rijkers. Na de dood van Stalin in 1953 bleek langzaam maar zeker dat de Russen wel over een rege ling van de Oostenrijkse kwestie wilden praten. In het voorjaar van 1955 nam het gesprek een defini tieve vorm aan. En toen kanselier Raab in april een bezoek aan Moskou bracht, was de zaak al in kannen en kruiken. Oostenrijk verplichtte zich tot neutraliteit volgens Zwitsers voor beeld. De Russen zouden hun troe pen voor 1956 terugtrekken. Oos tenrijk verplichtte zich tot het doen van herstelbetalingen. Rus land zou alle Oostenrijkse gevan genen (burgers en militairen) re patriëren. Groot was het enthou siasme, toen op 15 mei 1955 de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjetunie na de plechti ge ondertekening van het „staats verdrag" hand in hand op het balcon van het Belvedère-paleis in Wenen verschenen. Men heeft zich wel afgevraagd, waarom de Russen Oostenrijk toen hebben ontruimd. Wellicht hebben zij in de hoop geleefd, dat er eenzelfde regeling mogelijk zou zijn ten aanzien van Duitsland. Opvallend was, dat slechts enkele maanden na de ondertekening van het akkoord over Oostenrijk in Genève de groots opgezette confe rentie van de Grote Vier over Duitsland werd gehouden. De wes telijke mogendheden en de rege ring te Bonn bleken echter niets te voelen voor een geneutraliseerd Duitsland althans niet op de weg was ten einde. van Nehroe ring in. Ab doellah ging zijn eigen weg. Die bracht hem onlangs nog in Algiers, waar hij verklaringen over de kwestie Kasjmir aflegde, die in New Premier Sjastri van India, die Delhi een slechte indruk maakten. met grote binnen- en buitenland- Na zijn terugkeer in de Indische se problemen te kampen heeft, hoofdstad werd hij gearresteerd. bracht deze week een bezoek aan De onrust is in Kasjmir weerge- Moskou. Hij werd hartelijk ver- keerd. En Pakistan hoopt daar ga- welkomd door de Russische auto- ren bij te spinnen. riteken en de bevolking van de hoofdstad. Links premier Kosygin van de Sowjetunie. Het is waar schijnlijk, dat Sjastri met de Rus sische leiders de toestand in Zuid- oost-Azië bespreekt, als daar zijn de moeilijkheden met communis tisch China, de schermutselingen aan de grens met Pakistan, de strijd in Vietnam en andere con flicten, die de vrede en de vei ligheid van Zuidoost-Azië bedrei gen. Men zal zich herinneren, dat de Sowjetunie onder Chroesjtsjcf (zij het niet openlijk) partij voor India heeft gekozen, toen het door de Chinese communisten werd aangevallen. RUNNYMEDE(Surrey) In Runnymede in het Engelse graafschap Surrey heeft Koningin Elizabeth gisteren een gedenksteen voor de vermoorde Ame rikaanse president John F. Kennedy onthuld. Het stukje grond waar het op staat is voortaan Amerikaans grondgebied. Hiervoor is een speciale wet aangenomen. Bij de plechtigheid waren aanwezig mevrouw Kennedy en haar twee kinderen, de senators Edward en Robert Kennedy, prins Philip de oud-premiers Macmillan en Sir Alec Douglas-Home, premier Wilson en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk. Vlakbij de plek waar nu het monument staat werd in 1215 de Maena Charta" ondertekend. ERHARD NAAR JOHNSON VONN Bondskanselier Erhard heeft gisteren in Bonn gezegd dat hij begin juni een bezoek aan de V.S. zal brengen. President Johnson heeft hem uitgenoe- digd ook naar Washington te komen. Hij in plan met de Amerikaanse presi dent zaken van wereldpolitiek, „voorna melijk Duitse zaken" te bespreken, tel hij. Volgens welingelihte kringen ia Bonn zal Erhard van de Colombia, universiteit te New York op 1 juni eea eredoctoraat ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5