Vakbeweging op de verkeerde weg I) DRugabel Mr. Marijnen voorzitter Rijnmondraad H. H. WEMMERS IN JAARREDE Verzet tegen herziening ondernemingsrecht vindt geen steun in de Bijbel Botsing was schuld van De Ruyter Voorzitter der werkgevers: Tijd lijkt gekomen voor vrijere loonvorming Treinverkeer verbeterd Inter Milaan bereikte finale tegen Benfica Fabrikant houdt prijs voedsel veel te hoog SCHEEPVAARTBERICHTEN nieuwe leidse courant DONDERDAG 13 MEI 1965 DEN HAAG Mr. V. G M. Marijnen, ae oud-minister-president is thans offi cieel benoemd tot voorzitter van de Rijnmondraad. Hij treedt op 20 mei in functie. Moordzaak Huissen weer naar Hof DEN HAAG De procureursgeneraal bij de Hoge Raad heeft in een kwestie rond de Huissense moord geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het gerechtshof in Arnhem, waarbij de 46- jarige J. L. G.-S. uit Arnhem werd vrij gesproken van mislukte uitlokking van moord. Tevens concludeerde de procu reur-generaal tot verwijzing van de zaak naar een aangrenzend gerechtshot (Vervolg van pagina 1) SCHEVENINGEN. „Indien de vakbeweging zich in het wordend Europa positiever zou opstellen te genover de Nederlandse onderne ming en haar activiteiten en resul taten, zou dit haar positie ten goede komen, evenals haar positieve instel ling tegenover het algemeen belang dat in de naoorlogse jaren heeft ge daan. Het zal de vakbeweging niet ontgaan zijn dat een groeiend aantal werknemers wel oog krijgt voor de betekenis van de onderneming van Prof. mr. P. J. Verdam over eigendom (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN. ,.In het Oude Testament vinden we g e e n eigen domsopvatting, die aan de mens een vergaande en bijzonder beschermende beschikkingsmacht toekent over goederen en over wat daarmee tot stand wordt gebracht". Dit standpunt heeft de V.U.-hoogleraar prof. mr. P. J. Verdam vanmiddag in stelling gebracht tegen degenen (hij noemde met name de heren Rippen en Bonda), die zich bij hun verzet herziening van het ondernemingsrecht beroepen op de bijbel, op het Oude Testament. eigendom en ordening. Dikwijls óns maatschappelijk bestel". Aldus Wemmers en hij voegde daaraan toe dat verklaarde de voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers vanmiddag in zijn jaar rede. De heer Wemmers meende dat zowel in werkgeverszijde als door de vakbe weging een bijdrage moet worden gele verd voor de verbetering van de huidige situatie, die hij in korte trekken schetste door er op tc wijzen dat het overleg in de Stiohting van de Arbeid stokt en dat in de Sociaal-Economische Raad de ver deeldheid van opvattingen overheerst in- s van de eenstemmigheid. Over vraagstukken als vermogensaanwasde- ling, bevoordeling van georganiseerden, de regeling van de staking en de struc tuur van de onderneming worden in beide kampen opvattingen vernomen, die aan een soort van geblokkeerdheid de discussie doet denken en die verhin deren, dat (zoals in het verleden) het georganiseerde bedrijfsleven mede rich ting en inhoud geeft aan de sociaal-i nomische ontwikkeling. Prof. Verdam deed dat in een rede ter inleiding van een forumdiscussie op de jaarvegadering van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers over het rapport „Herziening van het Onder nemingsrecht", dat onder zijn leiding tot stand is gekomen. De hoogleraar, die reeds ongeveer twintig jaar geschiedenis van het oude recht doceert en zich menigmaal met het mozaïsch recht heeft bezig gehouden, zei dat weinig gebieden zo moeilijk te over zien zijn als het recht in het Oude Testa ment. De wet wordt er in drieërlei uit werking gegeven: in Exodus, in Leviticus en in Deuteronomium, telkens met an dere achtergronden, andere motivering, indere volgorde en andere concretisering. Sommige voorschriften vindt men drie- maal (soms woordelijk) gelijk, soms met belangrijke verschillen; andere vindt men