Eén man bedient fabriek Manegehoudster ranselde buurvrouw met BRYLCREEM karwats Geen rijbewijs, dronken, 80 kilometer Hovercraft, voertuig met vele mogelijkheden Geheime knop in taxi's Misdadigheid onder jeugd bloeit Veel zakgeld gevaarlijk Voor hem.voor haar Wegpiraat reed door rood licht Spitfire-mysterie na 21,5 jaar opgelost Van Schiphol naai' Londen in 40 minuten Gevaarlijke leeftijd: 17 en 18 jaar Vonnis krijgsraad: 15 mnd. en ontslag dienst DONDERDAG 13 MEI 1965 WERELDPRIMEUR MET ASFALTFABRICAGE IN TIEL (Van een onzer verslaggevers) TIEL Fred de Boer (32) had gisteren voor één ogenblik de knop uit handen gegeven. Maar hij was er wél bij toen Tiels burgemeester mr. dr. A. A. H. S(olk te midden van tientallen genodigden even buiten het Betuwestadje zijn werk even overnam en de wereldprimeur in werking sttelde: ronkend sloegen d emotoren aan en in de ketels laaide het vuur stelde: ronkend sloegen de motoren aan en in de ketels laaide het vuur hoog op. De toekomstfabriek, de Betuwse Asfaltfabriek draaide! De hele bediening wordt elektronisch geregeld. Daar komt verder geen arbei der aan te pas. In zijn eentje zal Fred de Boer envoor zorgen, dat er elk jaar zo'n slordige 100.000 ton asfalt wordt geproduceerd. Zegt directeur Gatendam: we hebben dit miljoenenproject opgezet vanwege de overspannen arbeidsmarkt Omdat we maar één man nodig hebben, zijn alle personeelsproblemen al bij voorbaat op- AMSTERDAM Bij een frontale botsing tussen twee personen-auto'; op de Nassaukade te Amsterdam zijn gisteravond drie personen ernstig ge wond geraakt: de beide bestuurders, de 25-jarige C. O. en de 32-jarige L. A. Siemons en dienst vader, allen uit Amsterdam. Gebleken is. dat C. O. geen rijbewijs had en onder invloed verkeerde. Vol gens de politie zou hij met een snel heid van ca. 80 km van het Nassauplein nchting Frederik Hendrikplantsoen heb ben gereden en door te hard remmen In de bocht de macht over zijn stuur zijn kwijtgeraakt. De wagen was daardoor gaan slingeren en kwam op linker weggedeelte in botsing met de andere wagen. Drieste inbrekers gearresteerd KOOG AAN DE ZAAN Dankzij de waakzaamheid van een Amster damse brigadier van politie zijn t\v Amsterdamse mannen gearresteerd, die in de Zaanstreek en in Amster dam voor tienduizenden guldens tv-toestellen. radio's, bandrecorders h» andere elektrische apparaten den hebben gestolen. Het tweetal, de 21-jarige C. C. H. en de 20-jarige W. E, heeft inmiddels bekend negen in braken te hebben gepleegd in Koog aan de Zaan, Zaandam, Wormerveer en Amsterdam. .Omdat de 20-jarige jongeman in mili- Ui» dienst was, trok het tweetal er alleen in weekeinden op uit. In een auto, fsien van walkie-talkies ging men nder driest te werk. De auto werd yhet uitgezochte winkelpand gere- Terwijl een van de twee zich toe gang tot het pand verschafte, gaf de andere via de walkie-talkie inlichtingen. AMSTERDAM Tegen de 67-jarige D H.. gepensioneerd hoofdcontroleur van de rijksbelastingen eiste de procureur bij 't gerechtshof dezer dagen bevestiging van het vonnis van de rechtbank van twee jaar met aftrek. De officier eiste mdertijd een jaar met aftrek, maar H. was in beroep gegaan vamwege zijn hoge leeftijd en slechte gezondheid. Hij zou in de periode 1959 tot 1962 23.000 gulden hebben verduisterd, met het te laag invullen van belastingbiljetten van werkgevers. Zomerse meidagen DE BILT .4an de lange periode ":et veel regen, koud weer en weinig zon is gelukkig een einde gekomen. Een sterk hogedrukgebied boven West- Europa