I blijf jong,blijf fit: fists! Boeiende uitzending van de televisie-rechtbank Felle concurrentie van Italiaanse Prato-stof Puzzelhoek LAST— VAN lyc) EEN KATER? Brick Bradford —Toch is het zo!- •lesje en Josfe 1 - Senmoet «EI 19S 9 WOENSDAG 12 MEI 1W5 CTUPDr.ni VFN.FTWF PC.OI VFN.FTHFRfjOLVF N-ETHERGOLVEN Nederland I: NTS: 14.00-44.30 T«l«ac Onze voeding. NCRV: 15.00—15.35 Voor d< vrouw. Morgenavond brengt de NCRV het uitgestelde spel „Moord en Doodslag" op het scherm. In de aankondigingen wordt dit stuk een onwaarschijnlijke historie genoemd en de titel schijnt angstaanjagender te zijn, dan het in werkelijkheid is. Op deze foto: een scène uit het stuk met v.l.n.r. Arnold Gelderman. Carla Dura, Peter van der Linden en Pleuni Touw. Herman Wlgbolds reportage over de Dominicaanse Republiek, die gis teravond in Achter het nieuws werd vertoond, ging uitvoerig in op de problemen. Veel aandacht was be steed aan interviews met rebellenlei ders, die zich beslist geen communis ten willen noemen. Opmerkelijk was de hulp die journalisten in dat land verkrijgen bij de nieuwsgaring. Zoals Wigbold ook liet doorschemeren een poging van de V.S. hun politiek te rechtvaardigen. Wolindustrie in elin moeilijkheden BREDA/ARNHEM -- In de Nederlandse wolindustrie voelt men steeds meer de sterke con currentie van het Italiaanse Prato, zo blijkt uit het jaarver slag van de Federatie Nederland se Wolindustrie. De huisnijver heid in Italië maakt het mogelijk de produkten op de markt te brengen tegen een aanmerkelijk lagere prijs dan de Nedclandse, vooral omdat voor thuisarbeid geen sociale lasten hoeven te worden betaald. Bovendien wer ken de Italianen met gereno veerde Amerikaanse lompen, die zich zeer goed lenen voor de pro- duktie van strijkgarenweefsels. Daarbij komt, dat de Italianen een goed gevoel voor kleur heb ben. De Fed. Ned. Wolindustrie ver moedt. dat de Italiaanse regering de «•oMens'nfferindustrie op de een of andere rr>anipr subsidieert. Zii kan anders ook bij narekening van Ita liaanse gegevens niet verklaren, waarom de Italianen met zulke lage prijzen kunnen komen. De concurren tie van het prato heeft een grote invloed gehad oo het feit. dat ver schillende Nederlandse bedrijven de prodnktie hphben gestaakt en andere tot fusie zHn overveoaan. Dat' is vonra] in Tilburg en omgeving ge beurd. De federatie heeft zich inmiddels tot de Nederlandse regering gewend met het verzoek op grond van het Verdrag van Rome beschermende maatregelen voor de Nederlandse wollenstoffenindustrie te verkrijgen. In het verzoek wordt erop gewezen, dat in de Nederlandse wolindustrie verleden jaar slechts 2*6 procent I meer j.s geproduceerd dan in 1963. Zodat de wolindustrie sterk is achter- j cebleven bij de gemiddelde produk- tiestiiging in de Nederlandse indus trie, die in 1964 6^ procent was. „BETER KLIMAAT" De voorzitter van de te Arnhem gevestigde Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie, de heer N. H. van Heek uit Enschede, heeft gisteren het economisch overzicht over 1964 van de vereniging bekendeemaakt. Hij achtte een klimaatsverbetering voor de Nederlandse textielindustrie nodig. Een redelijk deel van de groei der consumptie in ons land van katoen-, rayon- en linnenproduktcn dient naar rijn mening aan de eigen Nederlandse Industrie ten goede te komen. De heer Van Heek vestigde er de aandacht op, dat het prijspeil van de I Nederlandse textielindustrie de laat ste vijftien jaar niet naar boven is gegaan. De prijsbasis is zijns inziens te laag. De Nederlandse textielindus trie verlangt geen stun, aldus de heer Van Heek, zoals in bijna alle landen met een dergelijke industrie gebruike lijk is. Wel wilde hij, dat de Neder landse textielindustrie verlost wordt van oneerlijke buitenlandse concur rentie-praktijken. Jonge meisjes 1 werken „veel 1 te lang" 1 DEN HAAG In de Neder- landse confectie-industrie wer- ken 30.000 meisjes, die jonger S zijn dan 21 jaar. Zij werken 