Hobbyist helpt vliegtuigwrakken uit oorlog zoeken ZONDAGSBLAD zaterdag is mei 1965 Nieuwe Leidse Comrarat 16000 TOESTELLEN STORTTEN I BOVEN ONS LAND NEER 1 dan heel vaak het treffen met de vijand. De Duitsers hadden ren groot aan'al nachtjagers in Nederland gestationeerd. Mes- serschmits 110 en Junckers 88, die steeds startklaar werden ge houden. Overal stonden ze: op Leeuwarden, Deelen, Twente, Venlo, Schiphol, Soesterberg eu Gilze Rijen. Zodra de squadrons door de kustwacht waren gesig naleerd stegen ze op. Bij de luchtgevechten, die dan in het nachtelijk duister volgden, zijn vele vliegers gesneuveld en is een groot aantal bommenwer iteeds opmen vult luchtvaar tenlhousiust Zwanenburg z,,n lijsten aan. Elk oorlogsdrama in de lucht stunt nu genoteerd. (Van een onzer verslaggevers) Boven nederland zijn tijdens de laat ste wereldoorlog een slordige 6000 vliegtuigen neergestort. Britse (het meest: 2500), Ameri kaanse, Duitse en Neder landse. Een groot deel van de wrakken is ge ruimd, maar nog vele honderden moeten er liggen. In het water of in de grond. In zijn woning aan de Baarnse Schaepmanlaan, legt de heer G. J. Zwanen berg (37) burgerambte naar bij marine lange lijsten op tafel. Lijsten met vliegtuigtypes, registratie nummers en namen. Vele namen. Van vliegers, die het slachtoffer werden van Duit se nachtjagers of moordend afweergeschut. Een deel van hen is gevonden en in ons land begraven, een deel ook is vermist. Hoe groot hun aantal is kan de heer Zwa nenburg niet schatten, maar het zijn er velen. De luchtoorlog. Het is- de grote hobby van de Baarnse marineman. En in de jaren na de oorlog heeft hij er zich zó in gespecialiseerd, dat hij deskun dige is geworden, een specialist, aan wie zelfs door de Konink lijke Luchtmacht graag en nooit tevergeefs om advies wordt ge vraagd. Als gegevens moeten Nvorden verzameld over een in ~"dcNO-polder gevonden vlieg tuigwrak, bijVoör<bëbld of kis ergens in het land resten van een gemitrailleerd toestel wor den gevonden. Dan gaat hij zijn archieven na. Datum van neer storten bekend? Squadronnum mer? Nummer van het vlieg tuig? Welhaast feilloos geeft hij dan verdere bijzonderheden. Over de bemanning. Namen van de crew, namen van hen, die al gevonden en begraven zijn en namen van de nog vermisten. Archief Luchtvaartenthousiast was de heer Zwanenburg al vroeg. Al op 12-jarige leeftijd kende hij alle toen bestaande vliegtuigty pes uit het hoofd en bezat hij een archiefje. Dat archief js in de loop der jaren enorm uitge breid. In de oorlog begon dat. Elk vliegtuig, dat bij zijn woon plaats Harlingen neerstortte, re gistreerde hij. En in het Wad dengebied zijn er in de oorlog vele verloren gegaan.... Bij elke raid naar Duitsland vielen er nieuwe slachtoffers. De heer Zwanenburg: het Waddengebied en het IJsselmeer lagen juist in de aanvliegroute van de geal lieerde bommenwerpers. Over de kop van Noordholland vlo gen zij naar hun Duitse doelen. En juist boven het water volgde park de resten aan van een in de oorlog neergestorte Britse Lancaster-bommenwerper. De luchtmacht nam direct contact op met de heer Zwanenburg, die aan de hand van zijn ar chief wist, dat bij deze ramp drie lijken waren geïdentifi ceerd en begraven. Omdat de crew van de Lancaster steeds uit zeven man bestond, moesten er in het Amsterdamse park dus nog vier stoffelijke overschotten liggen. Toen men verder groef, bleek dit inderdaad juist te De voorspellingen van de heer Zwanenburg kwamen ook uit toen vorig jaar bij Opheus- den in de Betuwe het wrak van een Hallifax-bommenwerper werd gevonden. Daar kan nie mand meer inzitten, zei hij. alle bemanningsleden zijn al begra ven. Men vond inderdaad alleen rnaar