Chr. pers in Afrika staat voor crisis Het hegeerde papiertje Aleksej handhaafde zich in de Russische storm NU OF NOOIT Mhdacfómt1: Zeg maar tegen het ja (öf neen?) eindexamen ZONDAGSBLAD ZATERDAG 15 MEI 196» TH het kader van de actie Brood Amsterdam) reisde onze kerkredarteu had hij gesprekken met uitgever* va bladen. Zij worstelen met geweldig) zijn per post drie maanden onderwet Er is een tekort aan goed gei voldoende ervaren journalisten persen die snel genoeg draaien ginnen, de inkomsten uit adve voldoende nog om de uitgave blemen, waarmee iedere kr >or het Hart (giro 500.100 te door Afrika. In zeven landen christelijke weck- en maand- problemen. Sommige bladen srweg eer zij de abonnees bereiken, choolde medewerkers. Er zyn niet niet genoeg drukkerijen en geen Er is gebrek aan geld om te be- rtenties en abonnementen zijn niet vol te houden. Maar dat zijn pro- op dit continent worstelt. Er i echter ook problemen die specifiek zijn voor de christelijke pers t daaraan wordt in dit artikel in het bijzonder aandacht geschonken. Onze kerkredacteur kwam tot de conclusie, dat de christelijke pers in Afrika op een kruispunt van wegen staat. Nu moeten de beslissingen genomen worden, die zullen bepalen of er straks christelijke dag-, week- of maandbladen zullen zijn. Nu nog hebben de zending«organisaties en de jonge Afrikaanse kerken de mogelijk heid om de handen ineen te slaan. Het kan wel eens zijn: Na of nooit. (Van onze kerkredacteur naam die vertaald zou Jan J. van Capelleveen) kunnen worden met „om- .African Challenge", het hoog' ging maand na evangelisatieblad van de maand omlaag, tot het Sundan Interior Mission z'jn hoofd boog en een haalt iedere maand een stille dood stierf. Oplage Van 120.000 Het js duidelijk, de christelijke exemplaren. Het wordt Pers j? AfrLka bevi"dj *ich,v nog r- eer zll de kans 8ehad heeft om over geheel Engels-spre- goed op gang te komen, in een Ar I - crisis. De meeste bladen houden kend Atrika gelezen, maar met moeite het hoofd boven doorgegeven en herlezen. zeer 'u„gneanlt"diTg.d„r"te Het wordt in de kleine "TourS", dorpen door negerjon- blanken en Afrikanen beginnen te beseffen dat er iets fundamenteels genS aan hun ouders voor- moet gebeuren om de christelijke gelezen. En toch is Klaas b£B3Sl'ffi MuntintJ Hp NpHprlanH- genomen moeten worden zijn zo iviunnng, ae iNeaeriana ingrijpendi kosten zoveei geld en se commerciële direc- vakmensen, dat geen enkele teur, niet ZO enthousiast eiTeV^houtjé'Vdoen^Afrika^staat De Afrikanen uillen lezen dagelijks leven. Maar de di tan een luchtkasteel, dan it de kerk te zeggen heeft een goed blad heeft soms n ideaal dat veruezenlijk kan nen: Een jaar geleden baar zendingsterrein prijsgeven, had het blad nog een op- Brieven lage van 170.000 exem- ,v„, ,edtre„ dl. Afrl. plaren Het voelt ge- jj™ xm exemplaren ducht de groeiende con- mensen die geen Afrikaans predi- De eerste moei ïjkh* i... I kant of Eoropees zendeling ooit zal Waar moet het blad currentie van pontieKe bereiken Iedere maand ontvangt den. Er zijn geen drukkerijen die Juist over dit probleem en natinnalistkrhp tiirl de redactie van „African Challcn- er nog nieuwe orders bij kunnen blad „Envoi" gestruikeld, en naTlonail5TI5Cne ri|a hondenjen brieven. Mevrouw hebben. Er zijn ook geen drukke- schriften Munting-Samson selecteert uit die rijen, die grote oplagen kunnen StoknaarH IP«; wekelijkse stapel post alle brieven, verwerken. Zo moet de „African JlUK,padrujeb Envoi het christelijk waarin vragen staan over de bijbel Challenge in Engeland