45 uur per week, vijf dagen van negen uur. „Dat is veel te lang meent het orgaan van de Alge- i mene Bedrijfsbond Textiel en Kleding, „De Eendracht". Het 1 blad kondigt aan, dat de bond een verkorting van de werk- |j s week wil bereiken voor alle confectie-arbeid(st)ers, eerst tot 42Vi uur, daarna tot 40 uur per week. Meisjes beneden de 21 jaar bezetten de helft van alle 1 H arbeidsplaatsen in de confectie- 5 fabrieken, aldus het orgaan „De Eendracht". Theo Eerdmans heeft gisteren dan nog wel niet zijn spel naar de duizend gulden geleid, hij zat weer in de zaal en zag een kandidaat (over Moes kops) de finish halen. Hij was er oo£ getuige van hoe reeds tijdens de uitzending een afgewezen deelnemer de verzekering kreeg, dat hij mocht terugkeren, daar zijn foute antwoord goed bleek. De Leeuwarder jurist mr. Schoot stra heeft zich in een uitzending van de televisierechtbank een milde ma gistraat betoond tegenover enkele jeugdige delinquenten. De zitting leek ons van opvoed kundige waarde; niet altijd volgt er een veroordeling zoals bleek. Als het belang van het kind het vraagt, kan het aan de ouders worden teruggege ven. die dan vrijwillg een vorm van begeleiding accepteren. Om die reden was het jammer dat de uitzending zo laat op het scherm kwam. P.S. Onder ons artikel over het tv- festival te Montreux is gisteren per abuis de naam van de auteur, dr. P. Gros, weggevallen. wegeninformatie en lichte onmuzlefc, (7.30—7.40 Nieuws, veging). 8,30 Nieuws. 8.40 Voor de 0 35 Waterstanden 9.40 Schoolra- Moderne orkestwerken (gr.). 11.00 zieken. VPRO: 11.45 Mei, de toonsoort programma in de toonsoort van de bloei maand. 12 10 Leven op het .land, gesprek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12 40 Deze week. lezing berichten 13.00 Klassieke grammofoon ziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 1 ziek (gr.) 15~35 Viool en plano: sem klassieke muziek (opn.l. 16.00 Bljbelovei denking. 16.30 Licht instrumentaal trio. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Kinderzang (gr.). 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 17.55 Sportru- brlek. 18.10 Koorzang: volksmuziek. Sociaal perspectief, lezing. mentaal kwartet n r... 18.30 1.40 Licht inatru- accordeon. uziek. 8 50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr.). 9 40 Morgenwijding. 9.55 Klassiek orgelspel (gr.).10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Vopr de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Radio Kamerorkest en zangsoliste: kli nodei rerker Mededelingen, ...Ml ofoonmuziek. 13.26 Beursberichten ;trumentaal ensemble. 14.00 jeel actueel of *330™! Pianoi :iek. 14.30 Die: 15.15 Moderne componisten (gr 15.45 Voordracht. 16.00 tal: klassieke •ondom het ■kestwerken van Engelse Instrumentaal ...30 Radtophilharmonlach orkest en sollate: klassieke en moderr* muziek (stereo), 31.20 Twintig jaren om or heen: het nederlandse economische levan 1 21.50 Sport In 't kort. moderne muziek. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berlchten. 22.40 Avondoverdenking. 22 Bariton en plano (gr.): klassieke liederei 23.10 Twintig Jaren om ons heen: het nederlandse economische leven in terugblik en perspectief (1945—1965—1985). lezing (II). 23 25 Lichte grammofoonmuziek. 23.5S—24.00 Hilversum tl, 2 m. VARA: 18.00 Nlei foonmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Stereo: Kinderkoor met pianobegeleiding. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.0! Dansorkest en zangsollsten. 20.45 Een tra- gazine. 23.55—24.00 Nieuws. Nederland I: Nts: 19.00 Nieuw». 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Teleac: Ongevallen in en om de woning. KRO: 19.35 In en door de dienst. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 TV-dan«ant. 20.50 Brandpunt. «1.10 Inter—Liverpool. NTS: 22.55 Journasi. 