Liever in Nederland dan in Californië Leer kan niet buiten goede verzorging Tweede ik" Uw ervaringen met de bevrijding ZATERDAG IS MF.I 1%5 Real Dutch échte Nederlanden geble ven, en daarom terug naar het land ran de molens, de gezelligheid en de degelijk heid: Annie en Dick Frankfort met dochter Monica. Annie en Dick Frankfort: XE KUNT pas oordelen als je een paar jaar tussen ie mensen geleefd en gewerkt hebt. Na vijf jaar Californië, na alles overwogen te hebben zeggen wij: het is hier in Hol land beter!" Mevrouw J Frankfort-de Bruyn kijkt met een blik van verstandhouding naar haar man. „Ik voelde me echt een buitenbeentje in Belflowér: alle vrouwen werken onge veer en ik hou ervan om voor mijn man en dochter Monica te zorgen. Een vrouw heeft daar heus dagwerk aan ik ben een idealiste voor het ideale huishouden. De Ame rikanen zelf zijn erg vrien delijk, maar hun manier van leven, daar kon ik mij niet bij aanpassen". Dit beslist niet zo piepjonge echtpaar heeft zijn Amerikaan- te schepen achter zich ver brand. Zij vinden de Hollandse gezelligheid en degelijkheid te preferen boven alle materiële welvaart die zij zich aan de overkant van de Oceaan ver worven hadden. „Waarom emigreerde u des tijds?" vroegen we hen. „De wo ningmisère". zegt Annie. „Om uit de sleur te raken" is Dicks ant woord En laten we eerlijk zijn: Amerika lokte als het land van belofte. We hadden al familie die voor ons emigreerde, een heel gezinnetje dat het naar den vleze ging. We betaalden zélf de heen reis. dus we hadden geen reserve om op te teren. Dat gaf niet: Dick had meteen een baan. en zelfs het huis is daar geen probleem, in geen enkel opzicht. Je kunt van alles uitkiezen. Ook de taal gaf geen moeilijkheden. Complimenten Alle complimenten voor de Amerikanen: hoewel Ahnie gèen Engels sprak, zij nemen alle moei te'om je te verstaart en ze vindêT) niet gauw iets gek. „You are doing fine" prijzen ze als je probeert je verstaanbaar te maken. „Van de televisie leerde je de taal het beste. Monica was vijf jaar en ging naar de Kindergarten. Binnen vier weken sprak zij beter Amerikaans dan haar moeder. Allereerst koch ten we een auto Als je solliciteert ls de eerste vraag: hebt u vervoer" want openbaar vervoer ken je er niet. wel stadstrams: maar velen wonen ver van hun werk. Binnen acht maanden konden we eigen meubels kopen, financieel ging het DUTCH-CLEAN, Dutcli-zus-of-zo degelijk moet lijken, krijgt liet goten. Dal buit ons land lang niet genoeg uit, menen Annic en Dick Frankfort die na vijf jaar emigratie weer terug-geëmigreerd zijn en 1111 bij familie op de Vlaardingerdijk 109 in Schiedam voorlopig onderdak vonden. Hun geval staat niet alleen: liet gemis aan degelijkheid, huiselijkheid, ziëli niet aan kunnen sluiten hij hel andere kerkelijke leven brengt per jaar 15 procent van de emigranten uit Afrika, Canada, Australië en Amerika terug. Ze stelden zich de toestand soms te rooskleurig voor in ons kleine landje, vooral de woningnood speelde hen parten. Vijftig proeent van de terugkomers gaat opnieuw terug, aldus een ruwe schatting van de Nederlandse Emigratiedienst in Den Haag. dus óók goed De kerk was de Christian Reformed Church. Haar levensstijl is wat minder progres sief dan van de Nederlandse Gere formeerde Kerken. Dat viel het gezin Frankfort wat tegen: weinig jeugdwerk, verdeelde werktijden van het hele gezin, geen tweede Paas- of Kerstdag, zelfs geen vie ring van Pinksteren en Hemel vaartsdag. Bovendien kent de Amerikaan niet het kopje koffie drinken na de kerkdienst. Als hij uit de kerk komt gaat zijn mooie klofje uit om plaats te maken voor het makkelijke sporthemd en wordt het gras gemaaid Niet diep Het Amerikaanse meisje bezoekt tot haar 18e jaar de