gedrukt Een derde moeilijkheid u-a-u-i.a.iuw worden Om de kosten te sparen de christelijke pers schrijfmachine gebruikt worden zen op twee verschillende mentali- die niet eens kan zorgen voor een teiten in de zendingswereld, die rechte kantlijn aan het eind van heel moeilijk schijnen samen te de regels. Het komt niet boven de vloeien. Al gauw zeggen de „oecu- maand. menischen": het is te prekerig. Al rreeds: even gauw zeggen de „piëtisten. k'anT o'f Eoropees zendeling ooit zal Waar jnoet het blad gedrukt wor- Er^ staat niets in voor het hart. Paulus en Onesimus. Eens open den zij de ogen van Amerika nen en Europeanen voor hun christelijke verantwoordelijk heid, nu zullen zij elkaar op nieuw moeten ontmoeten om de ogen van de Afrikanen te ope nen voor het eeuwige evangelie en hun verantwoordelijkheid in de nieuwe wereld die om hen heen gebouwd wordt. de laatste j-aren naar gekomen, en naar ons idee nog niet voldoende beseft wordt, is het ionge nationalisme van de nieuwe staten. Hoewel het in een officieel rapport1 over het waarom van de ondergang van „Envoi" niet naar voren komt; hoewel een bekwaam man als Klaas Munting er nog maar nauwelijks aan gedacht schijnt te hebben, kon dit wel eens een van de belangrijkste oorzaken ziin van de achteruitgang van de ..African Challenge" en het ver dwijnen van „Envoi". Deze beide bladen werden ge sticht kort voor de meeste Afri kaanse staten hun onafhankelijk heid verwierven. Toch kon er nog gedacht worden in termen als „bladen voor geheel Engels-spre kend of geheel Frans-sprekend Afrika". Maar sindsdien heeft de leus „Afrika voor de Afrikanen" plaats gemaakt voor de slagzin: ..We bouwen een natie." Daarom zullen de uitgevers in de toekomst meer dan voorheen de vraag onder ogen moeten zien: Een Afrikaans blad of een nationaal blad? Misschien zal een goed Afri kaans evangelisatieblad het op de duur wel kunnen bolwerken, maar een opinieblad, dat zo sterk afhan kelijk is van de actualiteit, zal steeds meer een nationaal karakter moeten krijgen. Maar willen dergelijke nationale bladen ooit kunnen bestaan, dan zullen zij van meet af aan nauw met elkaar moeten samenwerken, het zoals ook in Nederland steeds uet duidelijker blijkt, dat een concen- 8 tratie van regionale bladen een aen- absolute noodzakelijkheid is. wil men de strijd om het bestaan kunnen blijven volhouden. (Van onze kerkredactie) Kort geleden heeft de Russische orthodoxie her dacht, dat twintig jaar gele den Sergej Wladimirowitsj Simanski die reeds als jong monnik de naam Alek- sej (of Alexius) aangenomen had werd geïntroniseerd als „patriarch van Moskou en van gans Rusland". De herdenking van deze plech tigheid, die Aleksej aan het hoofd van de Russische Kerk bracht, vestigde nog weer eens de aandacht op de lan ge strijd, die deze kerk heeft gestreden om een eigen plaats in de moderne Rus sische samenleving, een strijd, waarin de thans 87- jarige en nog steeds actieve jaar september bracht patriarch Aleksej (links) een bezoek aan het hoofd van de Anglicaanse Kerk, dr. Michael Ramsey, aartsbisschop ton Canterbury. In 1962 ontmoetten de beide mannen elkaar voor de eerste maal, toen dr. Ramsesnaar Moskou reisde. Het is een duidelijk bewijs, hoe Aleksej de Russische Kerk niet alleen uit de catacomben, maar ook uit haar oosters isolement haalde. Livingstone opinieblad voor Frans- mm' sprekend Afrika versloeg hél ^ÜSlTïïi iït ook ziin tienduizenden meest simpele woorden, verklaart worden. Om de kosten 1 d„e ("W J"chiosL??" der heeft te'kampen Londen, maar komen de bladen