brengt zonnig en geleidelijk warmer weer. In het hele kustgebied zal de lemperutuur hierbij boven de 20 graden stijgen. In de namiddag komt een zwakke zeewind voor met wts koelere lucht. Dit mooie en warme meiweer zal enkele dagen voortduren want er zijn geen depressies die aan stalten maken een aanvat op het hoge drukgebied te ondernemen. Van 1 april of hebben wij een tekort van bijna 70 uren zonneschijn, maar de komende meidagen zullen een deel van de: achterstand zeker weten in te halen. Zon en maan Vrijdag 14 mei: Zon op 4.48. onder 20.26: man op 1921, onder 4.39 Zaterdag 15 mei: voile maan. gelost. En die ene man is Fred de Boer, die met een 11-jarige ervaring als ma chinist bij de Rijkswaterstaat cn Genie op Nieuw-Guinea de toverfabriek in werking houdt Directeur Gatendam verzekerde bur gemeester Stol'k. dat diens witte bloe semkleed niet zal worden aangetast. De fabrieksschoorstenen zijn namelijk uit gerust met de nieuwste Amerikaanse filters, die alle luchtverontreiniging tegen gaan. 600 km snelweg Met haar vestigingen in Arnhem en Nijmegen is de totale produktiecapaciteit nu gekomen op 300.000 ton asfalt per jaar: meer dan voldoende voor 600 km snelweg. De secretaris van de Ver. van Bitumineuze Werken, de heer F. J. Bruil. zei in dit verband: Weliswaar heeft het ministerie van verkeer en waterstaat dit jaar 470 miljoen gulden uitgetrokken voor vernieuwing en onderhoud van onze wegen (130 miljoen gulden meer dan vorig jaar), maar tódh is dat nog (veel te weinig. De noodtoestand zal blij ven bestaan. Ook het Rijkswegenfonds verandert hier niets aan. Waterstaat wil wel en doet ook bekwaam en doel matig werk maar voor een meer in grijpende oplossing zal men toch het fiat van een doortastende regering moe ten hebben. En het spreekt vanzelf dat provincie, gemeente en andere overheids- De 32-jarige Fred den Boer. de man die in z'n eentje een asfalt fabri- cagebedrijf in Tiel bedient, vóór zijn schakelbord. Gisteren werd de fabriek in gebruik genomen. Rijkswaterstaat, aldus de vechten a heer Bruil. Op het ogenblik zouden ln ons land jaarlijks zeker 140 km snelwegen moe ten worden aangelegd. En op het platte land wachten nog duizenden kilometers instellingen met dezelfde problemen weg op een noodzakelijke verharding. Demonstraties voor Britse week (Van onze speciale verslaggever) MUIDERBERG De attractie van de Britse week, die van vrijdag af met tal van evenementen in Amster dam wordt gevierd, zijn de demon- stratietochten met de hovercraft, de Westland SR. N 5. Gisteren maakten wij als eerste Nederlandse passagiers een tocht met het luchtkussenvaar tuig over het IJsselmeer. Duidelijk is dat de hovercraft, die ook door Vickers-Armstrong verder ontwikkeld Wordt, -het experimentele stadium achter *de rug heeft. De West- land S.R.N. 5 is geen' prototype meer. maar een standaardmodel van een serie. Er zijn er al vijf van verkocht, o.m aan de Britse marine, aan een firma in de Verenigde Sttaten en voor rimboege'oruik op Borneo De kosten zijn nog hoog. namelijk in miljoen gulden voor een toestel, dat ven ton weegt, een bereik heeft van 440 kilometer (waarvoor 1200 liter kero- moet worden verstookt) en waar de nuttige last 1500 kilogram be- „De operatiekosten kunnen redelijk worden genoemd. Ze zijn hoger dan voor een boot. maar lager dan voor een vliegtuig. Er tegenover staat de tijdwinst, die te behalen is. zomede het comfort dat de passagiers ondervinden, ook al. omdat niemand zee- of luchtziek wordt", aldus de heer R. Shaw. de Engelse promotor