high school, trouwt soms als ze nog studeert, of al spoedig na haar schooltijd. De Italiaanse kipperagoüt Was vijfhonderd gram kippe- poulef en doe deze in een pan met wat peterselie, uitje, twee kruidnagelen, drie in plakjes ge sneden worteltjes. Giet er zoveel water op, dat de poulet net on der ligt, voeg zout toe en kook de kip in ongeveer drie kwartier gaar. Maak een gebonden saus van dertig gram boter, dertig gram bloem, klein blikje toma tenpuree, tweehonderd gram ge kookte champignons en een hal ve liter gezeefde kippebouillon. Schik de poulet op een schotel, qiet de saus erover en leg langs de rand de gaargekookte spag hetti. waar wat geraspte kaas doorheen is geroerd. Bestrooi de saus ook met ge raspte oude kaas. ontwikkeling van de doorsnee- Amerikaan is wel breed: ze leren van alles wat; maar niet diep. Zij zijn dan ook lang niet zo gespecia liseerd als bij ons. Een winkel meisje moet voor eenvoudige op telsommen een kladblaadje of tel machine hebben! Zij zijn ook niet efficient, een Nederlandse huis vrouw kan beter voordelig inko pen en goed huishouden dan haar Amerikaanse zuster. De inkopen worden vrij impul sief gedaan, veelal op afbetaling en de hoge rente daar bekommert men zich veelal niet om. De huisvrouw heeft graag een eigen klein autootje naast die van haar man, ze gaat twee. driemaal in de week naar de kapper en dat slokt het extra-inkomen veelal op. Een kennis die een paar maanden ziek was kwam dan ook tot de verba zingwekkende ontdekking. dat haar huishouden goedkoper uit was. dan toen ze werkte! „Gebrek aan organisatie in het huishouden en op alle gebieden is de oorzaak van veel geldverspilling menen de teruggekeerde emigranten. Dit alles: de hurry, de weinige aandacht van de vrouw voor het gezin, heeft zijn terugslag op de jeugd. Hoe kan het anders? Als moeder 's morgens om kwart voor zes de deur uitgaat, zijn de kinde ren tot schooltijd aan hun lot overgelaten: ze maken de bedden op en zorgen zelf voor hun eten (uit de ijskast). Een buurvrouw is babysit als ze uit school komen (verdient daar ook iets mee!) en de dochter van zestien gaat in de weekenden tegen betaling in het ziekenhuis werken. Dc Amerikaan se kinderen- zijn op die .manier al heel gauw volwassen en „ver hard". Ze spelen niet zoveel als de Hollandse kinderen maar vallen op de grond om naar de tv te kijken Funest! vinden deze ouders: gooi en smijtfilms van 's morgens vroeg 'ot 's avonds laat.l Baby-sit Er zijn werkelijk geen grenzen aan het jagen naar welvaart. Een vrouw die „gedoemd" is thuis te blijven, neemt er een strijkje bij of is babysit voor een andere moeder die werkt. Kijk niet gek op als het kind dat je drie jaar onder je hoede hebt zijn eerste lachjes, zijn eerste „mamma" tegen de oppas-moeder zegt. De Amerikaanse rookt veel. ook de jonge meisjes al De Ameri kaanse breit niet, naait wel, leest weinig, bakt koekjes en cakes hoewel die goedkoop verkrijgbaar zijn. Haar man drinkt bier uit een blikje onder het knutselen aan de auto drinkt mateloos wh .ky, goede boter gebruikt men nauwe lijks. wel veel vlees dat gekleurd mag zijn, maar niet uitgebeend wordt. Er zijn opvallend veel kerkgenootschappen. Verkeer Het verkeer is er. in tegenstel ling tot hier, prachtig geregeld. Het is hier gewoon levensgevaar lijk op de weg. Daar zijn prachti ge rechte verkeerswegen met goe de beveiligingen voor de voetgan gers. Ook het passeren van zieken auto's is er geweldig; all^s wijkt voor de ambulancewagen die on- gehindtrd door kan rijden met zijn sirene. Toch ben ik die vijf jaren meer van mijn (vader)land gaan houden dan ik ooit daarvoor gedaan heb! zegt mevrouw Frank fort nadrukkelijk Als je enige probleem is: als ik het maar goed heb. als je van show