Maaiaizal °p ziin koi> staan door feestgedruis SPDRT Tc kust en te keur Luisterschool niet verguizen, doe-school niet verheerlijken Goede turnuitvoering van Sparta Leiderdorp Zes dagen zaai- en pootverlof Gewichtheffers doen geen vlieg kwaad aar>. W de ff Extra vuilophaaldienst ook in Oegstgeest? Op Toonschaal 65 kunst uit China en Japan NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MEI 1965 VIERING LUSTRUM UNIVERSITEIT LEIDEN. Als de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen vrijdag 18 juni in de Hortus Botanicus een tentoonstelling van werken van Nederlandse beeldhouwers opent, luidt hij daarmee tevens het 78e lustrum van de Leidse universiteit in. De viering van dat lustrum kan voor het eerst in de geschiedenis plaats hebben dank zij de intensieve samenwerking tussen universiteit, wetenschappelijke staf, gezelligheidsverenigingen en faculteiten. Dat openbaart zich in tal van onderdelen van het lustrum- pro gramma. Het meest komt het naar voren in de Academische lustrum tentoonstelling Univisie 65, die op zaterdag 26 juni in het Rijksmuseum voor Volkenkunde zal worden geopend door prinses Beatrix. De openings rede bij die gelegenheid zal komen uit de mond van prof. mr. Diepenhorst, minister van onderwijs en wetenschappen. De tentoonstelling In Volkenkunde heeft tot doel de samenhang tussen uni versiteit en maatschappij In beeld te brengen. Iedere faculteit verzorgt een eigen uitbeelding. Van de 900m2 vloer- oppervlakte is in de hal van een ruimte beschikbaar gehouden het plaatsen van een maquette, waarop men de slingerende gordel gebouwen van de universiteit in de stad kan zien Voorts wordt op die maquette ook de toekomstige ontwikkeling in beeld ge bracht. Op dezelfde dag wordt in het stedelijk museum De Lakenhal een uit vier delen bestaande fototentoonstelling geopend. De vier delen zijn: materiaal foto- en filmwedstrijd „Leiden-Universi- teit", foto's van de wedstrijd „Eigen werk", materiaal afkomstig van het Prentenkabinet van de universiteit, illustrerend de historie van de fotogra fie en de expositie ..Fotografie en We tenschap". waarin het esthetische aspect in de wetenschappelijke fotografie op uwiversele wijze tot uiting komt. bilenspiegel Ongeveer tachtig studenten en veertig teohnici zullen onder leiding van Anne Marie Prins op tien avonden het lus trumspel ..Tijl Uilenspiegel" opvoeren. Het L.U.T.A. heeft daarvoor het Pieters kerkplein uitgekozen, waar de gevel van het Gravensteen als decor dienst zal doen. Over het spel dat Hugo Claus in opdracht van het ministerie heeft geschreven, is nog weinig bekend. Op 26 juni en 3 juli verzorgt de Lyra Academica een concert in de Zuiderkerk. Donderdag Kerkgebouw Nieuwe Rijn 76, 8 uur: uitvoering zangver. Jubilate Deo. Middelstegracht 91. 2—4.30 u.: door lichting. Boerhaavezalen. 8.30 tot 10 uur nam.: tentoonstelling creatieve cursussen K. en O Stadhuis, 8 uur: Jeugdparlement. OEGSTGEEST De Kempenaerstraat 42. 8 uur: ledenvergadering afd. „Het Groene Kruis". Sebeveningen: Kurzaal. 8.15 u.: Ned. Kamerorkest, met violist en Klarinettist VrUdag Middelstegracht 91. 24.30 en 79.30 uur: doorlichting. De Doelen, 8 uur: ledenvergadering Drie-Octobervereenlging. Boerhaavezalen, Vrouwenkerkhof 2 tot 5 en 8 tot 10 uur: tentoonstelling creatieve cursussen K. en O Vrouwensteeg hoek Breestraat 3.15 uur: onthulling gedenksteen voor Chr PlanUjn en Fr. van Raphelingen. Garenmarkt. 