maar eenmaal. De geboden In de argumentatie worden ook wel twee van de Tien Geboden aangehaald, t.w. het achtste („gij zult niet stelen") en hat tiende (..gij zult niet begeren"). De ze argumenten lijken uiterst sterk, maar zijn het bij nadere beschouwing niet, al dus prof. Verdam. „De rechtshistoricus, die nagaat wat de Tien Geboden zeiden en wat ze be tekenden voor hen tot wie ze gespro ken werden, stuit op merkwaardige dingen. Hij vindt al bij oppervlakkige kennisname van de literatuur dat ve len het gevoelen, als zou in de Tien Geboden de eigendom tweemaal gere geld worden, niet delen. Een opvatting die veel aanhang vindt leert dat het tiende gebod zich richt op de aardse goederen, terwijl het achtste gebod zich richt tegen stelen in de oudste vorm van roof. met name mensenroof, een in oude tijden veel voorkomend misdrijf, waartegen zich ook Exodus 2116 en Deuteronomium 24 7 rich ten.. Anderen zien het achtste gebod gericht tegen diefstal, maar zien dan het tiende gebod veel ruimer: dat ver biedt niet de daad maar de gezindheid en is niet beperkt tot goederen: het huis is veel meer dan het bouwsel (ik en mijn huis), het omvat ook de vrouw die in Exodtis op huis volgt en in Deu teronomium er zelfs aan vooraf gaat. Zij is in het bijbels recht anders dan in sommige andere oudoosterse rechten geen object van beschikkingsmacht die aan eigendom doet denken; verre treedt dit tiende gebod buiten de sfeer der stoffelijke goederen. Het tiende ge bod verbiedt in de verbondssfeer alle jaloezie, zoals de jaloezie op iemands huiselijk leven, de jaloezie op een an ders bezit en de kaïns-jaloezie op iemands vroomheid. Ik kan dan ook niet zien dat de Tien Geboden bijzon dere aandacht aan de aardse goederen geven en in een verbod van diefstal beluister ik nog geen beschikkings macht". aldus prof. Verdam in zijn zeer interessant en actueel betoog. Gemeenschap De hoogleraar verklaarde dat het aan: tal geboden in het O.T.. dat de bezitter beschermt, stellig groot is. „Het lijkt mij echter ontwijfelbaar dat in het oude tes- tamentisch recht de verboden en de ver plichtingen t.a.v. eigendom zo talrijk zijn dat het accent zeker niet valt op een of andere vrijmacht van de eigenaar, waar aan andere oud-oosterse wetten en het Romeinse recht soms doen denken". Prof Verdam wees in dót verband op een an der niet te verwaarlozen verschijnsel: het grondbezit in het mozaïsch recht is sterk communaal gedacht. De eigendom is op de stamgemeenschap geënt, ook de gezinsgemeenschap komt naar voren; het individu treedt op de ach ergrond ..Een als ik rechtsvergelijkend te werk probeer tc gaan en het mozaïsch recht leg naast Hammurabi, de Assyrische wet ten, vooral naast de Hittitische. of naast kleinere verzamelingen van meer dan 3000 jaar oud, er. als u mij dan vraagt: legt hert mozaïsch recht bijzondere na druk op 's mensen beschikkingsmacht dan is m:n antwoord: neen. integendeel!" Nederland Prof. Verdam ging ook in op het Ne derlandse eigendomsrecht, dat stamt ui het Romeinse recht. Dit eigendomsrecht heeft z.i. twee bedoelingen bescherming •geet men die ordenende functie en overdrijft men de besehermende functie. Het recht vraagt om een evenredige •crdeling en het is onzinnig, aldus de hoogleraar, om te doen alsof eigendom alles is en alsof elk ayder recht niets ls. Het rech theeft de zwaarte van de eigen domsclaim altijd binnen de grenzen ge houden om andere rechten niet te bena delen. Het gaat daarbij natuurlijk om nauwkeurige afweging van belangen, nauwkeurig toetsen van nieuwe etsen normen van billijkheid en gerechtigheid. „Daarbij doet eigendom mij een heleboel, maar als gesublimeerd to verwoord doet het mij niets. Daarbij spreken mij alle rechtsaanspraken toe. Bestaande rechten, die niet be antwoorden aan de gerechtigheid, moeten gecorrigeerd worden. De cen trale vraag is niet: heeft iemand een