houdt, als je jong bent. als je niet je heil gaat zoeken bij eigen landgenoten, alle kans dat je emigratie slaagt, vindt dit echtpaar. Al hadden we daar een huis met een gouden dak. ik had me er nog niet thuis gevoeld. Weet u wa: wel erg aardig is? De baby-shower. Als de aanstaande moeder zes maanden in verwach ting is." organiseren vrienden en kennissen een verrassings-party waarop de jonge vrouw allerlei leuk verpakte onderdelen voor haar uitzet krijgt. Grote warenhui zen hebben daar zelfs speciale afdelingen voor. Textiel is er trouwens niet zo duur, maar in Nederland is de kwaliteit vaak beter. Het klimaat is er heerlijk: drie dagen regen per jaar. ook winterkleding is niet nodig. Dat scheelt al veel in je kleding- budget. Maar als het hele gezin vrijdags, zaterdags en zondags gaat dineren «geen uitzondering overi gens» dan ben je al een hele hap van je wekelijkse cheque kwijt! Weemoed Er zijn vele Nederlandse emi granten die met weemoed aan het moederland denker Als zij wisten, hoe goed de Nederlander er nu van leeft, kwamen ze vast terug, is dc stellige verzekering van het echtpaar Frankfort Voorlopig wachten hen nog enige hindernis sen: een baan voor vader, maar dat zal wel lukken. Een huis, liefst met wat comfort, want dat zijn ze gewend. Monica past zich al op school, waar ze het Engels mag ant- van dc begrijpende ook mag vertellen hoe net er in Californië toeging op school: veel vrij tussen dt lessen. Ze had vi geschiedenis van de laatste ooVlog en de bevrijding, ze viel nét midden in de herdenkingsweek op school. „Omdat we van aard Hollands zijn gebleven... daarom kwamen we terug", zegt mevrouw Frankfort nog eens dromerig. „Materieel gezien hadden we daar een goede toekomst. Maar een mens kan bij brood alleen niet leven", zegt haar man en citeert dan het gedicht van Bertus Aafjes van de Nederlan der in de vreemde „die lijdt aan de wond die Holland heet f-IET ZAL wel altijd een raad sel blijven hoe nu precies in vroeger tijden de mode ontstaan is. Een feit is in ieder geval dat men van de dierenvellen waar mee men zich omhing, langzaam maar zeker iets maakte wat „mode" werd. Een plooitje hier, een vouwtje daar. een strikje zus, een strookje zo. En het is nog steeds modieus om in die- renvel (lees: leer) gekleed te gaan. en dankzij de techniek is men nu in staat van dit oeroude en toch hypermoderne materiaal, modieuze kleding te fabriceren. Hel leer blijkt nog steeds in trek te zijn, er Worden niet alleen schoenen en tassen van gemaakt, maar ook mantels, rokken en zelfs vrijetijdskos- tuums. Over het algemeen vindt men het prettig dragen. Alleen wat betreft het onderhoud valt elcer nog iets te leren. Leerzaam voor ons dus, is de behandeling van al die leerrijke artikelen. Maar al te vaak krijgen zij namelijk een volkomen ver keerde behandeling. Suède mantels die drijfnat zijn, worden lekker dicht bij de kachel gehangen, zodat ze zo stijf als een plank worden. Ook onze natte schoenen gaan vaak dezelfde weg. Onze leren handschoenen dragen wij zó lang. dat zij door en door vuil zijn en dus ontoonbaar! Het leer verdient heus meer verzorging dan wij dit „levende" produkt geven. Als het goed is. begint het onderhoud van leerprodukten al vóór het gebruik. Schoenen blijven veel mooier wanneer zij al voor het dragen met het juiste onder houdsmiddel worden behandeld. He*, reinigen van kledingstukken van leer of suède kunt u beter aan de vakman op dit gebied overla ten. Wat uw handschoenen betreft, die kunt u zelf reinigen: vraag alleen in de winkel waar u ze gekocht hebt hoe, want iedere leer soort vraagt een andere behande ling. produceerd door geiten en schapen schoenen, jacks de huid van het kalf of 't schaap dienstig. Met het woord boxcalf