8.30 uur voorm K en O.- dagexcursie naar Amersfoort. Antonius-clubhuis. 8 uur: toneelavond De Sleutelring. Den Burcht. 7.30 uur: uitvoering chr kinderkoor „Ex Animo" Den Haag: Stadsdoelen. 8 uur: Nat. Ballet met „Het Zwanenmeer" Zaterdag Boerhaavezalen. Vrouwenkerkhof. 2 tot ft uur: tentoonstelling creatieve cur sussen K. en O Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V. De Valk „Israël nu en morgen" Bevrijdingskerk. Montgomerystraat. 7.30 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal. 2 30 uur: Leidse Jeugd- Actie, toneelgroep Arena met ..Wie is de dief?" Welke apotheek? Apotheek Kok, Rapenburg 9 tel. 24807 apotheek Van Breest Smallenhurg Lei derdorp en apotheek Voorschoten KI Uns Camera <2.30. 7 en 9.15 uur): Bonjour triatesse (18 jaar) Ltdo (2.30. 7 en 9.15 uur»: De onver woestbare Molly (alle leeftijden» Luxor <2.30. 7 en 915 uur»: Het bezoek (18 jaar) Rex (2.30. 7.15 cn 9 15 uur): Sandokan (14 jaar) Studio (2.30, 7 en 915 uur): De gele Rolls Royce '14 Jaar» Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar) Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „Een boek wordt gemaakt" (typografisch werk van Mart Kempers) en de best verzorg de vijftig boeken van 1963 (7mei7 juni) Op het programma prijkt een in opdracht ter gelegenheid van het lustrum geschre ven compositie. Componist Jam Mul. die ook de muziek voor de film Fanfare schreef, heeft deze opdracht onlangs voltooid. Voorts zullen werken van Pou- lenc. Ravel en Beethoven worden uitge voerd. Sleuteldagen Het begrip „burgerijdagen" Is verban nen Men heeft er thans de naam „Sleu teldagen" aan gegeven. De „Sleuteldagen" beginnen op 25 juni met een voetbalwed strijd tussen Zwaluwen en Oud-Den Haag en eindigen op woensdag 30 juni met een taptoe en vuurwerk. Tijdens deze dagen is er een lunapark op het Schuttersveld en een café-chantant van de VVSL In het Van der Werfpark. De Sleuteldagen worden gekenmerkt door tal van sportevenementen, zoals kartiregwedstrijden, een groot kapcon- cours van alle Nederlandse kappersbon den, braderieën op Doezastraat en 5-mei- plein. een gevelversieringswed strijd, een winkelactie „Anders dan anders" en vis wedstrijden voor vissers boven de zestig onder het moto „Sla ze d*r uit". Natuurlijk staat er ook een hospita middag in de Sociëteit Minerva op het programma. Voorts heeft men een wedstrijd voor Leidse huisvrouwen uitgeschreven voor het samenstellen van recepten voor een lustrummenu. waarbij strikt werd bepaald dat het geen haring met wittebrood of huts pot mag worden. De beste tien menu's zullen onder het wakend oog van ko lonel Wesselsc in de koksschool wor den bereid op 15 juni. Tijdens het lus trum zal het menu in elf van de Leidse restaurants worden geserveerd. Het Studentencorps heeft meer aan dacht besteed aan het reünistenpro- gramma, waarmee men feitelijk nog steeds de dank wil uitdrukken voor de steun bij de herbouw van Minerva. Voor burger en student is gedurende het lus trum het feestterrein Oud-Hortuszicht aan de Witte Singel opengesteld. Eiland en put Jongerenontmoeting op Ond-Poelgeest OEGSTGEEST In het oecume nische Jeugd- en Vormingscentrum ..Oud-Poelgeest" heeft tijdens de Pink sterdagen een ontmoeting plaats tus sen jongeren uit verschillende Ker ken- De nadruk ligt op de ontmoeting en het onderlinge gesprek over het thema: ,.De Geest der Waarheid en onze waarheden". Gemeenschappelijke kerkgang op de Bijbelstudie