sacrale eigendom. De centrale vraag is deze: wat behoort recht te zijn", zo zei prof. Verdam, die op grond van deze visie o.m. de mono poliepositie van aandeelhouders verwierp. A. W. Bieuwenga: Landbouwbeleid ook afstemmen op sociale vooruitgang 'Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Van het landbouwbe leid moet mede richtsnoer zijn eer voortdurende verbetering van de socia le voorwaarden tot het niveau van d< relatieve gelijkstelling zowel voor dt zelfstandigen als de arbeidskrachten ir loondienst. Dit heeft de voorzitter van het Land bouwschap. de heer A. W. Biewenga, in de gisteren, gehouden bestuursver gadering verklaard in reactie op de landbouwparagraaf van de regerings verklaring. Deze relatieve gelijkstel ling is in verschillend opzichttot nu toe niet bereikt. Zelfs moet geconsta teerd worden dat de achterstand eer der groter wordt dan kleiner, aldus de heer Biewenga. die het niet gewenst achtte dat de beloning, de levens werkomstandigheden op het platteland achteruit gaan in vergelijking met de beloning elders. ..Ook voor optrekking van de beloning is prioriteit nodig", zc zei de voorzitter. Hij meende dat de mi nister van landbouw blijkens de land bouwparagraaf in de regeringsverkla ring voldoende basis heeft om in leg met de georganiseerde landbouw een adequaat structuurbeleid en markt en prijsbeleid te voeren. In zijn rede sprak de heer Biewen ga waardering uit voor minister Bies heuvel, die er z.i. in is geslaagd in 1963 en 1964 de rentabiliteit van groot deel van de landbouw belangrijk te verbeteren. Schijnsuccessen De voorzitter van het V.P.C.W. zei van doordrongen te zün dat de positie van de vakbeweging geen gemakkelijki is. „Zü heeft slechts een minderheid vai d« Nederlandse werknemers aan zicb weten te binden en ziet, dat haar leden tal op zijn best stabiel blüft. Zü onder vindt, dat afgedwongen successen op loongebied, voor zover zü de algemene produktiviteitsstüging te boven gaan, voor een deel schünsuccessen zün en ook door de werknemers als zodanig worden gevoeld. Zü ondervindt dat haar inspan ningen in het algemeen belang van hel bedrijfsleven onvoldoende worden er kend", aidus de heer Wemmers, die meende dat een positievere opstelling tegenover de onderneming de vakbewe ging grotere kansen op resultaten biedt dan de scherpe acties, die door enkele vakbonden worden gevoerd ter bereiking van rechtstreekse financiële voordelen voor hun georganiseerde leden Verkeerde iveg De werkgeversvoorzitter zei de overtuiging te hebben dat de vakbewe ging hiermee op de verkeerde weg „Haar kracht en elan lag tot dusver de vrije keuze en offerbereidheid v haar leden Een beroep op het feit, dat de organisaties van werkgevers zich' hun contributie wél uit de kas van de onder neming zien toevloeien, gaat niet op. om dat hier die persoonlijke band en belan gen in veel mindere mate of in het ge heel geen rol spelen. Deze organisaties richten haar activiteiten op de belangen van de onderneming in haar geheel niet op de persoonlijke belangen van ondernemingsleiders", zo zei de heer het geen louter altruïsme is. wanneer de werkgeversorganisaties de vakbeweging wensen te behoeden tegen ondermij ning van haar positie, omdat zy dat voor al doen vanuit de noodzaak van een ge zond evenwicht tussen werkgevers en werknemers. Tegen die achtergrond moet ook gezien worden de- instelling door de werkgeversverbonden van een onder linge garantieregeling. Mentaliteit De heer Wemmers erkende dat zich ook binnen de kring van de werkgevers organisaties moeilijkheden voordoen. de hoofdoorzaak eveneens ge legen is in de nu al zoveel jaren bestaan de abnormaal krappe arbeidsmarkt, die het vele werkgevers steeds moeilüker maakte „nee" te zeggen op verlangens de werknemers. Niettemin moeten ook de werkgevers hun bijdrage leveren verbetering van de verhoud De voorzitter bepleitte