duidt men gewoon kalfsleer aan. Zeer luxe, en daardoor zeer ge wild. is het reptielleer dat door hagedissen, slangen en krokodillen wordt geleverd. het Misschien bent „aniline-Ieer" wel eens tegengeko men. Dit heeft niet zozeer betrek king op de gebruikte leersoort dan wel op de verfmethode die op het leer is toegepast. Men gebruikt anilinekleurstoffen waardoor een heel bijzonder tweekleurig effect met een lichte ondertoon ontstaat. Fabricage Nappa-leer Nu een leerstukje over de leer soorten. Er zijn vele dieren die hun huidje leveren voor de huidi ge leer-mode. Om maar eens op te noemen: nappa-leer komt van de zeer prille diertjes, zoals geitjes, lammeren en kalveren. Van dit leer worden meestal handschoenen en jassen gemaakt. Saffiaan-leer wordt ge- De lange J sued e-jus vraagt zorgvuldige verzorging. CARMEN A. voorrok 1 x knippen aan stof vouw B. •chterrok 1 x knippen aan stofvouw Bij onze kantoren zijn verkrijgbaar: Een patronenset vijfbiadig in de maten 36 t/m 48 J 2.50 Dit behoeft u slechts éénmaal aan te schaffen! Een mapje met visuele voorlich ting, rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt f2.25 A voorpand 1 x knippen aan de stofvouw B rug 1 x knippen aan de stofvouw C mouw 1 x knippen dubbele stof D manchet 2 x knippen dubbele stof E sierbies 1 x knippen dubbele stof ilengte zelf even bepalen Voorpand garneren met strookjes en onder sierbies scflit maken voor de halsopening. Een supplement met elk 35 mo dellen. prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wij iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat op te geve vangst na storting of betaling v benodigde bedrag bij het bureau blad. Ont U moet er wel even voor naar New York, maardan kunt u zich dan ook voor het slordige bedrag van zo'n 180,een tweede ik aanschaffen. We doe len op de qua vorm volmaakte paspop die omgetoverd wordt tot uw eigen figuur. Er is keuze uit vijf plastic grond-figuren". Als het type be paald is wordt de koopster stevig ingepakt in een gladde laag po- peline. tot dit als een tweede vel om haar komt te sluiten. Dit po pel ine huidje wordt dan voorzich tig opengesneden, (er wordt niet bij verteld wat je ónder zo'n pas laag moet dragen!) voorzien van een ritssluiting en vervolgens om de grondfiguur gesnoerd. Het zachte schuimplastic wordt door de popel ine-vorm tot het even beeld-figuur van de koopster ge vormd. Natuurlijk wel goed op passen. Stel dat u dikker of slan ker wordt, dan is de paspop uw tweede ik niet langer! De bevrijding dat be tekende voor de één de smaak van chocolade, een vlucht uit Duitsland, een baby die met doodsangst van vader en moeder op de wereld kwam. Mijn noodkacheltje? Ge maakt van de wasketel, het kostte nog 15,— en toen we gingen stoken, rookte het verschrikkelijk! Dan maar naar de gaarkeu ken. zei mevr. H. A. te dli. Toen de bevrijding er was zagen we het kachel tje in een optocht met het opschrift: brandende kwes ties er ging een luid hoera op toen het op de rug van iemand voorbij ging- „Na veel bombardementen overleefd te hebben, vluchtten we midden in de nacht uit het Dui:se Lager waar men ons na een grote razzia heen gevoerd had. Mensen in het grensge bied, aan Duitse cn Hollandse kant. hielpen ons, gevluchte arbeiders via hooizolders en betrouwbare adressen verder Eenmaal in Nederland hielp de verzetsorganisatie aan valse pa pieren. Dié nacht vergeet ik nooit weer", schrijft de heer G.v.G. te S. Mevr. S schrijft: „Tijdens di evacuatie op een dorp zag ik een jong getrouwd vrouwtje die met haar baby in de wagen over de loopplank ging. Op hel spreitje lag.... de trouwbijbel Deze schrijfster had met andere vrouwen een pakjesdienst geor ganiseerd waarvoor de inwo ners van het dorp de spullen