en verwerking van de gesprekken in expressie-spelen zul len voldoende gelegenheid geven om eikaars wereld en overtuiging te le ren kennen. Men Kan zich opgeven of om In lichtingen vragen bij het Vormings centrum. De leiding van de conferen tie die van zaterdagmiddag 3 uur tot maandagavond 8 uur duurt, berust by de Paters Franciscanen R. van Sasse en Ysselt en G. Vergouwen en ds H. Aalbers van Oud-Poelgeest. terrein is plaats voor een cabaret, een show van het Leids Studenten Toneel, een heksenwaag, een kloostergang en een barbecue. Voorts zfjn er roetwed- strijden op de Zijl en paardenrennen op Duindlgt, waar ook het bereden korps van de Belgische Rijkswacht, dat nog nooit eerder buiten de eigen landsgren- «en kwam, zal optreden. Het Leidis Studenten Corps bereidt ook nog enkele festiviteiten voor de eigen leden voor, zoals de opvoering van een opera, een galabal, een stranddag te Noordwijk ter afsluiting van driedaagse wedstrijden om 't eerste kampioenschap van Nederland voor zeilwagens en een tocht naar de bouwput in het Haring vliet waar zal worden gedineerd. Catena zit niet in de put, maar zoekt het meer in een buitendag in de om geving van de Kaag. Voorts wordt Sociëteit Horus een dag omgetoverd in Zuid-Amerika. Op de schouders van de Catena-leden rust de organi satie van een concours voor studenten cabarets. Alle lustrumfestiviteiten worden afgesloten op 7 juii met een groot bal aan het Rapenburg, waar voor 14 bands reeds hun medewerking toezegden. Het verkeer op hei Rapen burg zal die avond van tien uur af zijn gestremd van Noordeinde/Bree- straat tot aan de Nonnensteeg. Onderscheiding voor mej. Kooreman te Leiderdorp LEIDEN. Mej. J. H. Kooreman uit Leiderdorp nam vandaag afscheid, na 38 jaar boekhoudster te zijn geweest bij het advocatenkantoor van de mr.'s De Ruyter de Wildt, Teebaal en Atte- ma; tevens was zij een kwart eeuw werkzaam bij het in dit kantoor onder gebrachte bureau der vereniging ,,De Ned. Groenten- en Fruitverwerkende Industrie". Tijdens een huldiging vanmiddag in restaurant Van der Heyden speldde burgemeester mr. G. C. van der Willi gen haAr de zilveren eremedaille, be horende bij de orde van Oranje- Xassau op. Leiderdorpse bejaarden maakten boottocht LEIDERDORP Onder auspioiën van de herv. vrouwendienst maakten tachtig bejaarden gisteren de jaarlijkse boottocht. Men voer onder meer langs LeimuLden, Wilmis, Woerden, Bodegra ven en A'liphen aan den Rijn. Aan boord- werd geluncht. In Avi fauna dineerden de bejaarden. Hier was ook een kerkkoor uit Wormer- veer, dat enkele liederen voor de Lei derdorpers zong. welke geste zeer werd gewaardeerd. Ook mevr. Galles en ds. Honnef maakten de tocht mee Gereformeerd Schoolverband Leiden LEIDEN Op uitnodiging van het distriet Leiden van het Gereformeerd Schoolverband sprak gisteravond in restaurant Van der Heijden voor een klein aantal belangstellenden drs. M. van der Meulen, leraar pedagogiek aan de Chr. Kweekschool alhier, over „De didactiek van de lagere school in dienst van de opvoeding tot persoonlijkheid". Hij analyseerde enige begrippen uit dit onderwerp en stond allereerst stil by het woord ..persoonlijkheid''. Het gaat hierbij altijd om een mens, acher wie altijd een overtuiging staat. Vraagt men zich af, wat de bijbel leert over de mens. dan vindt men in het scheppingsverhaal de mens in relatie tot God en daarna tot de naaste. Hier mee wordt onder meer het individua