van het door Cockwell uit gevonden luchtkussen-vaartuig. Steeds groler Als instanties, die nut van het lucht kussen-vaartuig kunnen hebben, werden de strijdkrachten, de veerdiensten, de oliemaatschappijen (voor boringen ln vlak, doch onherbergzaam terrein) cn de vervoersondernemingen (transport b.v. ln de woestyn) genoemd. Ook de spoor wegen zouden 'n toepassingsmogelijkheid hebben, omdat het zweeftoestel, dat voortbewogen wordt door een propeller, enorme snelheden kan bereiken, als het geleid wordt over plastic rails Met de snelheid (topsnelheid 13o km.) zijn we er overigens niet. ook niet met de grootte. De gedachten gaan naar hovercrafts uit. die zestig auto's en de nodige passagiers over bijvoorbeeld Het Kanaal kunnen vervoeren. ..Hoe groter de toestellen worden", verklaarde de heer Shaw, „hoe meer muziek er n de opvoering van de huidige snelheden". Bestrijding overvallen Zesling spoedig na de geboorte gestorven in een ziekenhuis in München een zes ling geboren. De kinderen konden echter niet in leven worden gehouden. Enige dagen geleden werd in hetzelfde zieken huis een vijfling geboren. Ook deze babies zijn intussen gestorven. Ver. Zuidhollandse gemeenten MIDDELHARNIS Op de algemene vergadering van de Vereniging Zuid- Hollandse gemeenten, die te Middelhar- nis werd gehouden, werd de heer B. Bol. wethouder van economische zaken te Den Haag, gekozen tot bestuurslid, in de vakature van mr. R. M. van Reenen. Tot vertegenwoordiger van het IZA in het bestuur werd gekozen burgemees ter H. Scheffer uit Arkel. die burgemees ter A. Boer uit Zevenhuizen opvolgt. Burgemeester P. W. Hordijk van Mid- delharnis Sommelsdjj-k hield een inlei ding over de betekenis van de uitvoe ring van de Deltawerken voor de ge meenten. Groningse psychiater dr. Mik: O GRONINGEN Er Is een stijging van de jeugdmisdadigheid te verwach ten. Kinderen geboren tijdens en vlak na de tweede wereldoorlog hebben grotere kans te ontsporen dan kinde ren geboren in een ander tijdperk. Dit staat te lezen in het proefschrift „On aangepast gedrag bij jongens ln de pu berteit" van de psychiater G. Mik, ad viseur van het opvangcentrum „Het Poortje" in Groningen. Dr. Mik zegt in dit proefschrift onder meer. dat de toeneming van de jeugdmisdadigheid in de laatste jaren kennelijk een ge volg is van de oorlog. AMSTERDAM De Amsterdamse taxicentrale, de politie en het bureau algemene zaken der gemeente plegen gezamenlijk overleg om middelen te vinden ter bestrijding van de overval len op taxichauffeurs. Er is echter nog geen oplossing gevonden. Dit heeft de wethouder voor verkeer in de gisteren gehouden raadsvergade ring medegedeeld. Er wordt o.m. overwogen in de taxi's een geheime knop aan te brengen waar mee in geval van nood een sirene in werking kan worden gesteld. Verwacht wordt, dat er een preventieve werking zal uitgaan van de mobilofoons waarmee de Amsterdamse taxi's binnen niet al te lange tijd zullen worden uitgerust. Voor 1 oktober zullen reeds ca. 100 taxi's over >'n apparaat beschikken. De wethouder zei voorts, dat de be trokken instanties overwegen contact op ;msn met de Westduitse politie om ernemen hoe deze de moeilijkheid oplost. Feestelijke Dag van de verpleging AMSTERDAM Voor de tweede maal vas het gisteren ook in ons land Dag van de verpleging. De twaalfde mei is. zoals bekend, de geboortedag van Florence Nightingale. Hoogtepunt was de feeste lijke bijeenkomst in een paviljoen van het Wilhelminagasthuis De directeur- generaal van de volksgezondheid, de arts