23.00 TeleacModerne onderwijsmethoden en de heer Mercadet, Comedle. Kruiswoord-puzzel B Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, NTS, KRO 7.35 uur wordt de KRO-documentaire „In en door de dienst" uit gezonden, in plaats van de rubriek „Van onze sportredac teur". Het avondprogramma is verder ook gewijzigd, vanwege de voetbalwedstrijd InterLiverpool. 8.20 uur TV-dansant en daarna het actualiteitenprogramma „Brand punt" om tien voor negen. 9.10 uur begint de uitzending van de voetbalwedstrijd Inter Milaan Liverpool om de Europacup. Nederland 2, NTS. AVRO 8.01 uur Confrontatie Hongkong, een Amerikaanse tv-documentaire over het leven van verschillende mensen in de Britse kroon kolonie. 8.50 uur brengt AVRO's tv-filmtheater een komedie van De Balzac „De zaken van de heer Mercadet" op het scherm. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 9.10 uur „Twintig jaren om ons heen", het Nederlandse economische leven in terugblik en perspectief, door drs, B. Udink, direc teur van de Centrale Kamer van Handelsbevordering. Om 11.10 uur wordt de tweede van de reeks van zes lezingen over dit onderwerp uitgezonden. 9.25 uur „Om en om" met de kwartetten van Sem Nijveen en Richard österreicher. Hilversum 2 VARA 8.05 uur Hitparade door het VARA-dansorkest met Trea Dobbs. Rob de Nijs en De Lords. 8.45 uur „Een tragisch lot", luisterspel van Miodrag Djurdevic, onder regie van Johan de Meester. Horizontaal: 1. vloeistof, 5. bekend dier, 10. insekteneter, 12. lelieachtig gewas. 13. voedsel, 14. scharnier van een deur, 1. landbouwwerktuig, 18. gemeen te in N. Brabant, 20, gemeente in N. Brabant. 21 sociéteit (afk), 22. bijwoord, 24 muzieknoot, 25. bloedhuis, 26. Duits wijsgeer, 28. behoudens vergissingen (afk. Lat.), 30. meisjesnaam, 32. li chaamsdeel. 34. boom, 36. keurig, 38. trustee (afk). 39. gemeente in Overijsel. 41. geluid van een ezel. 42. denkbeeld, 44. werk van Ibsen. 46. dorp in N. Brabant, 47. dorp in Limburg. Vertikaal: 1. gemeente in N. Holland, opgeld, 3. voorzetsel, 4. ieder, 6 bloeiwijze, 7. telwoord, 8. schoorsteen- zwart. 9. scherm wapen, 11. nevel, 15. ontkenning (Eng), 16. boom, 19. korter, 21. figuur uit de Trojaanse oorlog, 23. tovergodin, 24. dof, 27. begrip, 29. vier voetig dier, 31. monster, 33. ridderteken, 34. muzieknoot. 35. onbekende (afk), 37. Ierland, 39. slaapt men op, 40. plaats in de N.O. Polder, 43. bijwoord, 45. voor- Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. komeet - 4ge, 2. Ao - Engelen, 3. mr - rok - Gent, 4. Ede - roemer. 5. Eelde - na - To. 6. lege - ed - Noë, 7. plan - meter. 8. egaal - eens. 9. kar - tol - les. Vertikaal: 1. kameel - pek. 2. oordeel - ga, 3. merel - gaar. 4. en - orde - nat, 5. eg - koe - Em - L.O., 6. tegendeel, 7. ale - mantel, 8. gene - toe -ne, 9. ent - roer - e jawestsvaiev n 1810) Over de vraag, wat warmte nu eigenlijk ia. hebben tal van diep- zinnige denker» tot in het midden van de vorige eeuw zich het hoofd gebro ken. De achijnbare onstoffelijkheid ran de vlammen uit hitte voortge komengepaard aan hun bewegelijk heid, en het vermogen zich op som mige andere stoffen „voort te planten" deed al vroeg het denkbeeld ontataan dat vuur eigenlijk een soort leven la. Anderen, die niet zo ver wilden gaan dat zij vuur ala een levend element beschouwden, namen in de meeste gevallen toch wèl aan, dat vuur stoffelijk was. De koude, dui het tegenovergestelde van vuur, moeat dan eveneens een atoffelijk bestaan worden toegekend. We kunnen dat grappig vinden, maar de restanten van deze opvatting leven nog steeds bij mensen die ons bij een bepaalde weersgesteldheid verzekeren, „dat de kou uit de lucht moet". Ook zij zien kou dus als een hoeveelheid. Vóór we dit gaan rechtzetten, moe ten we toch eens zien, hoe het met de beschouwingen over warmte in de loop der tijden is gegaan. De ver maarde Griekse filosoof Heraclitus, die omstreeks de vijfde eeuw v. Chr. leefde, was klaarblijkelijk zó onder de Indruk geraakt van de oerkracht van het vuur, dat hij de oorsprong van de materie In het vuur meende te moeten