listische denken van het humanisme afgewezen. De mens is een redelijk en zedelijk wezen met een verstand en een ge weten. Hij heeft altijd de opdracht de relatie tot zijn Schepper te eren, al dus de heer Van der Meulen. Ten aanzien van het begrip „opvoe den" zei hij, dat diit een bezig zijn met het kind inhoudt. Hoe dat gebeurt, wordt bepaald door de visie van de mens. Uitgaande van de hulpbehoe vendheid van de mens, wilde drs. Van der Meulen opvoeden definiëren als liefdevol helpen en heenleiden tot Ohristus. V erantwoordelijkheid Ten slotte schonk hij aandacht aan de didactiek, de leer van het onderwij zen. Men dient docerend te werk te gaan en daarnaast niet het activeren na be laten. Het gaat hierbij on gulden middenweg. De luisterschool niet in de grond trappen en de doe- Amstelveen krijgt Zonnehuis UTRECHT Het Zonnehuis. christelijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken, heeft rijksgoed keuring aangevraagd voor de bouw van een nieuw tehuis in Amstelveen. Blij kens het zojuist verschenen jaarverslag van de vereniging, zal dit tehuis plaats moeten bieden aan 204 langdurig zieken. 96 demente bejaarden en 200 inwonende personeelsleden In Stadsgehoorzaal (Van onze turnmedewerkster) LEIDEN „Het is voor ons een experimentele uitvoe ring". zie de heer Vochteloos uit Leiderdorp gisteravond als inleiding by de uitvoering van de Leiderdorpse gym nastiekvereniging Sparta. Voor hett eerst in de Sparta- geschiedenis werd de uitvoering niet gegeven in Dorpshuis, maar in dc Stadsgehoorzaal te Leiden, voor dcrgclyke aangelegenheden geschikter is. Dat deze verhuizing een groot succes is geworden, zal geen der geestdriftige toeschouwers willen tegenspreken. Sparta kon na afloop terugzien op een geslaagde uitvoering, die voldoening hceftt gebracht voo» het vele voorbereidende werk en de zeker heid verschafte van een grote vooruitgang. tr Het visitekaartje de opmars zag bijzonder goed verzorgd uit. Bij de opstelling had men goed rekening ge houden met de kleuren van dc kledij. De oefening met hoepels van de jongens er meisjes had wat meer afwisseling kun tonen. Dit verzuim werd echter snel weggewerkt door de llntoefening. brug ongelijk klassikaal en de baloefening van ïeises. Toch zal Sparta er goed doen de volgende keer te beginnen met klassikale vrije oefening met mu ziek. Een goede start is het halve werk Dat er ook in modern opzicht voor uitgang te bespeuren Is. lieten de ka bouter meisjes zien met een dansje op de maat van een jazz-compositie. Ver diend was het applaus van de toeschou wers voor de kleuters op de banken de jongens op lange mat en brug. Compliment Dc heer P. Boutkamp mag trots zijn op zyn groep jongens (brug). De zeker heid waarmee mej. H. van Ommen dit turnfestijn leidde was een groot compli ment waardig. Ze moet veel geduld heb ben betoond bij de voorbereidingen. Na de puaze turnden de dames i ringen, brug en brug ongelijk. Dat de turnsters tweemaal achtereen aan brug werkten, deed de toeschouwers vreemd opkijken. Dc rietspringoefening was uit stekend. juist door de verschillende rit men. Ook Sparta gata dus gelukkig met de tijd mee. Dat de Spartanen kunnen springen heb ben ze gisteravond wel bewezen. Dc stelregel ..Jong geleerd, oud gedaan" werd duidelijk gemaakt want niet alleen de jeugd liet het kunnen zien, maar ook de 67-jarige heer Brugman, die volop meedraaide in de herenploeg. Tot slot kwamen er liefst 36 dames met