P. L, Stal zette het beroep van de ver pleegster in het zonnetje Het accent lag gisteren op de maatschappelijke gezond heidszorg. Zuster W. S. Hordiner uit Amsterdam kreeg de versierselen, behorend bij de ridderorde van Oranje Nassau. Verdachte: schandelijke eis Moeder één week - voorwaardelijke straf voor dochter UTRECHT Bijzonder verwarde tonelen hebben zich gistermorgen afgespeeld voor de politierechter, die een zaak te behandelen kreeg te gen een Soesterbergse manegehoud ster die haar buurvrouw in februari met een karwats een kleine vijftig slagen heeft toegebracht. Verdachten waren de manegehoud ster, de 59-jarige mevrouw Else Emma Elfriede W.-N. en haar 24-jarige doch ter Ilse Dagmar Thera. getuigen de twee slachtoffers, de 66-jarige me vrouw M. E. Behrends-Hamm en haar dienstmeisje Yvonne Papot. De ver dachten verschenen elk met een witte verpleegsterskap op het hoofd voor de politierechter, mr. J. F. J. de Kort, maar of mevrouw W.-N. inderdaad verpleegster is, bleef een open vraag. Mevrouw W. exploiteert een mane ge voor gehandicapte kinderen (de of ficier van justitie, mr. G. H. C. van Dijken, wilde enkele vraagtekens ach ter dit instituut zetten). Uit de verkla ringen van verdachten en getuigen kwam vast te staan, dat mevrouw Beh. rends en haar dienstmeisje het mane geterrein niet hadden willen verlaten nadat zij daartoe door mevrouw W.-N. waren gesommeerd, waarna moeder en dochter met de karwats van zich af geslagen hadden. Ze ontkenden alle vier, dat ze de eerste klap hadden uitgedeeld. Volgens mevrouw W.-N. is er tydens het ge vecht ook nog een alarmpistool afge- HET WEER IN EUROPA R*pport*n heienmorgen zeven uur ]is ët j J ffMtaldh. £-g g- 3- fiü lEgjga.Bü S w Londen h bew Anuterdam onbew Berlijn frankfort Mürichen Ziirich Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Mallorc* windstil 17 8 windstil 18 windstil 17 windstil 18 windstil 18 vindstil 19 8 windstil 20 Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar The perfect hairdressing Getuigen verklaren: NIJMEGEN Er hebben zich bjj de politie zeven getuigen gemeld van het ongeluk dat zondagavond in Nijmegen ge beurde en waarbü de 60-jarige mevrouw Knier en haar 31-jarige dochter mevrouw Hofland om het leven kwamen, net on geluk gebeurde toen de auto waarin de vee dames zaten, bü het links afslaan erd gegrepen door een tegemoetkomen de grote personenauto, die werd bestuurd door de 27-jarige Nijmeegse koopman G Hoewel de koopman dat zelf ontkent, verklaren vijf getuigen, dat hij door rood verkeerslicht is gereden Twee andere getuigen hadden de auto van de koopman eerder op dc avond achtervolgd, omdat dc man zo roekeloos reed. Uit het bloed onderzoek is gebleken, dat de koopman een aanzienlijke hoeveelheid alcohol had genuttigd. Vrijspraak in de zaak-Ophemert ARNHEM De rechtbank heeft de 43-jarige oud-gemeentesecretaris van Op- hemert J. C. H. I. vrijgesproken van hem ten laste gelegde valsheid in geschrifte n belastingontduiking. Eis een maand oorwaardelijk. Een dag voor dc rechtszitting op 26 april heeft de gemeenteraad van Ophe- mert dc heer I. als gemeentesecretaris ol ontslagen. ZWOLLE Gisteren handtekening van Tay- had gerekend op kon na 211 i jaar wor- mans heeft men de dode karwei van enkele da den vastgesteld, dat het kunnen identificeren, gen. dat als alles tegen Spitfire-wrak, dat sinds Jarenlang heeft men zou hebben gezeten. 