zoeken. Hij ging daarbij uit van de stelling, dat In de natuur niets bestendig is en dat het vuur alle stoffen kan veranderen. Hoewel we Heraclitus van nieta willen beschuldi gen, menen we in zijn opvatttngen toch invloeden te bespeuren van de Omschrijving van warmte vuuraanblddlng der Chaldeeërs en van de godsdienstige opvattingen der «ude Perzen, die In navolging van Zarathustr» het vuur beaehouwden als symbool van het goede in de schep ping. Een kleine honderd jaar later formuleerde de Griekse wijsgeer Em- pedocles een nieuwe theorie, waarin water, lucht, vuur en aarde de vier onveranderlijke elementen waren, waaruit alia stoffen waren opge bouwd. Het eerste steekhoudende woord in deze ongetwijfelde boeien de materie werd ongeveer in dezelfde tijd gesproken door een man die op het eiland Co« allerlei praktische proe ven had genomen op het gebeid van de geneeskunde. In een verhandeling, die aan de befaamde arts Hippocrates self wordt toegeschreven, werd onom wonden verklaard, dat warmte nach kou een zelfstandig bestaan hadden, maar dat dit hoogstens eigenschappen ran de stof-konden zijn. Er bestonden dus wel warme of koude dingen, maar kou of warmte op zichzelf konden niet bestaan. Veel invloed heeft dit verlossende woord destijds niet ge had, want voor de meeste mensen was het veel makkelijker zich In te denken, dat water door toevoeging van „koude-stof" in ijs verandert en dat het daarna door toevoeging van „warmte-stof" weer in gewoon water kan worden omgezet, of desnoods In lucht (soals stoom destijda vaak werd genoemd). De eerste die hier een begrip uit de moderne thermodynami ca naar voren bracht, waa de bewon derenswaardig geniale Plate. Daarover een volgende keer. 5. „Moeder voelt zich niet goed, dokter Belsma," zei Josje. „Maar als ze een paar dagen van u op bed moet blijven, zullen Jesje en Ik wel voor het huishouden zorgen. Niet, Jes?" ..Natuurlijk," knikte zijn zusje. „We zullen goed voor haar zorgen, hoor dokter. En voor vader ook." „Prachtig," glimlachte dokter Belsma. ,En vertelt u mij nu eens precies, nevrouw Joppers, wat er aan de hand is." Moeder Joppers deed haar verhaal, terwijl Jesje en Josje in spanning toe hoorden. Als moeder nu maar niet echt ziek was, dachten ze allebei. Dat zou wel heel erg naar wezen! .,Als het nu maar meevalt, hè. Jes!" zei Josje uit de grond van zijn hart, toen de dokter met hun vader en moeder naar boven was gegaan. „Moeder zal toch niet ar het ziekenhuis hoeven?" „Welnee!" zei Jesje haastig. „Hoe kom je daar nu bij?" Maar ze schrok meer van de woorden van haar broertje dan ze wel wilde laten blijken. Het was natuurlijk wel leuk om eens een paar dagen te mogen kokkerel len. maar stel je voor dat hun moeder echt voor een week of nog langer het huls uit moest! „Ik wou dat de dokter maar terug kwam," bromde Josje. „Hij blijft wel erg lang boven met vader, vind ik. Hij zal nu toch wel weten wat moeder heeft?*' dokter!" zei Josje, heftig knikkend. Maar het duurde zeker nog vijf minu ten eer dokter Belsma in gezelschap van vader Joppers de kamer weer binnen* „En dokter, valt het mee, hoeft moeder niet naar het ziekenhuis?" vroeg Jesje gejaagd. „Naar het ziekenhuis?" herhaalde de i dokter een tikje verbaasd. „Nee hoor, daar ia nog geen sprake van. Maar Jullie moeder moet wel heel goed rusten en vooral goed in bed blijven. Dus Jij zult haar in de huishouding moeten vervan- 5 en. Jesie. Zou dat wel eaan, denk Je? osje zal je trouwens wel goed helpen, denk ik." „O, daar kunt u van op aan, hoor 8 Dries Borne, die gedurende de oogsttijd hard meewerkte, ofschoon hij wist dat een deel van de opbrengst aan Bernt Vasse gegeven moest worden voor de verhoogde pacht, nam een grote hap uit zijn krentenmik en hoonde: Dat zal dan de bruigom zijn die van achter de Oeler moest komen. Een ogenblik viel er stilte aan tafel waar Dries zat. De jongens herinnerden zich weer wat Marti- ne gezegd had. 