een hoepeloefening, die de toe schouwers een geode herinnering mee naar huis gaf. Nog een opmerking: ho pelijk slaagt men er volgende keer ook nog in de kinderen iets minder rumoe rig te laten zijn. Het was feiteljjik het enige minpunt tijdens deze voortref felijke avond. school niet al te zeer verheerlijken, zo formuleerde de heer Van der Meulen dit. Men zou de didactiek een dochter van de pedagogiek kunnen noemen. Wil een kind zich goed ontwikkelen, dar. moeten wij het in kennis bren gen van de normen, die God aan het leven stelt. Het kind moet tot verant- wordelijkheid worden geleid. Na de pauze volgde een bespreking De vergadering stond onder leiding van voorzitter J. C. van Sch a ik. DEN IIAAG De minister van t fensie heeft aan de voor eerste oefe ning in dienst zijnde boerenzoons, landarbeiders en werkers in loonbe drijven zes werkdagen buitengewoon verlof verleend, voor het verrichten van zaai- en pootwerkzaamheden in de akkerbouw. Deze maatregel is ge troffen wegens de door slechte weers omstandigheden ontstane achterstand met deze werkzaamheden. Dit verlof wordt aan de bij de marine, de landmacht en de luchtmacht voor eer ste oefening dienende boerenzoons, land arbeiders en loonwerkers verleend, in dien ze er om verzoeken. Personeel, inge deeld bij opleidingsinrichtingen of deel nemer aan cursussen en bij eenheden, die vóór 25 mei op oefening naar het buiten land gaan. of thans reeds daar verblij ven, komt niet in aanmerking voor dit verlof. Het verlof wordt, als gebruikelijk, ver leend buiten bezwaar van 's rijks schat kist Wel ontvangen degenen die dit ver lof opnemen, vervoer voor rijksrekening. Zendingsactie in Warmond WARMOND De commissie voor het Jeugdwerk in de Hervormde Gemeente houdt zaterdag een actie ten bate van de zending. Doel is ds Flier, zendingspre dikant te Bandoeng, aan een auto te helpen. Hij heeft deze door de uitge strektheid van zijn arbeidsterrein drin gend nodig. De actie omvat een teken wedstrijd voor de jeugd, een vermaaks- markt in 't Trefpunt en een tentoon stelling van de tekeningen. Een Ameri kaanse verkoop sluit de actie af. Een nieuwe halter want (Van onze sportredacteur LEIDEN Gewichtheffers zijn lieden wier lichamen toonbeelden van kracht zijn. Als ze een halter zien liggen, die omhoog moet, bla zen ze zichzelf op, lopen er driftig op af, vallen er als het ware grim mig op om hém na een enorme krachtsexplosie triomfantelijk in de lucht te houden. Honderd kilo of meer; het zegt vaak niets. Ze laten zich niet gauw uit het veld slaan. Als men die krachtbundels van spieren ziet, is men geneigd een straatje om te gaan. Het hoeft niet: gewichtheffers zijn doodgoede sportlieden, die zelfs een vlieg geen kwaad doen. Het zijn sportieve knapen, die voor hun plezier en ont spanning na een zware dagtaak enkele uurtjes met loodzware ge wichten willen stoeien. Ze voelen zich er wel bij. En toch waren en kele Leidse gewichtheffers deze week een beetje uit het veld gesla gen. Het waren de 25 leden van L.K.V., die plotseling een nieuwe halter als verenigingseigendom kregen. kwam omdat een zekere Koos van Kampen zich meldde op een boks school om wat aan zijn conditie te doen- Hij zag daar een grote zware man met gewichten oefenec: Slem Stokkei. De rest iaat zich raden. Er kwam nog een derde. Jan de Romjjn, en volgens goed Nederlands gebruik was dit aantal voldoende voor een vereniging. Ze stroonten tweedehands markten