28 november 1944 in namelijk gedacht, dat naar schatting tegen de Zwolle (langs de spoor- het wrak langs de 100.000 gulden zou heb- lijn naar Kampen) ligt, spoorbaan het stoffelijk ben gekost. Het karwei In november erschot bevatte van duurde echter slechts de de Tsjech Otto Smik. enkele uren. Voordat Op dezelfde dag in het mysterie van het vliegtuigwrak werd opgelost, haalde men onder andere een bom van 250 pond naar bo ven. Het projectiel verd op een vrachtauto het restant is jachtvliegtuig R.A.F., dat werd be stuurd door de Belg 1944 was namelijk bij Henk Taymans. Dc we- dezelfde, op het sta- is hertrouwd, heeft be- buurt van Zwolle, bij richt ontvangen. Bin- Ittersum, een andere nenkort zal zij onge- Spitfire van hetzelfde onder politiegeleide buiten Zwolle g en daar gedem De tweede bom van de- overschot van Taymans ze,fde grootte is nog gehaald. Daartoe horen onder Tjj,® indere: een rozekrans. rangonderscheidings tekenen (hij was ..fly ing officer"), de R.A.F.- wing. Engelse en Bel gische geldstukken, pa pieren met de hand tekening van de toen hij verongelukte de niet gevonden. Tsjech is door deze ver- Als stille getuigen van gissing in België begra- uet drama, dat zich 214 ven. De weduwe van jaar geleden bij Zwolle Taymans heeft enkele afspeelde, werden on- jaren geleden uit Zwol- der meer gevonden: ka le inlichtingen gekre- nonnen, machinegewe- gen. dat er een mystifi- ren. munitie, de vrijwel catie in het spel was. ongeschonden parachu- Hct bergingswerk Is tc en het opblaasbaar 23-jarige Belg en delen gisteren veel vlotter reddingvlot, dat even van zijn polshorloge, gegaan, dan aanvanke- eens nog in goede staat Aan de papieren met de lijk was gedacht. Men verkeerde. SCHIPHOL De Britse luchtvaart maatschappij BEA gaat met Ingang van november a.s op de dienst Londen Amsterdam haar met drie straalmotoren uitgeruste Trident" machines gebrui ken. die dankzij een kruissnelheid circa 950 km per nur de vllegduur be korten tot slechts 40 minuten. De introductie van de Trident", het eerste straalvliegtuig dat aan het dage lijks vervoer op deze lijn gaat deelne men, betekent voor de verbinding met Londen een revolutionaire verbetering. De snelse vluchten (per Electra van de KLM) duren een uur, terwijl de Viscount Vanguard-toestellen van de BEA zelfs 70 minuten voor de reis nodig heb- De „Trident" biedt plaats aan 88 pas sagiers. De lijn naar Londen was niet alleen de eerste, waarmee in 1920 de geschiedenis van Schiphol als burger luchthaven begon, maar tevens de eerste dus oudste luchtlijn van dc gehele wereld. Voor Schiphol is deze lijn voorts door de jaren heen veruit de drukste geweest en gebleven. In totaal telde Schiphol in 1964 ruim 2 miljoen reizi gers. Met naar schatting bijna 400.000 passagiers eiste de lijn naar Londen daarvan alleen al een vijfde deel op. schoten („dat heb ik nodig, het is bij ons gewoon een gangsterbende, nen me het terrein niet"). Ze zou door haar buurvrouw voor „vuile lellebel' zijn uitgescholden, iets wat deze hevig verontwaardigd ontkende. Laster Mevrouw Behrends vertelde, dat zij de zoon van mevrouw W.-N. een ploerten doder had geleend en de knuppel wilde terughalen, omdat ze de Jongen nader inzien toch niet mee vertrouwde. Zelf had ze geen hand uitgestoken on zich te verdedigen, haar dienstmeisj- sprong voor haar in de bres en greep de manegehoudster bij de haren. Zowel de politierechter als de officier waren uiter mate verbaasd over het feit. dat me vrouw Behrends gelaten vijftig zweep slagen van moeder en dochter had ge ïncasseerd. die haar gezicht en handen verwondden Zelf had ze er wel een verklaring voor: „Mevrouw W. schold me uit en vertelde allerlei lasterverhalen over me, terwijl ze me sloeg, dat moest ik Dolce Vito Mr. Van Dijken zei in zijn requisitoir, dat hij een gerechtelijk vooronderzoek zal vragen naar nog enkele andere straf zaken waarbij mevrouw W.