leverden: roggebrood. kaas, vleeswaren, koek, alles voor gijzelaars die gevangen zaten. Een sport was het ook om iets aan de Hollandse jongens die gevangen zaten te brengen. Wat een blijdschap als het lukte er een paar te laten ontsnappen, wat een verdriet als er weel waren gefusilleerd. De kerk diensten vol spanning, de bid stonden gehouden met leden van alle kerken, troostwoorden van predikanten, professoren en priesters, het machtige orgel spel en het ontroerende zingen: „wij slaan het oog tot u om hoog die verlossen kuntja zelfs ook van de dood" dat zijn ontroerende ervaringen. De Ca nadezen zagen we mansgaten graven later op de dag hebben we ze toegejubeld het slot van een lange tijd! Dc bevrijding Och. wilt u allen een openlijk bedanken die ons Rotterdammers in de hongertijd hielpen aan eten en extra bon netjes de jongeren begrijpen niet hoe dankbaar we waren voor een melk- of aardappel bonnetje: nu gaat het eten 's maandags met de schillenboer mee schrijft mej. M. B. te R. Ernstig ziek Mart, vrouw en vier kinde ren waren ernstig ziek op de bevrijdingsdag. Toen ieder vreugdevol naar buiten ren de. lagen wij op bed. „Be schuit eten", zei de dokter maar dat hadden we niet. Ons dochtertje van zes kwam met een bakkersmand vol beschuiten aanzetten, die moest ik meenemen naar huis. zei ze. „En dat toen ive het het hardst nodig hadden, een wonder!" was de erva ring van mevr. C. v. W. te A. In de zomer van 1940 moest de heer P.S. te d H. gedwongen op zijn knieën kijken naar het passeren van een brallende ;roep NSBers. omdat hij. met zijn rug naar hen toe, etalages stond te kijken. Anderen werden met stok- Hen door de knokploeg ge dwongen. die prachtige troep volksgenoten te zien passeren. Het waren de verraders van het goede volksdeel waardoor een groot deel van onze jongens in gevangenkampen omkwam". Chocolade „Op die bewuste middag mocht ik met groenteschuit meeslepen met een motorschuit die het eerste voedsel, uitge worpen op het vliegveld Val kenburg. naar Leiden vervoer de". schrijft dhr. W. R. te O. En onder het praten door kreeg ik zomaar van die schipper een handejevol brokken chocolade! Als ik er nog aan denk. proef ik het weer. 's Avonds hebben we met vrouw en kinderen dat voorproefje van de bevrijding gedeeld, geen geschreeuw Ik wil melk. ik wil puur. Over hygiëne werd niet gedacht hoor", was de ervaring van Dankbaar Mevr. N.D. te d H. logeerde in augustus 1944 met haar verloof de bij haar a s. schoonouders in Zeeland. Het reizen werd met de dag gevaarlijker en zij be sloten per fiets naar Holland terug te gaan. Bij de Moerdijk- brug stonden drie Duitse pos ten. Na de eerste twee gepas seerd te zijn, zei de derde: terug, Befehl ist Befehl. We stonden, terwijl de Engelsen de brug beschoten te soebatten of we er toch alsjeblieft over mochten. Doodop en ontmoe digd fietsten we terug om 'n paar weken later de bevrijding in het Zuiden mee te vieren. Wie had ooit gedacht dat we 'n Duitser nog eens dankbaar zouden zijn. Als die derde soldaat ons doorgelaten had. hadden we in Den Haag de hongerwinter mee moeten ma ken We hebben nooit zó duide lijk Gods hand in ons leven gezien", eindigt deze lezeres. Dhr. J. L. te Z. had een beetje andere ervaring dan die in ons blad van 1 mei. „Volgens de geleerden zou mijn vrouw op 12 mei een baby krijgen. Kwam het door de spanning van die eerste meidagen? Om 1 uur 's nachts op 5 mei maakte mijn vrouw me wakker met de me dedeling dat haar een andere bevrijding wachttte. Zonder licht of warmte was goede raad duur. In het Groene Kruisge- bouw was een kraamcentrum ingericht. Tien dagen voor de te verwachten datum gingen dc a s. moeders daar 's nachts al slapen, want 's nachts mocht je niet buiten. Maar mijn