af. kwamen een stalen staaf van 18- etreep tegen (tien streep te dun ove rigens). scharrelden wat gewichten bij elkaar en hadden toen een halter. Nou ja, halter was eigenlijk een te groot woord. Maar je kon er wat mee doen. Ze gingen met elkaar oefenen en wisten onder vrienden en bekenden oude bijeengeraapte halters Sparen Ze werden voor een appel overgenomen van verenigingen, cue ze als onbruikbaar in de vuil- n es-emmer wilden stoppen (ze kon den er echter niet zo goed in) of van verenigingen die likwideerden. Maar een eigen halter hadden ze bij LKV niet. Zo'n apparaat kost liefst duizend gulden en waar haal je die zo een. twee, drie vandaan? Sparen was het parool. Maar dat. sparen ging langzaam, want de at leten oefenden tweemaal per week. hetgeen uiteindelijk het nodiige vergt van de kascontanten voor zaalhuur. roe wat enthousiasten te vinden. Het f'J'ÏOS™: Wimrro*r»P van 7«vAn i. vrij l .V®1. °™d?t. <*OOdge- In hoekjes plezier in hadden. Een van de atleten zei: „Ik ben straatmaker. Als ik zo'n hele dag In de gloeiend hete zon in de zomer op handen en voe- Ze oefenden in diverse lokalitei ten. Ze hebben zelfs een tijdje ge huisd in een fietsenstalling, een oud kruidenierswinkeltje, een afge schermd hoekje van een speeltuin (Oosterkwartier) een hoekje in een pakhuis en later in gymnastiekloka len. Dat laatste kon dankzij de ge meentelijke sportstichting. De laatste jaren heeft L.K.V. een opmerkelijke groei doorgemaakt. Dat kwam deels doordat de leden voor de nodige spontiefe sucessen zorgden. Siem Stokkei werd enige malen zwaargewicht kampioen van Neder land. Koos van Kampen pakte de Nederlandse titel enkele malen in de halfzwaar-gewichtsklasse en Jan de Romijn hield het by Zuidhollandse titels, omdat hij het nadeel van en kele topmensen uit Brabant en Lim burg boven zich had. Namen als Smeets'en Strolenberg zeggen de sportkenners genoeg. Be halve de L.K.V-ers waren er ook enkelen van de nieuwe garde die ten over straat ben gegaan en lk heb me 's avonds enkele uren met de halter kunnen uitleven, dan ben Ik gewoon een ander mens. Ik ben weer fit. Het klinkt misschien heel vreemd, maar je bent je dagelijkse beslomme ringen kwijt." Het klonk niet gek, maar heel erg aannemelijk. Tweede sport De meeste krachtsport-atleten hou den het gewichtheffen erbij als een tweede sport. Een soont conditietrai ning dus. Enkele L.K.V.-ers voetbal- len, anderen doen aan tafeltennis. Ju- do. atletiek en zelfs turnen. Maar de meesten (de ouderen dan) bemoeien zioh met de jeugd, alhoewel ze zelf nog lang niet zijn uitgerangeerd. Stokkei (37) gaat straks als zijn onwillige knie over is volop in trai ning. „Ik behoor nog steeds bij de top". Maar daarnaast vergeet hij de jeugd niet. De anderen denken er pre cies zo over- Koos van Kampen (36) en Jan de Romijn (33) ook. Maar ze zijn ndet de enigen. L.K.V. 'heeft zelf nog oudere atleten, zoal? de heren Blom (43) en Verhoog (39). Ze gaan door voor de jeugd. Ondertussen spa- En deze week konden ze het resul taat van hun zuinigheid zien. Een gloednieuwe halter van staal uit Duitsland. Een sportstichting zorgde voor een bijdrage van dertig procent, maar ruim zevenhonderd gulden moest uit eigen kas komen. Toen het pronk juweel in gebruik werd genomesv werden ze er allemaal even stil van. Koos (op foto links), Slem (midden) en Jan (rechts) hadden zelfs gedrieën even moeite de 150 kg van de grond te krygen. OEGSTGEEST Wellicht krijgt ook Oegstgeest in de schoonmaaktijd nog een extra huisvuilophaaldienst. Op verzoek van mevrouw Samkalden- Meyers (pvda) zal wethouder Steenmetser van openbare werken de mo gelijkheden daartoe onderzoeken. Voorts bleek tijdens de rondvraag van de raadsvergadering gisteravond, dat de gemeente een extra contingent van tachtig woningen krijgt ten behoeve van de vestiging van personeel van de in Noordwijk te bouwen laboratoria van Estec. De plaatsing van het nieuwe type verlichte A.N.W.B.