n0odzakeliikerwiis 2 npr reennsl fpniP nm nver vphecl ,no°azaKenjKerw ijs 2 ook Maar het heeft de Strijd maand schrijven gemiddeld t 1 dan honderd mensen, dat zij door om het bestaan reeds het blad of door de brieven tot persoonlijk geloof in Jezus geheel a tt 1 lende theologische inzichten TJïi™- ,"eI moeten werken. Dat maanden geleden moeten opgeven. Envoi", een gevolg is dat de redactie maanden voor de verschijningsda- turn het nummer al klaar moe', hebben. Iedere vorm van actuali- k^veid. Geen enkele kerk kan in de huidige tijd alleen zending drijven, heeft prof. dr. J. Verkuyl vorige week zaterdag tegen de zendings vrienden uit de Vrije Evangelische Gemeenten gezegd. Als dat ergens waar Is. dan is het wel op het gebied van de christelijke pers. Kerken van verschillende theologi- het bijzon- sche richting zullen de handen het feit daj Ineen moeten slaan. Zendingen van eel verschil- verschillende continenten zullen zich er samen achter moeten zet ten. Theologen en journalisten zul- Aleksej een centrale rol heeft gespeeld. Wie zijn levensloop nagaat, zou niet zeggen, dat hij nog eens door het presidium van de Opperste Sowjet zou worden onderscheiden met de Orde van de Rode Vlag van de Arbeid (een van de hoog ste Russische onderscheidingen) wegens zijn „grote patriottische activiteiten". Aleksej zou eerder als een levend anachronisme be kend kunnen staan. Hij is namelijk nog een van de laatste in leven zijnde vertegenwoordigers van de hiërarchie van de tsaristische staatskerk en van de Russische elite uit de tijd voor de revolutie. Het is wonderlijk, hoe deze man zich door alle stormen over Rus land heeft kunnen handhaven. De Simanski's behoorden tot de adelstand. Toen de 22-jarige jon gen zich in 1899 bij de priesteraca demie meldde, gaf hij een veelbe lovende carrière op. Tevoren had hij namelijk in Moskou de rech tenstudie beëindigd. In zijn verde re leven zal men steeds deze dubbele scholing tegenkomen. Na zijn wijding tot priester en zijn promotie tot doctor in de theologie maakte Aleksej al gauw naam als docent bij de priesterop leiding. Sensatie moeilijk zijn als er geen zendelin- len elkaar moeten vinden, gen „met stokpaardjes" waren, die - buiten hun eigen niets willen 2 ('hrlstos zijn gekomen. Voordracht Enkele weken geleden werd ergens in Nederland een ver gadering gehouden. Verte- fjenwoordigers van verschil- ende kerken waren bijeen en er moest een belangrijke be noeming geschieden. Omstan digheden bepaalden dat dit maal de te benoemen per soonlijkheid voorgedragen werd door de afgevaardigden van een van de grotere ker ken van ons land. Toen begonnen de moeilijkhe den. De gedelegeerden van een andere grote kerk hadden bezwaren tegen de man die nummer één op de ranglijst stond. Dit alles gebeurt meer. Maar wat bij mij bleef hangen was de opmerking, die naderhand gemaakt werd door een lid van de kerk die de voor dracht moest opstellen. Hij zei: „Ze hadden het recht niet om bezwaren in te bren gen. want wij waren aan de beurt om iemand voor te Als iets een werkelijk interker kelijk samenwerken onmoge lijk maakt, is het wel deze levenshouding. „Wij waren aan de beurt, dus wij konden doen wat we willen, en dc anderen hebben zich er maar bij neer te leggen." 