vrouw kwam daar nog niet voor in aanmerking Je hoorde de Duit sers schieten, maar er moest wat gebeuren. Teneinde raad zijn we in het aardedonker op stap gegaan met oude sokken over de schoenen om geruisloos te lopen, en met een angstig kloppend hart. We vermeden zo veel mogelijk de grote straten en deden over een afstand van 20 min. lopen nu anderhalf uur. Om vier uur arriveerden we bij het Groene Kruis gebouw: het werd hoog tijd want om 6.10 u. werd onze zoon geboren, iet plein voor het gemeente huis was de morgen van de vijfde mei volgestroomd met mensen, maar ik moest aangif te doen van de geboorte. De ambtenaar feliciteerde me. „Dit is een historische datum", zei hij, „er zal later wel uitgezocht worden wie het eerste geboren is in vrij Nederland". Het was maar een bedenksel uit een grote duim in een bevrijdings- roes. Nooit werd er behalve hier op deze plaats in de krant) enige aandacht aan geschonken, nog geen rolschaatsen op de tiende verjaardag" was de er varing van deze 5 mei-jarige, die op zijn twintigste verjaar dag het vaderland dient bij de mariniers. De gelukkige jonge vader werd die morgen toen hij met z'n koffer met kraamwas naar huis liep. nog aangehou den door de BS'ers die het zaakje niet vertrouwden. Ze moesten de hele koffer inspec teren. want ze geloofden niet in een boreling van die nacht. Verraden De bevrijding zal ik nooit vergeten, schrijft mevr. C.U. te Z. Zij had een tweeling, alle twee jongens, en onder gedoken. De éne was een durfal, reed overal doorheen, kwam bij een bakker in Ysselstein en kroop als hij in het nauw kwam op het dak. Hij kwam de oorlogsjaren door. De andere werd verra den door een NSB'er op 21 dec. '44. Hij werd overge bracht naar de SD in Assen, ik heb hem nooit weer ge zien, kon hemzelfs niet meer te spreken krijgen toen ik er heen reisde. We hebben vele nasporingen gedaan na de bevrijding, alles tevergeefs. Totdat in 1959<!) zijn stoffe lijk overschot gevonden werd in Lübeck en herbegra ven werd in Locnen. Wij vermoeden dat ook hij op een van die spookschepen heeft gezeten zoals pas in uw blad stond. Vergeten doen wij hem nooit, maar hij had een Hemelse vader, dus we mogen hem niet terugverlan gen. Vanmorgen in de kerk, schrijft deze beproefde moe der, werden wij er weer zo diep ingebracht, alles kwam weer boven." Ervaringen met de bevrijding zijn voor ieder anders, zoals u volgende week kunt zien. W/AT kunnen sommig® mensen toch heerlijk hun hart luchten. Nu Tenslotte iets over het fabricage proces. Dit is tamelijk lang. om de huiden en vellen tot leer te trans formeren is anderhalve a tweeën halve maand nodig. De Nederland se lederindustrie is betrekkelijk klein, er werken nog geen vierdui zend mensen in. Ruim vijfenveer tig procent van het Nederlandse leer wordt uitgevoerd: eenendertig landen zijn afnemers. De voor naamste afnemers zijn te vinden binnen het E.E.G.-gebied. ikzelf een zekere ge wenning krijg het zo voorzichtig mogelijk te doen, ietwat behoedzaam te schrijven, wat genuanceerd zullen we maar zeggen, kan ik die er-op los-schrijfsters haast benijden. De pen vliegt nooit vlug genoeg over het papier voor al de buitelende gedachten, en wat er opgegraven wordt, of het pijn doet of niet, het geeft niet, als het er maar komt te staan. Het is niet eens zozeer dat ik het te lezen krijg, ik ben eigen lijk ver en vaag, nee, als het maar eens uitgesproken wordt. Ja. En zo waardeer ik de prach tige brieven en de even prachti ge mensen ook. Al is soms het verhaal hartverscheurend, en is het hart van mijn briefschrijf sters soms verscheurd. Ik ga geloof ik gewoon maar eens meepraten. Goede raad is dui"-: ik heb niet eens dure. NE vorige keer ik. dat i onze hele situatie een keuze is, of we