-borden bij de Leidsebuurt wordt be vorderd en de vordering door de gemeente van een reeds negen maanden leegstaand huis aan de Geversstraat wordt overwogen. Voordat dc raad in besloten verga dering ging. was in vlot tempo de agenda afgewerkt. Met alle voorstel len ging men akkoord, al waren er voor de verhoging van het tarief voor trouwen op zaterdag (van f 100 tot f 200) een discussie en een stemming nodig. De heren Bouland en Van Dunne (vvd) vonden de verhoging te kras. terwijl de heer Bergmeyer (kvp) evenmin enthousiast over was. Kaar inkomen De prot.-chr. fractie achtte het argu ment voor de verhoging (het zoveel mogelijk vrijstellen van gemeente ambtenaren op zaterdag) aanvaard baar en de heer Van Uybhoven (pvda) gaf de suggestie de leges voor huwe- lijkvoltrekkingen niet te bepalen naar de dag van de week maar naar het in komen van de betrokkenen. Deze of een dergelijke mogelijkheid vam ta riefsberekening 2ullen B en W nader onderzoeken. In het aantrekken van één of meer inwoners, die eventueel op zaterdagen als ambtenaar van de burgerlijke stand kunnen fungeren (zoals de heer Bouland'opperde), zagen B en W niet veel heil. VOORSCHOTEN De jaarlijkse Toonschaal, die van 19 tot en met 29 mei in het Cultureel Centrum wordt gehouden, moet niet alleen als aardige traditie worden gezien: het gemeentebestuur ziet het als zijn taak het culturele leven te stimuleren. Vertoonde Toonschaal in voorgaande jaren steeds de vele vormen van kunst en cultuur van Nederlandse her komst, dit jaar bestrijkt Toonschaal de weinig bekende gebieden van China en Japan. Rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden is Toonzaal '65 niet alleen voor de liefhebbers van verfijnde kunst, maar ook uit volkenkundig oogpunt interessant. Keramiek en lak, vanouds de meest bekende produkten van China en Japan, zijn er te bezichtigen in de vorm van kommen, flessen, oliepot jes, theebusjes, tabaksdoosjes, enzo- oort Ook minder bekende kunstui tingen, zoals rolschilderingen, kamer schermen, e.d., worden geëxposeerd. Verder is er plaats ingeruimd voor kledingstukken, wapenrusting, leef gewoonten en het godsdienstige leven. Een Chinese en een Japanse kamer zullen de verschillen tussen de beide landen aantonen. mejuffrouw Th. Lunsingh Scheurleer van het Leidse museum een aantal le zingen verzorgen: er zal tevens een de monstratie zyn van Japans bloemen - schikken. De nieuwigheid is, dat de catalogus niet meer alleen een op somming van tentoongestelde werken is, maar tevens een verklarende hand leiding die ook na de tentoonstelling nut kan hebben. De schooljeugd zal in klassever- band bezoek brengen aan Toonscliaul '65, de volwassenen kunnen 's avonds van 7 tot 10 uur (op 22 en 29 mei al leen 's middags van 2 tot 6 uur) te recht. Ook enige gespreksstof leverden de grondprijzen voor zeventien koopwo ningen, door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten voor Oegstgeester