daartoe een actief arbeidsvoorzien ingsbeleid in de onder neming, voortdurende vernieuwing het produktie-apparaat en herstel v; fiscale investeringsfaciliteiten. Mochten deze en andere positieve maatregelen niet voldoen, dan komit afremming economische activiteiten m aanmerking. In het algemeen achtte hij. zowel van werkgevers- als van werknemerszijde een wijziging nodig in de mentale in stelling tegenover de krappe arbeids- Kabinet nog niet compleet Staatssecretaris beëdigd en benoemd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zoals algemeen ver wacht werd zijn thans de heren G. H. J. M. Peijnenburg en dr. W. L. G. S. Hoefnagels benoemd tot staats secretaris van resp. defensie en fi nanciën. De desbetreffende Konink lijke Besluiten zijn gisteren versche nen. De heer Peijnenburg ls vandaag door de Koningin beëdigd. HU zal de land machtzaken gaan behartigen. Het mi nisterie van defensie is hem niet vreemd, want tot op heden bekleedde hij daar de functie van plaatsvervangend secre taris-generaal voor de landmacht. .-*1, is drager van het bronzen kruis voor verdiensten in de geallieerde stryd rond Nijmegen in het najaar van 1944 en var het officierskruis in de orde van Oranje- Nassau. De heer Pynenburg is niet bij een politieke partij aangesloten. Dr. Hoefnagels De benoeming van dr Hoefnagels gaat eerst per 1 juni a.s. in. Hij heeft nog enige tijd nodig voor het afwikkelen van zijn huidige werkzaamheden. Hoefnagels is hoofd van de afdeling financiën van de staatsmynen. Hy is lid van de K.V.P. Op het ogenblik verblijft hij in het buitenland. Het kabinet-Cals is met de benoe- r~:ng van deze twee staatssecretaris sen nog niet compleet. Er is op het departement van defensie nog het va kante staatssecretariaat voor de lucht macht. dat in het vorige kabinet door de VVD-er gen. Den Toom werd bezet. Voor deze post komt een lid vai PvdA in aanmerking. Generaai-ma- ioor-vlieger J. H. Van Giessen (62), Ihans werkzaam bij het defensie stu die-centrum, wordt nog steeds als de meest serieuze kandidaat beschouwd. De PvdA krijgt nog een vierde staats secretariaat, maar het is nog niet be kend op welk ministerie. Daarover de ministerraad zich morgen gaan be raden. Het socialistische Tweede Kamer lid drs Th. Westerhout is de laatst® da gen wel genoemd als toekomstig onder minister van binnenlandse zaken, i er sohynt op dit departement toch geen al te grote behoefte te bestaan aan staatssecretaris. Ook acht men de kans gering, dat op economische zaken tweede staatssecretariaat, speciaal het energiebeleid, zal worden gecreëerd. De kcuzemogelykheden zijn dus vrü be- In november bij Barcelona: DEN HAAG De kruiser De Ruyter is schuldig aan een aanvaring die zich eind november verleden jaar ter hoogte van Barcelona voor deed. Daarbij werd het Spaanse kustvaartuig Mallorquin overvaren, waardoor het zonk. Een lid van de bemanning kwam om het leven. In het byzonder zijn de commandant van De Ruyter en de navigatie-officier in gebreke gebleven. Zy meenden dat de overvaring de schuld was van Spanjaard, die ten onrechte naar stuur boord zou zijn uitgeweken De marineraad, die gisteren uitspraak deed in deze zaak, kan hen daarin niet volgen en stelt na diepgaand onderzoek rast dat men heeft nagelaten het schip vaart te doen minderen om de Mallor quin gelegenheid te geven voorlangs te passeren. Er zyn dus navigatiefouten ge maakt. VOETBAL Het Engelse voetbalelf tal heeft gisteren in Neurenberg een 10 overwinning behaald op West-Duitsland. Het enige doelpunt werd in de 37e min gescoord door rechtsbinnen Terry Paine. De Engelsen, die woensdag met 10 Hongarije wonnen moesten opnieuw met een sterk gewijzigd elftal optreden. VOETBAL Mocht de finale van he Eur. bekertoernooi voor nationale beker houders woesndag 19 mei in Londen tus sen Munchen en West Ham United ook na verlenging niet zijn beslist dan zal