staalresten. De meest recente zaak, waar bij de heer Zwanenburg is be trokken: de oorlogsvliegramp bij' Zwolle, die 20 jaar na de be vrijding tot een internationale rel dreigde te worden. Die rel gold de twee omgekomen pilo ten van twee RAF-Spitfires, die tijdens een bombardement van het Zwolse stationsemplacement door de Duitsers werden neerge schoten. Een van de lijken werd toen direct geborgen, het andere niet omdat het. vliegtuig zich vrijwel geheel onder de spoor baan Kampen-Zwolle had ge boord en berging veel geld zou kosten. Afgelopen week heeft meri het toestel echter tóch moe- lèn ojpruimen, omdat stemmen waren opgegaan dat destijds de namen van beide vliegers zou den zijn verwisseld. De inmid dels hertrouwde weduwe van de Belgische RAF-piloot Henri Tay- mans had vorig jaar al beweerd, dat het in Brussel begraven stoffelijk overschot niet dat van haar man was. maar dat van de Tsjechische RAF-vlieger Otto Smik. De 36-jarige Zwolse werk student Zomerdijk had haar dat bezworen. Htj was erbij geweest toen het vliegtuig neerstortte en had toen ontdekt, dat de gebor gen Spitfire niet die van Tay- mans was. Hoewel men in lucht machtkringen aanvankelijk wei nig waarde hechtte aan deze be wering, was men wel verplicht een onderzoek in te stellen. Ook al omdat aan het geval zelfs bui ten de grenzen publieke bekend heid was gegeven. macht begonnen met het graaf werk om een antwoord te vin den op de strijdvraag. Het was een kostbaar onderzoek, want omdat het vliegtuig onder de spoorlijn en vlak naast een sloot lag, moesten damwanden wor den geslagen. Maar het raadsel werd opgelost. Eind deze week ontdekte men, dat de Zwolle naar gelijk had gehad: de beide stoffelijke overschotten waren inderdaad verwisseld Hoe het komt, dat nu nog vele jaren na de oorlog Tu regelmatig vliegtuigwrakken worden gevonden? Zegt de heer Zwanenburg: een groot deel van die wrakken wordt aangetroffen bij de drooglegging van het IJsselmeer. Die heeft men in de oorlog natuurlijk nooit kunnen bergen. Met de wrakken op het land ligt dat anders. De Duit sers ruimden meestal alleen het gedeelte van het wrak hoven de grond op. Alles wat er onder zat. lieten zij liggen en gooiden daar zand overheen. Zo is het ook in het Amsterdamse park gegaan: toen er eenmaal weer gras groeide dacht niemand meer aan het wrak. Berging Vermisten Het staat wel vast dat zich in Nederlandse bodem nog vele vermiste geallieerde vliegers moeten bevinden. Alleen al van de 10.000 in Nederland begraven RAF-vliegers zijn er tenminste 1000, die men nooit heeft kun nen identifidérën. Daarnaast' zullen er zich ook nog talrijke bevinden in de niet opgegraven wrakken. Op de Rode Kruis- lijsten en op die van de RAF staan zij als vermist genoteerd. De familie verkeert nog steeds in onzekerheid, hoewel zij geen enkele hoop meer zal hebben. Maar toch bereiken de lucht macht zo nu en dan nog brieven van nabestaanden. Het opruimingswerk is nog lang niet ten einde, zegt de heer Zwanenburg, die langzamerhand in luchtvaartkringen internatio nale bekendheid heeft gekregen. Regelmatig publiceert hij in binnen- en buitenlandse lucht vaarttijdschriften. In kranten ook. Eén van die artikelen een verhaal in een Harlingse krant was nog onlangs de oorzaak van een onverwachts contact met nabestaanden van een in de oorlog bij Harlingen omgekomen Canadese vlieger. Naar Canada geëmigreerde Har- iingers hadden het verhaal van de heer Zwanenburg gelezen en omdat zij goede vrienden waren met de familie van de >n het verhaal genoemde vlieger, kreeg de heer Zwanenburg al gauw contact met de nabestaan den. Er werd gevraagd hoe de vlieger om het leven was geko men. Wat er precies was ge beurd, want dat waren ze nooit