1 onze tijd blijkt steeds meer dat er dingen zijn die één kerk niet meer alleen kan doen. Samenwerking van f kerken en zendingen uit ver schillende werelddelen is een absolute noodzaak geworden. Maar ook in eigen land zijn er opdrachten die één kerk niet meer alleen kan volbren gen. Er is samenwerking no dig. Interkerkelijke organen moeten gesticht worden. Maar we moeten goed beseffen dat wij in die organen niet langer onszelf kunnen zijn. Wie alleen in zijn studeerka mer zit, kan doen wat hij wil. Als hij met zijn gezin aan tafel verschijnt, kan dat al niet meer. Hij moet een voorbeeld zijn voor de kinde ren. Hij moet zich houden aan de tijd die moeder vast gesteld heeft. Wie met zijn gezin naar de kerk gaat. kan het al helemaal niet meer. In zijn gedrag moet hij rekening houden met de mensen om hem heen. Hij kan niet hoes ten wanneer hij wil. Hij kan niet opstaan en weglopen wanneer hij wil. En als kerken gaan samenwer ken gaat dit nog weer eens dubbel meetellen. Samenwer ken wil zeggen, samen met de ander werken, dat wil zeggen, die ander erkennen, naar hem luisteren en als hij bezwaren heeft, om welke reden dan ook. met hem doorspreken tot er een oplos sing is gevonden die ook die ander bevredigt Me*, minder kunnen we niet toe. Dat eist niet in de eerste plaats de bijbel, of het geloof, dat eist al de gewone mense lijke omgang met elkaar Dat eist de beschaving Wie zegt: Ik doe wat ik wil en de a.ider heeft maar naar mij te luisteren, gedraagt zich als een olifant in een porcelein- kaat. En in dat geval brengen de scherven geen geluk. daarbij uitgesloter Ook de niet-ch'nstelijke bladen hebben met dit probleem te kam- Maar er zijn ook hele andere Pen. In het Frans verschijnt nu het vruchten. De Afrikaanse christe- nogal links-nationalistisch blad nen zien door zo'n blad, hoe hun Jeune Afrique'', dat in Tunis geloofsgenoten in andere Afrikaan- geredigeerd worclt (met moham- se staten leven, werken en denken, medaans kapitaal). Het moet in Het verruimt hun blik. Zon blad Frankrijk gedrukt worden kan leiding geven in dagen van politieke spanningen. Het kan waarschuwen voor gevaren. Het is een wekelijkse of maandelijkse ..encyclopedie" van wt digheden. Door „tips" Nog maar een eeuw geleden was Afrika een witte vlek op de wereldkaart. Nu is dit continent binnen do belangstelling Dat ontdekte het blad „Target' vorig jaar. Het publiceerde eei artikeltje over de „Afrikaans anderthalermens", de oudste wiens gebeente tot nu toe gevon den is. Prompt reageerde eer MfjffP zendeling, dat hij het^ blad in het David Livingstone, de tweede de „Afrikaanse Ne- Europese en Amerikaanse gelovi- c H. d"H<i« monc gen gekomen. Twee mannen heb ben Afrika vooral bekend ge maakt. De eerste is zendeling Er zijn ook moeilijkheden waai de protestantse pers in het bijzon der mee te maken krijgt. Daar is in de eerste plaats de vraag: moei ~hèt h'l ecn evangelisatieblad of eer 1 (^"gezondheidszorg kan opinieblad zijn. De meeste geloofs dienst staan tieve geneeskunde. ..We kunnen niet zonder", be ginnen steeds meer zendelingen te zeggen. „We zouden een blad moeten hebben", zeggen aarzelend de Afrikaanse kerkelijke leiders hen na. Maar de pioniers die beginnen voelen zich toch vaak in de steek gelaten. Er zijn zoveel problemen te orden te endingen zijn geneigd te zeggen: Een evangelisatieblad. Het moet een verlengstuk zijn van de arm van de zendeling, die gekomen is om het evangelie te prediken. De meeste kerkelijke zendingen olg niet dat hij ook niet exemplaren wenste te ontvangen die hij op zijn zendingspost uit deelde. De bijbel, schreef hij, maakt duidelijk dat de mens zes duizend jaar oud is en niet ouder. Wie het anders ziet. denkt onchris telijk. wilde lezen en de journalist van de New York de honderd Herald, Henry Moreland Stanley. Hij trok er op uit om Livingstone te zoeken en trof