de beslissingswedstrijd in het Rotterdamse Feijenoordstadion worden gespeeld wel op vrijdag 21 mei. (Van onze sociaal-econ. redactie) SCHEVENINGEN. Volgens de voorzitter van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, is de tijd ge komen om te overwegen in de loon vorming het primaat te hergeven aan de vrije beslissingsbevoegdheid van werkgevers en werknemers. Met dien verstande evenwel dat nauw gezet wordt nagegaan welke onmis bare elementen uit het naoorlogse loonbeleid als waardevolle onder delen in de toekomstige loonvorming kunnen worden ingebouwd. De heer Wemmers zei dit in zün he denmiddag uitgesproken jaarrede op de algemene vergadering van het verbond. Een onmisbaar element noemde hij in de eerste plaats de rol. die de S.E-R. zal kunnen blijven vervullen: partijen in het bedrijfsleven een handleiding bieden omtrent hetgeen in het algemeen op loon gebied reëel mogelijk is. Ook zal bezien moeten worden of de S.E.R via zijn rapporten weer een grotere inspraak kan krijgen in het beleid van de regering, zulks in tegenstelling tot de laatste ja ren. waarin het loon- en prijsbeleid in feite de sluitpost van het regeringsbeleid vormde Van zulke rapporten verwacht de heer Wemmers. dat ze een grotere kans op eenstemmigheid zullen bieden, dat hun gezag mede daardoor vergroot zal worden en dat ze meer invloed op het beleid van het bedrijfsleven zullen uitoefenen dan thans het geval is. De voorzitter van het V.P C.W. achtte het zeker niet uitgesloten dat het c ■icht In onze economie minstens bevorderd wordt door een loonbeleid, dat door een grotere armslag ondernemingen aan de produktiviteits- verhoging betere stimulansen biedt, dan door het huidige loonsysteem (Vervolg van pagina I) Naast de randstad-express van Gronin gen naar/van Den Haag S.S. zal een snelle verbinding tussen Leeuwarden en het westen des lands ontstaan door een op de randstadexpres aansluitende snel trein Leeuwarden-Zwollle des morgens en Zwolle-Leeuwarden des avonds, die zal stoppen te Heerenveen en Meppel. Op zaterdagavonden zal het mogelük zijn vanuit Groningen en Leeuwarden later naar Rotterdam respectievelük Den Haag terug te reizen. Dat is eveneens het geval voor de verbinding Enschede met het westen. Door de overstapgele- genheid te Amersfoort ontstaat aldus tus sen Enschede - Groningen - Leeuwar den enerzijds en Rotterdam - Den Haag - Amsterdam een latere reismogelijkheid op zaterdagavond. Een nieuwe trein Rot- terdam-Twente biedt van maandag tot vrijdag in de late namiddag een snelle verbinding met Hengelo, met directe aansluiting naar Enschede. Rotterdam zal twee verbindingen krij gen met Duitsland, waarvan overigens ook veel andere steden zullen profiteren. De eerste is die welke op maandag tot en met vrijdag zal gaan rijden tussen Ham burg en de Maasstad en omgekeerd. Deze treinen, die doorgaande rijtuigen met restauratiegelegenheid hebben zijn in Duitsland D-trcinen, maar voor reizi gers in Nederland zonder D-treintoeslag toegankelijk. De tweede verbinding met Duitsland wordt gevormd door een Austria-Ex press. waarin een doorgaand rijtuig le en 2e klas via Venlo meerijdt naar Dort mund. Tevens heeft deze trein aanslui ting op de dagboot van/naar Engeland te Hoek van Holland. Reizigers uit Den Haag zullen zyn gediend met de aanzienlyke betere overstaptyden te Utrecht op de Lorely- Express. Liverpool klasse minder: 3-0 MILAAN Het moet EIek Schwartz, trainer van het Portugese Benfica bang te moe zjjn geworden, toen hy gisteren Internazionale de finale van het Eur. bekertoernooi zag bereiken. De ex-trainer van het Ned. elftal zat met 82.000 ongelooflijk tekeer gaande Italianen op de tribunes van het Milanese San Siro-stadion toen Inter in de returnwedstrijd van de halve finales (3-0) de achterstand van twee doelpunten tegen Liverpool inliep, waardoor het in de finale tegen Benfica