het zien of niet. Ik stipte toen even het bestaan aan van een moeder met kleine kinderen, maar dat was pas het begin. Dikwijls, zo heb ik willen zeg gen, kiezen wij op een ogenschijn lijk onbelangrijk moment voor ons leven. Dat valt lang niet altijd direct op. Stel je voor. je zegt ja als je 18, 19 jaar bent tegen een jongeman, en dat „ja" wordt je le ven. Zo'n jongen is nog niets, even min als jij al iets bent. wat je zult worden word je door elkaar cn met elkaar. Het kan zijn dat de man van 25 ideeën heeft die je niet kunt liefhebben, misschien gebeurt dat pas als hij 40 is, misschien nooit. Misschien krijgt hij die ideeën omdat jij hem onbewust opjut om ideeën te heb ben en zou hij veel rustiger en lakonieker zijn als jij geen katte- kop of beterweetster was. Of zo eeuwig bezig en diepzinnig, zoals wij vrouwen toch zo graag zijn: geestelijk dieper, zeggen we dan, en wee de man die daarover niet in zijn vuistje lacht. kruid gewassen als voor de ingrijpende; dat wil zeggen: geen an der kruid dan een raadselachtige genegenheid voor elkaar, een besef ook: aan elkaar gegeven te zijn buiten eigen wil om. Niettemin blijft het een rare gedachte dat je door een emotievol gebeuren vroe ger. een verliefdheid, tien jaar later te pletter loopt op.de zorgen. „Heb je ooit met jc kinderen lopen leuren, als je er met één naar een specialist moest?" schrijft me een jonge moeder. Dat grijpt me aan. Je kent mijn antwoord: nee Maar toch moet je nooit vergeten dat je over nog eens 10 jaar en dat niet als schrale troost maar als ervaring voor jou deze periode kunt zien als enerzijds een nachtmerrie, ander zijds echter als een probleemloze wereld van leuke opmerkingen, kindergebabbel, veel gelach van je -- jou. En dat je misschien Omgekeerd, denk ook niet dat het leven van een jonge moeder van 20 jaar geleden alleen met een dienstmeisje louter rozengeur en maneschijn werd. Ik herinner me de geboorte van no. 5 bij ons. Vier kinderen slijmhoest, c-n na drie weken de baby aan ac gang. hoe geïsoleerd ook in huis verstopt. Naar het ziekenhuis, kilometers ver. Dienstmeisje griep en liefdes verdriet. Manlief op buitenlandse reis. Auto daardoor niet bij de hand. In bus heen en weer om baby te voeden. Daar het prulletje zwak was duurde dit zo lang dat naar huis gaan nauwelijks de moeite was. Maar ijzel en sneeuw, zes dekens in circulatie (de kinde ren gaven over en deden in de broek bij een hoestbui), een luier- was en kachels dreven me wel terug. En dan zette ik 's avonds nog koffie voor de verloofde van de dienstbode als hij met het onvermijdelijke pond sinaasappels aan kwam zetten... En zitten verdriet en nacht merries. vechten om genegenheid en harmonie, strijd tegen oen landerige houding en wat niet al, allemaal verdisconteerd in één HET gat er dan maar om: wat gaat voor. Dat is soms haast niet te zeggen. Als je moeder ziek wordt, moet het gezin soms wachten. Maar er kan ook een moment zijn dat je zegt: nu gaat het gezin voor, anders gaat het kapot. Of: nu ga ik voor. Ja, dat kan. Nu ga ik eens naar de kapper. Groot gelijk. En zo is het overaL Ais je goede vriendinnen bent. betekent dat ook dat je kiest: waar mag ik nog beslag op haar leggen, waar mag ik nog vragen, of liever: waar mag ik haar nog uitnodigen om te geven, en waar is bet: stop. En als je ii ik pik maar de brieven weer die praat ik méé en waar houd ik me afzijdig. Waar houd ik nu eens op mensen te willen veranderen terwijl ik mezelf niet eens kan veranderen. Keuze brengt een situatie mee. En elke situatie brengt weer mee dat je opnieuw moet kiezen. Echt voor honderd procent, enthousiast kie zen. Of dat helpt? Nu, het helpt ia ieder geval jóng te blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15