u §2 u Brick Bradford —Toch is het zo!- Met Voor cle vuist weg dieptepunt bereikt Jesje en Josje Senmoet I DE STENEN ZONDE O/VVÖ? 0 ~(l ZATERDAG 15 MEI 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN fTHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN.ETHERGOlVEN. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS, NCRV 8.20 uur komen de reacties aan de orde, die de NCRV op de uit zending van 15 april over de verkeersonveiligheid ontving. 8.55 uur „Jij en ikke", een Nederlandse bewerking van de Engelse musical „Me and my girl" met in de hoofdrollen artiesten, die op dit gebied hun sporen reeds verdiend hebben, zoals Jenny Arean, Piet Römer, Matthieu van Eysden en John Lanting. Nederland 2 NTS, VPRO 8.26 uur een productie van de BBC-tv van het toneelstuk „De tweede mevrouw Tanqueray", een in de Ibsen-stijl geschreven werk van Pinero. 9.45 uur „Voetangels en klemmen". Ditmaal wordt aandacht gewijd aan Salmonella, die ziekte, die vaak ten onrechte zomer- griep wordt genoemd. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.30 uur Zestig minuten Rieleksen met muziek, zang en lach. 10.00 uur Aan de oevers van de Schelde. Annie Palmen en Wil Ferdy zingen liedjes uit Vlaanderen en Nederland. Hilversum II VARA 8.05 uur Disco-festival, amusement op grammofoonplaten samenge steld door Harry Gaarenstroom. 9.45 uur 12% Jaar Dorus. Tom Manders kijkt terug op zijn beleve nissen als het mannetje Dorus, die nu zijn roodkoperen jubileum viert. Radio maandag I. 402 m. NCRV: 7.00 Dagope- Oude kamermuziek (gr.). 7.20 n van zaterdag. 7.30 Nieuws en :n. 7.40 Radiokrant 7.55 Lichte muziek. 3.10 Gewijde muziek. het Emma-kinderziekenhuis. 9.35 Water itherleergang. 11.05 immofoonmuziek, 12.00 Lichte o«-- 22 Voor boer en 12 27 Mededelingen t.b.v. land- en 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoon- meel aktualiteiten. 12.50 Brussels ODif. )Ck 13'25 Lichf^M (opn 13 45 Amusementsmuziek uit de 20- ger en 30-ger jaren (opn 14.05 Schoolradio. 14 35 Moderne kamermuziek (opn.). 15.00 Londens Symfonie-orkest (gr), moderne orkestwerken 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Dubbelkwartet met orgel: geestelijke liede ren. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor d< jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuzlek vooi de tieners. 17.50 Overheidsvoorlichting: Ken nismaking met Suriname. Spreker: L. Huls bos. 18.00 Koninklijke Militaire Kapel. 18.20 de Christelijk Historische Nieuws er—-" jk Historisch Klassieke grammofoonmuzlek. 1. AVRO: 7.00 Nieui ■k. 7.20 Beiaardklan- imuzlek. 8.00 7.10 Ochtendgymr ken. 7.30 Lichte Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuzlek, 8.25 De groenteman, praatje, 8.30 Lichte grammo- foonmuziek (vervolg). 8 45 Morgenwijding. 9 00 Voor de huisvrouw 9.40 Kinderkoor. 10.00 Voor de kleuters 10 10 Lichte grammo- 12.00 Licht orkest Moderne en klassieke muziek. 15 30 Licht grammofoonmuziek, 16.00 Nieuws. 16.: Dansorkest en zangsolisten. 17.00 Na zeve eeuwen, programma gewijd aan Danl Alighieri. 17.15 Licht ensemble. 17.30 Metre WEQENBIDS EN KAART VAN EUROPA (voor het uitstippelen van uw reis) 1 OEUTSCHUND <s> SCHWEIZ SUISSE SVUZtRA AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: f 1,2 licht T v-documentaire over Rijnmond HILVERSUM Onder de titel ..De adem van Rijnmond" zendt de VARA- 'elevisie woensdagavond 19 mei een door Pier Tania samengestelde documentaire uit. Met name het vraagstuk van de luchtvervuiling in dit Rotterdamse haven industrie- en woongebied zal er in worden behandeld. Pier Tania zal in zijn documentaire nagaan of men dit dreigen zal kunnen keren en of de daartoe aangewezen autoriteiten behalve bereid, ook in staat zijn passende maatregelen te iolist: klassieke muziek. 20.30 Rieleksengevarieerd programma, 2135 Man en paard, een vrijmoedige kijk op actuele zaken. 21.45 Roulette, een spelletje met grammofoonplaten. 22.00 Liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.18 Sportreporta- aes. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 •uispunt, gesprek over Christen-zijn in reld van vandaag. 23.15 Nieuwe ■ammofoonplaten met commen- VARA: 18 00 Nieuws Onbewoond: interview en grammofoon muziek 20.00 Nieuws. 20.05 Disco-Festival. 21.00 Socialistische Commentaar. 21.15 Promenade-orkest: Nederlandse lichte mu ziek. 21.45 12% jaar Dorus, licht progi 22.00 Reportage. 22.30 1813) Het in de wind houden van een natgemaakte vinger, is een be kend maniertje om na te gaaf), of er een zuchtje wind staat, en zo ja, uit welke hoek die waait. Aan die zijde van de vinger voelen we immers de grootste kou, omdat daar de meeste verdamping optreedt. Nu we weten, dat temperatuur gelijk staat met be wegingsenergie. behoeven we ons over dat verschijnsel gelukkig niet meer te verbazen. De beweging van de moleculen in een gas is immers groter dan die in een vloeistof. Tijdens het verdampen hebben dc moleculen dus energie moeten krij gen, waardoor de temperatuur is gaan dalen. Omgekeerd zullen gassen die in een vloeibare toestand overgaan, energie afstaan, waardoor dus warmte vrij komt. Van dit alles was niet de theorie, maar wel de praktijk in de oudheid al bekend. Niet alleen omdat ook Foeni- sische zeevaarders wel eens een nat gemaakte vinger in de lucht zullen hebben gestoken om te constateren of de periode van windstilte eindelijk door een zuchtje wind zou worden afgelost. Neen. wc baseren onze me ning voornamelijk op het feit, dat in de oudheid poreuze waterkruiken werden gebruikt, waarin de vloeistof fen heerlijk koel bleven, dank zij de groto verdamping die aan de buiten kant van de kruiken plaats vond. Volgens ditzelfde beginsel werken tegenwoordig tal van koelsystemen, waarbij als verdampingsmedium ech ter geen water, maar ammoniak Hoe langer hoe kouder wordt gebruikt, omdat deze vloeistof sneller verdampt. En hoe sneller de verdamping zich voltrekt, des te meer warmte wordt opgehomen. Dit was in 1755 al bekend aan Cullen, die de eerste ijsmachine uit de geschiedenis maakte. Door de snelheid van de verdamping met een luchtpomp te vergroten, slaagde hij er in destijds al een temperatuur onder het vriespunt te bereiken. Door vloeistoffen die aanzienlijk kouder zijn te laten ver dampen, zoals bijv. vloeibare lucht, waarvan de temperatuur 194 graden C onder nul ligt, kunnen uiteraard veel lagere temperaturen worden bereikt dan in een normale koelkast mogelijk is. Door verdamping van vloeibare lucht werd 221 graden C onder nul bereikt, dat is dus slechts 52 graden boven het absolute nulpunt; anders geschreven: 52 graden K. De letter K is de eerste leter van Lord Kelvin's naam, de man die het initiatief heeft genomen om bij extreem lage tempe raturen te gaan rekenen vanaf het absolute nulpunt, dus van af 273 graden C onder nul (eigenlijk 273.144 graden onder nul). Maar goed, met behulp van vloeibare waterstof werd 264 graden onder nul (9 graden K) bereikt en in 1922 kwam Kamerlingh Onnes tot 0,82 graden K. Volgens dezelfde methode wist zijn opvolger prof. Keesom tien jaren later 0,71 graden K te bereiken. En toen begon met nieuwe methoden de wedstrijd om Leiden te maken tot het koudste plekje van de wereld en zelfs van het heelal. 22.40 Stereo: Tango-Rumba orkest en zangsolisten. 23.10 izikaal RNCRV: 19.06 Voor de kinderen. 19.25 Lassie T.V-fllm. 19.50 Morgen is het zondag NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Verkeersreacties. reacties van het publiek op de uitzending over de verkeers onveiligheid. 20 55 Jij en ikke. Nederlandse bewerking van de Engelse musical comedy. 22.25 Attentie NTS: 22.40 Journaal. 22.45 Ronde van Nederland, een filmverslag van andaag verreden etappe. TV-film. NTS. 20.26 the second Mrs. Tanqueray. toneelstuk, VPRO: 21.45 Voetangels en klemmen, een serie programma's over enkele aspecten het huishoudelijk behe< Wereldkampioenschapper België: Nederlands progr Kan. 2 en 10: 18.55 Zandmannetje. 19.00 R.K. uitz. 19.30 De 'ijkagenten. 