uitkomt. Inter verloor vorige week dinsdag in Liverpool verrassend met 3-1. De Italianen waren toen in feite kansloos tegen een ontketend Liverpool, dat een onuitputtelijke reserve scheen te bezitten en drie dagen na een slopende cupfinale opnieuw tot een topprestatie kwam. Maar de manier waarop die fraaie zege werd voor bereid zinde de Azuri maar matig. Het toch al fanatieke Engelse publiek werd er vooraf nog eens aan „herinnerd" dat Liverpool twee top^pelers miste (Milne en Byrne) en dat het drie da gen daarvoor toch maar de begeerde En gelse beker had veroverd. De fans van Liverpool begrepen het en schreeuwden hun favorieten naar de overwinning. In Milaan „werkte" men begrijpelijkerwijs aan de revanche. Het was dan ook niet verwonderlyk dat Liverpool in Milaan in een ware heksenketel op weinig ele gante manier werd verwelkomd. De het ze in de Italiaanse pers had zyn werk uitstekend volbracht. Zo goed zelfs dat Ned. studentenelftal tegen Zwaluwen DEN HAAG Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Ned. Stu dentenvoetbalbond zal vrüdag 14 mei op het Quick-terrein ln Den Haag een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de Ned studenten en een team van de Zwa- De opstellingen zijn: Ned studenten: Van der Meuïen 'Kon HFC). Van Tol (Quick Hg) en Sjerp (Quick Hg), Wijkhuizen (Kon HFC), Rossing (Emmen) en P. Thole (Kon HFC). R. van Zutphen (Quick Hg). Zun- nebeld (The Victory), Peper (RCH) Keete (Quick A) en D. Kramer (Quick Hg). De Zwaluwen: Vaandrager (HBS). Van Baas-bank (Kon HFC) en Lammerts van Buren (HW), Luinstra (HBS). Van Te- kelenburg (Kon HFC) en De Vries (HBS), Koenders (Kon HFC). Ten Hoo per, (Quick Hg), Palstra (Quick Hg) Abendajnon (HW) en Van Meurs (HW) Als voorwedstrijd vindt een treffen plaats tussen een elftal van journalisten en een bestuurselftal van de Ned. Stu denten-voetbalbond. Supermarktdirecteur Hermans: UTRECHT. De heer Jac. Her mans, directeur van vijf super marktondernemingen in Amster dam heeft gistermiddag op een perconferentie ter gelegenheid van de expositie zelfbediening die vol gende week in de Irenehal van de Jaarbeurs wordt gehouden, fel ge reageerd tegen de bestedingsbeper king" die de fabrikanten de consu menten opleggen. Zij doen dit vol gens hem door voor zo min mogelijk zoveel mogelijk te willen verdienen en door het hoog houden van de prij zen via allerlei bindingen en af spraken. „In Nederland spelen we postkan toortje", zo zei hij. Wie een postzegel onder de wettig gedeponeerde prijs verkoopt is een onderkruiper. Hij vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat de gemiddelde Amerikaan 25 procent van zijn inkomen aan voeding be steedt, terwijl de Nederlander daar 35 procent voor nodig heeft. Zaak tegen DAF aangehouden DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de zaak te gen de DAF-fabrieken aangehouden, omdat er zoveel nieuwe paperassen waren geproduceerd dat de kwestie hoe langer hoe ingewikkelder werd en van het oorspronkelijke uitgangs punt afdwaalde. De DAF-fabrieken zijn door de eco nomische politierechter in Den Bosch veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden. Dit omdat geen premie voor het bedrijfspensioen werd afgehouden en omdat de personeelsleden slechts één procent in plaats van de door de c.a.o. voorgeschreven 3.5 procent moesten be talen voor de ziekteverzekering. De of ficier van justitie had voor het eerste punt. het bedrijfspensioenfonds, vrij spraak geëist, omdat zijns inziens de c.a.o. niet bindend is. Voor wat betreft de ziekteverzekering had hy echter 10.000 gulden boete geëist, waarvan 9.000 gulden voorwaardelijk. Het gerechtshof zal zich op 30 juni met de zaak bezig houden. Op twee bedrijven in de Bommeler- waard is varkenspest uitgebroken. Van de 300 varkens van een bedrijf in Kerk- driel moesten er voorlopig 120 worden afgemaakt. Verzending zeepost t de volgende schepen kan zeepost inden De data. waarop de ie uiterlijk het Argentinië; Algorab 16/5, Rio Cofrlentes 22/5: Australië: Oriana 20/5; Brazilië: AJ- gorab 16/5. Gaasterland 19/5: Canada- Sta tendam 16/5. Canadia 19/5: Chili: Wiesba den 16/6. Maren Skou 19/5: Indonesië Darm stadt 16/5; Kenya. Oeganda en Tanganiika: Jean Laborde 16'5: Ned Antillen: Hercules 18/5: Nieuw-Zeeland' Mombasa 17/5: Suri name; Diogenes 19/5: Verenigde Staten van Amerika: Statendam 16/5. Sloterdijk 19/5: Z.