-N. is betrok ken. Zij is van tafel en bed gescheiden van haar echtgenoot en deze krUgt her- haaldelyk anonieme brieven die volgens de officier van zün echtgenote afkomstig zün. Hieruit biykt duidelijk haar menta liteit, zo zei hjj. Om herhalingen te voorkomen, zowel van rospartyen met karwatsen als anonieme beledigingen, eiste hy twee weken en vier voorwaardelijk met eei proeftijd van twee jaar. Omdat de doch ter sterk onder invloed van haar moeder stond, eiste hij tegen haar slechts een week voorwaardelijk plus een boete van f 150. Schandelijk manègehoudster, die geen verdedi ger had meegebracht, was bijzonder ver ontwaardigd over deze eis. die ze schan delijk" noemde. Ze verklaarde dat ze de getuigen wegens meineed zou aanklagen en zei, al voordat de rechter het vonnis had uitgesproken, dat ze in hozer beroep zou gaan: „Als ik op mijn eigen terrein wordt aangevallen mag ik me toch zeker wel verdedigen, de officier doet net of hij erbij is geweest". Mr. De Kort verwierp het beroep op noodweer en veroordeelde de manege houdster tot een week en drie weken voorwaardelijk met een proeftyd van twee jaar en de dochter tot een week voorwaardelijk en een geldboete van f 100. Academische examens AMSTERDAM Aan de universRei Amsterdam zijn geslaagd voor de ex a mcj. G I var Andere oorzaken van de na de oorlog gestegen jeugdmisdadigheid zijn volgens het proefschrift: de verstedelijking, de woningnood, het ploegensysteem en de industrialisatie. Bevorderend voor de on aangepastheid zijn voorts volgens dr. Mik de invloeden van de verhoogde welvaart. „De strijd om het bestaan is minder noodzakelijk. De verveling en het niet- doelgericht leven zyn nabij. Vooral in de puberteit en de periode rond het twin tigste jaar kan dit leiden tot overcom pensatie. dat wil zeggen tot het zoeken van situaties waaraan gevaar verbonden is en die spanningen geven". In het proefschrift wordt erop gewezen dat het grotere bedrag aan zakgeld dat in het algemeen gegeven wordt en de technische vooruitgang nu ultlaatmoge- lijkheden geven die grotere ontsporin gen in de hand kunnen werken dan vroe ger het geval was. In het proefschrift wordt er voorts op gewezen, dat de opvatting van grote ver draagzaamheid in de opvoeding een oor zaak zou kunnen zijn voor de toename de jeugdmisdadigheid. Het gevolg een te grote verdraagzaamheid kan volgens dr. Mik zijn: een onvoldoend op de hoogte zijn van en betrokken zyn bij het dagelijkse gedrag van de kinderen. By de kinderen kunnen zich dan angsten ontwikkelen, zo schrijft hy, door gebrek aan houvast en onvoldoende gewetens vorming. Nadrukkelijk zegt dr. Mik, dat bö alle beschouwingen over de schadeiykheid van film en televisie, niet moet worden vergeten, dat de schadelijkheidsmedaille keerzyde heeft. Hy gelooft niet 1 een eventuele invloed ten kwade van deze beide communicatie middelen. In sommige gevallen, aldus dr. Mik, kan de film zelfs de aangepastheid an de jeugd bevorderen. De te grote schoolklassen ziet hij als >n ernstig gevaar voor de geestelyke volksgezondheid. Meer individueel ge richte onderwysmethoden zullen er zijns Inziens toe kunnen bydragen, dat het probleemkind reeds op de lagere school wordt opgevangen. Bij spybelen en slechte prestaties op school dient men er volgens hem rekening mee