20 50 Cocktail. 2140 Echo. 22.10 De bokskam- Wat men ooit van de Voor de vuist weg-programma's zeggen kon, toch niet vaak dat de keuze van personen ronduit slecht genoemd moest wor den. De kritiek immers richtte zich vooral tegen de wijze van presentatie. Gisteravond echter was ook de keuze niet bijster gelukkig mevrouw Wijsmuller (voortvarende hulp in en om bezetting) en de heer Van Brug gen (beroemd fluitist) daargelaten zo ontstond er een programma dot onzes inziens rustig de flop van het izoen zou kunnen worden genoemd. Een heer uit een ziekenprogramma in de radio, een HBS-meisje dat teener-zangeres kan worden wie kan dat al niet? een pop-art-heer („ik ken er nog wel meer maken") en een bejaard manspersoon die heel sentimenteel zijn cellisten-carrière in Duys' programma zou willen afslui ten, waren voorbeelden van die slech te keuze. waar ze goed was, daar zorgde het rumoerige, schei-fluitende audito-| er wel voor om zich alles ver j beneden de maat te doen ontwikke-' len. Natuurlijk had ook Willem Duys daar last van. Maar behoort een qua beschaving geselecteert publiek in een zaal waar een tv-programma „live" moet worden gemaakt niet mede tot de voorbereidingen van de maker? Neen. het was allemaal bar slecht. Voortdurend zat de kijker bij wijze van psreken met het klamme zweet in de handen of er niet een soort onbe schofte rel via het scherm aan de Nederlandse huiskamers zou worden doorgegeven. Gelukkig kwam het daar niet van. Verder vermeldde het programma gisteravond een ingeblikt Ameri kaans programma van de overigens beroemde Danny Kaye. Vergissen we ont niet dan vinden de meesten die enkele van deze programma's gezien hebben Danny's films stukken beter dan zijn shows. Humanisten vragen zendtijd radio en tv HILVERSUM Het Humanistisch Ver bond meent, dat het als levensbeschou welijke organisatie recht heeft op zend tijd in radio en televisie op gelijksoortige wijze als de kerkgenootschappen. De heer B. J. Max. hoofdbestuurslid van het verbond, acht het een erezaak voor een regering „die nadrukkelijk verklaart, dat haar beleid zal worden gedragen door de geestelijke waarden, die in christendom en humanisme tot uiting komen" om dit tijdens haar regeringsperiode te realise ren. Hij schrijft dit in Mens en Wereld, het orgaan van het verbond. Het verbond zou al zeer tevreden zijn met een het aantal toewijzing van een beperkte wekelijkse bijbels, dat elk" jaai gedrukt wordt, j zendtijd op gelijksoortige wijze als nu verhoogd worden van 50 miljoen tot 150 aan het IKOR en Convent van Kerken miljoen. Dit zei ds. G. H. Wolfensberger. wordt gegeven, aldus de schrijver, studiesecretaris van de gemeenschappe lijke commissie van de Wereldraad var "erken en van de Verenigde Bij beige- Honderdmiljoen bijbels per jaar meer nodig nootschappen op een persconferentie, die gehouden werd ter gelegenheid van de conferentie over de bijbelverspreiding, die maandag in Soest werd gesloten. ASSEN Van de hand H. J. Prakke, hoogleraar aan het „Insti- tut fuer Publizistik" van de Westphaalse Wilhelms-universiteit in Muenster. is een „levensbericht" van dr. Jan Naarding (1903-1963) verschenen, met een biblio grafie, bewerkt door Bote de Boer, 8) ,.Nee. in soep of bouillon heb ik op het ogenblik niet zo veel trek. kinderen." zei moeder Joppers. ..Maak maar twee boterhammetjes voor mij klaar met een kopje thee erbij. En zorg dat vader flink eet. Die heeft het nu ook nog extra druk." Jesje en Josje haastten zich naar beneden, naar de keuken. Terwijl Josje theewater opzette ging Jesje .bin- de tafel vast dekken en daarna zette Josje thee en sneed Jesje brood. „Niet van die hompen voor moeder, hoor!" waarschuwde hij. „Mooie dunne boterhammetjes." ,Laat dat nu maar aan mij over," antwoordde Jesje een tikje snibbig. „Ik weet heus wel hoe je brood snijden Toen alles klaar wasliep Jesje met haar moeders twaalfuurtje naar boven. „Dat ziet er lekker uit," glimlachte moeder Joppers. „Ik