-Afrika (Rep m i v. Z-W-Afrika: Windsor Castle 16/5, Grootekerk 19/5. moderne warm^ schone warmte GASCONVECTOR de toch als zeer stoïcijns bekendstaande Engelre profs volkomen van hun stuk werden gebracht. En toen van de af trap bleek dat dit Inter tenminste ook nog 'n klasse beter speelde dan 8 dagen daarvoor werd het duidelijk dat de Ita lianen zouden slagen in de door vele insiders als „onmogelijk" beschouwde op gave: de twee doelpunten achterstand in. Het ging gemakkelijker dan zelfs de grootste Inter-fan had durven voorspel len. Het in een onwaarschynlyk hoog tempo ingezette offensief leverde in de 9e min een vrije trap even buiten het strafschopgebied op. Mario Corso, de mari-met-de-afgezakite-kousen. wipte de bal achteloos met veel effect van de langs de Verstopt Dat was 10 en nauwelijks 60 sec la ter bereikte het onvoorstelbare tumult op de tribunes een voorlopig hoogtepunt- De verbouwereerde Lawrence wilde op zün gemak uittrappen, wandelde naar de zes tien meterlün en merkte de achter hem ..verstopte" Joaquim Perlo niet op. De slanke midroor ontfutselde Lawrence de bal en deponeerde deze gemakkelük in het verlaten doel: 20. Voorlopig vond Inter het genoeg zo. Het stelde zich tevreden met talloze tech. nische foefjes," uitgevoerd met waar mees terschap. Vooral Luis Suarex, de stijl volle Spaanse „Spielmacher" en Mario Corso, technisch volmaakt, ontwrichtten de Engelse gelederen volkomen. De Ita liaanse verdediging bleek hecht ala te voren: stug dekkend, drijvend op een grotere individuele techniek en snelheid. Maar Inter blies tot rust stoom af, zich gereedmakend voor een tweede tussen- sprint. Die kwam in de tweede helft Steeds hoger werd het tempo, steeds ver. nuttiger zette Suarex de aanvallen op. De rushes van de Braziliaanse rechts buiten Jair en de Spaanse midvoor Peiro wonnen aan snelheid en Liverpool bleef tegen dit geweld slechts overeind door een verbeten, zij het unfaire inzet De „Tifosi" op de tribunes wilden echter het verlossende derde doelpunt. Sme kende spreekkoren herinnerden hun blauw-witte favorieten aan hun taak te genover het almachtige Italiaanse pu bliek. Dc winnende derde treffer kon tenslotte niet meer uitblijven. Een schit terende aanval, ingeleid door alweer de wervelende grootmeester Suarez, ont wrichtte de Engelse defensie volkomen. De bal ging van voet tot voet en plotse ling kreeg de ver opgerukte linksback Facchetti. die in het verleden al zo vaak succes had met dat snelle opko men. zijn kans. Hard en laag knalde hij. recht voor het doel staand, de bal langs Lawrence: 30 Na 61 minuten. Voor de objectieve voetballiefhebber ls BenficaInter een droomfinaie. Maar voor EIek Schwartz waarsehünlük niet. Als hij zün Benfica op 27 mei de grasmat van het San Siro-stadion opstuurt, weet hij tot welk een hoogte een ontketend Italiaans publiek zün favorieten kan op- AwtUk is p VUasbweoe Bc^ZOTSioec: IC QNO Nc< 12 z Teil oaceepzc UEERESORAOirr 1 K. l yrjr.r 12 v' rfunMehevezi c SrSl3 HMnbSi OAfUX*i Ci."'N,; a MAINUiDYD U W G-Up.gcs Montferlairt IC Mscaraol UUdnctH lC~OZO Colombo 'rina Otolonte IE Montreal i Bantodo? Souürstnptoo Slotorkrrk II Genua r TripoM o Burie I Uk 13 ABÉim r>' •-« feu Sotrthroxnoo Slttoe 10 Honekone v 1 K.ï(r.pen 10 RUeke SoeaPtHJk 12 ZZO H todeZec 12-5 «00 nüniSWir Strc a Porefacte CkM

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11