hem doodmoe, zonder voedsel en zonder medicij nen in een schamele hut aan he'. Tanganjika-meer. Samen hebben zij enkele maanden door het vreemde land gezworven. Die ont- Stanley, Europa moeting vond plaats op 28 qjetober "Off, de 1871. Maar die ontmoeting prediker van de eeuwige bood- meeste kerkelijke ren-ilnjen en d' "°1- "V vele Afrikaanse kerkelijke leiders doge!i]ks nieuws horen bij e - - kaar als Jeremia en Baruch, als hulp schieten. geweldig tekort aan geld, drukke- gebeurtenissen rijen, journalisten, postverbindin gen. verkopers, colporteurs, be kwame administratieve krachten. Drukprobleem In Oost-Afrika verschijnt ..Tar get" voor drie landen, Kenia. Oeganda en Tanzania. De oplage is maar 8000. Dezelfde uitgever geeft in het Swahili „Lengo" uit, de oplage is niet hoger. In dat gebied laat de Africa Inland Mission in het Swahili het tijdschrift „Kes- ho" verschijnen. De offsetpers is oud. Als zetmachine moet een zeggen: Het moet een opinieblad zijn, dat de jonge gelovigen tot steun is, hun dc christelijke weg in deze wereld wijst. Het moet chris telijke commentaar leveren op de eer plaats vinden. In deze tijd van spanningen en kansen, van moeiten en mogelijkheden moet de journalistiek de zending weer te Zijn loopbaan leek een bekro ning te vinden, toen hij in 1913 tot bisschop werd gewijd. Hoe een briljant theoloog en een trouw dienaar van de monarchie Aleksej ook was. toch veroorzaakte deze wijding een sensatie in Rusland, omdat men het nog niet eerder beleefd had, dat iemand al op 36- jarige leeftijd in het college van prelaten werd opgenomen. De volgende jaren zouden echter voor Aleksej als voor alle Russi sche geestelijken een grote be proeving betekenen. Met de val van het tsarisme viel de kerkelijke hiërarchie. De Heilige Synode, een soort staatscreatuur. die Peter de Grote in 1721 had ingesteld om de kerk onder de voogdij van de staat te brengen, werd ontbonden en het oude patriarchaat werd hersteld. De scheiding van kerk en staat had dan wel de bevrijding van een bureaucratisch door de staat be heerst en de kerk onwaardig keurslijf gebracht, maar nog geen vrijheid, zoals wij die in West- Europa kennen. Weldra begonnen de vervolgingen. De kerk werd gedoemd tot een catacombenbe- staan. De nieuwe patriarch Tichon. die durfde protesteren, werd gear resteerd in 1922. Sedert zijn dood drie jaar later, bleef zijn zetel De vervolgde kerk was beroofd van haar leiding en bovendien innerlijk verdeeld over de vraag, welke houding men tegenover het regime moest innemen. Aan de ene kant stonden de onverzettelijke „martelaren", aan de andere kant de „progressieven", die vergaande concessies wilden doen. De leider van de laatsten was aartsbisschop Sergej. die als plaatsvervangend patriarch fun geerde. Hij probeerde de kerkelij ke organisatie in stand te houden door te verklaren, dat de pries ters zich moesten beperken tot het redden van zielen en verder loyaal jegens het regime moesten zijn. In de intensieve antireligieuze regeringspolitiek bracht deze ver klaring echter weinig verandering. Wat precies de houding van Aleksej was, is niet duidelijk. Aan de ene kant nam hij stelling tegen de contrarevolutionairen, die de tsarentijd terugwensten. Hij riep de priesters op tot een loyale houding jegens de regering. Aan de andere kant stelde hij zich niet tevreden met een situatie, waarbij de kerk hooguit oogluikend toege laten werd. maar ijverde hij voor een wettelijke status, die in zekere zin in 1936 verkregen werd. Hoe weinig de anti-religieaze propaganda vat op de