zal even een beetje overeind komen. Als jij dat kussen een beetje in mijn rug wil schuiven, Jesje, dan zit ik wat makkelijker. Zo, ja. En ga nu zelf ook maar eten." Jesje bleef nog even staan wachten tot haar moeder een paar hapjes genomen i spoedde zich dan weer de trap het smaakte haar ook goed, geloof ik. Kom, vader, neemt u ook eens een boterham. Wilt u de worst misschien hebben? Waar zit u zo aan te denken?" „Ik zou tegen het eind van de middag even de stad uit moeten," sprak meneer Joppers. „Maar dat is nu misschien een beetje lastig." „O. geen sprake van, vader!" verzeker de Jesje hem. „Gaat u gerust. Jos en ik zorgen wel voor het eten. Hoe laat bent u weer terug, denkt u?" „Een uur of half zeven," antwoordde haar vader. „Dat Jcomt dan prachtig uit!" lachte n Josje en ik zorg j klaar hebben!" ii klankbeeld. 9 45 KRO: 10.00 Inlei- Ovsral in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service I Speciaal voor toeristen, NET ESSO BENT U BETER UITf Dread Disease. TV-film. CVK/ÏKOR- 19.30 Vergeven en vergeten, gesprek. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. KROj 20.30 Nederland II: NTS: 19.30 Kapitein Zeppos. TV.film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Margie Margie the match maker. TV-film. 20.30 Vakantie op zicht: 2. Zwitserland. 21.00 De bom (The bomb), film. 21.30Omnibus, balletprogramma. 22.00-22.15 Sport in beeld België: 14.55 Voor boer en tuinder. 15.25 De Flintstones. 15.50 Kapitein Zeppos. 16.15— 17.30 Eurovisie: Tu en. 18.35 Klein, klein Kleutertje, 18.55 Bui ala Boys, film v. d. De Platenbijbel. religieu Nieuws en waterstanden, ding Hoogmis. 10.05 Hoe grammofoonmuziek. 12.10 tjoex 12.20 Grammofoonmuziek. 12.30 N Buitenlands commentaar. 12.45 D« eek op (gr). 13.30 Voor de kinderen. 14.15 Pianoduo (gr.): moderne muziek. 14.30 Het Gelders orkest en soliste: moderne muziek. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte gi 15.05—15 40: Schooltel :k. 18.30 Britse bedehui: Nederland, gesprekken. 18.45 Kerkkoor: geestelijke liederen. 19.15 De vooruitgang der mensheid, lezing. 19.30 Samenzang: geestelij ke liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex, medidatie. KRO: 20.15 Elpe-Festlval: lichte- en dansmuziek (gr). 21.00 Wissewassen, amusementsprogramma. 2130 Grammofoon muziek 21.35 De gespikkelde band. hoorspel. 22 15 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22 25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.50 Miasummernightclub. gevarieerd muzi kaal programma. 23 55-24.00 Nieuws. II, 298 m. VARA: 8.00 Nieuw, Vele deskundigen zowel uit de ot lene. als uit de bijbelverspreiding en -vertaling hielden zich bezig met vragen aangaande de bijbelverspreiding en de evangelisatie door schriftelijke bijbelcur-: sussen. De resultaten van de conferentie! Martine wist niet dat haar wegblijven op de ZUkv? uitgangspunt zijn van diverse samenkomsten van het jonge volk werd kwalijk publikaties en acties in de meer danl genomen. Al die dingen vergat ze, zoals ze ook buttSS'™' °1" (t'f1 om een er°et te beantwoorden of in te gaan op beuzelpraat. Joryt kon haar soms zitten aankijken alsof hij iets vragen wilde. Zo ver kwam het nooit, want Martine liep voorbij of ze hem niet zag. Het ijs in de beek was nog niet helemaal gesmolten toen Andres Maler weerkwam. Martine ging naar Hinberghe om hem af te halen van het tramstationnetje. In „De Groene Specht" 'ging ze met hem mee naar het zolderkamertje", omdat ze over veel moesten praten Er stak helemaal geen kwaad in. maar Jeep Karsten en enkele andere Horsten die in de gelagkamer zaten en gezien hadden dat zij met de schilder mee naar boven ging, vertelden dat rond. Het ene uur werd een avond en een hele nacht tot het ten laatste een schande was. Bij haar thuiskomen was Joryt zeer kwaad, omdat het niet te pas kwam zo laat met vreemden over de weg te zwerven. Martine wachtte een ogenblik met haar antwoord. Andres en ik hebben afgesproken dat we samen verder zullen gaan. Nanna begreep dadelijk wat dat betekende. Ze was gaah huilen en Joryt sloeg met zijn vuist op de tafel, iets wat hij nog nooit gedaan had. 