't Was op een Sint-Maartenavond geweest. Na een ommegang door 't Horst in stortregen waren ze samen gekomen in „De Groene Specht". Arend Jan had het vuur in de haard aangelegd en de grote tafel er dichtbij geschoven. Hij zei dat het in de streek waar hij vandaan kwam, de gewoonte was bij de meisjes om oo Sint-Maartenavond een bruigom te kiezen Dat deden ze door geblinddoekt in een bak met houten letters te grijpen. Met de letter die ze te pakken kregen, zou de naam van haar bruidegom beginnen. De anderen moesten dan raden wie dat zou kunnen zijn. Arend Jan had zo'n bak met letters. Dries Borne was erbij gaan zitten om op te letten of alles eerlijk toeging. Toen de beurt aan Martine Volmar was, had hij gekeken of hij zeggen .wilde: het zal mij benieuwen wie van ons iij kiezen zult. Er was toen al iets onvriendelijks tussen hen. Pak, Martine! Nee, zei Martine en ze had hem woedend aangekeken. Ik pak niet, want ik trouw niet met één van jullie. Mijn bruigom komt van achter de Oeler. Het was heel lelijk geweest om zo iets te zeggen waar al de goedige jongens van 't Horst bij zaten. Later had ze er ook spijt van gehad, maar toen zat het kwaad al in 't bloed. De meisjes hadden het ook gehoord en een beetje verschrikt naar de dochter van de landschut gekeken, zoals ze haar en Andres Maler nu nakeken. De schilder was groter en breder van schouders dan het heidevolk. Het leek of hij veel rechter liep; dat kwam, omdat hij iedereen vrij aankeek. In 't Horst deed men dat niet, men was daar wat schuw alsof het niet te pas kwam om verder te kijken dan vlakbij. Er was niemand op het erf van Thase die iets tegen Andres Maler had Maar Martine Volmar. wat verbeeldde zij zich? Hoe durfde ze met die vreemde weggaan en het eigen volk de rug toekeren, bij een oogstmaal nog wel? Hebben jullie gezien dat zijn kop niet helemaal blond is? spotte Dries. Ze zal wel iets van hem kunnen leren, want hij heeft al een leven achter de rug. Hoe dat leven geweest was, wist niemand in het hele dal. maar zoals Dries er over sprak, klonk dat of er heel wat verkeerds in bedreven was. Tabe had een einde gemaakt aan de kwade gedachten door met een lange haal uit zijn harmonika een reidans in te zetten. Daarbij hadden de meisjes het recht om de jongen die ze hebben wilden, zelf te kiezen en zelfs om hem te kussen. Omdat het feest pas begon en er weinig van het gerstebier gedronken was, werd er wel gekozen, maar nog niet gekust. Alleen Rena Demmer was zo overmoedig om haar armen om de hals van Dries Borne te slaan en hem op zijn mond te kussen. Er werd uitbundig gelachen en in de handen geklapt om het beteuterde gezicht van Dries. Lever me dat niet voor de tweede keer, knorde hij toen de dans ten einde was. Rena gaf geen antwoord, ze keek niet eens naar hem. Haar breed stug gezicht in de krans van ruig ros haar leek nog stugger. 't Zijn allebei brutale meiden, fluisterde iemand. Zij en de andere die al weg is. Martine Volmar was de enige onder de meisjes die met Rena Demmer wilde omgaan. Daaraan dachten ze ook. Rena was het kind van Wolter Demmer's broer en al heel jong. als wees. door Wolter en zijn vrouw in huis genomen Wat afzijdig van de andere kinderen, éénzelvig en schuw groeide ze op. Uit medelijden met hel weesje en omdat zc zelfs kinderloos waren, verboden Wolter en zijn vrouw haar zelden iets, zodat ze eraan gewend raakte in alles haar eigen zin en verlangens te volgen. Op dezelfde dag als Martine Volmar reed ze op de wagen van Sax, de vrachtrijder, mee naar de school in Hinberghe. Rena was nooit veel verder geweest dan het erfje van oom Wolter. Ze was bang voor de andere kinderen, die haar plaagden om haar stroef gezicht met het rosse korte haar dat aan een eekhoorn deed denken. Rena had iets in haar wezen van het bos en van het schuwe der dieren. Alleen Martine met haar fantasie bemerkte dat en beschermde haar tegen de plagerijen. (Wordt vervolgd) Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9