bevolking had gekregen, bleek in 1939, toen de leider van de godlozenbond na een grondige enquete moest erken nen, dat van de jongeren, die na de revolutie waren opgegroeid, in de steden een derde en op het plat teland twee derde deel de kerk trouw was gebleven. Via diverse bisdommen en aartsbisdommen was Aleksej inmiddels in 1933 metropollet van Leningrad en de rechterhand van Sergej geworden. De Duitse invasie in 1941 bracht de grote wending in de betrekkin gen tussen kerk en staat. Het was een van de grootste misrekeningen van Hitier, dat de Russische chris tenen zijn troepen als bevrijders zouden verwelkomen. Het tegen deel bleek waar. De Russische Kerk, die tevoren zo'n aarzelende en verdeelde houding had ingeno men tegenover de communisten, zag haar traditionele taak als ziel van het nationale verzet tegen indringers. Als steeds in de histo rie verklaarde de kerk zich van harte solidair met de natie. Pries ters. die de politiek altijd zorgvul dig hadden gemeden, baden nu in de kerk: „God, kom ons te hulp en laat onze legerscharen zegevieren in Uw Naam". Dit is zeker geschied op instiga tie van Aleksej. Hij verwierf zich grote populariteit door zijn hou ding bij het vreselijke beleg van Leningrad. ders met plechtig ceremonieel door Stalin ontvangen. Tijdens deze ontmoeting werd de kerk. door de staat erkend. De diepe ideologische kloof bleef bestaan, maar de regering erkende de realiteit van het christendom van een groot deel van de bevolking. Kerken en kloosters werden te ruggegeven. Seminaries mochten weer worden geopend en gods dienstige boeken gepubliceerd worden. Tegelijk werd de godlo zenbond opgeheven. Toen de betrekkingen tussen kerk en staat zo in zekere zin gestabiliseerd waren, ging Aleksej werken aan het verbeteren van de buitenlandse betrekkingen. Reeds voor de stichting van de Wereld raad (1948) was er sprake van contact tussen Oost en West. De Russen voelden echter toch niet voor toetreding tot de Wereldraad, die zij van „politieke en anti democratische doeleinden" be schuldigden. Het Russische concilie, dat werd gehouden in dezelfde tijd, dat de Wereldraad in Amsterdam werd opgericht, deed ook een scherpe aanval op het Vaticaan (een „anti christelijk. anti-democratisch en anti-nationaal broeinest van inter nationaal fascisme"). Geleidelijk veranderden deze in zichten echter. In 1954 had al een zekere toenadering plaats en tij dens een historische ontmoeting van vertegenwoordigers van de Wereldraad en van de Russische Kerk in Utrecht in 1958 werd men het eens over de noodzaak van intensief contact. Dit leidde er toe, dat de wereldraad op zijn derde assemblee in New Delhi (1961) de Russische Kerk als lid accepteerde. Verjonging De laatste jaren heeft de grijïe patriarch zich vooral beijverd voor een betere verstandhouding met de Anglicaanse Kerk en ook met Rome. Vorig jaar nog maakte hij een grote reis, waar hij eerst het huwelijk van het Griekse konings paar bijwoonde, vervolgens dr. Visser 't Hooft in Genève opzocht en tenslotte besprekingen voerde met de aartsbisschop van Canter bury, dr. Ramsey Dezer dagen vond er een drasti sche verjonging plaats in de hoge re regionen van de Russische Kerk. Daarbij werd de rechter hand van Aleksej, metropoliet Pi- men. vervangen door de 35-jarige aartsbisschop Aleksej van Tallinn. Maar het ziet er nog niet naar uit, dat dc 87-jarige patriarch Aleksej zijn ambt zal neerleggen. iedere dag. Het gaat dan om de vraag of het een Afrikaanse „Open Deur" of een „Nieuwe Linie" moet zijn en de praktijk heeft