te hou den, dat dit uitingen kunnen zyn van een dieper liggende problematiek. Psychia trische vorming van leerlingen van kweekscholen en geboorteregeling lijken hem noodzakelijk om de jeugdmisdadig heid in te perken. UTRECHT Bij een door de poli tiekorpsen in de gemeente Utrecht in gesteld onderzoek is gebleken, dat vooral de bromfietsberijders van 17 cn 18 jaar zich aan overtredingen schul dig maken. In totaal zijn ln de pro vincie Utrecht 1780 overtredingen ge constateerd. Daarvan nemen de 17- en 18-jarigen een zeer groot deel voor hun rekening, namelijk 586 overtre dingen. Vooral bleek, dat er nogal eens aan de carburateur wordt geknoeid. Op landelijk niveau wordt thans overwogen, of het geen aanbeveling verdient, de carbura teurs van een goedkeuringsmerk te voorzien. Dat zou de politie bij controle veel tyd besparen. De agenten hoeven dan niet steeds het T.N.O.-boekje te raad plegen. Over het gedrag van de brom fietsers in het algemeen en de 17- en 18- jarigen in het bijzonder, heeft de politie de provincie Utrecht de indruk, dat het nogal meevalt. By zebrapaden ls het gedrag van bromnozems met Beatle-haren, vaak zelfs opvallend goed. By kruisingen ls echter vaak het omgekeerde het ge val. Het rode stoplicht wordt heel vaak genegeerd. Vooral Jongeren schUnen het bovendien niet te kunnen laten de snelheid van brommer op te voeren. Een veel voorkomende overtreding ls dan ook overtreding van de maximum- snelheidsgrens. Andere, vooral bij de 17- en 18-jarigen zeer vaak voorkomen de euvels: afgezaagde knalpljpen en de amazone-zit van de duo-passagiere. De staat van onderhoud van de brom fietsen viel over het algemeen zeer mee. Korporaal pleegde aanslag op treinen 's-HERTOGENBOSCH De 20-ja- rige korporaal Th. P. uit Amster dam, die in de nacht van 15 op 16 januari tweemaal een heeft gepleegd op treinen die bij Den Dolder langs de vliegbasis Soesterberg passeerden, is giste ren door de krijgsraad te Den Bosch veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf plus onslag uit de militaire dienst. Dc auditeur-militair, mr. A. Beau mont. had tevoren eveneens 1 Jaar en 3 maanden geëist met aftrekt van voorarrest en verlaging in rang tot soldaat laagste klasse. Beklaagde verklaarde tydens het verhoor, dat hy bij de eerste aan slag had willen zien wat er gebeu ren zou wanneer een trein op een betonblok van 115 kilo inreed. In het tweede geval stelde hij zich voor de held te zijn bij een mogelij ke ontsporing. Hij had zich terstond bij het eerste onderzoek als getuige gehield, en vertelde een verhaal over verdachte mannen die hij langs de lijn had gezien. Al spoedig was hij bij een nader onderzoek door de mand gevallen. Toerekenbaar In het psychiatrisch rapport kon geen duidelyk licht worden geworpen op de beweegredenen die beklaage tot zijn daden hebben aangezet. Wel wordt er gewezen op conflictsituaties in de jeugd van beklaagde, die allerlei ziek tes heeft doorstaan en lang doof is geweest. De psychiater noemde hem volkomen toerekenbaar. De verdediger zei te twijfelen aan de opzet tot het uitlokken van een on geluk. Hy was van mening dat een langdurige gevangenisstraf voor deze jongeman desastreus zou zijn. Hij had een vonnis met een belangrijk deel van de straf voorwaardelijk bepleit. De jongeman had zowel in het bur gerleven, waar hij banketbakker was, als in militaire dienst steeds een uit stekende indruk gemaakt. Hij was nooit bestraft en ook nooit met de justitie in aanrakig geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9