te weten gekomen. Het gevolg is nu, dat de dochter van de vlieger deze zomer komt logeren bij de heer Zwanenburg, tijdens welk ver blijf zij natuurlijk ook een be zoek zal gaan brengen aan het graf van haar (vader op Ter schelling. Stimulans Dat zijn van die dingen, die je stimuleren met kracht door te gaan, zegt de heer Zwanenburg. Nog lang niet alle problemen zijn opge lost. Er zijn- nog tal van vraagtekens. En zolang niet alles is opgehelderd, ga ik door. Omdat het nu eenmaal een hobby is, maar ook om dat het een plicht is tegen over de nabestaanden Boekbespreking Mei de rcch tsjin de muorr* door P- Wybenga, Uitgave T. Wever, Franeker. Ie) I schijnen nu al enkele jaren weke lijks verhalen uit het Friese ver zet. die veel lezers vinden. Zij zijn geschreven door de chef-redacteur, de heer P. Wybenga, die onder de staande rol in de ondergrondse beweging heeft gespeeld. Op aan drang van de Fryske Akademy heeft hij twintig artikelen uit de serie gelicht, deze vertaald of laten vertalen in het Fries en vervo^ens ter gelegenheid van het vierde lustrum van de bevrijding uitgege- In Oostelijk Flevoland uerd de vermolmde houten vleugel van een Mosquito-jachtvliegtuig gevonden. De woestijn is niet dor, door Dieuwke Winsemius. Uitgave La Rivicre en Voorhoeve, Zwolle. Israël is een land, dat vooral ook bij veel jongeren een grote belang stelling geniet. Het mag dan ook geen wonder heten dat de schrijf ster de hoofdpersoon in haar boek een jaar in dat land laat vertoe ven. Ellen Rutgers is verloofd met een theologisch student. Zij ziet er echter tegenop als domineesvrouw door het leven te gaan. Zij vraagt zich dan ook af of zij wel met haar verloofde zal trouwen. Zij gaat r.aar Israel om er te werken en met zichzelf in het retne te komen Zij leert onder anderen een jonge Israëlische militair ken nen Vooral door hem komt Ellen Jacob is. Een goed meisjesboek, waaruit men spelenderwijs allerlei wetenswaardigheden te weten komt over dit nieuwe land f» 'olz., 4.90J Vï-V Bij Lekkerkerk uerd een Canadees toestel uit het trater opgevist. Dat was voor hem een be langrijke bron van gegevens. Gegevens, die hij later aanvulde met informaties van de histori sche afdelino ,<in de RAF Daarmee kwam hij in contact via een Britse schrijver van oorlogsluchtvaartboeken, Ralph Barker. Evenals deze was de heer Zwanenburg lid van de Engelse vereniging Air Britain en toen Barker hoorde van het archief van de heer Zwanen burg verzocht hij hem direct om gegevens voor zijn nieuwe boek ..The Ship Busters". Het was deze man. die de Baarnse mari neman introduceerde bij de RAF. En dat contact is er sindsdien gebleven. Verscheide ne malen al heeft de Britst uchtmacht een beroep gedaan op de heer Zwanenburg al.- oorlogsgebeurtenissen moestei worden gereconstrueerd. D« tulp werd wederzijds gegeven De informatie, die hij van d< RAF kreeg en de ooggetuigen verslagen noteerde hij in ziji archief, waarin zich al een schal aan gegevens bevond zodat zijn archief vrijwel volledig was. Wrak in park pers en jachtvliegtuigen neer gestort. Kerkhoven De hobby ven de heer Zwa nenburg was met de bevrijding niet afgelopen. Hij zette zijn speurtochten voort. Maar nu anders. Op zijn fiets ging hij de kerkhoven langs en noteerde namen van omgekomen vliegers. Eerst alleen in Friesland, later overal in het land. Die tochten werden pas beëindigd toen hij ie officiële gravenlijst kreeg. Op die lijst stonden alle in Nederland begraven vliegers mèt waar mogelijk hun squadronnummer. zen. Want nog steeds worden er wrakken opgegraven. Zo trof men bij de voorbereidingen voor de IJ-tunnelbouw in 1962 in het Amsterdamse Volewijck-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13