uitgewezen dat uit een kruising vaak een tweekoppig monster geboren wordt, dat niet lang in leven blijft. Oecumenisch Nauw hiermee verbonden is de vraag of het een „piëtistisch" of een „oecumenisch" blad moet zijn. Deze woorden werden gebruikt door een jonge Afrikaanse journa list Washington Bongeye. Ze wij- In deze examentijd, nu velen datgene ondergaan waar ze zo lang tegenaan hebben gekeken meestal niet direct met vreugde en hun proeven van bekwaamheid afleggen is het misschien goed even stil te staan bij de vraag: Wat nut ons het examen? En dan speciaal het eindexamen bij het voortgezette onderwijs: hogere burgerschool en gymnasium. We hebben hiervoor iemand benaderd van wie we zelfs in de verte niet vermoedden in welke richting hij hierover zou denken. Alleen wisten wij dat hij een man van gezag is in de kring van het middelbaar onderwijs, die op e*n grote ervaring bij dat onderwijs kan bogen en die onzes inziens alleszins tot oordelen bevoegd is. (Van een onzer redacteuren) Het lijkt wel of er steeds meer stemmen be ginnen op te gaan. die het eindexamen middelbare school zouden willen laten vervallen, die de leerlin gen nadat ze de school ,,met vrucht hebben door lopen" zo met het begeer de einddiploma naar huis zouden willen" sturen en die hoogstens twijfelge vallen via een examen nog eens aan een nader onderzoek zouden willen onderwerpen. Is die gedachtengang juist? luidt de vraag waarop we hier onder in willen gaan. Of, in de terminologie van een bekend cabaretier samengevat: Is bet zeg maar ja óf zeg maar neen tegen het examen? Laten eens enkele facto- laten passeren die vóór het examen kunnen plei ten. Daar is om te beginnen het sportieve element: als er een eindexamen is kan men niet ..ongestraft" lui zijn: wie ach terligt doordat hij een tijdlang niets uitvoerde dient als „straf" maar dat is sportief ook weer extra te spurten om de boot toch niet te missen. Het eindexamen bergt ook een opvoedend element in zich met betrekking tot de leraar en zijn school. Elk jaar immers zal een goede leraar zichzelf in zijn leerlingen geëxamineerd achten via het eindexamen en daarmee wordt ten slotte ook weer dc school geëxamineerd. Nivellering Het belangrijkste punt dat voor eindexamens middelbare aohool pleit Is echter de heil zame nivellerende tendens die ervan uitgaat. Daarmee wordt dit bedoeld. Er zijn nu eenmaal goede en slechte scholen. Dr goede stellen hun normen zeer hoog. de slechte te laag. Welnu, het examen „zit" met zijn norm in het bekende midden, dat noch zeer goed, noch zeer slecht, maar REDELIJK kan worden genoemd. Een niet te miskennen waardevol aspect. Maar natuurlijk zijn er ook „minpunten". Een heel belang rijk nadeel is. dat door het bestaan van het eindexamen de daar geldende eisen bepalend kunnen gaan worden voor het onderwijs op school, zulks ten koste van hetgeen een leraar zijn leerlingen van zijn vak allemaal „mee zou kunnen ge ven". Dit heeft óók al weer met goed en mindeT goed on derwijs te maken, Een voorbeeld ter verduide lijking. Laten we eens een leraar nemen die een der mo derne talen doceert. Een goede zal zich (op het eerste gezicht beschouwd) weinig van de ex ameneisen aantrekken door na elementaire studie in de taal met zijn klas aan literatuur, ook aan eigentijdse literatuur, e gaan doen. Daardoor is er een geredere mogelijkheid dat er het nodige „overkomt" bij de leerlingen, en wel omdat hun interesse kan worden gewekt en gaande ge houden. Zoiets als „mijn spelen s leren*.... Een pittige proefvertaling, die de behandelde literatuur