woongelegenheidbehoevenden te bou wen ten noorden van de Kennedylaan. De prys per vierkante meter (onge veer f 37) is weliswaar hoger dan die van in 1964 verkochte grond in dit ge bied (f 29), doch gemeten naar de in het algemeen voor deze omgeving door de raad vastgestelde prijzen zijn de betrokkenen nog goedkoop uit. Er zijn thans 23 gegadigden voor de wonin gen. Voor wethouder Van der Voet wa ren er aan het begin van de vergade ring gelukwensen en een bloemstukje in verband met het feit, dat bij gele genheid van de verjaardag van dc Ko ningin hij een koninklijke onderschei ding mocht ontvangen. De raad benoemde de heer A C. Verhoeven, onderwijzer aan de Terwee» school. per 1 september tot hoofd van de derde openbare lagere school. De burgemeester complimenteerde nog de heer N. van Weizen, voorzitter van de Oranjevereniging, voor de wijze waarop de feesten dit jaar zijn georgani- Auto te water in Oegstgeest OEGSTGEESTDe heer J. K. uit Noordwijk verloor gisterochtend om streeks half 10 op de Haarlemmertrek vaart. de macht over het stuur van zijn auto waardoor hij eerst tegen een geparkeerde auto botste en vervolgens in het water terecht kwam. Doordat een raampje open stond, wist hij op eigen krachten de auto te verlaten. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Zuivelnmldag in Voorscholen VOORSCHOTEN Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Voorschoten, gaf het Nederlands Zuivelbureau in het Cul tureel Centrum een goed geslaagd pro gramma op het gebied van melk en zuivel. Mej. Wuite hield een leerzaam praatje cn gaf aanschouwelijk onderwijs door middel van een plakbord met vilt- modellen. waarbij alles over vetten, zouten, eiwitten cn vitamines in de zuivelprodukten ter sprake kwam. Er werd een tekenfilm in kleuren van Joop Geesink vertoond met de titel: Het gebeurde in Holland". Tijdens de pauze mochten huisvrouwen proeven. Tevens werd een prijsvraag gehouden. Tot slot volgde de speelfilm „Holland cum laude". Christenvrouwen van Sassenheim feestten SASSENHEIM De plaatselijk) afdeling van de Christenvrouwenboni heeft dinsdagavond haar 44ste jaarver gadering op geanimeerde wijze gevierl De afdelingen van Lisse Oegstgeest en Voorhout waren vertegenwoordigd en Noordwijkerhout had witte anjers ge zonden. Het ledental is teruggelopen tot 173. Er is een beduidend hoger batig saldo dan vorig jaar De aftredende penningmeesteres*. mevr. Den Bak. werd opgevolgd door mevr. Kühn-Vos. De presidente, mevr. Brandenburg, werd wegens haar werk voor de afdeling op hartelijke wijze toegesproken. Zij kreeg een boekenbon. evenzo mevr. Den Bak. De hoedenparade. waaraan 17 dames deelnamen, verwekte veel hilariteit. Gezellig was ook de samenzang met gitaar o.l.v. mevr. Beyk.. Hoogtepunt van de avond was het toneelstuk „Rhap- sodte in rood", dat zeer in de smaik Prot.-chr. bejaarden mei bussen op stap SASSENHEIM Gistermorgen ver trok de prot.-chr. Bejaardenkring bij het Jeugdhuis voor het jaarlijkse uit stapje. Met twee autobussen en een personenauto ging het via Bennebroek, Overveen en Santpoort naar de Velser tunnel. Om half één arriveerde men ia Egmond a. Zee, waar de luch werd ge bruikt. Men genoot er van 't duinland schap en op de boulevard was de volgende pleisterplaats Heemstede .waar de thee werd gebruikt in de buitenplaat) GroenendaaL Valkenburgse N.C.V.B. vierde het jaarfeest

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4