't Gebeurt niet. 't Gebeurt wel, vader. De mensen in 't Horst zijn me meer vreemd dan Andres. Dat was dezelfde tegenspraak als in de dagen toen ze wilde weten van wie het dorp was en wat er achter de horizon lag. Joryt had sportmededelingen soclalLstisch strijdlied. 818 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak, IKOR: 10.00 Kinderdlenst. 10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 De Kerk in de spiegel van de pei Geladen Schip, rubriek in het raakvlak van Kerk en cultuur. AVRO: 12.30 Muzikaal onthaal, bont muzikaal programma. Daarna: 'entuecl postdun VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieu' sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal. 18.30 Ste reo: Walsorkest. 19.00 Bij nader inzien, forum 19.40 Franse chansons. AVRO: 20 00 Nieuws. 20.05 Stereo: Kamerorkest en zang- soliste: klassieke muziek. 21.05 De noodlotti ge getuigenis, hoorspel. 21.35 Hadio-orkcst 15 Lie mble. 22.30 Nii door DIGNATE ROBBERTZ l geen weerwoord gezegd, zo boos was hij, maar meer nog bedroefd. Wat Martine nog zei. klonk eigenzinnig en eigenwijs, dat vond ze zelf ook en toch kon ze niet anders. Als Andres Maler een zoon van een keuter was of een jongen uit Hinberghe, zou je hem dan ook niet willen zien? Joryt kon niet geloven dat Nanna zo sprak. Eens over de dorpel moest voorgoed zijn en hij geloofde niet dat een vreemde voorgoed over zijn dorpel kon komen. Hij kon haar ook niet tegenspreken, omdat haar gezicht zo smal en vaal geworden was. Ze zou niet zo erg lang meer kunnen leven; hij was er alleen niet zeker van of ze dat zelf wist. Ze sprak er nooit over en ze was ook nooit in zich zelf gekeerd of treurig. Alles begon wel dubbel zwaar te wegen. En dan was het weer of heel het leven langzaam in stukken gescheurd werd. Al wat hecht en sterk en zo innig verbonden geweest was. Met het voorjaar begon zijn grote ronde weer, tweemaal per week. Nanna zat in de vroege zon en het leek of haar frisse kleur van voorheen terug wilde komen. Ze begon haar tuin te wieden en de rozen te snoeien, zoals ieder jaar. Maar tussen hem en Martine lag het grote zwijgen, ook al spraken ze met elkander. Het gebeurde dan dat ze plotseling inhielden of zich afwendden. Het voorjaar blijft droog met veel zonnige dagen en een bolle wind, die door het dal davert en host. Over de weilanden ligt een gelig waas en de akkers verstuiven bij de kleinste windzucht, 's Nachts, bij het schijnsel van de volle maan, lijkt alles besneeuwd en doorschijnend, behalve de jeneverbesbomen aan het einde van de holle weg. Die loopt vanaf de brink naar de beek en komt uit bij de watermolen. Dries Borne heeft daar iets te zoeken en Rena volgt hem, angstig dat hij zal afrekenen met de mulder. In de winter is het begonnen met de strikken die Dries zette. Geregeld werden ze opgetrokken of doorgesneden. De wildeman is ervan overtuigd dat niemand in 't Horst hem in de weg zal durven komen; dus moet het de zwarte mulder zijn. van wie verteld wordt dat die met heimelijke dingen te maken heeft. Dries laat nooit een rekening oplopen. Boven dien is er de wind die dagenlang voorbijsuisde, lauw en indringend. Dat is in zijn bloed gekropen tot zijn spieren spanden. Bij-het stijgen van de maan trekt de wind zich terug achter de Oeler, maar dan is er die tintelglans en het ritselen en kirren van dieren over de bronstige aarde. Rena hurkt onder de jeneverbesboom ofschoon ze bang is voor de geheimzinnige gestalten. Hun schaduwen over het zand rekken zich uit, hurken neer en kruipen naar iemand toe die het waagt coor de maannacht te lopen. Maar wie in zo'n nacht onder de jeneverbes durft zitten, zal gelukkig worden. Rena wacht tot Dries zal komen; dan zal ze hem roepen. Ze moet beletten dat hij naar de molen gaat. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19