of een toneelstuk dat men met de klas „speelde" tot onder werp heeft kan daarbij de tussentijdse test zijn. De doel matigheid van deze methode blijkt zonneklaar: de leerlingen bereiken doorgaans een zeer veel hoger niveau dan het eindexamen vraagt, waardoor een goed cijfer voor het betref fende vak hun „als een rijpe vrucht in de schoot valt". Droog al* gort Echter zijn er ook heel wat leerkrachten moderne talen die zich er uitsluitend op toeleggen de klas woordjes te laten leren en vertalingen te laten maken: die dus hun onderwijs letterlijk richten naar de eisen van het examen. Zo van: hebben ze jullie dit gevraagd, nou, dan moeten we daar het komende jaar met de nieuwe examenklas veel meer aan gaan doen... Da! deze methode, droog als gort. weinig interesse vermag tc wekken, moge duidelijk zijn. Moet er dan maar géén exa men aan het eind van de cursus zijn, zodat er ook geen enkele remming meer bestaat om de leraar zich met zijn klas heer lijk vrij te laten ontplooien? Dat klinkt inderdaad bijzonder verleidelijk, echter... een mens is maar een mens. Want dan zou de leraar bij wijze van spreken wel met zijn leerlingen kruiswoordpuzzels kunnen gaan oplossen, omdat elke stimulans ontbreekt. Maar aangenomen dat hij dit niet doet en die kans is geluk kig groot, dan nog is iedere leraar iedere leraar niet: behal ve uitstekende didactici zijn er ook minder goede, saaie, Ja slechte leraren, die ook bij meerdere vrijheid de levendig heid niet in hun lessen vermo gen te brengen. Zodat het in zulke gevallen maar beter is dat uitsluitend woordjes wor den geleerd en thema's worden gemaakt. Temeer, daar goede leraren „ondanks" het examen toch wel kans zien het ideaal tc bereiken. Wél eindexamens dus. daa komt het wel zo ongeveer op neer. Maar dat betekent nog niet de examens zoals we die thans kennen. In de eerste plaats is er de overladenheid. Echter kan hiervan gezegd worden dat we tenderen naar een beperkt aantal examenvak ken. De mammoetwet laat hier ruimte voor en het zal dus afhangen van de manier waar op deze wordt ingevoerd of dit bezwaar volledig zal worden ondervangen. Formalistisch Een ander punt dat kritiek kan wettigen is de formalisti sche wijze waarop diverse rechten uit het eindexamenpa pier voortvloeien. Immers een HBS-B-diploma geeft zonder meer recht van toegang tot een TH, ook al staan er vieren voor negens. En een gymnasium-al pha man kan onmiddellijk Franse taal en letterkunde gaan studeren aan de universiteit, ook al heeft hij een zware onvoldoende voor dit vak op zijn eindexamenlijst. Anderzijds kan men een man die economie wil gaan studeren en voor de daarmee verband houdende vakken hoog wordt genoteerd, doch die weer bij zonder slecht is in bijv. exacte vakken onder de huidige bede ling rustig laten zakken terwijl hij die onvoldoende vakken nooit meer nodig zal hebben! Anders gezegd: bij het toeken nen van het diploma wordt totaal geen rekening gehouden met een mogelijke beroepskeu ze van de kandidaat. Al die bezwaren zouden kun nen worden ondervangen In dien men iedere hoogste klasser middelbare school zonder meer een einddiploma toekende, dat •chter op zichzelf nog geen enkel recht zou inhouden. Het iou dan zo moeten worden dat de op het eindexamen behaalde cijfers voor de diverse rech ten bepalend zouden zijn. Echter zal dat in de praktijk wel een bijzonder moeilijk uit voerbare zaak blijken. De wen selijkheid van een zodanige procedurewijziging is er echter niet minder om. machinezetteri.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14